Voorhout geeft prioriteit aan oplossen verkeersproblemen L „Er moet wel n druppe olie kunnen vallen CcidócSomotit DUIN- EN BOLLENSTREEK Bijeenkomsten over structuurschets SDB West End of Nieuw Katwijk Recorddeelname aan dierenshow in Hobaho ONTUCHT MET DOCHTER: EIS TWAALF MAANDEN Ruzie tussen Katwijk en Noord wij heeft geen gevolgen voor schets VRIJDAG 22 NOVEMBER 1991 lidte VALKENBURG HILLE- GOM/VOORHOUT De structuurschets Duin- en Bollenstreek blijft de ge moederen bezig houden. In de aanloop naar de de finitieve behandeling op 27 november vormen de plannen van het Samen werkingsverband Duin en Bollenstreek (SDB) het onderwerp van gesprek tijdens verschillende bij- eeenkomsten. Maandag 25 november is dat het geval in Valkenburg. De ledenvergadering van de plaatselijke L'DA-atdeling, die vanaf acht uur plaats vindt in de Nederlands Hervormde Kerk, staat geheel in het teken van de omstreden structuur schets. Burgemeester F. Jonk man van Rijnsburg, tevens voorzitter van het SDB, zal de structuurschets van commen taar voorzien. W. van den Berg, CDA-statenlid in Zuid- Holland, geeft de visie van de provincie op de ontwikkelin gen weer. Een dag later, dinsdag 26 no vember, staat de schets in het brandpunt van de belangstel ling van de jubilerende Jonge ren Land- en Tuinbouwbond, die zijn verzameld in Treslong in Hillegom. De SDB-plannen vormen in de ogen van de LTB een bedreiging voor de hoeveelheid beschikbare grond voor bollenteelt. Ook de benodigde hoeveelheid grond voor glastunbouw schiet vol gens de jongeren tekort. J. Zwetsloot, voorzitter van de raad van bestuur van HBH Holding, D Kommer, van de provinciale Agrarische Ad viescommissie Bouw- en Aan- legvergunningen en A. Vijver berg, consulent voor de land bouw in Zuid Holland, zullen de plannen in forumverband bespreken. De KLTB afdeling Voorhout heeft ook een avond in petto Z.-Holland overweegt invoering huurbelasting Inbraak in boerderij Woubrugge over de toekomst van de Bol lenstreek. Het thema van de avond is „Voorhout bollenland of bollenstad". Gedeputeerde D. Stolker zal het provinciale standpunt toelichten inzake de ruimtelijke ontwikkeling bin nen de regio, die met name voor de agrarische sector ver strekkende gevolgen lijkt te hebben. Namens het Land bouwschap zal J. Smeyers, se cretaris van de Gewestelijke Raad van het schap zijn visie geven. Het KLTB wordt ver tegenwoordigd door afdelings voorzitter C. van Steyn. De bijeenkomst vindt vanaf acht uur plaats in restaurant Boer- haave, Heerestraat 57 LEIDEN De provincie Zuid-Holland gaat een onderzoek ver richten naar de mogelijkheden om een vorm van huurbelasting in te voeren. Het is de eerste provincie in Nederland die op deze wijze het te goedkoop wonen in huurhuizen wil „bestraffen". Dat heeft gedeputeerde L.E. Stolker-Nanninga (PvdA) tijdens een commissievergadering aangekondigd. Het initiatief heeft de steun van de meerderheid van de statenfracties van CDA, PvdA, Groen Links, Klein rechts en D66. Met die huurbelasting moet worden bevorderd, dat mensen die naar hun inkomsten in te goedkope huurwoningen zitten, verhuizen. Stolker is zich er van bewust dat de provincie niet zelfstandig zo'n huurbelasting kan invoeren. Maar Zuid-Holland wil met de resultaten van het onderzoek de landelijke discussie over dit onderwerp bevorde ren en de druk op de Tweede Kamer opvoeren. Staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting wees vorig jaar mei in een brief aan de Tweede Kamer de invoering van huurbelasting af. De enorme uitvoeringskosten, de budgettaire gevolgen en de deels onduidelijke effecten op de inkomens wegen niet op tegen de vermeende eerlijker verdeling van de woonlasten, aldus Heer- WOUBRUGGE Twee inbrekers hebben in de nacl woensdag op donderdag 1700 gulden weggehaald uit een tx rij aan de Vierambachtsweg in Woubrugge De boer wi nachts wakker van lawaai. Toen hij op onderzoek uitging twee mannen wegrennen. 