Filippijnen mancipatie nog naar net begonnen American zet 'okker-opties ,)m in order ran 1,5 mld V-& ySgid^cSotvuxiit Pleidooi Lubbers voor invoering plan-Simons Bredase voor derde keer verkracht Een plek om te zitten Meer banen erbij Kernreactor Petten Help nu. GIRO: 1111.222 Amerikaanse 'denktank' vestigt zich in Delft BINNENLAND MAANDAG 18 NOVEMBER 1991 ïnder gevallen van ds dan vorig jaar .VERSUM In de eerste helft van dit is het aantal mensen met aids gedaald ergelijking met vorig jaar. In het eerste jaar van 1991 hebben 191 mensen aids ,'°fregen. antwi dezelfde periode van vorig jaar waren rzuil er 213. Dat blijkt uit cijfers van de Na- iekorr tale Commissie Aids Bestrijding (NCAB). isten ,r ïaar sc^at de NCAB dat in totaal mensen aids krijgen. Vorig jaar waren er 402. Het is voor het eerst dat, sinds in in Nederland aids werd geconstateerd, ?gereljaarlijkse groei is veranderd in een da- In totaal hebben in Nederland tot nu 1886 mensen aids gekregen, aldus AB-voorzitter prof. drs E.W. Roscam -,rëan S k-So?'3' sgan| Bil f angri ?r op z J vrijb gres >ing- DEN BOSCH/UTRECHT De nieuwe stelselwijziging ziektekostenverzekering moet voortvarend worden inge voerd. Premier Lubbers hield daarvoor zaterdag in de Brabanthallen in Den Bosch tijdens een CDA-bijeen- komst een vurig pleidooi. Hij ver weet critici op het plan-Simons een te behoudende opstelling. Dezelfde mensen die jaren geleden hebben geroepen dat de oplopende kosten van de gezondheidszorg niet op hun beloop moesten worden gela ten, vinden dat het nu maar zo moet blijven. Menselijk, aldus Lub bers, maar wel het spiegelbeeld van eerdere uitspraken. Morgen buigt de Eerste Kamer zich over het wetsvoorstel. De CDA-fractie in de Senaat heeft bedenkingen tegen in voering van het plan. Lubbers liet zaterdag blijken veel te voelen voor het vrijdag gepubli ceerde rapport van de commissie- Dunning. Hij vindt ook dat de ziek- tekostenverzekerde, net zoals parti culiere verzekerden, een eigen risi co moeten kunnen laten inbouwen in het verzekeringspakket. Hij waarschuwde er wel voor dat dit een enorme cultuuromslag zal ver gen, daar men nu gewend is aan een compleet pakket van over heidsvoorzieningen. De meeste Nederlanders weten nauwelijks wat het plan-Simons in houdt Een onderzoeksbureau dat die kennis wilde peilen, moest de te ondervragen 500 mensen er zelfs eerst informatie over toesturen. Slechts een kwart is voorstander van de plannen en meer dan de helft is negatief, vooral vanwege de verwachte aanslag op hun porte monnee. Na het ontvangen van de informatie zei 64 procent te weten wat de stelselwijziging inhoudt. Maar bij het spontaan noemen van enkele belangrijke aspecten kwam 38 procent niet verder dan 'basis verzekering' en 17 procent wist dat het 'voor iedereen' zou gelden. Slechts vijf mensen noemden 'kos tenbesparing' wat de essentie van het gehele plan is. Van acceptatie plicht had niemand gehoord Twee procent had iets opgevangen van een 'eigen risico'. De negatieve mening overheerst in alle lagen van de bevolking en on der alle politieke stromingen. Ook de manier waarop men nu verze kerd is heeft daarop geen invloed. De bereidheid tot het nemen van een eigen risico, als daarmee de no minale premie omlaag gaat, is niet erg groot. Bijna de helft wil niet zo n eigen risico. *elf o STERDAM Ameri- Airlines, de grootste jitvaartmaatschappij in Verenigde Staten, n ko eft opties op 38 vliegtui- van het type Fokker- omgezet in zekere or- rs. Daarmee is een be- ag gemoeid van onge- er 1,5 miljard gulden, beslissing over 37 an- re opties wil de maat- ïappij uitstellen van edio 1992 tot na 1995, zo «eft een woordvoerder Fokker in het week- nde meegedeeld. nerican Airlines plaatste art 1989 een order voor 75 100's en nam toen opties op eens 75 van die toestellen, verschuiven van de beslis- w over 37 opties is