LEIDEN OMGEVING We zijn boos en ie blijven boos" I I f ïoorspektéikel in Hartebrugkerk li 1992 Politiek dringt aan op meldpunt klachten Genie speurt naar moordwapen „Leidenaars moeten vaker vragen om kwijtschelding' ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 AL IN UW KRANT dóe Sowumt VRIJDAG 22 NOVEMBER 1991 irekers slaan de vlucht LOFARDENSVEEN Twee ;kers hebben gisteravond in- jken in een woning aan de enweg in Roelofarendsveen 1 de bewoners thuis waren. ;wamen kijken toen de die een uitzetraam aan het force- waren. De inbrekers sloegen i vlucht. Vermoedelijk dezelf- ieven hadden meer succes in woning aan de Godfried Bom- ian in Roelofarendsveen. Ook werd een uitzetraam gefor- J, nadat de keukendeur te ste- ileek te zijn afgesloten. De in- amen geld en een horlo- Leidenaar aangehouden wegens mishandeling LEIDEN Een 34-jarige Leide- naar is gisteravond aangehouden omdat hij een ander man zou hebben mishandeld. De 34-jarige liep samen met een vriendin een café aan de Nieuwe Beesten markt binnen, waar hij een oude vriendin tegenkwam. De dame die tot op dat moment in het ge zelschap van de man had verkeerd, was daar duidelijk niet gelukkig mee want zij gaf de andere vrouw een paar fikse meppen Het slachtoffer haalde er vervolgens haar broer bij en in een oogwenk ontstond er een flinke knokpartij. Volksdansers vieren feest LEIDEN Volksdansvereniging Krici Krici Ticek bestaat 20 jaar. Dat wordt morgenavond samen met andere volks dansverenigingen gevierd met een in stuif. Iedereen die dat wil kan meedoen en zich tussen acht en elf uur uitleven met uiteenlopende dansen. De instuif wordt gehouden aan de Middelstegracht 8, toegang ƒ5. Slaapkamer uitgebrand LEIDEN Een 31-jarige vrouw uit Leiden en twee kinderen moesten gis termiddag met lichte verstikkingsver schijnselen worden overgebracht naar het AZL. Het drietal verbleef in een woning aan de J.P.Coenhof, waar brand uitbrak in een slaapkamer. Partijen bezorgd over onbereikbaar centrum voor gehandicapten Idoor MONIQUE ROSO LEIDEN „Als ik denk aan de moeite die het heeft gekost slechtzienden te krijgen". Met die greep in zijn geheugen wil de VVD'er A. Geertsema gis termiddag maar even aange ven dat de binnenstad niet van de ene op de andere dag beter toegankelijk wordt voor ge handicapten. Alle partijen uitten gisteren tijdens de begrotingsbehande ling hun bezorgheid over de slechte toegankelijkheid van het Leidse stadscentrum voor gehandicapten. Een onderzoek van het Leids Gehandicapte- noverleg heeft tal van alarm belletjes bij de politici doen rinkelen. Een gehandicapte die richting binnenstad gaat. vindt op zijn weg reclamebor den, uitstallingen van de win kelinventaris. Leidenaartjes, fietsen, afvalbakken of halte- palen van de NZH. Daarnaast wordt bijvoorbeeld de Haar lemmerstraat nog geregeld on veilig gemaakt door fietsers, terwijl ook de doorgang van de Breestraat naar de Haar lemmerstraat niet over rozen maar meestal over kinderkop jes gaat. In het Welzijnsprogramma 1992 is 125.000 gulden gereser veerd voor onder meer toe- gankelijksheidsaanpassingen. Maar de leden van de raads commissie wilden meer. „Als de bevoegdheden van de par- keercontroleurs worden uitge breid. zouden ze dan ook mo gen optreden tegen winkeliers die met hun borden de door gang belemmeren," vroeg A. Boot (PvdA) zich af. Welzijns wethouder De Vreeze moest het antwoord hierop schuldig blijven, maar zag met belang stelling een motie van die strekking van de raad tege moet. „Neem het wat mij be treft maar op in de politiever