f Automatiserings- branche met vallen en opstaan volwassen final. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1991 PAGINA Een magazijn van IBM. De automatiserings- markt groeit nog met 5 tot 10 procent per jaar, tot 15 miljard gulden in 1991. FOTO: DIJKSTRA RIJSWIJK - De automatiserings- markt lijkt in een zware crisis te zitten. De krantekolommen ston den de afgelopen maanden bol van de reddingsoperaties voor noodlij dende high-techfondsen. Voor sommige kwam redding te laat. De cijfers geven echter geen enkele re den voor paniek. De automatiseringsmarkt groeit nog met 5 tot 10 procent per jaar, tot 15 miljard gulden in 1991. Dat zijn cijfers waar me nige branche jaloers op is. De stormach tige groei is echter ook een van de oorza ken van de crisis die sommige bedrijven nu doormaken. Gewend als men was aan stijgende omzet- en winstcijfers, ver loren de meeste automatiseerders de werkelijkheid uit het oog en gingen bo ven hun stand leven. Het eerste het bes te jaar dat de groei tegenviel ging het dan ook gelijk mis. De aan de gang zijnde herstructurering is te beschouwen als een normale stap op weg naar volwassenheid. Hoe lang die weg is, is nog niet duidelijk, maar wel dat er nog meer slachtoffers gaan vallen voordat automatisering net zo'n fatsoenlijk woord wordt als bijvoorbeeld verzekeringen. De markt voor automati sering is ruwweg in drie groepen te ver delen. Aan de ene kant staan de leveran ciers van de hardware, computers en printers en dergelijke. Aan de andere kant staan de softwarebedrijven, die standaardpakketten of maatwerk leveren aan de klant. Daar tussenin staan de sys teemhuizen, die de totaaloplossing pro pageren. Zij zorgen voor de hard- en software en nemen de opleiding van het personeel en de onderhoud van het sy steem voor hun rekening. Harde klappen De hardste klappen zijn tot nu toe in de hardwaresector gevallen, waar bedrijven als Infotheek en HCS actief zijn. Deze bedrijven zijn groot geworden door de stormachtige opkomst van de personal computer, de pc. Enige jaren geleden werd die markt opengebroken door IBM. De Amerikaanse computerbouwer had zich altijd bezig gehouden met de grote en middelgrote computers. De markt voor pc's werd door tientallen be drijfjes bestreken, die allemaal hun eigen systeem hadden. Dat betekende dat de computer van het ene merk niet kon werken met programma's van een ande re computer. IBM bracht een nieuwe generatie pc's op de markt die beter was dan alles wat er tot dan toe verschenen was. De intro ductie was een doorslaand succes. De concurrentie zag zich nu gedwongen hun computers te baseren op de IBM appara ten, de zogenaamde klonen. Hierdoor konden de computers wel met eikaars programma's werken en werd de keuze mogelijkheid voor de klanten dus sterk vergroot. Doordat alle fabrikanten elkaar nu op hetzelfde terrein bestreden, zelfs Apple is nu in het IBM kamp terechtgekomen, nam de concurrentie sterk toe. De prij zen daalden, terwijl de prestaties van de computers stegen. Daarnaast had de au tomatiseringskoorts flink toegeslagen, zodat de pc's niet meer aan te slepen wa ren. Bedrijven als HCS en Infotheek konden in deze markt dan ook groeien als kool. Groot groeien In dezelfde tijd werd de grootte van het bedrijf een belangrijk onderwerp. Slechts de grote distributeur zou overleven was de gedachte. Groot zijn betekent immers inkoopmacht naar de fabrikant toe. Dat betekent goedkoper inkopen en dus goedkoper verkopen dan de concurrent. Daarmee werd het sein gegeven tot de overname-race. Omdat de markt in de meeste landen per jaar met soms wel 20 procent groei de, hadden de distributeurs geen moeite hun overnemingen te financieren. De ene keer gaf men aandelen uit, de andere keer stonden de banken te vechten om geld in deze dynamische en florerende bedrijven te steken. Dat de prijzen voor de overgenomen bedrijven wel erg hoog waren verontrustte niemand. „Dat be taalt zichzelf immers binnen een paar jaar terug", was de algemene gedachte. Dat bleek dit jaar dus wel tegen te val len. Begin '91 ging iedereen nog uit van een groei van de pc-markt met 15 pro cent tot ruim 6 miljard gulden. Uitein delijk bleek het echter