5' oud ibui Concert in Kapelzaal LISSE In de Kapelzaal van het St. Agathaklooster vindt dagmiddag een concert van de Vrienden van het Adema- plaats. Medewerking wordt verleend door het mannenkoo Pangontius uit Sassenheim, Gerda Peters (orgel) en Marije "j den Ende (fagot). Door het koor worden gregoriaanse gezr uitgevoerd. Aanvang kwart over twaalf. Toegang kost ƒ6, teurs moeten 5 betalen, jeugd tot 14 jaar mag gratis naar ^terda rt dit jaa lut 'Het ijks toe: wie in i [ocht. Koninkl (KVGO iden Eze de prijs en een mers boi Dlaren «j van d achterhé katholie WETHOUDER JOON NA MOTIE DOOR DE BOCHT VOORHOUT De gemeente Voorhout wil een prijsvraag uit schrijven om de toekomstige wijk ten westen van het dorp aan een naam te helpen. Het gebied, dat nu nog meestal wordt aan geduid als het vierde kwadrant, wordt in de volksmond al regel matig Westhout genoemd. Een naam die diverse raadsleden als een gruwel in de oren klinkt. Het CDA-raadslid A. van der Meer weigerde de naam gisteravond tijdens de algemene be schouwingen zelfs in de mond te nemen. Ze was dan ook net als de meeste andere raadsleden zeer te spreken over het voorstel van wethouder B.Joon de bevolking via een prijsvraag mee te laten denken over de naamgeving. Overigens zijn er bij de gemeente al een dertigtal suggesties bin nengekomen voor een naam. Mogelijk zullen die namen als keu zemogelijkheid aan de Voorhouters voorgelegd worden. J. War- menhoven voegde staande de vergadering nog twee namen aan die lijst toe. Volgens het raadslid voor Gemeentebelangen zou de wijk zowel West End als Nieuw Katwijk gedoopt kunnen wor den Zoals bekend zouden volgens de structuurschets van het Samenwerkingsverband Duin- en Bollenstreek, vierhonderd huizen in de wijk bestemd zijn voor Katwijkers. Narcis ontkent berichtgeving over dreigende leerlingenstop VOORHOUT De verklaring van wethouder E. van der Laar dat er een leerlingenstop zou dreigen voor de openbare basis school De Narcis in Voorhout, is onjuist. Dat zegt T. Peters, di recteur van de school. Volgens Peters heeft de school een reeks van telefoontjes van ongeruste ouders te verwerken gekregen, nadat in de pers melding was gemaakt van de opmerking van de wethouder. Deze zei in antwoord op de algemene beschouwin gen van de Voorhoutse partijen, dat De Narcis in 1993 het maxi male aantal leerlingen van 270 zou bereiken. Omdat (tijdelijke) nieuwbouw door het ministerie van onderwijs niet zou worden toegestaan, zou dit betekenen dat vanaf 1993 nieuwe leerlingen geweigerd zouden moeten worden. Volgens Peters is van een dreigende leerlingenstop echter geen sprake. Kinderen uit de hogere klassen zouden volgens hem in een tijdelijke accommo datie ondergebracht kunnen worden. Wel zou er een stop voor kleuters denkbaar kunnen zijn, omdat de school niet meer dan 120 kleuters zou kunnen onderbrengen. Momenteel zitten er een kleine honderd kinderen uit die categorie op De Narcis. door RENS KOLDENHOF VOORHOUT De ver keersproblemen in Voor hout staan na de algeme ne beschouwingen van gisteravond bovenaan