Lantal sporters groeit Nederlandse artsen kunnen ook leren van Roemenië Alphense politie grijpt winkeldieven ALLERLEI(DS) LEIDEN OMGEVING IWPLANNEN? De artsen Pal en Sonia Kikeli aan de Oude Rijn in Leiden. „Niet alleen materiële, ook menselijke waarden werden vernietigd on der Ceausescu". foto: wim van noort ARTSENECHTPAAR OP BEZOEK IN LEIDEN LEIDEN „We proberen een nieuwe opzet voor onze gezondheidszorg van de grond te krijgen. Er zijn weliswaar grote ver schillen tussen Roemenië en Nederland. Met de techniek lopen we twintig tot dertig jaar achter op Nederland. Dat kan niet zomaar worden ingelopen. Maar hier is een goede structuur die allang be staat en goede resultaten afwerpt. Daar kunnen wij misschien iets van overne men". Het Roemeense artsenechtpaar Pal en Sonia Kikeli verbleef de afgelopen vijf weken op uitnodiging van de hervormde diaconie in Leiden. De diaco nie heeft al jaren contacten met de Roemeense stad Tirgu Mures waar Pal Kikeli als hartspecialist verbonden is aan het plaatselijke ziekenhuis en als hoogleraar aan de universi teit. Zijn vrouw Sonia is kin derarts. Via de diaconie kre gen zij contact met de Leidse cardioloog A. de Rotte van het Diaconessenhuis. Dat leidde er toe dat het Leidse ziekenhuis afgeschreven apparatuur aan Tirgu Mures schonk. Pal Ki keli liep de afgelopen weken behalve in het Diaconessen- huis ook mee in het Zeehospi tium in Katwijk waar patiën ten revalideren. Bovendien bezocht hij het Academisch Medisch Centrum in Amster dam. Zijn vrouw bezocht met name de kinderafdeling van het AZL. Contacten Het echtpaar probeerde zoveel mogelijk te halen uit hun be zoek. Dat gold op medisch ge bied. Er werden bijvoorbeeld contacten gelegd met de hart stichting. Maar ook op mense lijk gebied. Via de diaconie maakte het echtpaar met heel wat Leidenaars kennis. Pal Kikeli: „We hebben alle moge lijkheden gekregen om Neder land te leren begrijpen, dat is heel bijzonder. Onder Ceauses cu werden niet alleen materië le waarden vernietigd, maar ook menselijke relaties ver slechterden. Iedereen werd steeds achterdochtiger. De fa milies die wij hier bezochten waren heel geïnteresseerd". De goede contacten met Lei den zijn volgens de Kikeli's ook in de toekomst belangrijk. „We willen een basis leggen via de diaconie. Er is meer contact nodig met een land als Nederland, dat vanuit de his torie erin is geslaagd te overle ven mt heel goede resultaten. Roemenië heeft veel oorlog en instabiliteit gekend, hetgeen tot veel verwoesting leidde. Dat is de oorzaak van de situa tie waarin we nu verkeren. De mensen moeten het belang van stabiliteit kunnen voelen". Contrasten Voor het Roemeense echtpaar dat het afgelopen weekeinde weer naar huis ging, was het bezoek in meer opzichten een situatie van contrasten. Op een kinderafdeling in Tirgu Mures heeft één verpleegkundige on der barre omstandigheden de zorg over vijftig kinderen. Het AZL daarentegen heeft de mo gelijkheden om kinderen met een gewicht van minder dan 500 gram in leven te houden. Over dat verschil wil Sonia Kikeli niet meer zeggen dan dat alle mogelijkheden die er zijn benut moeten worden. Ook van de discussies over be zuinigingen en andere proble men in de Nederlandse ge zondheidszorg kreeg het Roe meense echtpaar wel wat mee. Dat moet in hun oren toch als luxe-problemen hebben ge klonken. Pal Kikeli ontkent dat niet. „Luxe-problemen, misschien, maar voor wie hier werkt, zijn het wel echte pro blemen". En sprekend over de vergelij king met Roemenië merkt hij ook op dat