400 Gewonden uit Vukovar naar Servië Ontvoerde zakenman De Jonge vrijgelaten 11 13 Grote strop voor De Zijl Bedrijven Metingen wijzen op containers in Coupépolder Weiger-yuppies 14 Dagen Gratis fieidóeSouto/nt DONDERDAG NOVEMBER 1991 28 PAGINA'S in drie katernen £cicl&e Oowicmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25193. Losse nummers 1,45. Vanaf zaterdag Puzzelen voor het Nederlandse Rode Kruis ardinaal weet nogniet waar detoe zal leiden BREDA De Bredase zakenman Pierre de Jonge is van nacht door zijn twee Nederlandse ontvoerders vrijgelaten. Om omstreeks twee uur belde De Jonge zijn vrouw dat zijn ontvoerders hem op een industrieterrein in Etten-Leur had den afgezet. Onbekend is waar Pierre de Jonge, directeur van een verhuurbedrijf van speelautomaten, die 28 uur is vastgehouden. Over het motief was vanmorgen evenmin nog iets bekend. Voor de politie kwam de vrijlating als een complete verras sing. Het losgeld dat de ontvoerders hadden gevraagd, was niet uitbetaald. Over de hoogte van het bedrag wil de politie geen mededelingen doen. Wel is bevestigd dat De Jonge door twee Nederlandse mannen is ontvoerd. De Jonge werd dinsdagavond om 11 uur uit zijn woning in Prinsenbeek door twee gewapende mannen -met geweld meegenomen. Zijn vrouw en drie kinderen waren toen thuis. Grote juwelenroof in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Een onbekende hoeveelheid goud en sieraden is in de nacht van dinsdag op woensdag weggegenomen uit een juwelierszaak aan het Noordplein in Roe lofarendsveen. Het juiste schadebedrag is nog niet, bekend, maar het loopt in ieder geval in de enkele tonnen. De inbrekers zijn de zaak .binnengekomen via een leegstaand, aangren zend pand. Met behulp van een slijptol werd een gedeelte van een tussenmuur weggeslepen. Tevens werd het alarm onklaar gemaakt. De dieven konden op deze wijze het goud en de sieraden rustig wegnemen. Eventuele getuigen worden verzocht zich met de politie in verbin ding te stellen (tel: 01713-14400). De juweliers zaak was al eerder het doelwit van inbrekers. Honderden Duitse voetbalfans opgepakt BRUSSEL De Belgische politie heeft gisteren meer dan 750 Duitse voetbalfans gearresteerd. Voor afgaand aan het duel België-Duitsland (0-1) hadden zij het centrum van Brussel tot het toneel van plun deringen en geweld gemaakt. Drie uur voor de wed strijd zaten ongeveer 400 Duitsers achter de tralies. Onder meer naar aanleiding van ordeverstoringen in het Centraal Station van Brussel, waar zij treinen blokkeerden en forenzen de doorgang beletten. Meer dan 1.200 politiefunctionarissen bleken niet in staat het hoofd te bieden aan talrijke diefstallen in win kels in het centrum, aanvallen op immigranten en geweld tegen voertuigen en voorbijgangers. Volgens een politiewoordvoerder zullen dertig gear resteerden worden vervolgd wegens diefstal. De ove rige aangehouden supporters werden onder begelei ding naar de Duitse grens gebracht. Inbreker laat Schouwburg wil geen paspoort achter 'oma's' in gaderobe LEIDERDORP Een inbreker zag gisteren kans te ontsnappen toen hij werd betrapt tijdens een inbraak in Leider dorp. Zijn aanhouding lijkt echter een kwestie van tijd want bij zijn vlucht verloor de dief zijn paspoort. De bewo ner van een huis aan de Acacialaan trof bij thuis komst een open staand raam aan. Toen hij poolshoogte ging nemen zag hij een man, naar la ter bleek de inbreker, vluchten. APELDOORN Directeur I. Stants (oud-Hagenaar) van de Apeldoornse schouwburg Orpheus heeft voor op schudding gezorgd in Apeldoorn door twee werkneemsters, de gade- robedames I. Grolleman (48) en F. Snijder (44) de laan uit te sturen vanwege hun leeftijd. Stants wil „geen oma's in de gaderobe" en heeft daarom vorig jaar de maxi mum-leeftijd voor het gaderobeper- soneel vastgesteld op 42 jaar. Voor zaalmeisjes geldt een leeftijdsgrens van 37 jaar. Het Clara Wichman In stituut, dat opkomt voor de rechten van de vrouw spreekt van „vooroor logse toestanden" en gaat de zaak ju ridisch aanvechten. eursgoeroe Van Rossem als ttrekker: „Ik doe et aan smoelen trekken" etballers Oranje gelucht na verlies Griekenland i twijfel bij alle artijen over GAVI sio-affaire wordt Fbioscoopfilm ONDERZOEK NAAR KINDERMOORD DOOR KROATEN VUKOVAR Ongeveer 400 gewonden uit het zie kenhuis in Vukovar, het Kroatische bolwerk in Slavonië dat dinsdag door het federale léger vero verd is, zijn