de politieke agenda. Onder druk van een door CDA, PvdA en Groen Links in gediende motie, zegde de liberale wethouder B.Joon toe serieus te onderzoeken of - en zo ja waar - in de gemeente dertig-kilome- ter-zone's kunnen worden ingesteld. Ook beloofde hij de verkeersproblemen in de Herenstraat op korte termijn op de agenda van de commissie verkeer te zetten. Joon's toezeggingen op het „pièce de resistance" van de beschouwingen, zoals de wet houder de motie karakteri seerde, bleken toereikend voor de raad. Een voorschot op de discussie nemend, waarschuw de Joon echter wel voor al te hoge verwachtingen van het onderzoek. „We zullen in de commissie verkeer straat voor straat bekijken wat er moge lijk is. Er zijn echter wettelijke voorschriften van toepassing op het instellen van dergelijke zone's. Ik denk dat we daarom weinig lokaties zullen vinden waar zoiets mogelijk zou zijn. Verder zie ik niets in borden, want die werken toch niet en bovendien ben ik bang dat snelheidsbeperkende maatre gelen wel eens te duur zouden kunnen uitvallen", maakte hij de raad deelgenoot van zijn twijfels. Met betrekking tot de toekom stige verbinding tussen Voor hout-West en de Sl kon Joon de raad minder gerust stellen. Partijgenoot L. van der Zon was net als A. Wijling van Groen Links van mening dat de kosten van die ontsluiting niet alleen op het bordje van Voorhout moeten komen. „Voor wat, hoort wat", aldus de liberaal verwijzend naar de regiofunctie van de nieuwe weg, die immers ondermeer bedoeld is als toegangsroute tot het nieuwe station. Hij vond dan ook dat de provincie of omliggende gemeenten mee zouden moeten betalen aan de verbinding. Joon ontkende het belang van de verbeterde infrastructuur voor zowel omliggende ge meenten als de NS niet, „maar de ervaring leert dat we zelf voor zo'n weg zullen moeten betalen", meende hij. De kos ten voor de route zullen daar om meegenomen worden in de nieuwbouwplannen voor het gebied nabij het station. W oningzoekenden In die plannen, waarbij als eerste Hoogh Teijlingen op het programma staat, zal ook aan dacht worden besteed aan de wens van de raad te bouwen voor Voorhoutse woningzoe kenden en met name ook voor kleine huishoudens. Dat be loofde burgemeester M. de Goeij in antwoord op vragen van vrijwel alle fracties over dit onderwerp. Ze waarschuw de echter tegen het overdrij ven van de woningbouwpro- blematiek voor ouderen. „Bij het laatste woningbouw pro ject voor bejaarden konden wij de huisjes uiteindelijk niet eens allemaal kwijt aan Voor houters. Een wachtlijst kan in dat opzicht bedriegelijk wer ken. Wanneer mensen recht streeks geconfronteerd wor den met de mogelijkheid te verhuizen naar een bejaarden woning, blijken ze soms toch meer gehecht aan hun oude woning dan uit een nu een maal wat meer vrijblijvende enquête valt af te leiden", al dus De Goeij. Ook de bibliotheek waarop mogelijk ouderenwoningen ge bouwd zouden kunnen worden blijft in beeld. Wethouder E. van der Laar herhaalde in antwoord op een vraag van het CDA-raadslid M. Goos- sens, zijn toezegging de voors en tegens van het voorstel te onderzoeken. Wel stelde hij nadrukkelijk de voorwaarde dat woningbouw niet kosten verhogend op de bouw van de biliotheek zou mogen uitwer ken en bovendien het fuctio- neren van de bieb op geen en kele wijze zou mogen belem meren. Van de Laar hoopt in februari met concrete voor stellen over de bibliotheek te komen. Ruimteproblemen ambtenaren Katwijk worden onderzocht Idoor ROB