noepen mag eer even Gespreid December geef-maand heupprothese 14 Dagen Gratis informatie ZONDER sensatie CcidócSomxvnt WOENSDAG 20 NOVEMBER 1991 £cidoc <Sowia/nt 20 PAGINA'S in twee katernen Taboe mensbeschouwing i welzijnswerk weg PACkE COURANT Prins Claus lijdt aan Bush blij met terugkeer Trein op autoweg: ziekte van Parkinson van minister Sjevardnadze tientallen doden werd als mttytco—cta r\ Ton CDA-kamerlid Koffeman wordt vervolgd Idoor RIK IN 'T HOUT RIJMKRANT 1991 PAGINA 3 91 ïponii dica' Orge ember, feestmaand bij uitstek geef-maand bij uitstek. Soms is heel eenvoudig om voor iemand passend geschenk te vinden, dat je weet waar hij of zij van udt, welke hobby's er op na wor- gehouden. Moeilijker wordt als je iets moet kopen voor ie- staan er ook in deze krant cadeau tips op velerlei terrein van speel goed tot computer-accessoires. Maar vooral met al die rijmwoor- mand die je niet zo goed kent, of het maand in de bus krijgt van allerlei De Rijmkrant die al enkele jaren den waardoor het dichten een stuk allerergste voor die vrouw of man winkels en concerns en de grote achtereen verschijnt, biedt ook de gemakkelijker wordt en wat ook die alles al heeft. De vele reclame- warenhuizen, kunnen daarbij wel helpende hand, maar dan op een belangrijk is; daarmee krijgt het ca- folders en catalogussen, die je deze eens helpen. iets andere manier. Natuurlijk deau een eigen persoonlijke sfeer. TEN HAAG Het 'id Gert Koffeman, die heid kreeg als voorzit- Algemene Christelijke wordt strafrechtelijk ?gens valsheid in ge- int herovert terrein adities zijn over het algemeen it zo heilig in ons land. Gelukkig xnu toch een aantal mensen, dat idt dat het typisch Nederlandse iterklaasfeest niet verloren mag in. De invloed van de goedheilig- n is misschien daarom wel een ije groter dan in andere jaren - de kte rond het kerstfeest ten spijt, •ns land overduidelijk Bijenkorf, hofleverancier van Nicolaas, en V&D, de schatka rvan de Sint, zijn al helemaal in richt voor het kinderfeest, dat nog altijd is. Ook veel volwas- i Nederlanders vieren het feest iter op de enige echte manier: it veel snoepgoed en surprises, ■1221] nvder al te grote cadeaus. r weer volop jaar: suiker- marsepein, pepernoten, ai-taai, speculaas en chocolade- De tandarts wordt deze we- vergeten. Bij de Bijenkorf leuk boekje uitgekomen, Het ïoepers Leesboek, samengesteld Jeanne Roos, met allerlei me nswaardigheden over typisch Ne- 9. rlands snoep. Het boekje proeft et specifieke snoepgoed van de ovincies en gaat uiteraard ook in f. i feesten als Sinterklaas, Kerstmis i Pasen. Een heel leuk, klein ca- voor zoetekauwen. ..sondering D'n presentje lijkt tot de uitzonde- n te gaan behoren. Het ziet er ;lijk opnieuw naar uit, dat de dragen die per present worden itgegeven, hoger en hoger wor den. Wat wordt gekocht heeft te maken met luxe en overdaad. Beren bijvoorbeeld staan bij het speelgoed nog steeds zeer hoog ge noteerd en het is dus niet zo vreemd, dat Bob van de Bijenkorf kleine beertjes te koop, maar ook exemplaren van duizend gulden. Hetzelfde geldt voor poppen; er zijn levensgrote exemplaren bij, die de grens van duizend gulden gemak kelijk halen. Natuurlijk beweegt er nog steeds alles op de speelgoedafdeling: het aantal elektronische spellen is enorm. Het besef voor het milieu groeit echter ook hier en dat resul teert in heel veel houten speelgoed. Zi is er bijvoorbeeld weer het oude, vertrouwde pakhuis. Mini-autootjes zijn nog steeds een gewild cadeau. Onduidelijk is óf het kind of de vader daarmee het meest blij is. Hetzelfde geldt eigenlijk voor al die pluche beesten - misschien zijn er wel heel wat ouderen, die het lekker vinden om zo'n beest te knuffelen. Huiselijk De trend van huiselijkheid is nog lang niet voorbij. Dat is duidelijk te merken aan de enorme