AFRIKA STERFT VAN DE HONGER GIRO 555 Congres levert voorzichtig kritiek op kapitalisme Opvoeden tot verantwoordelijkheid EeidóaGotvumt GEESTELIJK LEVEN OPINIE DPR: belangrijkste oriënterend orgaan in bisdom li Schoolwijzer COMMENTAAR Het waren herbergiers onder li DAT LATEN WE TOCH NIET GEBEUREN! DEN HAAG rt* CeidacSowo/nt maandag 18 november Vaticaan erkent fouten tegenover Russen SANTIAGO DE COM- POSTELA Het Vati caan heeft erkend in de omgang met de Russisch- Orthodoxe Kerk fouten te hebben gemaakt. Dit heeft de secretaris van de Pauselijke raad voor de een heid der christenen, bisschop Pierre Duprey, zaterdag ge zegd tijdens de vijfde bijeen komst van Europese kerken in Santiago de Compostela. Vrijdag had de Russisch-ortho- doxe archimandriet Josif Poestoutov, verantwoordelijk voor de betrekkingen met de katholieken, het Vaticaan van „agressieve missiedrang" be schuldigd. De RK Kerk ge bruikt de moeilijke economi sche situatie in de Sovjetunie om haar eigen macht uit te breiden. Het Vaticaan heeft volgens Duprey nooit de bedoeling ge had nieuwe structuren op te bouwen die concurrentie voor de Russisch-Orthodoxe Kerk zouden zijn. Maar bij het be noemen van bisschoppen en vooral bij de wederopbouw van de Grieks-Katholieke Kerk in het Westen van de Oekraine zijn „fouten" ge maakt. zo erkende Duprey. Het Vaticaan wil echter graag samen met de Russisch-Ortho doxe Kerk de godsdienstige vrede in de Oekraine herstel len. Beide kerken moeten de moed hebben elkaar weer ver trouwen te schenken. Volgens Duprey is paus Johannes Palu- lus II van mening dat dit de enige weg naar christelijke eenheid is. Duprey herhaalde de uitnodi ging van de paus aan patriarch Aleksej II van de Russisch-Or thodoxe Kerk om als diens speciale gast aan de synode van de Europese bisschoppen eind deze maand in Rome deel te nemen. Vorige maand had de Russisch-Orthodoxe Kerk met een verwijzing naar de si tuatie in de Oekraine deze uit nodiging afgewezen. Hoe meer wetten er zijn, hoe meer dieven Kardinaal Willebrands: kerken moeten Europa aaneensmeden SANTIAGO DE COMPOSTELA De kerken moeten het ver bindende element tussen de naties in Europa zijn, zei kardinaal Willebrands zaterdag tijdens de slotmanifestatie van de vijfde bijeenkomst van de Europese kerken in Santiago de Compostela. Hij riep de kerken op, ondanks de grote onderlinge verschillen, samen te werken bij de evangelisatie van Europa in de nieuwe constellatie. Europa moet niet alleen een economische, sociale en culturele macht worden, maar vooral een gemeenschap die van „diepe spiritualiteit en de geest van het evangelie" is vervuld. Wille brands deed een beroep op alle christenen in Europa in het bij zonder te strijden voor gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping De nieuwe politieke situatie in Europa vraagt van alle gelovigen dat zij actief deelnemen aan het politieke leven, aldus de oud-president van de Pauselijke raad voor de eenheid der christenen. Ook andere sprekers pleitten voor een 'christelijker' Europa. Daarbij veroordeelden zij zowel nationalisme als racisme en waarschuwden ze voor de afgoden van geld en macht. UTRECHT Het Chris- telijk-Sociaal Congres heeft voorzichtige kritiek geuit op de uitwassen van het kapitalisme. De gevol gen van het westers eco nomisch systeem voor de Derde Wereld, voor het milieu, voor de verdeling van de arbeid en voor de sociale zekerheid kwamen zaterdag in de Utrechtse Jacobikerk alle aan bod in het betoog waarin me vrouw M. Gardeniers-Be- rendsen als voorzitter van het congres de resultaten bekend maakte. „De christelijk-sociale waar den kunnen dienen ter door deseming van de cultuur als een levenskrachtig gist dat niet de pretentie heeft het hele