SCHLEIFFERT KATWIJK Er moet zo snel mogelijk een onder zoek komen naar de ruim teproblemen van de Kat- wijkse gemeenteambtena ren. Zij zitten nu ver spreid over verschillende gebouwen, die soms te klein en verouderd zijn. Het college van burgemeester en wethouders deden dit voor stel gisteravond aan de Kat- wijkse raadsfracties in de com missie voor algemeen bestuur lijke zaken. Enkele fracties drongen eerder deze maand tijdens de behandeling van de begroting voor 1992 al aan op de bouw van een stadskantoor. Het bestaande raadhuis zou volgens de partijen dezelfde functie moeten houden. De Katwijkse ambtenaren on dervinden dagelijks hinder van hun krappe behuizing. Vooral het raadhuis, het ge bouw van gemeentewerken en de gemeentewerf zijn te klein. Naar verwachting zal dit pro bleem verder groeien door de uitbreiding van het personeel, de automatisering en meer on derling overleg. Sommige ge bouwen zijn sterk verouderd en hebben bijvoorbeeld oude verwarmingsapparatuur, slecht meubilair of geen zon wering. Toen deze kwestie drie jaar geleden aan de orde was, be sloot de gemeenteraad voorlo pig de dependance aan de Wil lem de Zwijgerlaan uit te brei den en de uitkomsten van een reorganisatie van het ambte lijk apparaat af te wachten. Vorig jaar werd besloten het onderzoek naar de huisvesti ging in 1993 uit te voeren. In middels is duidelijk dat het ruimteprobleem sneller groter wordt dan voorzien was, reden voor de ambtenaren het colle ge te vragen het onderzoek te vervroegen. Het onderzoek moet 90.000 gulden kosten. De commissie ging hiermee fisteravond akkoord. Alleen PF-fractievoorzitter J.H. ten Hove maakte bezwaar. Hij noemde het houden van een onderzoek voorbarig en kapi taalvernietiging omdat de re organisatie nog niet is vol tooid. „Over een jaar is er veel meer over te zeggen. Ik stem er pas mee in als er meer dui delijkheid is". LISSE Cavia's, konij nen, watervogels, sierdui- ven en hoenders. De lief hebbers van pluimvee kij ken tot en met zaterdag hun ogen uit in de Hoba- ho-hallen in Lisse. Wet houder Meulemans open de gisteren de tentoonstel ling met maar liefst 1200 inschrijvingen. Voorzitter Hogervorst van de Pluimvee- en Konijnenvereni ging Lisse en omstreken toon de zich met zoveel deelname een getukkig man. „In 1987 hadden we maar 675 dieren over de vloer. Dat het nu zo goed loopt heeft veel te maken met de gezelligheid en de pri ma verzorging en huisvesting van de dieren". Diverse keurmeesters beoor delen de dieren in hun klasse uiterst streng. Zoals keurmees ter Nederpelt bij de witte leg horns. „Ik let vooral op de kleur, de ogen, staart en de kam van het dier. Alle dieren krijgen daarbij een rapportcij fer van onvoldoende tot zeer Konijnenkenner Kok had heel wat aan te merken op zijn spe cialiteit. „Heel wat konijnen zijn niet goed verzorgd, omdat ze bijvoorbeeld ingegroeide nagels hebben. En met de con ditie kan het ook een stuk be ter". Verschillende dieren worden te koop aangeboden. Zo is er een vlaamse reus die minimaal tachtig gulden moet opbren gen. De 'Bollenstreekshow' is vanavond tot tien uur en mor gen tussen negen en vier uur te zien in de Hobaho-halllen in Lisse. DEN HAAG/OEGSTGEEST Een 49-jarige inwoner van Oegstgeest hoorde gisteren voor de rechtbank in Den Haag we gens ontucht met zijn dochter twaalf maanden gevangenisstraf eisen, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De verdachte gaf openlijk toe dat hij in 1988 zijn toen veertienjarige dochter meermaals