Taboe levensbeschouwing in welzijnswerk verdwijnt „Israël essentieel voor identiteit joden CeidóeGouziarit GEESTELIJK LEVEN OPINIE Joodse onderscheiding voor Decourtray COMMENTAAR >cht Criminaliteit zal dalen na komst meditatiekoepel Deskundigen publiceren nieuwe fragmenten van Dode-Zeerollen CcidbcSotnant WOENSDAG 20 NOVEMBER IS LYON De joodse orga nisatie B'nai B'rith heeft de aartsbisschop van Lyon, kardinaal Albert Decourtray, onderschei-, den met de prijs voor de menselijke actie voor zijn bijdrage aan de verbete ring van de betrekkingen tussen de godsdiensten. Sinds de Tweede Wereldoor log is Decourtray de zesde per soon uit het politieke of reli gieuze leven die de onder scheiding heeft ontvangen. Bij de uitreiking onderstreepte Decourtray dat hij de onder scheiding wil delen met al de genen die „voor en met mij hebben gewerkt aan de ont wikkeling van de relaties tus sen de godsdiensten. Als Fransman en Europeaan uit ik mijn dankbaarheid, want dit continent moet zijn wortels hervinden opdat Europa tot volle ontplooiing komt". B'nai B'rith, een verening van jood se mannen die het geestelijk en zedelijk karakter van de jo den wil versterken, heeft De courtray vooral onderscheiden om zijn verklaringen tijdens het proces tegen de oorlogs misdadiger Klaus Barbie en het Karmelietessenklooster in Auschwitz. Decourtray be hoorde tot de vier kardinalen die in februari 1987 met het Joods Wereldcongres overeen kwamen dat het klooster bin nen twee jaar zou zijn overge plaatst naar een ruimte buiten het kamp. Vorige maand er kende hij dat het conflict over het klooster de „belangrijke vorderingen" in de dialoog tussen joden en christenen ge deeltelijk teniet heeft gedaan. Hij vroeg zich af waarom paus Johannes Paulus II, die ruim 160.000 gulden heeft geschon-' ken voor de bouw van het nieuwe klooster, de Karmelie tessen geen opdracht heeft ge geven om te verhuizen. Men moet zijn ziel vullen, niet zijn brandkast Ontslagen bij gereformeerden niet uitgesloten LEUSDEN Bij ongewijzigd beleid en een inflatiepercentage van 3 procent per jaar zijn na 1993 gedwongen ontslagen bij het landelijk dienstencentrum van de Gereformeerde Kerken in Nederland niet uit te sluiten. Deze waarschuwing komt van de deputaten (deskundigen) voor personele zaken, financiën en organisatie van de Gereformeerde Kerken. Hun rapport wordt volgende week door de synode be sproken. De deputaten zijn twee jaar geleden met de ondernemingsraad overeengekomen, dat er in het kader van de bezuinigingsronde 1989-1993 geen gedwongen ontslagen zullen vallen en dat de sa larissen van de 170 medewerkers de salaristrend van de over heid zullen volgen. De uitgaven waren in 1990 vooral door de gematigde stijging van de salarissen 1,6 miljoen lager dan begroot. Maar door de hogere salarissen die dit jaar en de komende jaren moeten worden betaald, zal volgend jaar een tekort van enkele honderdduizenden guldens in het landelijk werk ontstaan. Bij ongewijzigd beleid zou dit tekort in 1995 zijn opgelopen tot twee miljoen gulden. Worstelen en bovenkome1»"^ vals gc. NlET de klasse van staatssecretaris Simons van Vo symposii zondheid en evenmin de gegronde argumenten van de Definitief plan voor hervormde predikantsopleiding LEIDSCHENDAM De Ne derlandse Hervormde Kerk en de vier openbare theologische faculteiten in ons land hebben volledige overeenstemming bereikt over een aanpassing van de predikantsopleiding. De zes kleinere kerkgenoot schappen, die naast de Her vormde Kerk hun voorgan gers aan de vier faculteiten la ten opleiden, stemmen met het voorstel in. De kerken en de faculteiten bereikten al in juli dit jaar overeenstemming over aan- fiassing van de predikantsop- eiding met handhaving van de scheiding tussen staatsvak- ken en kerkelijke vakken (de zogeheten duplex ordo). Minis ter Ritzen kon zich hierin vin den, maar vroeg om een nade re uitwerking. Hij wilde voor