Marsepein tractatie voor het gehele jaar KOOK OOK Gespreid CcldóeSouAOtit 4 Nooit meer verbrande toast Koken, dat leer je nergens meer heupprothese pensioen ainnjven 14 Dagen Gratis informatie ZONDER sensatie Ceidoc Commit WOENSDAG 20 NOVEMBER 1991 Ceidóc Sourant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25192. Losse nummers 1,45. Prins Claus lijdt aan ziekte van Parkinson Bush blij met terugkeer van minister Sjevardnadze Trein op autoweg: tientallen doden CDA-kamerlid Koffeman wordt vervolgd Idoor RIK IN 'T HOUT in marsepein kunnen velerlei figuren worden gemaakt. Foto De Ware Amandel. noepen en zoetigheden zijn niet ir één maand per jaar hou- daar geen rekening mee. In ecember eten we boterletters ge- uld met amandelspijs, speculaas iet hetzelfde vulsel, marsepein, ïocoladeletters en suikerbeesten. al die zoetigheden is marsepein faarschijnlijk een van de oudste, heherazade vertelt in het sprookje luizend en Een Nacht al over n die op de markt van het iorgenland amandelen, oranje- loesem en stukken suiker voor het lagerecht kochten. En ook nu nog worden deze ingrediënten gebruikt voor het maken van marsepein, de vroege middeleeuwen kwam ze delicatesse over het Heilige id en Venetië met de optrekken- legers uit Arabië en de terugke- ende kruisridders naar Europa. De marsepein is afgeleid van lautaban -de troon van Christus fgebeeld op de Byzantijnse Vroeger was marsepein een zeer luxe genotmiddel omdat het ook 'medish' door apothekers werd aan bevolen. Vooral bij vorsten was het een gewilde lekkernij waarbij de kleur en de figuren een belangrijke rol speelden. In de afgelopen eeu wen maakten confiseurs hele kunstwerken waarbij vooral die uit Lübeck en Koningsberg uit deze 17e eeuw heel beroemd waren. In Nederland wordt marsepein vaak geassocieerd met het Sinter klaasfeest. De laatste jaren echter wordt deze lekkernij door 'fijnproe vers' steeds meer het gehele jaar door gegeten. Er zijn op dit moment op de gehele wereld nog maar weinig mensen die het eeuwenoude ambacht van marsepeinmaker uitoefenen. Vijf jaar geleden startten Pieter en Ma rian Balk een ambachtelijke bedrijf op dit gebied in Nieuw Vennep. Met veel succes gaven zij in Brussel, Pa rijs en zelfs in Japan bij het Holland Festival 1989 demonstraties. De marsepeinen figuren, maar ook bonbons, fruit en bloemen, worden de perioden van het jaar en worden zowel in het bin nen- als het buitenland verkocht. Door de grote belangstelling voor hun ambacht stellen Pieter en Ma rian hun bedrijf nu ook open voor toeristen. Men kan daar zelf zien hoe de fraaie figuurtjes worden ge maakt, waarbij overigens nog steeds gebruik wordt gemaakt van de receptuur uit de 17e eeuw uit Lü beck. Het recept is gebaseerd op gemalen amandelen vermengd met suiker. Om de aroma's van de suiker en de amandelen zo goed mogelijk te la ten vermengen worden ze in een pan verwarmd. Door deze recep- een uitstekende houdbaarheid l garandeerd, zonder dat er conser veringsmiddelen worden toege past. In 'De Ware Amandel' kan men trouwens ook nog proeven van een volgens eigen receptuur gemaakte alcoholvrije amandelcocktail. Het hele jaar door van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 17 uur kan men in de Staringstraat 21 in Nieuw Vennep terecht voor een demon stratie. De toegang is gratis. looit meer dat penetrance geurtje: jee, de toast is verbrand. Want raun heeft een nieuw broodroos- waar een infrarode sensor inzit de oppervlaktetemperatuur van iet brood meet. Er bestaat namelijk direct verband tussen de opper- laktetemperatuur en de brui- gsgraad van het brood. Wat t brood er ook ingestopt wordt, of bruin, vers of oud, of zelfs zo lit de diepvries, wanneer de ge- oppervlaktetemperatuur en us de gewenste bruiningsgraad is lereikt, schakelt het broodrooster ranzelf uit en komt de broodlift au tomatisch