k /erslagen Duke haalt olitiekVS overhoop Vukovar was symbool van Kroatisch verzet Sovjet-burgers mogen voor het eerst harde valuta bezitten BUITENLAND China 'denkt na' over beperking raketexport PLO eist van VS hervatting dialoog KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN tiffed idóeSoivuwt ;en gei batsjov weigert evering Honecker lenst ling de i. Dt leg iet" zé; .tefte gen nde co of. V; hij kele ilgens aande -tief gi zi' I he rli MAANDAG 18 NOVEMBER 1991 Sovjet-president Gorbatsjov wil Honecker niet uitleveren aan het vere- Duitsland Dit heeft het Duitse week- tern gisteren bekendgemaakt. Vrijdag de Russische president Jeltsin dat de •igheid van de ex-DDR-leider in de he Federatie onwettig is en dat hij het loet verlaten. De 80-jarige Honecker in maart van dit jaar met medewer- ■an het Rode Leger vanuit een leger- bij Berlijn naar de Sovjetunie. De justitie zoekt hem omdat hij opdracht 'ajebben gegeven vluchtelingen die over ijnse Muur de DDR wilden verlaten schieten De president zei zich af te of het voor de rechter brengen van irvent anti-fascist, die tien jaar onder i's gevangen zat, wellicht te maken et Duits „revanchisme". UITSPRAKEN BAKER AFGEZWAKT laai BEIJING De Chinese rege ring heeft vandaag gezegd te zullen nadenken over het be perken van de raketexport. Daarmee wordt de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken James Baker teruggefloten, die gisteren na overleg in Beijing meldde dat China vast had toegezegd geen raketten voor de middellange afstand meer te leveren aan landen als Syrië en Pakistan. Het ministerie van buitenland se zaken in Beijing zei dat Chi na de raketexport alleen be perkt als de VS sancties in trekken tegen twee Chinese bedrijven die bij rakethandel betrokken zijn. Ook moet Washington Amerikaanse be drijven weer toelaten hoog waardige computers en satel liettechnologie aan China te verkopen. Volgens Baker heeft China beloofd zich nog dit jaar bij het Non-Prolifera- tie Verdrag aan te sluiten, de wereldwijde overeenkomst te gen de verspreiding van kern wapens. China maakte voor het bezoek van Baker echter al duidelijk niet mee te willen doen aan een campagne van internationale politieke druk op communistisch Noord-Ko- rea om te voorkomen dat dat land kernwapens in handen krijgt. Beijing liet zich daar vandaag niet verder over uit. Baker zei dat een groot deel van zijn driedaags bezoek in het teken van de mensenrech ten heeft gestaan, maar grote concessies - de vrijlating van politieke gevangenen - heeft Beijing niet gedaan. Wel werd inzicht gegeven in het lot van 800 gedetineerden. Dat de be moeienis van Washington niet gewaardeerd wordt, bleek uit de arrestatie van twee dissi dentes, die tijdens het verblijf van Baker werden aangehou den om te voorkomen dat ze met de Amerikaanse minister zouden praten. Rode Khmer terug in Phnom Penh PHNOM PENH De verafschuwde en ge vreesde Rode Khmer, die van 1975 tot 1979 in Kampuchea een schrikbewind uitoefende om vervolgens een guerrilla te voeren tegen de door Vietnam in het zadel geholpen regering, is gisteren teruggekeerd in de hoofdstad Phnom Penh. De delegatie van negen man werd aangevoerd door de militaire bevelheb ber van de Rode Khmer, Son Sen Vorige maand werd in Parijs een vredesakkoord on dertekend, waarmee officieel een streep werd gezet onder de burgeroorlog die uitbrak nadat Vietnam eind 1978 Kampuchea binnenviel en de Rode Khmer verdreef. Son Sen zal samen met Khieu Samphan, het staatshoofd tijdens het bewind van de Rode Khmer, zitting heb ben in de Opperste Nationale Raad. die tot taak heeft te zorgen voor verzoening in het land. De raad is samengesteld uit vertegen woordigers van de regering en de drie Kam- pucheaanse guerrillagroepen. TUNIS Als de volgende ronde van de vredesbesprekingen voor