LEIDEN OMGEVING Wethouder maakt te veel haast met welzijnsfusie ÖESCHEÏIKABOlWMENi Cursussen voor werklozen worden volgend jaar geschrapt SP twijfelt aan noodzaak GAVI 13 Lijsbethbrug hoeft niet te verdwijnen wdóvQowiarit reen extra geld voor miswerkbegeleiding ,EIDEN De in moeilijkheden verkerende huiswerk egeleiding krijgt waarschijnlijk geen extra geld van de ;emeente. Ondanks de grote belangstelling voor de miswerkbegeleiding en de grote moeite om vrijwilli- ers te vinden en vast te houden, zal er geen beloning i het vooruitzicht worden gesteld. Volgens de meeste lolitieke partijen is en blijft huiswerkbegeleiding pri- iair een zaak van de scholen. Als die het niet redden is egeleiding door vrijwilligers prima, maar verder dan e gebruikelijke onkostenvergoeding wil de gemeente iet gaan: het moet vrijwilligerswerk blijven. Het colle- van B en W ziet ook geen mogelijkheden om binnen eigen begroting geld voor de huiswerkbegeleiding rij te maken door de omvangrijke bezuinigingen. Voor ergelijk nieuw beleid is geen geld. WOENSDAG 20 NOVEMBER 1991 Man aangehouden wegens ontucht LEIDEN Een 40-jarige Lei- denaar is gisteren in zijn wo ning aangehouden. Hij wordt ervan verdacht, sinds september vorig jaar enkele malen ontuch tige handelingen te hebben ge pleegd met een 9-jarig jongetje. De man kende het slachtoffer van vroeger. De jongen kon alle gebeurtenissen op een gegeven moment niet langer voor zich houden en vertelde het zijn moeder, die vervolgens aangifte deed. De verdachte is in verze kering gesteld en is vandaag verhoord. Enorme schade bij inbraak in Katwijk KATWIJK Inbrekers hebben maandagnacht een grote schade aangericht in het gebouw van de christelijke showfanfare aan de Ambachtsweg in Katwijk. Ze kwa men binnen via een raampje aan de achterkant. Binnen braken ze alle deuren open die dicht waren. Uit eindelijk gingen ze met 1000 gulden weg, maar de schade aan het pand is veel groter. Een bedrag van 12.000 gulden is gisteren gestolen bij een bedrijf aan de Ambachtsweg in Katwijk. De dieven moeten het be drijf zijn binnengeslopen. Het geld verdween uit een bureaula. Bromfietsen in beslag genomen LEIDEN Tijdens een con trole van bromfietsen doo de motorbrigade van de ge meentepolitie zijn gistermid dag drie bromfietsen in be slag genomen omdat ze te veel waren opgevoerd. Zes tien exemplaren moesten voor nadere controle naar het bureau worden overge bracht. Er werden twintig processen-verbaal uitgeschre ven. Een verlichtingscontrole van motorvoertuigen enkele uren later leverde zestien processen-verbaal op. Pauw geslacht LEIDEN De kinderboererij in de Merenwijk zal het tijdelijk zonder pauw moeten doen. Het dier werd in de nacht van maandag op dinsdag uit zijn kippenhok gehaald en enkele meters verderop geslacht. Het ging de da dels) blijkbaar slechts om het vlees. Subsidie voor alle allochtonen gelijk LEIDEN De Stichting Surinamers Leiden, de eerste en oudste belangenorganisatie van al lochtonen in Leiden, zal voortaan niet meer geld krijgen dan de andere organisaties van Leidse allochtonen. De SSL had daarom ge vraagd omdat zij veel activiteiten door geldge brek niet kan uitvoeren. Voor die activiteiten zou grote animo bestaan. Ook PvdA-raadslid N. Demirbas wil dat de ge meente meer kijkt naar de relevantie van de activiteiten die de verschillende belangengroe pen ontwikkelen. Die van de SSL zouden meer in aanmerking komen voor subsidie dan die van andere groepen. De gemeente wil ech ter af van de historisch gegroeide situatie dat Leidens eerste allochtonenvereniging 'vanwe ge de oudste rechten' meer subsidie krijgt dan andere en streeft naar volledige harmonisatie. are bezuinigingen sport niet terecht DEN De gemeente moet ;eld vrijmaken voor de Dat vindt CDA-raadslid liegstraten, die zegt dat de l in Leiden onevenredig ar getroffen wordt door de ünigingen. Volgens Bieg- en lijkt het keerpunt voor port bereikt. „De politiek it er geen grote prioriteit en schrapt door de bezui- ngen alle leuke dingen. En erwijl veertig procent