Ccidóc Souoont Half miljoen Joegoslaven op de vlucht Ecotrans 2 17 21 28 Georgische troepen sluiten UFÖ hoofdstad Zuid-Ossetië af nadert aarde 1 FNV blijft stofkammen Premier Shamir is bereid te praten over Israëlische nederzettingen BRD heeft niet genoeg plaats voor asielzoekers" EFFECTIEF ADVERTEREN RONDDE FEESTDAG, £eid6C0otiAcuit 14 Dagen Gratis ficldócSoiwatit Station» izda 323 ZATERDAG NOVEMBER 1991 Johan Heyns: aanvaardbaar iddelaar in Zuid- gebruik tl; Afrika /622.61.0® Laatste rdagschool op de helling Veel te hoge Dncentraties asbest kruipruimten AZL teyenoord koploper J Shirley Bassey foomt van de opera rvuilind ervuilii} fen vol dupe i|n de Rotterdamse iling aven ziet het zwart van de uitkerings gerechtigden Automatiserings- jranche met vallen en opstaan volwassen Maarten 't Hart: Vrouwen beseffen iet hoe bevoorrecht ze zijn" nstverlening vprogramma s NST/rtv fonieuws 'mie iel bewolking en af en 6 motregen. Plaatselijk st. Middagtemperatuur in 7 graden op de adden tot circa 3 graden het zuidoosten. Zwakke t matige wind uit j lidelijke richtingen, rond acht 3. De komende igen veel bewolking, aar overwegend droog, de nacht temperatuur ts boven nul en overdag igeveer 6 graden. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25195. Losse nummers 1,45. VAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Lege tank In de Kurdische gebieden in Irak is het leven tot stilstand gekomen door de economische blokkade vanuit Baghdad. Hier in Arbat staat een lange rij auto's voor een lege tankstation. foto: ap TSJINVALI Georgi sche troepen belegeren de hoofdstad van Zuid-Osse tië, Tsjinvali. Door alle toegangswegen te blokke ren verhinderen ze elke bevoorrading of het stu ren van hulp. s van het beleg valt t de oproep van pre- Het r sident Zviad Gamsachoerdia van Georgië aan „alle Geor- giërs die een wapen kunnen dragen", vandaag naar Tsjin vali te marcheren. Persbureau Tass noemt de toestand in Zuid-Ossetië „explosief". Alle operaties in de ziekenhuizen van Tsjinvali zijn gestaakt in verband met een tekort aan bloed en medicijnen. De afge lopen drie dagen hebben de Georgische troepen 28 Zuidos- President Gamsachoerdia be strijdt de wettigheid van het bestaan van Zuid-Ossetië. Hij heeft het bestuur van deze au tonome regio ontbonden. Zuid- Ossetië streeft naar aansluiting bij het autonome buurgebied Noord-Ossetië, dat in een los verband deel uitmaakt van de Russische Federatie van presi dent Boris Jeltsin. ZAGREB Meer dan een half miljoen Joegosla ven zijn gevlucht voor het oorlogsgeweld in hun land. Het Hoge Commis sariaat voor de Vluchte lingen en Unicef hebben besloten voor hen een hulpprogramma op te zet ten van ruim 3,1 miljoen gulden. Unicef zal bovendien binnen kort een oproep doen aan de internationale gemeenschap om nog eens 36 miljoen gulden op tafel te leggen. De twee hu manitaire organisaties van de Verenigde Naties hebben al hulpteams gestuurd naar het land. Er is met name gebrek aan dekens, medicijnen, voed sel, schoolmaterialen, sanitaire middelen en warme kleren voor de kinderen Uit een rap portage van een Unicef-missie blijkt dat 85 procent van de vluchtelingen or.derdak heeft gevonden bij ouders, vrienden of gastgezinnen. De meeste an deren zijn ondergebracht in hotels. Maar met name de situ atie in de gastgezinnen wordt steeds nijpender omdat deze het zelf ook niet breed hebben. Het Internationale Rode Kruis heeft twee vrachtschepen met hulpgoederen naar de beleger de havenstad Dubrovnik ge stuurd. Een Frans hospitaal schip is met 300 gewonden uit