rnold Vanderlijde et uit naar revanche Portugal zonder Futre EHrL'ÏÏ Manchester United Efliï verovert bupercup B W wil uitstel van sloop olympisch stadion Alain Prost eist schadevergoeding SPORTUITSLAGEN Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! DUEL MET GRIEKENLAND VAN BELANG VOOR ORANJE LISSABON Portugal moet het vanavond in de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Griekenland stellen zonder Paulo Futre. De sterspeler van Atletico Madrid wordt geplaagd door een enkelblessure. Bondscoach Carlos Quei- roz heeft wel zes jeugd-in- ternationals in zijn selectie opgenomen die alvast er varing kunnen opdoen voor de WK-kwalificatie- duels. De Grieken blijven bij winst met Nederland in de race deelname aan de EK-eindronde van vol gend jaar in Zweden. Antonis Giorgiadis wilde giste ren in Lissabon de kansen van zijn Griekse elftal om weer eens de eindronde van een groot internationaal toernooi te bereiken niet wegen. „Wij moeten nog drie wedstrijden spelen, maar die tegen Portu gal is de belangrijkste. Winst en ook een gelijkspel houden onze mogelijkheden open. Bij een nederlaag is het boek Zweden voor ons uit". De 54-jarige, uit Thessaloniki afkomstige coach, richt zich op het moment, maar heeft net als het nieuwe bestuur van de nationale bond, zeker zo veel oog voor de toekomst. De be stuurders, aangetreden na de verkiezingen die ook in de voetbalbond tot een verschui ving leidden, willen een nieuw sportcentrum uit de grond stampen om alle nationale se lecties een eigen huis te bie den. Van de jongste jeugd tot de A-ploeg. Zij denken die taak binnen drie jaar geklaard te hebben. De inkomsten uit de Griekse sporttotalisator zor gen voor de financiën. Giorgiadis ziet de weg omhoog voor het Griekse voetbal iets dichterbij liggen. „Met Pana- thinaikos bij de laatste acht in het toernooi van de landskam pioenen, zal een belangrijk deel van de nationale selectie een schat aan ervaring op doen. Daarvan kan het hele nationale voetbal profiteren". Werk De eerste twee wedstrijden van de kampioensploeg vallen in dezelfde periode als de be langrijke kwalificatiewedstrij den van het nationale elftal te gen Portugal en Nederland. „Het betekent dat de spelers vaak aan het werk moeten, maar als het midden-december is, zullen zelfs de internatio nals van Panathinaikos niet meer dan 22 wedstrijden voor competitie, Europacup en Griekenland achter de rug hebben. Dat moet toch kun nen". Het Griekse voetbal, met een groep van achttien man in Lis sabon, selecteert zijn interna tionals uitsluitend uit de eigen competitie. De bondscoach noemt dat echter geen voor deel. „Collega Michels haalt misschien zijn halve elftal uit het buitenland, maar dat zijn stuk voor stuk eerste klas spe lers. Hij heeft zijn mensen niet altijd bij de hand, maar dat heeft hij ook niet nodig. Die spelers hebben een onverge lijkbare internationale erva ring. Zo ver zijn wii niet. Ne derland is bovendien geen nieuw elftal. De kern stond er vier jaar geleden in Duitsland al. Nederland is dus inge speeld". De stand in poule 6 is: 7 5 1 1 11 15- 2 1 1 Griekenland... Finland8 1 4 3 6 5-8 Malta7 0 16 1 1-22 Programma: 4 december: Griekenland- Nederland; 22 december: Malta-Grie kenland. I Eerste training Jan Wouters (r) trainde gisteren voor het eerst mee i met zijn nieuwe club Bayern I München. Hier j bevindt de voormalige j Ajacied zich in j het gezelschap