WEL 7 LEIDEN OMGEVING öESCHENKABONNEMEN Desnoods stappen re naar rechter" fu twijfel bij alle partijen over GAVI £eidóc0otmmt iiiinriii»iiui»iiioan 13 „Bedrijfsleven moet meer WSW'ers in dienst nemen" -jidaeSowvant 'vdA bang voor 'pleeggezineffect' Brede steun voor Leidse cultuurpas ,EIDEN Van allochtonen iag wel degelijk worden geëist at ze bijvoorbeeld Nederlands ren, vindt de PvdA. Zowel bij behandeling van de begroting jciale zaken als eerder op die ig bij de commissievergadering )ciale vernieuwing ventileerde Leidse fractie in de raad die lening. Hulsker zei bang te zijn voor t 'pleeggezineffect'. „Het eegkind dat meer mag en min- r noeft, waardoor de andere nderen zich benadeeld gaan uelen". Door allochtonen te jtzien en hen geen plichten te ggen maar wel wel rechten te DONDERDAG 21 NOVEMBER 1991 In een eerdere vergadering, waarin het bestedingsplan socia le vernieuwing aan de orde kwam, had haar partijgenoot N. Demirbas zich al sterk gemaakt voor het verplicht Nederlands leren bij aankomst. Hij wilde het nieuwkomersproject, dat in het kader van de sociale vernieu wing wordt voorgesteld en een betere opvang van nieuwe al lochtonen omvat, uitbreiden met een verplichte cursus Neder lands en oriëntatie op de samen leving. Ic i LEIDEN Voor het idee dat D66 vorige week opwierp voor invoering van een Leid se museumkaart, bleek giste ren brede steun te bestaan. Groen Links plakte er een vrijwel geheel uitgewerkt voorstel aan vast, het CDA voegde er een zeer positief rapport van eenzelfde initia tief in Rotterdam aan toe en wethouder H. de la Mar (soci ale zaken) vindt het 'prach- tig'. Groen Links wil de Leidse cultuurpas, inmiddels al om gedoopt tot Sleutelpas, niet alleen gebruiken voor kor ting bij musea, maar ook voor theater en door de ge meente gesubsidieerde instel lingen zoals de bibliotheek en zwembaden. Ook PvdA'er R. Hulsker had niets dan goede woorden over voor het initia tief. Wethouder De la Mar bleek zelfs zo enthousiast over het .plan, dat hij niet eens een haalbaarheidsonderzoek wil de uitvoeren. „Je moet het gewoon doen". De prijs kan volgens hem afhankelijk worden gesteld van de inko-. menspositie van de burgers: voor minima zou de pas gra tis zijn, mensen die daar net boven zitten, betalen een kleine toeslag. Het voorstel van zijn partijgenoot R. van Schreven om ook korting te geven op regionale attracties wilde hij zelfs nog uitbreiden: „Je zou het regionaal kunnen opzetten, in die zin dat niet alleen de attracties in de re gio korting geven, maar dat de pas ook beschikbaar is voor mensen in de streek". Meisje Aannemer kan voorlopig gewond niet verder in Noordwijk LANGERAAR DEN HAAG/NOORDWIJK Voorlopig ligt aan de Een 6-jarig meisje is Oude Zeeweg in Noordwijk de bouw stil van de nieu- gistermiddag rond we ondergrondse parkeerkelder, de zeven all-wea- twee uur op de Lan- ther tennisbanen en negen vrijstaande woningen. Bij geraarseweg ter de Raad van State is gisteren besloten voorlopig geen hoogte van de Grote uitspraak te doen in de spoedprocedure, die door een Brug gewond geraakt aantal omwonenden van de bouwplaats is aangespan- nadat zij werd ge- nen. Zolang er nog geen uitspraak is, mag er van de schept door een 37- Raad van State niet verder gebouwd worden of voor- jarige automobilist bereidingen voor de bouw worden getroffen. De Raad uit Langeraar. Het van State heeft de uitpraak aangehouden omdat de meisie stak plotseling Provinciale Planologische Commissie (PPC) nog over met haar fiets de weg de kwestie moet rapporteren. De PPC zal een soort over. Ze is voor ob- welstandsadvies uitbrengen. Een andere afdeling van servatie overge- de provincie heeft de gemeente overigens al laten