de haven vertrokken. Het Ne derlandse Rode Kruis peilt momenteel bij acht andere grote hulporganisaties in ons land of ze gezamenlijk een na tionale inzamelingsactie ten behoeve van de slachtoffers in Joegoslavië willen houden. Een Hongaarse charitatieve organisatie verklaarde gisteren meer dan 1000 burgers uit Osijek in Oost-Kroatië te zul len evacuëren. Na de val van Vukovar is deze stad het nieu we doelwit geworden van het Joegoslavische leger. Bij de ge vechten om Vukovar zijn vol gens majoor Veselin Sljivanca- nin 1000 Kroatische strijders omgekomen en 'tal' van bur gers. De door het leger aange stelde Servische burgemeester in Vukovar verklaarde giste ren dat zijn gemeente als „mo derne Servische stad" zal her rijzen. „Vukovar zal nooit meer Kroatisch worden", al dus Slavko Dokmanovic. Hamerslag Burgemeester C. Goekoop heeft giste ren met de smidsha mer en wat voorzich tige tikken op het aambeeld de am bachtelijke smederij aan de Oude Var kenmarkt geopend. De burgemeester sloeg een zeer grove imitatie van een Leidse sleutel recht en mocht hem mee naar huis nemen. Suggesties om de burgemeesterlijke ambtsketen ook het te hangen hoorde Goe koop wijselijk niet. De smidse, vroeger familiebedrijf van het huidige CDA-raads- lid L. van Velzen, verzorgt cursussen voor mensen die het oude ambacht der smederij levend wil len houden. In de ro kerige ruimte wordt ook een Landauer opgeknapt die nu in het aan de overkant van de straat gele gen Wagenmakers museum staat. Als de Landauer is op geknapt kan hij het rijtuig bij de Burcht vervangen dat tegen die tijd aan een forse restauratie toe is. foto: wim van noort LONDEN Een UFO. een niet nader geïdentificeerd ob ject, zal naar verwachting be gin volgende maand de aarde passeren. die het nade rende object hebben waarge nomen zijn er niet zeker van of het gaat om een asteroïde, een kleine planeet, of om het omhulsel van een oude Satur- nus 5 raket die op de terugweg is. Zij hebben er echter het volste vertrouwen in dat het object de aarde niet zal treffen. Het object werd op zes novem ber ontdekt door James Scotti van de Universiteit van Arizo na. Hij maakte gebruik van een speciale telescoop van de sterrenwacht te Kitt Peak. Botsingen in het verleden zou den ingrijpende gevolgen heb ben gehad, zoals het uitsterven van de dinosaurus. Het gevaar van eventuele botsingen in de toekomst moet dan ook niet worden onderschat. Als het object van Scotti een asteroïde is, is het met een doorsnee van negen meter een van de klein ste planeten die ooit zijn waar genomen. Het vermoeden dat het hier gaat om het boven stuk van een Saturnus 5 komt voort uit het feit dat de baan van het object afwijkt van die van de drie bekende typen as teroïden die in de buurt van de aarde komen. Volgens berekeningen zal het object de aarde op vijf decem ber om tien of elf uur Westeu- ropese tijd passeren op minder dan 500.000 kilometer van de aarde. Slechts één asteroïde is de aarde dichter genaderd - een stuk steen van negen me ter doorsnee dat op 15 januari van dit jaar de aarde op een afstand van 180.000 kilometer (c) The Times ROTTERDAM De zoektocht van de Vervoersbond FNV naar werknemers die via koppelbazen of uitzendbureaus bij Rotter damse havenbedrijven werken, gaat onverminderd door. Deze zogenoemde „Operatie Stofkam" begon begin vorig jaar en le vert bij controles nog regelmatig buiten de haven-cao om inge huurde werknemers op. Bij het bedrijf Handelsveem Europoort werkten gisteren volgens de bond dertig mensen van wie slechts een klein aantal in