„Iraks chemische dreiging behoort tot het verleden" Kamer dwingt Van den Broe tot actie tegen Indonesië BINNENLAND BUITENLAND Lubbers deelt kritiek Delors op EG-lidstaten ,We vonden geen lijken in de kast' Cfiidóe SoivuMit VRIJDAG 22 NOVEMBER 191 Daders ontvoering eisten miljoenen PRINSENBEEK De twee Nederlandstalige daders die dinsdagavond in Prinsenbeek de 36-jarige Pierre de Jon ge jr. ontvoerden uit zijn woning, hebben enkele miljoe nen guldens losgeld geëist. Hoewel de familie bereid was te betalen, is het zover niet gekomen. De contacten met de ontvoerders beperkten zich tot het stellen van vragen over het welzijn van het slachtoffer. Het slachtoffer, dat volstrekt onverwacht in de nacht van woensdag op don derdag werd vrijgelaten op een industrieterrein in Etten- Leur, legde gisteren een korte verklaring af. De Jonge vermoedt dat hij is vastgehouden in een huis vlak bij een school op een afstand van ruim een half uur rijden van zijn woning in Prinsenbeek. Het slachtoffer was geduren de de tijd dat hij in het huis verbleef aan handen en voe ten gebonden. Gedurende de hele ontvoering waren zijn ogen afgeplakt. In het huis was hij op een matras neerge legd. Kamer maakt vragenuurtje levendiger DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat het wekelijkse vragenuurtje op dinsdag middag een levendiger karakter moet krij gen. De exacte inhoud van de vragen hoeft niet meer vooraf worden ingediend en ant woordende bewindslieden worden aan een maximale spreektijd gebonden. Deze wijzi gingen zijn aangebracht in het Reglement van Orde van de Tweede Kamer. Voor de eerste serie vragen krijgt men vijf minuten voor beantwoording, voor een vervolgreeks maximaal drie minuten. De Kamer probeert op deze wijze de soms oeverloze betogen in te dammen die bewindslieden van tijd tot tijd afsteken tijdens het vragenuur. DEN HAAG Premier Lub bers beschouwt de kritiek die voorzitter Delors van de Euro pese Commisie (EC) heeft geuit op de Nederlandse plannen voor een Europese Politieke Unie meer gericht tegen de EG-lidstaten dan tegen Neder land. Delors vindt dat de EPU te veel afspraken toestaat tus sen landen onderling. De EC- voorzitter wees er echter op dat Nederland daartoe ge dwongen wordt door de be zwaren, vaak afkomstig van maar een enkel land. Het ge volg is dat de eenheid binnen de EG als gevolg van de unie onder druk komt te staan, zo vindt Delors. langs de Europese hoofdstedem „de politieke wil om tot resultaten te komen voor de top in Maas tricht". „Er zijn echter nog een aan tal pittige problemen", aldus de pre mier, die vandaag in Dublin en Londen is. Het gaat onder meer om de Europese Monetaire Unie (EMU), het buitenlands beleid, het veilig heidsbeleid en het sociaal beleid van de EG. De Britse premier, John Major, kreeg gisteren de steun van een dui delijke meerderheid (351 voor en 250 tegen) van het Lagerhuis voor de koers die hij op de komende EG- top in Maastricht wenst te varen. Hij zal zich verzetten tegen een fe deratief Europa en uitstel nastreven van Britse besluitvorming over toe treding tot een Europese Monetaire Unie. Daarnaast wil Major de soeve reiniteit op een aantal gebieden be houden. Een voorstel van zijn voor ganger Margaret Thatcher om in ei gen land een referendum te houden over nauwere toetreding tot de EG en met name een Europese munt werd door Major van de hand gewe zen. Voorzitter Palestijns vereniging mag blijv DEN HAAG De voorzitter v Algemene Palestijnse Arbeidersvtë ging in Nederland, Ibrahim Al-Ba in ons land blijven. Staatssecretari to (justitie) heeft een besluit om h ongewenst vreemdeling te verklat1 getrokken. Verder mag Al-Baz zi Nederlander laten naturaliserei Irakees Al-Baz werd in mei dit jj ongewenst vreemdeling verklaai was op dat moment ruim tien j Nederland. Het argument om hem1 wijzen was de bewering van de F landse Veiligheids Dienst (BVD) contacten onderhield met leden Fatah, de grootste groepering bini PLO. Volgens de BVD was hij d. een gevaar voor de nationale vei] issal< ,AG Sent V; en ovei erste gn de tele presidi Inde de Jand hei g met 1 iel bes! van