.Dit is geen staatsrecht, iiaaar een staatsgreep len staatsrechtelijke horror-show VERBIJSTEREND Weinig bekend over ziekte van Parkinson 89 •fidóaQowuvnt MONS WIL IN ZOMER '92 DUIDELIJKHEID ai BINNENLAND Geen angst voor Engeland ft icht op vals geld opgevoerd Uitstel voor Nijenrode HAAG De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) zal in aantal steden aparte vestigingen openen van waaruit de opsporing vals geld wordt geleid. De CRI maakte dit vandaag bekend tijdens rolsymposium over vals geld in Utrecht. V< van de Twee^ ring 2 heft telijk 01 idat het vetge voortvl lorme toename van vals geld wordt deels toegewezen aan de op- de kleurenkopieermachine, die steeds perfectere kopieën te maken van bankbiljetten. Hoewel de CRI zelf een lijst bijhoudt v bedrijven en particulieren bij wie deze machines in gebruik zijn, is aantal zo sterk gestegen dat het onmogelijk is ze allemaal in de ga- houden. Ook zijn er inmiddels kopieermachines gestolen. t pro- I vindt dat tot nu toe de aandacht van de overheid onvoldoende is. Samen met gelddrukker Johan Enschedé nders g r]em en de Duitse recherche wordt ook gekeken naar een interna- eke par ale aanpak. In Duitsland is de omvang van de valsemunterij bijna i de keer zo groot als in ons land. In eigen land denkt de CRI met de speciaal opgeleide experts op het gebied van valsemunterij jndhoven, Enschede, Rotterdam, Assen en Amsterdam een begin te •tijgenotp senaat Dmst va Wan onder] eeuw Si pleidooi eeft gis leien ui volg experinu evalidalN evalidalP moet el juri en I. Hij d inster ommigl o riep ctie' HAAG Twee we geleden deed Simons in eerste concessie aan weerspannige CDA-se- Op 1 januari aan- nde zou een minder te stap in de richting de nieuwe verzeke- worden gezet dan ankelijk de bedoeling pli spi ironkelijk wilde de ;ofcsecretaris de kosten van ir artsen, geneesmiddelen, mzorg, revalidatie en hulp doven en slechthorenden 1 januari niet meer laten e oeden via ziekenfondsen irticuliere verzekeringen. gebeuren via I, de volksverzeke- die geleidelijk moet uit- in tot de basisverzeke- •stijl. Omdat de te- tanders vreesden dat een omvangrijke operatie tot koi het van hi defai 'aardig lid maJAdWB?: ieën gii je, i woord 5 fractii 92, maai Het fe toegaf Kamei hela; in de an de lijk hei :waar an het >r staaf >ers midd toe WOENSDAG 20 NOVEMBER 1991 t de bestrijding. DEN HAAG De bedrijfsuniversi teit Nijenrode krijgt nog even de tijd met minister Ritzen van onderwijs in overleg te treden om te praten over voortzetting van de huidige oplei ding. De Tweede Kamer besloot gis teren de stemming over de onder wijsbegroting uit te stellen, omdat er alternatieven liggen voor de bezuini gingen op Nijenrode die bestuur en minister eerder overeen kwamen. De VVD'er Franssen, die om het uitstel verzocht, hoopt dat Ritzen en bestuur dat alternatief willen overwegen. Het is afkomstig van ir. Schijff, oud-pre sident van Nijenrode en gaat uit van een verhoging van het collegegeld van drieduizend naar twaalfduizend gulden. Leerlingen die dat niet kun nen betalen kunnen gebruik maken van een speciaal fonds. Erfgenamen vragen verzegeling van nalatenschap ZWOLLE De erfgenamen van van Zwolle hebben de kantonrechter in die stad gisteren gevraagd de nalatenschap van hun overleden vader te verzegelen. Die nala tenschap bevindt zich momenteel onder de hoede van de tweede echtgenote van hun va der. De erfgenamen stellen dat er sinds het overlijden op 23 oktober geldelijk en emotio neel waardevolle goederen uit de nalatenschap zijn verdwenen. Bij de erfgenamen bestaat de angst dat er nog meer verdwijnt. De verzege ling moet dit voorkomen. Het vragen om een verzegeling van nalatenschap is een uniek ge beuren. Bij het invoeren van het Nieuw Bur gerlijk Wetboek op 1 januari 1992 zal deze mo gelijkheid overigens komen te vervallen. Spijkenisse wil belasting spreiden SPIJKENISSE Als eerste ge meente in Nederland wil Spijke nisse lokale belastingen voortaan gespreid innen. Inwoners kunnen hun afdracht voortaan via een au tomatische bank- of giroverschrij ving voldoen. Met