van Markus Münch (I) en Oliver Kreuzer. FOTO: EPA ktoeSowigtllSPORTWOENSDAG 20 NOVEMBER 1991 n SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 20.30 uur: Studio Sport met voetbal, EK-kwalificatlewedstrij- den, 22.15 uur: Studio Sport Jour naal. RTL 4, 22.30 uur: Voetbal, recht streeks verslag EK-kwaliflcatiewed- strijd Portugal-Griekenland. BRT 2, 20.00 uur: Sportavond. BBC 1, 22.30 uur: Sportsnight met boksen, zwaargewichtklasse Frank Bruno-John Emmen; WBO WK mid dengewicht John Mugabe-Gerald McClellan. BBC 2, 18.30 uur: A question of sport, sportquiz. Duitsland 1, 18.10 uur: Sportschau. Duitsland 2, 19.45 uur: Sport extra, voetbal rechtstreeks verslag EK kwa lificatiewedstrijd België-Duitsland. Superchannel, 20.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur. Sport. Eurosport, 18.00 uur Sport. MORGEN Duitsland 1, 12.40 uur: Sport extra, voetbal WK vrouwen Italië-Duitsland. Duitsland 2, 16.35 uur: Pfiff, sport programma. RTL+, 15.50 uur Tennis, vrouwen toernooi in New York. Sportnet, 08.00 uur Sport. Eurosport, 14.00 uur Sport. KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Wolvega (mor gen, aanvang 18.30 uur) lui den: le koers: I. Fellow Shadow, 2. Fos Hanover, 3. Frefine Mountain (7-8-1). 2e koers: 1. Flying Butcher, 2. Falco Oostland, 3. Fons Van Cornjum (9-8- 5) 3e koers: 1. Sweetlife Hanover, 2. Celetta, 3. Flametta (2-8-6). 4e koers: 1. Eloi Shoeing, 2. Evert Buitenzorg, 3. Fernandelnora (3-8-7). 5e koers: 1. Called To Gain, 2. Day- dreamer K, 3. Dear Of Thijssen (8-4- 5). 6e koers: 1. Evolita Lelystad, 2. Edon Prince, 3. Foxie Burgerqueen (1-8- 10). 7e koers: 1. Edycair S, 2. De Bles Princess, 3. Dodo Buitenzorg (1-3-2). 8e koers: 1. Excellent Speed, 2. Carl Buitenzorg, 3. Dave Scimitar (11-6-3). 9e koers: 1. Boy S, 2. Butcher's Lady, 3. Arjan G (10-9-4). 10e koers: 1. Fahrith Dear, 2. Cor Riebrand, 3. Dandy Loo (2-7-6). Remco Boere naar Portugal DEVENTER Remco Boere speelt de rest van het seizoen voor Gil Vicente uit Portugal. De Rotterdammer is aange trokken om het doelsaldo van de club op te vijzelen. Gil Vi cente vond in elf duels slechts vijfmaal het net. Boere trainde tot voor kort bij GA Eagles en woonde met zijn gezin bij zijn broer Jeroen. Twee weken ge leden leek hij rond met TOP, maar om financiële redenen ketste de overgang op het laat ste moment af. De van Iraklis gekomen spits, die eerder dit seizoen twee weken op proef was bij Feyenoord, speelde eerder voor Excelsior, Roda JC, Vitesse, Cambuur, FC Den Haag en AA Gent. Rugby-selectie tegen België DEN HAAG Voor het rug- by-duel met België voor aan staande zaterdag zijn voor het Nederlands team onder ande ren de DIOK-spelers Erik Jan Berendsen, Marcel van Loon, Yves Kummers en Robert Broers geselecteerd. Nederland hervat zaterdag in Den Bosch de strijd in de FIRA B-poule met de tweede ontmoeting te gen België, dat relatief gespro ken de leiding in deze groep heeft. De eerste ontmoeting verloor Nederland verrassend in Brussel met 15-9 en enkele weken later werd de ploeg in de tweede ontmoeting van deze competitie door Polen to taal weggespeeld (24-9). Tegen de Duitsers trad daarna herstel met een triomf van 17- 4, waardoor Oranie, mede door de teleurstellende resultaten van het sterk geachte Polen (gelijk tegen Belgie 9-9 en ver lies tegen Duitsland 6-10), weer serieus in de slag is voor de eerste plaats mits zaterdag de return