brood te zijn. Het is geen claim op anderen, maar een inspira tiebron", aldus Gardeniers. Het opvallende pleidooi van prof. B. Goudzwaard om te ko men tot een Raad van de Voorzorg die zich buigt over ethische aspecten van actuele zaken, kreeg maar ten dele bij val. Volgens Gardeniers be stond er op het congres wel de uitdrukkelijke wens meer aan dacht te besteden aan voorzorg bij de wijze van consumptie en produktie. Het congres werd afgelopen week bijgewoond door bijna 400 personen uit uiteenlopende maatschappelijke verbanden maar met de christelijke le vensovertuiging als gemeen schappelijke achtergrond met het doel te zoeken naar de be tekenis van het christelijk-so- eiaal handelen in deze tijd. Aanleiding was het eerste Christelijk-Sociaal Congres van Abraham Kuyper en de eerste sociale encycliek, Re- rum Novarum van paus Leo XIII uit 1891. Vrees De vrees dat dit congres door CDA- en NCW-kringen zou worden gedomineerd, is niet bewaarheid, aldus DISK-di- recteur dr. C.H. Koetsier. „Er is iets in beweging, al had je soms het gevoel dat je tegen beton stond te duwen." Ook FNV-voorzitter J. Steke lenburg, die geen toestemming had gekregen de slotmanifes tatie toe te spreken, zei „zeer tevreden" te zijn over de gang van zaken. De essentiële the ma's en de huidige dilemma's zijn goed uit de verf gekomen. Maar, zo voegde hij eraan toe, erg concreet is het niet gewor den. Het was voor hem de vraag of de belangentegenstel lingen die dan optreden (onder meer economie tegenover mi lieu) wel zo makkelijk over wonnen hadden kunnen wor- De 'god van meer' zal moeten buigen voor de oproep van de Heer, zei CNV-voorzitter H. Hofstede in de reactie op de resultaten vanuit („en niet na mens") het bedrijfsleven. „Niet alleen aan de zwakken in ei gen land moet recht worden gedaan, maar ook en vooral aan de slachtoffers van onze wellustige welvaartsmaat schappij in de Derde Wereld." Zowel mevr. Gardeniers als andere deelnemers spraken van een „.proces" tijdens het congres. „Er is werkelijk iets bijzonders met ons gebeurd." Dit beraad over belangrijke maatschappelijk vraagstukken was volgens H. Noordegraaf, die namens de kerken op de resultaten reageerde, een uniek gebeuren. Maar de nieu we verantwoordelijkheid, waarover veel was gesproken, moet volgens hem wel door het begrip gerechtigheid wor den gekleurd. „Als de markt, met zijn overwaardering van produktie en consumptie, het kompas wordt, dan ontspoort de samenleving." Onze samenleving wordt ge kenmerkt door het verleggen van grenzen. Veel moeilijker, maar minstens zo noodzakelijk is het stellen van grenzen. Voor degenen die van een mi nimum moeten rondkomen, is er volgens Noordegraaf nog steeds geen perspectief. „De scheidslijnen in de samenle ving verharden zich." Het congres was volgens hem zeer waardevol, maar ook niet meer dan een eerste stap. „Werkenden en werklozen, mensen uit minderheden, be woners van de Derde Wereld, de kleine luiden van nu." De werklozen lieten zich even zien tijdens de inleiding van premier Lubbers, toen twee van hen hem een spandoek voorhielden: „Ik was ziek in de WAO en je verklaarde me voor simulant. Ik was werk loos en je verklaarde me lui en werkschuw.' Ontwrichtend Tevoren had koningin Beatrix bij het betreden van de Jacobi kerk de demonstratie van werklozenorganisaties kunnen zien, die pleitten voor handha ving van de koppeling tussen lonen en uitkering en voor verhoging van de uitkeringen om de achterstand in te halen. Op de „haast ontwrichtende" vraag over de arbeidsonge schiktheid, die Lubbers zich zelf stelde, zei hij dat er „slor dig met mensen wordt omge sprongen. Het kan niet zijn dat zo velen en vaak nog zo jong blijvend buiten het arbeidspro ces staan. Het