^jsraëlische .rbeiderspartij rkent rechten 'alestijnen Ghali speelde sleutelrol bij verzoening met Israël BUITENLAND Meeste doden Vukovar niet geïdentificeerd Kunstroof op derde plaats in wanbedrijf ftPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Eigen republiek voor Duitsers in Rusland (idócGomant tijns ,sgaie steun voor Havel bh]\ titter v ea •eiders^, Al-Bi it om hfe' i dit i an< i "L. >m henf in de (BVD) ng bini s hij d; ile VRIJDAG 22 NOVEMBER 1991 AG Tienduizenden Tsjechoslowaken a gisteren op het Weneeslaplein in hun steun betuigd aan het voorstel van lent Vaclav Havel een referendum te >n over de toekomst van de federatie, irste grote pro-Havel demonstratie volg de televisietoespraak van zondag, waar president speciale bevoegdheden vroeg ij nde de verlammende politieke crisis in nd het hoofd te bieden. „Ik wil geen erklaaifc met het parlement. Ik wil slechts dat beslist wordt over de toekomstige land", aldus Havel tegen de de- stranten. Havel wil met een referendum mpasse doorbreken nu de leiders uit de hische en Slowaakse parlementen het eens worden over de verdeling van de economische macht tussen beide [jllieken. Surinaamse vluchtelingen met premie uit Frans-Guyana PARAMARIBO Frankrijk wil Surinaamse vluchtelingen in Frans-Guyana premies betalen als ze terug keren naar hun land. Onderdirecteur van het Franse ministerie van buitenlandse za ken, M. Dantec bandrukt dat het moet gaan om vertrek naar Oost-Suriname op vrijwillige basis. Frankrijk wil zo de repatriëring van Surinamers versnellen. Voor volwassenen is de premie 1300 gulden, voor kinderen 650 gulden. De animo voor terugkeer is niet groot onder de naar schatting 6000 Surinaamse vluchtelingen in kampen in Frans-Guyana. Dit is mede het gevolg van het uit blijven van een vredesakkoord tussen de regering in Paramaribo en het junglecommando van Ron nie Brunswijk. Als gevolg van strijd tussen de ver zetsgroep en het nationaal leger kwam eind 1986 een vluchtelingenstroom op gang over de grensri vier de Marowijne. Bootramp treft vluchtelingen Haïti MIAMI V<?or de kust van Cuba is een grote zoekactie op touw gezet naar de opvarenden van een Haïtiaanse vluchtelingenboot, die in ruwe zee is omgeslagen. Zestien opvarenden zijn gevonden. Ongeveer 120 anderen wor den vermist, maar de kans dat zij nog in leven zijn, is gering. Het ongeluk deed zich dinsdagavond al voor. Het nieuws kwam langzaam door omdat het ongeluk gebeurde voor een afgelegen deel van de Cubaanse kust. Schepen van de Amerikaanse kustwacht hebben de afgelopen maanden al meer dan 1400 Haïtianen opgepikt die in door gaans wrakke bootjes op weg waren de VS. Jean-Pierre van Rossem tijdens verkiezingen in cel ANTWERPEN De Belgische 'anti-politicus' Jean- Pierre van Rossem moet dinsdag voor de raadska mer in Antwerpen verschijnen. De ex-beursgoeroe wordt sinds woensdagavond vastgehouden op be schuldiging van oplichting. Van Rossem (46) neemt zondag met een eigen partij deel aan de parlements verkiezingen. Die dag beleeft hij vanachter de tra lies. Niettemin is hij verkiesbaar. Campagnemede werkers zeiden gisteren dat ze „nu nog meer gemoti veerd zijn". Ze beschuldigden andere partijen ervan de hand te hebben in de arrestatie van hun voorman. Van Rossem heeft volgens de rechtbank beleggings contracten afgesloten zonder dat er beleggingen op volgden. Het gaat om zaken die zich afspeelden tus sen 1 mei 1990 en 1 september van dit jaar en die aan het licht kwamen op een persconferentie eerder deze week van Ann Holvoet, een afvallige partijgenote. ILLY WERKMAN L AVIV De opposi- ele Israëlische Arbei- partij heeft gisteren paar verrassende be en genomen die kun- leiden tot een wijzi- in de interne politie- krachtsverhoudingen. pstelling kan van in- 1 zijn op het vredes- Jes in het Midden-Oos- (WD) fot( partij- ïs, dat de voor het