het voor Neder landse studenten en artsen ook leerzaam kan zijn om eenzelf de reis als die van hem in om gekeerde richting te maken. ..Ze kunnen dan zien dat ook onder heel primaire omstan digheden veel kan worden ge daan voor patiënten. Wij heb ben op die manier ook iets aan Nederland te bieden". Uitein delijk kan er dan misschien een uitwisselingsmogelijkheid ontstaan voor de 250 artsen die jaarlijks in Tirgu Mures afstu deren. „Wie weet kunnen we zo een brug van Oost naar West over de Rijn slaan". REGIO De Alphense politie heeft afgelopen weekeinde een groot aantal winkeldieven op gepakt. De meeste dieven wer den gesnapt in winkelcentrum Herenhof, waar kledingzaken, een doe-het-zelver, een boe kenwinkel en een supermarkt het doelwit van overigens ver geefse pogingen waren. Ook in de Julianastraat werd een jeugdige winkeldief aangehou den. Allen krijgen een proces verbaal. Dieven hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een hoeveelheid vlees gestolen uit de toonbank van een slagerij aan de Veurseweg in Voor schoten. De inbrekers ver schaften zich toegang door een raam in de werkplaats uit zijn sponning te lichten. Daarna werd gehakt, biefstuk, kip en schapenvlees meegenomen. Uit een woning aan de Eiken donk in Noordwijkerhout zijn in de vroege zaterdaga vond sieraden en een onbe kend geldbedrag gestolen. De inbrekers kwamen de woning binnen via het bovenraampje van de keuken. In een woning aan de Berken laan in Sassenheim is tussen zaterdag- en zondagavond in gebroken. Ze waren de wo ning binnengekomen door het slot van de achterdeur open te breken. Vermist worden een onbekend bedrag aan geld en sieraden. Dieven hebben in het week einde een computer gestolen uit een vrijstaande woning aan de Aardamseweg in Ter Aar. Er werd een ruit aan de ach terzijde van de woning gebro ken om binnen te komen. Naast de computer namen de dieven ook discettes en los geld mee. De waarde van het gestolene loopt in de duizen den guldens. Uit een woning aan de Karo- lusgulden in Leiderdorp zijn vrijdag een foto-< waarde van 1000 gulden en een radio-cassette-recorder ge stolen. De inbrekers kwamen binnen door de voordeur open te breken. Uit een flatwoning aan de Iepenschans zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag een videorecorder, een televi sie, cd's en een draadloze tele foon gestolen. Bij een woning aan de Oltmarisdreef bleef het bij een poging. Inbrekers had den in de nacht van vrijdag op zaterdag tevergeefs gepro beerd om de voordeur open te breken. het gebouw van de GGD aan de Roodenburgerstraat la in Leiden. Voor meer inlichtin gen het landelijk bureau van Labyrint, 030-712610 of 071- 163336. Expositie In de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat is tot 28 november een expositie over het restaureren van boeken en het boekbinden te zien. Ook wordt een verzameling boek binders- en boekhandelsmerk jes geëxposeerd. De exposities zijn te bezichtigen tijdens de openingsuren van de biblio- Overgewicht Alle facetten van het onder werp overgewicht komen aan de orde tijdens een voorlichtingsavond in het Academisch Ziekenhuis De bijeenkomst die om 19.00 uur begint in Gebouw 1. kamer 3- 12 is georganiseerd door de Nederlandse Obesitas Vereni ging. Sprekers zijn internis- t endocrinoloog H. Lemkes en psychologe H. Bauer. Een fy siotherapeut geeft uitleg over de cursus 'Verantwoord bewe gen die in januari begint. Inzameling Donderdag kan weer oud pa pier worden ingeleverd bij kerkelijk centrum De Regen boog, Watermolen 1 in