\jm £eid6e Somo/nt Ambtelijke top eist snel besluit fusie ministeries Osi jek zwaar onder vuur van leger Joegoslavië EcidócSou/iont Vragen ten 13 Boutros Ghali nieuwe VN - chef "Gat ozonlaag met gas verhelpen' Dood en verderf in Yukovar 14 Dagen Gratis PAGINi VRIJDAG 'NOVEMBER 1991 16 PAGINA'S I in twee katernen ESTELIJK LEVEN emeentepolitici kundig maar ontactgestoord Israëlische riderspartij erkent hten Palestijnen p bezoek /jovotna schakelt Steffi Graf uit oorspektakel in I Hartebrugkerk Ruzie tussen Serard Reve en ierkundig Museum DIENSTEN EN TUINBOUW 'ROGRAMMAS I/PUZZEUMENU gen veel bewolking en wegend droog. In de it en ochtend tselijk mist. mumtemperatuur van treeks 5 graden aan tot om het vriespunt et zuidoosten, dagtemperatuur eveer 5 graden, kke tot matige wind iet zuidwesten, rond ht 3. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 2519^. Losse nummers 1,45. NEDERLANDSE RODE KRUIS Olga naar Nederland EINDHOVEN Na twee jaar strijd heeft de Eindhovense vriendschapsvereniging 'Olga moet vrij' succes geboekt. De Russische autori teiten laten de 17-jarige Olga Bondarenko bin nenkort naar Nederland vertrekken. Naar haar ouders, Valery en Larissa Bondarenko, die in 1989 naar Nederland vluchtten. Het gezin vroeg politiek asiel aan en kreeg dat ook, maar hun dochter Olga mocht de Sovjetunie niet verlaten. Europarlementariër J. Larive trok zich het lot van het incomplete gezin aan en kaartte de zaak aan in het Europese parlement. Het Twee de-Kamerlid J. Wiebenga (VVD) stelde vragen aan de minister van buitenlandse zaken, H. van den Broek. De druk die vervolgens op de Sov jet-autoriteiten werd uitgeoefend had succes. Olga krijgt een uitreisvisum, zo bevestigde de Russische ambassade in Den Haag. Nog voor de Kerst is het gezin weer herenigd. Boutros Ghali NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond het licht op groen gezet voor de benoeming van de Egyptische vice-premier Boutros Ghali tot nieuwe secretaris-generaal van de VN. De V-raad stemde unaniem in met het voorstel Ghali voor te dragen als nieuwe topman. De twee andere belangrijke kan didaten, de Zimbabwaan Bernard Chidze- ro en de Nigeriaan Olusegun Obasanjo, kregen niet genoeg stemmen om in de race te blijven. De Algemene Vergadering van de VN zal in de komende dagen de benoeming bekrachtigen. Dit wordt ge zien als een formaliteit. Ghali volgt op 1 januari de huidige secre taris-generaal Perez de Cuellar op, die dan een ambtstermijn van, tien jaar erop heeft zitten. De 69-jarige Ghali is een des kundige op het gebied van internationaa recht en speelde een sleutelrol desgesprekken tussen Israël en Egypte Verwacht wordt dat Ghali als generaal prioriteit zal geven aa sing van het Arabisch-Israëlische conflic de problemen van de landen Derde Wereld. Echter, hij staat ook be kend om zijn meer pro-westerse en pro Amerikaanse houding dan die van Perez de Cuellar. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek kreeg bij de stemming in de V-raad vijf stemmen voor, zeven tegen en drie onthoudingen. LOS ANGELES Het gat in de ozonlaag dat ieder jaan- weer opduikt boven Antarctica, kan worden bestreden door duizenden tonnen gas in de atmosfeer te lozen Dat zeggen wetenschappers van de Universiteit van Californië in het tijdschrift Science van deze week. Vliegtuigen zouden koolwaterstofgassen zoals propaan en et- haan moeten lozen, waardoor chloorgassen die de ozonlaag vernietigen worden opgenomen. Het gat in de ozonlaag ont staat ieder jaar wanneer in de lente de eerste zonnestralen de chloorgassen activeren, die vervolgens de ozonlaag ver nietigen. Een van de auteurs van het artikel, de hoogleraar aardwetenschappen Ralph Cicerone, onderstreept dat het om een theoretisch idee gaat, ontstaan aan de hand van een computermodel. De praktische uitvoerbaarheid is vers twee. Cicerone zegt dat de tijd nog niet rijp is voor uitvoering, maar hij verwacht dat dat over een jaar of tien wel eens anders zou kunnen zijn. Niettemin wijzen de onderzoekers erop dat een technische oplossing nooit een alternatief kan zijn voor het verminderen van de vervuiling. DEN HAAG De hoog ste