ordening". De interruptie van Boot ontlokte J. Laurier (Groen Links) nog de jolige opmerking: ..Ik ben benieuwd hoeveel parkeercontroleurs er in de Haarlemmerstraat rond lopen". Overigens is ook in eerdere commissies, met name bij eco nomische zaken en verkeer, al de ergernis uitgesproken over het doolhof van reclamebor den. -zuilen en uitstallingen. Wethouder J. Walenkamp vindt de uitingen behalve hin derlijk ook ontsierend en heeft aangekondigd paal en perk te zullen stellen aan de obstakels. (GE UITLEG OVERTUIGT NIET VAN ZEUL IEN De buurtvere- gen in Leiden zijn heel boos. Alle plannen van de ge- ite ten spijt wórdt er hun hoofden gewikt lesloten. Inspraak is neer dan discussiëren kleinigheden, buurt- iners worden om de geslagen met proce- bureaucratie, ge- e ambtenaren en er- politici. „Jullie heb- er jaren voor gestu- maar wij moeten in paar weken even een natief plan maken, ils we niet aan alle aliteiten en eisen vol- drukt de gemeente ion door". Ibewoners in het Volks- protesteerdeji gisteren tig tegeh de schijnbaar itige arm van de ge- De forumdiscussie nspraak bij bouwplan- een vertrouwd beeld: Éligen achter de tafel, p niemandsland ervoor daarachter de buurtbewo- naar de bijeenkomst ge- door een folder van hun club. Veel wijzer lieten ze niet maken: „De gemeen- istert niet of nauwelijks aarmee basta" lieten ge- koffie-met-cafeïne drin- boze buurtbewoners in uze weten. buurtbewoners vinden gemeente, als ze zelf de met verziekt, de stad ver- iselt aan projectontwikke- Raadsleden weren uit commissie beroep en bezwaar LEIDEN CDA-gemeente- raadslid C. Kramp heeft giste ren van veel boze buurtvere nigingen grote bijval gekregen voor haar plan om alle ge meenteraadsleden uit de ge meentelijke commissie beroep en bezwaar te zetten. Deze commissie, die toetst of de ge meente de juiste keuze heeft gemaakt bij omstreden plan nen, bestaat voor een groot deel uit Leidse politici die in de gemeenteraad al een besluit hebben genomen over dezelf de zaken als waar de commis sie zich over buigt. Hun be moeienis met een als onafhan kelijk bedoelde controle laat op deze manier weinig van die onafhankelijkheid over. Kramp vindt het zinloos om politici eerst besluiten te laten nemen om die vervolgens door dezelfde mensen opnieuw te laten keuren. De uitkomst staat zo van tevoren dan vast. Het herkauwen van argumen ten zou een voorspelbare, zin loze en tijdrovende bezigheid zijn en voor de bezwaarma kers uiterst frustrerend. Een onafhankelijk orgaan zónder gemeenteraadsleden kan de zaken waarover gemeente en bezwaarmakers -vaak buurt bewoners- van mening ver schillen juist wel met een on bevooroordeelde blik opnieuw bekijken. laars die voor goed geld de stad volbouwen met kantoren en dure woningen. Wat res teert zijn overvolle wijken waar je niet leuk meer woont, de huren onbetaalbaar worden en de criminaliteit toeneemt. „Leiden wil toch grootstedelij ke allure9 Daar heb je het meent buurtbewoner B. Groe- neweg. De veel besproken inspraak laat de buurten nooit scoren, meent Groeneweg. Dat werkt verlammend in de wijk. „De mensen zeggen tegen mij: als jij met al die moeite niks be reikt, wat moeten wij dan nog?" Pancras-West voelde zich als vanouds gepasseerd. „Bij die plannen voor een au tovrije binnenstad weten de politieke partijen ons altijd fantastisch te vinden. Ze bol deren over elkaar heen in hun enthousiasme in Pancras te be ginnen. Met iedereen hebben ze gepraat. Behalve met ons". Een andere buurtbewoner hangt moedeloos in zijn stoel. „De deskundigen zijn weer aan het