Oleta Adams schrijft geschiedenis in Nederland 18 Philharmonisch Orkest wil verhoging salaris Genesis naar de Kuip Glerum Boekenweekgeschenk deel van cyclus 'De Tandeloze tijd' CeidócSomant KUNST/RTV WOENSDAG 20 NOVEMBER 1991 Zei OP ZOEK NAAR DE 'ROOTS' IN STORY INTERNATIONAL II ROTTERDAM De zoektocht naar de wortels van de eigen identiteit is het belangrijkste thema van Story International, het verhalenfestival dat volgend jaar in januari voor de tweede keer in Rotterdam wordt gehouden. Optredens van binnen- en bui tenlandse auteurs in bibliotheken en een vertaalproject van werk van de schrijfster Hella Haasse vormen de belangrijkste hoofdstukken. Mies Bouhuys, Tonke Dragt, Jan Siebelink en Oek de Jong maar ook de Nigeriaan Wole Soyinka, de Turk Er- dal Öz, de Chinees Duoduo en de Cubaan Jésus Diaz zijn enke len van de ongeveer 30 schrijvers die meedoen. Tijdens het festival wordt ook een symposium gehouden over kinder- en jeugdliteratuur. Tijdens het begin dit jaar gehouden eerste Story International bleek een vertaalproject van werk van Annie M G Schmidt, de „tsarina van de Nederlandse kin derliteratuur" zeer succesvol. Als gevolg daarvan is een nog steeds groeiende stroom van nieuwe vertalingen van haar ver halen ontstaan, onder meer in het Russisch, Duits, Engels, Chi nees, Japans en Turks. Hella Haasse staat komend festival in het vertaalmiddelpunt. Beatrix bezoekt Raad voor de Kunst DEN HAAG Koningin Beatrix heeft gistermiddag in Den Haag een uitgebreid werkbezoek ge bracht aan de Raad voor de Kunst, de regeringsadviseur voor het kunstbeleid. Dat heeft een woord voerder van de Raad voor de Kunst meegedeeld. De koningin, die zeer in kunst ge ïnteresseerd is, liet zich uitvoerig informeren over de laatste ontwik kelingen in de kunst en het kunst beleid. De Raad voor de Kunst is recentelijk nogal eens in het nieuws geweest vanwege de advi sering aan minister D'Ancona (cul tuur) over het kunstenplan 1993 - geboden: Willem Breuker bracht met Boy Raaymakers en Bernard Hunnekink een speciaal voor de koningin gecomponeerd werk ten gehore, getiteld 'Wij'. De voorzitter van de Raad voor de Kunst, J. de Ruiter, bood het staatshoofd daar na de originele partituur en een muziekcassette met de uitvoering De koningin sprak tijdens haar be zoek met vertegenwoordigers uit alle geledingen van de raad. De raad, die jaarlijks bijna tweedui zend adviezen uitbrengt, is onder verdeeld in verschillende afdelin gen: theater, beeldende kunst, bouwkunst en vormgeving, mu ziek en dans, letteren, film en amateuristische kunstbeoefening en kunstzinnige vorming. 'Zapp' in collectie van museum New York HILVERSUM Een aflevering van de IKON/BRT-serie 'Zapp' is opgenomen in de permanente col lectie van het Museum of televi sion and radio in New York. Dat heeft IKON gisteren bekendge maakt. Zapp beschreef in 1989 aan de hand van vijf thema's op een luchtige manier de geschiedenis van de popmuziek. De aflevering over erotiek is nu in het museum te zien. Het programma werd ge presenteerd door Peter van den Begin en Ingeborg Sergeant. Rita Goossens deed de regie. Brieven Pasternak onder de hamer LONDEN Onlangs ontdekte brieven van de Russische schrijver en dichter Boris Pasternak, die beroemd is gewor den door zijn roman 'Dokter Zjivago', worden 5 december geveild bij Sotheby's in Londen. Het Britse veilinghuis ver wacht dat de correspondentie ongeveer 100.000 gulden zal opbrengen. Onder de in totaal acht brieven bevindt zich een brief die Pasternak aan de Brit se acteur John