ambtenaren van de dertien ministeries eisen dat het kabinet snel dui delijkheid geeft over het opheffen en samenvoegen van departementen. In een brief aan het kabinet schrijven ze dat de onze kerheid hierover alleen maar nervositeit veroor zaakt onder het personeel en dat veel mensen elders een baan zoeken. De topambtenaren, allen se- is-gerieraal, willen weten ze aan toe zijn. De dis door de tiger bij sie hierover is een gevolg de grote efficiëncy-opera- Dat is de ingrijpende ope- e van de overheid waar ministeries minder i worden, doelma- i werken en waar aantal ministeries eventueel wordt opgeheven of samengevoegd. Het aantal ambtenaren bij het rijk moet tot 1996 met 11.000 omlaag. De operatie moet een besparing opleveren van 660 miljoen gulden in 1994. De topambtenaren constateren dat een groot deel van de operatie nog totaal niet is ingevuld. Ze willen dat het kabinet nauw keurig omschrijft wat de ver dere plannen zijn. De minis terraad bespreekt de zaak mo gelijk volgende week. Spektakel op Rapenburg Terwijl de camera snorde, botsten gisteren op het Rapenburg in Leiden een snorfiets en een auto tegen elkaar. Het ongeval bleef zonder gevolgen want het slachtoffer'' was een,stuntman die wel voor hetere vuren heeft gestaan. Het ongeluk werd gefilmd in het kader van het televisieprogramma Twaalf Steden, Dertien Ongelukken. FOTO: WIM VAN NOORT Pagina 9: „Weg jullie, je staat in beeld!" Europees akkoord over energieplan Lubbers DEN HAAG Een groep bijna veertig landen, der de Sovjetunie, is akkoord gegaan met het plan van pre mier Lubbers voor een Euro pese aanpak van de winning van energie in de Sovjetunie. Half december zullen de lan den in Den Haag dit Europees energie-handvest tekenen. Het akkoord regelt dat de winning van kolen, gas en olie in de Sovjetunie drastisch wordt op gevoerd. Daardoor kan deze uitgroeien tot een belangrijke bron van inkomsten voor het land. De Nederlandse diplo maat Rutten heeft dat vandaag bekendgemaakt. Hij leidde de onderhandelingen met de lan den die de suggesties van Lub bers hebben uitgewerkt. Lub bers lanceerde zijn plan vorig jaar in Dublin op de EG-top. Volgens Rutten heeft het uit eenvallen van de Sovjetunie na de mislukte staatsgreep niet tot problemen geleid bij de on derhandelingen. De republie ken moeten zich nog wel in tern beraden op het bereikte resultaat. VUKOVAR Bordjes erom heen en onbewoonbaar ver klaren. Nadat Vukovar 86 da gen onder beleg heeft gelegen lijken sloop en vergetelheid voor de gepleegde wandaden het beste en onafwendbare lot van deze Kroatische stad. Geen stad in het naoorlogse Europa is zo compleet met de grond gelijk gemaakt als Vu kovar, dat het Stalingrad van Kroatië had moeten worden, maar uiteindelijk toch door het federale leger is ingeno- De huis-aan-huisgevechten hebben geen pand langs de in valswegen richting centrum onbeschadigd gelaten. Kilome ters van de plaats waar zich maanden geleden nog het stadshart bevond dienen zich de eerste tekenen van moder ne oorlogsvoering aan: op be langrijke kruispunten liggen de hoekhuizen in puin, Kroati sche verzetshaarden die niet bestand bleken tegen tankaan- vallen. Her en der op straat liggen dode varkens en huisdieren. Anders dan in het centrum Opleidingen Infotheek gaan door LEIDEN De opleidingen van het failliete automatise ringsbedrijf Infotheek worden voortgezet door het manage ment van Infotheek Opleidin gen en het Waalwijkse bedrijf Infonova, adviesbureau voor organisatie en automatisering. kers begonnen. Volgens Toon Griffioen, voormalig commer cieel manager van Infotheek Opleidingen, blijken veel be staande relaties trouw te blij ven aan het docententeam en de specifieke aanpak Het grootste deel van het klanten bestand is inmiddels op de hoogte gebracht van de nieu we ontwikkelingen. Student(22) gewond door brandend jasje LEIDEN Een 22-jarige Lei- denaar is gisteravond met eer stegraads brandwonden opge nomen in het AZL nadat zijn colbertje in brand was gevlo gen. De jongen vierde feest in de sociëteit van Minerva aan de Breestraat. Omstanders wa ren. niet meer in staat om het vuurtje, dat door onbekende oorzaak was