woord. Maar er ge beurt nooit wat wij willen. Zo iets simpels als een basketbal bord op een pleintje kan niet eens. Dat kost een paar hon derd gulden, denk je, en dat ding is zo gemonteerd. Maar nee, eerst moeten ambtenaren een kostenplaatje maken, daarna komt het in de com missie, dan in de raad en dan is er geen geld. Nee, het is niks". Een ander wil niet meer met ambtenaren praten. „Bel ik ze op voor een zaak, druk ken ze de wachtknop in. Moet je niks kunnen horen, maar dat ging fout. Hoorde ik die ambtenaar tegen z'n collega's zeggen: 'Daar heb je die idioot weer. Da's de vijfde keer'. Als- ie naast me had gestaan,dan had ik hem onderuit gesla gen". LEIDEN Er moet op korte termijn een meld punt komen voor klach ten over de gezondheids zorg en het welzijnswerk. Met deze oproep traden verschillende raadsfrac ties gisteren in de voetspo ren van het vroegere PvdA-raadslid E. Kerck- hoffs, die zich jaren hier voor sterk heeft gemaakt. D66-woordvoerster P. Ver- zantvoort vroeg zich gister middag bij de behandeling van de begroting welzijnszorg als eerste af hoe het met het klachtenmeldpunt staat. Haar collega H Baayens van de PvdA sloot zich hier maar al te graag bij aan. Als de wet houder zich niet wilde inzet ten voor een meldpunt, dan zou zijn partij dat wel doen in de vorm van een notitie of een initiatief-raadsvoorstel, kon digde hij aan. Baayens' partijgenoot en wet houder De V reeze wees het klachtenmeldpunt niet bij voorbaat van de hand maar plaatste er wel de nodige kant tekeningen bij. „Met een tele foon en iemand achter een bu reau ben je er nog niet. Je moet ook iets met die klachten kunnen doen. ze bespreken met de instellingen die het aangaat". Ook over de finan ciering was het laatste woord nog niet gezegd. De Vreeze weigert voor alle kosten op te draaien en wil dat ziektekos tenverzekeraar Zorg Zeker heid ook een steentje bijdraagt. Demonstratie tingieten LEIDEN Tinnegieter Gert Lebbink demonstreert morgen en zondag zijn ambacht in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 in Leiden. Hij laat zien hoe een aantal voorwerpen wor den gegoten en bewerkt. Lebbink vervaardigt borden, bekers, lepels, maar ook schaakspelen. Ook repareert hij tinnen voor werpen. Belangstellenden kunnen morgen van tien tot vier uur terecht en zondag van elf tot vijf uur. Duikers van de Genie zijn gistermiddag opnieuw het water van de sloot langs de Bosrode in de Leidse Merenwijk ingegaan om de bodem millimeter voor millimeter af te zoeken. Gezocht wordt naar mogelijke sporen van de moord op de 35-jarige Leidenaar Willem Cornelisse die ruim een maand geleden plaatsvond. Al eerder zocht de Leidse brandweer naar sporen. De reden dat de sloot opnieuw wordt onderzocht is dat de Genie nog nauw keuriger te werk kan gaan. De pogingen van het rechercheteam dat zich met de moord bezig houdt zitten op dood spoor. Zo is het steekwapen waarmee Cornelisse van het leven werd beroofd nog altijd niet gevonden. De Genie hoopt dat wapen alsnog bo ven water te halen. Gisteren meldde deze krant al dat de zesde moordzaak in Leiden van dit jaar in het televisieprogramma Opsporing Verzocht van de Avro aan de orde zal worden gesteld, en dat een pamflet in de Marokkaanse en Turkse taal volgende week huis aan huis in de wijk wordt bezorgd. Het pamflet wordt vervaardigd omdat in de wijk veel allochtonen wonen die de Nederlandse taal onvol doende machtig zijn. De politie hoopt dat er onder hen getuigen zijn die iets hebben gehoord of gezien. FOTO: WIM VAN NOORT WETHOUDER DE VREEZE: mUA MUSICA