Oegstgeest wil meer verkeer sveiligheid Winkeliers Zoeterwoude niet bang voor koopavond Leiden NZH wil busbaan in Leiderdorp houden LEIDEN OMGEVING gnaleringsbord remt hardrijders iQounard WOENSDAG 20 NOVEMBER 1991 'éiijSJfcrug naar rrJ)e Waard 1IDEN Om de Kanaalweg te bouwen tot een Noord- lidverbinding zou een brug oeten worden geslagen over de euwe Rijn, naar het industrie- rein De Waard en niet zoals ;ren in de krant stond naar daarnaast gelegen Waardei- nd. Via de Waard (langs onder idere het terrein van de ge- eentereiniging) en de Sumatra- ontstaat dan een verbinding de Willem de Zwijgerlaan. et gaat daarbij om een idee dat nnen het gemeentelijk apparaat geopperd bij de voorbereiding het Structuurplan voor de Leiden wil omwonenden eerder bij bouwplannen gaan betrekken Openluchttheater in Leidschendam Idoor JOEP VAN ZEUL LEIDEN De gemeente Leiden wil een nieuwe poging wagen om de bevol king meer bij de besluitvorming rond bouwplannen in de stad te betrekken. Omdat door ruimtegebrek in Leiden vaak openbaar groen moet wijken, pro testeren omwonenden van het beoogde bouwgebied vaak heftig. Meestal zonder veel resultaat, waardoor ze totaal ge frustreerd het stadhuis de rug toekeren. De klacht dat de gemeente niet naar omwonenden luistert is de laatste tijd weer nieuw leven ingeblazen door de gang van zaken rond de bouwplannen De Snor en Beijerincklaan. De omwo nenden protesteerden heftig, liepen ver gadering na vergadering af, voerden voortdurend dezelfde argumenten aan en werden uiteindelijk met een kluitje in het riet gestuurd. Althans, dat vinden zij zelf. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke orde ning) vindt dat verwijt niet terecht, de gemeente zou de omwonenden wel de gelijk ruim de gelegenheid geven om mee te praten en te denken. „Maar je kunt nooit iedereen tevreden stellen. Als je daarop moet wachten kun je nooit iets bouwen. En dat is niet redelijk ten opzichte van de 10.000 woningzoeken den". Van Rij wil zich wel beraden over een nieuwe pocedure waardoor omwonen den in een vroeger stadium bij de plan nenmakerij kunnen worden betrokken. Dat kan door de politieke beraadslagin gen in commissieverband pas te laten plaatsvinden nadat de buurt op wijkin- formatie-avonden haar mening heeft la ten horen. Dat voorkomt de tijdrovende en frusterende rondes van boze buurt bewoners langs de verschillende ge meentelijke commissies die zich met bouwplannen bemoeien. Het instellen van een onafhankelijke commissie die de besluitvorming inhoudelijk gaat toet sen, zoals CDA-raadslid C. Kramp wil, wil Van Rij niet: „Dat is de verantwoor delijkheid van het gemeentebestuur". Het instellen van een controle op de na leving van de voorgeschreven procedu res, waardoor de buurt daadwerkelijk kan reageren op bouwplannen, vindt Van Rij prima. Dat kan al gebeuren via de commissie voor beroep- en bezwaar schriften. LEIDSCHENDAM In Leidschendam-zuid zal in het kader van de sociale vernieuwing voor 28.000 gulden een openluchttheatertje voor live-muziek en theater- en play- backoptredens worden aangelegd dat tevens dienst kan doen als speelvoorziening voor de jeugd. De gemeente heeft voor nog een tiental projecten in to taal van het rijk ruim twee ton ter beschikking gekregen. Verzoeken van vrouwenorganisaties hebben tot gevolg dat voor extra verlichting en het snoeien van bosschages 65.000 gulden wordt uitgetrokken. Voorts wordt de aan sluiting van de Plaspoelstraat op de Oude Trambaan ver beterd door vernauwing en verbetering van de uitrit. Voor ouderen komt er tussen de verzorgingscentra en de winkelcentra een zitbankenroute. Voor het beter onder de aandacht brengen van de bijzondere bijstand is 6.000 gulden beschikbaar. Bij de afdeling sociale zaken wordt voor 14.000 gulden een Fraude Registratie Systeem ont wikkeld en de sociaal-rechercheurs krijgen portofoons voor noodsituaties en snelle contacten met de politie. Raadhuis