ko- jaar uitgeschreven alge verkiezingen moet inlui- zijn de 'nationale rechten' het Palestijnse volk er- is het verbod om met de te onderhandelen teniet e«an en wordt aangedron- op een territoriaal com- lis, ook voor de ingelijfde Hoogvlakte. euwe politieke partijpro- ia, waarin deze punten vastgelegd, kwam na drie n emotionele discussies tot Tegen alle verwachtin- hebben hierbij de 'dui- ardigdi linnen de partij, die op ovendi psoepelheid aandringen in 'een liverwachten onderhande- 'ondget In met de Palestijnen en eiland Arabische landen, winning behaald. toe sprak het politieke JakaitöPr°gramma niet i rechten /olutie' had stijnse volk, zoals die ook >nk zal dan de de Camp De"'l id-akkoorden. Met de er- 'nationale >e gebii i stilzwijgende steun an de wens van de 3tt miljoen onder Israëlische de°T levende Palestijnen t eigitot zelfbeschikking te ko twikke met hét nationale discus- >nesië l,nt over 'territoriale com- hebben de duiven d rbeiderspartij verder over r jp itreep getrokken. Onder- houdin *den de socialisten tot nu de pro alleen maar concessies op Westelijke Jordaan- iet Euifr en in de Gazastrook, nu gistere °°k gesproken over een itoriaal compromis' op de ,967 op Syrië veroverde gen Infrn Hoogvlakte. De Hoog de werd in 1981 bij de Israël ingelijfd. Er wordt niet meer gesprokenvan aan het joodse nederzet- ibeleid daar, maar van idzaak de 'bestaande ne- ïttingen' op de Golan lakte te helpen. Vlak voor de afsluiting van het partijcongres gistermiddag viel in het congrescentrum in Tel Aviv een andere verras sende beslissing die van belang kan zijn voor de politieke ont wikkelingen de komende ja ren. Met meerderheid van stemmen werd besloten aan te sturen op een scheiding van kerk en staat. Deze beslissing, betreurd door partijleider Si mon Peres, ontneemt de socia listen de steun van de gema tigde religieuze partijen waar mee de Arbeiderspartij in het verleden regeringscoalities is aangegaan. Aan de andere kant zullen talloze Israëli's die zich de afgelopen jaren hebben verzet tegen de groeiende in vloed van de religieuzen, zich nu gemakkelijker met de Ar beiderspartij kunnen vereni gen. Uit een recente opiniepeiling blijkt dat, als er nu verkiezin gen zouden worden gehouden, de Arbeiderspartij niet meer dan 22 procent van de stem men zou krijgen, terwijl de Li- kud-partij van premier Yit- schak Shamir met 37 procent zou winnen. Of de verkie zingskansen van de socialisten na het congres beter liggen met oog op de in november 1992 uitgeschreven algemene verkiezingen, is verre van ze ker. De gisteren genomen be sluiten kunnen de partij juist verzwakken. Onder de invloed van het nu op gang gekomen vredesproces voor het Midden-Oosten wordt de stem van de links-denken den, die voor het opgeven van de bezette gebieden zijn, krachtiger en groeit aan de andere kant ook het rechtse kamp. Van polarisatie kan de Arbeiderspartij, die een cen trumpartij is, uiteindelijk het slachtoffer worden. Het was gisteren onmiddellijk na de stemming over het par tijprogramma al duidelijk, dat een aantal haviken onder de aanhangers van Simon Peres nu overweegt naar het Likud- kamp over te stappen. Het is bovendien nog steeds moge lijk, dat enkele duiven zich zullen aansluiten bij een 'vre- des-alliantie', die gevormd moet worden uit een samen gaan van een aantal linkse op positiepartijen. Ezer Weizman, die nu nog een vooraanstaand lid is van de Arbeiderspartij, en die indertijd een wezenlijke rol heeft gespeeld in het vre desproces tussen Israël en Egypte, zou deze 'alliantie' gaan leiden. Een Servische soldaat ontwapent een onbekende man in de ingenomen Kroatische stad Vukovar FOTO: ap (Vervolg van de voorpagina) VUKOVAR Voor zover de doden in het verwoeste Vukovar al van straat zijn gehaald, liggen ze drie hoog gestapeld op een weitje tegenover het zie kenhuis. Enkelen