„O jee bereikt nog veel te weinig mensen" GEESTELIJK LEVEN OPINIE Kerkjurist adviseert Mariënburg bij opvolging van bisschop Ernst 'Kerk kan slechts functioneren als tegenbeweging' COMMENTAAR £eidM<2owuvnt al £eidóeSomo*it DINSDAG 19 NOVEMBER 1991 idót Argentijnse bisschop beschuldigd van fraude BUENOS AIRES Oud-bisschop Luis Mario Picchi en zijn broer Pedro worden ervan beschuldigd dat zij honderden men sen in het Argentijnse bisdom Venado Tuerto voor ongeveer 10 miljoen dollar hebben opgelicht. Picchi (76), lid van de orde der salesianen van Don Bosco, was van 1978 tot 1989 bisschop van Venado Tuerto, zijn broer was tot 1987 administrateur van het bisdom. In 1987 ging Carfina, een onderneming die de beide broers hadden opgericht, failliet. Het bedrijf liet schulden na ter waarde van 10 miljoen dollar. Omdat bij het faillissement ook bezittingen van de Rooms-Katholieke Kerk betrokken waren, moest het Hooggerechtshof uitspraak doen. Dit bepaalde dat de bezittingen van de kerk „onvervreemdbaar" waren en dat vol gens het verdrag tussen Argentinië en de Heilige Stoel het ker kelijk wetboek van kracht is voor alle kerkelijke goederen die voor de „goddelijke eredienst" zijn bestemd. Zo'n eigendom kan alleen worden verkocht, als de kerk verklaart dat het niet lan ger een plaats is die voor de eredienst is bestemd. Het valt niet te verwachten dat de leiding van de Rooms-Katholieke Kerk de kathedraal van Venado Tuerto en andere kerken aan de ere dienst zal onttrekken. Mgr. Picchi wacht nog een proces wegens fraude, maar hij is niet in hechtenis genomen. Wij bedriegen en vleien niemand door zulke fijne kunstgrepen als onszelf Arthur Schopenhauer KEK en CCEE kondigen tweede Basel aan SANTIAGO DE COMPOSTELA De kerken in Europa zullen nog voor het einde van de eeuw een tweede Europese bijeenkomst over gerech tigheid, vrede en het behoud van de schepping houden. Thema van 'Basel II' wordt solidariteit, zo werd in Santiago de Compostela bekend ge maakt door de Konferentie van Europese Ker ken KEK en de Raad van RK Bisschoppenconfe renties CCEE in Europa. De eerste Europese conferentie in het kader van het conciliair pro ces vond in 1989 in de Zwitserse chemiestad on der het motto vrede in gerechtigheid plaats. De vijfde bijeenkomst van de Europese kerken is zondag met een plechtige oecumenische dienst in de kathedraal van, de Spaanse bedevaartsplaats beëindigd. In de slotverklaring spreken de presi dent van de CCEE, kardinaal Martini, en de vice-voorzitter van de KEK, de anglicaanse de ken John Arnold, de bereidheid van de kerken uit samen te werken bij de herevangelisatie van Europa. Leidse studentenpastor voorzitter VPW UTRECHT De Leidse studentenpastor drs. H. van Breukelen is gekozen tot voorzitter van de Federatie van Verenigingen van Pastoraal Werkenden in Nederland. Hij volgt dr. G. Zuidberg op, die zich na een termijn van vier jaar niet herkiesbaar had gesteld. Van Breuke len (61) is sinds 1964 verbonden aan de Leidse studentenecclesiaparochie in Leiden. Daarnaast is hij scholingsleider in de functiescholing van maatschappelijk werkers in de zwakzinnigen zorg. Deze functie legt hij eind dit jaar neer. Tot voor kort was hij voorzitter van de Vereni ging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Rotterdam. Tot vice-voorzitter van de Federa tie is gekozen drs. H. van Wel, tot voor kort werkzaam bij het pastoraal centrum van het bisdom Haarlem en nu beleidsmedewerker van Nieuwegen, een platform voor volwassenenca techese. OVERLEGORGAAN JODEN/CHRISTENEN BESTAAT TIEN JAAR DEN HAAG Tien jaar geleden zaten een gere formeerde predikant en een orthodoxe rabbijn in een loofhut in het Am sterdamse Buitenveldert. De predikant was net te rug uit Israel en wist dat het niet zo eenvoudig was om vertegenwoordigers van het orthodoxe joden dom en christenen bijeen te brengen. In die regenachtige