van ,eidenaars aan sport doet an tel ik de toeschouwers mee". CDA'er wil dat verant- delijk wethouder A. van love snel met een brede op de sport komt in de r toegezegde sportnota, 'oorkeur voordat de clubs len geconfronteerd met we tariefsverhogingen de huur van accommoda tie huur is steeds moeilij- op te brengen door de die voor hun voortbe- toch al zwaar leunen op vrijwilligers, zelfwerk- iheid, meestal bescheiden wring en de subsidies, ens Biegstraten wordt het ig van de sport in Leiden rschat. „Als de sportvere- gen niet meer zouden open met de Taptoe, dan ir geen Taptoe meer zijn. r loopt maar een fractie de clubleden mee", emeester en wethouders |n echter weinig voor een aardering van de sport op noment. Sport-wethouder in Bochove: „Volgend jaar sportnota er en gaan we a over wat we met de willen. Tot die tijd kun- re de sport bij de bezuini- n niet ontzien. Iedereen inleveren". n apart jongeren - rum in Stevenshof EN De Stevenshof geen apart jongerencen- om de problemen met de ren in de wijk te kunnen ïgen. Volgens wethouder in Bochove is een derge- stap volstrekt onvoldoen- i de groeiende problemen loofd te kunnen bieden, 'ethouder staat daarmee cht tegenover jongeren- ers uit de wijk die een jongerencentrum juist ils een uitstekende moge lid om de verveling bij de -de belangrijkste oor van de problemen- te en aanpakken. Van Bo- wil zich eerst bezinnen i totaalplan. iek boos over uitstel eropvang Stevenshof EN Wethouder A. van ive (welzijn) gaat op- bekijken of de bouw en kinderopvang in de Stevenshof snel kan be- n. Verschillende politie- tijen dringen daarop aan onlangs bekend was ge in dat B en W de'bouw n uitgesteld tot eind '93. inden de partijen veel te duren. Het, tekort van gulden moet op de een dere manier worden ge- n om snel soelaas te bie- oor de wachtlijst van 600 ten in Stevenshof. Vol- een woordvoerster van ideropvang lopen er da- mensen binnen om zich lijst te laten plaatsen veel van hen zien daar vanaf omdat het toch in heeft". Van Bochove a cht weinig resultaat van lieuwe zoektocht naar 'imdat de gemeente toch s op de i miljoen moet bezuini- ïeente blijft :tief werven N Het aantal vrou- it bij de gemeente Lei- dienst is loopt aardig in met de doelstelling van cent voor volgend jaar. moment mist de ge- nog twee procent vrou- let het streven om meer onen en gedeeltelijk ar- igeschikten bij de ge- i in dienst te nemen lukt ïmerkelijk minder goed. &rs blijven ver achter bij nnen. De komst van in en allochtonen ver- verigens veel selectiever cijfers doen vermoeden, ochtonen blijken zich te melden bij de dienst 'g, de vrouwen werken in deeltijdbanen. Bij 'ties en wervingscam- zal daarom nog meer de worden gelegd op deze VAN BOCHOVE ONDER VUUR VAN ALLE PARTIJEN LEIDEN Wethouder A. van Bochove (welzijn) staat onder zware druk van alle politieke partijen om zijn fusieplannen voor de Stichting Welzijn Lei den (SWL) en Stichting Sociaal-Kultureel Werk in Leiden (SIL) meer tijd te gunnen. Van Bochove wordt verweten de fusie te vroeg en te snel te wil len doordrukken, onvolle dige informatie naar de betrokken partijen te heb ben doorgespeeld en slecht met hen te commu- De fusiedatum, die op 1 janua ri 1993 zou zijn bepaald, moet worden losgelaten. Hoewel Van Bochove's partijgenoot P. Biegstraten (CDA) de fusie of intensieve samenwerking tus sen SKIL en SWL op voor hand een nadere studie waard vindt, schort het volgens hem aan een duidelijke motivatie. Zolang het college van B en W geen duidelijke visie heeft, moet het welzijnswerk in Lei den niet alvast worden gecon fronteerd met allerlei schoten voor de boeg. „SKIL en SWL willen best met elkaar praten, maar zoals het nu moet lijkt het meer op een dictaat", her haalde Biegstraten het grootste bezwaar van de instellingen tegen Van Bochove's voortva rendheid. Het CDA vindt het onjuist dat de eigen wethouder wel kans zag om in het bestaande beleid in te grijpen, maar geen tijd had om met de welzijnsorgani saties overleg te voeren over het beleid voor 1992. Het zou in de