Boeken blijven favoriet cadeau I -^8 lb Sint- Nicolaas- liederen Badges modieus item Maak kans op duizenden modecheques met de Glamourtime Goidcard. V 120 NI LEIDSE COURANT RIJMKRANT1991 PA( ->-v*| 4 1 i% Ï*V i t J Adriaan van Dis... onthullend. Typische cadeauboeken vormen een genre'apart. Doorgaans zijn het luxueus uitgevoerde kijk- en bla- derwerken, die op glanzend fotopa pier Franse wijnchateaux beschrij ven, de geschiedenis van de motor fiets of het leven en werk van Vin cent van Gogh. 'Koffietafelboeken' noemen we ze. De Vlaamse uitge ver Davidsfonds heeft zo'n koffie- tafelboek uitgebracht over het lite raire meesterwerkje 'Van den vos Reynaerde'. Het kost maar liefst ƒ110, maar is prachtig uitgevoerd en bezit een schat aan informatie rondom de figuur van Reintje. 'Van den vos Reynaerde' bevat in het eerste deel een kleurenfacsimi- le van een van de eerste complete handschriften van het beroemde Vlaamse dierenepos uit de Middel eeuwen, het zogeheten Comburgse handschrift. Dan volgt de gewone druk met tekstkritische verklarin gen. Er is een hoofdstuk cultuurhis torische achtergronden over de fi guur van Reinaert. Voor ons is de vos een sympathieke outlaw, was hij dat ook voor de middeleeuwers? Een speciaal hoofdstuk is gewijd aan de Reinaert-cültus, compleet met toeristische Reinaert-route door het Vlaamse land. 'Van den vos Reynaerde' is ge schreven door de handschriftkun dige Jo de Vos, de literatuurhistori ci Veerle Uyttersprot en Rik Van Daele, onder leiding van prof. dr. Jozef D. Janssens. Verliefdheid De literaire productie van het afge lopen jaar heeft veel moois opgele verd dat als cadeau diénst zou kun nen doen. Vooral de Nederlandse literatuur mocht er wezen. Een paar hoogtepunten, de prijzen lig gen steeds tussen de twee en de vier tientjes. Connie Palmen: 'De wetten' (Prometheus). Het prijkt al maan den op de hitlijsten. Waarom is niet helemaal duidelijk, want voor een massapubliek is het niet geschre Reinaert als pelgrim. Beeldhouwwerk van Albert Poels in Sint Niklaas. ven. Wel is hier een vrouw aan het woord, die vertelt over haar intel lectuele ontwikkeling en elke stap daarin symboliseert met een vriendschap met of verliefdheid op een man. Frans Thomése won dit jaar de AKO-prijs voor de verhalenbundel 'Zuidland' (Querido). Het is een schitterend debuut. Drie verhalen over vergeten historische figuren uit ons vaderlands verleden. De dood en het verval worden door Thomése geraffineerd bezongen. Sommige recensenten vonden dit boek daarom ook 'te' mooi. Puur een kwestie van smaak. 'De laatste roker' bevat een selec tie verhalen -van W.F. Hermans uit zijn hele schrijversloopbaan. De meeste daarvan waren nog niet eerder in boekvorm gepubliceerd. De onverbiddelijke fans van Her mans hebben deze bundel natuur lijk al lang, maar voor de man of vrouw die af en toe graag iets leest 'van gehalte', zijn deze verhalen meer dan vermakelijk. Er staan ju weeltjes in. Zeuren kan de schrijver ook, maar altijd op hoog literair ni- Franse revolutie Van een glanzende kwaliteit is het pas verschenen 'Het oog van de engel' (Meulenhoff) van Nelleke Noordervliet. Een roman die speelt in de tijd van de Franse revo lutie, geschreven vanuit een jonge vrouw met hallucinerende, profeti sche gaven. Meeslepend, spiritueel en ontroerend. Dit boek moest vol gend jaar maar eens de AKO-prijs krijgen. Bij dezelfde uitgever verscheen ook het tweeluik van Adriaan van Dis over Afrika. In 'Het beloofde land' doet Van Dis verslag van zijn reis naar Zuid-Afrika en de tocht door de Karoo, het land van de blanke voortrekkers. Een mooi, in gehouden portret van een land waarop Van Dis eigenlijk verliefd is, maar dat tegelijk ver van hem af staat door de mentaliteit die er heerst. Onthullend, ook voor de man en vrouw die dagelijks de kranten goed lezen. 