al weten, of het plan in over eenstemming was met het Academisch Statuut. De theologische faculteiten en de Hervormde Kerk gaan uit van een principiële gelijk waardigheid van staatsvakken en kerkelijke vakken. De ver antwoordelijkheid voor de in het Academisch Statuut ge noemde vakken berust bij de faculteit. De kerken zijn ver antwoordelijk voor de vakken die door de kerkelijke hoogle raren worden gegeven. Zolang het Academisch Sta tuut van kracht is, zullen de faculteiten het onderwijspro gramma zo inrichten, dat de genen die dit wensen, deze studierichting kunnen volgen gelijktijdig met hun opleiding tot predikant. De faculteiten zullen de we tenschappelijke ontwikkeling van de kerkelijke vakken zo goed mogelijk zullen bevorde ren. Dat kan mede door een kerkelijk hoogleraar ook tot universitair hoogleraar te be noemen. Maar de faculteiten en de Hervormde Kerk onder strepen dat de universiteiten niet tot zo'n benoeming ge dwongen kunnen worden. Wel zullen de kerken bij de benoe ming van kerkelijke hooglera ren erop letten, of de kandida ten ook kans maken op een benoeming door de universi teit. De kerken zullen hier over nog nadere afspraken met de universiteiten maken. Gereformeerden gaan kerkorde artikel overjoden wijzigen LEUSDEN Het synode- besluit om het kerkorde artikel over de relatie met de joden te wijzigen vindt brede instemming bij de ruim 800 gereformeerde kerken in ons land. Slechts een klein aantal plaat selijke kerken pleit voor hand having van de oude formule ring van het artikel, dat ruim te liet voor zending onder de joden, zo blijkt uit de reacties op het synodebesluit. Volgens de huidige kerkorde zullen de Gereformeerde Ker ken „zich richten tot de Joden in en zo mogelijk ook buiten Nederland om hun uit de Schrift te betuigen, dat Jezus de Christus is". In april 1989 ging de synode in eerste lezing akkoord met een nieuwe tekst: „De kerken zijn geroepen ge stalte te geven aan de onop- geefbare verbondenheid van de gemeente van Christus met het volk Israël en te zoeken naar gelegenheid voor Joden en christenen tot wederzijds getuige zijn". De reacties uit de plaatselijke kerken zullen volgende week door de synode worden be sproken. De synodecommissie die de bespreking heeft voor bereid, stelt voor dat de syno de definitief met de nieuwe tekst instemt. De negatieve reacties komen vooral van kerken die betreu ren dat het getuigenis dat Je zus de Christus is, uit het ker- •korde-artikel verdwijnt. Nu worden dit getuigenis en dat van de joden op één lijn ge steld, klaagt de kerk van het Overijsselse Enter. Ook de meerderheid van de kerken in de classis (regionale kerkver gadering) Ommen pleit mede om deze reden voor handha ving van de oude tekst. BEROEPINGEN AMERSFOORT Le vensbeschouwing is geen vies woord meer in het welzijnswerk en de ge zondheidszorg. „Het le vensbeschouwelijk taboe lijkt in welzijns- en ge- zondheidsland te worden doorbroken." „Er is weer aandacht voor de levensbeschouwing van instel lingen, werkers en cliënten", zei drs. M. Visch gisteren op een studiedag over overheids beleid en levensbeschouwing in Amersfoort. De coördinator van het Studiecentrum Wel zijnswerk en Levensbeschou wing Windesheim, dat samen met het Oecumenisch Welzijn- sorgaan de conferentie organi seerde, betwijfelde echter of dit ook voor de overheid geldt. Maar „in het veld" duidt alles op een nieuwe ontwikkeling. Visch wees onder meer op de herbezinning op levensbe schouwing door de Nationale Ziekenhuisraad en op enkele experimenten in de jeugdhulp verlening. Verder voerde hij de oprichting van een refor matorische riagg (gliagg), het Gereformeerd Psychiatrisch Ziekenhuis en de Federatie Protestants-Christelijke Instel lingen voor Thuiszorg aan als grond voor zijn stelling. Grotere aandacht voor levens beschouwing is „een must" volgens Visch. „Welzijnswerk en gezondheidszorg zijn een bij uitstek