besprekingen in ernstige mate aan communicatie heb ben ontbroken, waardoor de samenwerking tussen SKIL en SWL onnodig moeizaam ver- Kwaliteit Over de eventuele fusie zelf heeft het CDA evenals de VVD nog geen ordeel. „Het idee klinkt goed, maar alleen als de kwaliteit erop vooruit gaat mag het doorgaan. Aan de competentiestrijd tussen SKIL en SWL moet een einde ko men. Je moet miet voortdu rend over het hek van je buur man kijken of die een kar weitje van jou uitvoert". Ook D66 en de Socialistiese i Van Bochove: Kritiek onte recht. b FOTO: TEJO RINGERS Partij hebben ernstige kritiek op de haast van de wethouder, ook al omdat de interne orga nisatie van het nog niet zo lang bestaande SKIL nog niet eens op poten staat. SKIL en SWL hebben zelf ook grote problemen met de beoogde snelle samenwerking omdat Van Bochove nog niet heeft •aangegeven hoe het welzijns werk in Leiden er vanaf vol gend jaar moet uitzien. Kritiek onterecht Van Bochove vindt de kritiek grotendeels onterecht. Van slechte communicatie tussen hem en SKIL/SWL zou geen sprake zijn. „Als welzijnsorga nisaties moet je inspelen op maatschappelijke veranderin gen en kun je niet een jaar met de armen over elkaar gaan afwachten wat er ge beurt. De contacten kunnen altijd beter, maar de huidige voorstellen zijn een echte co- produktie". Het welzijnswerk wordt volgens Van Bochove in Leiden juist sterk ontzien bij de bezuinigingen van 10 mil joen. „Maar dat wil niet zeg gen dat dan alles kan. We gaan geen lootjes trekken om te zien wie uit de subsidieboot valt. Het werk moet meer ge ïntegreerd worden". De wet houder erkent overigens dat de fusie is gesuggereerd als be zuinigingsmaatregel. De nood zaak daartoe verdween echter nadat de tussenbalans Leiden meer spaarde dan verwacht. „Maar meer samenwerking in de vorm van informele net werken is zeker het proberen waard. Dat is toch al teveel aan Leiden voorbij gegaan". De Lijsbethbrug blijft de eerstkomende jaren nog liggen. I FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Lijsbeth brug, die de Oude Singel met de Oude Vest ver bindt ter hoogte van de Lakenhal, wordt niet ver plaatst naar de Stevens hof. Dat was drie maan den geleden nog wel de bedoeling. De voetgangers- en rijwiel- brug, die werd aangelegd in 1983, zou naar de Stevenshof zijn verplaatst als de plannen voor verbetering van de door- vaarbaarheid van de Oude Vest waren doorgegaan. Dat had zeker twaalf miljoen gul den gekost, een bedrag waar voor bij de Rijksoverheid werd aangeklopt. Het subsidiepotje voor verbetering van de toe ristische infrastructuur, waar uit het geld zou moeten ko men, werd echter in het kader van de Tussenbalans de grootscheepse tussentijdse be- zuingingsoperatie van het ka binet geschrapt. Dit zeer tot verdriet van het Leidse ge meentebestuur, dat een door gaande vaarroute van Galge water naar de Haven in ge dachten had. De bruggen in de Oude Vest hadden in het ka der daarvan weer beweegbaar moeten worden gemaakt. Voor de Lijsbethbrug loonde dat de moeite niet, reden om de brug te verplaatsen. De buurten Maredorp en De Camp waren hier fel op tegen. Hun Sinter- klaaswens is in elk geval al in vervulling gegaan. De geschiedenis van de brug gaat terug tot 1611, waar in of omstreeks dat jaar de Schei- straatbrug werd gebouwd, in de volksmond beter bekend als de 'Scheybrugge'. In 1863 werd de brug verwijderd om dat zij een te groot obstakel voor de scheepvaart bleek te zijn. In het kader van de 'doorschrijdbaarheid' van de stad werd tien jaar geleden eerst een noodbrug aangelegd, die in 1983 werd omgezet in een definitieve versie. Gemeente Leiden gaat zelf meer doen aan preventie criminaliteit LEIDEN De gemeente Leiden gaat in navolging van de ge meente Nijmegen bij de criminaliteitspreventie zelf meer activi teiten ontplooien. Wethouder A. van Bochove gaat onderzoeken of het zinvol is de verschillende gemeentelijke afdelingen een eigen budget voor veiligheid te geven. De nieuwe aanpak zou in zeer nauw overleg met de politie gestalte moeten krijgen. De