Leiden (Merenwijk). Van 09.00 tot 21.00 uur staat voor het ge bouw een container, waar het oud papier kan worden ingele- Heden overleed plotseling mijn lieve vrouw, onze moeder, schoonmoeder, oma, zuster, schoonzuster en tante DIRKSJE MAASDAM-HEUFF op de leeftijd van 71 jaar. Oegstgeest: A. M. Maasdam Leiden: J. Maasdam H. W. C. Maasdam-Damen Pieter, Judith Diemen: D. C. Maasdam H. M. Maasdam-Dreef Martijn, Jelle, Nicolien Oegstgeest: D. Dubbelaar-Maasdam C. A. Dubbelaar Cees, Astrid en verdere familie 16 november 1991 Haarlemmertrekvaart 34 2343 JC Oegstgeest Gelegenheid tot afscheid nemen in het Rouw- centrum Van der Luit, Willem de Zwijgerlaan 179, Leiden, dinsdag van 19.00-19.45 uur. De crematie is bepaald op woensdag 20 november a s. om 13.15 uur in het crematorium „Rhijnhof", Haagse Schouwweg (nieuwe ingang) te Leiden. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van het crematorium. Foto X. Rodenburg uit Leiden is als 22e geëindigd in de strijd om de Camera Awards 1991. De prijzen werden vandaag uitge reikt in theater 't Spant in Bussum. Totaal werden dit jaar 11.320 opnamen ingezon den voor deze foto- en video wedstrijd voor amateurs. De beste foto werd gemaakt door Hagenaar S. van der Hucht. Hij kreeg een camera ter waarde van 3000 gulden. Voor Rodenburg was er een com- pactcamera van 200 gulden. Harpen Edward Witsenburg bespeelt woensdag historische harpen in de Taffehzaal van het Rijks museum voor Oudheden, in gang voor het concert Papen- gracht 29. Witsenburg is een verzamelaar van harpen vanaf de Middeleeuwen tot onze tijd. Deze avond bespeelt hij har pen die dateren uit de periode 1750 tot 1820 en geeft hij daar bij een toelichting. Het concert begint om 20.15 uur. Gespreksgroep De stichting Labyrint houdt woensdag een kennismakings bijeenkomst voor een ge spreksgroep van familieleden van psychiatrisch patiënten. Dat gebeurt vanaf 19.30 uur in dacSowicvnt ïide i ende J "T «enaar in ja na ernstig eval °Br 124130 .00,l21. 14.15. JN srstraal itor II 20.15. 18.30, 45. 21 A«8«|P iWIJK Een 17-jari- Ijenaar raakte vannacht gewond toen hij op de l1: lboulevard in Noord- Ul ;schept werd door een Noordwijker. De toe van het ongeval, dat i uur plaats vond, was ;en nog niet geheel Vast staat dat de -ijker niet teveel had een De Leidenaar kon >t gehoord worden. Hij een verbrijzeld onder- n hersenletsel in coma AZL. Antiek gestolen LEIDEN Uit een woning aan het Ra penburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag bijzonder veel antiek wegge haald. Behalve siera den en tafelzilver, verdwenen een an tieke kaptafel met spiegel, een antiek kastje, twee spiegels en twee antieke klokken. De inbre kers kwamen binnen door een raam aan de achterzijde van het pand te forceren. Voet gespiest op staaldraad LEIDEN Een 8-jarig meisje is zaterdagmiddag ernstig gewond geraakt aan haar voet toen ze op sokken in een stuk staaldraad trapte. Het kind was op een bouwterrein aan de Schipholweg toen haar schoenen kwamen vast te zitten in de modder. Daarop trok het meisje ze gemakshalve maar helemaal uit. Zonder daarop bedacht te zijn trapte het meisje in een stuk staaldraad, dat haar voet doorboorde. De brandweer moest eraan te pas komen om het draad los te knippen maar daarna moest het kind nog naar het AZL om het staaldraad te laten verwijde- TBALCLUBS VERLIEZEN LEDEN Sint bestookt met vuurwerk NOORDWIJKER HOUT De Sint kreeg zaterdagmiddag in Noordwijkerhout geen al te hartelijke ontvangst. Een paar jongens van zo rond de tien a twaalf jaar