SPORT eyenoord heeft )orjee eigenlijk iet meer nodig 11 Harry van der Laan wisselspeler oefenduel Roeibond pompt veel geld in boordroeien Pete Sampras jongste winnaar Masters-titel Blatter hekelt handel in televisierechten j&iQowtarit jac, Johr 5 onijnehol op )etbalveld - Nil 10 i CVP iort/Bara i and T Red door ei ippen. Ti an e professi jonge e spelen htej T op de :hen (he MAANDAG 18 NOVEMBER 1991 TINGEN Kuilen in het van Knickerbockers hebben ren een voortijdig einde ge- ;f aan de wedstrijd Knicker- ts - Leek in de derde klasse \e amateurs in district Noord, kwam kort voor rust met 2- \er doordat een verdediger >n konijnenhol stapte, zich eerde en een tegenstander 1oor vrij baan naar het doel Scheidsrechter Van Wijk uit ghercompascuum staakte het omdat hij het veld gevaarlijk de spelers. Banach van FC Köln verongelukt REMSCHEIDT Maurice Banach, voet baller van FC Köln, is gistermorgen veronge lukt. Hij nam met tien treffers de tweede plaats op de topscorers- lijst van de Bundesliga in. De 24-jarige aanval ler kreeg volgens de politie een klapband waarna zijn auto tegen een pijler van een brug knalde en vlam vatte. Visser kritiseert schaatsbeleid ALBERTVILLE Leo Visser had zijn schaatsloopbaan liever op een overdekte baan willen besluiten. Hij zegt dat in het periodiek van COJO, het organisatiecomité van de Olympische Spelen in Albertville. Visser betreurt het dat in Frankrijk werd gekozen voor een open-luchtpiste. „Ik weet dat schaatsen in Frankrijk een minder be langrijke sport is, maar een permanente baan zou de belangstelling kunnen vergro ten" De baan, kosten dertien miljoen gul den, is nagenoeg gereed. Na de Spelen zal er in Albertville niet meer worden ge schaatst. Waar nu kunstijs ligt, wordt een kunststof atletiekbaan i Brandenburg eindigt met zes voetballers BRANDENBURG Stahl Branden- burg heeft de laatste minuten van de wedstrijd in de tweede Bundesliga tegen Uerdingen (0-3) met zes spe lers afgemaakt. Drie voetballers van de club uit de voormalige DDR wa ren al uit het veld gestuurd, toen twee anderen geblesseerd naar de kant verdwenen en de wissels ver bruikt waren. Scheidsrechter Schulz liet onder dreigende omstandighe den de wedstrijd uitspelen, hoewel hij eigenlijk had moeten staken. Een team dient uit tenminste acht spelers te bestaan. Djurovski eist rectificatie GRONINGEN Voor de arrondissements rechtbank in Groningen dient morgenoch tend een kort geding, dat is aangespannen door Milko Djurovski van FC Groningen te gen het Nieuwsblad van het Noorden. De Joegoslaaf eist van de krant een rectificatie over een onlangs gepubliceerd verhaal, waarin hij in verband wordt gebracht met duistere praktijken. FC Groningen zou Dju- rovski's oude club Partizan Belgrado 1,25 miljoen D-Mark moeten betalen en dat geld storten op Zwitserse rekeningen. De aanval ler zou over machtigingen beschikken waardoor hij geld kan opnemen. Daarnaast zou hij door landgenoten afge perst worden en mogelijk betrokken zijn bij goudsmokkel. De Gans steekt Göbel de loef af AMSTERDAM Roeier Frans Göbel is er voor het eerst in negen jaar niet in geslaagd de Paul Veenemans Prijs te winnen. Hij moest afgelopen weekein de zijn meerdere erkennen in Jan-Frits de Gans, die het onderdeel schaatsen van deze meerkamp met overmacht naar zijn hand zette. Göbel was wel sneller bij het fietsen, roeien en hardlo pen. Doordat slechts weinig deelnemers een behoorlijke slag kunnen schaatsen en de te verdienen punten aan de hand van de gemiddelde tijd worden bere kend, drukte het schaatsen een zwaar stempel op de vierkamp. vanuit P wereldka ;rjl) in Bi lieuws NK WERKMAN ERDAM Terwijl ;anada(j Jansen bijna zelfge- lam achterover na zijn nababbel gisteravond halver- kleed- en bestuurs- een