Sukkot- week ontwierpen dr. S. Schoon en rabbijn H. Rodri- gues Pereira de structuur voor een overlegorgaan tussen jo den en christenen. Vandaag bestaat het Ojec tien jaar. Schoon en Pereira spraken af het plan aan de joodse en christelijke kerkgenootschap pen en instanties voor te leg gen. In behoudende joodse zo wel als christelijke kring wa ren er niet alleen positieve re acties. Het onbegrip en de vooroordelen van christenen enerzijds en de argwanende houding van de joodse ge meenschap anderzijds speel den hierbij een belangrijke rol. Ook was de toch al kleine joodse gemeenschap bang dat zendingsdrang de ware reden van de christenen was om met joden aan één tafel te gaan zit- In maart 1982 presenteerde het Ojec zich aan de pers. De drie joodse kerkgenootschap pen en de Kerk en Israël-orga- nen van vijf kerken (RKK, NHK, GKN, CGK en ELK) hadden zich aangesloten, als mede de Vereniging van Nes Ammimers, het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) en de B.Folkerts- ma Stichting voor Talmudica. Rodrigues Pereira trad vorig jaar af -als tweede voorzitter. Dat geen orthodoxe rabbijn bereid was hem in deze func tie op te volgen, wijst op de nog immer aanwezige arg waan aan orthodox-joodse zij de ten opzichte van het Ojec. Bezinning De krantelezer die het kerk nieuws Volgt, ziet het Ojec vaak als een actiegroep die re gelmatig op de barricade klimt als de rechten van de joodse gemeenschap of van de staat Israël worden geschonden. Volgens voorzitter Schoon klopt dit beeld van het Ojec niet met de werkelijkheid. „De rol van actiegroep hebben we opgedrongen gekregen. Voor negentig procent houden we ons bezig met religieus over leg, studie en, bezinning". Juist de religieuze bezinning strijkt menig orthodoxe rab bijn tegen de haren in. Rabbijn Dominee S. Schoon L.B. van de Kamp, die zichzelf de 'voor-de-voetenloper' van het Ojec noemt, vindt dat er teveel tussen het jodendom en het christendom staat om een FOTO: PERS UNIE religieuze dialoog te voeren. gaan joden bij christenen kij ken". Het Ojec heeft zich onder meer bezig gehouden met het anti-judaïsme in het Nieuwe Testament. Op zich vindt Van de Kamp dit niet verkeerd, maar het is volgens hem al leen een taak voor christenen. „Het Nieuwe Testament heeft immers geen enkele religieuze betekenis voor ons joden." Van de Kamp is echter wel te spreken over de manier waar op het Ojec zich inzet voor de joodse zaak en Israël. „Ik heb ze hiervoor een felicitatie ge stuurd". Van de Kamp wijst hiermee naar kwesties zoals het toneelstuk van Werner Fassbinder, het klooster bij het voormalig concentratiekamp Auschwitz, de evangelisten Goeree en de "pro-PLO-hou- ding" van de Raad van Ker ken. Rabbijn Pereira en ds. Schoon zijn beiden zeer tevreden over datgene wat het Ojec in de af gelopen tien jaar heeft bereikt. „Het is een stap vooruit dat fundamentele zaken niet meer verdrongen maar uitgesproken worden. De christenen in het Ojec onderkennen de intensi teit van gevoelens aan joodse zijde en zijn zich ervan bewust het Ojec altijd maar dat vertrouwen eerst langzaam de weekeinden op de heide, kan worden gewonnen," vindt Op sabbat komen christenen Schoon. Ook hebben op voor- naar ons kijken en op zondag stel van het Ojec de Neder- Zuidafrikaanse kerken willen investeringscode JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse kerken probe ren op een lijn te komen in hun houding tegenover inves teringen in Zuid-Afrika. Zij komen in februari 1992 bijeen om zich te bezinnen op een code voor investeringen in Zuid-Afrika, nu steeds meer buitenlandse bedrijven beslui ten opnieuw te investeren in dat land of daarvoor voorbe reidingen treffen. Dit heeft de secretaris-gene raal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, dr. Frank Chikane, meegedeeld. De se cretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, dr. Emi- lio