Ook geweld op het veld bij korfbal SPORT Proef met vrije worp OP DE SPORTMARKT Materiaal van invloed op niveau van het spel" li Novotna schakelt Steffi Graf uit iGou/iont VRIJDAG 22 NOVEMBER 1991 3DA traf voor ,'oetballers ■JT.O Vier broers die deel uit de zaalvoetbalclub Bunga J4uda (BLM) uit Rijssen, zijn gis- de Almelose politierechter I Inden tot gevangenisstraffen en terlening veroordeeld omdat ze November in Almelo na de wed- fegen Enschedese Boys de scheids- r ernstig hebben mishandeld. De kaakbreuk en een hersen- 129.60 |ing °P en 1S er no8 steeds zo ern- je dat hij zijn werk als archi- heeft kunnen hervatten. De verklaarden gisteren tijdens de dat hun woede was gewekt door 2240 jacistisch fluiten van de scheids- De spelers van BLM, die be- 9780 Londen over hun gedragingen, h hun club inmiddels opgeheven. Gezamenlijke Sovjet-ploeg naar de Olympische Spelen MOSKOU De Sovjet-republieken zijn van plan één gezamenlijk team naar de ko mende Winter- en Zomerspelen te sturen. Volgens de voorzitter van het Sovjetrus- sisch Nationaal Olympisch Comité, Vitali Smirnov, werd daartoe gisteren door de sportvertegenwoordigers uit alle twaalf lid staten unaniem besloten. „We zijn van plan de grootste Sovjet-teams uit de geschiedenis af te vaardigen", aldus Smirnov. Volgens hem zal de Sovjet-afvaardiging naar Al- bertville zo'n 350 sporters omvatten, terwijl er meer dan 800 naar Barcelona zullen gaan. Sommige republieken toonden zich gekant tegen het idee in Albertville en Bar celona uit te moeten komen onder de Sov jet-vlag met hamer en sikkel. Estland, Let land en Litouwen waren als eerder als zelf standig lid door het IOC erkend. Ruud Gullit kampt met enkelblessure MILAAN Ruud Gullit ontbreekt overmorgen in de thuiswedstrijd van AC Milan tegen Cre- monese. De Neder landse aanvaller blijkt woensdag in het competitieduel met Genua (1-1) een enkelblessure te heb ben opgelopen. Zijn plaats wordt waar schijnlijk ingenomen door Donadoni die woensdag in de rust Gullit verving. Ruivenkamp terug in handbalselectie BUNNIK Marco Ruivenkamp maakt zijn rentree in de selectie voor het Ne derlands handbalteam. De speler van Swift is evenals Patrick van Olphen (Hermes) opgenomen in de groep voor de Haarlemse handbalweek, die van 27 november tot 1 december wordt gehouden. Ruivenkamp, rechterhoekspeler van Swift Arnhem werd in 1988 voor het laatst gekozen Naast Joop Fiege ontbreekt ook zijn broer Robert. Bondscoach Guus Cantelberg had vorige week laten weten Joop Fiege niet te selecteren. De 140-voudige interna tional maakte vervolgens bekend niet meer in aanmerking te willen komen voor een plaats in het team, dat zich voorbereidt op het WK-kwalificatietoernooi in Oos tenrijk. Door de afwezigheid van de Fieges heeft landskampioen E en O slechts twee spelers in de selectee. De Limburgse ploegen V en L en Sittardia zijn met drie handballers beter vertegenwoordigd. De selectie bestaat uit: Doel: Josten (Blauw Wit), Van de Broek (Aalsmeer) en Mastenbroek (Sittardia); veld Schuurs en Tummers (beiden Sittardia), Jacobs, Veerman, Vlijm en Porten gen (allen V en L), Groener en Ruivenkamp (beiden Swift Arnhem), Nijdam en Hagreize (beiden E en O), Van Noesel (TV Suhr - Zwi), Patrick van Olphen (Her mes). Winst dammer Van der Stap HONSELERSDIJK In de achtste ronde van de damstrijd om de WHDB- titel heeft koploper Van der Stap gewonnen van zijn opponent Burgerhout. Meijer-Van Adrichem ein digde onbeslist; Bruins verloor van De Koning en De Wit versloeg Van der Voort. Walter Thoen was vrij. De stand is: 1 Van der Stap 7-12, 2. De Wit 7-10. 