vaste dienst was. De anderen waren inge huurd van derden. Ook bij drie andere bedrijven trof de bond zwartwerkers aan. Zoals bekend zet de belastingdienst vanaf ja nuari volgend jaar vijftig mensen in om fraude in de haven, met name zwartwerkerij en koppelbazen, aan te pakken. Zie verder pagina 25. Albanese kinderen zonder schoenen TIRANA De Albanese vice- premier Gramoz Pashko heeft de wereld opgeroepen schoe nen te sturen voor de Albane se kinderen, die blootsvoets gaan. Pashko: „De leerlingen kunnen niet naar school. Bui ten zouden zij in de vrieskou blauwe voeten krijgen". De Albanese regering schat dat 240.000 paar schoenen nodig zijn om de kinderen de winter door te helpen. „De drie schoenenfabrieken produceren niet meer sinds mei door ge brek aan grondstoffen en lijm", verklaarde een functio naris van het ministerie van lichte industrie. WASHINGTON De VS hebben Israël, Syrië, Jor danië, Libanon en de Pa- lestijnen uitgenodigd de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten op 4 december in de Ameri kaanse hoofdstad Was hington voort te zetten. blik in Washington is, ver klaarde na afloop van een ge sprek met president Bush be reid te zijn om over de bezette gebieden en de Israëlische ne derzettingen daar te praten tij dens de bilaterale gesprekken met de Arabische landen. Hij zei echter ook dat er nog geen overeenstemming was bereikt over de plaats van ontmoeting en sprak nogmaals zijn voor keur uit voor het Midden-Oos ten. Syrië wil dat de bespre kingen worden voortgezet in Europa. Tot nu toe heeft al leen Jordanië de uitnodiging van de VS om naar Washing ton te komen geaccepteerd. Woordvoerster Margaret Tut- wiler van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat de VS als tege moetkoming aan Shamir al leen bereid zijn de onderhan delingen eventueel in een la ter stadium naar het Midden- Oosten te verplaatsen. De be sprekingen in Washington zouden het begin betekenen van serieuze onderhandelin gen over Palestijns zelfbestuur en vraagstukken van oorlog en vrede, zoals de bezetting door Israël van voormalig Arabisch gebied en de Arabi sche weigering om Israël te er kennen. Pagina 5: Droom van 'heili ge oorlog' leeftbij Pale stijnse vluchtelingen DEN HAAG De Bonds republiek heeft niet ge noeg plaats voor alle asiel zoekers die de laatste maanden het land bin nenkomen. Zo verklaart de Duitse ambassadeur in Nederland, dr. Klaus Jür- gen Citron, de rassenrel- len in verschillende Duit se steden. Hij merkt daarbij op dat de druk op de woning- en ar beidsmarkt door de immigratie van 700.000 etnische Duitsers in 1989, al erg groot is. „In de Europese Gemeenschap krijgt Duitsland meer dan vijftig procent van alle asielzoekers. En dat is een heel groot aantal. Ook voor een land als de Bondsrepubliek, dat heel groot is, hebben we niet genoeg wo ningen, niet genoeg plaats. En dat schept angst onder een deel van de mensen", zegt Ci tron in een interview met de IKON dat morgen wordt uit gezonden. Hij voegt er aan toe dat het verhaal dat buitenlan ders banen en woningen in pikken 'vaak niet klopt', „Maar dan heb je jonge men sen zonder baan en zonder De Duitse ambassadeur zegt in het vraaggesprek geen begrip te willen kweken voor 'jonge mensen die fanatici zijn ge worden' en zegt dat mensen 'die iets crimineels doen' niet zijn te verontschuldigen. „Dat gaat niet. die moeten bestraft worden". Hij wijst er ook op, dat in Duitsland een krachtige tegenbeweging van de grond is gekomen van burgers die asielzoekerscentra bescher men. Maar voor het wegne men van de