een daling met bijna 25 procent te worden. De gevolgen zijn bekend. Om toch nog zoveel moge lijk marktaandeel te behouden ont brandde er een gigantische prijzenslag. De omzetten bleven daarom wel redelijk op peil, maar de winsten verdenen als sneeuw voor de zon. Daarnaast bleek de gewenste inkoop macht in de praktijk ook niet zoveel voor te stellen. Toen HCS haar wereld wijde distributienetwerk met veel pijn en moeite rondhad riep het strijdvaardig uit „dat er nu rekening met HCS gehou den moest worden door de fabrikanten". Ricoh, de Japanse faxenfabrikant die veel via HCS afzet, deed dat ook. Het bedrijf nam een belang van 20 procent in Gestetner, de grote concurrent van HCS. Daarmee werd in een klap duide lijk dat de macht nog steeds bij de fabri kant ligt en niet bij de verkoper. Eenoog Bij de softwarebedrijven zijn de klappen iets minder hard aangekomen, hoewel de teruggang ook hier flink wordt ge voeld. Met name bedrijven die zich op maatwerk toeleggen, Volmac bijvoor beeld, hebben er onder te lijden. Toen Volmac in 1990 het nieuwe hoofdkan toor betrok nam het maar gelijk een op tie op de andere bedrijven in het science park. „De groei van de automatisering zal de komende jaren niet bij te benen zijn", orakelde topman Dohmen. Een half jaar later verklaarde hij een perso neelsstop in te voeren, „omdat er teveel personeel op kantoor zit in plaats van bij de klanten". Volmac kreeg hiermee de rekening voor de eigen arrogantie gepresenteerd. Jaren lang was het bedrijf eenoog in het land der blinden. Gebrek aan automatise ringskennis bij de klant gaf de software- boys van Volmac en anderen vrij spel. Consultants 200 gulden per uur deden wat de klant wenste, of dat nu verstan dig was of niet. Wist de klant niet pre cies wat hij wilde, dan wisten de auto matiseerders wel wat goed voor ze was. Dat dat vooral goed was voor hun eigen portemonnee spreekt vanzelf. Volmac richtte zich vooral op de grote klanten, overheid en bedrijven. Juist deze klanten werden door schade en schande snel wijs. Ze namen zelf auto matiseringsdeskundigen in dienst, die te genspel konden bieden aan de verko pers. Daarnaast stapte men steeds meer over op een vaste prijs voor een project, iets waar de scheutige urenschrijvers bij Volmac niet aan gewend waren. Ook kocht men wanneer mogelijk een stan daard softwarepakket, in plaats van het wiel opnieuw te laten uitvinden. Een ander probleem voor de software huizen is dat zij de automatisering zelf te centraal stelden. Een bank heeft op automatiseringsgebied heel andere wen sen dan bijvoorbeeld een bloemenvei ling. Kennis van het bedrijf is noodzake lijk om een op maat gesneden oplossing aan te bieden. De mondige klant wil dat de automatisering zich aanpast aan het bedrijf en niet omgekeerd. Volmac heeft zijn les geleerd en is druk bezig de eigen organisatie aan te passen aan de wensen van de klant. Het Utrechtse BSO zou daarbij als lichtend voorbeeld kunnen dienen. Dit bedrijf heeft zich al jaren geleden klantgericht denken eigen gemaakt. Hier hoor je dan ook geen geluiden over tegenvallende marktontwikkelingen. Topman Wintzen verwoordde het met „de zeven vette ja ren hebben we gehad, nu komen de ze ven goede jaren". De derde poot van de automatisering, de systeemhuizen, lijkt nog het beste af. Be drijven als Getronics, Multihouse en VRG zijn de witte raven in de automati sering. Zij hebben dan ook een duidelijk beleid en goed management. Jaren gele den begrepen zij al dat je de klanten een totaaloplossing moet bieden. De term informatiemanagement deed zijn intre de. Daarmee wordt bedoeld dat de auto matiseerder eerst met de klant gaat be kijken wat er geautomatiseerd moet wor den, waarom het bedrijf dat wil en pas in de laatste plaats hoe dat dan gedaan moet worden. De systeemhuizen hebben op al die gebieden de nodige kennis in huis, zowel van de software als van de hardware. Daarnaast hebben ze een goed management, dat het bedrijf voor al te rare bokkesprongen behoedt. Behoedzaamheid Management Share is in deze branche de naam waarnaar verwezen wordt als voorbeeld hoe het niet moet. Ook dit be drijf wilde teveel te snel en overat zich aan de buitenlandse