ontstaan, op tijd te doven. Uitgeputte vluchtelingen uit Vukovar worden opgevangen in Dvo- rovi, een plaatsje in Bosnië-Hercegovina. FOTO: AP ten huizen liggen, laat zich slechts raden. Geen soldaat heeft zich nog van de gebaan de wegen tussen de puinhopen gewaagd, bang voor mijnen, booby-traps en niet-ontplofte granaten. Zijn het aanvankelijk nog geï soleerde gebouwen die zijn weggevaagd, in een straal van meer dan één kilometer rond het ziekenhuis in het hartje van de stad staat geen huis meer overeind. Maandenlang is dit gebied het doelwit ge weest van artilleriebombarde menten. Welk kaliber is ge bruikt bewijst een koperen huls, even lang en dik als de resten van de menselijke arm die er naast ligt. ZAGREB Servische mi lities en het federale leger van Joegoslavië voeren zware beschietingen uit op Osijek, de grootste stad in het oosten van Kroatië. Waarnemers van de EG maken melding van „ver sterkingen van het Joego slavische leger en van Kroatische eenheden die een snelle uitbarsting doen vrezen". Ondanks de aanhoudende ge vechten bereikten de Kroati sche autoriteiten en het fede rale leger gisteren een ak koord over de evacuatie van 2000 vluchtelingen uit Vuko var, de Kroatische stad die deze week na een belegering van bijna drie maanden is ge vallen. De commandant van de Kroatische strijdkrachten die Vukovar hebben verde digd, is gisteren in Zagreb ge arresteerd. De Kroatische au toriteiten beschuldigen hem ervan de verdediging van Vu kovar te hebben ondermijnd. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug bevinden zich nog grofweg 7000 mensen in Vukovar, een stad die voor het uitbreken van de burger oorlog 35.000 inwoners telde. Een groep van 48 winnaars van de Nobelprijs, onder wie de Duitse politicus Willy Brandt en de Zuidafrikaanse aartsbisschop Desmond Tutu, deden gisteren een dringende oproep een einde te maken aan het bloedvergieten, ,,dat op deze schaal ongekend is in het Europa van na de Tweede Wereldoorlog". Vragen staat al sinds jaar en dag vrij. Behalve dan in het vragenuurtje van de Tweede Kamer, waar het vragen aan re gels is gebonden. Waarschijnlijk komt dat omdat degenen die moeten antwoorden, dus de ministers, bang zijn dat hen an ders het hemd van het lijf wordt gevraagd. Daar willen de kamerleden nu eindelijk eens van af. Vragen van te voren in dienen hoeft niet meer als de ministers maar zo'n beetje we ten waar het over gaat. Zodat ze - liefst kort en bondig - kunnen antwoorden en het geheel wat levendiger wordt. Zo ongeveer als de Leidse Courant dagelijks het nieuws brengt. De vraag stellen hoe u nader met onze krant kennis kunt maken, is hem hieronder beantwoorden. flies Pan Am ïieuw hoger YORK - jaar or°.n- Pan Am Cor- moedermaat- luchtvaartmaat- rosseriefP'j ^an American World heeft in het derde van dit jaar haar :n oplopen van 29,1 In tot 160 miljoen dollar. .«.„i'erlies over de eerste ne- *JTPLANi;aanden nam toe van miljoen tot 309,2 miljoen Pan Am Corporation in januari van dit jaar van betaling aan. De eming heeft een reor- itieplan opgesteld, waar- 'e rechter op 3 december iak zal doen. n krant ontvangen 7 Bel tussen jen 19.00 uur, zaterdags tussen ,en 15.00 uur, telefoonnr.071- 1 9 AP en uw krant nog dezelf- "lZ,OUkn(] nabezorad. Wereldomroep populair bij vakantiegangers HILVERSUM De Wereld- omroep kan zich verheugen in een toenemende populariteit onder vakantiegangers in Eu ropa en Noord-Afrika. In to taal luisterden dit jaar 1,6 mil joen vakantiegangers naar de Wereldomroep. Vorig jaar wa ren dat er 1,4 miljoen. Dat blijkt uit cijfers van de afde ling Kijk-en Luisteronderzoek van de NOS. Volgens de We reldomroep betekent het re sultaat dat één op de vier Ne derlanders die al dan niet re gelmatig hun vakantie over de grens doorbrachten naar de Nederlandstalige Europa-uit zendingen luisterden, Nieuws, actualiteiten, ANWB-oproepen en het weeroverzicht werden het best beluisterd. De ochten duitzendingen rond negen uur werden het meest beluisterd (82 procent). Markt Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: iiiiiirmRiiniauuiin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1