het Midden-Oos ten worden gehouden in Washington of een andere Amerikaanse stad, zullen de Palestij- nen alleen deelnemen als de VS de dialoog met de PLO hervatten. Over de plaats waar de vorige maand in Madrid begonnen confe rentie moet worden voortgezet verschillen de deelnemende partijen van mening. De PLO wil haar kantoor in Washington mo gen heropenen, wanneer de tweede onder handelingsronde daar wordt gehouden. De Amerikaanse autoriteiten hebben het kan toor vorig jaar laten sluiten na een terroris tische aanval op een Israëlisch strand, waar PLO-functionaris Abul Abbas achter zat. RC DE KONINCK uur A me het c# ORLEANS Met mengeling van op- Jting en zorg heeft een reside^-(jerjie-(j yan Ame- nen gisteren de uit- begroet van de gou- de n eursverkiezing in de veel ?lijke deelstaat Loui- all i. iktivit nputei et^nai hting over het feit dat de v ilikeinse ex-nazi David het verloren heeft van craat Edwin Edwards, zorg over de toch om ijke steun die Duke gekregen en over de po- plannen die hij voor de stc ïale politiek lijkt te koes hip di enorm zeven berg r ctie v winst ■rgeda e Digi verloor de strijd in Loui- met 39 procent van de ïen, tegen 61 procent zijn rivaal. Uit analyse Ie uitslag blijkt dat Duke 'g°j| neerderheid (55 procent) gefinar zich heeft gekregen van ften"< m^e kiezers ten. I deze staat, kwart van de bur- ■jarige blanke suprema- )avid Duke heeft vanaf zijn jeugd deel uitgemaakt van fascistische organisaties, waar onder de Amerikaanse Natio naal Socialistische Partij en de Ku Klux Klan. Sedert kort echter zegt hij een herboren christen te zijn en zijn 'intole rante verleden' te betreuren. Als kandidaat-gouverneur be pleitte hij met name 'hervor ming van het stelsel van socia le zekerheid' en 'gelijke rech ten voor iedereen'. In Duke's programma betekende dat on der meer dat 'steuntrekkers met een gezond lichaam moeten werken voor hun uit kering', dat 'sociale dienst- moeders moeten worden aan gespoord minder kinderen te krijgen', dat 'blanken bij solli- ciaties en promoties niet lan ger worden achtergesteld bij minder gekwalificeerde zwar ten' en dat 'blank en zwart on derwijs niet geforceerd wor den samengesmolten'. 'Duke-factor' Uit tal van landelijke enquetes in de VS blijkt dat een meer derheid van de Amerikanen zichzelf geenszins racistisch acht, maar het eens is met der gelijke voorstellen. Veel gezag hebbende commentatoren spreken van 'legitieme denk beelden, die helaas door de fi guur Duke besmet zijn'. Toch heeft 'de Duke-factor' die ideeën intussen algemeen bespreekbaar gemaakt. Ze wa ren tot voor kort in Amerika vrijwel taboe, omdat de armste Amerikanen veelal zwart zijn en weinig politici en burgers het risico wilden lopen om, door veranderingen voor te stellen, voor racist te worden versleten. De langdurige economische re cessie echter heeft sterk bijge dragen tot een algehele en nu aan de oppervlakte komende frustratie binnen Amerika's middenklasse, die al jarenlang geen welvaartsgroei heeft ge kend en thans door werkloos heid wordt getroffen of be dreigd. Terwijl nog onduidelijk is in welke richting(en) die brede frustratie zich politiek zal ver talen, lijkt ze in elk geval gro te veranderingen te gaan brengen in Amerika's ver trouwde politieke indeling. Het betrekkelijke succes van Duke laat het ontstaan zien van een krachtige beweging rechts van de toch al zeer con servatieve Reagan-Bush-filo- sofie. Duke zou Bush' Republi keinse Partij dan ook grote schade kunnen berokkenen door als Republikein of als on afhankelijk kandidaat volgend jaar een gooi te doen naar het presidentschap van de VS. Hij zegt daarvoor 'geen plannen' te hebben, maar veel waarne mers verwachten dat dat gauw zal veranderen. Verwijten Het lijkt dan ook niet te kun nen uitblijven of andere politi ci. zonder