on itranten mpasse ihische eens wc eke en :jj blieken. VN-TEAM TERUG VAN MISSIE RIJSWIJK Irak is niet meer in staat chemische wapens te produceren. Bovendien staan alle voorraden onder toezicht van de Verenigde Naties (VN). Met deze stellige boodschap is ir. M. van Zelm, de leider van een inspectieteam van de VN, teruggekeerd uit Irak. Van Zelm, in het dagelijks le ven als chemicus werkzaam bij TNO in Rijswijk, gaf leiding aan een internationaal inspec tieteam van 51 mensen. Ne gentig kilometer ten zuidwes ten van Baghdad, in een woes tijnachtig gebied, werd een ko lossale fabriek voor de pro- duktie en opslag van chemi sche wapens doorgelicht. Het complex beslaat 20 bij 15 kilo meter. Het zenuwcentrum is op vijf vierkante kilometer ge concentreerd. Volgens Van Zelm is het Muthanna State Establishment de enige fabriek voor de aanmaak van chemi sche wapens die Irak rijk is. Bovendien ontdekten de VN- onderzoekers dat het gevrees de chemische arsenaal van, Irak van belabberde kwaliteit was. „Irak is er nooit in ge slaagd een goed chemisch pro- dukt te maken, hoewel het misschien wat vreemd is van 'goed' te spreken als het gaat om chemische wapens. De Ira kezen waren niet in staat gro te, goed houdbare voorraden aan te leggen. De kwaliteit ging snel achteruit. De fabriek heeft miljarden gekost. En als de kwaliteit al zo slecht is lijkt het me niet waarschijnlijk dat ze in het geheim twee of drie keer zo'n complex hebben ge bouwd". Evenmin lijkt het Van Zelm logisch dat grote hoeveelheden wapens op ge heime plaatsen aan het oog van de wereld zijn onttrokken. De schade als gevolg van pre- cisie-bombardementen tijdens de Golfoorlog is volgens hem zo groot, dat het jaren tijd en miljarden aan investeringen kost om de fabriek weer op volle toeren te laten 'draaien. Dat laatste zit er niet in, omdat Irak ook de komende jaren onder voortdurende controle van de VN staat. Daarmee moet worden voorkomen dat Saddam Husayn in herhaling vervalt. Milieu Het inspectieteam is - in te genstelling tot de ploeg van nucleaire inspecteurs - te spreken over de medewerking die de autoriteiten tijdens het verblijf van een maand heb ben verleend. Want „het was geen opzet, maar onvermogen dat ze er niet voortdurend in slaagden systematisch gege vens aan te leveren". Aan goed management heeft het in de fabriek duidelijk ontbro ken. „Dat is er ook de oorzaak van dat men er nooit in is ge slaagd optimaal van de fabriek gebruik te maken", aldus Van Zelm. De opgegeven hoeveelheid ge produceerde chemische strijd middelen van de Irakezen kwam overeen met de waar nemingen van het inspectie team: 75 ton zenuwgas (onder meer verwerkt in 6300 raket ten), 280 ton mosterdgas en een grote hoeveelheid 'voorlo pers' (stoffen die uiteindelijk tot een chemisch strijdmiddel kunnen worden verwerkt). Toch bleken er met name minder voorlopers voorradig te zijn dan de Irakezen hadden opgegeven. „Maar dat is ver klaarbaar, omdat nogal wat tanks geroest of lekgeslagen Om het milieu bleek de lei ding van het complex zich niet te bekommeren. Het lijkt eerder van kwaad tot erger te gaan. „Overal op het terrein liggen chemicaliën. Het afval is zomaar gedumpt", zegt Van Zelm. De 500 werknemers in de fabriek stonden voortdu rend bloot aan gevaar. Weke lijks werden gemiddeld vier arbeiders in het ziekenhuis van de fabriek opgenomen. Wat er zoal aan scheelde, is nóóit duidelijk geworden. De Iraakse autoriteiten voelde er weinig voor medische dossiers ter inzage te geven. Maar voor de geestelijke ge zondheid van de werknemers werd gezorgd. Het team ont dekte een leslokaal dat vol lag met wervende geschriften die de ideologie van Saddam Hu- sayn en de Baht-partij onder de aandacht van het personeel moesten brengen. Diè bijscho ling was kennelijk bedoeld om het personeel vooral niet de 'hogere doelen' uit het oog te laten verliezen. Vernietiging Over de betrokkenheid van buitenlandse bedrijven bij de produktie van Iraaks oorlogs tuig zwijgt Van Zelm in alle talen. Maar we hoeven ook weer niet te veel spijkers op laag water te zoeken, „want vóór de exportbeperkingen