volgens woordvoerder van Fokker en groot probleem voor het derlandse bedrijf omdat de eduktie voorlopig niet in vaar komt. De toestellen zou den pas in de tweede helft van de jaren negentig moeten wor den afgeleverd. Het is heel goed mogelijk dat American na 1995 besluit de vliegtuigen alsnog te kopen. American Airlines heeft tot het opschuiven van de opties besloten in het kader van for se besnoeiingen op de investe ringsplannen voor de komen de vier jaar. De uitgaven in de periode 1992-1995 worden met 8,2 miljard dollar verminderd tot 13,8 miljard dollar wegens de onzekere vooruitzichten voor de luchtvaart. De maatschappij had de vloot willen uitbreiden van 602 tot 775 vliegtuigen, maar het aan tal zal nu beperkt blijven tot 682. Er zijn in totaal opties op 93 vliegtuigen geschrapt. Naast de 37 F-100's gaat het om twaalf Boeing 767's, 33 Boeing 757's en elf toestellen van het type MD-11 van McDonnell Douglas. De vliegtuigen verte genwoordigen een waarde van 5,2 miljard dollar. Herdenking Een vrouw staat in gedachten verzonken op het Duitse oorlogskerkhof in Ysselstein (gemeente Venray). Zij was een van de ongeveer 700 bezoekers die deelnamen aan de jaarlijkse doden herdenking. Op het kerkhof liggen ongeveer 32.000 gesneuvelde militairen uit de Tweede Wereldoorlog. De herdenking verliep zonder enig incident. FOTO: ANP BREDA Een 52-jarige Bre dase vrouw is in de nacht van zaterdag op zondag voor de derde keer binnen tweeëneen- halve maand door vermoede lijk dezelfde dader in haar flatwoning in Breda ver kracht. Het slachtoffer is to taal overstuur opgenomen in een ziekenhuis. De alleenwo nende vrouw sliep vanwege de eerdere verkrachtingen in haar woonkamer op een ma tras. Zij had alle tussendeuren van haar flat op slot gedaan. Toen zij wakker werd van glasgerinkel, vluchtte zij naar het balkon om hulp te roepen. Nog voordat zij de aandacht kon trekken van een toevallig passerende auto, greep de da der haar bij de nachtkleding, trok haar terug de woonkamer in en verkrachtte haar Ook dit keer nam hij na de ver krachting wat huishoudgeld mee van het slachtoffer. De politie heeft een speciaal team van zeven rechercheurs op de zaak gezet. door BERT JANSMA Aan de café-bar zat een jongeman met een verhaal. Hij richtte het wat wijds, dus ik luisterde mee. Het ging over een treinreis. Ik viel binnen toen hij net een plaatsje op het balkon van de trein ingenomen had: „Ik zit altijd op zo'n klapstoeltje m'n krantje te lezen, dan hoef ik niet voortdurend tegen een overbuurman aan te staren Helaas voor hem stapte er een grote groep jongeren in. Het balkon liep vol, de verteller moest staan. Hij imiteerde vervolgens de conversatie van de groep. Duidelijk niet met liefde. Zijn accent kreeg iets hols. en gestudeerds: „Ik hoorde niets anders dan escaleren, actie voeren, dat de overheid nu eindelijk die lokaliteiten ter beschikking moest stellen Ik maakte op dat het over studenten ging, kunststudenten misschien, terug van of op weg naar een protest. De verteller ging verder met een dialoog. „Een van die gasten vraagt: Verwacht jij de controleur nog? Kan je wel vergeten, is 't antwoord, véél te druk Prima, zegt die vraagsteller, want ik rij zwart". De reis ging verbaal verder tot de volgende halte. De jongeman aan de bar: „Daar staat een meneer met een tas die wil instappen. Maar dat volle balkon wijkt niet. De man kijkt wanhopig, weet niet hoe hij zich binnen moet wringen Ik krijg opeens een vlaag voor m 'n ogen. Ik heb nog nooit zoiets gedaan, en ik zal het ook waarschijnlijk niet meer doen. Maar ik pak die jongen die zo trots liet weten dat hij geen kaartje had, druk hem naar buiten en zeg tegen die meneer met die tas: Stapt u maar in. deze knul hier wilde er toch net uit om een kaartje te gaan kopen De treindeuren en zijn verhaal sloten zich abrupt. Het vervolg heb ik niet