kan niet zo zijn dat zij door wijzigingen in het stelsel in de kou komen te staan." Als remedie noemde hij „een nieuwe manier van verant woordelijkheid", zonder dat duidelijk werd wat dit in con- creto zou inhouden. „Daar koop je toch niets voor," zei mevrouw Ank van der Vliet van DISK Amsterdam. Lub bers schetste zowat alle we reldproblemen: de bijdrage van de rijke landen aan de ontwikkeling in Oost-Europa en de Derde Wereld, het mi lieuvraagstuk, de internationa le wapenhandel, het vluchte lingen- en migrantenvraag- Daarbij pleitte hij ervoor dat ook in andere culturen de ver antwoordelijkheid van de bur ger en de samenleving gestalte krijgt. „We moeten stelling ne men tegen gesloten culturen." UTRECHT „Aan het begin van het Christelijk Sociaal Congres werd het verhaal van de barmharti ge Samaritaan gelezen. Maar dat is in de rest van het congres nauwelijks meer teruggekomen. Het gesprek leek vaak dat van herbergiers onder elkaar te zijn over kosten en ba ten, de problemen van de markt-economie en de kwaliteit van de samenle ving". Die kritiek kwam van B. de Velde Harsenhorst afgelopen zaterdag bij de afsluiting van het Christelijk Sociaal Con gres. Hij reageerde in aanwe zigheid van koningin Beatrix en premier Lubbers op de uit komst van het zes dagen du rende congres namens de jon gerenorganisaties van CDA, CNV en Youth for Christ. Ter- Wijl vergadervoorzitter en oud-minister Til Gardeniers- Berendsen zich erg tevreden toonde, lieten de jongeren zich nogal scèptisch uit over het congresresultaat De Velde Harsenhorst: „De ge sprekken waren beslist be langrijk, maar als wij praten over verantwoordelijkheid dichter bij de mensen brengen, dan geeft de Samaritaan het voorbeeld. Hij gaf tijd, hij gaf aandacht, hij deed niet meer maar ook niet minder dan wat mensen van elkaar moeten kunnen verwachten. Als we het dan moeilijk vinden om Samaritaan te zijn, laten we dan tenminste de ezel zijn en meer lasten van deze wereld dragen", aldus de jongerenver- tegenwoordiger op het con gres. Volgens de stafmedewerker van Youth for Christ ontbra ken degenen op het congres die de persoonlijke verant woordelijkheid (het congres thema) moeten dragen. „We misten best veel mensen waar het eigenlijk om gaat, zoals werkenden en werklozen, ver tegenwoordigers van minder heden, mensen uit de derde wereld, kortom, de kleine lui den van nu", aldus De Velde Harsenhorst. Mevrouw H. van Moorsel, die de katholieke ontwikkelings organisatie Cebemo vertegen woordigde, deed een dringend oproep mensen in ontwikke lingslanden als onze gelijken te behandelen. Op het congres had zij zich verbaasd over de afstandelijkheid waarmee ook door christelijke organisaties naar het arme zuiden wordt gekeken. Er wordt volgens haar nog steeds te veel over, en te weinig mèt mensen in de Derde Wereld gesproken. ROTTERDAM De diocesa ne pastorale raad is de voor naamste vorm van samenwer king en samenspraak in een bisdom. Mevrouw Agnes Pas, voorzitster van de Vlaamse overkoepelende organisatie van diocesane raden, citeerde in het Rotterdamse café-res taurant Engels zaterdag voor de vijfentwintig jarige Rotter-* damse diocesane pastorale raad uit het postsynodale Vati caanse document over de roe ping van de leken in de kerk van vandaag. Zij liet in een verhaal over de toekomst van deze raden uitkomen dat theo rie en praktijk nogal uit elkaar lopen Waarom niet de pries terraad combineren met de diocesane pastorale raad, zo vroeg zij zich af. Zij stelde vast dat lang niet alle raden met duidelijke sta tuten of een goede omschrij ving van hun bevoegdheden werken. „Uit de formulerin gen van taak en bevoegdheden spreekt vaak angst en wan trouwen" en zij concludeerde dat ook na vijfentwintig