Openingstijden iinderopvang [loeten ruimer FAO eensgezind over vernieuwing Reflex pupil bruikbaar bij diagnose van ziekten BINNENLAND CDA wijkt niet voor Simons Tweedehands auto's gedurende vele jaren verkocht als nieuw Moeders van 52 schrikbeeld gynaecoloog Minister heeft at goed te maken" Reorganisatie gevangeniswezen HELP HELPEN idóc Qowiant DINSDAG 19 NOVEMBER 1991 (Vervolg van de voorpagina) De CDA-senator ontkende met zingwekkend dat Simons zich klem dat hij zich voor het kar- pas de afgelopen^ weken heeft retje heeft laten spannen van 'de gezondheidszorg-lobby', zo als zijn partijgenoot Weijers hem verwijt. Weijers, voorma- DEN HAAG De CDA- fractie zal niet wijken voor een machtswoord lig CDA-lid van de Tweede waarbij staatssecretaris Si- Kamer, is voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars. „Ik heb mons met aftreden dreigt. „Dat zou niet erg verstan- verdiept in de Europese wet geving. De bewindsman vroeg enkele weken terug de lands advocaat te onderzoeken of de basisverzekering strookt met de EG-regels. De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, zette vorige dig zijn van do staatssocre- je genoemde lobby, behalve taris," aldus Kaland. De de heer Weijers zelf. Hij is de nooit iemand ontvangen van week serieuze vraagtekens bij het plan, maar de staatssecre- FOTO: DIJKSTRA CDA-fractie zal de PvdA bewindsman dan ook niet tegenhouden indien hij vandaag aankondigt op te stappen. enige die mij heeft opgezocht", repliceerde Kaland. Volgens CDA-senator me vrouw Michiels van Kesse- nich-Hoogendam is het verba- taris heeft de Commissie giste ren in een brief laten weten dat er geen sprake is van be teugeling van de vrijheid van vestiging en concurrentie en oneigenlijke beperkingen voor buitenlandse verzekeraars. GSD - ambtenaar verdacht van verduistering ROTTERDAM Het 43-jari- ge hoofd van de afdeling ver zorging van de gemeentelijke sociale dienst in Roterdam is aangehouden op verdenking van fraude. Aanleiding was aangifte door de GSD van ver duistering van 400.000 tot 500.000 gulden. De zaak kwam aan het licht bij een interne controle. De man zou de afge lopen jaren grote bedragen naar zijn eigen bankrekening hebben laten overschrijven door gefingeerde aanvragen in te dienen. DEN HAAG Een automobielbedrijf uit Nieu- werkerk aan den IJssel heeft jarenlang tweede hands auto's van het merk Mercedes verkocht alsof het nieuwe betrof. Het gaat om ongeveer tweehonderd wagens. Het schadebedrag is inmiddels opgelopen tot zo'n twee miljoen gulden. Tientallen personen zijn door de frauduleuze praktijken benadeeld. Er zijn drie mensen aangehouden. Een onderzoeksteam van de politie heeft na een diepgaand onderzoek de omvangrijke frau de opgelost. Het team, bestaande uit de rijkspo litie Nieuwerkerk aan den IJssel, de tactische recherche van de rijkspolitie district Den Haag en de FIOD-Douanerecherche, kwam de zaak op het spoor toen benadeelden in 1990 aangifte deden van oplichting. Tijdens het onderzoek werd in mei dit jaar op vier plaatsen huiszoe king gedaan. Daarbij werd een grote hoeveel heid administratie in beslag genomen. Uit het onderzoek bleek dat ongeveer 200 ge bruikte auto's van het merk Mercedes voor nieuw waren verkocht. Het automobielbedrijf heeft volgens de politie inmiddels enkele bena deelden schadeloos gesteld. De politie sluit niet uit dat in de nabije toe komst nog meer verdachten worden aangehou den. De drie arrestanten, twee directeuren van het bedrijf uit Nieuwerkerk aan den IJssel en een compagnon van hen uit Stadskanaal, wor den donderdag voorgeleid aan de officier van justitie te Rotterdam. jen K het een vi ilie ei te staa mense :aart v die dat ïinisti die u a™!