Castro, constateerde vorige maand tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika dat de kerken zich afzonderlijk beraadden over hun houding tegenover economische sancties. Juist op dit belangrijke punt is een eensgezinde houding noodza kelijk, hield Castro de kerken voor. Aan de conferentie nemen be halve de Raad van Kerken ook de rooms-katholieke bis schoppen en Kagiso Trust, het belangrijkste kanaal voor de doorgifte van buuitenlandse fondsen aan anti-apartheids- groepen in Zuid-Afrika, deel. Uit de deelneming van de laat ste organisatie leiden waarne mers af dat anti-apartheidsor ganisaties zich zorgen maken over de financiële steun uit het buitenland. Aan het over leg nemen ook vakbondslei ders, zakenlieden, politieke leiders en economen deel. Een organisatie van academici die zich met sociaal-politieke en economische zaken bezig houden, zal op verzoek van de kerken de verwachtingen van de verschillende belangen groepen in het Zuidafrikaans bedrijfsleven en de gedragsco des voor investeringen in an dere landen bestuderen. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bodegraven H. Harkema te Onstwedde. Gereformeerde Kerken Beroepen te Spljk(Gr.) en Godlln- ze(Gr.) drs. R.R. Maathuis, kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aan genomen. Beroepbaarstelling drs. R.R. Maat huis. kandidaat te Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hoek (Z) D. Noort, kan didaat te Kampen; te Pernis drs. L.E. Leeftink, kandidaat te Ureterp. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Harderwljk-Zeewolde J. van Amstel te Ede en H. de Graaf te Drogeham. 11 ROOSENDAAL De vier afdelingen van de Mariënburgvereniging in het bisdom Breda beraden zich binnenkort over een voorstel van de Nijmeegse kerkjurist prof.dr. K. Walf om de parochieraden kan didaten te laten noemen voor de opvolging van bis schop Ernst. Ernst wordt 8 april 1992 75 jaar en is dan verplicht paus Johannes Paulus II zijn ontslag aan te bieden. De progressief-katholieke Ma riënburgvereniging lijkt daar mee terug te komen van haar houding om geen actie te on dernemen in verband met het vertrek van Ernst. Acties, zo als het inschakelen van (oud- )politici of een gesprek met de pro-nuntius, hebben bij eerde re bisschopsbenoemingen al leen maar frustraties opgele verd, motiveerde voorzitter drs. H.N. Peltenburg van de afdeling West-Brabant deze houding. Hij noemde Ernst een man „die opvalt door evenwichtigheid, wijsheid en eenvoud" en sprak zijn voor keur uit voor een nieuwe bis schop die de katholieken helpt „met een troostend woord in plaats van een steeds weer vermanend vingertje". De paus hoeft zich van de kandidatenlijst uit het bisdom Breda niets aan te trekken, er kende Walf. Zij heeft echter „een moreel bindend karak ter", zeker als niet alleen de parochieraden maar ook ande re instanties in het bisdom bij de raadpleging worden betrok ken. De kerkjurist baseerde zijn voorstel op artikel 212 van het kerkelijk wetboek dat de gelovigen het recht toekent „hun noden, in het bijzonder van geestelijke aard, en hun wensen" aan de leiders van de kerk voor te leggen. Soms hebben zij volgens het wet boek zelfs de plicht hun me ning kenbaar te maken. Walf raadde de rooms-katho- lieken in het bisdom Breda aan zowel nationaal als inter nationaal steun te zoeken voor de raadpleging, maar verder rustig af te wachten, hoe de leiding van de Rooms-Katho lieke Kerk in Nederland en Rome reageert. Hij beschouwt zijn voorstel als een eerste, kleine stap. Walf zou het liefst zien, dat een „verkiezingssy node"., bestaande uit geestelij ken en leken uit een bisdom, de bfsschop zou kiezen. De paus zou bij afwijzing van de gekozen kandidaat zijn bewee gredenen moeten vermelden. De theoloog prof.dr. A. Houte pen, die tien jaar als stafmede werker van het pastoraal cen trum van het bisdom Breda nauw