werd er gewoon gehandeld". Die tijden lijken voorbij. Een nieuwe bron van zorg vormt de vernietiging van de chemi sche strijdmiddelen. Het ze nuwgas hoeft volgens Van Zelm geen problemen op te le veren. „Het kwalitatief slechte gas is al zover weg, dat we chemisch alleen nog maar een handje hoeven te helpen om het helemaal onschadelijk te maken. Een deel is verpakt in plastic omhulsels, die vervol gens in de raketkoppen wer den geplaatst. Maar soms paste het plastic niet en werd de la ding er met geweld ingeperst. Die raketten zijn moeilijk te ontmantelen. Wij stellen voor explosieven te gebruiken. Voor vernietiging van het mosterdgas moet een speciale verbrandingsinstallatie wor den gebouwd". Idoor Kamer heeft minister Van RIK IN 'T HOUTden Broek gisteren be loofd zich sterk te zullen DEN HAAG Onder maken voor een onafhan- dwang van de Tweede kelijk, internationaal on- BFI - DIRECTEUR OVER ZEGWAARD: DEN HAAG Drie da gen voordat bij de Haagse rechtbank het proces te gen afvaltransporteur Zegwaard BV begint, wil BFI (Browning Ferris In dustries) wel wat meer kwijt over de overname van het Delftse bedrijf, dat nu werkt onder de naam West Holland Mi lieu. Gevlucht Een groep aanhangers van de verdreven president Jean-Bertrand Aristide van Haiti staat voor een raam van de Canadese ambassade in de hoofdstad Port au Prince. De groep van ongeveer twintig aanhangers vluchtte woensdag de ambassade binnen en heeft inmiddels politiek asiel gevraagd. FOTO: EPA SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" aan met een aantal gebreken, verder was het normaal. We hebben geen 25 lijken in de kast gevonden. Dat kon ook niet, want de administratie was in beslag genomen". Over afvaltransporten naar België zegt hij niets te weten. „Het gebeurt bij ons in ieder geval niet". Omdat veel chauffeurs zijn ge hoord in de zaak, trad er „een lichte verstoring in de be drijfsvoering op". „Er is hun psychische begeleiding gebo den. Geen van hen wordt ge lukkig vervolgd". In de leiding van het bedrijf zitten overigens geen oude Zegwaard-mensen meer. „Wim Zegwaard is nog enkele maanden als adviseur opgetre den en toen zelf vertrokken, net als drie of vier mensen in managementposities. Dat de den ze op eigen initiatief". Over het overnamebedrag voor Zegwaard wil Schaling zich niet uitlaten. „Maar het' was niet abnormaal laag". Nu openheid In het verleden is BFI te on duidelijk geweest in haar posi tie ten opzichte van Zegwaard, vindt Schaling. Hij predikt nu openheid. Een oordeel over de zaak weigert hij echter te vel len. „Maar de associatie is er toch, dan kunnen we maar be ter eens vertellen wat we doen". Bij BFI kan volgens hem de wet niet stelselmatig worden overtreden. Een milieudienst w en interne milieuzorg moeten verleden is gebeurd, komt op daar zorg voor dragen. „Ieder- de rechtzitting aan de orde. een hier, van het hoogste tot Op een perslunch liet BFI-di- recteur Nederland P. Schaling gisteren zijn licht op de zaak schijnen. Volgens hem zijn er na de overname geen lijken in de kast gevonden, hebben werknemers die verhoord zijn psychische begeleiding gehad, kan hij het woord „afvalmaf fia" niet rijmen met de bran che, maar wil hij vooral laten weten geen partij te zijn in de Zegwaard-affaire. BFI is groot: het Amerikaanse bedrijf werd in 1980 actief in Europa. Zeven jaar later werd in Nederland Spitman in Ren- kum overgenomen. Na een pe riode van drie en een half jaar zijn circa veertig bedrijven overgenomen. BFI handelt in Nederland in zowel transport als het scheiden van afval en heeft een jaarlijkse omzet van circa 450 miljoen gulden. In mei 1989, nadat justitie een in val had gedaan, werd Zeg waard overgenomen. Het ging er bij de overname nogal hectisch aan toe, zegt Schaling. „Maar wat in het We troffen een onderneming het laagste is op de hoogte van wettelijke bepalin gen. Een garantie heb je nooit. Je kunt wel zeggen dat het met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid goed gaat". De afvalwetgeving in Neder land voldoet nu, vindt Scha ling. „In het verleden werd niets gecontroleerd. Decennia