3. De Koning 7-9. 4. Thoen 7-8. 5. Van Adrichem 7-7, 6. Meijer 7-6, 7. Burger hout 8-6, 8. Bruins 7-5. 9. Van der Voort 7-1 Navratilova hekelt 'Magie' Johnson NEW YORK Martina Navratilova heeft in een interview met de 'New York Post' de levenswandel van Ear- vin 'Magie' Johnson fel gehekeld. De steenrijke basketballer schokte twee weken geleden de Verenigde Staten met zijn publieke bekentenis dat hij besmet is met het hiv-virus, dat aids kan veroorzaken. „Indien een vrouw had geopenbaard dat ze met honderden mannen naar bed was geweest, was ze voor hoer en slet uitgemaakt", zei de 35-jarige ten- nisvedette, die juist een gerechtleijke procedure met haar ex-vriendin ach ter de rug heeft. Navratilova toonde weliswaar sympathie met Johnson, maar had geen begrip voor zijn le venswandel en uitlatingen. j isuna-Ajax |b' bij NOS RSUM De NOS zal 14650 pdag 27 november het duel tussen Osasuna i Ajax uit de derde ron de strijd om de UEFA- rechtstreeks uitzenden, ortage op Nederland 3 om 22.15 uur, zendt op woensdag 11 de wedstrijd tussen ?n Barcelona in het om de Europese be- ir landskampioenen eeks uit. Het duel be- 22.00 uur NIVEAU VAN ARBITERSKORPS STAAT NU TER DISCUSSIE 6P0RT OP TV j 3, 22.15 uur: Studio Sport 23.25 uur: Sportschau. d 2, 22.45 uur: Die Sport-Re- •t onder meer voetbal Bun handbal Duitsland-Spanje. 31900 22.10 uur: Anpfiff, 01.00 uur: n New York. 20.00 uur: Sport, Tennismagazine tkstraf voor topwielrenner k De 34-jarige oud- K «renner Johan van de 8200 |is gisteren bij de Breda- 8800 jhtbank veroordeeld tot 125 50 Prkstraf van 180 uur en 6850 laanden voorwaardelijke 16800 jenisstraf. Tegen hem 1?ooooe(kree weken geleden een 7700 If geëist van tien maan- 5140 raarvan de helft voor- elijk. Soms samen met 43000 P jaar jongere broer uit 1550 fgen - ook een ex-cou- 626OOB pleegde hij vorig jaar &50Lïer twintig inbraken in 14 50 ten in de buurt van Bre- 41.00 ft geld hadden ze vooral om amfetamine te ko- 1,9 00 Jovendien was Van de 83 50 gokverslaafd. Inmiddels 231 30 tud-wielrenner met suc" «kickt. Zijn broer kreeg fr werkstraf en ook vier i voorwaardelijk. DEN HAAG Geen sport lijkt er aan te ontko men. Geweld op het veld, het lijkt er een beetje bij te gaan horen. Bij het voetballen is het gemeen goed, bij het ijshockey is het de laatste jaren ook behoorlijk raak. En ook de tribunes bij een basket balwedstrijd willen nog al eens schudden onder het geweld dat de toeschou wers teweeg brengen. Maar zelfs het korfbal krijgt nu te maken met verbaal en fysiek geweld. Dat bleek vori ge week onder meer tijdens de strijd om de Haagse beker waarin zich een aantal inci denten voordeed dat voor een aantal jaren geleden ondenk baar was in het korfballen. Aan de vooravond van de zaalcompetitie, komend week einde ontmoeten de eerste ploegen elkaar voor de eerste wedstrijden, is het dan ook verstandig een van Neder lands topscheidsrechters op korfbalgebied, Ton van der BUNNIK In Nederland wordt in de zaalkorfbalcompeti- tie van '91-'92, die morgen begint, geëxperimenteerd met een spelregel rond de vrije worp. Deze regel is als volgt: „De medespelers van de nemer van de vrije worp moeten op ten minste 2.50 meter afstand van de nemer van de vrije worp blijven, totdat de bal in het spel is gebracht. Indien een vrije worp in het aanvalsvak wordt genomen, nemen de mede spelers van de nemer van de vrije