tegen België dan in winst wordt omgezet. Het is de 55ste confrontatie tussen beide landen, Nederland zegevierde 24 keer, Belgie 26. De nieuwe bondscoach Snij ders heeft met de samenstel ling van het team veel proble men gehad. Hilversum-speler Van Altena stelt zich niet meer beschikbaar. Door bles sures zijn Mats Marcker, Paul Hengeveld en Sanchez slechts als invaller inzetbaar. De selectie is: De Vries (AAC), Visser (Hilversum), Van der Kleij (HRC), Berendsen, Van Loon, Broers en Kummer (allen DIOK). Kesselaar (Alkmaar), Eman (HRC). Michelsen en Wisse (beiden DIOK), Hadinogoro (HRC), Blom (Castricum), Van Essen- veld (Eemland) en Van Kolck (HRC). Bankzitters zijn Beers, Bos (beiden DIOK), Veldman (Utrecht), Seybel (RCC), P Hengeveld (Amstelveen) en M. Marcker (Castricum). AMSTERDAM Het Amsterdamse college van b en w wil de sloop van het Olympisch stadion vier tot vijf maanden uitstellen. Er zou pas een definitief besluit moeten vallen als er meer ze kerheid is over de financiering van het nieuwe Ajax-stadion in Amsterdam-Zuidoost. Het voorstel van wethouder sportzaken L. Genet is bij de deelraad Zuid. Het dagelijks bestuur van de deel raad vreest schadeclaims als die bouw vertraging op zou lopen. Een jaar uitstel kost bijna een miljoen gulden, zo heeft de deel raad berekend. Volgens Ajax-voorzitter Michael van Praag wordt de club in zijn voortbestaan als topclub bedreigd als het de komende jaren, naast het eigen stadion in De Meer, voor topwedstrijden geen .gebruik kan maken van het Olympisch stadion. Daarmee zou ook de bouw van het nieuwe stadion in gevaar komen. De deel raad Zuid heeft Ajax echter al laten weten dat het te laat is mei een verzoek tot uitstel. Albert van der Berg blijft bij Bernardus ZOETERWOUDE RIJNDIJK Al- bert van der Berg blijft nog één jaar bij voetbalvereni ging Bernardus. Het bestuur van de afdelingsclub heeft zijn vertrou wen uitgesproken in de oefenmees- ter die al vier jaar in Zoeterwoude Rijndijk werk zaam is. Robson 'geschokt' door bericht EINDHOVEN Bobby Robson heeft ontdaan gereageerd op het bericht dat hij aan het einde van dit seizoen moet vertrekken bij PSV. In het weekblad Voetbal International van deze week zegt de Engelse coach „verbijsterd" en ..geschokt" te zijn door de suggestie dat zijn contract niet zal worden ver lengd. Het blad stelt dat manager Kees Ploegsma 'insiders' al in ver trouwen heeft meegedeeld dat Robson aan zijn laatste seizoen in Eindhoven bezig is. De coach, inmiddels ander half jaar in dienst van PSV, is vooral getroffen door het feit dat hij zelf niet op de hoogte is gesteld van de beslis sing van de PSV-leiding om zijn con tract niet te verlengen. VB professioneler KNVB-voorzitter Martin «jijen zal aanstaande maandag, de najaarsvergadering een resenteren voor verdergaande -nalisering van de sectie be- -tbal. de beleidsnota's zal de pro- worden geleid door viif of ers, die zich gaan bezighou- de portefeuilles public rela- -ciën, commercie, veiligheid 'sche zaken. -tiebestuur dubt alleen nog taakverdeling van de aan te "irecteur betaald voetbal, ondernemingsraad van de na het plan aanvankelijk te hebben, verklaard zich en vinden in de plannen. GENEVE De Franse formule 1-autocoureur Alain Prost eist circa 15 miljoen gulden scha devergoeding van zijn voormalige werkgever Ferrari. Zijn advocaat Jean-Charles Rouget heeft al de eerste juridische stappen tegen