Gielgud schreef. Daarin spreekt hij zijn bewondering uit voor diens optreden in Shakespeare's 'Ham let'. De prikkelende toonzetting van de brieven is volgens Susan Wharton, So theby's specialist op het terrein van ma nuscripten, van „enorme betekenis". Annemiek Hagens vertrekt naar het Muziektheater AMSTERDAM Annemiek Hagens, direc teur van het Nederlands Theater Instituut (Nthl) in Amsterdam, treedt op 1 januari in dienst bij de Stichting Het Muziektheater in Amsterdam. Zij wordt daar hoofd van de af deling bedrijfsvoering. Begin april maakte Hagens bekend bij het Nthl te vertrekken. Zij beschouwde haar rt als interim-directeur als beëindigd. „Ik hé puin geruimd, de nodige reorganisatie doorgevoerd en ervoor gezorgd dat het insti tuut weer naar zijn oorspronkelijke doelstel- Erik lingen is teruggekeerd", zei zij toen. Hagens is drie jaar aan het instituut verbonden ge weest. Wie Hagens opvolgt, is nog niet be kend. Volgens een woordvoerder van het Nthl worden op dit moment sollicitatiege sprekken gevoerd. 22.14 British Kamai (basgitaar), Utrecht. Voorprogramma: Lost Note. Overmand door de warme ontvangst duwt Oleta Adams de microfoon weg terwijl de laatste minuten van haar concert wegtik ken. De brok in haar keel is te groot om nog een woord te kunnen uitbren gen. Dus laat ze het af scheid over aan haar vin gers, die als vlinders over de toetsen van haar zwar te piano fladderen. Alleen achtergebleven in de schijnwerpers geeft Oleta ook de instrumentale ver sie van 'Get here' een emotionele lading mee. Voor de laatste keer ma ken koude rillingen zich meester van het publiek. Als een ovationeel applaus volgt, zijn er bloemen voor Oleta. Oleta Adams schreef geschie denis in Nederland... in elk ge val voor haar zelf. De twee uitverkochte concerten die ze maandag en gisteravond gaf in het Utrechtse Vredenburg wa ren de eerste en voorlopig eni ge twee die op haar naam wer den verkocht. Tot nu toe vulde de Amerikaanse zangeres en pianiste voorprogramma's, was achtergrondzangeres bij het Engelse Tears For Fears en speelde in eigen land in clubs en bars. Het waren twee heel bijzondere concerten, al was het alleen maar omdat de emotie zowel zangeres als pu bliek in haar greep had. De eerste avond was een doos' Kleenex geen overbodige luxe. Zowel op als voor het podium pinkte menigeen een traantje weg. Maar ja, wie is er dan ook opgewassen tegen spreekkoren tussen bijna elk nummer... en dat op de allereerste avond van je eigen concert. Gister avond was het publiek een tik je minder uitbundig, wilde luisteren en bewonderen, maar hing evenzeer aan haar lippen. Ook nu kwam er Klee nex aan te pas, alleen geen hele doos. Oleta moest na het sentimentele 'You've got to give me room' even haar emo ties weer de baas worden en het publiek even de kans ge ven die enorme brok weg te slikken. Dat was meer dan zo maar even een liedje zingen, hier was de pijn voor iedereen bijna letterlijk voelbaar. Jonge honden De vier musici, die zich op het podium als jonge honden ge droegen, schoten nergens te kort. De techniek van drum mer John Cushon maakte dui delijk dat het op wat vellen rammen, zoals vaak gebeurt, ver weg staat van het echte werk, maar ook gitarist Aaron McLain en bassist Allen Ka mai zorgden er met toetsenist James Raymond voor dat het soms leek alsof er een comple te orkest-bak werd openge trokken. Overigens was het aan het publiek te danken dat de subtiliteit in het spel later plaats maakte voor spontani teit. De zaalreacties waren ge woon te heftig om koel