LEIDEN OMGEVING Under goedkope uizen in Leiden daeSoinant eonreclame zet Leiden n verkeerd licht staatssecretaris snijdt in subsidies Geen geld voor groot onderhoud studentenpanden oderne beelden en schilderijen gruwelijk knusse huiskamer STATENVRAGEN OVER BOUW VAN ENTREEGEBOUW HOGE RIJNDIJK eiden tekent stratenboek al in voor Broek- en Simontjespolder Slimme EHBO-kit Autovrij £eldóe6amcuit VRIJDAG 15 NOVEMBER 1991 H 770 SIDEN Het imago van Leiden wordt nooit wat als de neonreclame in de binnen- id en lahgs de ontsluitingswegen geen krachtig halt wordt toegeroepen. „Leiden lilt uit van de neon, er is bijna geen lantaarnpaal meer vrij", klaagt PvdA-raadslid R. llebrand die om daarachter te komen een rondje reed vanaf het station over de 1/350 f' NZH: Overheden moeten meer doen voor beter openbaar vervoer Idoor JOOP PEETERS igegracht naar de Hooigracht. Volgens Hillebrand en ook SP-raadslid C. Vergeer mt de opzichtige neonreclame steeds wanstaltiger proporties aan. „Als Leiden zich profileren als een stad van allure, dan moet de gemeente veel terughoudender treden tegen neonreclame. Die tast het historisch karakter veel te veel aan". Ook de or winkeliers dagelijks op de stoep geplaatste reclameborden en koopwaar zorgen ilgens Hillebrand voor een hindernisbaan waar de Leidenaar niet van is gediend, irgemeester en wethouders lieten al eerder weten strenger te zullen optreden tegen overlast op de stoep en op straat. Een nieuwe verordening moet duidelijkheid heppen over wat mag en niet mag, ook al om de ondernemers onnodige kosten en ;raties te besparen. Het college noemt de reclame-uitwassen 'talrijk'. VOORSCHOTEN De verschillen de overheden moeten hun plannen voor het openbaar vervoer beter op elkaar afstemmen en de vele proce dures ter bevordering van een effec tief openbaar vervoer vereenvoudi gen. Dit dringend beroep deed NZH- districtschef B. Leeuwenburgh giste ren op de overheid, tijdens de ope ning van de vrije busbaan op de Veurseweg in Voorschoten. Leeu wenburgh hoopt dat zo jarenlange discussies achterwege kunnen blijven en het openbaar vervoer sneller kan inhaken op de vraag. De officiële opening van de vrije busbaan op de Veurseweg tussen de Kniplaan en De Gouden Leeuw werd verricht door gedeputeerde T. Jansen, wethouder J. van de Poel (verkeer) en NZH-dis- trictchef B. Leeuwenburgh. Lijndien sten kunnen nu in de avondspits de lange file op de Veurseweg tussen Leidschendam en Voorschoten-Dorp ontlopen. In de gemeente Voorscho ten heeft de autobus nu overal voor rang op het andere verkeer. De vrije busbanen bij de Zilverfabriek, het ge meentehuis, het kruispunt School straat-Wijngaardenlaan en de Veur seweg betekenen vooral het beter rij den op het tijdschema. Opvallend was het wegblijven van vrijwel alle bewoners van de Veurseweg tijdens de opening. Voor die bewoners be hoefde de vrije busbaan niet. Op hun verzoek is wel de vrije busbaan ver schoven richting Leidschendam. Aanvankelijk wilde men de vriie baan namelijk aanleggen tussen de Gouden Leeuw en de Papelaan. Ook het gemeentebestuur is nooit enthou siast geweest over de aanleg van de vrije busbaan op de Veurseweg. De gemeente was van mening dat de bus via de beïnvloeding van de verkeers lichten, zoals dat richting Leidschen dam geschiedt, ook voldoende voor rang zou krijgen. Onderkoeling fataal voor Leidenaar (46) LEIDEN Een 46-jarige Leidenaar is gis ternacht overleden aan de gevolgen van on derkoeling en alcoholgebruik. De man zou rond half een 's nachts gevallen zijn in de buurt van zijn woning aan de Van Rie- beeckhof. Na een melding van buurtbewo ners is hij door de Eerste Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Daar is hij rond twee uur 's nachts overleden aan de combinatie van onderkoeling en alcohol gebruik. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland was zijn weerstand als gevolg van alcoholverslaving zodanig verzwakt dat zijn lichaam zich niet meer herstelde. at super 975,-; en VG 286-20 ard, 5! >lor 10 xcl. BTV i prijzen Weim id met e s/presta '.e super [T$2i 'VAN ZEUL 3/12 m ïeugen/i j/mono< EN Leiden moet /i'Mb komende jaren meer io/3.5" lere koopwoningen ims3 bouwen en minder n Mb igen in de gesubsi- hd/3.5" de sociale sector. ta#ralis" ouder T- van Ry 2350.- shuisvesting) ziet knog geen mogelijk- 3.5" dn i om evenveel van en Sup edkopere sociale wo- 70,-mBr<n te bouwen als in net een gelopen jaren. Er is "voorr 5 minder geld door- 3A kiei taatssecretaris Heer- Ss 5 37«e subsidiekraan lang- phnter' dicht draait, ixclusief heel betroi ''m 10.000 Leidse wo- ooekenden worden daar- s, scherigeconfronteerd met het "A" van een hogere hy- 1MimKI„ïk, het nog langer blij- >5535/3' onen in een woning die evalt of thuis bij de ou- lijven. Van Rij wil over oge aantal woningzoe- niet dramatisch doen: lei/t is starter, er zijn veel in die gewoon beter wil- onen èn er zijn mensen ;cht wonen. Die staan al ede afte lite com idriklaai ingen plicht vrijstellii x 13091 tstel/afs 851466. 3 t.k. (centru lemaal op dezelfde lijst". De bezuinigingen van Heerma betekenen ook dat Leiden na drukkelijker gaat bekijken hoe op de nieuw te bouwen huizen kan worden bezuinigd. Er mag pas in laatste instantie worden bespaard op de oppervlakte per huis. Van Rij: „Een luxere keuken inbouwen gaat nog wel, maar een kamer vergro ten doe je niet even". De doorstroming van huurders die genoeg verdienen naar duurdere huurwoningen of koopwoningen zal door de be zuinigingen worden bemoei lijkt, zo verwacht Van Rij. Deze mensen wonen veelal in goed betaalbare woningen die vroeger dankzij subsidies voor een redelijk bedrag konden worden gebouwd. De nieuw te bouwen woningen leveren door de verlaagde subsidie minder waar voor hun geld. Om te voorkomen dat deze ka pitaalkrachtige huurders in goedkope woningen blijven hangen en daardoor de door stroming van minder draag krachtige huurders blokkeren, wil Van Rij nog meer de na druk leggen op de meest popu laire bouwvorm: een huis met een tuintje. Huursubsidie De door de regering ingestelde maximale huurprijs van 690 gulden voor huurwoningen in de sociale sector maakt de doorstroming er niet eenvou diger op. Datzelfde geldt voor de verscherpte doorstroomre- geling van de staatssecretaris. De limiet voor individuele huursubsidie is bepaald op 250 gulden op voorwaarde dat voor de betrokken bewoner(s) geen goedkoper huis voorhan den is. Tot nog toe schreven veel gemeenten en ook Leiden vrij gemakkelijk de vereiste verklaring uit, maar daar komt verandering in. Heer ma's aankondiging dat de con trole zal worden verscherpt en dat sancties bij eigenzinnig op treden niet zullen uitblijven laat Leiden weinig keus. Voor uitzonderingsgevallen wil Van Rij de huursubsidie kunnen optrekken tot boven de grens van 250 gulden „maar we moeten niet de enige stad in Nederland zijn waar dat ge beurt, anders staan we erg zwak". De situatie in Leiden valt overigens mee: van alle woningen bij de woningbouw verenigingen heeft meer dan de helft een huur van minder dan 450 gulden, terwijl mini ma bij een huur van 550 gul den nog recht hebben op de maximale huursubsidie van 250 gulden. Woonruimte regionaal verdelen LEIDEN Leiden wil met de buurgemeenten snel gaan praten over de invoering van een regionaal woon ruimteverdelingssysteem dat de onderlinge verschil len weg moet poetsen. Lei den loopt daarmee vooruit op een wet die bij de Twee de Kamer in behandeling is. De Kamer moet voor het einde van dit jaar een beslis sing nemen. Lukt