litsma en Stam terk bij Usselcup Jasketballers even riante oorsprong weg Rentree Marianne Muis loopt op een drama uit SPORT Zee en Straathof vlammen in de kou iQowuvnt MAANDAG 18 NOVEMBER 1991 and! Assen toch nartilig gesteld 1 dat illen le gisti ij een club" lub hd'' j DEN/MAARN De TT in Assen is (gesteld. Jos Vaessen, voorzitter van iternaionale motorfederatie FIM, heeft urig onderhandelen tegen alle ver- Jitingen in met de oppositie, verenigd in ie Ecclestone, overeenstemming be- Assen staat voor 27 juni op de agen- ,Ecclestone wil niet om Assen heen. en wil dat ook niet, want de TT heeft raling, trekt veel publiek en heeft zich lastig jaar bewezen", verklaarde Vaes- Het nieuws is bekend geworden kort secretaris Trimby van de rijdersorga- ie (IRTA) verklaarde dat de kloof met [M, de internationale motorsport fede- onoverbrugbaar was. De de van gesp T°idi 2-0 t: Kort Stre Jansen Wagen 111 l-Ö (0. titer: Va Rode k; e kaart: /ENTER De 30e •elcup kwam in de prij- cast van het gewest $rd-Holland/ Utrecht Rintje Ritsma, in- ^ueel winnaar bij de nen, stond met lege len omdat Ben van lurg de wisselbeker vergeten. Marieke eerste bij de vrou- kreeg niet eens een d en/of een zoen van dra Voetelink; de be houdster ontbrak om- ze onlangs tijdens een was gestruikeld over hoge hakjes. om: de strijd om de IJssel- in Deventer stelde niet voor. Het was Hollandse ore. De opening van het ;ebaan-schaatsseizoen was en gezellig. Niets meer en minder. Visser kon onmogelijk la- zien, dat hij en niemand irs over dertien weken wint op de Olympische meter. De piloot was am- een etmaal in Nederland ;en lange vlucht uit tro- Singapore. Visser werd •dag achtste op zijn favo- afstand in de te verwaar- tijd van 2.03.38. „Het nog wel goed", suste hij /achtingsvolle belangstel en. van der Burg, per traditie in vorm, ontglipte de K ïcup. De blessure aan zijn bijna een jaar oud, de Hagenaar nog steeds, hij wist vooraf dat hij in nter niet zou winnen. Tij- Zege Peter Hric in Superprestige ZARAUTZ Peter Hric heeft gisteren de derde wedstrijd in de competitie om de Super- prestige-trofee gewonnen. De Tsjechoslowaak ging in het Spaanse Zarautz de Zwitser Thomas Frischknecht vooraf. Beste Nederlander was Frank van Bakel op de achtste plaats. Wereldkampioen Radomir Si- munek, die als zevende finish te, behield de leiding in de tus senstand. Danny de Bie zakte van de tweede naar de derde plaats. Hij moest zijn positie afstaan aan Radovan Fort, eveneens een Tsjech. Sampras verdient bijna twee miljoen (Vervolg van de voorpagina) FRANKFURT Met zijn toernooiwinst in de 22e editie van het eindejaarstoernooi van de spelersbond heeft Pete Sampras de Fransman Guy Forget (onlangs in Parijs nog sterker dan de Amerikaan in de finale) verdrongen van de zesde plaats van de wereldranglijst. Het was de twee de zuiver Amerikaanse finale sinds 1979, toen McEnroe in Madison Square Garden te New York in drie sets van Arthur Ashe won. Sampras won het met 4,4 miljoen gul den gedoteerde evenement verdiend. Na een moeizaam begin toonde hij zich slagvaardiger, inventiever en voor al sneller ter been. Voor Courier, die in de halve finales met 6-3 7-5 van titelverdediger Agassi had gewonnen, betekende het sinds 1988 de vierde nederlaag tegen Sam pras. Sampras mocht bijna twee miljoen gulden in ont vangst nemen. Weer zege voor Seles PHILADELPHIA Monica Seles kende gis