worp in dat vak boven dien onderling een afstand van ten minste 2.50 meter in acht, totdat de bal in het spel is gebracht" Deze proef, die uitgaat van de Internationale Korfbal Fede ratie, geldt in Nederland uitsluitend voor de hoofdklasse en in België in de ereklasse. Gedachte erachter is om het spel toegankelijker te maken voor beoefenaars en publiek. Bo vendien moet worden bekeken of door aanpassing van de regels een sneller en aantrekkelijker verloop van het spel kan worden bereikt. Laaken, aan het woord te la ten. Hij weet immers als geen ander hoe de korfbalwereld in elkaar zit. Kent de sport als speler, als trainer, als coach en dus als scheidsrechter. De ontmoeting vindt plaats in 's-Gravenzande. Kon niet an ders, aldus Van der Laaken. Want naast coach van Achilles (op zondag), traint en coacht Van der Laaken op zaterdag ook nog eens het Westlandse ONDO En dan die scheids- rechterij natuurlijk. Hoewel, dat staat momenteel even op een laag pitje. Van der Laaken is geblesseerd aan de achilles pees en wil daar eerst vanaf om zijn wedstrijden weer op topniveau te kunnen blazen. „Dat zal nog wel een week of vier duren", zegt Van der Laa ken, „maar je moet nu een maal in topconditie zijn om die wedstrijden goed te kunnen leiden. Topspelers eisen een topscheidsrechter. Dat is niet meer dan logisch". Waarop Van der Laaken even stil staat bij de arbitrage bij de wedstrijden van afgelopen week Als coach van Achilles maakte hij het toernooi van zeer nabij mee en werd hij op de bank niet echt vrolijk van de arbitrage. Hij zegt dan ook onomwonden: „De scheids rechters zijn qua niveau ach tergebleven bij de sporters. Het korfbal is geëvalueerd, maar de scheidsrechters heb ben daar niet op ingespeeld. Met als gevolg dat je excessen krijgt, zoals dat in andere sporten al lang het geval is". Ferme taal dus van Van der Laaken, die naarmate het ge sprek vordert steeds openhar tiger wordt als het gaat om de belangen van zijn sport. Want de toenemende agressie in de twee korfbalvakken baart hem wel degelijk zorg, maar ook over de korfbalsport zelf kan hij zeer duidelijk zijn. Zo als over het bericht van de af deling Rijndelfland die vorige week besloot om nieuwe korf- ballanden aan te boren door het vinden van sponsors en daarna het uitzenden van trai ners naar die landen. „Flau- Ton van der Laaken wijst de weg. wekul", stelt Van der Laaken zonder meer. „Laten we nou toch eerst eens zorgen dat we Noord-Brabant en Limburg veroveren voor het korfbal. Dan zouden we al een stuk op schieten. Wat heb je er aan als West-Samoa meedoet aan het WK korfbal terwijl ze in Maastricht niet eens weten wat korfballen eigenlijk is". Spugen Van der Laaken ging ooit korfballen toen hij als voetbal lertje op 14-jarige leeftijd eens in het gezicht werd gespuugd. „Ik speelde toen bij Quick als spits", herinnert hij zich nog. „Toen dat was gebeurd ben ik met voetballen ogenblikkelijk gestopt. Nou was dat niet zo erg, want mijn ouders korfbal den bij Achilles en dat ben ik toen ook maar gaan doen. Het is nu eenmaal een families- port. dat korfbal. Daar kun je niet omheen. Neem nou mijn twee kinderen, die korfballen dus ook. Uiteraard, zou ik bij na zeggen. Daarom is het zo jammer dat het de laatste jaren zo uit de hand begint te lopen. Nogmaals, het heeft met de ar bitrage te maken, maar ook de spelers en coaches zouden zich wel eens kunnen afvragen of het allemaal niet wat minder Na die conclusie wil Van der Laaken nog wel even