dat niet, dan wil Leiden met Zoeter- woude en Voorschoten be kijken hoe de afwijkende normen zo spoedig mogelijk op elkaar kunnen worden afgestemd. De gemeente wil ook meer invloed op de doorstroming van huurders. De woningen met lage huren vallen nog in onvoldoende mate toe aan de mjnder draagkrach- tigen. De tweeledige taak van de woningbouwvereni gingen is een van de oorza ken: als verhuurder willen de woningbouwverenigin gen dat huurders zo lang mogelijk blijven waar ze zijn, als sociaal instituut moeten zij zorgen voor een zo eerlijk mogelijke koppe ling van inkomen en huur. In de meeste gevallen wei geren huurders echter te verhuizen omdat zij vinden dat ze er onvoldoende op vooruit gaan. Een nieuwe regeling wordt voorbereid waarbij meer rekening wordt gehouden met de ac tuele vraag, specifieke wen sen en acute verhuisnood. De woningbouwverenigin gen zijn inmiddels wettelijk verplicht een klachtenpro cedure in te stellen voor on tevreden huurders. Het opknappen van de studentenflat Pelikaanhof verloopt voorspoedig en goedkoop. i foto: tejo ringers LEIDEN De Stichting Leid se Studentenhuisvesting knapt volgend jaar 850 kamers niet op. Het groot onderhoud is ge schrapt omdat staatssecretaris Heerma de subsidie vanaf 1 ja nuari volgend jaar stopzet. De stichting loopt door het be sluit van Heerma 17 miljoen mis. Daardoor kunnen in pan den aan het Rapenburg, Nieu we Rijn, Vliet en Flanorpad geen extra douches en wc's worden aangebracht en wor den kleine kamers niet door gebroken. Volgens directeur A. Htlbben is alleen het meest noodzakelijke onderhoud nog betaalbaar. Juridische stappen hebben geen zin omdat Heer ma al lange tijd heeft verkon digd dat de subsidie zou wor den afgeschaft. Pelikaanhof De miljoenen kostende op knapbeurt van de studenten flat Pelikaanhof aan de Peli kaanstraat verloopt echter zo goedkoop dat van het overblij vende geld veel kamers in mo numentale binnenstadpanden kunnen worden opgeknapt. Per kamer wordt 10.000 gul den 'winst' gemaakt. Rond 1 mei van dit jaar verdwenen de eerste studenten van de Peli kaanhof naar andere huisves ting in Leiden, vooral naar het voormalige Elisabeth Gasthuis aan de Hooigracht. In de Peli kaanhof moet het dak worden vertimmerd, betonrot wordt weggehakt, liften vervangen, dubbel glas ingezet, keukens vernieuwd en verrotte leidin gen vervangen. In het kader van de criminaliteitspreventie worden de trappenhuizen af gesloten zodat niet langer ie dereen het hele gebouw door kan lopen. Per kamer werd uitgegaan van 25.000 gulden, tachtig procent subsidie. Vol gens Htlbben verloopt de op knapbeurt geheel conform het beleid van de stichting. „We middelen altijd met dit soort projecten. Geld dat overblijft steken we in monumentale panden in de binnenstad. Daar is een opknapbeurt veel duur der". In de Pelikaanhof wor den 540 kamers onder handen genomen. De studenten die als eersten verhuisden kunnen binnenkort terugkeren. Eind volgend jaar moet het twee jaar durende project worden afgerond en moet de studen tenflat weer 25 jaar vooruit kunnen. [EDY MEUBEL SHOW IN KAASMARKTSCHOOL 4 VAN TEYLINGEN IEN De entree van ismarktschool, cen- voor gevarieerde •n op alle niveaus, is gebruikelijk duister 'Rommelig, maar wie Iringt tot de eerste eping komt in een andere wereld te- gang straalt de gezellig- tegemoet. Er staat een vreselijke series uit te op tafel liggen gezellige es, een elektrisch kaarsje rt intiem en voor een al ontworpen raam staat een scherm een gerani- let koperwerk, de porse- beeldjes en de sfeer van vijftig zijn niet van de ia*n in - rep< het vooral om gaat zijn ne beelden en schilderij- --ivee van de huiskunste- ten bests van de Kaasmarktschool verzorgt !ren tussen ^ie huiselij- jntjes, 37.