opmerkelijke ting plaats. Opval- door het karakter, iee Marian Dama- en Jorien van den elkaar feliciteerden anus Mfle triomf van 2-0 van nineLin^oord op Ajax. tureel mj ce. Thril Iprograi hei&, S| mquiz actieser erikaan: et. Mi: enberg. Gehe geweld de Roemeense aanval- e het zoet van de eerste smaakte en critici weer de mond snoerde, de ïgmeester van de Rot- ontwaarde vielen Hitched1 mekaar om de hals. een 'knuffel' volgde, de voetballerij door slechts óp de velden is te Voor Damaschin man, die zijn komst per- d 11 15- ]k financieel mogelijk D Het kif gemaakt betekende de an Feyenoord op aartsri- iuitslanc |jax net iets meer dan UIde vele andere, duizen- !trokkenen. degenen met een rood- irart hart moet Hans zich toch ietwat onaan- i hebben gevoeld. Ook een kransslagader-ope- revaliderende hoofd- had namelijk kunnen llen dat de overwinning /er fern; Ie Kuipploeg mede tot was gekomen dank zij strategische meesterzet ïjn plaatsvervanger. Of een combinatie van tac- manoeuvres, waarmee 5.25 Loc i zijn opponent Louis iaal volledig had over- Maar daarover elders, de positie van Dorjee, nghboungeveer een half jaar ge- drens B ook tot zijn eigen verba- 15 Los zerd benaderd door Fey- d. Tot dat moment zat de x(meto!naar zonder werk, nadat mess 13 :h zelf bij PSV 'onmoge- id gemaakt door te ver- daar niet verder te wil- Uitgerekend met Wim 'aardesjn had Dorjee de bespre- ckendoon over zijn contract én n ook hij zelf 30Tek mkelijk had gedacht dat werkzaamheden van isch directeur zou omvat- Fansen deed, zo liet hij e toen weten, weer een terug nadat hij nota als tussentijdse opvolger 'iet weggestuurde duo son/Verbeek voor een ;eltje had gezorgd. Jan- itelde eerst Feyenoords ginners s 08.05 Je tijden I turns Classiqi 15.00 S( j the 03 AR[ smagaz Diensta 0 Punkt ik 14 10 Ier und D On the 10.30 3.30 Ai positie in de eredivisie veilig en begeleidde het team vervol gens naar de nationale beker. Waarna de 'wonderdokter' een stapje terugdeed en de taak van hoofdcoach aan Dorjee overgaf. De oud-coach van PSV startte verdienstelijk door al direct de Super Cup in de wacht te sle pen, dank zij overigens óók een doelpunt van de toen net aangetreden Damaschin. Maar na een paar weken bleek uit een medisch onderzoek dat de coach direct moest worden ge opereerd en voor enige maan den zou zijn uitgeschakeld. Tot Hans Dorjee ...technisch directeur?... FOTO: SP teleurstelling van de spelers, die vrijwel zonder uitzonde ring verklaarden 'net lekker met Dorjee bezig te zijn'. Sinds gisteren zal echter niet één van de Feyenoorders betreu ren dat Wim Jansen noodge dwongen het roer tussentijds weer overnam. Niemand in de Kuip wenst op dit moment na tuurlijk een woord vuil te ma ken aan de wat merkwaardige situatie, die over ruim ander halve maand weer zal ont staan. Dan zal, zo is al bepaald, Doijee weer als verantwoorde lijke trainer/coach gaan optre den. Een rol, waarvan nie mand vooralsnog zal beweren Marian Damaschin torent uit boven Marciano Vink (links) en Jan Wouters. dat die beter door Jansen, die de club tenslotte ook naar de kwartfinales van het Europa Cup Il-toernooi loodste, kan worden gecontinueerd. De in terim-coach zelf niet in de laatste plaats. De positie van Dorjee is er on dertussen na alle onder Jansen geboekte successen niet ge makkelijker op geworden. Hij kan het straks, als het seizoen in de beslissende fase komt met de Europa Cupduels tegen Tottenham Hotspur en wel licht zelfs in wedstrijden om Dit duel tus sen John de Wolf en Ste fan Petters- son staat mo del voor de inzet van Fey enoord con tra Ajax. FOTO: ANP FOTO: ANP de landstitel, nooit beter doen dan Jansen. Die merkwaardi gerwijs altijd beweerde dat hij de positie van hoofdcoach al tijd heel