acquisities. Newt- ron is ook zo'n geval, zij kochten in Bel gië een bedrijf dat al failliet was toen ze het geld voor de overneming betaalden. Getronics zag daarom maar af van een overneming in Engeland en merkte tot zijn opluchting dat de concurrent die het overnam het ene na het andere lijk uit de kast zag vallen. Ook Multihouse had het lef nee te zeggen tegen een geplande overneming, hoewel Multihouse en Ge tronics beiden wel door acquisities wil len groeien. Bovendien zijn deze bedrij ven wel in staat gebleken de bakens tij dig te verzetten. Multihouse ging enige jaren geleden al eens gevoelig onderuit met het ontwikkelen van maatwerksoft- ware. Daarna besloot het bedrijf zich te richten op standaardpakketten en die pakketten waar nodig aan te passen aan de specifieke wensen van de klant. Het bieden van een totaaloplossing zorgt voor klantenbinding en dat leidt weer tot lucratieve zaken. Het meeste geld wordt verdiend in wat service wordt ge noemd, het onderhouden en aanpassen van het systeem van een klant. Die markt wordt ook gezien als de grote groeimarkt de komende jaren. Tot voor kort automatiseerde men alles in eilandjes. De boekhouding had een computer en het magazijn ook. Gege vens uitwisselen tussen die twee syste men was echter erg moeilijk, zo niet on mogelijk. Door de opkomst van de zoge naamde „open systemen", kunnen nu alle computers aan elkaar gekoppeld worden. Daarmee komt alle informatie centraal beschikbaar. Het management kan nu bij wijze van spreken met een druk op de knop zien hoe alles reilt en zeilt in een bedrijf. Eventuele ontsporin gen kunnen zo snel worden opgespoord en aangepakt. Optimisme Ook een bedrijf als VRG richt zich meer en meer op die markt. VRG is van oudsher een papiergroothandel die ook grafische machines als drukpersen ver kocht. Ook bij hen geen sombere verha len over inzakkende markten. „Hoe kun je een markt die met tien pro cent per jaar groeit nu slecht noemen", vraagt topman De Kluis zich af. „Je moet gewoon in de goede segmenten gaan zitten. Bedrijven als HCS en Info theek distribueren alleen maar appara tuur. Daar is geen marge op te maken. Bovendien was het management slecht. Van Leenen ging bijvoorbeeld met zijn financieel directeur in Engeland bedrij ven kopen. Die directeur sprak niet eens Engels". De Kluis ziet de komende jaren de groei vooral in het midden- en kleinbedrijf plaatsvinden, een mening die door meer deskundigen wordt gedeeld. De grote be drijven doppen hun boontjes meer en meer zelf. De kleinere bedrijven hebben echter vaak niet het geld om de deskun digheid zelf in huis te halen. Een auto matiseerder die genoegen neemt met realistische winstmarges kan in dit seg ment dan ook veel en goede zaken doen. Bovendien dienen de nieuwe ontwikke lingen op het gebied van de telematica zich aan. Het elektronisch versturen van documenten en tekeningen zal in de toe komst een grote vlucht gaan nemen is de verwachting in de markt. Bovendien staan er inmiddels al zoveel computers opgesteld dat er alleen aan de vervan ging van verouderde apparatuur al een aardige boterham te verdienen is. De branche zelf is in wezen kerngezond, nu de bedrijven nog. Saigon is terug als het Sodom en Gomorra van Azië L BRUSS van m waagt bouw in hij onn interna HO CHI MINH-STAD - In Saigon ijzijn koi weer alles te koop. Na het overhaast kenden, vertrek van de Amerikanen werd d de gezel Zuid Vietnamese hoofdstad omgedoop lichter 1 tot Ho Chi Minh-stad en moest heV" A" Van de een socialistisch bastion worden. Nu°°k na 16 jaar, maken de opiumholen ei de hoerenkroegen weer dikke winsten zijn de 'Saigon-cowboys', die vanafjf hun motorfietsen naar portom graaien, weer terug op straat en kun_nnev( nen overal weddenschappen wordei £edede afgesloten met ritselaars. Het is also de Vietnam-oorlog nooit is afgelopen Niemand neemt nog de moeite de anders te noemen dan Saigon. Voor dLoördv inwoners ligt het westen veel dichter bij dan de Vietnamese hoofdstad Ha noi. En het westen staat gelijk aan d< Verenigde Staten en de valse schiji van Hollywood. In Saigon is het mo gelijk in het Rambo-hotel te overnach ten, junkfood te eten bij 'Caliphonii diens p