levensbeschouwelijk gebeuren. Immers, in de crisis situaties van het leven dringt de vraag naar de zin van het leven zich nadrukkelijk op." De hulpverlener biedt naast „technische" hulp ook hulp bij zingeving. De overheid beseft dit nog niet zo, aldus Visch, wijzend op protesten van kerkelijke in stanties tegen de veralgemeni sering van het overheidsbe leid. „Zij streeft te veel naar samenwerking en grootscha ligheid, op een zodanige wijze dat de levensbeschouwelijke identiteit een ondergeschikte en marginale rol speelt." Visch putte echter voorzichtig hoop uit een toespraak die staatssecretaris Simons van volksgezondheid onlangs in Dirksland hield. Simons zei daar dat het aanbod van zor ginstellingen zich ook moet richten naar „de levensbe schouwelijke vraag". Simons bepleitte „dat er in het totale zorgcircuit - dus ook bij alge mene instellingen - aandacht is voor de levensbeschouwelij ke achtergrond en de levens beschouwelijke vragen van ie mand die hulp vraagt." Van 22 t.e.m. 24 november wordt er in Helmond een jon gerenweekend georganiseerd voor jongeren tussen 16 en 30 jaar door het jongerenteam van de katholieke stichting Bouwen aan de Nieuwe Aarde. Het weekend staat open voor alle jongeren die hun geloof op de een of andere manier wil len delen en beleven met leef tijdsgenoten. Inlichtingen en aanmelding: José van Elk, Oude Molstraat 35, 2513 BA Den Haag. Tel. 070 - 36 54 385. De stichting houdt in zaterdag in Apeldoorn (in: De drie Ran ken, Eglantierlaan 202) een themadag over „Jezus Chris tus, de enige redder". Daarop zal met name de missie-ency cliek van de paus besproken worden. Mr. R. A. Levisson FOTO: MILAN KONVALINKA AMSTERDAM Het is kennelijk onvermijdelijk dat een discussie tussen jo den en christenen uitloopt op de politieke vraag naar de staat Israël, zei mr. R.A. Levisson gisteren in Amsterdam bij de viering van het tienjarig bestaan van het OJEC. „Welnu, het is veel belangrijker dat christenen inzien dat de staat Israël een onaf scheidelijk onderdeel van de joodse identiteit vormt dan dat ze oude joodse teksten kennen." Levisson, voorzitter van het CIDI (Centrum Informatie en Documentatie Israël), reageer de op een toespraak van de voormalige secretaris van de Franse bisschoppelijke com missie voor de betrekkingen met het Jodendom, prof. Ber nard Dupuy. Sprekend over de weigering van het Vaticaan om de staat Israël te erkennen, had Dupuy gezegd dat Israël een formeel verzoek om er kenning bij het Vaticaan zou moeten indienen. „Wel heb ik ooit," aldus Levis son. „Die suggestie is in strijd met alle diplomatieke gebrui ken. Nog nooit heeft de ene staat de andere staat om er kenning gevraagd. De Vere nigde Staten en de Sovjetunie hebben Israël erkend, slechts enkele uren nadat de Verenig de Naties tot de oprichting van de staat Israël hadden beslo ten." De Israëlische rabbijn Tzvi Marx mocht antwoord geven op de vraag welke profetische rol de staat Israël in deze tijd kan spelen. „Niet makkelijk," was zijn eerste reactie, maar dat was slechts een opmerking om de toehoorders op het ver keerde been te zetten. „Israël laat de geciviliseerde wereld zien dat het in een tijd van oorlog de grootste mogelijke vrijheid geeft aan onderdanen die het bestaansrecht van de staat Israël ontkennen." „Deze bewegingsvrijheid heb ben de Verenigde Staten, En geland, Frankrijk of Duitsland nooit aan vreemdelingen gege ven zelfs niet in tijden waarin het bestaan van deze staten niet werd bedreigd. Is raëlische burgers van Arabi sche afkomst mogen echter vrijelijk in Israël rondlopen, terwijl joodse Israëli's niet eens de Arabische landen mo gen bezoeken. Dat is de profe tische rol van Israël in de hui dige tijd," aldus rabbijn Tzvi Marx. Op een forum gisteravond spraken personen uit christe lijke kring uit wat hen be weegt om ae dialoog met de jo den aan te gaan. „Als christen ben ik een volgeling van Christus," zei