onde te blijven. Dat maakte dat Ole ta zweefde, soms bijna letter lijk, maar hoe kun je onbewo gen luisteren Dat zwaardere straf zijn dan veertien dagen cel. En dus gaf iedereen zich, dik in het kippevel, graag over aan die orkaankracht schoonheid, die moeiteloos de notenbalk bedwong. Maar Oleta bracht niet alleen maar brok-in-je-keel-muziek. Ze is namelijk thuis in alle stij len dus ook in de blues en gos pel. Bij laatstgenoemde mu ziek, ging het publiek, evenals een dag eerder, volledig door het lint, waardoor 'Let it shi ne' kon uitgroeien tot een meedeiner van formaat. Even bood Vredenburg eenzelfde entourage als de kerk, waarin haar vader ooit predikant was. De mensenzee zwaaide wild met zijn armen en stond op de stoelen. Het was feest en alles swingde. Dramatiek Maar als altijd komt aan alle mooie dingen een einde. Zo ook aan het concert van Oleta Adams. Wat blijft is de herin nering aan de dramatiek in El- ton Johns 'Don't let the sun go down on me', de lachbui naar aanleiding van een hartekreet uit het publiek bij de eerste to nen van 'Everything must change' en dat blije, verwon derde gezicht dat maar niet Een vroeg Kerstconcert Wassenaar Vocaliter onder leiding SP( van Ad de Groot zingt met medt^n werking van zangsolisten en htt Randstedelijk begeleidingsorktu werken van Haydn en seint- Saëni Gisteravond, Wassenaarse Dorp». SPC 20.30 Oleta Adams bezorgde het publiek de avond van zijn leven. wilde geloven dat het haar al lemaal overkwam. Twee bij zondere concerten van een bij zondere dame, die in al haar spontaniteit het publiek de avond van zijn leven bezorgde. ken. Want vanaf nu wordt Oleta opgeslokt door de grote rock rollmachine en ge kneed tot een 'prettig pakket'. Op het feestje na het concert vertelde Oleta dat het opne men van een nieuwe elpee voor de deur staat. Eerst schrijven, dan een korte kerst vakantie en dan nog meer schrijven om vervolgens naar Engeland te verhuizen. Daar gaat ze met Roland Orzabal van Tears For Fears als produ cer in zijn huisstudio en de Londense Townhouse aan het werk aan een elpee die najaar 1992 moet verschijnen. Nederlands - Duits transferpunt monumentenzorg 's HEERENBERG In het Duitse Raesfeld komt een cen trum voor de Duits/Neder landse monumentenzorg. Het fungeert onder andere als vraagbaak voor het bedrijfs leven waar het gaat om regel geving en financiering. Het Nederlands/Duitse samenwer kingsverband Euregio heeft dit onlangs meegedeeld tijdens een congres in 's Heerenberg. •Ook het organiseren van cur sussen en congressen behoort tot de taken van het transfer punt voor de monumenten zorg. Het centrum komt mede met geld van de EG tot stand en wordt verbonden aan de Akademie des Handwerks Schloss Raesfeld. Dit instituut is reeds nauw betrokken bij de Duits/Nederlandse opleiding van vaklieden voor de monu- menbtenzorg. Met het oprichten van een transferpunt voor de monu mentenzorg aan weerszijden van de grens wordt ingespeeld op het wegvallen van de Euro pese binnengrenzen in 1992. Euregio verwacht dat dan een toenemend aantal bedrijven grensoverschrijdend actief wordt. De hoge prioriteit die met name een land als Noord Rijn Westfalen aan de monu mentenzorg geeft, zal de inte resse van Nederlandse bedrij ven wekken, zo voorspelt Eu regio. Concertgebouw vraagt 1,6 miljoen gulden van Amsterdam AMSTERDAM Om de ko- mende jaren een verantwoord artistiek beleid te voeren, heeft het Concertgebouw in Amsterdam jaarlijks een half miljoen gulden nodig. Daar naast is een bedrag van een miljoen gulden