teren in Philadelphia een uitstekende generale voor het Masterstoernooi, dat deze week in Madison Square Garden te New York wordt gehouden. De Joegoslavische, die over twee weken haar achttiende verjaardag viert, ver sloeg in Philadelphia de 15-jarige Jennifer Ca priati in de finale. De Amerikaanse ging met 5-7 1-6 ten onder. Squashers zesde HELSINKI De Nederlandse mannen squa- shploeg is gisteren als zesde geëindigd bij het WK in Helsinki. Nederland verloor van Nieuw-Zeeland, na zaterdag Pakistan te heb ben verslagen. Raymond Scheffer verloor met daarin 2-3 van Jansher Khan. Lucas Buit en Michael Vertogen versloegen Ullah en Zaman. Medaille voor duo Vriesekoop/Hoonian MISKOLC Bettine Vriesekoop is in de kwartfinales van de strijd om de open Hongaarse kampioenschappen tafeltennis strijdend ten onder gegaan. In Miskolc verloor ze in vijf games van de sterke Chinese Chen Zihe. Mirjam Hooman ver loor een ronde eerder van de voor haar bijna altijd onbespeelbare Roemeense Ba- descu in drie games. Toch haalden Vriesekoop en Hooman een bronzen medaille. Ze verwezenlijkten dat in het dubbelspel. In de halve finales ver loor het herrezen koppel van de nummers één van de wereld Qiao Hong en Deng Yaping (16-21 10-21). In de kwartfinales werden de Bulgaarsen Guergueltsjeva en Vitsjeva in drie games teruggewezen. dens het trainingskamp in Den Haag deed hij mee aan de weddenschappen wie achter Rintje Ritsma tweede zou wor den. Ritsma pakte eindelijk een prijs. Hij deed er, onwennig, laatdunkend over. Vorig jaar was hij de vijfde man in de kernploeg, die overal buiten viel. Hij trainde als een bezete ne, verbeterde zijn 500 mete enorm en zag zijn inzet be loond bij de eerste de beste legenheid. Hij kan toeslaan bij het Europees kampioenschap (17-19 januari '92 Heerenveen), wanneer de internationale ve detten zich specialiseren op de verschillende afstanden voor de Olympische Spelen van Al- bertville in februari volgend Ritsma mocht anders best pronken met zijn prestatie. Hij troefde immers niet alleen Van der Burg, maar ook zijn, reeds hooggeëerde, provincie- genoot Zandstra af. Op de 500 meter bleef hij in de buurt van Wojcek Biziuk, een Drentse import-Pool die na zijn natura lisatie een versterking van de sprintkernploeg kan beteke nen: 39.79 tegen 39.49. Op de 1500 meter dook Ritsma onder de tijd van Van der Burg: 2.00.58 tegen 2.00.60. Zandstra, de jeugdwereldkam pioen, bleef in het laatste paar in zware mist op een stroeve baan op 2.01.57 steken. Zes se conden slechter dan vorige week in Heerenveen, maar ze ker niet verkeerd volgens bondscoach Ab Krook. Het was Krook tegengevallen, dat bij windstil weer op be hoorlijk ijs door niemand tij den van 1.58 waren gereali seerd. De IJsselcup was be paald geen selectiewedstrijd voor de Olympische Spelen. Anders zou Marieke Stam de toezegging voor een Olym pisch startbewijs moeten krij gen. Als kernploeglid won de verpleegster nooit een prijs. Nu ze voor het gewest Noord- Holland/Utrecht rondrijdt pakt ze de ene trofee na de an dere. Vorig seizoen al het NK sprint, dit jaar de IJsselcup. De enige prestatie van allure werd zaterdag in het IJsselsta- dion (volgend jaar half over dekt) neergezet door Christine Aaftink. De sprintster haalde het baanrecord van Karin Enke uit de boeken. De DDR- trots reed bij het WK op 28 ja nuari 1984 42,04. Sprintcoach Wopke de Vegt kon tevreden