Oegstgeest weer op vrijdag open OEGSTGEEST Het Oegstgeestei raadhuis aan het Wilhelminapark zal ir 1992 weer de gehele vrijdag geopenc zijn. Tot nu toe was het raadhuis om de vrijdagmiddag, op de oneven weken, ge sloten. Een regeling die op 1 augustus 1985, in verband met de arbeidstijdver korting, werd ingevoerd. Met de mede zeggenschapscommissie van de gemeen teambtenaren is overeengekomen dat de ATV-dagen aan het verlof mogen wor den toegevoegd, waardoor het mogelijk blijft voor hen die dit wensen toch een maal in de twee weken op vrijdagmid dag afwezig te zijn. Het een en ander heeft tot gevolg dat sluiting van het raadhuis op vrijdagmiddagen volgend jaar van de baan is. 14.00. aag Cejdoor ^ANK BUURMAN 14.00, raS iGSTGEEST De ge- j|3J£ 1 eente Oegstgeest wil de justice rkeersveiligheid in het rp steviS Saan aanpak- tropo n- Dat blijkt uit de nota Ti ferkeer(t) Oegstgeest JJ by rkeerd" die onlangs in 21.30. i openbaarheid is ge- tropo ac^t- Verkeerssituaties 18.45, e veel ongelukken ople- met, ren moeten worden ge- e nakJr'aan^baan van Alkemade ).45, rden opnieuw ingericht. De aal 1:1 nondeweg wordt voor ver- 10. De r afgesloten. Er worden va- ihiue33 vei"keerscontroles gehou- en er wordt een verkeers- i opgesteld. Deze en andere aanbevelingen worden in de nota gedaan. In Oegstgeest zijn, net zoals in iedere gemeente, plaatsen waar veel verkeersongevallen gebeuren. Berucht zijn de kruisingen Hofdijck/Oegst- geesterweg/Laan van Oud Poelgeest en Abtspoelweg- /Kennedylaan. De Rijnsbur- gerweg tussen Klaverveldlaan en Floresstraat is ook gevaar lijk en verder is de Endegees- terstraatweg tussen de ge meentegrens met Leiden en de Endegeesterlaan onveilig. Do delijke ongevallen blijven ove rigens beperkt: In 1990 kwam iemand om het leven op de voetgangersoversteekplaats Irislaan nabij de Floralaan. Er zijn daarnaast veel plaatsen waar niet direct veel ongeluk ken gebeuren, maar die wel als onveilig en onoverzichte lijk worden ervaren, met name door het weggedrag van de verkeersdeelnemers. Op de Haarlemmertrekvaartweg (S54) wordt met hoge snelhe den gereden, waardoor het in- en uitvoegen bij Clinckenburg als gevaarlijk wordt ervaren. Rondom de winkelcentra De Kempenaerstraat en Lange Voort doen zich veel kleinere aanrijdingen voor als gevolg van foutieve parkeermanoeu- vres. Irislaan Op de Haarlemmerstraatweg tussen Almondeweg en Wil lem van Otterloolaan geeft het verlenen van voorrang of doorgang problemen. De route Hofbrouckerlaan en Hazenbos- laan steken ongunstig af, het zelfde kan worden gezegd van Dahlialaan en Korenbloem- laan, waar voorrang verlenen problemen geeft. De De Kem penaerstraat heeft een pro bleem van vrachtwagens die worden gelost, in de weg staan en de irritatie van automobi listen opwekken. Voor fietsers zijn er diverse plaatsen waar het oversteken gevaar oplevert. Voorbeelden zijn de Warmonderweg ter hoogte van de De Kempenaer- Irislaan-Lijtweg-Terweeweg is straat, de Rhijngeesterstraat- De onoverzichtelijke kruising Kennedylaan/Hazenboslaan wordt mogelijk heringericht. foto: henk van den ende een belangrijke interne noord zuid-verbinding waar veel on gevallen plaatshebben. Krui singen met de Kennedylaan en de Rozenlaan scoren even eens hoog op de ongevallen- lijst. Van oost naar west zijn de Kleyn Proffijtlaan-Kerckwer- velaan, de Lange Voort en de weg bij de Oranielaan en de aansluiting van de fiets/voet brug op de Kennedylaan. Ook de Almondeweg, de Irislaan en de rotonde in Haaswijk zijn plaatsen waar fietsers zich door auto's bedreigd voelen. De nota doet een groot aantal aanbevelingen om verkeerssi tuaties te verbeteren. Veel maatregelen zijn er op gericht om de snelheid van het auto verkeer af te remmen. Eén van de voorstellen is om één richtingsverkeer in te stellen in noordelijke richting op de Terweeweg tussen Emmalaan en Hofdijck. De kruisingen Korenbloemlaan /Floralaan en Korenbloemlaan Dahlialaan kunnen diagonaal worden af gesloten. In het kader van de centrumstudie kan worden on derzocht hoe de situatie op de Lange Voort, nabij Lijtweg en Irislaan, kan worden aange pakt. Tot en met 15 december kan iedereen op de nota reageren. Suggesties voor het verbeteren van de verkeersveiligheid zijn welkom. De schriftelijke reac ties worden gebundeld in een aanvullende notitie. In maart 1992 wordt de nota besproken in de commissie ruimtelijke ordening en openbare werken. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse winkeliers zijn niet van plan de koopavond op vrijdag ter discussie te stellen. Ook niet als in Leiden de don derdag als koopavond wordt verwisseld voor de vrijdag. Dat zegt Cees Vis ser, bestuurslid van de winkeliersvereniging WIZO. Morgenavond vergadert de commissie economische zaken. Dan komt de Marktennota van de gemeente Leiden aan de orde. In die nota wordt voor gesteld de koopavond in Lei den te verplaatsen van de don derdag naar de vrijdag. Zoeterwoude kent sinds een jaar of acht een koopavond. Van de 20 WlZO-winkeliers hebben er 15 op vrijdagavond de winkel open. Kort geleden heeft Cees Visser een onder zoekje gehouden onder de le den. „Slechts 2 van de 20 le den voelen er wel voor de koopavond op donderdag te houden als in Leiden de keuze valt op de vrijdag. We hebben gelijktijdig de belangstelling gepolst voor het verlengen van de openingstijd op de werkda gen tot half zeven en op zater dag tot zes uur in plaats van vier uur. Daar is geen enkele interesse voor", aldus Cees Visser. De Zoeterwoudse win keliers willen eerst afwachten hoe de situtie in Leiden zich zal ontwikkelen. De heer Hulsbos van de groen te- en fruitwinkel aan de Dorpsstraat is niet bang voor een terugloop als op vrijdaga vond in Leiden de winkels open gaan. „Het zijn echt de vaste klanten die hier komen. Ik ben er van overtuigd dat die hier blijven komen. Je hebt nu eenmaal mensen die in eigen dorp kopen en men sen die buiten de gemeente grens hun inkopen doen. Ik ben niet van plan op een ande re avond de winkel open te doen", aldus Hulsbos. De heer Van Vliet van de dro gisterij aan het Watertje vraagt zich wel af of het voor hem nog zin heeft op vrijdaga vond open te zijn als Leiden overstag gaat. „Ik vrees dat toch wel veel mensen naar Leiden zullen gaan en denk dat het weinig zin heeft dat ik dan nog open ben", aldus Van Vliet. De woordvoerder namens bakkerij 't Watertje, Jac. van der Geest, denkt dat een Zoe terwoudse koopavond op don derdag weinig zin zal hebben. „Met name voor de levensmid delensector is de vrijdag aan trekkelijk. Je gaat dan niet zo snel op donderdagavond al je weekeinde-inkopen doen", ail- dus Van der Geest wiens bak kerij overigens geen avondo penstelling kent. Discussieavond over inspraak bouwplannen LEIDEN Stedebouwkundi gen, politici, wetenschappers, journalisten en Leidenaars dis cussiëren morgenavond in het Leidse Volkshuis over de gang van zaken rond inspraak bij bouwplannen. Er zijn maar weinig gemeente lijke beslissingen die bewoners zo in het geweer kunnen bren gen als plannen op het gebied van ruimtelijke ordening. De laatste jaren klinkt echter van de kant van bewoners steeds vaker de kritiek dat zij kun nen protesteren wat ze willen, maar dat het toch niets uit haalt. Inspraak stelt niets voor, menen zij uit eigen ervaring te mogen concluderen. Of die stelling waar is en zo ja, wat er dan verbeterd kan worden, komt morgenavond aan de De bijeenkomst gaat uit van de Club van Boze Buurtvereni gingen, een initiatief van Daan Sloos en Koos Barendse, die beide een reputatie hebben hoog te houden waar het gaat om het bieden van tegenwicht aan het gemeentebestuur. 