gehoord. Hoe reageerden de vrienden van die uitgezette jongemanSolidair ruziënd0 Met stomheid geslagen? Ik vond het een uniek verhaal. Maar wat moest ik er van denken? Minister Hirsch Ballin had een paar dagen daarvoor op het Christelijk-Nationaal Congres een toespraak gehouden over vervagend normbesef in een samenleving. De normen worden in abstracto aanvaard, maar de naleving ervan wordt met een zekere voorliefde" aan anderen over gelaten. Aldus Ballin. Hij had het over een terugtredende overheid die ruimte moet creëren voor de eigen verantwoordelijkheid van de burger. Wat zou Hirsch Ballin gedacht hebben bij deze ongediplomeerde rechtshandhaver in de trein? Was dat zo'n vorm van overgenomen verantwoordelijkheid door een burger? Of was het uit de trein zetten van die zwartrijder een mini- vorm van terreur? Had de verontwaardigde verteller misschien gewoon de pest in dat hij niet kon zitten? Ra ra, wie weet het. idaag vergaderde de Tweede Kamer met staatsse- etaris Ter Veld over het emancipatiebeleid. Het heelde niet veel of de bijeenkomst was geschrapt, ndat er, zoals een woordvoerster zegt, eigenlijk niets om over te praten. at werpt de vraag op of er nog iets valt te emancipe- OICK HOFLAND EN HAAG Het beeld ver- idert langzaam. In de recla- is de vrouw niet altijd eer de huisvrouw of de se- etaresse, maar ook de be- ijfsleider, de bedenker van lossingen, of degene die het itiatief neemt als het om ersieren' gaat. Tegelijk ma il mannen reclame voor ifzuigers, houden monologen gen hun pasgeboren kind of ten hun splinternieuwe auto wr een woedende vriendin taal vernielen. lies bij elkaar worden de rhoudingen tussen mannen vrouwen evenwichtiger, i]n de beelden niet meer zo treotiep en hebben vrouwen k iets te vertellen. Maar, is kritiek van vooral de vrou- enbeweging, het is nog veel weinig. Het aandeel van rouwen op de arbeidsmarkt minimaal en de houding van annen ten opzichte van ouwen kan nog veel beter, let begin van emancipatie, an werkelijke gelijkheid, is maar het is niet meer dan :n begin. De jaren negentig illen bij uitstek het tijdperk larin vrouwen moeten ofiteren van de verandering het denken, die met name or het feminisme is ingezet, it opmerkelijke is dat eman- patie in deze betekenis voor gelijk worden aan de an. Zo'n twintig jaar geleden had het feminisme nog een prachtig scenario voor de we reld in gedachten. Het levens geluk van mensen zou worden bepaald door zaken als cul tuur, muziek en rust. Maar de werkelijkheid was, als altijd, weerbarstiger dan de droom. Het geluk van vandaag is in grote mate gebaseerd op macht, invloed, status en ar beid. Deze normen worden be schouwd als typisch manne lijk. Vrouwen hebben er de laatste jaren vooral naar ge streefd aan die normen te vol doen; ze voelen zich pas gelijk als ze ook macht, invloed, sta tus en betaald werk hebben. Daarmee is de klassieke man nenwerk! de maat der dingen geworden, terwijl het klassie ke feminisme zo graag had ge zien dat vrouwen zichzelf tot de maat der dingen maakten. Verarming Van dat laatste is totaal geen sprake en daardoor bestaat het gevaar dat de emancipatie over pakweg tien jaar slechts ten dele gelukt zal zijn. Dan hebben veel meer vrouwen banen, belangrijke en invloed rijke banen ook, met inbegrip van beroepen die tot voor kort alleen voor mannen toeganke lijk waren. Daarmee worden vrouwen mannen en ontstaat er een uniform seksebeeld en dat zou een enorme culturele wikkeling is er natuurlijk wel. Ongeveer een eeuw geleden was het huwelijk voor veel vrouwen een gevangenis, had den ze geen enkel recht, en ook geen stemrecht. De onge lijkheid was vooral econo misch en politiek en het is be grijpelijk dat de strijd van vrouwen zich vooral daarop richtte. Met succes, want ver geleken met toen is er enorm veel veranderd. Toch zijn, of beter misschien: vóelen vrou wen zich