wethouder zegde toe zich in het nut van een dergelijke samen werking bij de coördinatie te zullen verdiepen na een suggestie van D66 om met de redelijk succesvolle aanpak van Nijmegen in Leiden te experimènteren. Leiden gaat ook bij de dichterbij gelegen gemeenten Noordwijk en Katwijk in de leer voor het bestrijden van de zogenaamde uitgaans-criminaliteit. Het avond- en nachtleven in Leiden en vooral Noordwijk kent grote overeenkomsten. De maatregelen zijn mede een gevolg van de verontrustende cij fers over de criminaliteit in Leiden. Zowel op het vlak van de zware als van de gewone criminaliteit scoort Leiden hoger dan het landelijk gemiddelde. Dit jaar vonden al zes moorden plaats. Informatieavond over Slaaghwijk LEIDEN In het buurthuis Op Eigen Wieken, Valken pad 2, wordt morgen een in formatieavond gehouden over de stadsvernieuwing in de Slaaghwijk en de Meren wijk. Aan de bewoners zal dan het defintieve voorstel voor wo ningbouw, winkels en ver legging van de Ketelmeer laan worden voorgelegd. Ar chitect F. Verheyen en ver tegenwoordigers van de ge meente zullen het plan toe lichten. Vanuit de wijk hebben al verschillende mensen hun protest geuit. LEIDEN Tot grote schrik van de werklozen, de docenten en de politie ke partijen worden de cursussen voor werkelo zen in Leiden met ingang van 1 januari volgend jaar gestopt. Het college van B en W heeft geen geld om de educatieve en creatieve cursussen voort te zetten. Bij de cursisten en vijftien do centen sloeg de mededeling in als een bom. Nog onlangs kre gen ze van een ambtenaar te horen dat het met de subsidie wel goed zat. Dat blijkt aller minst het geval: de gemeente zit zelfs zo krap bij kas dat de hele subsidie is geschrapt. Ver antwoordelijk wethouder A. van Bochove verklaart de plotselinge stap door een wijzi ging in het subsidiebeleid van de rijksoverheid, die aanvan kelijk de gemeente de vrije hand liet maar nu in het kader van de sociale vernieuwing aan .elke subsidie strikte eisen stelt qua besteding. „Het geld moet worden besteed aan cur sussen die mensen heel gericht betere kansen geven op de ar beidsmarkt. En daar vallen deze cursussen niet onder, hoe jammer dat ook is". De gedupeerde cursisten en de vijftien docenten nemen met dat antwoord geen genoegen en krijgen in hun protest de meeste politieke partijen mee. Woordvoerder H. van Klinken is vooral boos omdat de be trokkenen geen gelegenheid hebben gekregen voor in spraak. De mededeling kwam volslagen onverwacht. Geheel tegen eerder gewekte ver wachtingen in worden volgens hen gemaakte afspraken over continuering van de cursussen aan de laars gelapt, wordt een beloofd evaluatierapport niet afgewacht en hanteren burge meester en wethouders in hun bezuinigingsdrang volstrekt onvoldoende argumenten. De docenten zeggen beschaafd het te betreuren dat er 'niet netjes' met hen wordt omge sprongen, te meer omdat de meesten van hen dankzij de cursussen een inkomen heb ben. Van de beloofde afvloei ingsregeling is eveneens geen sprake. Bovendien zou de be zuiniging juist die mensen treffen die geen geld hebben om elders soortgelijke cursus sen te volgen. Volgens Van Bochove zijn echter nooit harde toezeggin gen gedaan over voortzetting van de subsidie en kan de ge meente weinig worden verwe ten. De harde voorwaarden die het Rijk verbindt aan de subsidiegelden in het kader van de sociale vernieuwing zouden een soepele besteding door Leiden niet toestaan, de politieke partijen willen echter dat Van Bochove snel actie on derneemt opdat het cursusaan bod, dat vooral wordt gevolgd bij Het Volkshuis en bij K O, kan worden voortge zet. LEIDEN De Socialistie se Partij (SP) ziet in nog vertrouwelijke cijfers van het Afvaloverlegorgaan (AOO) een nieuwe aanlei ding om te twijfelen aan de noodzaak van een vuil verbranding op Ypen- burg. Volgens één van de scenario's van het AOO bestaat in Zuid-Holland over tien jaar een over schot aan verwerkingsca paciteit van 300.000 tot 600.000 ton, wat overeen komt met één installatie: die op