van de gelegenheid gebruik maken en de het nng c het geven. En dan met name over de arbitrage. Want waar het Van der Laaken niet echt gaat toernooi wordt gegoten, daar gaat het dus wel degelijk om de scheidsrechters binnen het hele gebeuren „Ik heb de in druk", stelt hij voorzichtig vast, „dat de scheidsrechters die tijdens dat toernooi fluiten, onderling uitmaken wie waar fluit. Er worden echter scheidsrechters aangesteld die het niveau gewoon niet aan kunnen. Dan moeten er maar arbiters van buiten het district worden aangesteld Hoe ver velend dat dan ook is. Laat ik alstjeblieft niet meemaken dat er een scheidsrechter roept dat hij een ploeg die drie klassen lager speelt dan de tegenstan der voortrekt. Dat mag niet. nooit. Korfbal is korfbal en re gels zijn regels". 1609 r 2.07,9-1.19,5. 2. Sweetlife F 33 Feola Lelystad. Toto: win- L70. plaats 1,80, 3,60, koppel rio 58,70. Jt. 2100 m: 1. Fernandelnora mkamp) 2.45,4-1.18,8, 2. Evr- J Eloi Shoeing. Toto: winnend laats 2,80, 3,90, 3,30, koppel grio 1127,20. fs. 2100 m: 1. Ella Boshoeve lel) 2.49,8-1.20,9, 2. Dear of In Nederland wordt jaarlijks voor vele miljoe nen guldens besteed aan artikelen die direct of indirect te maken hebben met sportbeoefening. In deze serie besteden we aandacht aan de bre de markt die, vooral de laatste jaren, naast de sportwereld is ontstaan. In deze aflevering aan dacht voor de Amsterdamse „billardfabriek" Wilhelmina. Direkteur en voormalig topbiljar- ter Cees van Oosterhout ziet komend weekein de in Berlijn toe als zijn tafels het strijdtoneel vormen voor de editie van de Wereldbeker drie banden. CEES VAN OOSTERHOUT PRODUCEERT BILJARTTAFELS JRS 2100 m: 1. Dimanche Seve- [Posthumus) 2.48,2-1.20,1, 2. ta Lelystad. Niet Darling Space. Toto: winnend laats 1,60 2,10, 1,80, koppel rio 83,30. leineken 2600 m: 1 Esa's Pride <W" n A 3.27,6-1.19,8, 2. Dodo Bui- IU. Daarel 3 De Bles Princes. Toto: Douglasa 15,50, plaats 3,80, 1,60, f 64,50. t>ppel_16,80, trio 213,90. Tiarkt gij )e sterke m bezorgj 3,90, plaats 1,90, 10,30, ating varoppei 44.60, trio 1.002,20. ?rst was". 2100 m: 1- Dytha Dear (M. d Odv!0") 2-45,8-1.19.0, 2. Arjan G. v per's Lady. Niet gestart: Apol- r Volker B; wjnnencj 5 00, plaats 1.30, S van 320. koppel 9,10, trio 127,50. groep zaprs, 2100 m: 1. Fahrith Dear >p /39,5(JnkamP> 2.47.7-1.19.9, 2. Cor 'ld. 3. Dandy Loo. Toto: win- ,80. plaats 2,10, 5,30, koppel 3 LANGEVELD Toto: er op deg iet autoHtotalisator: (Wtron. Schappelijk: AMSTERDAM Niet al leen de naam maar ook het pand van Wilhelmina ademt nostalgie uit. In een antieke „pijpenla" aan de Amster damse Stadhouderskade leidt een smal, gekromd trapje naar het direktiekamertje op de eerste etage. In een smalle donkerbruine ruimte, met uitzicht op de werkvloer, houdt Cees van Oosterhout (61) zich zes dagen per week bezig met zijn bedrijf. „Er worden hier enkele honder den biljarttafels per jaar ge maakt", aldus de direkteur 110.952,00. van 's lands bekendste groe- Mexico-Üruguay ne-tafel fabrikant. 