raciale spannin gen, zo suggereert Citron, is óók inperking van de stroom asielzoekers vereist. Een nieuw asielbeleid zou bij voorkeur op Europees niveau geformuleerd moeten worden, meent de ambassadeur. „Waarbij de eerste taak is dat wij de mensen helpen in hun eigen land te blijven". Het toerisme groeit als weinig andere bedrijfstakken. We hebben er met zijn allen mee te maken en beleven er terecht ons plezier aan. Maar dat ook deze medaille een keerzijde heeft, staat vandaag te lezen in Finale. Alpen lijken te veran deren in één grote skipiste en de warme kusten van Spanje worden als het ware volgestort met beton. Vakantiegangers blijken ook ernstige vervuilers te zijn. Om ze een beetje mi lieubewuster te maken is nu Ecotrans opgericht. Waaraan dus de nodige aandacht in de Leidse Courant, in het goede gezelschap van ANWB en Europese zusterorganisaties. Sig naleert niet alleen de problemen, maar zoekt ook - net als u - mee naar de oplossing. Kamerlid Tuinstra betrokken bij verkeersongeval EINDHOVEN Het Tweede- Kamerlid K. Tuinstra uit Sint Annaparochie is eergisteren betrokken geweest bij een ver keersongeval in Eindhoven. Tuinstra had daar deelgeno men aan een congres over wao en ziekteverzuim. Het CDA- kamerlid was op weg naar Den Haag, toen hij plots be merkte dat hij de afslag naar Tilburg moest nemen. „Ik moest snel invoegen naar rechts, maar ik had nog de snelheid van ongeveer hon derd kilometer per uur. Het verkeer op de uitvoegstrook stond bijna stil, zodat ik niet genoeg tijd had om te rem men", verklaart Tuinstra. Hij werd na het ongeluk ter obser vatie opgenomen in het Catha- rina Ziekenhuis in Eindhoven advertenties AUTOVERHUUR IF. PRANGERS In de December Aktivfteitr Lëldse Ctaant staan alle adverte rond de feestdagen duidelijk op Heeft ui dit overzicht nog rót ontvangt of wilt u nadere intcrmatie. neem aaruor]tact opriftt Irma Wolters. Zij is bereikbaar onder telefoonnummer*071 - 122 244 I I I I I Poolse premier neemt ontslag WARSCHAU De Poolse premier Jan Krzysztof Bielec- ki heeft gisteren ondanks een emotioneel beroep van presi dent Lech Walesa dit niet te doen, toch zijn ontslag inge diend. De niet-fitte Bielecki zei wel aan te willen blijven totdat een nieuwe regering in Polen is gevormd. Walesa waarschuwde in een brief voor „onvoorzienbare gevol gen" en schreef dat de jonge democratie tijd nodig heeft. Ofschoon de vijf leidende Poolse partijen Jan Olszewski voorgedragen hebben als pre mier bleef Walesa vasthouden aan Bielecki. Minder ongelukken op gevaarlijke N9 ALKMAAR Intensievere politiecontroles en voorlich tingscampagnes hebben het aantal ongevallen op rijksweg N9 tussen Alkmaar en Den Helder in de eerste tien maan den van 1991 drastisch ver minderd. Het aantal ongeval len met letsel daalde met 67 procent tot 12. Daaronder was één dode. Sinds op 1 maart de verscherpte controle van start ging, vielen nog slechts drie licht gewonden op „één van de gevaarlijkste wegen van heel Nederland". Het aantal aanrij dingen met uitsluitend mate riële schade daalde met 17 procent tot 86 botsingen. Op 1 september voerde de rijkspolitie geautomatiseerde trajectcontrole in, die de snel heid van auto's tussen twee meetpunten berekent. De ge middelde snelheid daalde 's nachts van 104 naar 96 kilo meter per uur. 15.00 uur, telefoonnr.071- Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voort: •ole op bezorging) - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 99ï 2501 VC Den Haag Of bel 071 -313 677

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1