heeft samengewerkt met Ernst, noemde het „oneerlijk en onrechtvaardig" voor de gelovigen van deze tijd om al- Mubarak bij de paus De Egyptische president Hosni Mubarak bracht een eendaags bezoek aan Rome. Hij werd in audiëntie ontvangen door de paus. ROTTERDAM De kerk kan in deze tijd slechts func tioneren als tegenbeweging. Dit stelde prof. Auke Jelsma, hoogleraar kerkgeschiedenis aan de theologische universi teit van de gereformeerde Kerken in Kampen op de bij eenkomst van de Open Kerk- beweging afgelopen weekein de in Rotterdam. De christelijke kerk is, zo con stateerde Jelsma, eeuwenlang dominant geweest in West-Eu ropa en de Nieuwe Wereld. Haar macht berustte vooral op het feit dat zij het lot van de mens in haar handen lag. De kerk preekte daarom angst voor een straffende God en vergeving als men zich tot haar wendde. Zij beschikte over de sleutel tot de hemelse macht. Alleen door de genade middelen van de kerk was men van een eeuwige zalig heid verzekerd. Nu in onze tijd de angst voor buitenaardse machten en het geloof in een hiernamaals af neemt of onbelangrijk wordt, heeft de mens minder behoef te aan een verlossende bood schap van de kerk. De kerk verliest aan invloed en macht en raakt in een minderheids positie. Dat de kerken zelf ervaren slechts tegenbeweging te zijn, blijkt uit de onrust en de ver deeldheid binnen haast elke kerk. Tegenover een vroegere duidelijke eenheid in belijden en beleid staat nu een verwar rende pluriformiteit; elke groep meent het beste ant woord te weten op de vragen van deze tijd. Of ze nu pro gressief of conservatief zijn, al lerlei groepen proberen naar buiten toe toch nog enige in vloed uit te oefenen. Het is im mers een onuitroeibaar ken merk van het christendom verkondigend te wallen zijn. Positief in een tegenbeweging kan volgens Jelsma zijn haar aandacht voor nieuwe accen ten, zorg voor vergeten waar den, het opkomen van ver drukte minderheden. Dit kan de winst zijn van een kerkelij ke tegenbeweging. Een tegen beweging kan ook negatieve aspecten' ontwikkelen; fanatis me, perfectionisme, neiging tot isolement, radicalisering, ver heerlijking van een leidende figuur. Jelsma gaf twee voorbeelden van een zijns inziens geslaagde tegenbeweging (in een tijdperk overigens waarin de kerk nog dominant was), de rol van de jezuïeten en van de quakers. De eersten wisten volgens Jelsma door hun contacten met de leidende machten in de maatschappij de katholieke kerk in Duitsland weer in vloedrijk te maken na de zwa re slagen die de Reformatie had toegebracht. De quakers hebben met een consequent volgehouden strijd bereikt dat in Amerika en uiteindelijk in heel de wereld de slavernij werd afgeschaft. Met grote of fers en inzet en consequent volgehouden hebben de ze groepen grote veranderingen kunnen bewerkstelligen. De kerkgeschiedenis leert dat een tegenbeweging succes heeft als ze zorgvuldig pro beert medestanders te vinden, zich de taal en de gewoonten van de 'tegenstander' eigen maakt. Zo kan de kerk alsnog, zo concludeerde Jelsma, een mentaliteitsverandering be werken wanneer ze een door dachte strategie volgt. landse Hervormde en de Gere formeerde Kerken 'zending onder joden' uit hun kerkorde geschrapt. Raad van kerken In 1984 ontstond er een ernstig conflict tussen de Raad van Kerken en het Ojec. De Raad van Kerken ontving een ver tegenwoordiger van de PLO zonder, zoals de afspraak wil de, eerst het Ojec te raadple gen. Bovendien vroeg de Raad om een hoorzitting van de Tweede Kamer over de schen ding van de mensenrechten op de door Israël bezette Westelij ke Jordaanoever. Dit herhaal de zich vorig jaar toen de Raad zich voor een opwaardering van de PLO-vertegenwoordi- ging in Den Haag uitsprak. Beide conflicten zijn bijgelegd, maar het wantrouwen is ge groeid. Er moet volgens Pereira veel veranderen. „Het Ojec bereikt nog te weinig