zijn over Aaf tink, die dit seizoen de slag vroeg te pakken heeft. Zijn collega Arie Koops had bij de seizoensopening heel wat meer zorgen. Sandra Voetelink heeft door een hersenschud ding als gevolg van een val tij dens een feest op een boot en een flinke griep in oktober een niet meer in te halen ach terstand opgelopen. Schaatscoach Ab Krook weg na Spelen DEVENTER Ab Krook vertrekt na dit Olympisch seizoen als trainer van de all-roundploeg bij de mannen. De Loosdrechter maakte dit gisteren bekend. Hij vindt dat een periode van vier jaar genoeg is voor een coach. Leontine van Meggelen van het gewest Zuid-Holland legde verrassend beslag op de vijfde plaats in het eindklassement van de Residentie Cup. foto: peter van mulken Idoor PETER ALLEBLAS ,INA De nationale basketbalploeg heeft zijn tweede wed- d in de kwalificaties voor de eindronde van de Europese ti- rijd verloren. De nederlaag (93-81) kwam hard aan want minuten voor rust had de ploeg van bondscoach Randy nog een voorsprong van 31-43. De thuisploeg was rijp voor afstraffing. Oranje sloeg echter op hol. Koos niet voor de olidatie van de voorsprong tot de rust, maar trapte het gas- lal tot de bodem in en verloor de macht over het stuur. In de ;te drie minuten van de eerste helft brachten de Tsjechoslo- en de achterstand terug tot drie punten (42-45). In de twee- lelft was het Nederlandse schot dramatisch slecht waardoor ïuisclub de achterstand zelfs kon ombuigen in een overwin- van twaalf punten. Tico Cooper was de uitblinker in de erlandse ploeg. Door deze nederlaag moet Nederland woens- in en tegen Turkije winnen om niet al voor de returns kans- te worden in de race naar de eindronde van 1993. Kleemann pikt draad weer op INZELLGunda Niemann gaat op dezelfde voet verder als vorig seizoen toen de Duit se schaatsster nog als Gunda Kleemann door het leven ging. De 25-jarige Europees- en wereldkampioene uit Er furt startte het Olympisch sei zoen in Inzeil met een zege op de 1500 meter in 2.10,90. De Nederlandse shorttrackers zijn het afgelopen weekeinde in Albertville bijna collectief van de baan gereden. Geen enkele kernploegschaatser slaagde er tijdens internationa le wedstrijden te Albertville in de finale te bereiken. Zelfs de aflossingskoers leverde geen plaats op in de eindstrijd voor de afvaardigingen van bonds coach Jan de Vries. „Het is pas november", was een herhaald commentaar in het Nederland se kamp. DEN HAAG Het ge west Zuid-Holland heeft afgelopen zaterdag in het Haagse schaatscentrum De Uithof de Residentie- Cup bij de junioren, het équivalent van de IJssel cup bij de senioren, over genomen van Friesland. Op de afstanden 500 en 1500 meter legde het ge west Noord-Holland/ Utrecht beslag op de tweede plaats en pakte Friesland het brons. Grote man bij het gewest Zuid-Holland werd Jeroen Straathof die zowel op de 500 als op de 1500 meter schitter de. De schaatser uit Zoeter- woude zette tweemaal een per soonlijk record neer. Op de 500 meter realiseerde de Jong Oranje-klant een tijd van 39.30. Op de 1500 meter was Straathof de enige, die onder de twee minuten dook: 1.59.20. Waardoor hij zijn tijd van Heerenveen vorig jaar op deze afstand scherper stelde (1.59.49). Straathof was overi gens met die tijd ook sneller Janssen snel bij voorronden NK afstand DEN HAAG Hans Janssen heeft gisteren in De Uithof tijdens de voorronden van de NK afstand