1 Johannesburg /Witske .fSuk (Ned/Tsj/8) 'ët bedril jarryd/Fitzgerald 2-4, Gal amiddag Nitsken 2-2, Connell/MIchiba- de med^'issen/Suk 2-0. mDuterd»Ber",oernooi München nipuiei uuj. Qroen (Ned)_Mronz (Duj) 7_ epunt nfl 7.5 pau) (Dul)-Schapers het niet 11-6 6-2 7-6. elneminguL vordt docüp Zuid-Amerika igekeerdë: Cruzeiro (Bra)-River Plate er ziin" <1"0> 1e due,: °'2 Cruzeiro beleidsv<£rcup Ie, aldus PAL kelderqji- Longa •sg-Martinus 0-3 „Het bedrijf is in 1898 opge richt door een joodse familie", bevestigt de voormalig drie banden- en kunststootspecia- list de alom zichtbare historie. „Isaac Salomon was in die tijd een textiel-agent, maar hij was ook een goed biljarter. Hij vond dat er weinig goede bil jarttafels waren en kwam op het idee een eigen produktie te starten. Na de oorlog heeft hij het, toen hij terugkwam van zijn onderduikadres, verkocht aan een neef. En in 1963 heb ik het overgenomen". Van Oosterhout. in de biljartwereld bekend als „de grijze eminen tie", hield en houdt nog altijd vast aan de oorspronkelijke, Franse, benaming „billardfa briek". „De naam Wilhelmina had Salomon slim bedacht. In dat jaar werd de toenmalige koningin gekroond en de vrouw van Salomon heette ook zo". Hoewel in het Amsterdamse kadepand nostalgie en dus ook het handwerk over heerst, ontkomt de firma Wil helmina niet aan de enorme vlucht die de biljartsport mo menteel doormaakt. „Ik klaag niet, maar het is erg druk", al dus Van Oosterhout, die over een jaartje wil „terugschake len" en zijn zoons Paul en Ro bert het heft in handen wil ge ven. „Ik ben gestart toen het alleen nog maar om carambo le-biljart ging, maar de laatste, tien jaar zijn daar pool-biljart en snooker bijgekomen. Dat levert ons handenvol werk op". Om met het eerste te be ginnen: een conventioneel ca rambole-biljart kost zo'n 12.000 gulden; een poolbiljart 7000 gulden en een snookertafel vraag een investering van bij na 15.000 gulden. „Maar ze gaan vele jaren mee". Leisteen Zo'n twintig personeelsleden hebben aanstaand weekeinde eer van hun werk als twee van hun tafels worden ge bruikt voor de Wereldbeker driebandenstrijd in Berlijn. „Meestal lukt het wel de tafels na het toernooi ter plaatse te verkopen", meldt Van Ooster hout. Dat scheelt gesjouw met honderden kilo's, want een ge middelde biljarttafel weegt tussen de 700 en duizend kilo Veruit het grootste deel van het gewicht (500-800 kilo) zit 'm in de dikke laag leisteen, die doorgaans uit Portugal en Noord-Italië wordt aange voerd. Van Oosterhout legt uit: „Zo'n plaat wordt door vier man met de hand geslepen. Marmer is te hard en de ande re materialen geleiden geen warmte, die nodig is om het laken droog te houden. De massa van leisteen is van be lang voor het masseren. Bij poolbiljart en snooker zijn de lagen steen dunner, want daar wordt bijna altijd horizontaal gestoten". De gemiddelde levensduur van een goede biljarttafel kan volgens Van Oosterhout mak kelijk in de richting van vijftig jaar lopen. „Na een jaar of der tig. veertig krijgen we ze hier vaak in de revisie. Dan wor den ze helemaal opgeknapt en kunnen ze nog jaren mee". In zijn opslagruimtes, die inmid dels ook het oude kantoor van de biljartbond omvatten, staan oude pronkstukjes te wachten op een opknapbeurt, die door gaans twee tot drie maanden in beslag neemt. Opgeknapte poten (vroeger vaak van ver sierselen voorzien), bijge schaafde houten randen, nieu we rubber banden en uiter aard een nieuw groen laken geven de oude speeltafels een metamorfose. Olifanten „Het zijn allemaal natuurpro- dukten en daar zit uiteraard werking in", weet Van Ooster hout, die ook biljartkeus maakt en repareert Maar vooral het laken, gemiddeld goed voor duizend speeluren, is van belang. „Vroeger be stond een laken uit honderd procent wol. Maar dat was te langzaam voor driebanden. Ik ben één van degenen die op zoek zijn gegaan naar een an dere structuur. We zijn begon nen met 35 procent nylon erin, maar toen