mensen," vindt Pereira. Met grote zorg consta teert hij de verrechtsing, zowel bij joden als bij christenen, die een enorme belemmering voor het Ojec vormt. „Aan christe lijke zijde is er een veel betere begeleiding nodig. Daar zou veel meer voor georganiseerd moeten worden. Binnen joodse kring moeten meer mensen bereid zijn het gesprek met de kerken aan te gaan". Wie stopt de waanzin? WAT de Mongoolse horden en de nazi-legers niet gelj gelukt de Serviërs wel. Dubrovnik, het oude F de eeuwen heen altijd gespaard gebleven. Tot op de df het Joegoslavische 'federale' leger de parel van de Dal sche kust begon te vermorzelen. Een totaal zinloze ling. Welk strategisch doel wordt gediend met de aanl de vernietiging van Dubrovnik? Geen enkel. Men alleen verklaren door de zinloze wraakzucht van dj viërs. De Kroaat Stipe Mesic, nog steeds in naam voorzitte het collectieve presidentschap, ziet in de vernielzuch het Servisch-federale leger een strategie: verdrijving v is. lokale Kroatische bevolking en inpalming van het 'gezi de' gebied door Servië. Meer dan 300.000 Kroaten zijn op de vlucht gedreven. Nu de Kroatische grensstad Vu in handen van de Serviërs is gevallen, komen daar noj tienduizenden vluchtelingen uit de stad en uit de omlig dorpen bij. BlJ de veroveringsoorlog van de Serviërs tegen K spelen ook economisch motieven mee: Slavonië, het in het noord-oosten van Kroatië, is niet alleen een vi baar landbouwgebied, maar is ook rijk aan olie ei grondstoffen die een toekomstige Groot-Servische staa kan gebruiken. ONDANKS de totaal vruchteloze bemiddelingspog I geeft de EG haar inspanningen nog niet op. Eindelijk i er dan toch achter gekomen dat ze op de vredesconfe van Den Haag voortdurend met de verkeerde mense sproken hebben. De EG speelde voortdurend de kaart v Joegoslavische regering: de president Stipe Mesic, die i door Servië nooit aanvaard of erkend werd omdat Kroaat was, eerste minister Ante Markovic en minist J J buitenlandse zaken Budimir Loncar, twee figuren die u| tend voor zichzelf spraken en geen enkele invloed meei den uitoefenen op de gang van zaken in Joegoslavië, de Servische generaals van het 'federale leger' gewooi^j gang gingen. maar te klagen over de ver mindering van het kerkbe zoek. Ten onrechte hebben sommigen heimwee naar de kerk van de eerste helft van deze eeuw. „De wijze waarop de mensen nu in de kerk staan, is aanzienlijk meer ver want aan de bevrijding en soli dariteit van het Nieuwe Testa ment dan die kerk", zei Hou tepen. De kerk van voor de oorlog legde een grote druk op het geweten van de gelovige. De kerk leeft nu net als in de tweede en derde eeuw van onze jaartelling in een pre christelijk tijdperk, meende Houtepen. De kerk is geen staatskerk en is zich dieper be wust geworden van haar ei genlijke opdracht: de predi king van hej Rijk Gods. P ers c erkz zelf de ogen van de EG geopend. Na zich via een m greep al meester gemaakt te hebben van het 'federale' het 'federale' parlement en het collectieve leiderschap ben de Serviers zich nu ook de regering toegeëigend. 1 ns minister Ante Markovic werd ontslagen en met hem zij en nister van buitenlandse zaken Budimir Loncar. De 'fe< nil Joegoslavische staat' is nu helemaal Servisch. Ondt WC A rn uitg mom van legitimiteit en met het stilzwijgende akkoor de internationale gemeenschap legt Servie bijgevolg op wat van de Joegoslavische staat overblijft, aangevuli de territoriale veroveringen van het federaal-Serviscl ger, terwijl de republieken die zich onafhankelijk h verklaard, Slovenië en Kroatië, deze erkenning oi wordt. Hoe lang kan men deze dubbelzinnige houdin| gend ven volhouden? Hoe ver reiken de veroveringsplannen van de Seri generaals? Gaan ze zich tevreden stellen met Slavoir gaan ze de grenzen van Groot-Servië opschuiven tot as°Pv poorten van de Kroatische hoofdstad Zagreb, zoals hun gepubliceerde