omhoog. Omdat de roos- fropening 25 centimeter lang en ,5 centimeter breed is, past ook nog elk formaat brood probleem- n dit nieuwe apparaat. Vat gebeurt er eigenlijk precies roosteren? Het brood wordt verwarmd, waardoor het vocht aan ie oppervlakte van het brood ver- lampt en er een caramelliserings- werking treedt. Hierdoor vordt het brood bruin. Afhankelijk de versheid, de dikte en de sa- nenstelling zal het brood meer of ninder vocht bevatten. De sensor torgt er nu voor dat het rooster pas litsehakelt als het brood de juiste iruiningsgraad heeft bereikt. Niet a vooral niet te laat. RIJMKRANT 1991 PAGINA 11 „De edele kunst van het andijvie schoonmaken, die leer je niet in het buurthuis Als ze daar iets behande len, dan is het de exotische keuken, Surinaams of iets dergelijks". Aldus Rineke Rust, manager communica tie bij het Nederlands Zuivelbureau bij de presentatie van het het jong ste kookboek van het Zuivelbu reau. Na al die kaas- en kookboe ken die ze eerder uitgaven, hebben de propagandamakers voor Neder landse zuivel nu een standaard werk gemaakt. Een 480 bladzijden dik boek met ruim 500 recepten, dat Kook ook heet, en waarvan ze ho pen dat het een klassiek naslag werk wordt. Rineke Rust en andere 'culi's' (mooi woord voor eet- en kookliefheb- bers) maken zich zorgen over het feit dat je tegenwoordig in Neder land eigenlijk nergens meer kunt leren koken. Er zijn hier en daar wel cursussen, ook van het Zuivel bureau zelf, maar dat is toch eigen lijk meer tijdverdrijf dan serieuze training. Ter gelegenheid van het nieuwe boek had het Zuivelbureau aan di verse culinaire schrijvers gevraagd, wat zij als hun 'basisboek' gebrui ken. Nog steeds blijken dat de grote leerboeken van de ouderwetse huishoudscholen te zijn. Het Wan- née Kookboek van de Amsterdam- s(ch)e huishoudschool en het Kook boek van de Haagse Huishoud school. Een enkeling noemde de se rie Blue Band Kookboekjes, waar van er intussen al heel veel ver schenen zijn. Maar hij zei er na drukkelijk bij datje in alle recepten de Blue Band-margarine door boter moet vervangen. Geen lesboek In Kook Ook is in ieder geval te le zen hoe je een ei kookt en hoe je an dijvie schoonmaakt. Maar het is niet een lesboek in de letterlijke zin. „Koken kun al alleen maar leren door het heel vaak te doen", aldus Rineke Rust, die van huis uit voe dingslerares is. Maar vaak doen, daar zit onmiddel lijk het probleem van de moderne huisvrouw/huisman. Vaak doen is niet meer echt nodig, want de Mona-toetjes liggen voor het grij pen. Vaak doen neemt af doordat werkende vrouwen weinig tijd hebben. En vaak doen wordt ook al niet aangewakkerd door kookles op school, want zo'n les bestaat niet. Er is op scholen geen tijd en geen geld Je moet als geïnteresseerde in ko ken dus zelf het initiatief nemen en je eigen weg zoeken. Je moet door de zure appel heen bijten als de saus schift of de biefstuk taai wordt. Ge woon een doordouwer zijn, en het de volgende keer weer proberen. Daarbij heb je inderdaad een boek met kook-grondbeginselen nodig. Dat kan dus nu 'Kook ook' zijn, maar dat lijkt niet meer op de tradi tionele Wannée's en dergelijke. Talloze moderne produkten, nieu we levensmiddelen, moderne re cepten. en moderne technieken zijn in dit boek opgenomen. Het geeft bovendien veel produktinformatie, die wordt geïllustreerd met prach tige, duidelijke foto's, zodat je goed kan zien waar ze het over hebben. Maar de cake gaat toch ongeveer nog net zo als bij Wannée. Wannée doet er als extra smaak een beetje vanille en citroenrasp in, wat erg lekker is, en laat je grondig met de hand kloppen De auteurs van Kook Ook kloppen tien minuten met de handmixer. Voor het zuive re handwerk moet je dus bij de vooroorlogse culi's zijn. In hoeverre Kook Ook snel ouder wets wordt, omdat er weer nieuwe modes in eten en koken komen, zal