'In Afrika' is zo mogelijk nog onthullender, om dat hier een beeld gegeven wordt van een vergeten oorlog. Van Dis trok door Mozambique en tekent de wreedheid en ellende haarscherp, zonder ook maar een zweem van mooischrijverij. iSE C< Sinterklaas is normaal niets te dol. Iedereen kan hel vragen. Maar om de Goed man al zingend om een 'Vr vragen; dat gaat de meesti wat ver. Toch is er een tijd geweest Sint Nicolaas als 'Hylickm; werd gezien. Een huwelij' laar dus, degene tot wie zij d langden naar een geliefde zie den wenden. De 'Vryster-b Sint Niklaas', waarin dit tot uiting komt, is een zeven eeuws lied dat staat afgedr het kostelijke boek 'Sint-Nic liederen', (Academische Uitj Amersfoort), waarin Hen! Benthem vierenzestig Sintei liedjes en de bijbehorende heeft verzameld. Het voorbeeld van de 'Vrystf geeft al aan, dat het niet allt kende liedjes zijn. Uit het schi eindige repertoire 'van Sint laasliederen is een keuze get die een indruk geeft van de waarop door de eeuwen heen Sinterklaas is aan- dan wel oj Vóór de negentiende eeuw Sint-Nicolaasverzen vooral lijke liederen en volkslie waaronder die voor de gen, zoals de 'Vryster-bee'. D kelijke liederen, waarin de or pelijke levenswandel van Si colaas werden bezongen, nan vorm aan van sequenzen en nen. Een sequens is een lange die die in kleine fragmenten deeld. Elk fragment moei maal worden gezongen, de maal met een andere tekst, quenzen werden in de vijl eeuw zo populair, dat het C< van Trente (1545-1563) het ervan verbood, op vijf na. Di Sint Nicolaas waren daar niet In de loop van de vorige eeuw Sint Nicolaas steeds meer eei derfeest. De volkse teksten, stonden van de symboliek, ten meer en meer plaats voo voudige, voor kinderen te pen teksten. Het was in 18 Amsterdamse hoofdonder Jan Schenkman, die Sint Nil voor het eerst per stoombo Spanje liet aankomen. Dat ge de in 'Sint Nikolaas en zijn kn een boekje van zestien kle plaatjes en bijbehorende gedit dat Van Benthem integraal overgenomen. In zwart-wit waar, maar daarom niet m prachtig. Handige Handifile Voortaan geen gezoek meer naar de verzekeringspapieren, garantiebe wijzen, rekeningen en schoolspul len. De Fellows Handifile houdt alle papieren overzichtelijk bij el kaar in een draagbaar koffertje. Harmoncia-gewijs bevat deze Han difile negentien opbergvakken, al fabetisch gerangschikt en gelabeld met zaken als auto, belasting, diplo ma's, enzovoorts. Er wordt een setje blanco labels bijgeleverd. Het kof fertje is voorzien van een wateraf stotende laag, draaggreep en ver krijgbaar in de kleuren blauw, groen, paars, rose en zwart. Te koop bij de kantoorboekhandel. Hoewel aan de stroom modeboeken van de laatste twee jaar een einde schijnt te komen, zijn er de afgelo pen tijd nog enkele nieuwe titels verschenen. Journaliste Ellen Eggels schreef een boek, dat uitkwam bij uitgeve rij Cantecleer, over de situatie 'Wat gebeurde er na Quant en Courrè- ges'. Voor de dertigers en veerti gers onder ons nog allemaal te be grijpen omdat je een groot deel zelf hebt meegemaakt, voor een jongere garde lijkt het allemaal wat ondoor zichtig. Vandaar dat Ellen Eggels niet heeft gekozen voor een chro nologische volgorde, maar voor op zichzelf staande thema's die toch een samenhang vertonen, waar door een rode draad ontstaat die de in modegeiinteresseerde misschien helpt om de hektische mode een beetje te begrijpen. Het boek is tot stand gekomen met steun van C&A, hetgeen ook de ge tekende advertenties verklaart die in het boek zijn opgenomen. Adver tenties die trouwens ook een heel goed beeld geven van de ontwikke ling van de mode van de afgelopen dertig jaar. Geheel bij de mode horend, zeker het laatste decennia zijn 'Labels en Badges'. Zonder naam in je kleren ben je toch helemaal nergens meer. Madeion Oostwoud schreef, even eens voor Cantecleer, een boekje over dit onderwerp en kwam op haar speurtocht interessante we tenswaardigheden tegen. Hoewel de gekte van een label aan de bui tenkant van de kleren alweer voor bij is, blijft het leuk om over d 'rage' te lezen. Bij Uitgeverij Gottmer verschi 'Kleding door de eeuwen he{ een visuele geschiedenis'. boek, gemaakt door de Engelse k tuumontwerper John Peacock, 1 aan de hand van meer dan duizc illustraties in kleur de geschiede van de westerse kleding van 21 voor Christus tot heden zien. De detailleerde illustraties zijn het sultaat van een zeer uitgebreide search. Na elk kleurgedeelte woi per periode een nauwkeurige schrijving gegeven van alle g kende figuren, waarbij wordt inj gaan op de gebruikte stoffen, snit, het patroon en het kleurj Een heel overzichtelijk boek vi iedereen die is geïnteresseerd kostuumgeschiedenis en mode. Driedelige set: gebloemd bloesje en rok, met uni legging. 86-122 69.— Angelo Litrico. Zwarte smoking. 398.- Smokingshirt. 49.- Yessica. Blazer in zwart/ecru of rood/zwart. 38-44 130.— Bijpassende plissérok. 38-44 85.-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6