fascistisch verleden, zullen in het gat in de politie ke markt springen. Belang wekkend in dit verband is de overweging van de ultra-con- servatieve Republikein Pa trick Buchanan (ex-staflid van president Reagan) om de her kiesbare zittende president Bush binnen de partij uit te dagen in de stembuscampagne van 1992 Sommigen ook oefe nen druk uit op Jack Kemp, de huidige minister van volks huisvesting en 'ideoloog' ach ter Reagans belastingverlaging in 1981, om het strijdperk te betreden. De vraag is in hoe verre Bush zich door deze druk naar een conservatiever beleid zal laten duwen, iets wat hem nog vaker in botsing zou brengen met het Congres, waarin de Democratische (op positie-) Partij in beide kamers de meerderheid heeft. Tot voor enkele weken was het nog ondenkbaar dat Bush concurrentie zou krijgen van gevestigde Republikeinse par tijgenoten. Dat de extreem rechtervleugel zich nu plotse ling roert en Bush openlijk durft te verwijten de economie eerst te hebben laten verkom meren en thans maatregelen te nemen (zoals de recente uit breiding van werkloosheids uitkeringen) die de puur-kapi- talistische filosofie verlooche nen, is zeker een van de gevol gen van de Duke-factor. De paradox van deze rechtse rebellie is dat de vooruitstre vender Democratische (opposi tie-) Partij enorm kan profite ren. Zulks niet alleen omdat de meeste Amerikanen die ontvankelijk zijn voor denk beelden als van David Duke, toch onoverkomelijke bezwa ren hebben tegen de racisti sche ondertoon. Veel blanke 'middenklassers', die lange tijd geloofd hebben in de profijte lijkheid van de 'Reagonomie'. hebben ontdekt dat de extre me verrijking van de rijken niet automatisch doorsijpelt naar de lagere regionen. Zij neigen er nu naar terug te ke ren naar de Democratische Partij, die de hoogste inko mens zwaarder wil belasten en ingrijpender op defensie wil bezuinigen. Zowel links als rechts oefent dus aantrek kingskracht uit op de teleurge stelde middenklasse. Probleem echter van de De- i Amerikaanse staat Louisiana. De FOTO: AP mocratische Partij is dat ze nog steeds geen aansprekende presidentskandidaat heeft. Ve len hopen nog altijd dat de charismatische Mario Cuomo, de gouverneur van New York, zich alsnog zal opwerpen. Met Cuomo als Democratisch uit dager en mensen als Duke en Buchanan als concurrenten op rechts, zou president Bush een stembusstrijd ingaan die veel ongewisser en opwindender is dan tot voor kort nog denk baar was. ilitairen rdri jven ïrden uit drijf si len. werdi ten n l T 1 erstru)ord-lrak ir kor toch goed krijgf )SI A Het Iraakse leger "1"' duizenden Kurden ver in uit dorpen in het noor van Irak, zo hebben rlei o tratie^i ïwelij echt ii delingen en functionaris- werk yan (je Verenigde Naties Pr ak gezegd. ische zegslieden meldden iet pr se aanvallen op drie dor- >s voo Jn beweren dat het leger "?ndje ,root offensief zal begin- IPer om de Kurdische rebellen De i gei Noord-Irak te verdrij- De berichten over be- tingen van drie Kurdi- lorpen betekenen dat een is gekomen aan een :-het-vuren dat vijf da- - eerder door Baghdad en tie df.oaiitie van Kurdische re mbewegingen was bereikt, ring en rebellen sloten [e week een overeen- ?gione t, op grond waarvan de leelde len zich hebben terugge- tafer ten uit diverse Kurdische ?n mi n in ruil voor dè ophef- e bes van een twee weken ilevisi ïr door de regering inge- blokkade van voedsel van Aenzine. „Onze beslissing :e drii vorige week om onze troe- terug te trekken was een lij nie ar van goede wil, om blijk :m va even van onze vastbera- Rodeifeid om een vreedzame re- tot stand te brengen", de Kurdische leider Ma- Barzani. „Maar als de destijt wste Iraakse troepenbë- ngen betekenen dat ons nieuwe tragedies en de ities te wachten staan, dan we er klaar voor om ons erdedigen