Kardinaal weet nog niet waar synode toe zal leiden Reformatorische RIAGG 'De Poort' officieel erkend GEESTELIJK LEVEN OPINIE Kerk moet suïcide bespreekbaar maken Hef gezantschap bij Vaticaan op COMMENTAAR unicef W ïni ar Cc-idaeSoivtfMit 'Eurosynode moet joodse bijdrage cultuur erkennen' HOME De rooms-katholieke Eurosynode mag de betekenis van de joodse bijdrage aan de Europese beschaving niet negeren of onderwaarderen. Dit heeft het Europees Joods Congres (EJC) geschreven aan de bisschoppen die eind deze maand in Rome zich op de herevangelisatie van Europa bezinnen. Het EJC vraagt de synode uitdrukkelijk het religieuze en cultu rele pluralisme van Europa te erkennen. De brief, ondertekend door voorzitter Jean Kahn, is bedoeld om enige kanttekeningen van joodse zijde bij het voorbereidend document van de synode te maken. Het Joods Congres waarschuwt vooral tegen een onderwaarde ring van de joodse componenten in de Europese geschiedenis en tegen een wegmoffelen van de Holocaust. De herinnering aan het lot van de Europese joden in de loop der eeuwen moet le vend worden gehouden om beter tegen de opkomende religieuze onderverdraagzaamheid te kunnen strijden. De Europese joden zijn bereid met de rooms-katholieken samen te werken om de godsdienstvrijheid in Europa daadwerkelijk te verdedigen. DONDERDAG 21 NOVEMBER 199 "lóe£ Verkoop beeld komt Duitse gemeente duur te staan Wees niemands echo, zelfs niet van een wijsgeer GUNZENHAUSEN Na 99 jaar heeft de evangeli sche gemeente van Thannhausen in Beieren weer een beeld van de apostel Bartholomeus. Maar het heeft de inwo ners van het dorp 15.000 mark gekost. In 1892 verkocht de gemeen te het beeld met nog twee andere houten beelden voor 100 mark aan de rooms-ka- tholieke parochie van Mitte- leschenbach. Nu heeft de ge meente weer een beeld, maar het is een kopie dat 15.000 mark heeft gekost. De paro chie wilde het origineel niet afstaan. Niet alleen de gemeentele den hebben betaald voor de kopie, die is vervaardigd door de beeldhouwer Wie- land Graf. Ook het gemeen tebestuur, de schietvereni ging, de brandweer, de tuin dersvereniging, de fanfare en de jagersvereniging had den geld voor het beeld over. Bovendien brachten talrijke gezinnen geld bijeen. Het originele beeld stamt uit ongeveer 1500. Het maakte deel uit van het altaar van de kapel van Heiligenblut. Toen de kapel rond 1700 werd afgebroken, kochten de inwoners van Thannhausen het altaar. Tegen het einde van de vorige eeuw kregen zij een nieuw altaarbeeld en kreeg het beeld van de apo stel een plaats in de kerk van Mitteleschenbach. Het beeld toont de heilige met de tekenen van zijn martelaarschap. In zijn ene hand heeft hij een mes, in de andere een mensenhuid. Volgens de legende werd Bartholomeus rond 50 na Christus in Armenië levend gevild en vervolgens gekrui sigd. UTRECHT „Europa moet een geestelijke on dergrond krijgen, niet al leen een politieke en eco nomische zoals binnen kort in Maastricht". Dat zegt kardinaal A. Simonis die volgende week samen met zijn Bossche collega J. ter Schure naar Rome af reist voor de bijzondere bisschoppensynode van 27 november tot 14 decem ber over Europa. Kritici verwijten het Vaticaan en in het bijzonder de paus die vorig jaar april tijdens zijn be zoek aan Tsjechoslowakije het initiatief voor de synode nam, dat deze met zijn streven naar herevangelisatie van Europa opnieuw 'uit is op herbevesti ging van de macht van de ka tholieke kerk in dit wereld- ddeel. Met name in orthodoxe en behoudend protestantse kring klinken deze verwijten op. Kardinaal Simonis wijst er op dat de Nederlandse bisschop pen in hun antwoord op het voorbereidende werkdocu ment gepleit hebben voor een „christelijk geïnspireerd Euro pa". In navolging van het Va ticaanse document spreekt de kardinaal van een „kairos", een genademoment om Chris-' tus opnieuw te