jaar diocesane raden vaak een lan ge weg te gaan hebben in het opbouwen van „echte collegia le verbondenheid en daadwer kelijke betrokkenheid op de pastoraal in het bisdom". Die verbondenheid hangt volgens haar uiteraard samen met de onderwerpen die in de raden aan de orde worden gesteld. Een goede verhouding tussen onderwerpen van binnenker kelijke aard en die zaken die samenhangen met de overi gens sterk teruglopende aan wezigheid van de kerk in de samenleving zou moeten wor den nagestreefd, maar zij vond het merkwaardig als slechts de „wereldlijke" onderwerpen op het bordje van de leken ko men, een tendens die ook spreekt uit het Vaticaanse sy nodedocument over de leken uit 1987. Mevrouw Pas stelde dat in een niet zo ver verleden leken ooit bemoediging en inspiratie vonden bij priesters. Ze vroeg zich af of de rollen nu niet zijn Vorige week stond in het teken van het Christelijk Sociaal Congres. Een vraag die voor deze ru briek van belang kan zijn is of er een relatie is tus sen de problematiek die daar aan de orde was en datgene wat in het onder wijs gebeurt of zou moeten gebeuren. En dan heb ik vooral de leerlin gen op het oog, de verant woordelijken voor en in de maatschappij van de toekomst. Het Congres was erg goed voorbereid, er zijn nogal wat documenten geproduceerd met teksten en ook discussiemate riaal dat prima gebruikt kan worden in bijvoorbeeld lessen maatschappijleer. Wat let lera ren in dat vak om eens contact op te nemen met het congres secretariaat (tel. 030-913911)' om te proberen daar wat van in handen te krijgen? Het lijkt me dat ze er uitstekend mee uit de voeten kunnen. En ook voor docenten geschiedenis ligt er lesstof voor het opra pen. Met een oproep tot studie sluit ik tevens aan bij een opmer king gehoord op het congres: je moet niet te snel in oplossin gen willen denken, (vooral niet meteen praktisch worden, wat sommigen steeds willen) maar probeer eerst eens tot een goede en degelijke analyse door drs. K. de Jong Ozn. te komen. Dan kom je vaak tot veel betere oplossingen. Het behoorde ook tot mijn waarneming op het congres, dat er door velen nog flink ge studeerd zal moeten worden, voor men in het beleid op al lerlei punten ook fundamen teel verder komt. Ik maak het nu iets algemener voor de school, de leraren en de leerlingen. Ook in die school speelt het begrip ver antwoordelijkheid, evenals op het Congres, al jarenlang een hoofdrol: opvoeden tot verant woordelijkheid. Maar, zo con cludeerde ik voor mijzelf: komt de mens nog wel echt aan zijn persoonlijke verant woordelijkheid toe als het om sociale problemen gaat? Word je bijvoorbeeld bij een verant woordelijke omgang met het milieu, een verantwoorde con sumptie, niet geweldig belem merd door het zogeheten pri soners-dilemma. Dat wil zeg gen: wat maakt het uit of ik mij uitsloof? Een ander doet het toch niet, dus laat ik het ook maar niet doen. Of verder weg: wat kan ik nu persoonlijk doen aan de armoede in de Derde Wereld? En: heb ik daar eigenlijk wel schuld aan? Allemaal zaken die heel goed op de scholen besproken kun nen worden Die daar eigen lijk aan de orde zouden moeten komen. En beslist niet alleen bij maatschappijleer. Mensvisie Eén van de discussievragen, die gesteld werden luidde: hoe kunnen opvoeding, onderwijs en openbare communicatie middelen bijdragen aan het toerusten van mensen tot een bijbelse mensvisie? „De mens is „aangesproken persoon", aangesproken door God en medemens, vooral aangespro ken door de nood van de we reld", zo lees ik in één van de congresdocumenten. En dan vergelijk je dat met wat vele ouders (en ook groepen die be drijfsbelangen vertegenwoor digen) in de eerste plaats van de school verwachten, en wat daar dan