nodig voor het verrichten van achterstallig onderhoud. Dat blijkt uit het beleidsplan voor de periode 1993-1996, dat het Concertge bouw onlangs bij de gemeente Amsterdam heeft ingediend. Het Concertgebouw wordt vol gens directeur M. Sanders door de gemeente beschouwd als zaalverhuurbedrijf. Sinds het Concertgebouworkest in 1951 uit de NV van het Con certgebouw stapte, is dat ook de taak van het Concertge bouw. Maar het Concertge bouw voert ook een eigen ar tistiek beleid. Het program meert datgene wat anders niet in de hoofdstad te zien zou zijn, zoals bijvoorbeeld grote solisten als Jessye Norman en Kiri Te Kanawa. Die pro grammering geschiedt met sponsorgelden. Voor de pro grammering van de heden daagse muziek is geen geld, omdat het Concertgebouw geen een eigen programme ringsbudget heeft. AMSTERDAM Het Ne derlands Philharmonisch Orkest (NedPhO) in Am sterdam wil de komende jaren het huidige aantal van 140 musici uitbreiden met negen. Behalve de uitbreiding van het aantal formatieplaatsen is een sa larisverhoging van 10 pro cent nodig, waarvoor in totaal jaarlijks een extra subsidie nodig is van 1,6 miljoen gulden. Het NedPhO ontvangt nu een subsidie van ongeveer 14 mil joen gulden per jaar van WVC. De algemeen directeur van het NedPhO, mr. Jan Wil lem Loot, maakte dit gisteren in Amsterdam bekend bij de presentatie van het beleids plan 1993-1996 van het NedP hO. De extra orkestleden zijn no dig, zo zei Loot, wil de kwali teit van de uitvoeringen niet in gevaar komen. De belasting van de musici bereikt volgens hem een „onaanvaardbaar ni veau". Dat komt onder meer door de opera-uitvoeringen die het orkest in het Muziekthea ter verzorgt. Opera uitvoerin gen duren gemiddeld van acht uur 's avonds tot half twaalf, terwijl een concertuitvoering de regel al om half tien is De salarisverbetering met 10 procent is volgens Loot nood zakelijk, omdat de musici recht hebben op een honore ring op Randstadniveau. In vergelijking met bij voorbeeld het Koninklijk Concertgebouw Orkest in Amsterdam, verdie nen de musici van het NedP hO 20 procent minder. Colle ga's in het Rotterdams Phil harmonisch Orkest en het Re sidentie Orkest in Den Haag krijgen gemiddeld 10 procent meer betaald. Die onrecht vaardig ongelijke behandeling moet ongedaan gmaakt wor den, aldus het beleidsplan. Gastdirigent Chefdirigent Hartmut Haen- chen maakte tijdens de pre sentatie van het beleidsplan bekend dat de Russische diri gent Vassily Sinaisky (1947) met ingang van het seizoen 1992/1993 als gastdirigent aan het NedPhO zal zijn verbon den. Sinaisky werd ondanks benoemd tot chefdirigent en muzikaal directeur van het Moskous Philharmonisch Or kest. In 1973 won hij de Gou den Medaille van het Berlijnse Von Karajan Concours. Als gevolg daarvan ontving hij di verse uitnodigingen voor gast- directies bij onder meer de Staatskapelle Dresden, Leipzig Gewandhaus en het Lenigrads Philharmonisch Orkest. Bij het NedPhO dirigeerde Sinai sky begin dit jaar vijf uitvoe ringen van een Russisch con certprogramma. Het is de bedoeling dat Sinai sky in het verlengde van Haenchen een eigen artistieke bijdrage levert aan de verdere ontwikkeling van het orkest. Voor het Nederlands Kamer orkest, dat deel uitmaakt van de Stichting Nederlands Phil harmonisch Orkest is nog geen gastdirigent gevonden. „Hope lijk kunnen we op de volgende bijeenkomst nam aldus Haenchen. Ad de Groot kwam gister- )g35 avond in de Dorpskerk in^em Wassenaar goed tevoorschijn ^rhoc met zijn koor Wassenaar Vo- „gn caliter. Er was goede niet vaal gezongen muziek uitgezocht SPE De daarvoor benodigde Sjg.