verkondigen. Bisschop Ter Schure die in de jaren zestig vaak in Oost-Eu ropa verbleef en de kardinaal in Rome zal seconderen, hoopt dat de synode een mogelijk heid is om de „persoonlijke contacten" opnieuw aan te ha len. Van verder reikende doel einden wil hij niet weten zo lang bisschoppen uit Oost- en West-Europa elkaar zo slecht kennen of het moet gaan om de stimulering van kleine nieuwe bewegingen in de kerk die zich nu ook manifesteren aan de overzijde van het voor malige ijzeren gordijn. Op de vraag wat de synode zou kunnen doen om de groei ende godsdienstige tegenstel lingen in Europa een halt toe te roepen, blijft de kardinaal het antwoord schuldig. „We zitten met het probleem dat mensen hun eigen cultuur wil leb veiligstellen en dan moeten voorkomen dat ze zich gaan afzetten tegen anderen. We moeten dan wijzen op het evangelie, ja ik weet dat ik daarmee een open deur in trap". Jan ter Laak, die namens Pax Christi internationaal de syno de kritisch zal volgen vanuit de vlak naast het Vaticaan ge legen Kerk der Friezen, zal gedurende de hele synodepe riode van veertien dagen pre sent zijn om een aantal bij- eennkomsten te organiseren waarop duidelijk gemaakt worden wat op de synode ook ter tafel moet komen. Ter Laak: „De paus zal met zijn ervaringen met Oost-Eu ropa in het achterhoofd probe ren hier secularisatie en mate rialisme te keren. Uit eigen er varing weet hij hoe groot voor het terugwinnen van de vrij heid de invloed is geweest van groeperingen met een grote morele kracht. Vele katholie ken zouden echter liever heb ben dat hij zou werken in de lijn van de Raad van de Euro pese bisschoppenconferentie, namelijk het bevorderen van het gesprek tussen de drie gro te religies die in Europa aan wezig zijn, christendom, joden dom, en islam". De raad werd echter niet bij de voorberei ding van de synode betrokken. Ook de kardinaal meent dat er in een oecumenische geest ge handeld moet worden en hij betreurt het dan ook dat de Russische-orthodoxe kerk tot nu toe niet is ingegaan op de Vaticaanse uitnodiging. Hele maal verkeken acht hij de kans nog niet dat de Russen alsnog zullen verschijnen om dat kardinaal Willebrands in Santiago de Compostela (waar vorige week een bijeenkomst plaats had van alle christelijke kerken) een gesprek hééft ge had met een hoge vertegen woordiger van deze kerk. De Russen zijn boos op het Vati caan omdat deze in Rusland een soort parallelle katholieke kerk tot ontwikkeling zou wil len brengen. Zij zijn woedend op de Vaticaanse zieltjeswin- nerij. Kardinaal Simonis: daar geldt nog steeds het oude prin cipe: cuius regio, eius religio (degene die de macht heeft in een bepaalde streek mag ook zijn godsdienst opleggen). Het zou Ter laak overigens niet verbazen als de Russische Orthodoxe kerk die nu lid is van de Wereldraad van Ker ken, uiteindelijk meer affini teit zal kunnen opbrengen met het Vaticaan, waarmee het wat betreft structuren en tra ditie veel meer mee verwant is dan met de bij de Wereldraad aangesloten, merendeels prote stantse kerken. Voor Ter Laak blijft de voor naamste vraag die op de syno de aan de orde zal komen of de kerk nog een creatieve kracht is in de groei naar één Europese samenleving. Ter Laak: „Het nieuwe Europa mag niet overgelaten worden aan economen en technocra ten. Het is een merkwaardige tegenstelling dat in West-Eu ropa alles in het teken staat van economische en politieke eenwording, - 'Maastricht' geeft de toon aan -, en dat men daar maar al te graag in Oost- Europa op zou willen aanha ken, terwijl de Oosteuropea nen hun waarden in godsdien stig opzicht zouden willen overdragen". Kroatische vluchtelingen bij paus Paus Johannes Paulus II praat met Kroatische vluchtelingen in het Vaticaan van wie er een kruisbeeld draagt dat beschoten isa tijdens de burgeroorlog. LEUSDEN Suïicide of zelf moord moet bespreekbaar worden gemaakt