ingang van 1 ja nuari 1992 wil de groeikern in Zuid-Holland burgers zo de gele genheid bieden hun onroerend- goedbelasting (OGB), milieuheffin gen, riool- en hondenbelasting in maandelijkse termijnen te betalen, in plaats van in één keer. Een voorstel van deze strekking zal wethouder D. Teegelaar van fi- ïciën binnenkort voorleggen de gemeenteraad. i de voorpagina) adminstratieve en finan ciële chaos zou leiden, besloot Simons de overheveling van huisartsen en kraamhulp uit te stellen tot 1 januari 1993. Voor de CD A-senatoren was deze toezegging echter niet ge noeg, zo bleek gisteren. De christen-democraten weiger den op voorhand akkoord te gaan met het uitvoeringsbe sluit (de zogeheten Algemene Maatregel van Bestuur) waar in precies staat wat er op 1 ja nuari 1992 en op 1 januari 1993 moet gebeuren. CDA-woord- voerder Boorsma en fractielei der Kaland maakten bij her haling duidelijk dat zij het idee van de nieuwe verzekering in principe steunen, maar er niets voor voelen om Simons bij de praktische uitwerking ervan vrij spel te geven. Simons had ook daar een op lossing voor. Als de fractie de maatregel voor 1992 alvast zou goedkeuren, zouden Tweede en Eerste Kamer komend jaar alle gelegenheid krijgen om de maatregel voor 1993 aan een diepgaande discussie te onder werpen, Maar ook dat stemde Kaland en de zijnen niet tot tevredenheid. In een soms vinnig woordenspel met een hoog gehalte aan staatsrecht voor gevorderden eisten zij dat de Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB) in tweeën zou worden 'geknipt': een deel '92 en een deel '93. Simons wei gerde echter pertinent en kreeg daardoor een CDA-mo- tie aan de broek, waarin stond dat de hele AMvB tot wetsont werp moest worden verheven. En aangezien het maanden kan duren eer een wetsont werp door de beide Kamers is geloodst, betekende de motie dus uitstel van de hele opera- „Dit is geen staatsrecht meer, dit lijkt op een staatsgreep", oordeelde D66-senator Vis, te vens hoogleraar staatsrecht. Kaland reageerde gepikeerd, zij het niet zo hevig als enkele PvdA- woordvoerster Van der Meer het CDA van „obstructie" had beticht. PvdA-fractieleider Schinck moest er toen zelfs beuren aan te pas komen om het door Kaland gewraakte woord te rug te nemen. Na enkele schorsingen en politiek topbe- raad tussen Simons, minister van sociale zaken De Vries en vice-premier Kok (premier Lubbers verbleef in Rome) rolde uiteindelijk de oplossing van het conflict uit de bus: de twee uitvoeringsbesluiten zul len alsnog worden gesplitst. Het CDA gaat nu zonder mor ren akkoord met de stap die op 1 januari aanstaande wordt gezet. Het besluit om op 1 ja nuari 1993 de huisartsenhulp en kraamzorg naar de nieuwe verzekering over te hevelen zal echter in de vorm van een wetsontwerp worden gegoten, dat tegen de zomer door Twee de en Eerste Kamer moet wor den behandeld. „In de zomer moet er duidelijkheid zijn", al dus Simons, „want ik wil niet dat de hele tweede helft van komend jaar in het teken staat van onzekerheid over de vraag wat er in 1993 met de verzekering gaat ge- Een peinzende staatssecretaris Simons gisteren in de Eerste Ka mer. FOTO: ANP HOFLAND N HAAG Buiten etterden een paar luwen vrolijk boven Hofvijver. Binnen in vergaderzaal spelde meneer de beursbe- iten in de krant, vulde mevrouw een kruis- irdpuzzel in en voerde meneer het woord. Af toe slofte er iemand de handen in de zak- naar binnen, alsof-ie nog even had gekeken het land er bij lag. Tot 'er niets bijzonders in Eerste Kamer, gisteren de behandeling van plan-Simons voor een uwe basisverzekering en ziektekosten. modieuze bril helemaal in zijn uppie. Voor hem lag een draadloze telefoon. Als er een grapje werd gemaakt kon hij er niet om lachen. De woorden kwamen moeiteloos uit zijn mond. Hij leek heel open. „Ik wil daar eerlijk over zijn", zei hij. Of: „Ik maak daar geen geheim van". Als je goed naar hem luisterde leek het of alle aanwezigen het met elkaar zorg Eerst ging het nog op maat', over 'collectieve las ten' en over een huisarts in Goes die een patiënt verwijst