de Italiaanse renstal genomen. Prost werd op 29 oktober, kort voor de laatste seizoen-Grand Prix in Australië, op staande voet ontslagen. De 36-jarige ex-tweevoudig wereldkampioen had bij Ferrari een contract tot en met 1992. De sportieve toekomst van Prost is nog onze ker. Zelf gaat hij er vanuit volgend seizoen te zullen pauzeren. Geruchten willen dat Prost als manager bij de Franse renstal Ligier in dienst zal treden. nk Leistra rhoop met rzitter Tilburg IJRG Frank Leistra verhoop met voorzitter Vermeulen van zijn Tilburg. De 31-jarige man van Oranje werd af- pen zondag buiten de Shouden in de competi- rijd tegen MEP, die -4 verloren ging. Het was disciplinaire maatregel t Leistra twee weken ge- tijdens de thuiswedstrijd Klein Zwitserland naar n van het clubbestuur verbaal misdroeg tegen lsrechter Van Putten, die enoot Fred Bierens de kaart had gegeven, a, die dezer dagen van coach Hans Jorritsma vernomen met acht an- van de nationale selectie te zijn van uitverkiezing de Olympische Spelen in lona, neemt het met Vermeulen kwalijk, dat de affaire uitgebreid in ubliciteit heeft gebracht, is belachelijk, dat zo'n dat doet. Dat pik ik niet", een verbolgen Leistra, wil kennelijk mooi weer 1 door overal rond te ba il, dat hij die lastige Lei- nu toch mooi te pakken genomen. Ik laat me niet dat karretje spannen". ïuut stilte ir Banach (KFURT Alle voet- edstrijden in het Duitse ld voetbal beginnen ko- i weekeinde met één mi- stilte ter nagedachtenis iaurice Banach. Dat heeft luitse voetbalbond (DFB) en besloten. De spits van Mn kwam afgelopen zon- bij een auto-ongeluk om leven. De wedstrijd FC ■Dynamo Dresden werd aatst naar 10 december. batini en nchez bij itste acht YORK Gabriela Sa- i en Arantxa Sanchez-Vi- hebben zich met moeite atst bij de laatste acht het Masterstoernooi in York. De Argentijnse Sa- i versloeg vandaag Kate- Maleeva (6-2 7-6) en de nse Sanchez-Vicario be- e de kwartfinales ten kos- 'n Zina Garrison (4-6 6-1 Ook Mary Joe Fernandez ie zich bij de laatste acht iet met 5,5 miljoen gulden leerde evenement. De rikaanse versloeg Helena 'va die bij een stand van 1 de derde set wegens een blessure opgaf. De spelers van ~m ir T werdstrijd de Su percup hebben cup. FOTO: AP MANCHESTER Brian McClair heeft gisteravond de Supercup in het voordeel van Manchester United beslist. De Schotse international scoorde twintig minuten voor het eindsignaal van Hagenaar Ma rio van der Ende in het duel met Rode Ster Belgrado, de winnaar van de Europese be ker voor landskampioenen. Als gevolg van de toestand in Joegoslavië werd de Cup in één wedstrijd betwist. Het was de eerste keer dat Manchester United de beker veroverde. Van de zeventien BOKSEN WK amateurs in Sydney Halve finales: Zwaar: Vanderlijde (Ned) wint door interventie in derde ronde van Sung (ZKor). HOCKEY Indira Gandhi-toernooi in Chandi garh (vrouwen) Finals: Sovjetunie-Zuid-Korea 3-1 (2- 1). 3e plaats: China-India 2-1 na ver lenging (0-0, 1-1). Eindstand: 1. Sov jetunie, 2. Zuid-Korea, 3. China, 4. In dia, 5. Malaysia, 6. Japan, 7. Singa- PAARDESPORT Koersen van Hilversum 1e koers, 1609 m: 1. Friese Princess (C. Imming) 2.07,4-1.19,2, 2. Flyer Vryenesse, 3. Feroce la Fusee. Toto: winnend 2,90, plaats 1,30 1,60, kop pel 2,50, trio 19,70. 2e koers, 2000 m: 1. Forever Glory (H. Ruijgrok) 2.42,4-1.21,2, 2. Elly R, 3. Future Pride. Toto: winnend 14,70, plaats 4,80 13,20, koppel 68,80, trio 704,00. 