belangstel ling voor koken en bakken. Ook hier een grote hang naar luxe. Ge wone pannensets zijn niet meer in zwang, het zijn allemaal mooi glim mende stalen en koperen pannen. Het aantal kookboeken rijst zo langzamerhand de pan uit. Geluk kig zijn er speciale boekenstand- aards voor in de keuken, zodat er geen vetvlekken opkomen. Boeken blijven een zeer geliefd en gewaardeerd cadeau. Dat geldt ook voor cd's. Nieuw is de belangstel ling voor de hoge smalle kastjes, waarin de cd's kunnen worden op geborgen. De belangstelling voor mooie en dure dingen in huis neemt nog steeds toe. Alles moet decoratief zijn. Lakens, dekens en handdoe ken, allemaal van prachtige kwali teit en dus redelijk prijzig. In dit genre ook een enorme ver scheidenheid aan kerstspullen: ta felkleden, servetten, handdoeken en theedoeken. Overigens geeft men zoiets ook steeds meer cadeau en dat is niet zo vreemd, want een beetje luxe bal voor in de boom kost al snel 7,50 gulden. Dus dat zijn ook best leuke cadeautjes. Luxe Een absolute topper vorig jaar wa ren de potpourri's, zakjes met ge droogd allerlei als geurmakers in huis. Die ruik je nu duidelijk min der. Dat geldt niet voor de luxe - daar is het woord weer - lingerie, die opnieuw hoog scoort. Bij de Bij enkorf heeft men dit keer de spul letjes van Calvin Klein, de Ameri kaan, die vooral met zijn adverten ties voor mannenondergoed zo aan de weg timmerde. Traditionele cadeaus blijven de ski- accessoires, pennen en kleine leren artikelen. Parfums en andere cos metica doen het ook goed, met het kinderparfum als nieuwtje. Luxe standaard voor het kookboek. •an justitie mr. R. Berger in hiertoe besloten op grond 1st afgesloten gerechtelijk Het is nog niet bekend op de zaak voor de rechter tijd zal Koffeman naar ei gen zeggen op non-actief blijven. De frac tie van het CDA wil zich pas buigen over de vraag of Koffeman zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer moet opgeven, wanneer hij inderdaad wordt veroordeeld. Mede daarom is Koffeman eigenlijk wel blij dat de rechter eraan te pas komt, zo zei hij gisteren vanuit zijn woonhuis in Oudewater. „Het zou natuurlijk mooi ge weest zijn als de officier geen termen voor vervolging aanwezig had geacht. Maar dan was er misschien toch iets blijven hangen. Daarom vind ik het toch wel po sitief dat de rechter een uitspraak zal doen. Ik neem aan dat iedereen hem wèl op zijn woord zal geloven". Pagina 3: Dubbel 'salaris' nekt Koffe- Het slib, bestemd voor stort in Moer- van honderd meter op de rijbaan te- r moest eraan te pas komen om met ion te spuiten. Door het voorval ont- }n Haag een file van negen kilometer lag weer oploste. FOTO: WIM VAN NOORT iten De chirug heeft het nadrukke- oro- lijk over gebroken heupen bij ïge- ouderen, want bij een versle- t is ten heup krijgt de patiënt al- oraf tijd een prothese, ele- ..Het lukt dus wel degelijk", ■zie- zegt Van Vugt, „en in Neder- op land, Duitsland en Engeland »aar wordt daarom onnodig vaak nog een heupprothese aangebracht, eup Ik heb de patiënten die op een foto natuurlijke wijze zijn genezen >ed- twee jaar gevolgd. Bij ruim ne er gentig procent van hen bleken ike- na die tijd de resultaten nog goed tot zeer goed te zijn". VN-topman: akkoord over vrijlating van gijzelaars NEW YORK Secretaris-ge neraal van de Verenigde Na ties Perez de Cuellar heeft het bestaan onthuld van een prin cipe-akkoord over de onvoor waardelijke vrijlating vóór de Kerst van de resterende wes terse gijzelaars. Het is de eer ste keer dat er geen voorwaar den zijn gesteld door de shi'iti- sche groepen die westerse gij zelaars vasthouden, aldus Pe rez de Cuellar. In het verleden eisten de gij zelnemers in ruil voor de vrij lating van gijzelaars de invrij heidstelling door Israël van Arabische gevangenen. Israël eiste