tegen nieuwe (vervolg van de voorpagina) MOSKOU Burgers en ondernemingen in de Russische Federatie zal het voor het eerst zijn toe gestaan vrijwel onbeperkt harde valuta's te bezitten, te verhandelen of op re keningen te zetten. Alle ondernemingen mogen zich voortaan bezighouden met buitenlandse handel zon der speciale registratie. Zij kunnen onbeperkt goederen en diensten importeren met harde valuta's. Voor interna tionale bedrijven wordt het overbrengen van winsten in convertibele valuta's vanuit de Russische Federatie naar het buitenland onbeperkt moge lijk. De besluiten van Jeltsin zijn gericht op liberalisering van de buitenlandse handel, stimu lering van de binnenlandse handel en het aantrekken van buitenlandse investeringen. De decreten zijn een snel en ingrijpend, maar verwacht ge volg van het nieuwe uniever drag dat donderdag door Gor batsjov, Jeltsin en de leiders van zes andere Sovjet-repu blieken werd overeengeko men. Zij werden dit weekein de opgesteld door Jeltsin en zijn medewerkers. Jeltsins wil de Russische Fede ratie snel laten overschakelen op een vrije-markteconomie. Hij heeft gezegd voor het ein de van het jaar de prijzen en lonen te zullen vrijlaten, als gevolg waarvan een enorme inflatie wordt verwacht. Een van de verordeningen voorziet in een loonsverhoging van negentig procent vanaf 1 december voor alle werkne mers in de gezondheidszorg, het onderwijs, culturele instel lingen, de wetenschap, de poli tie, de gerechtelijke macht en regeringsdiensten. Het mini mumloon wordt vanaf 1 de cember 200 roebel per maand. De Russische Federatie, Wit- Rusland, Kazachstan en de Oekraïne verklaarden voorts zich niet gebonden te achten aan verplichtingen die voort komen uit toekomstige lenin gen die de centrale regering zonder hun medewerking oor 5 veel w •entabjj', Falei :n ni t. hoogu dier g autei i verte Geweld blijft uit bij herdenking Franco MADRID Enkele duizen den demonstranten hebben gistéren in de Spaanse hoofd stad Madrid de voormalige dictator generaal Francisco Franco herdacht met fascisti sche liederen en anti-democra tische toespraken. Franco-aanhangers brachtten de fascistische groet uit en luisterden naar toespraken waarin werd geageerd tegen immigratie en democratie en de doodstraf werd geëist voor terroristen en drugdealers. Op het Plaza de Orienta, waar Franco voor hij in 1975 over leed op neerkeek afs hij het volk vanaf het balkon van het koninklijk paleis toesprak, was ongeveer duizend man politie ingezet. Ondanks de aanwezig heid van neo-nazi's en skinhe ads deden zich geen geweldda digheden voor. De politie arresteerde drie jon geren 'die een tegendemonstra- tie van ongeveer tweehonderd mensen verstoorden en hield zes skinheads aan die een auto hadden vernield. Verder werd de presentatie verhinderd van een boek van de Belg Leon Dégrelle, een voormalig SS-of- ficier, waarin de holocaust wordt ontkend. ps no. in zij n late Duizenden mensen, de handen opgeheven in de fascistische groet, herdenken in Madrid de dood van de Spaanse fascistische leider Franco. FOTO:EPA nceri 97 Aan boord van een schip is een kok even onmisbaar als con stuurman en noodgedwongen moet kapitein Barker wel be- t boe en van (je Japanse kok gebruik te maken, nu Sijmen met r nc i koorts in zijn kooi moet blijven. De Japanner schikt zich ëencfillig, maar Europees eten klaar maken kan hij niet. Nou, dan ïr elke dag rijsttafel... En eerlijk gezegd vinden ze het hele- il zo kwaad niet, kapitein Barker en zijn mannen, dat Sijmen een poosje ziek is, want de Japanse gerechten smaken prima. Enkele weken gaan voorbij, zonder dat er iets bijzonders ge beurt, maar dan - de „Zephir" bevindt zich in de Javazee - wordt opeens Olaf Larsen op de hondenwacht niet lekker. Hij houdt zich nog een tijdje goed, maar tenslotte moet