in de Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken. Binnen de christelijke gemeente mag de veroordeling „het is zonde" niet het laatste woord zijn, vindt het Samenwerkingsor gaan voor het Pastoraat. Het isolement waarin nabe staanden van iemand die zelf moord heeft gepleegd, moet doorbroken worden, vindt de hervormd-gereformeerde commissie. Ook moet „op een pastorale manier" worden om gegaan met mensen die suïcide overwegen of reeds een poging daartoe hebben ondernomen. Volgens de jongste cijfers wor den er per jaar ruim 21.000 po gingen tot zelfmoord gedaan, waarvan ongeveer 1.600 met dodelijke afloop. Het is niet bekend of suïcide onder kerk mensen meer of minder voor komt dan onder andere Ne derlanders. Maar „er bestaat geen aanleiding om een afwij kend gemiddelde aan te ne- Ook „staat nog te bezien in hoeverre geloof en geloofsbe leving invloed hebben op het ontstaan van neigingen tot zelfdoding", aldus het Samen werkingsorgaan. „In ieder ge val spelen ze een rol bij de verwerking van de problema tiek." Met zijn rapport 'Pastoraat en Suïcide' wil het Samenwer- de kerken helpen bij het „signaleren van ele menten die het leven van mensen onleefbaar maken". Het wil een eigen kerkelijke bijdrage aan d§ discussie over zelfmoord leveren, met name waar het gaat om de godsdien stige, ethische en pastorale vragen. Het 7-pagina's tellende rap port, waaraan sinds 1986 is ge werkt, zal daartoe worden uit gebreid tot een herderlijk schrijven voor de kerken. De grote werkdruk en een aantal praktische problemen hebben voor de nodige vertraging ge zorgd. Volgens de voorlichter van de Gereformeerde Ker ken „kan het ook nog jaren duren" voordat de bezinning wordt afgerond. JURGENS (PVDA): DEN HAAG De PvdA- fractie heeft bij monde van het kamerlid Erik Jurgens de regering ge vraagd het Nederlandse gezantschap bij de H. Stoel op te heffen. Op die manier zou geld vrijge maakt kunnen worden voor de oprichting van een ambassade in een van de drie Baltische staten. Het is opmerkelijk dat het voorstel uitgerekend afkom stig is van het katholieke ka merlid Jurgens, die tot 1970 actief was in de KVP. Het ge zantschap bij de paus is sinds de vorige eeuw een uiterst ge voelige materie geweest in de Nederlandse politiek. Hoewel velen niet van het belang van de post overtuigd waren, was bespreking er van in de laatste FOTO: DIJKSTRA deccenia in feite taboe. Naast principiële overwegingen voor de instandhouding van de post die uiteraard vooral voor de katholieken golden, zijn echter ook steeds meer politici van het belang van de post over tuigd geraakt. Zeker sinds de komst van de Poolse paus geldt het Vaticaan als een van de belangrijkste luisterposten ter wereld. Op grond van die overweging gingen de Ameri kanen enkele jaren geleden over tot de benoeming van een ambassadeur bij de H. Stoel en ook de Russen hebben dat vo rig jaar gedaan. Nog afgezien van de principië le kanten aan de zaak is het dan ook niet waarschijnlijk dat de post zal worden opgeheven. Minister van den Broek schrijft in zijn antwoord aan de Kamer dat hij niets voor het PvdA-voorstel voelt. Jur gens had voorgesteld de am bassade samen te voegen met die van de vertegenwoordi ging bij de Italiaanse regering, maar Van den Broek schrijft dat dit een oplossing is die door Jtalië en het Vaticaan wordt afgewezen. Het gezantschap bij de paus werd op 11 november 1925 krachtens een amendement van het SGP-kamerlid Gerrit Kersten geschrapt in wat in de parlementaire geschiedenis is gaan heten de Nacht van Ker sten. Na de oorlog werd het gezantschap weer hersteld. Kersten reageerde op grond van principiële, d.w.z. anti-pa- pistische overwegingen, Jur gens slechts uit praktische. Met opheffing zou een half miljoen gulden kunnen wor den bespaard, maar dit is vol gens Van den Broek niet vol doende voor de bekostiging van een nieuwe