® HAAG Kinder- 'ewooi 'rblijven moeten hun ngstijden beter af- nen op de werktijden de Se de ouders. Ruim ze- ?en mg procent van de erale' ers die in de zorgsec- •schap 'erkzaam zijn wil dat jend. ns een rapport dat 'em zi en is aangeboden 3e 'fed minister D'Ancona Onde iVVC. Het onderzoek kkoor Amsterdam en Den ivolg I uitgevoerd. gevul( erviscflangnjkste conclusie 1S ïoeders die in continu hjk h en werkzaam zijn nf> or ;lal in de verplegende en oudin gende beroepen amelijk behoefte hebben cinderopvang met ver- openingstijden en op- e Sen tijdens de vakantie en Slavoir aan volledige 7 keer tot a sop vang. Uit het onder- Is hun )kJkt ver(der dat slechts procent van de werkge- n geni de zorgsector over een i/ina °ening voor kinderop- ifhanl jeschikt. ntie o nderzoek naar 24-uurs r? g is gehouden naar aan- jvan het cao-conflict in igsector in het voorjaar in K1990. Op verzoek van emaal [evers en werknemers n (iet ministerie onderzoek naar de relatie tussen het b dsraai redesi kinderopvang en behoud van personeel. In deze sector be staat 85 procent van de werk nemers uit vrouwen. De gedachte was dat veel vrouwen de verzorgende be roepen verlaten wegens ge brek aan 24-uurs opvang. De onderzoekers zijn van mening dat de behoefte aan deze vorm van opvang gering is. Zij plei ten echter voor een experi ment op dit gebied (24-uurs opvang en flexibele opvang). Minister D'Ancona is bereid een dergelijk initiatief finan cieel mogelijk te maken. De bewindsvrouw wil de conclu sies uit het rapport betrekken bij het verbeteren van de kwa liteit van kinderopvang. Rui mere openingstijden zullen daarvan deel uitmaken. Opvangplaatsen Naast het rapport heeft de af deling sociaal geografisch en bestuurskundig onderzoek van de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) minister D'Ancona gisteren op de hoog te gebracht van de effecten van de Stimuleringsmaatregel Kinderopvang. Eind 1990 be droeg het aantal gemeenten dat kinderopvang verzorgde 316. Dat is 105 gemeenten meer dan in 1989. Daarnaast zijn 296 gemeenten bezig kin deropvang mogelijk te maken. Uit dit onderzoek blijkt ook dat het aantal opvangplaatsen in 1990 is gegroeid tot 28.739 plaatsen. Dat is 8344 plaatsen meer dan in 1989. Het aantal kinderen dat uiteindelijk ge bruik maakt van de beschik bare plaatsen bedraagt 56.000. Dit komt doordat elke opvang plaats gemiddeld door twee kinderen wordt gebruikt. Ook het aantal bedrijven en instellingen dat opvangplaat sen voor hun werknemers huurt vertoont een stijgende lijn. In 1990 bedroeg het aantal gehuurde plaatsen 6339. Dat is maar liefst 130 procent meer dan in het jaar daarvoor. Mi nister D'Ancona is tevreden met deze stijging, aldus haar woordvoerder gisteren, maar vindt dat werkgevers toch nog meer meer gebruik zouden moeten maken van de Stimu leringsmaatregel. Bedrijven en instellingen zijn daarom per advertentie geïnformeerd over de mogelijkheden. Inmiddels hebben 1130 bedrijven en in stellingen om informatie ge- Uit het VNG-rapport blijkt verder dat de werkgelegen heid in deze sector in een jaar tijd gegroeid is met 2000 ar beidsplaatsen. Op basis van de onderzoekscijfers verwacht de minister eind 1993 in totaal ruim 49.000 opvangplaatsen te zullen realiseren, goed voor 100.000 kinderen. Geketend hangt de replica van het VOC-schip De Liefde boven de Admiralen- gracht. Gister avond is De Lief de aan boord ge takeld van de Admiralengracht om vervoerd te worden naar Ja pan. De replica gaat daar deel uitmaken van het zogenaamde Hol land Village. FOTO: ANP UTRECHT Vrouwen van 52 jaar die moeder worden. Dat is een moge lijk perspectief als het in Nederland blijft gaan zo als het nu gaat. Gynaeco loog prof. dr. E.R. te Vel de heeft in een oratie die hij vanmiddag in het aca demiegebouw van de Rijksuniversiteit Utrecht heeft gehouden, zijn zorg over de geestelijke en li chamelijke conditie van