'Stomste van de klas' blijft buitenbeentje BINNENLAND BUITENLAND IBM zou nog eens 20.000 banen willen schrappen VS helpen Sovjetunie met graan winter door ors nE we ikleintjes De nieuwe Honda Civic, vanaf vandaag bij Van Haasteren, startklaar voor een proefrit. CeidóeGoma<nt DONDERDAG 21 NOVEMBER 199 [tlóC I i Idoor MARGIT SPAAK-VAN BRUGGEN NIJMEGEN Kinderen die al in groep drie (de eerste klas) van de basis school het mikpunt van de klas worden, blijven dat vaak de rest van hun schoolcarrière. Zelfs ver anderen van school of doorstromen naar het middelbaar onderwijs ver andert niet veel aan het gepest. Tot die „hartver scheurende" conclusie komt ontwikkelingspsy chologe drs. M. Dekovic van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen. De Joegoslavische pedagoge promoveert maandag op een onderzoek naar buitenbeentjes in het basisonderwijs en de rol van ouders daarin. „Toen ik afstudeerde als pedagoge in Nederland vier jaar geleden werd net bekend wat de schokkende effecten van eeu wig gepest worden op school kunnen zijn. Pubers bleken om die reden zelfs zelfmoord pogingen te doen. Jeugdige de linquenten zijn vaak te vinden onder de buitenbeentjes, ter wijl in zijn algemeenheid de mikpunten in een klas minder sociale vaardigheden en gees telijke weerbaarheid hebben. Het is dus van het grootste be lang te weten waarom een kind door de klas uit de groep gegooid wordt en wat er even tueel aan te doen is". Man redt brommer echtgenote uit handen van dief ALPHEN AAN DEN RIJN Na een korte achtervolging heeft een bewoner van de flat aan de Briljantstraat gisteren de onder zijn neus gestolen bromfiets van zijn vrouw nog net terug weten te krijgen. De man zag een jongen op de brommer stappen en er van door gaan. Op de motor zette hij de achtervolging in. Op de Sportlaan merkte de jongen dat hij gevolgd werd, gooide de bromfiets aan de kant en maakte zich uit de voeten. De brommer is terug bij de vrouw. Dekovic bezocht in de afgelo pen jaren 22 scholen in de wij de omgeving van Nijmegen. In totaal werd aan bijna twaalf honderd kinderen uit de groe pen drie, vijf en zeven ge vraagd een lijstje te maken van welke drie kinderen zij het aardigst vonden in de klas en welke drie kinderen de stomsten. „Op die lijstjes ston den bijna altijd dezelfde na men. In sommige klassen scoorden de mikpunten zelfs 25 van de dertig keer. Het schooltype bleek daar geen en kele invloed op te hebben: ie dere klas kon feilloos aange ven welke kinderen uit de groep vielen". Met de als „populairsten" en als „stomsten" aangegeven kinderen en hun ouders zijn interviews gemaakt. „Al gauw bleek", zegt de ontwikkelings psychologe, „dat populaire kinderen behulpzaam zijn, so ciaal-voelend en sympathiek. Buitenbeentjes daarentegen blijken altijd het spel van de groep te verstoren, agressief te zijn en veel te schelden en te klikken. Zelfs in groep drie maken kinderen dat onder scheid al haarfijn. Sterker nog, ook de leerkrachten die nog niet wisten wat er uit de vragenlijst in de klas was ge komen konden dat onder scheid met naam en toenaam duidelijk geven, terwijl onze onderzoekers uit observatie in de klas al aan voelden komen welke namen op de lijstjes zouden staan". Merkwaardig genoeg heeft het uiterlijk of de sociaal-economi sche klasse waar een kind uit komt nauwelijks of geen in vloed op de mate van popula riteit van een kind. „We heb ben dikke kinderen met een stom brilletje en rood haar ge vonden die populair waren, en goed geklede, knappe kinde ren die het mikpunt bleken. De uitstraling van binnenuit is doorslaggevend voor de mate van acceptatie in de groep", al dus Dekovic. Gezin „Het