een tijd van 39.02 gereden op de 500 meter. Jac. Orie eindigde met 39.66 op de tweede plaats. Op de 1000 meter legde Eric de Vries met een tijd van 1.20.73 beslag op de eerste plaats. Thomas Bos was de snelste op de 3000 meter (4.11.51), gevolgd door Bart Veldkamp die een tijd reali seerde van 4.14.43. Bij de vrouwen bleek Gonnie Brunia op de 500 meter de rapste (44.50). Jolanda Grimbergen zette een tijd neer van 45.93. Op de 1500 meter waren de rollen omgedraaid. Grimbergen werd eer ste (2.16.06) met Brunia daar vlak achter (2.16.57). dan Falko Zandstra vorig jaar op deze afstand tijdens de Re sidentie Cup, want de Fries werd winnaar in 2.01.19. Bo vendien sneuvelde het record van dit evenement van Tho mas Bos, die in '87 2.00.33 liet klokken. 1 „Ik had mezelf geen doelen gesteld voor deze wedstrijd. Ik heb ook niet volgens een be paald schema gereden op de 1500 meter. Ik ben behoorlijk hard van start gegaan en heb verder alleen maar doorgere den", aldus een zielsgelukkige Straathof, die vandaag 19 jaar is geworden en zichzelf zater dag een aardig cadeau had ge schonken. Straathof, die de 1500 meter als zijn favoriete afstand ziet, had op de 500 meter geduchte concurrenten van Jong Oranje als Jacco Jan Leeuwangh en Nico van der Vlies van Noord- Holland /Utrecht alsmede van gewestgenoot Martin Her sman. Leeuwangh kwam heel dicht bij Straathof in de buurt (39.52), maar de Alkmaarder heeft wel eens snellere tijden neergezet. Ook op de 1500 me ter greep Leeuwang net naast de eerste plaats (2.00.12). Mar tin Hersman bezette op beide afstanden de derde plaats. Op de 1500 meter reed hij wel een persoonlijk record (2.00.79). Eindigde Patrick den Eisen van Zuid-Holland op de 500 meter (40.39) op de zesde plaats, op de 1500 meter was de zevende plek voor hem weggelegd (2.03.84). Gianni Romme reed op de 500 meter een tijd van 41.40 en op de 1500 meter 2.04.68. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 1, 18.27 uur: Sport op 1. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. Superchannel, 20.00 en 22.45 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. Brunnekreef twijfelt over deelname NK VOORSCHOTEN Jan Brunnekreef heeft zich ge plaatst voor het NK kunststo ten. Hij verloor tijdens de der de Grand Prix van dit zijn sei zoen in Voorschoten in de kwartfinales van Scholtes, die in Voorschoten een thuiswed strijd speelde, met 2-3, maar scoorde inmiddels voldoende punten om in de eindstand op de eerste plaats te kunnen ein- „Of ik meedoe aan het NK is overigens nog niet zeker", rea geerde Brunnekreef. „Ik wil eerst eens zien hoe er gespeeld wordt. Hanteren ze een setsys teem met een zogenaamde dubbele knock-out, dan heb ik geen zin. Dan kun je na één verliespartij nog maar derde worden. Maar het ziet ernaar uit dat er met twee poules van vier gespeeld zal worden. Dan ben je zeker van minstens drie partijen en dan vind ik wel dat ik voldoende aan mijn trekken kom. Als de officiële uitnodiging van de bond er is, weet ik meer en neem ik een beslissing". Ook Hagenaar Hans de Jager was niet opge wassen tegen Scholtes. De voormalige nationale kam pioen verloor eveneens met 3- Grootmeesters stoppen met wereldbeker Bij de vrouwen, die een indivi duele wedstrijd verreden, was er een hoofdrol weggelegd voor Colette Zee. De 17-jarige rijdster uit Zoetermeer bleef met 43.20 op de 500 meter Bar bara de Loor