naar een specialist in Maas tricht. Later doken termen op als 'nominale premies', 'open declaraties' en 'zorgaanspraak'. Vanaf het begin van de avond had iedereen het opeens over een 'algemene maatregel van bestuur', 'een voorgehangen splitsing met terugkoppeling' en een 'klein KB'tje'. Rolverdeling Toen was het voor normale al lang niet meer te volgen. Het was pure politiek geworden met een flinke toef staatsrecht. Op slag was ook de rolverdeling duidelijk. De me neer achter de grote tafel was van de PvdA. Hij heette Si mons en was staatssecretaris voor volksgezondheid. Hij had een heel mooi plan bedacht om iedereen in Nederland te gen ziektekosten te verzeke ren; een eerlijk plan vooral, want wie weinig verdient be taalt weinig en wie meer ver dient betaalt meer. Terwijl ie dereen dezelfde zorg krijgt. Het CDA, dat met de PvdA een kabinet vormt, vond dat- helemaal niet zo'n geweldig plan. Het was vooral ingewik keld en mocht nooit en te nim mer in één keer worden inge voerd. Want dat zou me een rotzooi geven. In de Tweede Kamer werden de partijen het daarover eens, maar in de Eer ste Kamer bleef het CDA dwars liggen. Gedwongen door fractieleider Kaland moest Simons de afgelopen weken hectoliters water bij de wijn doen. Zo bleef er steeds minder van zijn oorspronkelij ke plan over. Gisteren moest hij erover de batteren met de Senaat, maar vooral met het CDA, dat nog altijd niet tevreden was. Voor het eerst in zijn kabinetsperio de stond Simons daarom onder druk. Onder grote druk. Zou hij erin slagen voet bij stuk te houden en een deel van zijn plan al per 1 januari 1992 doorgevoerd te krijgen en de rest op 1 januari 1993? Lukte dat niet, dan kon hij net zo goed opstappen. Het CDA deed veel moeite het zo ver te laten komen. Eerst mocht woordvoerder Boorsma nog wat prikken uitdelen, maar toen het er echt om ging, liet Kaland hem duidelijk blij ken dat-ie moest blijven zitten. Vanaf dat moment werd het Simons tegen Kaland. De één wilde niet wijken, de ander dreigde dat hij „dan óók de overheveling van de medicijn vergoeding 2ou tegenhouden". De partijen leken baar, waarna Kaland met een motie kwam. Kenners wisten het: als die wordt aangeno men, kan de staatssecretaris voorlopig wel naar z'n plan fluiten. Horror-show Dat kon Simons natuurlijk niet over zijn kant laten gaan. Hij trok zich anderhalf uur te rug voor beraad met vice-pre mier Kok en minister De Vries van sociale zaken. De laatste, CDA'er, had nog ge probeerd zijn senaatscollega's van de snode motie af te hou den. Hij belette Kaland en Boorsma de doorgang toen ze na een fractieberaad weer naar hun bankjes wilden. „Zouden jullie niet eerst nog eens met Hans Simons gaan praten?", zei De Vries, die de bui zag hangen. Uiteindelijk bedacht Simons zelf een con structie, die tot ieders verba zing twee uur daarvoor onmo gelijk was gebleken. De con- zo ingewikkeld sommigen spraken van een „staatrechtelijke horror show" dat menigeen het brein van premier Lubbers zag als de bron waaruit zij was opgeweld. Maar nee hoor, zei Simons monter, Lubbers zat in Rome en hij had hem niet aan de telefoon gehad. Het CDA ging akkoord, maar hield nog een dreigement ach ter de rug: als de eerste maat regelen in 1992 geen succes zijn, kan in 1993 alsnog het een en ander niet doorgaan. Simons geloofde daar niet meer zo in; hij was blij en hoopvol. Zei hij om twee uur 's nachts. Vergeleken met kwart over tien 's ochtends was er eigenlijk maar heel weinig veranderd. Toch vlo gen van alle kanten tv-ploe- gen en fotografen op de staats secretaris af en wisten de se natoren niet hoe snel en harte lijk ze hem moesten felicite ren. Iedereen kwetterde dat het een lust was. Buiten lag de Hofvijver in diepe stilte. Het was twee uur in de nacht. door BERT JANSMA Al zouden er tunnels tussen Hoek van Holland en Huil worden aangelegd, al zouden in Maastricht alle handtekeningen probleemloos onder alle gemeenschappelijke Europese plannen komen, dan nog zou het niet uitmaken: Engeland is het land dat zich de minste zorgen hoeft te maken over Europese