op zijn beurt de vrijlating van, of informatie over, ge vangen genomen Israëlische militairen. De maandag vrijgelaten gijze laars Waite en Sutherland zei den na hun vrijlating dat hun gijzelnemers hadden gezegd dat de resterende Amerikaan se gijzelaars, Terry Anderson, Alann Steen en Joseph Cicip- pio, voor het eind van deze maand vrij zullen zijn. De an deren die worden vermist, zijn twee Duitse hulpverleners en de Italiaanse zakenman Moli- nari. Gevreesd wordt dat Moli- nari dood is. Britse functiona rissen menen bijna zeker te weten dat de Brit Alec Collett, die werkzaam was voor de Verenigde Naties in 1986 is ge dood. Pagina 5: Gezin Waite lo geert voorlopig op basis ADVERTENTIE EXCLUSIEF SOEPEL RUNDLEDER ongeiootiijk lage pri|S voor een dergeiij- OfHaig Ov«»tg4 Airjjenam-C Moswg ScMS'i» Veel mensen hebben nu eenmaal moeite met het betalen van belastingaanslagen, zeker als het in één of twee keer moet. Zoals bijvoorbeeld de onroerend-goedbelasting. Het gaat dan dikwijls om niet geringe bedragen, die de meeste gemeenten graag zo snel mogelijk willen innen. De gemeente Spijkenisse wil nu als eerste gemeente in ons land ertoe overgaan deze belastingen gespreid te innen. En hoewel de Leidse Courant ook liever heeft dat een abonnee in één keer zijn jaarabonne ment betaalt, kan dat al sinds jaar en dag ook per kwartaal of per maand. Zelfs per dag, maar dan betaalt de lezer niet alleen méér, maar mist hij ook nog eens het gemak dat de krant in zijn bus wordt gemikt. D Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 BELGRADO/ZAGREB Joegoslavië zal niet toestaan dat buitenlandse oorlogssche pen zorg dragen voor de be scherming van hulpkonvooien. De schepen zouden vandaag de Italiaanse haven Brindisi naar Joegoslavië va ren om hulp te bieden aan be legerde Kroatische steden. Volgens het door Servië gedo mineerde staatspresidium is van bedreiging van de hulp geen sprake. Niettemin heb ben Italië en Frankrijk beslo ten een gezamenlijk hulptran sport met medicijnen en voed sel voor Dubrovnik te laten begeleiden door het Italiaanse fregat Euro. De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, de Kroaat Budomir Loncar, heeft vandaag aangekondigd te zul len aftreden. Het federale par lement, gedomineerd door Serviërs, had het vertrouwen in Loncar en in premier Ante Markovic, tevens een Kroaat, Duizenden mensen zijn giste ren de verwoeste Kroatische stad Vukovar ontvlucht, ter wijl het leger verzetshaarden in de strategische stad uitscha kelde. De speciale afgezant van de Verenigde Naties, Cy rus Vance, zei gisteren na een bezoek aan Vukovar dat de VN-vredestroepen „zo spoedig mogelijk" gestuurd moeten worden. „Wat we vandaag hier hebben gezien is erger dan alles wat we konden ver wachten", aldus Vance. Vance probeert met de strij dende partijen in Joegoslavië overeenstemming te bereiken het sturen van een vre desmacht. Pagina 5: Legergroen over heerst in Servische uitvals basis Sid pensioen aionjven DEN HAAG De pensi oenwereld heeft vandaag in een hoorzitting in de Tweede Kamer de volks vertegenwoordigers nog eens ondubbelzinnig dui delijk gemaakt dat pen sioen een zaak is van de premiebetalers: werkge vers en werknemers. Uit bijdragen van de Stichting van de Arbeid (de centrale werkgevers- en werknemers organisaties) en de organisaties van bedrijfs- en onderne mingspensioenfondsen bleek dat de sociale partners afwij zend staan tegenover een uni forme, van bovenaf opgelegde pensioennorm. Zij keren zich tegen het pleidooi van het ka binet voor het loslaten van eindloonregelingen (het pen sioen wordt afgeleid van het laatst genoten, in regel hoogste inkomen) ten gunste van mid delloonregelingen (de gemid delde loonopbouw tijdens een loopbaan). CcidócSouaont

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3