'Ar chitect in ruste' Barendse pre senteert met de regelmaat van een klok alternatieve bouw plannen. Het duo bereidt mo menteel een zwartboek voor waar buurtverenigingen idee ën voor hebben kunnen aan dragen. Hoog scoren de al ja renlang voortdurende klaag zang over de Breestraat, het ontwijken van een beslissing over de Kaasmarkt, de traag heid waar het de renovatie van Groenoord betreft en het getier over behoud van het Militair Invaliden Tehuis en de Parmentierpanden. Twee ton voor slibonderzoek LEIDSCHENDAM Voor slibonderzoek in een tiental wa tergangen trekt Leidschendam twee ton extra uit. Het verwer ken van de bagger zal op een nieuwe manier, namelijk door zogenoemde hydrocyclonage (vasthechten aan zandkorrels) gebeuren. Die methode wordt ook toegepast in de Stompwijk- sevaart. Afvoer van de bagger zou, nog afgezien van de pro blemen met de stortplaats, bo vendien duurder zijn. Voor het uitbaggeren kan van dezelfde installatie als in Stompwijk ge bruik worden gemaakt. ei r HALFJAARCIJFERS BLIJKT: oofd. 14.15- u. en hartbi bezoek >0.30 u. Keté telefonl I t 16.00 ia. 13.( nu ook een bord foto: henk van den ende le; RMOND/SASSEN- alM De snelheidssig- eringsapparatuur op de -"rgaande route in War- hd voldoet aan de ver- vJehtingen. Dat blijkt uit halfjaarreportage over oj eerste helft van 1991 de rijkspolitie groep inheim. Snelheidscon- s op de Herenweg en uit dat sinds de geplaatst zijn nog één procent van de 2 mobilisten te hard :i.k le, lel Jen IE#1»! de 221 bij het signale- ord gecontroleerde wa- bleken er slechts 3 te gereden te hebben. Ver q het gemiddelde in Sas- "tèim en Warmond. Op de andere punten in de regio waar regelmatig snelheidscon troles worden gehouden, wordt door negentien procent van de passanten te hard gere den. Zo blijkt uit de halfjaar cijfers, dat met name op de Hoofdstraat (21 procent) maar ook in de Parklaan in Sassen- heim en op de Oranje Nassau- laan in Warmond, vaak te hard wordt gereden. In de eer ste helft van 1991 werden daar ruim negenhonderd bekeurin gen uitgedeeld. Een jaar geleden werden het elektronische bord op de He renweg, ten noorden van de gemeente aan de kant van Sassenheim, geplaatst. Het waarschuwingsbord werd neergezet na de asfaltering van de doorgaande route. Ge vreesd werd dat dat zou leiden tot hoge snelheden in de dorpskern, waar 50 kilometer per uur mag worden gereden. Dankzij de maatregelen is de overlast tot nu toe beperkt. Er febeuren weinig ongelukken, inds enkele weken is ook de zuidelijke toegang, de Oranje Nassaulaan, van de apparatuur voorzien. Tijdens het eerste half jaar van 1991 werd daar door veertien procent van de automobilisten te hard gere den. Ruim driehonderd bekeu ringen brachtten daat voorals nog geen verandering in. De gemeente hoopt met het twee de snelheidssignaleringsbord meer succes te boeken. De elektronica meet de snel heid waarmee wordt gereden en meldt vervolgens aan de te snelle automobilist dat er te hard wordt gereden. Het gaat hierbij om een waarschuwing. De apparatuur maakt geen fo to's van snelheidsovertreders en er worden dus ook geen be keuringen uitgedeeld. j Seksueel geweld Het Riagg heeft een lespro gramma voor middelbare scholieren ontwikkeld over het thema seksueel geweld. Het pakket „Dollen of stil staan" beslaat drie lessen en aanvullend schriftelijk en beeldmateriaal. De docenten krijgen 21 november voor lichting over het programma. Daarna zal het pakket op de middelbare scholen worden verspreid voor leerlingen in klas twee tot en met vijf. Leon de Winter Schrijver en filmer Leon de Winter staat morgen centraal in De Burcht. De Winter, schrijver van onder meer De (ver)wording van de jonge Dürer' en 'Zoeken naar Ei- leen', belicht zijn relatie tus sen woord en beeld. De bij eenkomst wordt gehouden in het kader van de serie Woord en Verbeelding, die kunst kring De Burcht Literair or ganiseert. Plaats: Sociëteit De Burcht, Burgsteeg 14. tijd: 20.15 uur. Entree: 10 (dona teurs gratis). Voorverkoop bij boekhandels Kooyker, De Kier en Zandvliet. Concert Pianiste Tamara Rumiantsev geeft morgen een lunchcon cert in de Kapelzaal van K& O. Vanaf 12.45 uur is er drie kwartier lang muziek