ambassade in de Baltische staten. SCHIEDAM Het minis terie van WVC heeft de Gereformeerde Landelij ke Instelling voor Ambu lante Geestelijke Gezond heidszorg (GLIAGG) 'De Poort' officieel erkend. Op grond hiervan kan binnenkort subsidie tege moet worden gezien. Dit heeft directeur dr. J. van der Wal woensdag meege deeld. De 'reformatorische RIAGG' zag eerder twpe keer een ver zoek tot erkenning afgewezen worden. De landelijk werken de GLIAGG - met vestigingen in Schiedam, Goes, Amers foort en Zwolle - paste niet in de regionale aanpak van de RIAGG's, zo wertl gezegd. De gereformeerde instelling zou bovendien een vreemde eend in de bijt zijn temidden van de algemene RIAGG's. Van der Wal is dan ook zeer verrast door de positieve reac tie van staatssecretaris Simons van volksgezondheid. Te meer daar de Ziekenfondsraad en de Hoofdinspectie voor de geeste lijke gezondheidszorg een ne gatief advies hadden uitge bracht. „Wij zijn enorm dank baar." De GLIAGG, die in 1978 werd opgericht, wordt nu in stand gehouden door de Gerefor meerde Bond in de Hervorm de Kerk, de Christelijke Gere formeerde Kerken en de Ge reformeerde Gemeenten. De meeste cliënten zijn ook af komstig uit deze kerken. De begroting omvat dit jaar onge veer 800.000 gulden. Van der Wal wijst erop dat nu in overleg met het ministerie en de NVAGG, de vereniging van de 58 RIAGG's, zal wor den gesproken over de hoogte van de subsidie. De NVAGG heeft altijd huiverig gestaan tegenover subsidiëring van de GLIAGG, omdat dit ten koste van haar eigen budget zal. Op dit moment is de joodse RI AGG de enige levensbeschou welijke instelling voor ambu lante geestelijke gezondheids zorg die door de overheid wordt gesubsidiëerd. H. Verburg van de NVAGG toont zich eveneens verrast door het besluit van WVC, zij het in .onaangename zin. Hoe wel nog niet bekend is hoeveel subsidie de GLIAGG zal ont vangen, is het „geen aantrek kelijke gedachte" dat er een nog groter beroep gedaan zal worden op het reeds te krappe budget voor de RIAGG's. „Het is een politiek besluit om in het algemene kader van de AWBZ specifieke hulp te gaan financieren", aldus Verburg. Het is moeilijk om de conse quenties hiervan nu te over zien, maar het zou best kun nen dat andere groeperingen in de Nederlandse samenle ving, moslims bijvoorbeeld, nu ook op categorale zorg gaan aandringen. Verburg wijst erop dat de RI AGG's - mede onder invloed van het werk van de GLI AGG - de afgelopen jaren meer aandacht aan geloof en levensbeschouwing hebben ge schonken. Zo wordt er in ge bieden met „een grote gerefor meerde bevolking" gezocht naar therapeuten en hulpver leners met een gereformeerde achtergrond. Er worcjen con tacten met pastores in de regio gelegd en tevens speciale cur sussen georganiseerd voor het RIAGG-personeel. Maar „aan de bijbel genor meerde hulpverlening", zoals de GLIAGG voorstaat, gaat voor de algemene RIAGG's veel te ver, aldus Verburg. De grondslag van 'De Poort' wordt gevormd door „de Heili ge Schrift en de daarop ge- Volgens directeur Van der Wal werkt deze grondslag voor de achterban geruststel- lend en uitnodigend. De enor me toeloop op de GLIAGG - de 14 betaalde medewerkers en vele vrijwilligers moeten vier van vijf cliënten tot hun spijt doorverwijzen - is te ver klaren uit de grote argwaan die in de gereformeerde ge zindte bestaat tegenover de al gemene hulpverlening. „Er bestaan enorme aarzelin gen om bij een RIAGG binnen te stappen", aldus Van der Wal. De mensen denken dat de hulpverleners „hun geloof willen afpakken", zegt hij chargerend. „De RIAGG heeft geen gezicht, is een anonieme organisatie. De GLIAGG daarentegen staat heel dicht bij de mensen." De hernieuwde aandacht voor geloof en levensbeschouwing bij de RIAGG's overtuigt Van der Wal niet. „Ze hebben hun produkt levensbeschouwing snel in de etalage gezet, omdat er meer vraag naar bestaat. Maar