overgebracht naar het ziekenhuis van Sremska Mitrovica in Ser vië. Het was de bedoeling dat ze binnen Kroatië zou den blijven, maar de we gen rond Vukovar waren te gevaarlijk. Het federale leger heeft na de verovering van -Vukovar de aandacht verlegd naar het ruim dertig kilometer verder op gelegen Osijek, waar giste ren vijf doden vielen bij artil leriebeschietingen. Osijek is de hoofdstad van de Kroatische provincie Slavonië en telt 140.000 inwoners. Kroatië wil een internationaal onderzoek naar berichten dat zijn soldaten tientallen kinde ren en Serviërs gedood hebben in de buurt van Vukovar. „Omdat we het gebied niet binnen kunnen, beschikken wij niet over inlichtingen. Maar de Servische propaganda pleegt misdaden in de schoe nen van de Kroaten te schui ven", aldus minister van voor lichting Branko Salaj. „De Kroatische regering wil een internationaal onderzoek door het Rode Kruis, de Europese Gemeenschap en andere groe pen", zei de minister. De Unesco heeft vandaag twee waarnemers naar Dubrovnik gestuurd. Voor het eerst be geeft de Unesco zich in een toestand van burgeroorlog om cultureel erfgoed te bescher men. De belangrijkste zorg van de Unesco is echter het menselijk lijden in een conflict waarin duizenden gedood en verwond zijn en honderddui zenden mensen op drift ge raakt zijn, zo benadrukte een woordvoerder. Een vrolijk lachende en grappen makende staatssecretaris Elske ter Veld lijkt zich goed te vermaken met het inpakken van bonbons in de nieuwe fabriekshal van De Zijl Bedrijven in Leiden. Een paar minuten eerder voerde ze nog een koude oorlog met wethouder Hans de la Mar over de 6,3 miljoen gulden die de sociale werkvoorziening zou zijn toegezegd door het ministerie. FOTO: WIM VAN NOORT MINISTERIE WEIGERT 6,3 MILJOEN TE BETALEN Een gewonde inwoner van Vukovar probeert zijn huilende vrouw te kalmeren tijdens de evacuatie gisteren van zieke en gewonde burgers uit de Kroatische stad. FOTO: AP LEIDEN Het sociaal werkvoorzieningsschap De Zijl Bedrijven in Lei den zit onverwacht zwaar in de problemen doordat het Rijk weigert een be drag van 6,3 miljoen gul den uit te keren. Wethouder H. de la Mar (soci ale zaken) zegt met het n terie een convenant te hebben getekend waarin harde toezeg' gingen zijn gedaan. Staatsse cretaris E. ter Veld ontkent dat echter en weigert te beta- In Leiden heerst woede, bijstering, ongeloof en teleur stelling. Juist in het kader var de sociale vernieuwing, waar voor de goed lopende Zijl Be drijven een toonbeeld zijn, wa ren speciale afspraken ge maakt met het Het geld was nodig voor de bouw v$n een nieuw fabrieks pand op industrieterrein Roomburg en voor het aanstel len van 70 extra personeelsle den die daar te werk worden gesteld. In het nieuwe pand gaat De Zijl Bedrijven chocola inpakken voor fabrikant Baro nie/De Heer. Het conflict kreeg gisteren een wrang tin tje omdat Ter Veld wel ge woon de feestelijke opening verrichtte van h drijfsonderdeel. en dan regen of btregen, maar vannacht met zuidoosten nog' Klaringen met kans op ïimumtemperatuur van iraden in het ordwesten tot min 1 lad in het zuidoosten, ^dagtemperatuur van 7 iden op de ddeneiianden tot 3 iden in Limburg. Idwestenwind, zwak tot g, kracht 3, vannacht t waddengebied htig, kracht 6. lerlandse jongeren ngen door tot ïputers Pentagon IHINGTON Neder- ie jongeren zijn er gedu- e de Golfoorlog in ge-, d door te dringen tot ge- ge informatie die was op- Amerikaanse mili- computers. Jack Broek, aam bij de Amerikaanse inkamer, verklaarde gis- in een hoorzitting voor maat dat de Nederlanders ing hadden tot informatie militair personeel, logis- maatregelen en de ont- ;eling van wapensyste- „Sommige informatie van direct belang voor :atie Desert Storm in het ebied", zei Broek. De heidsproblemen rond de goncomputers bestaan teeds, aldus Broek, zowel slechte administratie de gevoelige informatie oor slecht management. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij de speurtocht in de Coupé polder naar de mogelijke aan wezigheid van containers met gifgas zijn onderzoekers op metalen voorwerpen gestuit. Die voorwerpen zijn „qua vorm vergelijkbaar met con- Die conclusie wordt getrokken uit een eerste geofysisch on derzoek in de voormalige vuil- stort in Alphen aan den Rijn. Proefboringen moeten over enkele maanden uitwijzen of het daadwerkelijk om contai ners gaat. In de tussentijd wordt een plan voor het ne men van veiligheidsmaatrege len opgesteld. „De maatrege len worden genomen omdat de inhoud onbekend is en elk ri sico moet worden vermeden", aldus de provincie. De provincie kwam in actie na een getuigenverklaring in het dossier van afvaltransporteur Kemp. Een Alphenaar ver klaarde dat hij in 1980 dichtge laste containers onder de grond heeft zien verdwijnen. Volgens hem ging het moge lijk om gifgas. De provincie besloot in samenwerking met experts van het bureau I WA CO een onderzoek in te stel len. De politie van Alphen aan den Rijn staakte vorige maand het eigen onderzoek, ohidat de containers moeilijk f zouden zijn. Moord Bosrode in Opsporing Verzocht LEIDEN De moord op de 35-jarige Willem Cornelisse in de Bosrode (Merenwijk) komt binnenkort in het Avro-televisiepro- gramma Opsporing Verzocht. De politie hoopt op die manier meer informatie boven tafel te krijgen. Het Leidse rechercheteam dat de moord onderzoekt is na we kenlange naspeuringen inmiddels teruggebracht tot tien leden. Drie verdachten die aanvankelijk op het politiebureau waren vastgezet, zijn allemaal weer op vrije voeten. Politie en Justitie zien onvoldoende aanleiding om de verdachten, die wel hoofd verdachten in de zaak blijven, nog langer achter slot en grendel te houden. Binnenkort zal op lokatie worden gefilmd om een duidelijker beeld te kunnen presenteren van wat zich op de avond van de moord heeft afgespeeld. De politie hoopt óp deze manier meer getuigenverklaringen te krijgen. Volgende week wordt bij de flats in de wijk een speciaal ver vaardigd pamflet in de bus gegooid. Daarin staat in het Turks en Marokkaans een verzoek aan eventuele getuigen om zich te melden bij de Leidse politie. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland worden veel mensen van Turkse en Marokkaanse af komst die in de wijk wonen nu niet bereikt door taalproblemen. ADVERTENTIE Jtic Beaujolais Vluchtpersoneel van Japan Airlines verkoopt aan passagiers op de luchthaven Beaujolais Primeur 1991. Een lading van vier mil joen flessen van de verse wijn werd gisteren per vliegtuig naar Tokyo gebracht. FOTO: AFP Nieuwe albums Michael Jackson gestolen Jongens geven berovingen toe LEIDEN Met de aanhou ding van twee 15-jarige Leidse jongens zijn enkele straatroven van de afgelopen weken opge lost. De jongens konden wor den aangehouden op grond van gedetailleerde signale menten die getuigen en slacht offers van de berovingen kon den geven. De jongens hadden het voorzien op bejaarden. Zij beroofden onder meer afgelo pen weekeinde een 73-jarige vrouw op de Morsweg van haar handtas met portemon nee. Anderhalve week geleden was een 83-jarige vrouw het slachtoffer van een van hen toen ze op de Korte Lange- straat werd beroofd van haar boodschappentas. De weiger-yuppies hebben hun langste tijd gehad. Om het in hun taal te zeggen: ze kunnen het wel schudden. De Tweede Kamer is het zat te moeten aanzien hoe die jongelui met in schakeling van gespecialiseerde advocatenbureautjes - waar natuurlijk ook yuppies zitten - kans zien aan de dienstplicht te ontkomen. Minister Ter Beek staat ze bij wijze van spre ken al op te wachten om hen hun vet te geven. Hij verwacht er 4200. Allemaal bezig met oneigenlijk gebruik te maken van de wet op de gewetensbezwaarden. En dat terwijl ze ei genlijk gebruik zouden moeten maken van onderstaande bon. Want elke 4200 yuppies die zo weigeren een andere krant te gaan lezen dan de Leidse Courant zijn er immers weer 4200! Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: 22t/m27november Amsterdam tenten, vouwwagens toercaravans, stacaravans kam peerartikelen accessoires veel toeristische informatie extra: campershow LOS ANGELES Drie gewa pende mannen hebben giste ren 30.000 lp's en cd's van het nieuwe album van Michael Jackson gestolen uit een depot in Los Angeles. Dit heeft de plaatselijke politie meegedeeld. De buit vertegenwoordigt een waarde van 400.000 dollar (cir ca 800.000 gulden). Het album 'Dangerous' was net uit. Eerder deze week barstte i Verenigde Staten een golf kritiek los op Jacksons r videoclip 'Black and White'. De Amerikanen vonden het te ver gaan dat Jackson autora men ramde, winkelruiten ver nielde en in zijn kruis tastte. Pagina 18: Michael Jackson: nep-sinterklaas met compact disc vol surpri- rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage inTI

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1