gelijkschakeling. Want er zijn dingen waarin 'good old England' nóóit zal veranderen. Al kun je het nauwelijks een ontdekking noemen, ik word me er nog eens van bewust nu ik in Londen uen voor een bezoek aan de tekenstudio die Universal Pictures er samen met Steven Spielberg begonnen is. Een hoop kerstbomen branden al, maar dat is bij ons in Den Haag ook het geval. Zelfs al toen Sinterklaas nog niet eens z'n intocht had gedaan. Ik word in het Londense Hilton om tien voor half drie 's nachts, Britse tijd, wakker door een geweldig kabaal: een superwekker klinkt en een doordringende luidspreker-stem schreeuwt door mijn kamer dat er ergens in het gebouw een alarm is afgegaan, maar dat ik me geen zorgen hoef te maken Hetgeen je dan natuurlijk juist wèl doet. Nog geen twee minuten later dezelfde stem: dat het loos alarm is gebleken en dat we rustig kunnen gaan slapen. Hetgeen je dan natuurlijk niet doet. 'Bombscares' en bommeldingen zijn al Europese verworvenheden. Nee, niet-te- vereuropezen zijn berichten als het volgende in de Daily Telegraph: een sjieke kostschool voor licht- adelijke jongedames in Hatherop Castle in Cirencester wordt gesloten en de krant schrijft: „De nationale intellectuele barometer zal nauwelijks dalen van het nieuws, want de meisjes van Hatherop hebben altijd een gezonde afkeer van boeken gehad". Wat een heerlijk zinnetje. Een bankiersdochter herinnert zich Hatherop met de tekst: We zijn allemaal goed getrouwd en allemaal behoorlijk 'gorgeous' gebleken". Heel erg mooi dus. Hoort u dat een Nederlandse, Duitse of Belgische afgestudeerde zeggen? De familie Pinnegar in Woldingham. Surrey, heeft een tijdlang met angst in het hart in het eigen huis geleefd. Er verdwenen antieke voorwerpen, er kwam een vreemd luchtje van de zolder, de elektriciteitsmeter liep als er geen enkele stroom door de familie werd verbruikt, het tuinmeubilair op de patio bleek tweemaal van plaats te zijn verhuisd. De Pinnegars dachten volgens goed Engels gebruik met een geest onder een dak te leven. Een Poltergeist. Mevrouw Pinnegar had zelfs eens het toilet horen doortrekken toen er niemand in huis was. Toen heeft ze de politie er maar bijgehaald en die ontdekte dat er zich op de zolders van de Pinnegars een inbreker had genesteld. Via een luik naar de bibliotheek op de derde verdieping en een tunnel achter een wandpaneel in de badkamer had hij een verbinding met de zolder waar hij een slaapplaats had. Een zeer Britse inbreker. Ik stel me hem voor als een verarmde landjonker die zijn eigen 'estate' heeft moeten verpatsen en toen maar bij zijn gelijken op eeh landhuis is ingetrokken om zich daar op stand als dief te handhaven. Hij heeft er wel voor twintigduizend pond gestolen en is eergisteren van tweeëneenhalf jaar opgesloten. Toen hij door de politie uit zijn illegale verblijfplaats werd gehaald, was de inbrkeer beladen met toiletartikelen en een kleine garderobe. Als de Ealing Studio 's nog komedies maakten zoals 'The lavender hill mob' en al die andere uit de jaren vijftig, had er zó een nieuw filmscenario in de Pinnegars gezeten. Wedden dat die inbreker ook nog een 'stiff upperlip' had Nee, good old England zal geen last krijgen van Europietis. PvdA: geen kans op bescherming onomkeerbare wao-gevallen DEN HAAG De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer ziet geen kans een waterdichte wet te formuleren om de zogehe ten onomkeerbare wao-gevallen van de andere wao-gevallen te scheiden. Het fractielid Leijnse meldde dit gisteravond in VA- RA's Achter het Nieuws. Tijdens het PvdA-congres in Nijmegen kreeg de fractie de opdracht een dergelijke wet te maken. De bedoeling was de wao'ers die nooit meer kunnen werken buiten de maatregelen voor de wao te houden. „Wij kunnen het niet zo regelen, dat wij deze mensen vrijwaren voor beperking van de uitkeringsduur", zei Leijnse tijdens een bezoek aan een revalida- n. Zijn fractie komt daarmee niet tegemoet aan de het PvdA-congres. K. Veraai D. Dijkhui 'J Ancona: nderopvang zaak van meenten t (Athene), rapp k (Moskoi IBelgrado), ITERDAM Het