ook vaak de hoofdrol speelt: dat kinderen vooral veel leren met het oog op de maatschappelijke (welvaarts) toekomst. En daarnaast, maar daaraan vaak ondergeschikt, komt dan de vraag naar de op voeding tot geestelijk gezonde mensen. Geconstateerd kan worden, dat hier hoe langer hoe meer een spanning ontstaat die zo langzamerhand zo hoog op loopt dat het momenteel steeds meer actueel wordt om de school er op te wijzen, dat die zich ook bezig zou moeten houden met het ontwikkelen van waarden en normen bij de leerlingen. Zo sterk, dat zelfs de minister van Onderwijs er nu bij de scholen op aandringt dat voor al te doen. En om de discussie daarover op gang te brengen, op zijn departement onlangs daarover een speciaal symposi um organiseerde. Je zou kun nen zeggen: wat heeft de mi nister ermee te maken; hij kan ér moeilijk een „eis van deug delijkheid" in het kader van de Grondwet van maken. Maar toch. Anderen roepen een beetje smalend: de overheid ziet steeds vaker dat de mensen zich niet meer houden aan al lerlei wetten en regels. En daarom gaat ze nu aan het on derwijs vragen, om meer aan dacht te schenken aan het „bijbrengen" van waarden en normen. In het congres-werk boek lees ik dan als vraag: is er in onze samenleving vol doende zicht op moreel geac cepteerde sociale doelen? Ik ben geneigd die vraag ont kennend te beantwoorden. En kom daarna ook weer bij het onderwijs terecht. Maar voeg er dan wel onmiddellijk aan Verantwoordelijkheid ^■eid in< s jaarli AFGEVAARDIGDEN van tientallen christelijke organ [erg^ ties hebben zich vorige week, tijdens het Christelijk-Soc ^ger Congres, indringend bezonnen op de bedreigde verantwi dezel delijkheid. Tot pleidooien voor een christelijke herzuil er 2] waarvoor critici vreesden, is het in Doorn niet gekom »ale Evenmin tot een kritiekloze legitimatie van de christen- ,r mocratie, getuige het slechte onthaal bij veel congresganj r van het 'keiharde' betoog van CDA-minister Hirsch Bal 7 n Het eenzijdig afwijzen van overheidsinvloed door regerei j christend-emocraten heeft op het congres juist nogal wat) tiek gekregen. AB-v ZEKER is, dat het christelijk-sociale denken een belangrj en krachtige impuls heeft gekregen om als „zuurdesem" „inspiratiebron" een rol te spelen in de discussies over grote maatschappelijke vraagstukken rond arbeid, mil Derde Wereld en sociale zekerheid. Niet alleen voor enl nen de christelijk geörienteerde organisaties, maar ook dj buiten, in de Nederlandse pluriforme samenleving. Een congres zoals dat in Doorn werd gehouden, is op uniek in Nederland, maar nog niet voldoende. Om vrijt vendheid te voorkomen, zal er de komende jaren ook h gewerkt moeten worden aan de 'vertaalslag' van de bei ning in concrete actieprogramma's. Het uitzicht daarop breekt thans, aangezien het slechts de bedoeling van het gres was om het bestaande denken te doorbreken. Nu bi het risico van vrijblijvendheid bestaan. Een risico dat ondenkbeeldig is, omdat anno 1991 de christelijk-sociale t weging zélf in het centrum van de macht in Nederland geraakt. Die, situatie schept gevaren, maar ook kansen. Al was ij alleen maar omdat de christelijk-sociale organisaties zelf 0 medeverantwoordelijk zijn voor het ontstaan van de gri n sociale vraagstukken rond arbeid, milieu, Derde Wereld .fotv de sociale zekerheid. Het Christelijk-Sociaal Congres Doorn heeft verwachtingen gewekt. De komende jaren ko eft het er op aan, die verwachtingen ook waar te maken. Premier Lubbers ordent zaterdag zijn toespraak, terwijl koningin Beatrix toekijkt. Rechts van haar prof. dr. D. Kuiper, voorzitter van de Stichting 1991. De koningin was aanwezig bij de slotmanifestatie van het Christelijk Sociaal Congres in de utrec eB KRITIEK