het is een produkt zon der inhoud. De RIAGG's doen alsof ze het probleem met een cursus deskundigheidsbevor dering kunnen verhelpen." Bij de GLIAGG lopen volgens Van der Wal veel mensen met „relatief ernstige problemen". Niet omdat er in de gerefor meerde gezindte meer psychi sche problemen zouden zijn dan elders in de samenleving, maar omdat deze mensen - ge zien hun argwaan jegens hulp verleners - lang met klachten blijven rondlopen. De gereformeerde hulpverle ners behandelen vooral cliën ten met ernstige depressies, al dan niet veroorzaakt door het geloof. Ook incest behoort tot de topics. „Een kwart van alle vrouwen die bij ons in thera pie is, heeft er mee te maken." Verder krijgen de GLIAGG- medewerkers veel huwelijks- en jeugdproblemen te horen. De gereformeerde levensover tuiging is „herkenbaar aanwe zig" in de hulpverlening. De cliënt weet dat de hulpverle ner zijn wereld begrijpt en waardeert. Het taalgebruik, maar ook de concrete adviezen zijn doortrokken van de iden titeit. „Je ruikt God er in de koffie", aldus Van der Wal met een knipoog naar de dich ter Gerrit Achterberg, ook af komstig uit de gereformeerde gezindte. „Wij zullen mensen nooit ad viseren om eens lekker naar de bioscoop te gaan, te gaan dansen of seksueel te experi menteren", zegt de directeur. In de hulpverlehing spelen gebed en bijbelgebruik een be langrijke rol. De bijbel dient „ter motivatie" van de cliën ten, maar ook „ter correctie", bijvoorbeeld waar het gaat om „het gedrag van incestdaders". De laatste jaren merkt Van der Wal dat ook baptisten en andere evangelische christe nen de weg naar de reformato rische RIAGG weten te vin den, mede dankzij de doover- wijzingen van de afdeling na zorg van de EO. Ook zij kun nen met hun verhaal niet goed bij de gewone hulpverleners terecht. „Als je heel erg in de problemen zit, dan gaan de verschillen minder tellen". Al te grote invloed van de evangelischen op bestuurlijk niveau zit er echter niet in. Dat ligt bij de drie participan ten in het bestuur te gevoelig. Zo liet de GLIAGG onlangs bewust een miljoen gulden aan zijn neus voorbij gaan, die bij eengebracht zou worden door EO-Metterdaad. Voor de actie zou gebruik worden gemaakt van de televisie, een medium dat voor een deel van de GLI- AGG-achterban niet aan vaardbaar is. PvdA steeds leniger van gei acl (en d ;tl oor c WlE de hardnekkige botsingen tussen fracties in de I Kamer gadeslaat zou anders denken, maar toch zijn de ten in poliiek Den Haag leniger dan ooit tevoren. Jongst wijs voor deze stelling was het debat gisteren over de lingswet. Een wet die, ironisch genoeg, gelijk met zijn ii kingtreding leidt tot het ontkoppelen van lonen en uitk gen. Het kabinet en dan vooral de CDA-bewindslieden in had deze zomer zwaarwegende argumenten 'ontkoppeling' over te gaan. Het verhoudingsgetal tussei aantal 'actieven' en 'inactieven' verslechterde in 1992, het Centraal Plan Bureau (CPB) voorspeld. Zodanig zelfi^ft beg; de ijzeren grens van 86 uitkeringstrekkers op 100 werkei k< overschreden zou worden. Een loden last die onze ecoi niet zou kunnen dragen. Bovendien dreigde de loonont keling hoog uit te vallen, waarmee het gelijk optrekken uitkeringen helemaal onbetaalbaar zou worden. ïAR - ieeft ee iheeft c ondi in de r nfeardoor Alkm nisbruil. bij ee ikende I leren te idie zij 1 Eerde renten 20 erkeers Maar zo gemakkelijk liet de PvdA zich niet overtui Vice-premier Kok vond de koppeling zelfs zoveel waai hij zijn politieke lot er aan verbond. „Ontkoppeling mai niet mee", riep hij tijdens het heetst van de politieke st Als het CDA de lonen en uitkeringen los wilde wrikken, de PvdA uit het kabinet stappen. MaAR zoals iedereen weet kwam vervolgens CD A-mi De Vries met een alternatief 'verrassingspakket' op de pen. Er werd ontkoppeld, maar door een reeks fiscale ra regelen zouden de mensen met een uitkering