BRENGT ST. NICOLAS CANTATA ANS BRAND !DEN Honderdvij- twintig zangers en een ital instrumentalisten gen er morgen voor dat intocht van Sint Nico- niet ongemerkt voor zal gaan. Het Leidse ir Lingua Musica viert tienjarig bestaan na- ijk met een grootscha- uitvoering van de St :olascantata van de En- se componist Benjamin tten. ongeveer de hele Leidse nvereld is opgetrommeld dit zangspektakel dat rgenavond vanaf half ne- ilaatsvindt in de Harte- :erk. Deze kerk aan de irlemmerstraat staat hier stede beter bekend als de 'liekerk, naar het laatste 'rei van de spreuk op de enkant: „Hic domus dei est Kirta coeli" („Dit is het huis God en de poort naar de nel"). de hemelpoort klopte zo'n ienhonderd jaar geleden chop Nicolaas van Myra. mogen aannemen dat hij der problemen door kon lo- want de man had een uit- derlijk godvruchtig leven ter de rug. Nicolaas werd wen uit welgestelde ouders stad Patara (in het tegen- ordige Turkije) en reeds als uter verkoos hij niet te eten de christelijke vastendagen, lat zijn ouders waren over- on aan de pest, deed hij af- van alle rijkdom en be- zich op bedevaart naar het dige Land. Bij zijn terug- r uit Palestina werd hij kozen tot bisschop van Het levenspad van Ni- aas was bezaaid mët wonde en beproevingen. Zo be- LEIDEN Hoewel circa zevenduizend huishou dens in Leiden recht heb ben op kwijtschelding van gemeentelijke belastingen (onroerend-goedbelasting, reinigingsheffing en lo- zingsrecht), maken slechts 1500 huishoudens daarvan gebruik. Wethouder S. de Vreeze (financiën) wil dat meer mensen de weg naar het kwijtscheldingsformu lier weten te vinden. De Vreeze ventileerde die me ning gisteren tijdens de verga dering van de commissie fi nanciën. Het college heeft in opdracht van de gemeenteraad laten onderzoeken of het mo gelijk is om de belastingen in meerdere termijnen te betalen of een langere betalingster mijn aan te houden. Alle par tijen in de raad zagen de kans schoon om de betaling voor mensen met lagere inkomens te vergemakkelijken, als onder meer de OGB vanaf volgend jaar niet meer door de belas tingdienst maar door de ge meente wordt geïnd. Op die manier kom je met name de minima een flink eind tege moet, en dat streeft het cen trum-linkse college al jaren na. Het college zat vooral met een juridisch probleem in zijn maag: het is niet de bedoeling dat gemeenten inkomenspoli tiek gaan bedrijven nu zij de inning van belastinggeld op zich mogen nemen. Het risico dat Leiden door het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt teruggefloten, is daarom levensgroot aanwezig. De afgelopen maand heeft het bureau Kafi, gespecialiseerd in financieel-juridische adviezen, verschillende vormen van versoepeling in de betalingsre gelingen onderzocht. Het aan tal betalingstermijnen laten af hangen van het verschuldigde bedrag hoe lager de aanslag, hoe meer termijnen kwam als beste oplossing uit de bus. De regeling lijkt onlogisch meestal kan in meer termij nen worden betaald naarmate het bedrag juist hoger is maar is te verklaren door de economische waarde van het huis. waaraan de hoogte van de OGB is gekoppeld. Mensen met een laag inkomen wonen nu eenmaal niet in de duurste huizen. Daarnaast kan nog on derscheid worden gemaakt tussen huiseigenaren en bewo ners/huurders. Hierbij komen huurders eerder in aanmer king voor betaling in meerde re termijnen, In alle gevallen kan de ge meente echter rekenen op een fors renteverlies dat door het bureau werd becijferd op mi nimaal 30.000 gulden per jaar. Glibberig pad Het college heeft