lang zat de maatschappij zo in elkaar dat we het afval over de schouder gooiden". Hij is overigens van mening dat af val een „waardeloos" produkt is, waar geen goud in te ver dienen is. „Alleen bij een be paalde bedrijfsstructuur en omvang is het winstgevend". Of er in Nederland een afval maffia bestaat? Schaling zegt niets te kunnen met die term. „Ik heb nooit van iemand ge hoord hoe die maffia dan in elkaar zou zitten. In de afval branche wordt hard gewerkt, worden lange dagen gemaakt. En afval stinkt nog steeds. Het is niet iets van de snelle gul den, het vereist een bepaalde mentaliteit. Maffia en deze branche kan ik niet met el kaar rijmen". De wil van de overheid en het bedrijfsleven om het afvalpro bleem aan te pakken is er vol gens hem nu. „In de uitvoe ring ontbreekt het wel eens aan de nauwkeurigheid". Een foed voorbeeld daarvan vindt chaling de vernietiging de afvalstoffenvergunning van West Holland Milieu, deze week door de afdeling geschil len van bestuur van de Raad van State. GS van Zuid-Hol land hebben procedurefouten gemaakt. Het bedrijf zal nu voor 3 december een gedoog- verzoek indienen, zoals de provincie heeft aangeraden. derzoek naar de recente 'moordpartijen door het Indonesische leger op Oost-Timor. De Nederlandse bewindsman van buitenlandse zaken stak niet onder stoelen of banken dat hij daar eigenlijk niets voor voelde. Hij vond dat In donesië eerst de gelegenheid moest krijgen het aangekon digde eigen onderzoek van de bloedbaden te voltooien.Een meerderheid in de Tweede Kamer nam echter geen ge noegen met deze houding, waarbij de scherpe toon opviel die ook Van Gijzel van de PvdA aansloeg. De woord voerder van de sociaal-demo cratische regeringsfractie ver weet de minister de indruk te wekken dat hij „Indonesië de hand boven het hoofd wilde houden". Van Gijzel trok een vergelijking met de moordpar tijen van het Sovjet-leger in de Baltische staten. Toen was Van den Broek wèl voorstan der van een internationaal on derzoek, hoewel de centrale regering van de Sovjetunie zelf een eigen onderzoek had aangekondigd. De PvdA-afgevaardigdi de minister er bovendi dat Oost-Timor geen li e verwaï sisch doch VN-grondgeben me} onder mandaat van Poi Dit deel van het eiland werd in het midden van soepel] Arabisc winning ren zeventig door Jakai ijprograi zet, toen Lissabon als van de 'Anjerrevolutie' gelegenheid meer had met haar overzeese gebit len te bemoeien. De dingsbeweging Fretilin op Oost-Timor voor de hankelijkheid van dit det 1S nu het eiland. var) a£ Minister Pronk oogstt miljoen goedkeuring van de Ti t[ing k Kamer, omdat hij uit eigt *ot ze^ weging beloofde voo geen nieuwe ontwikke met he projecten aan Indonesië t len aanbieden. Pronk zal de andere landen van d ropese Gemeenschap op dj-ingen dezelfde houdin te nemen. Lopende pro zullen overigens gewoon den voortgezet. Het EurIr en in Parlement riep gistere j* °?k Verenigde Naties en de "1 pese Gemeenschap ieme' stijnse vastgel id-akkoi ling v. iunt ovei nissen' irbeider streep nden de alleen r «zette V ADVERTENTIE (c) Standaard Uitgeverl|/Wavery Productions Tiener hoort 9 jaar eisen ROTTERDAM „Een moord zoals je die zelden tegenkomt", zo omschreef de officier van justitie gisteren voor de Rotter damse rechtbank de moord op een 68-jarige Rotterdamse ver zekeringsagent. Niet alleep de koelbloedigheid waarmee de moord werd gepleegd was zeld zaam, ook het feit dat een 17- jarige jongen iemand met 19 messteken om het leven brengt komt zelden voor. De officier wilde geen rekening houden met de leeftijd van de verdach te. Hij eiste negen jaar. Uit spraak 5 december. als je Leiden links laat liggen, Je gaat in 1992 studeren. Dat staat vast. Maar aan welke un trPïPf/ versiteit? Teken voor I december voor Leiden en maak e keuze uit meer dan 50 studierichtingen. Kies voor de zekel heid van een internationaal gewaardeerde opleiding. Voor de e kansen in je latere leven. En voor een stad waarin je je snel thuj voelt. Wie laat zoiets nou links liggen? 'tingen Inforn i: 071-27801 I (op werkdagen)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4