van de slachtoffers, onder wie veel ouderen en een paar kinderen, zijn duidelijk met bijlen aan hun eind gebracht. Een zeiltje tegen de regen is hen niet ge gund. Veel van de licha men zijn in staat van ont binding, de geur van dood en verderf is nauwelijks te harden. De hier verzamelde doden hebben allen e kregen. Dode heeft ook een naam: Milan Mi- hailovic, vermeldt het kaartje dat aan zijn teen is gebonden. Verreweg de meeste slachtof fers zijn niet geïdentificeerd. In het ziekenhuis zelf liggen nog ongeveer 20 gewonden, zo deelt een woordvoerder van het Rode Kruis mee. Met de EG-waarnemers is hij verant woordelijk voor de evacuatie. De meeste inwoners die het beleg hebben overleefd zijn in middels wel uit de stad wegge voerd. Een oudere man staat voor zijn nog ongeveer voor de helft overeind staande huis. Hij weigert weg te gaan. Waar moet hij naar toe, vraagt hij zich af. Uitzicht Verderop, aan de rivier de Do- staat het betonnen staket sel van wat eens Hotel Dunav was. In de eetzaal zijn de ra men met witte lakens bespan nen en staan geheel onver wacht keurig wit-gedekte ta fels. Het leger serveert een lunch, de Joegoslavische vari ant op rats, kuch en bonen. Tegen dit absurdistische decor geeft een kolonel tekst en uit leg over de door het leger ge volgde strategie: het beleg heeft zo lang geduurd omdat men behoedzaam te werk wil de gaan. Zoveel mogelijk le vens en gebouwen zijn ge spaard. De bevrijding van Vu kovar was noodzakelijk om genocide te voorkomen. Doel van de actie was om de bur gers een vreedzaam en mens waardig bestaan te garande- Dat het hotel zo beschadigd is, wordt betreurd het werk van de Kroaten, die staven dynamiet in het pla fond hebben gestoken, zoals de gaten duidelijk bewijzen. Het uitzicht over de prachtige Do- nau is echter nog intact, zo grapt de kolonel. Dat het oude jachthaventje, voor het beleg nog onmisbaar onderdeel van het geroemde uitzicht, is weg gevaagd, ontgaat hem blijk baar. Een voetgangersbruggetje een klein kanaaltje i gebleven. Begin van de zomer, toen de eerste gevechten zich aandienden, stond daar een krijgshaftige Kroaat. Met een kijker zocht 'hij de andere toe een schot klonk, dat vanaf het dak van Hotel Dunav werd beantwoord. „We zullen deze stad verdedigen", ver klaarde hij toen. „De Serviërs krijgen Vukovar niet anders dan over mijn lijk in handen". door BERT VAN VELZEN AMSTERDAM Vroeger kwam je nog wel eens verhalen tegen over waanzinnige kunstverzamelaars, die in een zorgvuldig afgesloten kamertje achter een fluwelen doek de Blonde Baadster van Renoir had hangen, gestolen uit een privéverzameling in Turijn. U weet wel, zo'n artistieke mafkees met een verwilderde kop, die in het holst van de nacht uren voor de blonde baadster geknield ligt en in haar hoge opdracht gaat moorden onder het tuig in de nauwe straatjes van Parijs. Die waanzinnige verzamelaars bestaan hier niet meer; hooguit vind je er een paar in Japan. Ook het sprookje van de elegante kunstdief die in rokkostuum op campagne feesten verschijnt om daarna, via dakrand en boudoir, zijn slag te slaan, is uit de tijd. De mannen die in april van dit jaar voor ongeveer een miljard gulden aan Van Goghs stalen waren amateurs, die dank zij een lekke band nooit met de lastige vraag werden geconfronteerd wat zij met de twintig wereldberoemde schilderijen moesten aanvangen. De dief van een werk van Pieter Breugel verklaarde de afgelopen zomer voor een Britse rechtbank dat het niet om een groot kunstwerk ging, maar om een prutswerkje dat bovendien maar 38 centimeter breed was. Bij een onlangs aangehouden familie van kunstrovers reed een kleuter met zijn driewielertje een ikoon aan flarden. En in Boston sneed een dief een Vermeer zó grof uit de lijst, dat er stukken verf op de vloer achterbleven. Als politieman verkleed betraden hij en een metgezel