-io zangsolisten bleken indivi- 20.15 dueel en als team uitstekend 20.28 op hun taak berekend. Hel 20.40 koor zelf ontbeert weliswaai 22.30 jonge stemmen, maar heef 22.45 een degelijk structuur en be-22.50 schikt over de nodige koorcul 23.20 tuur om de Theresia Mis van 23.20 Haydn en het Kerstoratorium van Saint- Saëns goed en mei de nodige nuances te brengen Daarbij kwam nog dat van alle RAD talen het Latijn nog de minsti iadio uitspraakproblemen voor dmeivoc zangers met zich meebrengt ren 1 In het Randstedelijk OrkesWD|0 kregen de harpiste en de orga yjnge nist in de verschillende aria fe Kom van Saint-Saëns uitvoerig d Me v& kans hun niet geringe talent* >"ernar tentoon te spreiden. Dat Sain| AD(0 Saëns voor een Kerstorator. aad hu um dat met de wakende her er 20 c dertjes begint bij Vader Bad3 07 M en met name bij diens 'Hirto jjwj musik' te rade ging, liet zie ch5end goed horen in het wiegend ritme de instrumentale deleilADio Het oratorium met aria's voo^d17 solozanger, duo, trio, kwarli^'g en kwintet biedt bijzondt 700 Zii welluidende en origineel geil strumenteerde muziek. Jitsi radio Steendam, Xenia Meijer, Mi l™?nK go Kuypers, Timothy Ne 'felux Johnson en Palle Fuhr JcBmaom gensen vormden een solistec datewiti team dat ik graag vaker bij di soort uitvoeringen zou horer^^' Alleen de bas- bariton Jörgenj^oo: sen zou de remmen wat mee meert! los mogen gooien. Dirigent A m Mo de Groot heeft van deze uil i0° H voering iets bijzonder goe< weten te maken. Dat gee g7 vertrouwen dat hij onze naa in het kieskeurige Wem Oio waar het koor in decemh °°tf heen gaat hoog zal weten I houden. arad, Wellicht zal het programma n: cc blad daar iets meer bieden dai OS Nie de namen van de uitvoerends^ den en de overbekende Latijn se mistekst. Bij deze relatie ^20 onbekende werken is voor hl aiek 2 publiek enige toelichting be paald geen overbodige luxe 00Ja De hoboïst Bart Schneemann. 3M Muzieklaureaat voor hoboïst Bart Schneemann LEIDEN De 37-jarige Bart Schneemann, eerste hoboïst van het Rotter dams Philharmonisch Or kest is onderscheiden met de 3M Muzieklaureaat 1991, de grootste jaarlijkse muziekprijs van Neder land. Schneemann nam gisteravond de prijs, een bedrag van honderddui zend gulden, in ontvangst tijdens een bijeenkomst in de Pieterskerk te Leiden. De bijeenkomst werd bijge woond door vierhonderd geno digden, onder wie minister D'Ancona (cultuur). Schnee mann is behalve hoboïst van het Rotterdams Philharmo nisch Orkest, lid en mede-op richter van het Fodor Kwintet en lid van het Nederlands Bla zers Ensemble. De muziekprijs is in 1987 inge steld op initiatief van de mul tinationale onderneming 3M, waarvan het hoofdkantoor is gevestigd in Zoeterwoude. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt door de Stichting 3M Muziek laureaat aan een componist, dirigent, musicus, pedagoog, initiator of producent die be langrijke en vernieuwende bij dragen levert in de genres vroege, klassieke of moderne muziek. De laureaten moeten voldoen aan de voorwaarden: „uniciteit, doorzettingsvermo gen en creativiteit". Eerdere laureaten waren de altviolist Henk Guittart (1987), de componist Theo Loevendie (1988), de barokmusicus Ton Koopman (1989) en de concer torganisator Jan Zekveld (1990). De jury heeft met de toekenning van de prijs aan Schneemann „een eerbetoon willen brengen aan de rasmu sicus: altijd bezig met zijn in strument en bezeten van zijn Brieven van koningin Emma en Wilhelmina