is aan emeenten richtlijnen op te oor een betere kwali-. de kinderopvangcen- Het gaat hierbij om zaken eiligheid, hygiëne, huis ing, groepsgrootte, ope- stijden en vakbekwaam- van personeel. Dat zei ister D'Ancona (welzijn) Rotterdam tijdens congres over dit onder- het Nederlands In- >r Zorg en Welzijn 'W). Als gemeenten er er niet in slagen de kwali- te verbeteren, zal de rijks- 'leid zich toch op haar rol beraden, aldus de mi- De deelnemers aan het jres pleitten voor een lan- wet op de kinderop- (Vervolg van de voorpagina) ziekte is ook niet erfelijk. wipten DEN HAAG De onge neselijke ziekte van Par kinson, waaraan prins Claus lijdt, is in de 19e eeuw ontdekt door de zelf aan deze kwaal lijdende Britse arts J. Parkinson. Waarom de hersenen van een Parkinson-patiënt plotseling weinig of geen „dopamine" meer aanma ken is echter tot op heden onduidelijk. Zeker lijkt wel dat het niet het ge volg is van iets wat de pa tiënt gedaan, gelaten of meegemaakt heeft. De Parkinson is niet dodelijk. De patiënt is echter voor de rest van zijn leven aangewezen op medicijnen om de symptomen binnen de perken te houden, wat niet altijd lukt. Er zijn drie kernsymptomen: beven, stijfheid en traagheid. Het beven is het moeilijkste te onderdrukken, stijfheid en traagheid zijn met de medicij nen wat gemakkelijker te be strijden. De stijfheid lijdt vaak tot een gelaat als een masker, moeite met spreken, slepend lopen en een gekromde rug. De kernsymptomen „tremor, rigor en hypokinese" werken in het hele dagelijkse bestaan van de patiënt door. Menige Parkinson-lijder schaamt zich er bovendien voor en verstopt zich. Doordat de ernst van de klachten nogal eens wisselt, wordt de Parkinson-patiënt vaak voor een aansteller ver sleten. Vooral bij patiënten die veel en langdurig medicijnen ge bruiken kunnen die wisselin gen zich voordoen. Op het ene moment dolt de patiënt met zijn hond door de bossen, op het volgende ligt hij als een dweil in zijn stoel; het ver schijnsel wordt „on-off" ge noemd. De Parkinson-patiënt kan verder flink depressief worden, maar de depressies van prins Claus stammen nog van voor de tijd dat hij Par kinson kreeg. ASPEREN HOBBES DOOR BILL WATERSON 6ENDEHUIS yCb WOONT IN6E. -f l 1 Prr is onze emtste mns om NIET 0? TE KOMEN PASEN EN EEN NHJJA-TURTEE-WEKKEIZ TE HEBBEN. J fSA Dubbel 'salaris1 nekt Koffeman (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT/DEN HAAG De oud-vakbondsvoor zitter Gert Koffeman kwam eind september in moeilijkheden, toen bleek dat hij bij de griffie van de Tweede Kamer geen opgave had gedaan van een betaling aan hem van een som gelds door de Al gemene Christelijke Poli tiebond (ACP). Had hij dit wel gedaan, dan zou een deel van het bedrag zijn afgetrokken van zijn sala ris als kamerlid. Volgens Kof feman hoefde hij echter hele maal geen opgave te doen, dat het niet zou gaan om woon salaris maar om een bij de ACP 'gebruikelijke nabeta ling'. Justitie zegt echter te be schikken over een brief van Koffeman aan de ACP. Het kamerlid informeert daarin of in „het salaris" (over het laat ste kwartaal van '89, toen hij nog in dienst was bij de ACP maar ook al was beëdigd als kamerlid) ook vakantiegeld is inbegrepen. „Specialisten" die op Koffemans verzoek de zaak hebben onderzocht, zouden tot de conclusie zijn gekomen dat het „allemaal even helder en duidelijk is" en dat hem in elk geval strafrechtelijk geen blaam treft. De zaak-Koffeman kwam aan het rollen, doordat een gewe zen boekhouder van de ACP naar de politie stapte en een aantal documenten overhan digde. Hij beschuldigde de hui dige ACP-voorzitter, Mike Blijleven, ervan te hebben meegewerkt aan de fraude van Koffeman. ADVERTENTIE 1 Diverse pul lovers en vesten van o.a. 100% katoen of 100% wol. In vele kleu- J ren en modellen. S t/rh XL Afgebeeld: angora pullover en U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf kabeltrui. Van 179.-t/m 229.-Nu voor de verbijsterende prijs van 'Gebreid' Dit aanbod is geldig t/m 30 november a.s. of zolang

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31