bracht naar het AZL. weten akkoord te zijn met de nieuwbouw. den heel zwaar in de proble men. Juist dezer dagen probe ren de politieke partijen de pijnlijkste kantjes van de tien miljoen aan bezuinigingen af te slijpen. Een nieuwe en vol strekt onverwachte klap van ruim zes miljoen kan niet wor den opgehoest zondèr zeer in grijpende besnoeiingen elders of door de gemeentelijke be lastingen -toch al hoog in Lei den- zeer fors te verhogen. De la Mar is vastberaden het zo ver niet te laten komen. „Dat geld is toegezegd en ik wil het hebben!". De lovende woorden die Ter Veld in haar toespraak bij de opening van de nieuwe fa briekshal bezigde over de aan pak van de sociale vernieu wing in Leiden, werden mas saal weggehoond. De plannen van de directie van De Zijl Be drijven om het aantal perso neelsleden met honderd op te trekken tot duizend mensen zijn voorlopig in de ijskast ge- Koude Kermis Tijdens de behandeling in de commissie van de begroting voor De Zijl Bedrijven ont moette De La Mar slechts me destanders. „We zijn van een koude kermis thuisgekomen," sloeg VVD'er A. Geertsema de spijker op de kop. „Dit is geen manier om met lagere overhe den om te gaan". Zijn collega raadsleden konden niet anders doen dan hem bijvallen. „Wat is een convenant met de Rijks overheid nog waard vroeg een filosofische H. Kruijt (CDA) zich af. Ook bij de PvdA en Groen Links over heersten ongeloof en verbijste ring. Hoewel hij blij was met de steun, stak De la Mar zijn wode over de gang van zaken niet onder stoelen of banken. „Ik voel me ronduit besode mieterd. De afspraken zijn door minstens acht mensen be vestigd en Ter Veld zegt ijs koud: ik weet nergens van, ik ken geen brief of afspraken. Ik pik dit niet". Via overleg op vijf niveaus probeert hij alsnog het toegezegde geld te krijgen. Lukt dat niet, dan zal de rech ter eraan te pas komen, zwoer hij gisteren voor de commissie. Werknemers laten zich feestje niet afpakken LEIDEN De feestelijke opening van het nieuwe be drijfspand van De Zijl Bedrijven aan de Le Pooleweg op industrieterrein Roomburg ging gistermiddag ondanks de financiële domper gewoon door. Onder de muzikale tonen van De Sleutels werd de lopende band aangezet, waarna vele honderden werknemers, familieleden, genodigden en bekenden een glaasje dronken op een goede toekomst. Het nieuwe fabriekspand werd gebouwd nadat De Zijl Be drijven, een samenwerkingsverband voor Leiden en om liggende plaatsen, en chocoladefabrikant Baronie/De Heer een contract hadden gesloten voor verpakkingswerkzaam heden van Baronie chocola en bonbons. De werknemers lieten zich ondanks de sombere woorden van wethouder De la Mar en de sussende woorden van staatssecretaris Ter Veld hun feestje niet ontnemen en vierden met de Baro nie-directie de innige samenwerking. Het contract bete kent werk voor 130 mensen. ÊTHOUDER WEIGERT INFORMATIE TE GEVEN INIQUE ROSO DEN Alle partijen Ie Leidse gemeente zijn aan het twijfelen agen over de bouw de vuilverbranding Ypenburg. Uitgelekte irs van het landelijk aloverlegorgaan wij- uit dat de GAVI in de tomst wellicht niet &r nodig is. ens de begrotingsbehande- reiniging gisteren in de missie milieu uitten alle ijen, van links tot rechts, ongerustheid hierover, is het voor Leiden en omliggende gemeenten, "Jd in de Gevulei, nau- mogelijk om uit het te stappen zonder diep problemen te raken. De je peperdure contracten vuilafvoer, onder meer de VAM in het Drentse lopen binnen afzien bare tijd af. Om het huisvuil daarna kwijt te kunnen raken, heeft de Gevulei de GAVI no dig. „We hebben er intussen be hoorlijk wat geld in geïnves teerd. En we willen wel door gaan maar als de investerin gen voor niks zijn, is het