uit Noordwijkerhout gooi den strijkers naar hem en de zwarte pieten toe. Dit veroorzaakte volgens de politie veel lawaai en schrik onder de vele omstanders. De politie heeft de jongens in de kraag kunnen grijpen. Tuinkabouters Lissese vrouw mishandeld met vissen verdwenen LEIDEN Als alleen de goudvissen waren verdwenen, had de da der nog onder de rei gers kunnen worden gezocht. Maar behalve de vijf goudvissen die tot de nacht van vrijdag op zaterdag nog frank en vrij in een vijvertje aan de Willem de Zwij gerlaan rondzwommen, waren ook twee tuinka bouters met de noorder zon vertrokken. Gedu peerde is een 52-jarige man uit Leiden. LISSE Een 59-jarige vrouw uit Lisse werd zaterdag in de Kanaalstraat in haar woonplaats mishandeld door een 50-jari- ge plaatsgenoot Zonder enige aanleiding sloeg deze de vrouw in het gezicht, waarna ze ten val kwam. De vrouw moest zich met kaak- en rugklachten en een bloedneus onder doktersbehandeling stellen De man verklaarde na zijn aan houding in het verleden moeilijkheden met de vrouw gehad te hebben. Wasdroger verdwenen LEIDEN Een baksteen door de ruit van een witgoedhandel aan de Rosmolen leverde twee jongens een magnetron en een wasdroger op. De diefstal vond plaats op zaterdagavond tussen kwart over zeven en half acht. Vernielingen op Duinrell WASSENAAR Onbeken- den hebben dit weekeinde een groot aantal vernielingen ge pleegd in het recreatiepark Duinrell. Vlaggemasten wer den omvergetrokken, hek werk werd vernield, wegwij zers sneuvelden en ook de rui ten van verschillende tele fooncellen waren geen lang le ven beschoren. Het totale schadebedrag wordt geschat op 20.000 gulden. De Wassenaarse politie heeft geen enkel idee in welke richting de daders moeten worden gezocht Op de camping van Duinrell staat niemand meer. MAANDAG 18 NOVEMBER 1991 Schepen doelwit van inbrekers LEIDEN De afgelopen dagen zijn ver schillende jachten ongewenst bezocht. In de nacht van zaterdag op zondag werd apparatuur gestolen uit een jacht aan de Jan van Goyenkade en een jacht dat lag afgemeerd aan de Schelpenkade. Enkele dagen eerder verdwenen uit een schip aan de Schelpenkade ook al diverse goe deren. De inbrekers kwamen veelal bin nen door het forceren van de kajuitdeur. Zaterdagmorgen trof een eigenaar van een jacht aan de Schelpenkade een 27-ja- rige man zonder vaste woon- of verblijf plaats op zijn schip aan. De zwerver lag zijn roes uit te slapen na een excellente Bordeaux soldaat te hebben gemaakt. Hij zit nu nog vast en zal onder meer voor de overige inbraken worden gehoord. oto was goed voor een prijs in de stijd om de Camara 1991- FOTO: X. RODENBURG 1 (Spul asta^' 18.45, ing (al); t 14.00. her 9kii 30637): 18.45, r juetic CINE r 21.30. etrop 6756): 18.45, ilty by etrop ir 18.45, me7b 14.00, erengrafje, you (al) N 2: Zi D.. Ol 13.45, EN Leiden blijkt iteeds een sportge- stad. Ongeveer 35 t van de Leidenaars in sport bij een ver- j. In absolute aan zijn dat 39.913 men en toename met on- 500 in vergelijking orig jaar. «verenigingen reageer- ij massaal op een door leente gehouden enquê- in de sportgraad in werd gepeild. Vrijwel :idse clubs zonden het eformulier terug, alleen ntensportverenigingen het massaal afweten, ongeorganiseerde 'vrije' sporters is niet te tellen, maar betekent ongetwijfeld dat Leiden nog iets sportiever uit de bus komt dan volgens de enquête al het geval is. Grootste winst De grootste ledenwinst boekte zonder enige twijfel de Leidse Road Runners Club, die van 82 naar 227 leden klom. De Road Runners