erge is, dat het zijn van buitenbeentje een zelfverster kend effect heeft", gaat de promovenda verder, „want omdat die kinderen op zes-ja rige leeftijd al niet geaccep teerd worden, kunnen ze ook niet leren zich wel goed te ge dragen in een groep, waardoor de verschillen steeds groter worden. De kinderen doen geen sociale vaardigheden op en vertonen daardoor steeds afwijkender gedrag. Daarom heeft veranderen van school ook weinig zin, want binnen enkele maanden heeft de nieuwe groep het kind op nieuw uitgestoten". Uit het onderzoek is gebleken, dat de manier waarop ouders met hun kinderen omgaan grote invloed heeft op het ge drag van het kind op school. „Het gezin is de eerste sociale groep waarin een kind zich staande moet houden. Als er in dat gezin veel ge- en verboden zijn zonder uitleg en er weinig structuur gegeven wordt, leert een kind niet zich aan te pas sen aan algemeen maatschap pelijke eisen. Een aantal bui tenbeentjes bleek bijvoorbeeld een anti-autoritaire opvoeding te krijgen, waardoor ze geen idee hebben van rechten en plichten". Volgens Dekovic is het van groot belang, dat ouders al op jonge leeftijd hun kinderen verantwoordelijkheid geven. „Hele simpele afspraakjes ma ken, waaraan beiden zich hou den. Daardoor leert een kind te onderhandelen, maar ook dat het niet altijd zijn zin kan krijgen. Dat bereidt een kind voor op een gelijkwaardige re latie met leeftijdgenootjes, want die staat bol van de on derhandelingen, geven en ne- De meeste ouders in het on derzoek van Dekovic bleken heel goed te weten dat hun kind gepest werd op school en waren graag bereid daar iets aan te doen. „Ingrijpen van de leerkracht heeft weinig zin, want de klas pikt het al hele maal niet als zo'n kind speciale bescherming krijgt. Bovendien wordt het gedrag veroorzaakt door (onbewuste) fouten in de wel als liefdevol ervaren op voeding, dus wat op school af geleerd wordt, leert een kind thuis weer aan". Dekovic ziet als enige oplos sing dat ouders en buitenbeen tjes samen deskundige hulp gaan zoeken, zeker als het mikpunt-zijn al enkele jaren bestaat. „Het is een voort schrijdend proces als er niet ingegrepen wordt. Ik heb ver worpen kinderen van acht, negen jaar gezien die nu al doodongelukkig zijn. Daar moet iets aan gedaan worden, want de gevolgen kunnen heel erg zijn. De mikpunten van nu maken goede kans de instabie le volwassenen van later te worden". Afvalplastic-artikelen lijken overkoopbaar Een werknemer van het recyclingbedrijf PWR in Heiloo 'zit bij de paaltjes neer'. De voorraad tuinafrastering gemaakt van afval- plastic groeit gigantisch, maar de verkoop ervan valt zo zwaar tegen, dat het bedrijf met een faillissement wordt bedreigd. In 1989 nog kreeg het bedrijf de Milleuprijs uitgereikt van minister Alders van VROM. Volgens de directie worden de produkten wel door het bedrijfsleven gewaardeerd, maar happen de overheden maar mondjesmaat toe. De voorraad PWR-vlonders, plantenbak ken, tafels, tuinbanken en hekken groeit daarom met de dag. Veel gemeenten hebben wel hun afvalplastic aangeboden, maar PWR-artikelen worden niet besteld... Actief beleid bedrijven vermindert ziekteverzuim DEN HAAG Maatregelen van bedrijven om het ziekte verzuim te verminderen of te voorkomen, blijken vaak te helpen. Bij bijna de helft van de bedrijven die dergelijke maatregelen nemen, gaan zie ke werknemers sneller aan de slag dan vroeger. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid on der 508 bedrijven. Staatssecre taris Ter Veld heeft het onder zoek gisteren naar het parle ment gestuurd. Zesenveertig procent van de onderzochte bedrijven is de af gelopen twee jaar actief ge weest bij het bestrijden van het ziekteverzuim. Van deze bedrijven doet 61 procent aan verzuimbegeleiding. Zij zoe ken contact met zieke werkne mers of voeren verzuimge- sprekken. Zij maken daarbij vaak gebruik van instanties als het GAK. Ook wordt soms een verzuim- commissie of een sociaal me disch team gevormd. Dat blijkt erg effectief te zijn. In de meeste gevallen ging het ver zuimbeleid pas vorig of dit jaar van start. Bedrijven zijn snel ler actief naarmate ze meer personeel hebben. Van de on derzochte bedrijven had 43 procent maatregelen genomen om de arbeidsomstandigheden te verbeteren. Het doel daar van is ziekteverzuim of in stroom in de wao te voorko men. Het ging vaak om tech nische maatregelen of voor lichting. Staatssecretaris Ter Veld wil volgend jaar een re presentatief onderzoek doen naar het terugdringen van ziekteverzuim door bedrijven. Dan zal gekeken worden wél ke maatregelen op dit gebied in de cao's voorkomen en in hoeverre die worden nage leefd. Vendex stoot wasserij af ROSMALEN Het textielverzorgingsbedrijf Nedlin, onderdeel van het Vendexconcern, is verkocht aan Compagnie Européen- ne de Chauffe Nederland (CEC) uit Nieuwegein. CEC is onder deel van het Franse dienstverleningsbedrijf Compagnie Généra le de Chauffe (CGC). Daarmee heeft Vendex opnieuw een be drijf afgestoten. Volgens een woordvoerder van Vendex werd Nedlin verkocht, omdat het niet meer in de divisie onderhouds diensten zou passen. NEW YORK IBM, het grootste computerconcern van de wereld, wil meer mensen ontslaan dan eerder was aangekondigd. Door de recessie in ver schillende landen en de toegenomen concurrentie blijven de problemen voor het Amerikaanse compu terconcern groot en heeft IBM volgens verschillen de bronnen besloten op nieuw 20.000 banen te schrappen. In de eerste week van decem ber zouden de ontslagen wor den bekendgemaakt. Daarbij verdwijnen in een korte tijd 40.000 banen. In 1991 moeten volgens eerder gepubliceerde plannen al 20.000 mensen ver dwijnen. Bij IBM werkten vóór de reorganisaties onge veer 373.000 mensen. Door de al aangekondigde plannen en de nieuwe reorganisatie ver dwijnt bijna 11 procent van het totale werknemersbestand. IBM wil de kosten omlaag brengen omdat de opbrengsten tegenvallen. In de eerste ne gen maanden van 1991 noteer de de computergigant een ver lies van maar liefst 1,4 miljard dollar tegenover een plus van 3,55 miljard dollar in dezelfde periode van het jaar ervoor. De resultaten stonden volgens IBM-topman John Akers on der druk door „een slappe we reldeconomie, sterkere concur rentie en interne produktver- schuivingen". De recente in- troduktie van nieuwe 'main- frame'-compters heeft de te ruggang niet kunnen compen seren, zo verkondigde hij tij dens de publikatie van de te leurstellende cijfers. Volgens de anonieme deskun digen komt het directieteam van IBM deze week bijeen om de reorganisatie te bespreken. Daarnaast wordt de vergade ring van honderden interna tionale managers, die verant woordelijk zijn voor de ver schillende vestigingen, al in de eerste week van december be legd. Normaal gesproken zou den de bestuurders pas bijeen zijn gekomen in januari 1992. Volgens geruchten moet bij de herstructurering IBM „opge deeld" worden in zelfstandige divisies. Deze divisies krijgen meer zelfstandigheid en kun nen daardoor autonoom opere ren. IBM kampt met grote proble men. Het marktaandeel van het computerconcern op we reldniveau is gedaald van 32 procent in 1985 naar 23 pro cent in het afgelopen jaar, zo schreef het marktonderzoeks bureau Gartner Group on- WASHINGTON De Ameri kaanse president Bush heeft gisteren zijn