nog vaak machteloos. Dat gevoel is met name sterk op een ander vlak: de seksuele verhouding. Het recente Post bus 51 spotje van de overheid is daar een schoolvoorbeeld van. Opdringerige mannen worden aangesproken (veroor deeld) op hun gedrag. Daar mee wordt de eeuwenoude op vatting over de verhouding tussen mannen en vrouwen bevestigd dat de man het initi atief neemt en de vrouw er niets tegen kan doen. Met andere woorden: in elke situatie is de vrouw per defini tie slachtoffer. Vrouwen schikken zich nog maar al te vaak in de mannelijke orde, zowel in hun relaties als in hun beroepsleven. Volgens fe ministen komt dat doordat er een ingebouwde ongelijkheid bestaat tussen mannen en vrouwen op het- gebied van geld, macht en seksueel initia tief. Vrouwen zouden bang zijn dat aan de kaak te stellen, omdat ze dan het gevaar lopen alles te verspelen, hun relatie en hun kans op een baan en economische zelfstandigheid ofwel geld én macht. Dat beeld klopt maar ten dele. Het idee dat mannen per defi nitie overheersers zijn (ma cho's) is net zo kwalijk als de opvatting dat vrouwen nu een maal slachtoffer zijn van hun wezen. Emancipatie is het pro ces naar wezenlijk gelijkwaar digheid van mannen en vrou wen. Daarbij zullen mannen moeten leren dat de vrouw er niet louter voor hun plezier is en zullen vrouwen voor alles moeten leren, moeten besef fen, dat ze hun leven in eigen hand hebben, dat ze zelf be slissingen kunnen nemen. Spieren Een nieuwe feministische stro ming die zich inmiddels lijkt aan te dienen, heeft het recen te optreden van de Chippen dales aangegrepen als uiting voor dat nieuwe, zelfbewuste re denken. Het betrof hier een groep Amerikaanse mannen met spieren als kabels in per fect geproportioneerde lijven. De voorstellingen waarin ze gaarne de broek lieten zakken, werd door duizenden enthou siaste vrouwen bijgewoond. Dat leidde tot heftige discus sies. „Vrouwen willen dus toch alleen maar macho's. Waar blijven ze nou met al die ver halen dat ze zo graag wat 'vrouwelijker' mannen willen, die ook stofzuigen?", riepen de mannen in koor. „Onzin", schreeuwden de vrouwen, „het is gewoon een leuk avondje uit, maar je moet er niet aan denken zo'n man al tijd om je heen te hebben". Sommige feministen zeggen dat het hier wel degelijk om een verandering gaat: de vrou wen slaan terug. Een tikkeltje te wild, amigo? Pech gehad, je verdiende loon na eeuwen overheersing. Daarmee zou emancipatie toch weer worden teruggebracht naar het eeuwenoude slagveld der seksen: de seks. Maar slaan en terugslaan kan voor sommigen misschien boeiend zijn, het zal uiteindelijk niets oplossen en mannen en vrou wen eerder verder uit elkaar drijven dan bij elkaar brengen. Advertentie Hoogovens misleidend UTRECHT Een advertentie van Hoogovens over alumini um is misleidend. Met deze uitspraak heeft het College van Beroep een uitspraak van de Reclame Code Commissie bevestigd en Natuur en Milieu, Milieudefensie en Konsumen- ten Kontakt in het gelijk ge steld. De drie organisaties had den een klacht ingediend om dat ze de advertentie in strijd vonden met de Milieureclame code. De voordelen van alumi nium stonden er wel in, maar niet de bezwaren als het hoge energiegebruik bij de produk- tie, schade aan de tropische re genwouden en uitstoot van schadelijke stoffen. In de ad vertentie stond ook dat alumi- niumafval met een soort mag neet uit het huisvuil te halen is. Volgens de Milieureclame code mag dat alleen als zo'n magneet bij de afvalverwer king echt wordt gebruikt en dat is niet het geval. Stank in Rijnmond jaren slecht beveiligd ROTTERDAM De Milieu- dienst Rijnmond is vrijdaga vond overspoeld met meer dan 500 klachten over oliestank in het Rijnmondgebied. De oor zaak was het morsen van 20.000 liter olie in de Rotter damse haven door de tanker British Reliance. Dat gebeurde bij het bedrijf