plezierig vond om te bekleden En nu waarschijn lijk tot het besef moet komen dat hij wat te snel en te onna denkend tot de aanstelling van Dorjee heeft bijgedragen. Op basis van een op dat moment nog relatief kleine ervaring als hoofd-verantwoordelijke. Waardoor er thans een wat cu rieuze situatie is ontstaan bij Feyenoord. Jansen zal meer dan ooit tot het besef zijn ge komen dat hij z'n huidige taak alleszins aan kan. En Dorjee voelt zich in een wat lastig parket, omdat hij zijn plaats vervanger nauwelijks kan ver beteren De basis lijkt de afgelopen we ken, versterkt door de gang van zaken rond Feyenoord- Ajax. gelegd om de komende periode tot een mogelijke in terne herbezinning over te gaan. Bij Feyenoord zou men wel eens tot de conclusie kun nen komen dat het beter is de huidige situatie te laten voort duren. Met voor duidelijkheid Wim Jansen als hoofdcoach en Hans Dorjee dan toch als tech nisch directeur. Zoals de re cente ontwikkelingen bij de Kuip-club hebben aangetoond heeft Feyenoord Hans Dorjee eigenlijk helemaal niet nodig. Het is alleen voor alle partijen een beetje pijnlijk dat een hart-operatie voor laatstge noemde dat heeft moeten aan tonen. Pagina 12: Jansen bluft Van Gaal op tactisch gebied af. ünaar bekerduel -FC Den Haag is tegen PSV HAAG Als FC Den op 5 januari zou winnen •iAjax treft de ploeg van anse PSV in de vierde van de strijd om de :|B-beker. Ajax en FC Den vechten hun duel in de ronde pas uit op de da- ;:dat de concurrenten de ronde afwerken, en Willem II, waarvan innaar tegen Vitesse uit halen woensdag hun rstallige wedstrijd uit de ronde in. is dat twee ploegen uit ïrste divisie wel bij de acht komen. In de vier ende zijn twee duels van fe-di visieclubs: Telstar - hoven en TOP - Haarlem, inde wotnateurs van Rheden spe- at - ontogen VVV opnieuw een kedstrijd. ling voor de vierde ronde ziet ilin Mg1 uit 't|i Pen Haag - PSV. Telstar - bven. RBC - Feyenoord, kt - Emmen, TOP - Haarlem, 5. air. JC - Groningen, Sparta/Willem 14. bi. Ptesse, Rheden - VVV. DEN HAAG Harry van der Laan is gistermiddag tijdens de oefenwedstrijd van FC Den Haag tegen RCH niet verder gekomen dan een plaats op de reservebank. In de door de Haagse profs met 3-0 gewon nen partij experimenteerde trainer Adriaanse met twee lange spitsen (Otto en Torken) en was de door Van der Laan begeerde positie achter dat duo ingeruimd voor Frans Danen. Na een treffer van Cor Lems- in de eerste helft, scoorden Torken en Danen na rust elk eenmaal. Adriaanse wil nog geen con clusies verbinden aan zijn op stelling van gisteren, maar beaamt dat Van der Laan voor de nabije toekomst weer een rol als wisselspeler boven het hoofd hangt. „Het is een indi catie", aldus de trainer. Van der Laan raakte vorig seizoen bij Feyenoord in eenzelfde si tuatie verzeild en besloot mede voor de aanwezigheid van Adriaanse naar Den Haag te rug te keren. De topscorer van weleer, die twee seizoenen ge leden alleen Romario voor zich moest dulden als topsco rer, wil afwachten of hij aan staande zondag (thuis tegen VVV) wel wordt opgesteld. „Als dat niet zo is schakel ik na het weekeinde mijn zaak waarnemer in", aldus Van der Laan, die zegt „gedeeltelijk be grip" te hebben voor de argu menten van Adriaanse. Van der Laan benadrukt dat hij in de voorgaande wedstrijden in het belang van het team vaak op een andere positie (als mid denvelder) heeft gespeeld. „Maar Adriaanse verwijt me dat ik daar niets extra's heb gebracht". Volgens de vertrek kende trainer staat FC Den Haag voor een cruciale fase in de competitie. In de komende Harry van der Laan ...op de bank... FOTO: STEPHEN EVENHUIS vier duels treft de Zuiderpark- ploeg na VVV Willem II (thuis), Volendam (uit) en SVV/Dordrecht'90 (thuis). „Uit