weg gegooid geld", vatte PvdA- woordvoerster C. de Boer de twijfels onder de raadsleden samen. Op de Socialistiese^ Partij na, die vanaf het eerste begin van de bouwplannen op Ypenburg tegen het project is geweest, wil de gemeenteraad voorlopig wel doorgaan met de GAVI. Maar de versterkte on gerustheid brachtC. Kramp (CDA) er opnieuw toe, ingrij pen door bijvoorbeeld provin cie of het rijk te bepleiten. „Het lukt nooit om de GAVI voor 1998 zonder ingrijpen van hogerhand te realiseren". Het Afvaloverlegorgaan waarin overheden, weten schappers, milieu- en consu mentorganisaties zijn verte genwoordigd werkt momen teel aan een Tienjarenpro gramma. Daarin worden vol gens verschillende scenario's de omvang van de afvalberg en de benodigde verwerkings capaciteit uitgerekend. Vol gens het gunstigste scenario als alle maatregelen voor af valpreventie en -hergebruik honderd procent werken zou Zuid-Holland over tien jaar 300.000 tot 600.000 ton verwerkingscapaciteit over hebben. Een GAVI met een geplande capaciteit van 600.000 tot 700.000 ton is dan niet meer nodig. Milieuwet houder H. de la Mar weigerde gisteren echter op de AOO-cij- fers in te gaan omdat die nog vertrouwelijk zijn. Het con cept-tienjarenprogramma cir culeert wel, maar de definitie ve versie is nog niet naar bui ten gebracht. Dat gebeurt pas in december of januari. Pas dan wil hij de inhoud ook in de raadscommissie bediscussië ren. Over één zaak was hij wel meer dan duidelijk: „U zult mij niet horen zeggen dat we moeten stoppen". heid gisteren ook aan voor een oproep aan de gemeente Leid- schendam, op wier grondge bied de verbrandingsinstallatie moet worden gebouwd. „Als Leidschendam zich drie, vier jaar geleden aan de afspraak had gehouden om het bestem mingsplan tijdig in orde te brengen, hadden we dit niet gehad". De wethouder wil kos te wat het kost dat Leidschen dam die belofte alsnog na komt. „Als dat bestemmings plan maar in orde komt". Dat zal echter niet van een leien dakje gaan: er zijn niet minder dan achtduizend bezwaar schriften ingediend. Alleen al hierdoor loopt de bouw naar alle verwachting grote vertra ging op: de oplevering was ge pland voor 1996 maar zal ver schoven moeten worden naar 1998. Volgens een onderzoek van het adviesbureau Beren schot kost elke maand vertra ging vijftien miljoen gulden extra, bovenop de bouwkosten van 1,4 miljard gulden. De la Mar greep de gelegen- Een grotere zorg bleek de hou ding van Den Haag, tot nu toe één van de grootste voorstan ders van de GAVI, en daar mee een goede compagnon van Leiden. Eén dezer dagen wordt in de Haagse gemeente raad een voorstel behandeld om de huidige Haagse vuilver branding, midden in de stad, uit te rusten met een rookgas reiniger. Kosten: 240 miljoen gulden. Den Haag wordt hier toe door de Raad van State ge dwongen, wil de VVI het uit houden tot de openstelling van de GAVI. Weigert Den Haag, dan moet de VVI onmiddellijk dicht en weet de stad niet waar ze het vuil moet laten. Doet ze de investering, dan heeft de GAVI op Ypenburg voor Den Haag geen zin meer. Volgens wethouder De la Mar is de kans groot dat Den Haag de rookgasreiniger plaatst. „Voor de GAVI valt dan 320.000 ton aangevoerd afval weg. En de installatie kan wel kleiner, natuurlijk, maar dan wordt 'ie ook onbetaalbaar. Als Den Haag eruit stapt, is dat het einde van de GAVI". Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van 6 december 1991 t/m donderdag 16 januari 1992 en kost slechts 20,-. Op pakjesavond zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 1 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 6 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro ontvangt. BON VOOR GESCHENKABONNEMENT Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor. Naam:Voori.: I I Straat: Postcode: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 6 december 1991 t/m 16 Januari 1992 Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar Naam:Voort: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan: Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. I LA MAR WIL MILJOENEN KOSTE WAT KOST KRIJGEN rvolg van voorpagina) P VAN ZEUL IEN De overeenstem- die de gemeente Leiden het ministerie dacht te en over de salariskosten de 70 extra personeelsle- samen in twee jaar tijd voor 6,3 miljoen gulden, iet van de ruzie. Het per- 1 is al aangetrokken, staatssecretaris Ter Veld ert hun salaris te betalen. conflict is het gevolg van opmerkelijke afwijking de normale procedure, bij het Rijk bij een groei het personeelsbestand bij i werkvoorzieningen pas ruik WAO- voor sociale •kvoorziening |DEN De Zijl Bedrij- I heeft er ondanks de fi- Iciële kater van gisteren )et ministerie van sociale i op aangedrongen om )-gelden terug te ploe- I naar de sociale werk- Tziening. Op die manier |en meer gedeeltelijk ar- ^ngeschikten aan het geholpen kunnen i. De werknemers Jnfe Zijl Bedrijven leve- mdoor hun arbeid immers Ik geld op en kosten min- Iuitkeringen, zo luidt de lenering. Staatssecretaris Veld liet gisteren temid- 1 van alle consternatie lier weten dat het Leidse Dek niet meer geld zal |veren. Dat gebeurt al, zo &zij. na twee jaar de inkomens ver goedt. Volgens wethouder H. de la Mar zijn er juist in het kader van de sociale vernieu wing keiharde afspraken ge maakt. „Wat geven jullie als we een projectje opzetten om meer mensen aan een baan te helpen, hebben we gevraagd. Het antwoord was positief: doe maar, prima idee", graaft De la Mar in zijn geheugen. De verrassing was daarom groot toen vorige week vrijdag een briefje van het ministerie op het stadhuis werd bezorgd met de simpele mededeling dat Leiden niet hoeft te rekenen op de benodigde miljoenen. De la Mar vertrok maandag onmiddellijk naar Den Haag om Ter Veld ter verantwoor ding te roepen, maar keerde onverrichterzake terug. Dat de staatssecretaris gisteren toch de opening van het nieuwe fabriekspand onder massale belangstelling van de werkne mers van De Zijl Bedrijven mocht verrichten, was vooral het gevolg van een al lang ge leden gemaakte afspraak. De woorden waarmee De la Mar de in Leiden woonachtige staatssecretaris welkom heette spraken boekdelen: „De vol gende keer dat we elkaar zien is misschien voor de rechter". Directeur G. Bovens van De Zijl Bedrijven, De la Mars be- stuursmedewerker H. van Wirdum en de Leidse politieke partijen zijn zwaar geschokt. Bovens hoopt dat het hals over kop gestarte spoedoverleg snel resultaat oplevert, maar vreest dat Leiden fors in de buidel moet tasten als het geld moet worden voorgeschoten. In de hoop dat het ministerie over twee jaar alsnog met het geld over de brug komt: „Het be drijf gaat niet dicht, er hoeven heus geen mensen weg". Ter Veld hield zich gisteren op de vlakte. „Ik begrijp niet dat Leiden het convenant anders interpreteert dan het ministe rie. We hebben daar nooit eerder iets van gehoord. Maar we praten nog", reageert Ter Veld die ontkent dat commu nicatieproblemen mogelijk een rol hebben gespeeld. De la Mar verwacht weinig van die ge sprekken en rekent op een rechtszaak. Die zal op korte termijn moeten worden aange spannen om het toch al arm lastige Leiden niet nog verder in het financiële moeras te drukken. De teleurstelling over de hou ding van het ministerie is vooral groot omdat De Zijl Be drijven altijd een stokpaardje van sociale vernieuwing is ge weest. Een boze De la Mar: „In plaats van al die