op Haagse veiling DEN HAAG Bij het Haagse veilinghuis Van Stockum ko men tijdens de najaarsboek'en- veiling van 4 tot 6 december onder meer een verzameling van twaalf brieven van konin gin Emma en koningin Wil helmina onder de hamer. Het gaat om brieven die de beide vrouwen schreven aan hun Duitse nicht Marie-Alexandri ne, waarin verrassend veel persoonlijke gegevens voorko- Verder worden onder meer boeken geveild over kunst, waaronder een grote collectie architectuurboeken uit de ver zameling van wijlen Th. H.A. Boosten, architect te Limburg, bibliografie, Nederlandse en buitenlandse taal- en letter kunde, 19de- en 20ste eeuwse geïllustreerde werken, cul tuurgeschiedenis, natuurwe tenschappen en buitenlandse topografie. Ook een 15de eeuws getijdenboek uit Brug ge, met twaalf zeer fraaie mi niaturen komt bij Van Stoc kum onder de hamer. ROTTERDAM Genesis komt naar de Rotterdamse Kuip. Dat gebeurt op 28 juli 1992. De 'We can't dance'-tournee start in mei volgend jaar en zal volgens Phil Collins niet zo lang duren als de Invisible Touch-serie uit 1*988. Aanleiding voor de concertreeks, die zich alleen in grote sta dions afspeelt, is de elpee 'We can't dance', de eerste van het trio (Collins, Rutherford en Banks) in vier jaar. Om de enorme kos ten te drukken, is naar een sponsor gezocht en heeft Volswagen zich aangeboden. Het automerk hoopt met deze tournee de aan sluiting met de jeugd weer te vinden. „Het is een nieuw avon tuur voor ons", aldus woordvoerder Ed Servaas. Phil Collins ...niet zo lang op tournee. ADVERTENTIE Gams GW-res Gt GTEÏUM GITRYIM GLËrum Gn G'lÏ GTfrTI'M K 5 AMSTERDAM Het boeken weekgeschenk 1992 ,dat wordt geschreven door A.F.Th van der Heijden, maakt deel uit van de De tandeloze tijd' ro mancyclus van de auteur. De Stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB), die Van der Heiiden heeft gevraagd het boekenweekgeschenk te schrijven, heeft dit gisteren bekendgemaakt. De titel van het 96 pagina's tellende boek luidt 'Weerbor- stels' (De Tandeloze tijd. Een Intermezzo). Het verhaal, dat ook los van de cyclus is te le zen, gaat over een man die verblind door vadertrots, zijn zoon de afgrond in duwt. Daarmee richt hij zichzelf en de rest van zijn gezin te gron de, aldus de CPNB. Van de Heijden debuteerde in 1978 onder het pseudoniem Patrizio Canaponi met de ver halenbundel 'Een gondel in de Herengracht'. In 1983 schreef hij zijn eerst roman van de cy clus 'De tandeloze tijd' getiteld 'De slag om de Blauwbrug' en 'Vallende ouders'. Voor het tweede deel 'De Gevarendrie hoek' uit 1985 kreeg hij de Multatuliprijs en de F. Borde- wijkprijs. Ook Van der Heij- dens laatste boek 'De advocaat van de Hanen' maakt deel uit van de cyclus. Alle boeken zijn evenwel afzonderlijk te lezen. o Veiling No 39A op 25 november om 10.30 uur Meubelen Veiling No 40 op 25 november om 14.00 uur Schilderijen en Tekeningen van Oude Meesters Veiling No 41 op 26 november om 10.30 en 14.00 uur Zilver, Juwelen en Objets de Vertu kijkdagen: 21 t/m 24 november van 10.00 - 16.00 uur Voorbezichtiging t/m 25 november in ons Amsterdamse kantoor van "Poppen t (veiling 2 december. Den Haag) C.B. van Everdingen, gemonogrammeerd Speelgoed" Inlichtingen en catalogus: tel: 070-356 01 65, Catalogus tevens verkrijgbaar bij: Donner Boeken, Rotterdam; Scheltema Holkema Vermeulen, Amsterdam; Verwijs, de Haagse Boekhandel, Den Haag; Broese Kemink, Utrecht •UQi "vOj SSSMQj m '40 1-VO V Ï1.-1Ï. ot ezen. r nder I Is KJ vrij e ki L__ Ion

Leidse Courant | 1991 | | pagina 46