die vier wedstrijden moeten we minimaal zes pun ten halen", stelt Adriaanse. FC Den Haag speelde gister middag in de volgende opstel ling: Stam. Purvis, Adam. Gentile. Van Oosten. Valk, Lems. Kuzmanovic. Otto. Torken. Danen BARCELONA Of hij speelt of niet, Michael Johnson is in elk geval welkom op de Olym pische Spelen. De top-basket- baller, die vorige week aan kondigde dat hij besmet is met het hiv-virus dat aids kan ver oorzaken, krijgt een persoon lijke uitnodiging van Barcelo na's burgemeester Pasqual Ma- ragall. Maragall is tevens voor zitter van het organisatiecomi té. Magie Johsnon heeft het aan bod van president George Bush aangenomen om zitting te nemen in de Nationale aids- commissie Johnson kondigde na de ontdekking van de be smetting aan dat hij stopt met het bedrijven van topsport. Later verklaarde hij toch te willen spelen met de Ameri- AMSTERDAM De Konink lijke Nederlandse Roeibond (KNRB) wil 80.000 gulden vrij maken om het Nederlandse boordroeien (één riem per roeier) naar een hoger plan te tillen. Dit heeft de voorzitter van de commissie toproeien (CTR) Sipke Castelein gisteren na afloop van de Paul Veene- mansprijs bekendgemaakt. Met het geld moet een toptrai- ner worden aangetrokken die een groep van twaalf talent volle roeiers onder zijn hoede krijgt. Op korte termijn moet uit deze groep een gestuurde vier worden samengesteld. Deze kan zich volgens Caste lein voor de Olympische Spe len in Barcelona kwalificeren. De roeibond heeft nog geen coach benaderd. Eerst moet het NOC zich garant stellen voor een aanzienlijk deel van diens salaris. Castelein weet inmiddels wel dat in Neder land geen geschikte coaches voorhanden zijn. De gedachten gaan daarom uit naar een bui tenlander, waarschijnlijk een trainer uit de voormalige DDR. Castelein denkt de fi nanciering nog deze week rond te kunnen maken. Intussen heeft de keuze van de roeibond voor een vier-met bevreemding gewekt bij een aantal potentiële bemannings leden. George van Iwaarden en Kai Compagner, die afgelo pen seizoen in de ongstuurde twee aansluiting vonden bij de Johnson welkom bij de Spelen wereldtop, willen in dat num mer hun Olympische kwalifi catie afdwingen. Zij voelen voorlopig niets voor een avon tuur in de vier. Twee andere talenten, veel voudig international Mare Emke en runner-up Pim Vos, gokken eveneens op dit boot type. Zij wonnen dit roei-on- derdeel op de Paul Veeneman- sprijs nipt voor de sterke na tionale ploeg van Italië. „In de twee liggen onze kansen nu eenmaal het gunstigst", meld de Emke na afloop monter. „Voor een grotere ploeg voe len we daarom voorlopig Castelein reageerde stoïcijns op dit bericht. „Voorlopig is er nog geen enkele roeier bena derd voor ons project. Eerst moet het geld er zijn". Over de Olympische kansen van een ongestuurde twee is hij kort. „Roeiers die niet met ons mee doen, zullen op eigen kracht selectie it 'en afdwingen. Het NOC \v^_t daarvan Deze opmerking staat in schril contrast tot het verhaal van de roeiers. „De bond heeft ons alle steun toegezegd om kwali ficatie af te dwingen", aldus Van Iwaarden. Emke voegde daaraan toe dat ook zijn twee door de roeibond wordt ge steund. „Bondstrainer René Mijnders begeleidt ons al ruim een maand". Van een conreet vierenplan weten beide ploe gen niets. FRANKFURT Pete Sampras is de nieuwe we reldkampioen tennis. De jongste deelnemer aan het ATP-eindtoernooi in Frank furt (twintig jaar) toonde zich gisteravond in de ondanks de vroegtijdige uitschakeling van de Duitsers Becker en Stich met 8.000 toeschouwers tot de nok gevulde Festhalle in Frankfurt ook de beste. In een 'all American final' won Sampras met 3-6, 7-6, 6-3, 6-4 van zijn kameraad Jim Courier Sampras werd de vijf de Amerikaan, die