nog blijken. Soms gaan de trends wel heel erg vlug. Het is te koop in Blue Band -5K- Goedkoop Het Zuivelbureau heeft voor de de cembermaand ook goedkope cadeautjes, een serie kleine kook boekjes, die ƒ5,95 kosten. Het nieuwste in deze reeks is Spannen de soepen, met tachtig leuke soeprecepten De recepten zijn recht-toe-recht-aan beschrijvin gen, met van elke soep een foto, zo dat je weet hoe hij moet worden. Een heel aardig boekje met veel va riatie: gewone tomatensoep, maar ook venkelsoep met visquenelles. Kerstbuffet De Blue Band Kookboekjes zijn te genwoordig iets duurder dan ze wa ren. namelijk ƒ8,40. Het nieuwste heet Kleine gerechten, dat enige tijd geleden verscheen. Die kleine gerechten zijn een zeer uiteenlo pende reeks van hartige happen, waarmee je een heel lekker kerst buffet kan samenstellen. Maar dan wel rekenen op veel werk in de keuken, want gevulde zalmhoorn tjes, kalkoenmousse of soesjes met heilbotcrème rollen natuurlijk niet in een kwartiertje uitje handen. Er staan overigens ook eenvoudigere dingen in. De Blue Bandboekjes zijn recht streeks te bestellen via speciale spaarfolders. In totaal zijn er ruim 2,5 miljoen van verkocht. Zeer po pulaire boekjes dus. DEN HAAG Het 'id Gert Koffeman, die Mede daaróm !heid kreeg als voorzit- gen zeggen op non-actief blijven. De frac tie van het CDA wil zich pas buigen over de vraag of Koffeman zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer moet opgeven, wanneer hij inderdaad wordt veroordeeld. Koffeman eigenlijk wel blij dat de rechter eraan te pas komt, i ge- t zijn als de officier geen termen voor vervolging aanwezig had geacht. Maar dan was er misschien toch iets blijven hangen. Daarom vind ik het toch wel po sitief dat de rechter een uitspraak zal hiertoe besloten op grond doen. Ik neem aan dat iedereen hem wél 1st afgesloten gerechtelijk op zijn woord zal geloven". Het is nog niet bekend op de zaak voor de rechter Pagina 3: Dubbel 'salaris' nekt Koffe- tijd zal Koffeman naar ei- man wordt strafrechtelijk >gens valsheid in ge- i justitie mr. R. Berger i Het slib, bestemd voor stort in Moer- van honderd meter op de rijbaan te- r moest eraan te pas komen om met ion te spulten. Door het voorval ont- ?n Haag een file van negen kilometer lag weer oploste. FOTO: WIM VAN NOORT iten De chirug heeft het nadrukke- bro- lijk over gebroken heupen bij ige- ouderen, want bij een versle- t is ten heup krijgt de patiënt al- oraf tijd een prothese, ele- „Het lukt dus wel degelijk", ■zie- zegt Van Vugt, „en in Neder- op land, Duitsland en Engeland laar wordt daarom onnodig vaak nog een heupprothese aangebracht, eup Ik heb de patiënten die op een foto natuurlijke wijze zijn genezen >ed- twee jaar gevolgd. Bij ruim ne er gentig procent van hen bleken ike- na die tijd de resultaten nog goed tot zeer goed te zijn". VN-topman: akkoord over vrijlating van gijzelaars NEW YORK Secretaris-ge neraal van de Verenigde Na ties Perez de Cuellar heeft het bestaan onthuld van een prin cipe-akkoord over de onvoor waardelijke vrijlating vóór de Kerst van de resterende wes terse gijzelaars. Het is de eer ste keer dat er geen voorwaar den zijn gesteld door de shi'iti- sche groepen die westerse gij zelaars vasthouden, aldus Pe rez de Cuellar. In het verleden eisten de gij zelnemers in ruil voor de vrij lating van gijzelaars de invrij heidstelling door Israël van Arabische gevangenen. Israël eiste op zijn beurt de vrijlating van, of informatie over, ge vangen genomen Israëlische militairen. De maandag vrijgelaten gijze laars Waite en Sutherland zei den na hun vrijlating dat hun gijzelnemers hadden gezegd dat de resterende Amerikaan se gijzelaars, Terry Anderson, Alann Steen en Joseph Cicip- pio, voor het eind van deze maand vrij zullen zijn. De an deren die worden vermist, zijn twee Duitse hulpverleners en de