JONGEREN: DE SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES T* li 1st omgekeerd. "Misschien moeten leken nu de priesters die er nog zijn bemoedigen, ondersteunen en ja zelfs op roepen en inspireren". Ze con stateerde dat de grondhouding van samenwerking tussen ker kelijke hiërarchie en de gelo vigen in bepaalde gevallen „beangstigend groot" is. Zij wees er op dat in Vlaanderen een aantal bisschopsbenoemin gen daar niet vreemd aan zijn. Zij zag een groeiende polarisa tie in Vlaanderen opkomen die het concrete pastorale werk bemoeilijkt. Bepaalde groepen christen-gelovigen mijden elkaar volkomen en zij pleitte dan ook voor een bezin ning over hoe om te gaan met deze conflicten. toe: hoe belangrijk zijn in de zen bijbelse waarden en nor men? Soms overlappen die de humanistische, maar ze heb ben niet alleen een andere bron, ze leiden cok tot een an der perspectief. Ze keren zich tegen het individualisme dat in onze geseculariseerde sa menleving zulke hoge ogen gooit. Ze weten van zonde en genade, van verzoening. En daarom ook van volhouden, niet versagen, steeds weer op nieuw mogen beginnen, daar bij de ander uitnemender ach tend dan zichzelf. Het moge duidelijk zijn, dat dit naar mijn mening, een aantal uitgangspunten zijn die uiterst belangrijk zijn voor het school- concept van een confessionele school. Een school die mee verantwoordelijk is voor de maatschappij van de toekomst waar het op het Christelijk So ciaal Congres over ging. Het zou een erg goede zaak kunnen zijn dat vanuit die uit gangspunten ook op die scho len zou kunnen worden nage dacht over de vraag: hoe bren gen we de leerlingen zover, dat zij niet alleen persoonlijk verantwoordelijkheid willen dragen voor essentiële zaken in hun samenleving, maar daar ook aan toe kunnen ko men, daartoe door kunnen dringen ondanks allerlei be lemmeringen van onze heden daagse samenleving. Zou zo'n gedachte niet een hoofdpunt moeten zijn in het program van een confessionele school? Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Kantoor Apothekersdijk 34. Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Telefax: 071 - 134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070 - 3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Chef-redacteur G - J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L. van Koot. 046 of 071 -144 047) R Kleijn (chef), M Roso n Herpen (chef), F Buurman. nieters Sport Leiden e.o (tel. 071 -144 049) K van Kesteren Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815) A van Rijn (chef). W Bunschoten, drs C van Haersma Buma, A. van Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs. J van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs K. Veraart. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coordinator), B Jansma, H Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835) L Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838) M Konvalinka (chef). S. Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch Bels (chef). A de l J Hofmeester, C de Kier, H Nieuwmans, H Schneic Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K. Swiers, M Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H Bij- leveld. D Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. JHeering (Rome), Huét (Parijs). M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), Paulo), R Simons (Londen), drs R Vunderink (Moskou), item), E Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgrado), F Lindenkamp (Sao W ^Werkman ^Jeruzalem) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster: drs M deCocq. van 08 30 tot 17.00 uur Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za van 14 00 tol 15 00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2