van Mozart, Liszt, Ravel en Rachmaninov. Inlichtingen via tel. 141141. Lezing Jan Pronk, minister van Ont wikkelingssamen werking, houdt vrijdag een lezing over de verhouding tussen de EG en de Derde Wereld in De Burcht, Burchtsteeg 14. Na de pauze gaat Pronk in discussie met Roel van Duyn en Maar ten Kuitenbrouwer. Forum- voorzitter is het Leidse PvdA- kamerlid Arie de Jong. Aanvang: 20.00 uur, toegang gratis. Pronk is uitgenodigd door de Evert Vermeerstich ting, de Jonge Socialisten en de Leidse afdeling van de PvdA. Broodnodig De musical 'Broodnodig', waarin verslaggever Miriam en cameravrouw Jan tien de wereld rondreizen op zoek naar misstanden, word vrij dag en zaterdag opgevoerd in kerkelijk centrum De Regen boog, Watermolen 1 in Leiden (Merenwijk). De cast wordt gevormd door het kinderkoor De Regen boogjes en het jeugdkoor The Rainbow Sin gers. De voorstelling begint vrijdag om 19.30 uur, op za terdag om 19.00 uur. Entree: 2,50 (volwassenen) eti 1,- (kinderen). Concert In de Stadsgehoorzaal treedt vrijdag een van Neerlands beste pianoduo 's Wyneke Jor- dans en Leo van Doeselaar op met werken van Saint-Saëns, Dvorak en Debussy. De aanvang is om 20.15 uur. Kaarten zijn te koop bij Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar, vrijdag in de Stads gehoorzaal. foto: robert schlingemann K& O aan de Oude Vest 45 en bij de Stadsgehoorzaal voor aanvang van het concert Expositie Arnold Nortier exposeert vanaf vrijdag in het Diacones- senhuis. Te zien zijn figuratie ve gouaches met de nadruk op textiel. De expositie is op gesteld in de gang die loopt van de hoofdingang naar het beddenhuis en is te zien tot en met 31 december van 8.00 tot 20.00 uur. LEIDERDORP De NZH wil de busbaan Hei- la Haassestraat/Vijverhof, die de verbinding vormt tussen de Leiderdorpse wijken Buitenhof-Oost en Buitenhof-Midden West, handhaven. Dat heeft de busmaatschappij meege deeld aan burgemeester en wethouders van Lei derdorp in het kader van de evaluatie van de om streden busroute. Zoals bekend vinden de om wonenden juist dat de busbaan moet worden opgeheven. De enkele passagiers die van de bushalte in de Hella Haasse straat gebruik maken, staan volgens de bewoners niet in verhouding tot de overlast die de bus veroorzaakt. De NZH daarentegen vindt de twee tot vijf in- en uitstappers per dag genoeg om van een voldoende aanbod van passagiers te kun nen spreken. Volgens de NZH is het reizigersbelang niet ge diend om, zoals de bewoners willen, lijn 40 via het Engelen- daal te laten lopen. „Een deel van de wijk, met daarin twee middelbare scholen, zou zelfs buiten de maximaal acceptabe le loopafstand van 450 meter vallen", zo schrijft de district chef Zuid, B. Leeuwenburgh, aan het Leiderdorpse college. De NZH is wel bereid de bus halte in de Hella Haassestraat te verplaatsen naar de Muzen- laan. Volgens de NZH wordt daarmee een logischer aanslui ting gezocht met de looproutes in Buitenhof-Oost. De NZH is geen voorstander van obstakels langs de route van haar bussen. De twee bus sluizen aan de uiteinden van de busbaan, die zijn bedoeld om het doorgaande verkeer te weren, voldoen in de ogen van de NZH. De NZH heeft een voorkeur voor het verwijderen van de bussluis aan de kant van de Hella Haassestraat. De bus die vanaf de halte richting Rietschans wegrijdt, kan niet recht voor de sluis komen die vlak na de halte ligt. Om goed door de sluis te kunnen rijden moet men recht vooruit de sluis in kunnen rijden. De moeilijkheidsfactoor ter plaat se lijkt te groot voor de bus chauffeurs. Diverse malen hebben de bussen plaatschade opgelopen. Dat komt omdat de zijgeleiders van de sluis te hoog zijn in combinatie met de moderne bussen die een lage carrosserie hebben. De NZH adviseert het college van B en W de zijgeleiders van de bus sluizen te verlagen en de bus- sluis aan de Hella Haasestraat te verwijderen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 43