toekomstige Nederlanders verwerkt. De voorspelling van de gynae coloog over in aantocht zijnde bejaarde moeders is gebaseerd op zijn idee dat vrouwen wel eens zouden kunnen gaan be sluiten hun eicellen op jeugdi ge leeftijd te laten invriezen. „En als zij dan een carrière achter de rug hebben, kunnen de cellen bevrucht worden en worden deze vrouwen alsnog moeder. Futuristisch maar niet onwerkelijk", aldus de gynae coloog. Hij voegde er nog aan toe dat de vrouwen die hun zwangerschappen dertig jaar hebben uitgesteld zich kunnen „laten bevruchten door de partner met wie zij op dat mo ment door het leven gaan". Maar dit laatste moet als een stukje sarcasme van de hoogle raar worden gezien, legde een universitaire voorlichter uit. In 1970 lag de gemiddelde leeftijd van vrouwen die voor de eerste keer moeder werden rond de 24 jaar. Die leeftijd ligt nu tussen de 27 en 28 jaar. „Het moederschap gaat dan toch knagen", meent Te Vel de. Omdat het naarmate de leeftijd vordert steeds moeilij ker wordt om zwanger te ra ken, doen steeds meer oudere vrouwen een beroep op de me dische wetenschap. Die biedt de mogelijkheid om in een re ageerbuis een bevruchting tot stand te brengen, waarna de bevruchte eicel in de baarmoe der van de vrouw wordt ge plaatst. Een schaduwzijde is dat door deze technieken rela tief vaak twee- of meerlingen worden geboren. Kort geleden baarde het nieuws opzien dat het bij zwangerschappen na reageerbuisbevruchting in dertig procent van de gevallen gaat om meerlingen. Meerlin gen zijn in de regel zwakker omdat ze doorgaans te vroeg ter wereld komen. Illegalen ontdekt in vrachtwagen DEN HAAG De Koninklij ke Marechaussee heeft het af gelopen weekeinde bij een grenscontrole in Hoek van Holland 31 illegale vreemde lingen in een vrachtwagen aangetroffen. De wagen was op weg naar Engeland. De chauffeur is aangehouden. De vreemdelingen bevonden zich tussen de gewone lading. Ze zijn overgedragen aan de vreemdelingendienst van de Rotterdamse politie. Het gaat om een groep jonge mannen uit India en Bangla Desh. De mannen werden tegen beta ling vervoerd door een trans portbedrijf uit Overijssel, zo blijkt uit hun verklaringen te genover de marechaussee. Het vervoeren van illegale vreem delingen is op dit moment een overtreding van het Vreemde- lingenbesluit. De overtreder riskeert een geldboete. Valsemunters aangehouden NIJMEGEN Met de aan houding van twee Nijmegena- ren en twee Belgen heeft de Nijmeegse politie zaterdag in samenwerking met de Belgi sche politie een omvangrijke valsemunterij opgerold. Een 36-jarige Nijmegenaar bleek bij zijn aanhouding een sport tas met 1.500.000 gulden aan vals geld bij zich te hebben. De Nijmeegse politie was al maan den op zoek naar de valse munters. De zaak kwam aan het rollen toen in september op het Nijmeegse NS-station een al maanden' afgesloten kluis door de Spoorwegen geo pend werd, waarin 138 valse biljetten van 250 gulden wer den gevonden. In verband met die zaak werden vier Nijmege- naren aangehouden. 4NCONA OP HET MATJE -n L KOOPMAN HAAG „Als mi- D'Ancona zo door- gooit zij haar eigen n in". Straffe taal VVD-kamerlid Jan Wiebenga, die de mi- van WVC deze in de Tweede Ka ter verantwoording roepen voor haar bare' beleid ten aan- van de opvang van oekers. D. Dijkhi H. Piet lebied, Nederlai (Athene) •ring (Rofc i Delhi), i (Mosko Belgrade nga heeft zich afgelopen inde danig opgewonden manier waarop D'An- omgegaan met ge en die op de nominatie voor een asielzoekers- gcentrum 'nieuwe stijl', slordig staaltje besturen vrees dat daardoor veel is aangericht", zegt hij. nga doelt op de brief leden vrijdag, waarin de de indruk wekte dat zij met negen gemeenten een akkoord had bereikt over de vestiging van Onderzoeks- en Opvangcentra (OC's). Vrijwel onmiddellijk trapte