goedkeuring ge geven aan een plan om de Sovjetunie met het oog op de komende winter voor 1,5 mil jard dollar landbouwkredieten en andere hulp te geven. Het Huis van Afgevaardigden stemde met 350 tegen 78 stem men voor het verlenen aan Moskou van de status van meest begunstigde handels partner. Witte-Huiswoordvoerder Mar- lin Fitzwater zei dat de kredie ten, voornamelijk bedoeld voor de aankoop van Ameri kaans graan, zowel aan de centrale regering als aan de republieken zal worden gege ven. Minister van landbouw Edward Madigan, die vorige maand in de Sovjetunie op be zoek is geweest om te bekijken welke hulp nodig is, zei dat 500 miljoen van de 1,25 miljard dollar aan graankredieten on middellijk beschikbaar zal worden gesteld, gevolgd door drie betalingen van 250 mil joen in februari, maart en april. Voor directe voedselhulp aan de bevolking zal 165 mil joen dollar worden uitgetrok ken. Bij de distributie zal zo veel mogelijk gebruik worden gemaakt van particuliere vrij willigersorganisaties, zei Madi gan. De voorkeursstatus, die naar verwachting ook het fiat van de Senaat zal krijgen, zal de Sovjetunie bij de huidige stand van de handel met de VS 23 miljoen dollar aan ta-' riefsverlaging (bij de invoer van wodka en bont) opleve- Alphense politi houdt jongens onrechte aan ALPHEN AAN DEN RI. Een oplettende bewoner een boerderij aan de Ri |enaar buurt in Alphen-Noord eerste gisteren omstandig ex gade v, aangeboden aan drie joi n Sidi die hij ten onrechte had gezien voor inbrekers man, bij wie al enkele r eerder was ingebroken, j gisteravond de jongens buurt rondscharrelen mi lampen en bivakmutsen gewaarschuwde politie k met vijf man opdagen en de jongens aan. Die bl muari, echter alleen op zoek naa frame van een bromfiet een van hen eerder op d( in het water had zien li] Na wat gerustgesteld ha schudden is de zoek voortgezet. Glassplinters in gezicht dach mc S - H nlandse ng bev een di] kjdad. Iraaks lor LEIDEN Een 20-jarige denaar is gistermiddag glassplinters in het g &ATS overgebracht naar het 0] nadat hij op de Churchil 'VQ met volle vaart tegen een taarnpaal was gereden. Leidenaar sorteerde op Voorschoterweg voor rechtsaf te kunnen slaan, i [ieke besloot niet te remmen de bocht toen het lich groen sprong. Bij de drongen splinters glas va erkba blok 1 amme voorruit de man in het geioorzit De auto werd zwaar bes digd. Con »rs, gi se Pa Inbraak in garaj ROELOFARENDSVEEN Uit een autobedrijf aan de kemadelaan zijn in de n au van dinsdag op woensdag iniancj< cd-speler en een radio-ca VQ0' terecorder gestolen. De in 0frenj kers kwamen de garage nen door aan de achter een ruitje in te tikken. MARKTEN nu tc (zoals i-belei eenscl m dit krijge die h VEEMARKT DEN BOSCH (2 en d( '91): Prijzen slachtrunderen p<etcetei geslacht gewicht zonder nier en vet. inklusief BTW (Volgens Aanvoer slachtrunderen 1307, i mannelijk 302. Mann. 8,00-9,00. Mann. extra kwal. 8,00. Mann. 1e kwal. 6,9 del redelijk en prijzen gelijk. Mar kwal. 6,30-6,90. Mann 3e kwal. 6,30. Handel redelijk en prijze I5jru. hoger Vrouwelijk Super 8,40- KAASMARKT WOERDEN '91): Aanvoer 18 partijen e del was goed Prijzen in guldeR*""" kg: 1e soort vanaf 12 kg 8,02-8, soort vanaf 16 kg 8,30-9,10, zwa Hfurs 9,55. I, ma. rs ber raatsb bij h ?ke waa: hlm nu heeft u ook gezien. I 071-122244 LEIDSE COURANT LABRADORS (blond), herders, Malthezer leeuvr keeshondjes, York. plm. 8 wkn. Dierenhandel Klaauw, In de E 070-3941879. Rood POESJE, 4Vi mnd. I zeer mooi en lief, 150.-. 070-3924415,r "1 Autobedrijf van Haasteren Leiderdorp B.V, Touwbaan 18, Leiderdorp, 071-895000. HONDA.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6