trekken vooral joggers aan en organiseerden dit jaar onder meer de eerste Leidse Marathon, die een groot succes werd. Een andere sporttak waar een forse leden groei kon worden bijgeschre ven was de bergsport. De Leidse afdeling van de Neder landse Bergsport Vereniging kreeg er ruim honderd leden bij. Andere sterke groeiers wa ren de gymnastiekverenigin gen Groen Wit en DOS, een lichte groei kende het korfbal waar vooral De Danaïden en Fides Pacta van profiteerden. De grootste terugval kende de studentensurfvereniging Plan kenkoorts: waren er bij de vo rige telling nog 133 leden, nu zijn het er nog maar 55. Ook bij het voetbal gaat het min der: bij de Leidse clubs zijn er 200 leden minder dan vorig jaar. Deze daling is voorname lijk te wijten aan fusies en op heffingen van verenigingen. Fusies waren er tussen Turk Gücü en vv Leiden, Oranje Groen en ZLC, en Unitas en LDWS. Alleen Lugdunum boekte een opmerkelijke le denwinst van 50. Bij het tennis en squash zette de ledenaan- was geleidelijk door Contributies De contributies hielden rede lijk gelijke tred met de verho ging van de huur voor de sportaccommodaties: beide ste gen licht. Alleen de gymnas tiekverenigingen blijken be duidend meer contributie te heffen, in vergelijking met vo rig jaar acht procent meer. Het gaat vermoedelijk om een in haalrace Vorig jaar werd de contributie niet verhoogd. Op bestuurlijk en sporttech- nisch vlak kennen de meeste verenigingen nauwelijks of geen problemen. Bijna hon derd van de 126 verenigingen in Leiden geven te kennen voldoende kader te hebben. Vooral de voetbalverenigingen zitten goed in de mensen. Bij de andere sporten zijn er voor al problemen met het vinden van kwalitatief goed sport- technisch kader. Wel zeggen veel clubs met een minimale bezetting te draaien in de ver schillende bestuursorganen en te vrezen dat dat in de toe komst wellicht tot problemen leidt. ^bondsman li Eerde rieden >o" "^SCHOTEN °P 89-ja- bMtia#ftijd is vrij onverwacht in Eerde overleden. Van was een vakbondsman j en nieren. Van septem- .ENII '2 tot augustus 1970 was adslid in Voorschoten Ie PvdA Na zijn af- als raadslid was hij een ïitiatiefnemers om te 3t stichting van een tehuis. Hij wilde in IK LEI hoten een dergelijk te- lec^aa' voor de humanis- itleenc )n Pogingen werden rea- urggrav'i de stichting van 't 94. Gents Huys in de wijk Hofland. Daarna beij- hij zich voor woningen gevalle' aderen, die zelfstandig wonen en in noodgeval- beroep kunnen doen lenhuis bejaardentehuis. Dat re- "9 oo de in de bouw van zes- >abeth-: nleunwoningen, die de het H.J. van Eerdehof Zelf schrok hij van moeten slijten in een :RMIN( lentehuis. Hij bleef zelf- wonen, ook nadat twee lap voot)e£jen zijn vrouw was -89630 |e, J Al 4.00-11 >.45-17 1.00-11. Het bericht over de sluiting kwam als een verrassing voor het agentschap aan de Maresingel. foto: wim van noort Postagentschappen moeten per 1 januari deuren sluiten R VAN DER PLOEG! EN E !?e,fc! trouwde adres voor: EN DEUREN. I- EN PLAFONDBEKLEDING iflIFPUIEN :s. ETC. leuwbouw en renovatie, in onverwoestbaar il van het kwaliteitsmerk ininck loudsarm, leverbaar in kleuren, volledig ndeerd en door onze perfect op maat Het geheel voorzien van iticaat. iwoon eens alles op uw bekijken. We geven u graag advies. len •AjïSTOF om op te bouwen. jnsen p LEIDEN Het postagent schap aan de Maresingel gaat per 1 januari dicht. Het agent schap maakt deel uit van dro gisterij J. van Mil. Eerder was al bekendgemaakt dat het agentschap hoort tot de 335 vestigingen van