onzedelijk had betast. Hij had haar ook diverse keren vastgebonden. Volgens hem was dat echter allemaal haar eigen schuld. „Ze trok haar trui omhoog en daagde me uit", aldus de man die zei achteraf wel spijt te heb ben van zijn gedrag. Officier van justitie mr. Van Ek sprak over 'vreselijke feiten, waaronder de dochter de rest van haar leven gebukt moet gaan'. De rechtbank doet uitspraak op donderdag 5 december. Bolicnstrech Katnphmti Een trotse eigenaar toont een van de hoenders die vandaag en morgen in Lisse te zien zijn. FOTO: HENK VAN DEN ENDE SDB-VOORZITTER JONKMAN RIJNSBURG De ruzie tussen Katwijk en Noord- wijk staat de goedkeuring van de structuurschets Duin en Bollenstreek niet in de weg. Dat zei burge meester F. Jonkman giste ren in een vergadering van de gemeenteraad van Rijnsburg. Jonkman is te vens voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek. Jonkman zei de zaak nog steeds positief te willen blijven benaderen. Volgens Jonkman is de visie van het SDB op de regio er een, die het verdient te worden uitgedragen. „Ruzie of geen ruzie tussen Katwijk en Noord wijk; als de provincie op 27 november de structuur schets goedkeurt, zal er daarna nog eens met de beide ge meenten van gedachten kun nen worden gewisseld", aldus Jonkman. Katwijk en Noord- wijk zullen volgens de ge meenteraad van Rijnsburg meer en beter moeten leren denken op regionaal niveau. Omdat de provincie geen zin heeft in vechtende partijen moeten Katwijk en Noordwijk hun meningsverschil over de tweede structuurschets van het Samenwerkingsverband Duin- en Bollenstreek (SDB), snel oplossen, aldus de Rijns- burgse raad. Alle fracties lie ten weten de ruzie tussen Kat wijk en Noordwijk over de verdeling van de gebieden voor woonruimte een uiterst onverkwikkelijke zaak te vin den, die een negatieve uitstra ling heeft op de hele regio. „Katwijk en Noordwijk besef fen niet welke verantwoorde lijkheid ze dragen", liet CDA'er G. Verheij de raad weten. Tevreden Rijnsburg zelf is uitermate te vreden over de tweede struc tuurschets van het SDB. Ook is Rijnsburg niet bang dat door de vermindering van het a tal hectaren bollengrond I begrip „Bollenstreek" alle nog maar een nostalgisc klank zal hebben over aantal jaren. Volgens wethi der C. Vianen zal er nog noeg bollenteelt overblijvi I die alleen op de gronden in kustgebieden zullen kuni plaatsvinden. Vianen: trend is er al, dat er door hi Nederland gebieden zullen 1 men, waar bollenteelt pla I zal gaan vinden. Wat overbli voor onze regio is de specif ke teelt van onder meer h) cinten". Het verminderde a tal hectaren bollengrond volgens Vianen dan ook na welijks gevolgen hebben vfl 1 bloemenveiling Flora. De VVD-fractie liet bij mon van H. Rost-de Bruijn wet wel wat te voelen voor hot bouw in Rijnsburg. Rost- Bruijn zei de beperkte ruim voor woningbouw dermJ zorgelijk te vinden, dat hoc bouw mogelijk te overweg is. Volgens Vianen zit hot bouw er voor Rijnsburg zek de komende 25 jaar niet in. VOORSCHOTEN George Karremans van de Voorschotense Harley Da- vidsonclub vond deze week een brief van de ge meente in zijn bus. Daarin werd bevestigd dat het plan voor een eigen club huis in buurthuis Arsenaal definitief van de baan is. Hoewel Voorschoten geen andere lokatie voorhan den heeft, laat Karremans de moed niet zakken. „We blijven gewoon doorgaan met zoeken. Er komt een tijd dat iemand ons een schuur aanbiedt of dat de gemeente toch met een al ternatief komt". In het leven van George Kar remans