3e koers, 2000 m: 1. Fancy Rlcardo (G. Knijnenburg) 2.39,4-1.19,7, 2. Fury Houberg, 3. Dolphin Power. Niet gestart: Fidelio d'Almere. Toto: win- ontmoetingen eindigden er acht ten gunste van de win naar van de bekerwinnaar- stoernooi. Ajax zegevierde in de eerste twee edities: 1972 en 1973. In 1983 kreeg Engeland met Aston Villa en zijn eerste en voor dinsdag enige win- Voor het duel op Old Trafford kwamen niet meer dan 22.100 toeschouwers opdraven. In de derde minuut kreeg aanvoer der Steve Bruce een riante mogelijkheid. De strafschop (door Van der Ende toegekend wegens hands) werd echter ge- nend 3,70, plaats 2,60 3,50, koppel 10,90, trio 48,80. 4e koers, 2000 m: 1. Condor Hendri- ka (A. van Houwelingen) 2.42,8- 1.21,4, 2. Diane Buitenzorg, 3. Doro- the Pluto. Toto: winnend 4,20, plaats 2,10 1,40, koppel 13,70, trio 356,20. 5e koers, 2000 m: 1. Eminence (J. Dekker) 2.42,2-1.21,1, 2. Diana Ton ka, 3. Elvira D. Niet gestart: Flower Flora en Fakir van Merm. Toto: win nend 5,00, koppel 3,90, trio 20,00. 6e koers, 2000 m: 1. Domingo Pitt (S. Hanselaar) 2.42,7-1.21.4, 2. Enrieke B. 3. Eland van Pluto. Niet gestart: Dancing Queen. Toto: winnend 2,40, plaats 1,50 21,10, koppel 3,70, trio 21,70. 7e koers, 1609 m: 1. Excellent V (H. Langeweg) 2.09,4-1.20,4, 2. Calexi N, 3. Ebely W. Toto: winnend 1,80, plaats 1,70 1,90, koppel 5,00, trio 62,40. 8e koers, 2440 m: 1. Balequina (H. Langeweg) 3.16,6-1.20,6, 2. Avanti S, 3. Cees Wielinga. Toto: winnend 2,20, plaats 2,40, 2,40, koppel 2,60, trio 31,90. 9e koers, 2000 m: 1. Deter Morgan (R. Heynen) 2.42,6-1.21,3, 2. Fiona Brasil, 3. Frontier Frisia. Toto: win nend 3,50, plaats 1,70 1,60, koppel 4,00, trio 115,80. stopt door de Joegoslavische doelman Milujevic. In het duel dat zich vervolgens ontwikkel de, hadden de Engelsen een technisch overwicht. De beste kansen waren voor Rode Ster. De Europese topscorer van het vorig seizoen, Darko Pancev, ging er wel bijzonder noncha lant mee om. McClair maakte gebruik van een moment van onachtzaam heid in de Joegoslavische de fensie. Hij stond ongedekt. Na dat een volley van Neil Webb via de paal was teruggespron gen, tikte hij ongehinderd in. Omzet totalisator: 134.824,00. VOETBAL Duel om Supercup Manchester United (Eng)-Rode Ster Belgrado (Joe) 1-0 (0-0). 67. McClair 1-0. Scheidsrechter: Van der Ende (Ned), toeschouwers: 22.110. Gele kaart: Ince (Manchester), Belodedic (Rode Ster). Schotland Hibernian-Glasgow Rangers 0-3. Zwitserland St. Gallen-FC Zürich 0-0. WK vrouwen in China. Groep C: Italië-NIgeria 1-0 (0-0), Dultsland-Taiwan 3-0 (2-0). VOLLEYBAL Eredivisie Mannen: ZVH-Orion 3-0 (15-2 15-8 15-6) WATERPOLO Hoofdklasse Mannen: AZC-De Robben 16-13 WIELRENNEN Zesdaagse Bordeaux Eindstand: 1. Duclos-Lassalle/Biondi (Fra) 170 punten; op 1 ronde; 2. Pie- ters/Lino (Ned/Fra) 225, 3. Blncolet- to/Martinello (Ita) 188; op 2 ronden: 4. Moreau/Tourné (Fra/Bel) 97; op 3 ronden: 5. Louviot/Mellleur (Fra) 125. ZAALHANDBAL Eredivisie Mannen: Olympia-Esca 20-18. Vrouwen: Qulntus-SEW 16-15. i ÏEY Arnold Van- de moet nog even ten op de kans op re- ie, die hij na vier ne gen tegen Felix Sa- zo begeert. Gisteren ikten de Nederlander e Cubaan de eind- van de zwaarge- ten bij het zesde bok- nooi om de wereldti- voor amateurs. Het staat voor vrijdaga- op het programma. ihad er tegen de Nieuw- ider Tau slechts 25 se- n voor nodig, Vanderlij- oest