PTT Post in Nederland die in de periode tot 1994 worden gesloten. Ook het postagentschap in V D Leiden en aan het Boerhaave- plein in Oegstgeest gaan per 1 januari dicht Een medewerker van het agentschap aan de Maresingel voelde zich vanmorgen over vallen door de aankondiging van PTT Post. „We zijn nog in overleg. De datum van 1 janu ari is wel genoemd, maar de contracten moeten nog worden getekend. In overleg zouden we de sluiting naar buiten brengen. Wij zijn bang dat als een sluiting zo zonder meer naar buiten wordt gebracht, we omzet verliezen omdat mensen niet meer komen". PTT Post gaat de komende twee maanden een campagne voeren in de Maresingelbuurt om bewoners van de sluiting op de hoogte te stellen. De buurt is voortaan aangewezen op het hoofdpostkantoor aan de Schipholweg Het agentschap aan de Mare singel bestaat meer dan 25 jaar. In de wijk wonen nogal wat ouderen die aangewezen zijn op het postkantoor. Vooral voor hen is het bezwaarlijk om naar de Schipholweg te moeten, zo bleek vorig jaar al toen de PTT aankondigde dat dit agentschap op de nomina tie stond om te worden geslo ten Andere agentschappen waarvan de sluiting toen werd aangekondigd waren die bij V D aan de Breestraat, bij het universiteitsgebouw aan de Cleveringaplaats, aan de Ha ven en aan de IJsselkade. Ook in Oegstgeest, Katwijk, Zoeter- woude (Heineken) en Wasse naar zijn agentschappen be dreigd. Aanleiding voor de sluiting van agentschappen is volgens de PTT het toegenomen ge bruik van geldautomaten waardoor er steeds minder lo kethandelingen worden ver richt. De regionale PTT-direc- tie kon vanmorgen niet aange ven of voor die sluitingen al data zijn vastgesteld. Leidenaars mishandeld NOORDWIJK Twee Leide naars zijn gisteravond zwaar mishandeld op het Palaceplein in Noordwijk. De twee, 23 en 26 jaar oud, werden door zes nog onbekende personen in el kaar geslagen. Eén van hen werd tegen het hoofd ge schopt, waarbij een oor het dusdanig moest ontgelden dat het in het AZL gehecht moest worden. Bij het tweede slacht offer werden kneuzingen aan gezicht en armen geconsta teerd. De Noordwijkse politie tastte vanmorgen nog in het duister over de identiteit en de motieven van de daders. Bejaarde vrouw beroofd van tas LEIDEN Een 73-jarige Leidse is zaterdagmiddag rond half zes op de Morsweg be roofd van haar tas. Op de hoek van de Lopsenstraat werd zij tegemoet gelopen door twee jongens, die haar bij het passe ren een duw gaven Tegelij kertijd rukte één van hen de handtas uit de handen van de vrouw. Daarin zaten enkele honderden gulden, een fotoal bum en een bos sleutels. Een achtervolging door de vrouw die het slachtoffer vergezelde, leverde niets meer op. Straatrovers maken Alphen onveilig ALPHEN AAN DEN RIJN Een 18-jarige Engelsman is dit weekeinde in winkelcentrum Herenhof beroofd van zijn paspoort, rijbewijs, giromaat pas en portemonnee met 750 gulden. De jongen werd door een onbekend groepje mannen zonder enige aanleiding aan gevallen en bewusteloos gesla gen. Berooid en met snijwon- den in het gezicht moest hij zich in Rijnoord Ziekenhuis onder behandeling laten stel len. Bij dienstencentrum Wes- terhove hadden twee jongens het gemunt op een 76-jarige vrouw. Voor de deur van het dienstencentrum graaiden ze de tas uit haar handen, maar de vrouw hield zo stevig vast dat de jongens er zonder buit vandoor gingen nadat ze de vrouw tegen de grond hadden gewerkt. Het slachtoffer hield daar een gebroken schouder aan over.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9