papierhopen en eindeloze discussies worden er in Leiden daden gesteld. Maar de waardering is zo wel heel ver te zoeken". Ambtena ren zijn zo mogelijk nog zwaarder teleurgesteld: „Je kunt voor de sociale vernieu wing kennelijk op niemand vertrouwen". Als het inderdaad tot een rechtszaak komt, rekent Lei den erop dat de rechter de stad in het gelijk stelt. De gevoerde gesprekken met ambtenaren van het ministerie over de toe gezegde 6,3 miljoen zitten in het dossier dat is opgemaakt bij het convenant tussen de ge meente en het ministerie. Ook het Rijksconsulentschap en de groep-Schaefer, twee belang rijke deelnemers aan het lan delijk overlegorgaan voor de sociale vernieuwing, stellen Leiden in het gelijk. Oordeelt de rechter anders, dan zit Lei ■gemeester 104-jarige een oude bekende ver- sen burgermeester C. Goe- gisteren lop de verjaar- van de Leidse C. van i-Groeneveld. Zij vierde eren haar 104de verjaardag ilnds haar hbnderdste ver- dag hoort een vertegen- rdiging van het gemeente luur tot de vaste gasten, rrouw Van Dam is nog goed ind. Ze woont samen met zoon in de Groenoord- t, waar de burgemeester bezocht, 's Middags vier- :e haar verjaardag met tóen, familie en bekenden «t buurthuis Groenoord de Pasteurstraat. FOTO: WIM VAN NOORT Idoor MONIQUE ROSO LEIDEN Het bedrijfsleven moet veel vaker dan nu nog het geval is, WSW'ers in dienst durven nemen. Uit con tacten met bedrijven leidt wet houder H. de la Mar (sociale zaken) af, dat de wil daartoe zeker bestaat. Dat bleek gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van de De Zijl Bedrijven. De la Mar filosofeerde wat door op de onprettige mededeling dat de uitbreiding van de Zijl Bedrij ven niet zal worden bekostigd door het ministerie van Socia le Zaken. Het Rijk heeft niet meer dan 3,2 miljard gulden op de begroting staan voor projecten in het kader van de sociale werkvoorziening. Alle projecten krijgen een budget op grond van het aan tal werknemers. Daarbij wordt echter het aantal werknemers geteld dat twee jaar geleden in dienst was. Is dat aantal de af gelopen twee jaar gestegen, zo als dat in Leiden het geval is geweest, dan teert een project in op zijn budget. Extra in komsten door produktiestij- ging zijn nauwelijks mogelijk, juist omdat bij de sociale werk voorziening de arbeidsproduk- tiviteit niet kan stijgen zoals in een gewoon bedrijf. De la Mar gaf tevens aan waar bedrijven het moeilijk krijgen. „De vraag is of zij de begelei ding wel aankunnen, en wat bedrijven doen als het fout gaat". Op dit moment stroomt één procent van de Leidse WSW'ers door naar een baan in het bedrijfsleven. Dat per centage moet volgens de wet houder omhoog. „Er stromen te weinig mensen door naar de reguliere arbeidsplaatsen". De gemeente zal zelf binnen kort het goede voorbeeld ge ven door met voorstellen te komen om meer WSW'ers bij de gemeente in dienst te ne men. Wethouders oneens over schrappen van werklozencursussen LEIDEN Wethouder H. de la Mar (onder meer sociale za ken) bleek gisteren hooglijk verbaasd over de plannen om de cursussen voor werklozen met ingang van 1 januari aan staande te schrappen. Zijn me ning staat daarmee haaks op die van zijn collega-wethouder A. van Bochove, die het schrappen van de cursussen nodig vindt aangezien de Rijksoverheid haar subsidie- eisen verscherpte. De stap le vert ruim 110.000 gulden op. De la Mar: „Toegegeven: als je een cursus weghaalt waar nie mand op afkomt, is dat geen groot gemis. Maar zelf ben ik er niet enthousiast over om het zomaar weg te halen". Wat De la Mar betreft had er eerst wel eens gekeken mogen wor den naar de belangstelling voor de cursussen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13