langer in de ring maar hij leverde tegen idkoreaan Sung een uit- ide prestatie af. Acht se- n voor het einde van de i ronde greep de scheids- ir in om de volstrekt oos geworden en wanke- Sung een zekere knock besparen. ■jarige Savon, tegen wie irlijde vijf jaar geleden 10 bij het WK de finale ering verschil op punten ir, heeft slechts twee par tijen hoeven te boksen om voor de derde maal in zijn car rière finalist bij een WK te worden. De Cubaan had in de eerste ronde vrij geloot, maar ging daarna verwoestend te werk. In zijn eerste optreden werd door de verzorger van de Canadees Johnson in de twee de ronde de handdoek ten te ken van opgeven gegooid. De Nieuwzeelander David Tau maakte in zijn halve finale de fout naar de Cubaan toe te gaan. Een korte rechtse hoek, zijn eerste stoot in het gevecht, betekende meteen het einde. Lief Vanderlijde wordt dikwijls verweten dat hij in de ring te lief is. Sinds de Limburger de voormalige Oostduitse bonds coach Fritz Sdunek als trainer heeft, onderging Vanderlijde een metamorfose. Hij heeft niet alleen zijn oude snelheid terug, maar is vooral agressie ver geworden. In Sydney heb ben dat al drie tegenstanders ondervonden. Als eerste werd de Nigeriaan Izonritei uitge schakeld waarna de Spanjaard Ortega het volgende kansloze slachtoffer werd. „Ik groei in een toernooi", stelde de drie voudige Europese kampioen na zijn confrontatie met de Spanjaard vast. „De conditie is uitstekend en ik word met de dag sterker". Bae Chae Sung ervoer dat. De Zuidkoreaan, die met over winningen op punten op de Sovjetrus Soedakov en de Duitser Teuchert bepaald geen slechte indruk had gemaakt, werd in dé laatste ronde door Vanderlijde door de ring ge jaagd en tweemaal zo hard ge raakt dat hij acht tellen rust kreeg. De eerste maal na 1.44 op een rechts/linkse combina tie en een halve minuut later na een serie op het hoofd. Vanderlijde en Sdunek had den vele malen de video-opna men van Sungs partijen in Sydney bekeken. „Voor zijn rechtse moet je oppassen. Hij stoot hem razendsnel", had Sdunek zijn bokser voortdu rend ingeprent. „Daarom had den wij ook gekozen voor een rustig begin, waarna ik de druk steeds meer moest opvoe ren", vertelde Vanderlijde na afloop van de partij. Het strijdplan werd perfect uitgevoerd. Sdunek heeft Van derlijde afgeleerd over zijn te genstander heen te gaan han gen wanneer deze het lijf aan lijf gevecht zoekt. „Ik schrik iedere keer als ik videobeel den zie van een partij waarin ik zo onhandig met mijn ar men te werk ga. Ik moet ge woon op afstand blijven en mijn lange reikwijdte uitbui ten", aldus Vanderlijde. De Limburger zei zich geen moment ongerust te hebben gemaakt toen hem in de mi nuut pauze voor de laatste ronde werd gezegd dat hij op 15-14 stond. „Ik voelde me sterk, terwijl Sung duidelijk moe was. Het was toen alleen een kwestie van het tempo op voeren", analyseerde hij zijn derde gevecht in een tijdsbe stek van vier dagen. In de laatste ronde voerde Vanderlijde een strafexpeditie uit tegen de door zijn landge noten fanatiek aangemoedigde Zuidkoreaan. Elke stoot die de Nederlander plaatste was raak en Sung realiseerde zich dat hij voor een verloren zaak streed. Na de tweemaal acht tellen rust greep de scheids rechter terecht in. Vanderlijde (rechts) in actie tijdens zijn gevecht met de Zuidkoreaan Sung.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 39