net voor (43.58). Op de 1500 meter reed de schaatster van Jong Oranje een persoonlijk record (2.14.77) en liet ook op deze afstand De Loor (2.16.49) achter zich. Ver rassend was het optreden van Leontine van Meggelen (44.57 op de 500 en 2.21.90 op de 1500 meter) van het gewest Zuid- Holland, die in het eindklasse ment op de vijfde plaats ein digde. Haar trainer Wim den Eisen was al tevreden als ze zich bij de eerste acht zou scharen. Met Den Eisen is ook de trai ner van Colette Zee genoemd „Vorig jaar kende ik een slecht voorseizoen. Onder meer de ziekte van Pfeiffer gehad. Met Wim den Eisen heb ik hard gewerkt om terug te komen. Dat is goed gegaan. Ben Nederlands kampioen B geworden in Heerenveen. M'n resultaten vanavond waren boven verwachting. Ik had ge hoopt bij de eerste drie te ein digen", vertelt Zee die graag bij het wereldkampioenschap voor junioren wil zijn eind ja nuari '92. DEN HAAG Het toernooi om de wereldbeker schaken is van de baan. Daartoe heeft de GMA (Grootmeesters Associa tie) op een vergadering in Pa rijs besloten. Problemen met sponsors, wereldkampioen Kasparov en de geringe publi citeit waren de aanleiding het circuit om de wereldcup op te heffen. Dat betekent dat de wedstrijd in Reykjavik, de eer ste in een geplande serie van vijf, de laatste is geweest. KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen, aanvang 18.30 uur) luiden: le koers: 1. Flyer Vryenesse, 2. Fats boy D. 3. Friese Princess (4-3-7). 2e koers: 1 Flair Vryenesse. 2. Futu re Pride, 3. Elly R (4-5-6). 3e koers: 1 Edel David, 2 Fancy Ri- cardo. 3. Fred Hollyrood (7-8-1) 4e koers: 1 Condor Hendika. 2. Co- meet Ruimzicht. 3. Bobby R (4-5-7). 5e koers: 1 Flower Flora. 2. Elvira D. 3. Delfi Ruimzicht (2-3-5). 6e koers: 1 Enrieke B. 2. First of Vancy. 3. Domingo Pitt (7-5-6). 7e koers: 1. Excellent V. 2. Evita Jo- rishof. 3. En Route Spin (3-5-2). 8e koers: 1 Balequina K, 2. Cees Wielinga, 3. Avanti S (3-1-8). 9e koers: 1 Fiona Brasil, 2. Frank Hanover, 3. Deter Ruimzicht (3-4-5). >n zat veld hester hester spel Dldhar nners' zij. zegej. edstrij deze anderlijde ;ker van ronzen plak DNEY Zijn derde -O De»rnooi om de wereldti- boksen heeft Arnold tnderlijde vanochtend Sydney in elk geval bronzen medaille op gaan tjeverd. De drievoudige da,ropese kampioen in het r aargewicht won zijn tij uit de kwartfinales en de Spanjaard Jose :ega met ruim verschil punten: 30-6. 'zwaargewicht Peter Zwe- Uijnen verloor bij zijn eerste reden in het Sportcentrum nebush van de Turk Meh- Gtlrgen (17-28). De verbij- 'ing in het Nederlandse np was na het bekend ma- i van de uitslag groot. Inte- tegen -bondscoach Fritz Sdunek: heb veel meegemaakt deze uitslag is een regel- schandaal". egleider Henk Los diende niddellijk na afloop een of- eel protest in. Het werd na iling van 120 Australische ars welwillend aangeno- i maar kort daarna afge- fcen. Zwezerijnen had de te- c "stelling kunnen voorko- wanneer hij Gürgen in de te ronde in plaats van Arnold Vanderlijde (rechts) in zijn duel met David Izonritei uit Nigeria. foto: epa twee, drie maal tot acht tellen rust had gedwongen. Zwaarwelter Orhan Delibas verloor met gering verschil van de geroutineerde Duitser Torsten Schmitz (18-14) en bantam Miguel Dias werd in de tweede ronde van zijn par tij tegen de Noordkoreaan Gil Gwang Sik na twee openbare waarschuwingen wegens vast houden