een aantal wethouders en burgemeesters op de rem: van een akkoord zou nog absoluut geen sprake zijn, enkele gemeenteraden hadden zich zelfs nog niet over de plannen uitgesproken. Wiebenga: „Ik neem het woord misleiding niet in de mond, maar het lijkt er toch sterk op dat de minister de Tweede Kamer verkeerd heeft ingelicht. Ik til daar zwaar aan, omdat het probleem van de asielzoekers nu eenmaal heel gevoelig is. Ook vorig jaar heeft een 'overval' van de mi nister op een aantal gemeen ten kwaad bloed gezet. Toen werden negen burgemeesters op het Torentje van Lubbers ontboden om daar te horen dat er zonder vooroverleg asiel zoekerscentra waren opgezet". Wiebenga hoopt dat D'Ancona de interpellatie in de Tweede Kamer zal gebruiken om de lucht tussen haarzelf en de ge meentebestuurders te zuive- Wao'ers t Druk overleg gisteren op een bijeenkomst van de samenwerkende re gionale wao/aaw-plat- forms. De platforms be sloten naar de rechter stappen indien het be stuur van de Gemeen- schapelijke Medische Dienst (GMD) instemt met de overgang van GMD-artsen naar de bedrijfsverenigingen (bv's). De arbeidsonge schikten vinden het af hankelijk stellen van de wettelijk verankerde en onafhankelijke taken van de GMD-artsen en arbeidsdeskundigen van het beleid van de bv's „bedenkelijk". FOTO: ANP DEN HAAG Het minis terie van justitie heeft voor een deel overeen stemming bereikt met de vakbonden over reorgani saties binnen het gevange niswezen. In Den Haag gaan twee vleugels van de Kantelberg dicht. In de plannen worden verder de huizen van bewaring in As sen en Zutphen en de half open inrichting in Grave ge sloten. In Veenhuizen gaan verschillende inrichtingen dicht. Personeel in de A- en C- vleugel van De Kantelberg wordt ondergebracht in huizen van bewaring in Den Haag en Rotterdam, waar het perso- neelverloop hoog is. Volgens de CFO, de christelij ke vakbond voor overheids personeel, is nog lang geen overeenstemming bereikt over de reorganisatie. „Het ministe rie dacht de plannen er even doorheen te jagen, maar dat is niet gelukt", zegt bestuurster Juliette Bouw van CFO. „Ook de verplaatsing van personeel uit Den Haag naar Rotterdam gaat er bij ons niet in. ld en oorkonde voor agenten i) 1AAR De politiemensen die vorige week in de nacht insdag op woensdag in actie kwamen toen bij het huis van ecretaris Kosto (justitie) een bomaanslag werd gepleegd, n gisteren een attentie gekregen. Tiidens een speciale bij- mst, waarbij ook de echtgenote van de staatssecretaris aan was, kregen de agenten een envelop, met daarin een be- 'an vijfhonderd gulden, en een oorkonde. AMSTERDAM De pu pillen van mensen die lij den aan ziekten als multi ple sclerose en siiikerziek- te reageren anders dan gezonde mensen wanneer in een donkere ruimte plotseling het licht wordt aangedaan. Het meten van pupilreflexen kan daarom een bijdrage leve ren aan het in een vroeg stadi um diagnosticeren van deze ziekten. Dat is de conclusie die de medisch fysicus J. Bos trekt in zijn proefschrift 'Dynamics of the human pupillary sys tem'. Hij promoveert morgen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het vernauwen en verwijden van de pupil bij een verande rende hoeveelheid licht, kan niet worden beïnvloed door de wil. In het oog wordt licht om gezet in electrische activiteit, die door zenuwen wordt ge transporteerd naar verschil lende delen binnen hersenen en ruggemerg. Daar worden „beslissingen" genomen, waar op de zenuwen de bewerkte „informatie" terug brengen naar het oog. In de iris van het oog zorgen spiertjes voor een verwijding of vernauwing van de pupil. Zo kunnen er verschillende ziekten waarbij het zenuwstel sel een belangrijke rol speelt worden opgespoord en kan worden bepaald of een thera pie goed werkt. In zijn proef schrift beschrijft