dr. K. Blei, se cretaris-generaal van de Ne derlandse Hervormde Kerk. „Maar Jezus is niet goed te verstaan als je hem losmaakt van het volk waaruit hij gebo ren werd." En dr. L.J. Koffe- man, in de Gereformeerde Kerken verantwoordelijk voor de oecumenische betrekkin gen, stelde dat christenen en joden dezelfde heilshistorische wortels hebben. Daarop kwa men verontruste christenen met hun reeds vele malen ge stelde vragen over onder meer de zendingsopdracht. „In de ontmoeting met de joden zul len christenen naar voren brengen wat hen ten diepste beweegt, namelijk dat Jezus de Christus is. Ik denk dat joden ook niets anders verwachten," aldus Blei. Maar van joodse kant worden dan wel heel kri tische vragen gesteld: wat ver staan jullie onder Christus, zo voegde hij eraan toe. Koffeman zag Christus als de verbinding tussen Jodendom en Christendom, terwijl naar zijn mening voor heel veel jo den Christus eerder een schei ding is. Bisschop R.Ph. Bar van Rot terdam wees er op dat de zen dingsopdracht bij heel veel ge lovigen nog lang niet verdwe nen is. De kerken moeten zich bewust zijn dat die opvatting een heel lange adem heeft, zo waarschuwde hij. LELYSTAD In het Sid- hadorp, een wijk in Lely stad, wordt de laatste hand gelegd aan de bouw van een meditatiekoepel. Van zaterdag af kunnen de bewoners van de wijk gezamenlijk de techniek van de Transcendente Meditatie binnen deze ruimte toepassen. Transcendente Meditatie is een natuurlijke techniek om tot heel diepe rust en ontspan ning te komen, legt Eric Wirtz uit. Hij werkt voor de Stich ting Onderwijs WCI, die het scholingsprogramma van het dorp organiseert. „Met deze techniek daal je via de steeds verfijndere lagen van het be wustzijn af tot je ten slotte te recht komt in het zuivere be wustzijn, ofwel de bron van de geest. Je bereikt een veld met oneindig veel creativiteit, energie, geluk". De TM-techniek, die indivi dueel wordt beoefend, heeft volgens Maharishi Mahesh Yogi, grondlegger van het TM-programma, niet alleen grote positieve gevolgen voor het lichamelijk en geestelijk welzijn van de beoefenaar. TM beïnvloedt de gehele samenle ving. Afneming van misdaad en minder verkeersongevallen en ziekteverzuim zijn hiervan het gevolg. „Wij gingen er eerst vanuit dat 1 procent van de bevolking aan TM moest doen om dit ef fect te bereiken. Maar met de TM-Sidhitechniek bleken in beklaagdenbank. De Eerste Kamer heeft het heft v bedrijve parlementaire democratie (het primaat) gedeeltelijk oi aantal z nomen van de overzijde van het Binnenhof, nadat het te houdt in de Tweede Kamer terwille van de coalitie wetgevii ,RI v-n{ cepteerde zonder te weten wat daar uit zou voortvl onvo Formeel heeft de Eerste Kamer gisteren niets anders g jem en dan wat de Tweede Kamer deed. De enige politieke pai Je aanp van zijn geloof viel was D66. De andere fracties in de ]i keer z< Kamer hebben precies zo gestemd als hun partijgenotes va de Tweede Kamer. Wie CDA-fractieleider Kaland v jj^ onzuivere politiek te voeren kan dat wat de basisverzeli itegen ziektekosten betreft niet hard maken. De senaat T 1 J tie van ^et CDA is van meet af aan voor de komst va TyT I Jongerenweekend basisverzekering geweest, maar tegen de ongewisse u ringsregeling (de beruchte Algemene Maatregel vat stuur). Daarvoor heeft de Tweede- Kamerfractie va CDA officieel evenmin groen licht gegeven, maar zij ti I zich wel bereid een grote stap te zetten zonder de gev I daarvan te overzien. JL- SlNDS gisteren weten ook de Tweede-Kamerleden wa basisverzekering toe zal leiden, dank zij Kaland. Wan ding werd gisteravond duidelijk: de Zeeuwse onderk gaat liever worstelend ten onder, dan dat hij onderuitg de coalitie redt. En dat gold ook voor de half-Zeeuw Si J. die respect verdient voor zijn hartstochtelijke pleidooi de basisverzekering. Staatssecretaris Simons heeft gis opnieuw moeten slikken, nadat hij eerder al delen ui volg va plan moest vertragen. Nu krijgt hij de kans te experim ren met een klein onderdeel (geneesmiddelen, revalidal N HAJ audiologische centra). Voor alle andere stappen moet h geled nieuw naar de beide Kamers toe, hetgeen een verderg en eer vertraging oplevert. In feite kreeg Kaland gisteravond weersI dig zijn zin, al is dat omgeven met een wolk van juric [)r^n- noviteiten die alleszins te bekritiseren zijn. 