gediskwalificeerd. Te sterk Vanderlijde was voor Ortega veel te sterk. De Limburger ging snel door de ring en was nauwelijks te raken door de veel kleinere Spanjaard. Met uitstekende combinaties en zijn snelheid was de Nederlan der een obsessie voor Ortega, die na drie ronden zwaar gete kend in de ring stond. Morgenavond kan Vanderlijde zijn bronzen medaille verzil veren. Hij komt in de halve fi nales uit tegen de Zuidkoreaan Bae Chae Sung, die in de der de kwartfinale de Duitser Bert Teuchert op punten (23-16) uitschakelde. ARNHEM De tijd, dat Marianne en Mildred Muis op elkaar leken als de bo- ven-en onderkant van een damsteen, is voorbij. Mil dred manifesteerde zich het afgelopen weekeinde bij selectie-wedstrijden in Arnhem na een kaak-ope- ratie bij haar zwem-come- back als beresterk; Mari anne's poging de aanslui ting te hervinden bij de wereldtop mislukte in Arnhem op dramatische wijze. Het toch al zwakke gestel van de Europese recordhoudster op de korte baan was door een griepje nog verder onder mijnd. Zozeer zelfs, dat de zes voudige Europese medaille winnares van twee jaar gele den in Arnhem op geen enke le manier aan de ruim gestelde selectie-normen voldeed (zesde op de 100 meter vrij, vierde op de 200 meter wissel) en alleen dankzij het ongeschokte ver trouwen van de selectie-com missie alsnog een plaatsje kreeg in Ton van Kloosters 28 leden tellende voorlopige Olympische ploeg. Deze be staat uit Inge de Bruijn, Mil dred Muis, Marieke Maste- broek. Manon Masseurs, Kir- sten Vlieghuis, Karin Brienes se, Kira Bulten, Mary Peters, Linda Moes, Ellen Elzerman, Naomi van der Woerd, Ingrid Baars, Kristel Teilegen, Diana van der Plaats, Iris Westrik, Boukje Wiersma en Marianne Muis, Wilco van de Akker, Ronald Sloeserwij, Tim Hoey- mans, Mark van der Zijden, Stan Steegeling, Ron Dekker, Michael van Rijn, Frank ter Bruggen, Martin van der Spoel, Casper van Dam en Marcel Wouda. Medaille Sinds kort gaan de inmiddels 23-jarige tweelingzusjes elk hun eigen weg. Mildred is in dienst getreden bij het "NOC op Papendal, Marianne heeft tij delijk haar studie fysiothera pie naar de achtergrond ge schoven ten einde in Barcelo na te halen. Met een schitte rend optreden daar zou ze af scheid nemen van het zwem men. Zo dacht ze er tenminste over toen alles nog goed ging. Nu denkt ze erover haar even tuele afscheid over het Olym pisch optreden heen te tillen in het besef, dat haar voorbe reidingstijd wellicht tekort zal blijken. „Ik kan al anderhalf jaar mijn draai niet vinden", verontschuldigde zij zich. „Na dat Europees record van des tijds heb ik de andere zijde van de medaille leren kennen. Het wordt nu tijd iets te laten zien. Al was het alleen maar tegenover mijn sponsors". Maar dat voornemen wordt gedwarsboomd door de na weeën van een veel te laat ontdekte bloedarmoede. Het leidde anderhalve week gele den tot een nogal opmerkelij ke diagnose van NSF-arts Vergouwen: Overtraindheid. En dat voor een zwemster, die al lange tijd rustig aan had moeten doen en in zeven maanden geen wedstrijd had gezwommen. Van de voor een Olympische kandidate gewen ste vier uur trainingsarbeid per dag kan Marianne hooguit twee volmaken. En dan nog na het inlassen van flinke pauzes. „Na een inspanning volgt geen herstel. Vandaar dat het met mijn uithoudings vermogen heel slecht is ge steld".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13