Bos de wer king van een apparaat waar mee de verschillende fasen van de pupilreflex nauwkeu rig worden onderzocht. PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Sinterklaas-voorraad doelwit van dieven WADDINXVEEN Van een afgesloten parkeerterrein in Waddinxveen is in de afgelo- penn nacht een vrachtwagen met computerspelletjes en keyboards gestolen. Elf andere vrachtwagens, geladen met speelgoed en huishoudelijke artikelen, werden opengebro ken. De totale waarde van het gestolene is ongeveer 340.000 gulden, aldus de rijkspolitie. De vrachtwagens, eigendom van een Wadainxveens trans portbedrijf, stonden klaar om voor de Sinterklaas-periode een winkelketen te bevoorra- ROME De tweejaarlijk se algemene vergadering van de FAO, de wereld voedselorganisatie van de Verenigde Naties die deze hele maand in Rome wordt gehouden, lijkt in teressante vernieuwingen op te gaan leveren. Gisteren heeft de vergadering zonder tegenstemmen een ver andering in het handvest aan vaard, die het de Europese Ge meenschap mogelijk maakt om naast de afzonderlijke lidsta ten zelf ook FAO-lid te wor den. De EG wordt zodoende als eerste verbond van onaf hankelijke staten toegelaten tot een VN-organisatie. De FAO-vergadering die in het verleden vaak rumoerig is verlopen, is dit keer een toon beeld van eensgezindheid. Twee jaar geleden werd die nog verscheurd door een voor stel tot steun aan Palestijnse boeren in de bezette gebieden dat Israel en de VS tegenover de rest van de lidstaten plaat ste. Maar afgelopen week ble ken Israëlische en Arabische vertgenwoordigers, geholpen door het positieve resultaat van de besprekingen in Ma drid, het over de technische uitvoering daarvan wèl eens te kunnen worden. Naast voedselproduktie moet ook geboortebeperking aan dacht krijgen binnen het anti- hongerprogramma van de FAO. En terwijl voorheen al leen overlegd werd met rege ringen en nauwelijks werd ge let op de maatschappelijke om standigheden binnen project- landen, zal de FAO voortaan steeds meer samenwerken met inheemse boerenorganisaties en bij de verdeling van projec ten ook rekening houden met binnenlandse factoren als mensenrechten, politieke en economische vrijheid, corrup tie en de hoogte van de mili taire uitgaven. Een land als Zaïre met een corrupt en mili taristisch eenpartijstel zal in de toekomst dus niet meer op FAO-bijstand hoeven te reke nen. Het voornaamste twistpunt be treft de begroting die door de directeur-generaal voor de ko mende twee jaar op 672 mil joen dollar was gesteld. Dat is 13,5 procent meer dan twee jaar geleden, maar die stijging komt helemaal voor rekening van de prijsontwikkeling in Rome. Alle lidstaten gingen daarmee akkoord, behalve de Verenigde Staten die in zijn eentje 25 procent van de be groting voor zijn rekening neemt. De Amerikanen eisen dat er voor 27 miljoen dollar op de begroting gesnoeid wordt en hebben gedreigd dat zij anders hun achterstallige betalingen van 150 miljoen dollar ook niet zullen voldoen. Vertegenwoordigers van ande re landen toonden zich giste ren zichtbaar geërgerd door de 'chantage' en de arrogantie van de enig overgebleven su permacht. Tenslotte wordt er al lichtjes gelobbyd voor de opvolging van de Libanees Saouma wiens zes-jarige ambtstermijn in 1993 afloopt. De 64-jarige Saouma staat al sinds 1975 aan het hoofd van de FAO die hij volgens kritici heeft uitge bouwd tot een bastion van vriendjespolitiek en persoonlij ke macht. De meeste westerse vertegenwoordigers hopen en verwachten echter dat hij zich geen vierde keer kandidaat zal stellen. Voor zijn opvolging worden in de wandelgangen vele namen genoemd, onder meer van de Nederlandse voormalige minister van land bouw Braks. RODE KRUIS DEN HAAG GIRO 6868

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3