in de histo rie van de Masters de titel greep. Stam Smith, die het rij tje opende in 1970 in Tokyo, Jimmy Connors (1978), John McEnroe (1979, 1984 en 1985) en Agassi, die vorig jaar in Frankfurt de nu wegens een blessure ontbrekende Zweed Stefan Edberg bedwong, gin gen hem voor. Pagina 13: Sampras verdient bijna twee miljoen. kaanse nationale ploeg. Barce lona's sportdirecteur Eric Tru- no zei zaterdag: „We werken aan de uitnodiging. Johnson moet komen, ook als hij niet in de ploeg staat. Hij krijgt een speciale accreditering en gratis verblijf". Sportlieden die mee doen aan de Spelen van Barce lona, behoeven geen aids-test te laten doen. Dat heeft prins Alexandre de Merode gezegd. Hij is voorzitter van de medi sche commissie van het IOC. Volgens De Merode is het on mogelijk dat een sero-positieve topsporter een collega in het heetst van de sportieve strijd besmet, bijvoordeeld door bloedcontact via een wondje. Bloed en sperma zijn de be langrijkste overdragers van het virus. Australië gelast onderzoek IOC'ers SYDNEY Het Australisch Olympisch Comité heeft een advo catenkantoor opgedragen een onderzoek in te stellen naar de publikaties over omkoping van IOC-leden door „Der Spiegel". Het Duitse blad meldde onlangs dat de Amerikaanse stad Atlan ta een aantal leden van het Internationaal Olympisch Comité had overladen met geschenken, tot gouden credit cards aan toe, als ze maar bereid waren de kandidatuur van de stad voor de Spelen van 1996 te steunen. Atlanta won de verkiézing voor Athene Sydney, kandidaat voor de Spelen van 2000, zou IOC-leden aan zich te binden met de dreiging bekend te maken wie zich door Atlanta hebben laten verwennen. John Coates, voorzitter van het Australisch Olympisch Comité, verklaarde: „Ik heb een on derzoek gelast, maar ik ben er niet zeker van dat de advocaten iets kunnen bereiken. Ze kunnen ieder IOC-lid vragen of ze er iets van weten. Ik stel me voor dat niemand antwoord dat hij of zij er weet van heeft". Björn Borg nu bij de veteranen STOCKHOLM Björn Borg stort zich opnieuw op het tennis. Niet in de grote toernooien, maar in het veteranen-circuit. In april van dit jaar probeerde de Zweed na een afwezigheid van acht jaar tevergeefs terug te komen in het toernooi vasn Monte Carlo. GENÈVE FIFA-secretaris Sepp Blatter heeft de nationale voetbalfederaties ervan be schuldigd de waarde van tv- uitzendingen schromelijk te onderschatten. De Zwitser he kelde in de maandelijkse nieuwsbrief de handel in tv- rechten, die allerlei specule rende zakenlieden in staat stelt grote sommen geld te ver dienen aan internationale voetbalwedstrijden Volgens Blatter ligt de schuld van die wijd verbreide praktijken voor een belangrijk deel bij de voet balbonden zelf. „Zakenmensen en agenten, die niet eens weten hoe een came ra eruit ziet, hébben hun vin gers begerig uitgestoken naar de voetbalmarkt en verwer ven de uitzendrechten van de betreffende bonden, puur uit speculatieve overwegingen. Ze kopen een pakket wedstrijden in de hoop, dat die door bij voorbeeld een gunstige loting aanaantrekkingskracht win nen om de rechten dan profij telijk door te verkopen", aldus Blatter. De speculanten gaan ervan uit dat niemand precies weet wat de tv-rechten waard zullen zijn, totdat de loting voor bij voorbeeld de WK-kwalificatie bekend is. Een bescheiden land als bijvoorbeeld Turkije heeft een gerede kans in Euro pa te worden ingedeeld bij „rijke naties" als Italië, Spanje, Frankrijk of Duitsland. De wedstrijdmakelaar doet der halve op voorhand moeite de rechten te verwerven voor de duels in Turkije om die later aan de meest biedende zendge machtigde in Italië, Duitsland etc. door te verkopen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11