Ypenburg. De cijfers kwamen boven tafel nadat een vertrouwelijke noti tie van de Gevulei het sa menwerkingsverband op af- valgebied van negen gemeen ten in de Leidse regiowas uitgelekt. Daarin uitte Gevu- lei-secretaris A. van Gorsel haar bezorgdheid over de door het AOO gepresenteerde sce nario. De Gevulei heeft de GAVI op Ypenburg nodig om af te komen van de peperdure verwerkingscontracten die on der meer met de provincie Drente zijn gesloten. De cijfers van het AOO zouden tegen standers 'nieuwe munitie' in handen geven om de bouw van de GAVI te blokkeren, al dus de notitie. Het Afvaloverlegorgaan waarin overheden, weten schappers, milieu- en consu mentenorganisaties zijn verte genwoordigd werkt mo menteel aan een Tienjarenpro gramma. Daarin wordt vol gens drie verschillende scena rio's de toekomst van de vuil verwerking in Nederland ge schetst. Eén van de scenario's, het meest optimistische, gaat ervan uit dat alle maatregelen voor afvalpreventie en -herge bruik volledig het gewenste resultaat opleveren. Boven dien wordt erop gerekend dat alle lokaties voor vuilstort en verbrandingsinstallaties wor den benut. Voor Zuid-Holland zou dat betekenen dat de pro vincie van vuilexporteur, wat zij nu noodgedwongen is, door de ontstane overcapacitteit vuilimporteur wordt. Milieugedeputeerde H. van der Vlist heeft er in deze krant al eerder op gewezen dat hij niet van plan is af te zien van de GAVI op Ypenburg, hoe roos kleurig de cijfers van het AOO ook zijn. Volgens hem is het scenario waarin sprake is van overcapaciteit volstrekt onrea listisch. „Hoe zeker ben je van de uitkomsten van die maatre gelen Je moet niet gokken op iets wat je niet in de hand hebt". De bouw van de instal latie in Leidschendam staat voor hem als een paal boven water en zou alleen kunnen worden doorkruist als Utrecht nog plan is een verbrandings installatie te bouwen. De pro vincie Utrecht biedt nu nog grote hoeveelheden afval aan aan de Afvalverwerking Rijn mond, en neemt daarmee Zuidhollandse afvalverwer kingscapaciteit in beslag. Voortrekker De GAVI zou in 1998 moeten beginnen met de verwerking van huisvuil van 35 Zuidhol landse gemeenten, waaronder Den Haag en Leiden. Leiden heeft vele kaarten op de in stallatie gezet. Maar behalve het optimistische AOO-scena- rio dreigt er nog een gevaar: de gemeente Den Haag lijkt bereid te zijn toch ruim twee honderd miljoen gulden te in vesteren in haar eigen ver brandingsinstallatie in het hartje van de stad. Een uit spraak van de Raad van State dwingt Den Haag ertoe een rookgasreiniger te plaatsen, als de installatie tenminste moet blijven draaien totdat 'Ypen burg' de verwerking kan over nemen. Die investering in een rookgasreiniger is echter al leen verantwoord als de Haag se VVI blijft draaien tot na 1998. Daarmee valt één van de belangrijkste voortrekkers van de GAVI op Ypenburg weg. De SP is altijd al tegen de bouw van de vuilverbran dingsinstallatie in Leidschen dam geweest, en wil dat er meer wordt gedaan aan het voorkomen van afval en aan hergebruik. Naar aanleiding van de uitgelekte Gevulei-no- titie heeft de raadsfractie vra gen gesteld aan het college van burgemeester en wethou ders. Geef de Leidse Courant cadeau Een pnma idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van 6 december 1991 t/m donderdag 16 januari 1992 en kost slechts 20,-. Op pakjesavond zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 1 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 6 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro ontvangt. J""BON VOOR GESCHENKABONNEMENT-' Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor I Naam:Voor!.: I Straat: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant v, Stuur de cadeaucheque e n 6 december 1991 t/m 16 |anuaH 1992 i te zijner tijd ook de acceptgiro naar. Voort.: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan: Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag \-*r fieidóe(3outa/nt inmi»uin ■Hitno-'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 41