hij, krimpend van hevige maagpijnen, de brug verlaten. Corrupte politicus op heterdaad betrapt ROME Arnaldo Lucari, de gedeputeerde van onderwijs en onroerend goed van de re gio Lazio, is afgetreden. Uit op de band opgenomen gesprek ken is gebleken, dat de chris ten-democratische politicus in ruil voor overheidsopdrachten tien procent aan steekpennin gen verwachtte. Als een van de weinige gevallen waarbij een corrupte politicus op he terdaad wordt betrapt, heeft de affaire in Italië ruime be kendheid gekregen. De beide gesprekken, die gis teren in enkele dagbladen vol ledig zijn afgedrukt, werden gevoerd tussen Lucari en twee vertegenwoordigers van een reinigingsbedrijf. Het bedrijf had voor de regio werkzaam heden verricht voor een be drag van 600.000 gulden, maar daarvoor nooit een betaling ontvangen. Eerst informeert de gedeputeerde onder wiens politieke bescherming de twee staan. Zij blijken echter niet te beschikken over een 'heilige in het paradijs' (de term waar mee in de omgangstaal een po liticus wordt aangeduid die iets voor je kan en wil doen). In dat geval, zegt Lucari, kan de zaak alleen geregeld wor den wanneer hij een 'voor schot' ontvangt. Daarvoor geldt het 'normale' tarief van tien procent. De beide onder nemers doen net alsof ze daar mee akkoord gaan, waarna de politicus zijn secretaris op dracht geeft de schuld van de regio aan de firma te voldoen, zodra dezen zich bij hem mel den met een koffertje met 60.000 gulden in contanten. Als alles vlot verloopt, kunnen zij in het vervolg op meer overheidsopdrachten rekenen, belooft Lucari. De beide on dernemers, die de gesprekken hebben opgenomen met een onder hun kleding verborgen microfoontje, durven aanvan kelijk geen aangifte te doen uit angst voor represailles. Maar wanneer journalisten van de dagbladen La Repub- blica en II Manifesto lucht van de zaak krijgen, geven zij toe stemming tot publicatie. BELGRADO Met de val van Vukovar raken de Kroaten niet alleen een strategisch belangrijk bol werk kwijt, ook verliezen ze een stad die is uitge groeid tot het symbool van het Kroatische verzet tegen het door de Serven gedomineerde federaal le ger. Vukovar ligt aan de Donau, die hier de grens vormt tussen Kroatië en de Servische pro vincie Vojvodina. Militair ge zien is het van belang omdat het samen met de .20 kilometer verderop gelegen stad Vinkov- ci een corridor vormt van Bel grado richting Oost-Kroatië. Vinkovci is nog stevig in Kroatische handen, maar wie Vukovar beheerst, beheerst het omringende gebied. Nu ze Vukovar in handen hebben, kunnen de Serven langs de linkeroever van de Donau vrijwel ongehinderd aansluiting zoeken bij de Ser vische dorpen die in de stre ken Baranja en West-Slavonië liggen. Servische opstandelin gen gebruiken deze dorpjes al maandenlang als uitvalsbasis. De administratieve hoofdstad van het gebied, Osijek, wordt bij voorbeeld al maandenlang vanuit de omliggende plaatsjes met mortieren bestookt. Zwaarder weegt voor de Kroa ten misschien nog wel de overgave van stad die tijdens de maandenlange belegering uitgroeide tot het symbool van Kroatische onverzettelijkheid. In Zagreb spraken de autori teiten al liefkozend over „ons Stalingrad", de verwachting uitsprekend dat de Serven hier hun definitieve nederlaag zouden lijden. Het is anders uitgekomen, na 86 dagen te zijn belegerd is Vukovar uit eindelijk door het leger „be vrijd", zoals de Servische tv gisteravond triomfantelijk liet weten. Het spoor bijster Meer dan vierhonderd walvissen vonden dit weekeinde de dood op het strand bij de Argentijnse plaats Comodoro Rivadavia. Milieudeskundigen vermoeden dat de dieren als gevolg van de ernsti ge vervuiling van de Argentijnse kust de richting zijn kwijtgeraakt. FOTO: AF3

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5