Hambugo' en een drankje te nuttigei maken in de Apocalypse Now-bar'. Het oude Saigon is nooit gestorven De stad moest zich na 1975 inhouden toen de Noordvietnamese communis ten orde op zaken kwamen stellen ei de marxistische ideologie probeerdei op te dringen aan een bevolking dit verslaafd was geraakt aan het kapita lisme. van de wordt r mee: zijn, als orde be Voor 1 onopgei De bloe de niet voorna. De ove alles w maken Nederla handen bij toe Vliegen In 1986 gaf de communistische partij het op en liet de energie van de stad de vrije loop door economische her vormingen in te voeren en de poorten van Saigon weer te openen voor di wereld. „Ik ben blij met de hervormingen maar er is natuurlijk ook een negatie ve en ongezonde kant", zegt Nguyen Son, lid van het gemeentebestuur, hei zogenaamde Volkscomité. ,We betalen de prijs voor de vrije markt. Als je een raam open doet om frisse lucht binnen te laten komen er altijd vliegen bin nen", meent hij. Son schat het aantal drugsverslaafden in de stad op 10.000; net als het aanta prostituées. Waarschijnlijk ligt dit cij fer beduidend hoger. Volgens de poli tie waren vorig jaar in Saigon 600 bor delen operationeel. Op Dong Khoi, di straat waar de bars en discotheken ge concentreerd zijn, heerst weer bijm dezelfde bedrijvigheid als in de jarei zestig, toen de Amerikaanse G.I.'s Sai gon veranderden in het Sodom en Go morra van Azië. Werkloosheid Volgens Son is de hoge werkloosheid die 300.000 inwoners van de 4 mil joen treft - de basis van alle maat schappelijk kwaad. Maar het loslaten van het strenge gezag, de corruptie en de aantrekkelijke donkere kanten van het kapitalisme vormen zeker aanlei dingen voor het moreel verval. De particuliere sector neemt 40 procent van de ecomomische activiteiten in de stad voor zijn rekening en 60 procent van de detailhandel. Zakkenrollers Diep in de nacht zijn de straten van Ho Chi Minh-stad nog steeds verstopt met auto's. Overal wordt gehandeld; de bedelaars slenteren over de troit- toirs en in de donkere hoeken gluren de zakkenrollers. Honderden ogen be spieden de voorbijganger, letterlijk de portomonnee uit de achterzak kijkend. Buitenlanders zijn het geliefde doelwit en die komen er steeds meer in Sai gon. Schimmige Sovjet-toeristen zijn ver vangen door westerlingen met rugzak ken, internationale zakenmensen en Viet Khieu Vietnamezen uit het bui tenland, onder wie bootvluchtelingen, die familieleden komen bezoeken, in vesteringen komen regelen en het wes terse kapitalistische woord verkondi gen). In 1990 bezochten 170.000 buitenlan ders de stad en dat aantal is alleen maar groeiende. Son zegt dat op de helft van dit jaar buitenlanders betrok ken waren bij 109 projecten in de lich te industrie, toerisme en andere eco nomische sectoren, waarmee een be drag van 560 miljoen dollar is ge moeid. Een bedrag dat aanzienlijk zal toenemen wanneeer de Verenigde Sta ten eenmaal het Amerikaanse handels embargo tegen Vietnam opheffen, meer internationaal kapitaal beschik baar komt en de infrastructuur wordt verbeterd. Buitenlandse zakenlieden voorspellen dat Saigon als een mag neet op investeringen zal gaan werken. Veel inwoners van Saigon zeggen dat de oogkleppen van de communisten de basis hebben gelegd voor het kapi talisme in hun stad. Door de verslagen Zuidvietnamezen, en hun kinderen, buiten verantwoordelijke posities in de regering en andere nationale instel lingen te houden, waren dezen ge dwongen terug te vallen op particulie re nijverheid. En in Saigon deden ze dat met grote voortvarendheid. in een in die gebeurt in Joeg torischt het vo van de moneta In die j ters op komen van de recht e ilotseli iol bes Na Het E vooral forie e voudig deze ci verken soonlij Een on verned missta] klap. Het vc ografis ieder 1 zeer c Neder! haar t< Amste Apeld< Leeuw den be loude: Het v< lezers fabet, was ge se stac Pr. In de ter ge slissin de Eui econo EMU naam het w< geschi tongv; over jtriecl VVV' hadde naam schoo geld c Natui schap De g. Nedei jaar heeft Prem schoo kreeg schoo Lond. wel i Gorbi insp dat keus lette i zend lezer vierc verei 50.01 nees nen. In F auto terdl 'Ccidóc Oowiant

Leidse Courant | 1991 | | pagina 26