is geen plaats voor an dere dingen dan zijn drie Har- ley-motoren. Een clubhuis waar je met andere freaks over je liefde voor de motor kunt praten en een beetje kunt sleutelen: Karremans droomt er al van sinds de oprichting van zijn club, vier jaar gele den. Een geschikte lokatie leek het buurthuis Arsenaal, dat op de nominatie stond om gesloopt te worden. Samen met de andere Voorschotense motorclub, de Grey Falcons, werd het idee geopperd om dit buurthuis aan de Leidseweg over te nemen. Karremans: „De gemeente wil het afbre ken omdat het teveel onder houd zou kosten. Toen zeiden wij: dan onderhouden we het pandje zelf". Maar dat gaat niet door. De motorclubs, die samen ongeveer honderd le den hebben, kunnen voor huisvesting nu eenmaal niet bij de gemeente aankloppen. Het Voorschotense gemeente bestuur legt haar prioriteiten elders, bijvoorbeeld bij huis vesting voor kinderopvang, scouting en de bibliotheek. Wel heeft de gemeente toege zegd dat de clubs voor advies over een lokatie op het ge meentehuis terecht kunnen. Melkboer Ook heeft de gemeente vastge steld dat de clubs vanwege ge- luidsoverlast nooit huisvesting kunnen krijgen in een woon wijk. Karremans heeft daar wel begrip voor, maar vindt sommige reacties een beetje overdreven. Toen de motor clubs aankondigden samen in het Arsenaal te willen zitten, barstten de protesten van de omwonenden direct los. „De Grey Falcons gebruikten dat gebouw al een jaar lang voor hun maandelijkse clubavond. Daarover was nog nooit ge klaagd", haalt Karremans zijn schouders op. Wat overlast precies is, daarover kun je van mening verschillen, vindt de motorfreak: „Als de melkboer 's ochtends om vijf uur weg rijdt met zijn wagen, is dat ook overlast. Het lijkt erop dat sommige mensen je je hobby niet gunnen". Karremans start zijn motor, laat het gevaarte even lekker uitrazen en schreeuwt boven het geronk N HA Knalpijp V Toch begrijpt Karremans ponste het algemeen de bezwarei «j6 waa omwonenden wel. „Wij ken allemaal, moeten alle de scl vroeg op en weten wat h fleur A: Maar over lawaai kun je afspraken maken met on nenden?". Karremans vt erei kert dat geen van de van de Voorschotense n clubs rijdt met open knai t r „Maar als er wel eens iera i b knetterend door Voorsch ceren. rijdt, krijgen wij de schuld Van de gemeente mag de ley Davidsonclub wel gebi maken van een lokaal buurthuis Vlietwijk. Waa DIIHTl nog klagen? Karremans: gebouw is zo kaal en onge lig. Niemand komt daarhi Dan spreken we liever a een bruine kroeg". Een nai is volgens Karremans bov dien dat dit lokaal ook anderen wordt gebruikt en heel netjes moet achterblijf Een eigen onderkomen wat dat betreft ideaal zijn. kunt de motoren mee binnen nemen en wat slei len. Als er een druppeltje op de grond valt, is dat niel 'j APEL1 Apeld houwb nmissc korts Want een echte mol freak wil niet alleen huis om gezellig met elkaai praten, maar ook om gezaro lijk aan de 'fietsen' te slei len, vindt Karremans. „En vendien: élke club wil een onderkomen van Dat is toch logisch. Waai bestaan er anders zoveel schillende voetbalclubs elk een eigen kantine?". er het robed s rg. Dii eater 1 48 jaa zij te ■hï!"5.. it wijz irit va Bij gebrek aan een eigen clubhuis pakken de Voorschotense motorfreaks een pilsje in het van Voorschoten. Links op de foto: voorzitter Karremans van de Harley Davidsonclub. FOTO: PETER VAN MOTORCLUBS VOORSCHOTEN OP ZOEK NAAR EIGEN ONDERKOMEN ter aantal

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12