leek de biljarttafel net een flipperkast. Tegen woordig gebruiken we negen tig procent wol en tien procent nylon. Dat blijkt een goed bal ritme op te leveren. Het is dui delijk dat het materiaal van invloed is op het niveau van het spel". De enige, maar o zo essentiële, biljart-attributen die Van Oos terhout niet levert, zijn de bal len. Op een enkele Duitse con current na is de fabricage daarvan haast volledig in han den van het Belgische bedrijf Saluc. In het verleden sneu- veldén olifanten, of althans hun slagtanden voor een setje ivoren ballen, maar die tijd is voorbij. „Uit oud ivoor wordt nog wel eens sporadisch een set ivoren ballen gemaakt", weet Van Oosterhout. „Die worden alleen nog maar ge bruikt bij het kunststoten. Verder is het allemaal kunst stof" De Waalse fabriek ge bruikt een uit Amsterdam af komstig melkachtig oliepro- dukt, phenolic resin. Van Oos terhout: „Via uitvoerige proe ven bij TNO is een bal ge maakt met dezelfde elasticiteit als de ivoren bal. Zo'n bal slijt net zo snel als een laken, maar Het vervangen van een laken gebeurt trouwens bij de klant „aan huis". „We zetten over de hele wereld tafels af. Rusland, de Verenigde Staten, Japan, Korea en natuurlijk Europa. En deze week is er ook een ta fel naar Aruba vervoerd. Naar een rijke kennis van me". NEW YORK Het Masterstoernooi is voor Steffi Graf voorbij. De Duitse vedette werd gisteragavond in New York in de kwart finales verrassend uitgeschakeld door Jana Novotna. De Tsjecho- slowaakse, achtste op de plaatsingslijst, zegevierde in drie sets: 6-3, 3-6 en 6-1. Martina Navratilova voldeed wel aan de verwachtingen. De in middels 35-jarige Amerikaanse versloeg Arantxa Sanchez-Vicario in drie sets: 1-6, 6-4 en 6-2. Navratilova, gebrand op haar 158ste titel, komt morgen in de halve eindstrijd uit tegen haar voormali ge landgenote Novotna. Graf ging in het Madison Square Garden tenonder aan het servi- cegeweld, dat haar sterke opponente ontketende. Vooral de fore hand van de tweevoudige kampioene liet te wensen over. „Novot na speelde vreselijk goed", verzuchtte de ontgoochelde Graf. „In de eerste en derde set was ik vrijwel kansloos op haar service. Dat was deels mijn eigen schuld. Ik maakte op mijn forehand te veel fouten". Voor Novotna was het pas de tweede zege op Graf in dertien duels. Eerder dit jaar beleefde de nummer zeven van de wereld ranglijst tijdens de Open Australische titelstrijd de lang verbeide primeur. „Ik kan het nog niet geloven", stamelde Novotna na haar indrukwekkende triomf „Deze overwinning betekent heel veel voor mij". Na 1 uur en 42 minuten benutte Novotna het eer ste matchpoint. In de derde set stond ze aan de machteloze Graf slechts twee punten af. Navratilova rekende in 84 minuten af met haar Spaanse rivale Sanchez. De routinier herstelde zich knap van een miserabele start: 1-6. De eerste set nam amper achttien minuten in beslag. „Sanchez speelde als een raket", erkende de vijfvoudige winna res. „Ik kan me niet herinneren ooit een set zó snel te hebben verloren. Ze serveerde onhoudbaar". In de tweede en derde set domineerde Navratilova. Bij 5-4 in de tweede verspeelde Sanchez een breakpoint. In de beslissende set demarreerde Navratilova naar een voorsprong van 4-0, die ze niet meer uit handen gaf. Aan haar 158ste titel, een record, wilde ze nog niet denken. „Eerst moet ik mijn halve finale Steffi Graf is onthutst door de onverwachte nederlaag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7