Italiaanse zakenman Moli- nari. Gevreesd wordt dat Moli- nari dood is. Britse functiona rissen menen bijna zeker te weten dat de Brit Alec Collett, die werkzaam was voor de Verenigde Naties in 1986 is ge dood. Pagina 5: Gezin Waite lo geert voorlopig op basis ADVERTENTIE EXCLUSIEF SOEPEL RUNDLEDER ongeioo'ii|li lage pri|S voor een derge-i;- Re kwaliteit ViTt taar garantie OeoMjjg De™*»eg4 OtU'OQu ledenC H«(r«iTvnefS!r»ai S2a-5« 07' 127509 AmsietOim-C Moeieeg t?r» Spmsru; 020-6 GeöeranOptem O2O6"OS'0 VaardingefvC Ki t op met )iste .ste ling Veel mensen hebben nu eenmaal moeite met het betalen van belastingaanslagen, zeker als het in één of twee keer moet. Zoals bijvoorbeeld de onroerend-goedbelasting. Het gaat dan dikwijls om niet geringe bedragen, die de meeste gemeenten graag zo snel mogelijk willen innen. De gemeente Spijkenisse wil nu als eerste gemeente in ons land ertoe overgaan deze belastingen gespreid te innen. En hoewel de Leidse Courant ook liever heeft dat een abonnee in één keer zijn jaarabonne ment betaalt, kan dat al sinds jaar en dag ook per kwartaal of per maand. Zelfs per dag, maar dan betaalt de lezer niet alleen méér, maar mist hij ook nog eens het gemak dat de krant in zijn bus wordt gemikt. ELKE DONDERDAG DE J UC^USia V IC V Cl rvvzii i _n krant ontvangen Bel t i 19.00 uur, zaterdags t -- -n 15.00 uur. telefoonn 22248 en uw krant wordt nog c avond nabezorgd. BELGRADO/ZAGREB Joegoslavië zal niet dat buitenlandse oorlogssche pen zorg dragen voor de be scherming van hulpkonvooien. De schepen zouden vandaag vanuit de Italiaanse haven Brindisi naar Joegoslavië va ren om hulp te bieden aan be legerde Kroatische steden. Volgens het door Servië gedo mineerde staatspresidium is van bedreiging van de hulp geen sprake. Niettemin heb ben Italië en Frankrijk beslo ten een gezamenlijk hulptran sport met medicijnen en voed sel voor Dubrovnik te laten begeleiden door het Italiaanse fregat Euro. De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, de Kroaat Budomir Loncar, heeft vandaag aangekondigd te zul len aftreden. Het federale par lement, gedomineerd door Serviërs, had het vertrouwen in Loncar en in premier Ante Markovic, tevens een Kroaat, Duizenden ren de verwoeste Kroatische stad Vukovar ontvlucht, ter wijl het leger verzetshaarden in de strategische stad uitscha kelde. De speciale afgezant van de Verenigde Naties, Cy rus Vance, zei gisteren na een bezoek aan Vukovar dat de VN-vredestroepen „z mogelijk" gestuurd worden. „Wat we vandaag hier hebben gezien is erger dan alles wat we konden ver wachten", aldus Vance. Vance probeert met de strij dende partijen in Joegoslavië overeenstemming te bereiken over het sturen van een vre desmacht. Pagina 5: Legergroen over heerst in Servische uitvals basis Sid 77 CU Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I Dhr/Mevr: I Straat: Voorl: I Postcode/Plaats: DEN HAAG De pensi oenwereld heeft vandaag in een hoorzitting in de Tweede Kamer de volks vertegenwoordigers nog eens ondubbelzinnig dui delijk gemaakt dat pen sioen een zaak is van de premiebetalers: werkge vers en werknemers. Uit bijdragen van de Stichting van de Arbeid (de centrale werkgevers- en werknemers organisaties) en de organisaties van bedrijfs- en onderne mingspensioenfondsen bleek dat de sociale partners afwij zend staan tegenover een uni forme, van bovenaf opgelegde pensioennorm. Zij keren zich tegen het pleidooi van het ka binet voor het loslaten van eindloonregelingen (het pen sioen wordt afgeleid van het laatst genoten, in regel hoogste inkomen) ten gunste van mid delloonregelingen (de gemid delde loonopbouw tijdens een loopbaan). icieiuuii. Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar J 2501 VC Den Haag j Of bel 071-313 677 711848 003000 ■iiiiinn»iiin»inn

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11