Europak in de Zevende Petroleumhaven. De olie kwam vrij doordat tijdens het pompen een losarm af brak. Direct na de lekkage werden olieschermen aange bracht. De rivierpolitie heeft proces-verbaal opgemaakt te gen de eigenaar van de tanker. DEN HAAG Dit jaar zijn er 89.000 banen bijgekomen. Dat zijn er bijna dertigduizend meer dan was voorspeld, zo blijkt uit de derde kwartaal rapportage van het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid. De extra groei heeft tot gevolg dat de werkloosheid eveneens meer afneemt dan aanvankelijk werd aangeno men. Momenteel zijn er 300.000 officieel geregistreerde werkzoekenden. Overigens zal het beeld volgend jaar slechter worden, zo verwacht het mi nisterie. Op Prinsjesdag voor spelde het kabinet een groei ende werkloosheid in 1991 met 20.000 mensen. Met name de werkgelegenheid zal afnemen als gevolg van een stagneren de economische groei. Geschat wordt dat volgend jaar onge veer 14.000 extra banen wor den gecreëerd. PETTEN De Hoge Flux Reactor van de Eu ropese Gemeenschap op het terrein van het Ener gieonderzoek Centrum Nederland (ECN) in Pet ten is jarenlang veel slechter beveiligd geweest dan van officiële zijde is voorgespiegeld. Dat blijkt uit een recente pu- blikatie in het personeelsblad Forum over de deze maand dertig jaar operationele reac tor. Circa vijftien jaar lang is het terrein rond de kernreac tor volgens Forum zelfs „mak kelijk toegankelijk" geweest. De beveiliging bestond uit „wat palen, waar je zo over heen kon stappen. Extra be waking was niet nodig". Vol gens woordvoerster Souwer is de beveiliging van de reactor jarenlang „inderdaad ernstig onderschat" Volgens haar heerste er lange tijd een ge moedelijke sfeer, waarin men zich waarschijnlijk onvoldoen de bewust was van de gevaren van buitenaf. ADVERTENTIE Tropische wervelstormen, overstromingen en aardverschuivingen maken duizenden slachtoffers op de Filippijnen. We doen wat we kunnen. En we kunnen wat geeft. -g; MENSEN IN NOOD 's - Hertogenbosch 'ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON DELFT Het Ameri kaanse onderzoeksinsituut Rand gaat zijn Europees hoofdkwartier vestigen bij de Technische Universi teit in Delft. Dat heeft de president van de onderne ming, James A. Thomp son, dit weekend in Santa Monica (Californië) be kendgemaakt. Rand is een particuliere non profit onderzoeksinstituut dat als '^denktank' al 43 jaar onder andere de Amerikaanse rege ring adviseert. Voor Neder land onderzocht Rand al eerder de gevolgen voor mi lieu en veiligheid van de Oos- terscheldedam. Het Amerikaans-Europese centrum voor beleidsanalyse in Delft zal veelal in samen werking met andere organisa ties vergelijkend onderzoek gaan doen op het gebied van energie, milieu, telecommuni catie, gezondheid, verkeer en transport. Daarnaast gaat het centrum zich bezighouden met de relatie tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten en de problemen van Oost-Europa en de Sovjetunie. De Rotterdamse Erasmus Uni versiteit en de Rijksuniversi teit Leiden steunen de vesti ging van Rand bij de Techni sche Universiteit in Delft, waar volgend jaar ook de nieuwe studierichting techni sche bestuurskunde start. Naast de universiteiten krijgen instituten als TNO de moge lijkheid samen te werken met Rand. Het centrum biedt ook opleidingsmogelijkheden voor Nederlandse onderzoekers en beleidsmedewerkers. Projecten van het centrum worden financieel onder steund door de Verenigde Sta ten, de Nederlandse en andere Europese regeringen en regio nale organisaties De Ameri kaan John van Oudenaarden wordt directeur van de Neder landse vestiging in Delft. Het nieuwe centrum start op 1 april 1992. Het wordt als stich ting gehuisvest bij de studie richting technische bestuurs kunde van de Technische Uni- versiteit Delft.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3