toch in de vaart mogen meedelen. Bijkomend voordeel was een im voor de werkgelegenheid. Kok en de PvdA-fractie ginge met frisse tegenzin mee akkoord. Nou ja, zo verdedigde zich, de macro-economische omstandigheden waren ook erg bar en zijn dreigement was op een wat emotioneel ment gemaakt. HAA( erzeke ers in EeN klein half jaar later blijken de omstandigheden noopten tot ontkoppeling echter minder somber dan hel binet aanvankelijk dacht. Volgens de Sociale Verzekerii raad, het hoogste adviesorgaan op het terrein van de zekerheid, verslechtert het verhoudingsgetal tussen actie en inactieven niet, maar is er juist een verbetering. Bo\ dien blijft het aantal mensen met eén uitkering ver ondei grens van 86:100. Deze nieuwe feiten leiden echter bij de PvdA nietl vreugdekreten, integendeel. Uitgerekend PvdA-staatsse taris Ter Veld ('wie de wao wil afschaffen moet mij afsd fen') was er als de kippen bij om te bezweren dat het S rapport slechts een 'technische exercitie' was en aan de zaak tot ontkoppeling niets veranderde. Ook de PvdA in de Tweede Kamer haalt zijn schouders op en wil nog vasthouden aan de ontkoppeling. over c voor ten mi ■er d ilan-Si dat c herstri ezondl ren g vel nie no su >-fra J LENIGE geesten, jawel. Wie zes maanden geleden had weerd dat de PvdA een half jaar later aan ontkoppeling willen vasthouden was immers beslist voor malende maakt. Maar één polonaise met flink gezichtsverlies voor eigen politieke leider is de PvdA blijkbaar genoeg. Ook is mogelijk dat de sociaal-democratische fractie inmiddels vreden is met het alternatief van De Vries, dat zij hieraai it voorkeur geeft boven een koppeling-oude-stijl. Dat laats verheugend voor al diegenen die vinden dat starre ko lingsmechanismen schadelijk zijn voor de economie. Het deel blijft dat het de honderdduizenden mensen met een kering weinig of geen zekerheid over hun toekomstige in men verschaft. Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. voor meer informatie of foil 070 - 333 93 00 in hoe de leekt i van c nklijke pij ter t nacie (1 iet het lonsumt tót #5* CcldócScHwcwit Uitgave: Kantoor: Telefoon 071 -122 244 Telefax: 071-134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J Timmers. Chef-redacteur: G -J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. v n Herpen (chef). F Buurman. Sport Leiden e.o. (tel 071 -144 049) K. van Kesteren Binnen- en buitenland, financien en economie (tel 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen-Voorbij, R de Roo, drs K Veraart. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834)' G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835). L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Stichting Pers Unie, een re- ale kranten in Nederland en Belgié. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. &- leveld, D. Hofland, P. Koopman. D van Rietschoten en K van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland* S Akkerman (Praag). drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A Heering (Rome). B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), amp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs. R. Vunderir W. Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G. van Wijland F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid v publicatierechten van The Times M. de Cocq. n 18.00 tot 19.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische, betaling. per maand per kwartaal per jaar 25,70 76,60 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 7 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 het pl de he. bested ing wei te vera ink nai „stemi de or| bezig stellen stonde pen. „ft 49 milj, een be rloo. Ri fouten niet or ide zich punt n kwame op stei nen va euw roi om de kgevers en door ÏHAA botsir en de egerinf viiet de '5 ïstingvr iSPE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2