'nde 2 TT le StaI V ERSCHILLENDE fracties, waaronder PvdA en de i Links, betwijfelen de goede trouw van Kaland. Hij aWOi basisverzekering niet willen, maar toch mokkend instei Vanke door een heel klein stukje toe te staan. Enkele dommigl uit het debat wezen ook sterk in die richting. Zo riep P woordvoerder Van der Meer dat Kaland 'obstructie' pl< spronkt waarop Kaland als een opstandige tiener zei: „Als u zo ssecret stemmen we straks tegen de hele wet". Uiteraard kor artse"' geen sprake van zijn, maar het wekte wel de schijn v; structie, die hij nu juist trachtte te vermijden. En het aa jan den van een motie die de praktische uitvoering van he oeden plan-Simons tegenhoudt, hangt ook nog steeds boven d€ artieul tieke markt. Dat getuigt toch van een merkwaardig vo trouwen in de bewindsman, die niet als PvdA-lid maa mens het gehele kabinet voor Kaland op de knieën gii ien t° De inbreng van de CDA-fractie bij monde van woord der Boorsma was gisteren bijzonder duidelijk. De fractii van de wel een begin van een basisverzekering in 1992, maai admir zonder verplichtingen voor uitbreiding in 1993. Het fpj Simons daar pas na zestien uur vergaderen aan toegaf op diens hardnekkige misvatting dat de Eerste Kame wille van de lieve vrede ondanks grote meningsversc tenslotte toch wel akkoord zal gaan. Zo gaat het hela; in de Tweede Kamer, maar gelukkig niet (altijd) in de Kamer. Simons gaf gisteravond toe het verzet van de fractie verkeerd te hebben ingeschat. Vermoedelijk hee Hn| het gehele kabinet, de Zeeuwse politicus zwaar c Nederland slechts 400 mensen nodig te zijn", aldus Wirtz. Daarom pleitte Maharishi Ma hesh Yogi in 1979 tijdens zijn bezoek aan Nederland voor de bouw van een Sidhadorp. Le lystad viel de eer te beurt, om dat daar genoeg ruimte was voor de bouw van een eigen wijk met winkels, een school, bedrijven, gemeenschappelijke ruimtes en een meditatiekoe- Lelystad kende in 1984-1985 een enorme stijging van de misdaad. „Wij hebben meteen gezegd dat zodra wij hier met genoeg mensen aan TM doen, de misdaad daalt. En dat is ons gelukt", aldus Wirtz, die met een aantal onderzoeken aan komt zetten om te bewijzen dat TM werkelijk van invloed is op de samenleving. Wirtz probeert uit te leggen hoe TM zo'n invloed kan uit oefenen. „Het is bijna hetzelf de als wanneer je in een ka mer zit waar alle mensen vro lijk zijn. Dank zij de sfeer die er heerst, word je zelf ook vro lijk. Wij zijn via ons zuivere bewustzijn allemaal aangeslo ten op het collectieve bewust zijn. Via dit bewustzijn kun nen wij als het ware onze ge dachten en gevoelens over brengen". De doelstelling van de inwo ners van het Sidhadorp is dat er vierhonderd deelnemers zullen zijn voor het TM-Sidhi programma, zodat zij hun in vloed uit kunnen gaan oefe nen op de rest van Nederland. Gehoopt wordt dan ook dat de meditatiekoepel nieuwe men sen naar Lelystad zal trekken. N H. etterd schat. Hopelijk leert de Tweede Kamer veel van het staatsrecht aan de overkant. Als je ergens voor staat vecht je dat uit onder de brandende schijnwerpers en het oog van de massa. Verliezen of winnen betekent in 1 gevallen niet verdrinken in het drijfzand van coalitie-b gen, maar een worsteling met alle parlementaire midd In Zeeland weten ze zekerder dan ooit waar dat toe Luctor et emergo. Ik worstel en kom boven. Sommigen die aan transcendente meditatie doen slagen er ook in te vliegen. Dat is de hoogste staat waarin Maharishi Yogi zijn volgelingen denkt te kunnen brengen. FOTO: AP Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-West H. de BruIJne te Purmerend. NEW YORK Ameri kaanse deskundigen zul len in een boek delen uit de Dode-Zeerollen open baar maken die tot voor kort alleen toegankelijk waren voor een commissie van in Israel gestationeer de onderzoekers. Het boek, „Een facsimile-uit gave van de Dode-Zeerollen", is voor een vijfde deel gewijd aan materiaal dat nog niet eerder is gepubliceerd. Daar naast bev^t het boek informa tie die voorheen moeilijk toe gankelijk was voor het meren deel der wetenschappers. De afgelopen maanden zijn in de VS al delen van de Dode- Zeerollen gepubliceerd, zeer tegen de zin van de uit acht le den bestaande commissie. Ro bert Eisenman, docent gods dienstwetenschap aan de uni versiteit van Long Beach en een van samenstellers van het boek, zei dat de geleerden het monopolie van de commissie willen doorbreken en dat de Dode-Zeerollen uiteindelijk ook voor het grote publiek toe gankelijk moeten worden. De rollen werden in 1947 ont dekt in grotten aan de Dode Zee. Volgens wetenschappers zijn ze geschreven door een joodse sekte ten tijde van Christus. In de geschriften - 850 dierehuiden die soms ern stig beschadigd zijn - wordt ge refereerd aan gebeurtenissen uit de bijbel. Na de Zesdaagse Oorlog in 1967 kwamen de rol len vast in handen van de Is raëliërs, die alleen een selekte commissie toegang verschaf ten. De commissie zou niet meer dan 100 rollen hebben gepubliceerd. Door het werk van onafhankelijke publicis ten, die zo'n 300 rollen hebben becommentarieerd, konden wetenschappers toch nog Om de macht van de commis sie verder af te breken wordt het Instituut voor de Bestude ring van de Dode-Zeerollen opgericht, aldus de Ameri kaanse uitgever van het nieu we boek. Eisenman zei dat de 1.787 foto's van de rollen die in het boek zijn opgenomen de afgelopen twee jaar zijn aange leverd door een anonieme, maar betrouwbare bron. De Amerikaanse professor Euge ne Ulrich, die lid is van de commissie, noemde het boek „ethisch twijfelachtig". Ulrich zei er wel bij dat hij hoopt dat er nu een eind komt aan de onmin onder geleerden over de Dode-Zeerollen. Volgens de uitgever betekent de publicatie van het boek niet dat de bijbel deels herschreven moet worden. Eisenman zei dat er echter wel schokkende onthullingen in zijn opgeno men. Hij verwees naar een ge deelte dat onlangs al openbaar werd gemaakt en waarin in vijf regels wordt verwezen naar „Jesaja de profeet" en een op een messias gelijkende „leider van de gemeenschap" die „ter dood" wordt gebracht. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijtl Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244 Telefax- 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L v Hofv ver| mer iten i mev irdpu men toe de 1 naa nog het 1 ver r Eerst de plan uwe en zi( 4 047): R. Kleijn (chef). M n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 -144 049): K. van Kesteren. Ar nd za; E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs K Veraa Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coordinator), B. Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel 070 - 3190 831)" Ch. Bels (chef). A de E J Hofmeester, C de Kier, H Nieuwmans, H Schneid Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlarx België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K Swiers, M van Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef). H leveld, D Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heering (Rom B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R. Vunderink (Moskoi W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) TER n 18.00 tot 19.00 25,70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op m; 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 7' Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 :w). heid iu) iten t er. D Fes j ASF

Leidse Courant | 1991 | | pagina 30