het Gardnermuseum, knevelden twee bewakers en verdwenen met de Vermeer, drie Rembrandts, vijf schilderijen van Edgar Degas en een werk van Edouard Manet. Het waren allesbehalve fijnbesnaarde lieden, maar ze hadden een goede boodschappenlijst bij zich. Er is, na tweeëneenhalf jaar, nog geen spoor van helderheid in deze kunstroof, waarvan de buit destijds op een half miljard gulden werd geschat. Kunstroof is in. Volgens het Engelse blad Trace, drie jaar geleden opgericht om verdwenen kunst te achterhalen, is de omzet in gestolen kunstvoorwerpen zo 'n elf tot twaalf miljard gulden per jaar en dat plaatst kunstroof, na de drugshandel en computercriminaliteit, op de derde plaats in het internationale wanbedrijf. We moeten een beetje beter op onze spullen gaan letten. Het blad Time meet deze week de schade van de internationale kunstroof op. In Oost- Europa is kunstroof na de ineenstorting van het communisme geëxplodeerd; uit China stromen kunstschatten via Hongkong en Singapore de wereld in en in landen als Egypte, Turkije, Griekenland en Italië wordt gevreesd dat hun hele culturele erfenis wordt versjacherd. In Italië waren er 253.000 geregistreerde kunstroven tussen 1970 en 1990. De helft van die diefstallen vond plaats uit kerken, waarvan er in Italië tegen de 100.000 te vinden zijn. In Engeland worden er volgens schattingen jaarlijks 5000 schilderijen gestolen. Drugshandelaren schijnen grote belangstelling voor onbetaalbare kunst te hebben: Caravaggio's 'Nativitè' - een doek van twee bij drie meter - is door de maffia te Palermo ontvreemd, waarschijnlijk om te dienen als onderpand in de drugshandel. De waarde van het schilderij wordt getaxeerd op honderd miljoen gulden, maar men mag aannemen dat er Japanners zijn die er meer voor willen geven. Er wordt ook kunst geroofd in de hoop er een losprijs voor te kunnen innen, een hobby die is aangewakkerd door berichten uit Frankrijk, dat de musea daar in de pers 'palais Gruyères', gatenkaaspaleizen, werden genoemd vanwege het gemak waarmee schilderijen konden worden ontvreemd op klaarlichte dag. Het mooie van kunst is dat je 80 miljoen onder de arm kunt meenemen. In bankpapier heb je daar een stoet dragers voor nodig. w. maai 10 xviïjgcn v uRuvdi mei diiucia aragers voor noaig. De hier verzamelde doden nau, staat het betonnen staket- het werk van de Kroaten, die dan over mijn lijk in handen". "Wfë? c^IROGedurende vele ja- plomaten in zijn land. Hij is af- malige president Sadat, zi jeke Sutherland niet naar huis JSBADEN De Amerikaan Thomas Sutherland, die eerder week door zijn sji'itische gijzelhouders in Libanon werd jelaten, stelt zijn thuisreis voorlopig uit wegens maagklach- |In het Duitse Wiesbaden verklaarde zijn behandelend arts [Sutherland last had van een maagzweer en een ontstoken gslijmvlies. De aandoening houdt waarschijnlijk verband i Sutherlands meer dan zes jaar durende gevangenschap. Boutros Ghali (links) tijdens een bijeenkomst met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Moshe Dayan in 1979 in de Sinaï. FOTO: AP CAIRO Gedurende vele ja ren heeft Boutros Ghali, de aanstaande nieuwe secretaris generaal van de Verenigde Naties, een vooraanstaande rol gespeeld in de buitenlandse politiek van Egypte. Zijn in vloed strekt zich uit van het eind van de jaren zeventig, toen hij was betrokken bij de verzoening met Israël, tot nu toe. Boutros was veertien jaar mi nister van staat op het ministe rie van buitenlandse zaken in Cairo. In mei 1991 werd hij door president Hosni Mubarak bevorderd tot vice-premier en fungeerde hij als plaatsvervan gend minister van buitenland se zaken, immigratie en inter nationale samenwerking. Ghali, die op 14 november 1922 in de Egyptische hoofd stad werd geboren, geldt als een van de meest plomaten in zijn land. Hij i komstig uit een vooraanstaan de familie