de gemeente raad op basis van het rapport nog geen voorstel voorgelegd. Nadrukkelijk voor zichzelf sprekend vond wethouder De Vreeze gisteren dat invoering van een langere betalingster mijn juridisch een te glibberig pad was. Hij voelde daarom meer voor bevordering van het aantal mensen dat een beroep doet op kwijtschelding. landde hij in het gevang toen onder keizer Diocletianus grootscheepse christenvervol gingen plaatsvonden. Zes eeu wen na zijn dood werd het ge beente van de inmiddels hei- ligverklaarde Nicolaas ver plaatst naar de Italiaanse stad Bari, en daar rust het nog steeds. Koorwerk Stof te over voor een groots koorwerk, en dat heeft Benja min Britten (1913 - 1976) dan ook gecomponeerd. De 'St Ni colas Cantata' volgt de heilige van wieg tot graf, en natuur lijk wordt onderweg ruim aan dacht besteed aan de wonde ren die Nicolaas verrichtte. Een van zijn huzarenstukjes volbrengt de Sint bij een feest maal, als blijkt dat de plaatse lijke bevolking vanwege een tekort aan lekkernijen een aantal jongetjes heeft gefileerd en gezouten. Zonder al te veel moeite weet Nicolaas de gepe- hij de baas; zeelieden op alle wereldzeeën bidden ook te genwoordig nog tot hun be schermheilige Nicolaas. In de' stormscène ontketent Britten een waar natuurgeweld (mor genavond honderdvijfentwin tig zangers op windkracht tien!). Het stuk kwam uit in 1948 en sindsdien heeft menig koor zich er aan gewaagd, want Britten is een van de absolute meesters van het muzikale drama: zijn opera's, koorwer ken en liederen hebben een onweerstaanbare aantrek kingskracht. „Het is geen ge makkelijke muziek", vinden Ton van der Wouden en Els van der Meer, respectievelijk bas en sopraan bij het Zingend Hart, een van de Leidse koren die door Lingua Musica is aan geschreven. „Vooral tijdens de storm wordt er het nodige aan fortes, ritmes en dissonanten van ons verwacht". Maar het tweetal heeft gestudeerd, van blad en met de walkman. Ze hebben er zin in, „al is het muziek die staat of valt met de dirigent". Nicolaas Dirigent Jan Heijting (na con servatorium koordirectie nu vier jaar bij Lingua Musica) is verslingerd aan Engelse com ponisten, en vooral aan Brit ten. Bij het NOS-omroepkoor vond hij de Amerikaanse te nor Joseph Pettit, die de zware rol van Nicolaas zal zingen. Uit de kringen van de conser vatoria in Enschede en Utrecht en uit het professione le enesemble Sinfonietta Am sterdam heeft Heijting tien musici bij elkaar gebracht die Het koor heeft de afgelopen weken intensief gerepeteerd voor de St. Nicolas Cantata. FOTO: WIM VAN NOORT solist en grootkoor de juiste weg zullen wijzen. „Nee, die musici zijn inderdaad niet gra tis" bekent Marjolein Meyer, zangeres en organisator bij Lingua Musica, „maar we heb ben subsidie van onder meer de provincie en het Anjer fonds. Bovendien hebben we iedereen zo ongeveer met het mes op de keel bezworen om minstens tien mensen uit te nodigen, er hangen spandoe ken in de Haarlemmerstraat en op de Hoge Woerd, en de Leidse kranten besteden er aandacht aan. Dus we hopen op een volle bak". Dat moet lukken, want zo'n spektakel maak je in Leiden maar zelden mee. Voor wie alvast een kijk je wil nemen: de repetities op zaterdagochtend en zaterdag middag zijn voor publiek toe gankelijk. Er wordt gefluisterd dat ook de Goedheiligman zel ve een bezoek zal brengen aan de Hartebrugkerk... WERELD WONDER TUIN •m'i. J A HET WONDER DAT U NIET MAG MISSEN IN 1992 Informatie over de advertentiemogelijkheden Bel 071-122244 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9