kaarten aantonen? Stellen ze geen gen met de Servische gedeelten van Bosnië-Herzegovina Ogninj len ze heel de republiek inlijven? En is de onafhanlbesch heidsverklaring van Maëedonië voldoende garantie o nder spaard te blijven van de Servische gebiedshonger? Het is in elk geval hoog tijd dat aan de oorlog in kp990. een Europese schande een einde wordt gemaal [ever EG is daartoe niet in staat gebleken, de WEU en de et 111 evenmin, ook al worden er nu in WEU-verband planni smeed. Dan maar via de VN. Misschien brengt het b~ van de drie Europese leden van de VN-Veiligheidsraad gië, Groot-Brittannië en Frankrijk, om een vredesi naar Kroatië te sturen een begin van een oplossing. tijdei Voorzitter predikantenbond bepleit meer hartstocht op landelijke vergadering DEN HAAG Op de landelij ke vergadering van de Her vormde Kerk moet het er in de toekomst wat hartstochtelij ker aan toe gaan dan nu vaak het geval is. Dat is de vurige wens van dominee L. de Lief de, voorzitter van de Bond van Nederlandse predikanten. Zijn oplossing is om in plaats van afgevaardigden uit de regio vertegenwoordigers van ver schillende geestelijke stromin gen op te trommelen. De lan delijke vergadering zou zo weer "werkelijk platform van gesprek, een podium van geëngageerden" kunnen wor den. De voorzitter van de predi kantenbond doet zijn voorstel in het blad Woord Dienst, veertiendaags orgaan van het hervormde gemeenteleven, aan de vooravond van de her vormde landelijke kerkverga dering. De Amstelveense predikant wijst erop dat de synode on langs heeft besloten dat een kerklid zelf mag besluiten (mits goed gemotiveerd) van welke plaatselijke gemeente hij lid wil worden. Moeten we deze lijn ook niet doortrekken voor wat betreft de samenstel ling van de landelijke kerk vergadering, vraagt De Liefde zich af. Nu is het nog zo dat de lande lijke kerkvergadering ge vormd wordt door vertegen woordigers uit de regionale kerkvergaderingen (classes) en adviseurs uit de verschillende hervormde raden. In de toekomst ziet De Liefde vertegenwoordigers van aller lei kerkelijke groeperingen in de synodebankjes schuiven. Uitgave: Kantoor Telefoon 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J Timmers Chef-redacteur G - J Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. van Koot 046 of 071 - 144 047): R Kleijn (chef). M n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e o (tel 071 - 144 049) K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815) A van Rijn (chef). W Bunschoten, drs C van Haersma Buma. A van Holstei E Huisman. H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs K Verj Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalmka (chef), S Evenhuis, S Pieterse Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e< er c dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederla' België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K, Swiers, M va Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), I leveld, D. Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), drs D. J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene) 1a.A R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heering (Ro< nsd; B. van Huët (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R Vunderink (Mosko W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado11 g1 F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertai was publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster 'an M de Cocq. n 08 30 tot 17.00 uur n 18 00 tot 19.00 uur, op z Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma t/m v 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling. per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart per kwartaal 78,60 per jaar 299.30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 HiE Pï 0M T ÉR uit ilW<3 Hl

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2