met politieke wor tels. Zijn grootvader bracht het begin deze eeuw al tot premier van Egypte. Ghali studeerde rechten in Cairo, zette die studie later voort aan de Sorbonne in Pa rijs. Vervolgens was hij een aantal jaren hoogleraar politie ke wetenschappen aan de uni versiteit in Cairo. De politieke loopbaan van Ghali verliep aanvankelijk moeizaam, wat door ingewij den wordt verklaard uit het feit dat Ghali een kopt is. Om dat de kopten slechts zo'n acht procent uitmaken van de overwegend islamitische be volking van Egypte is het voor deze christelijke minderheid niet gemakkelijk om hoge staatsambten te krijgen. In november 1977 kreeg Gha li, een aanhanger van de toen malige president Sadat, zijn kans. Sadat begon maand aan zijn opzienbarende vredesinitiatief richting Israël, waarna de toenmalige minister van buitenlandse zaken Fahmi uit protest opstapte. Ghali werd vervolgens op 17 november 1977 tot minister van staat op Buitenlandse Za ken benoemd. Hij begeleidde Sadat op zijn historische reis naar Jeruzalem en droeg, hoe wel hij steeds werd gepasseerd voor de kabinetspost van mi nister van buitenlandse zaken, als een van de architecten van de verzoening met Israël bij aan de richting die Egypte op buitenlands terrein insloeg. Tot de verdiensten van de stil le diplomaat Ghali behoort ook de terugkeer van Egypte in het Arabische kamp, waar uit Cairo vanwege het gesloten vredesakkoord met Israël ja renlang werd geweerd. advertentie. ne' thu 1001 - De "Zephir" loopt een stille Japanse haven op Formo- aan en gaat op de rede ten anker. Spoedig nadert een bootje even later stapt... Moetsji-Foetsji aan boord, dezelfde Japan- lgen' die kapitein Barker enkele weken geleden zo ter wille is ge- ®t. Hij brengt zijn mannen hulde voor hun werk en belooft loon naar werken. Kees Touw, die een fijne schuilplaats gevonden, luistert het gesprek af en maakt er uit op, dat en "O tc het de bedoeling is de „Zephir" voor de kaapvaart uit te rusten. „Ik hoop, dat ge goed voor de gevangenen hebt gezorgd", zegt Moetsji-Foetsji en dèt klinkt Kees als muziek in de oren. Zijn vrienden zijn dus nog aan boord. Maar waarom moeten ze zo goed behèndeld worden? Ah, de Japanner legt het al uit: want die blanke kerels heb ik nog nodig over enige tijd. Geef hun goed te eten en zorg vooral, dat ze niet ontsnappen." BONN De ruim twee mil joen in Rusland levende Duit sers krijgen meer zelfstandig heid en krijgen op den duur hun eigen republiek terug. Met nadruk maakte bondskan selier Helmut Kohl op de eer ste dag van het bezoek van de Russische president Boris Jelt- sin aan Duitsland bekend, dat de zogenaamde Wolga-repu- bliek weer wordt opgericht. Een Duitse delegatie zal zo spoedig mogelijk naar Moskou reizen om de voorbereidingen daartoe te treffen. Duitsland zal financiële en andere hulp geven om de Wolga-republiek opluchting. De afgelopen twee jaar zijn zo'n 300.000 'Wolga-Duitsers' naar de Bondsrepubliek teruggekeerd. De nu gemaakte afspraak moet voldoende perspectief bieden om een verdere repa triëring van de Wolga-Duit sers te voorkomen. Kohl en Jeltsin onderteken den gisteren een omvangrijke, maar algemene verklaring waarin de intentie wordt uit gesproken nauw samen te werken. In ruil voor hulp aan Rusland wil Duitsland zich verzekeren van een voort gaande import van Russische aardolie t als je Leiden links laat liggen. tje gaat in 1992 studeren. Dat staat vast Maar aan welke uni versiteit? Teken voor I december voor Leiden en maak een keuze uit meer dan 50 studierichtingen. Kies voor de zeker heid van een internationaal gewaardeerde opleiding. Voor de extra kansen in- je latere leven. En voor een stad waarin je je snel thuis voelt Wie laat zoiets nou links liggen? Bel v, n: 071-278011 (op werkdagen), jks Universiteit Leiden,

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5