-ine nformal larlemi 1-22415 ludenten bezoek -21.30 irhuur I ke knusheid hun werk: Feng zijn beelden en Frank Berbée zijn schilderijen. Humor heeft deze Comedy Meubel Show ze ker. Wel iets anders dus dan de ^gebruikelijke steriele galerie- atmosfeer en een reden om ze ker twee keer te kijken om het effect van de vervreemdende omgeving een beetje te neutra liseren. Op het gebied van de onortho doxe presentatie van kunst hebben de mensen van de H^asmarkt een naam op te hóuden; rond het werk van feng en Berbée zijn al eerder theatervoorstellingen gemaakt door Klaas Bolhuis. De bezoe ker daarvan zal wel wat be kende stukken tegenkomen. Van Feng staan in de_ huiska mers houten beelden waarin elementen van kunst uit primi tieve culturen en gladde vor men zijn verwerkt die doen denken aan bekkens, dijbenen, schouderbladen en knieschij ven. Soms laat hij het hout voor zichzelf spreken, andere beelden werkte hij af met een zandige textuur en recentelijk is hij kleur gaan gebruiken. In zijn oudere werk combineert hij verschillende soorten hout met koperdraad. Feng maakt met veel vakmanschap en ge voel voor verrassing aaibare objecten met fraaie lijnen. Verwarring Achter de schilderijen van Frank Berbée laat zich vaak een verhaal vermoeden met angst, verwarring en onzeker heid, maar ook humor. De ti tels geven al een voorzetje: Groot Vlaams erotisch schan daal, Ik heb een nieuwe scha kelaar moeten kopen, Belache lijke smaak herzien, Alvorens men rozen plantte. Ze zijn meestal sprekend en fel van kleur, en laten menselijke ge stalten zien met grote handen, ronde koppen en ogen die je aankijken. De Comedy Meubel Show is weer een geslaagde Kaas marktpoging om beeldende kunst wat van zijn image van gewichtigheid te ontdoen, maar zonder dat het ten koste gaat van het werk. Hoewel het mis schien even zoeken is naar de lokatie is de drempel laag en staat de koffie klaar. De Meubel Comedy Show in de Kaasmarktschool is nog tot en met zondag te zien, van vier tot tien uur. DEN HAAG/LEIDEN Over de omstreden bouw van een poortgebouw in de tuin van villa Zonnehof aan de Hoge Rijndijk 320, zijn vragen gesteld in Provinciale Staten. E. Meijer en C. van Laar, le den van de Groen Links-frac tie in de Staten, willen van Gedeputeerde Staten weten of de gemeente Leiden de bewo ners wel op de juiste manier heeft geïnformeerd over de aanstaande bouw van het poortgebouw. Ook twijfelen de Statenleden eraan dat de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg geen toestemming had moeten geven voor de bouw. Door het wat groot uitgevallen 'entreegebouw' wordt het zicht ontnomen op de villa en op de tuin, die beide op de monu mentenlijst staan. De Groen Links-fractie is dui delijk bezorgd over de noncha lante manier waarop de pro vincie tegenwoordig verkla ringen van geen bezwaar af geeft. Deze moeten worden aangevraagd als er een be stemmingsplan moet worden gewijzigd voor het afgeven van een bouwvergunning. Meijer en Van Laar denken dat Gedeputeerde Staten te veel vertrouwen op de infor matie die door de gemeente wordt verstrekt. Als GS zon der zelf de situatie te controle ren, verklaringen van geen bezwaar afgeeft, heeft de wet telijke bescherming van om wonenden via art. 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning geen enkele zin meer, al dus de opstellers. De overburen van de villa werden twee maanden gele den onaagenaam verrast door de bouw. Via R. Dekkers van Leefbaar Leiderdorp gingen zij in beroep bij de Raad van State tegen de verleende bouwvergunning. De RvS stel de hen echter in het ongelijk. Volgende week vrijdag wordt de kwestie in de commissie beroep- en bezwaarschriften van de gemeente behandeld. Kunstenaar Feng tussen tweeënhalf Toneel in Volkshuis LEIDEN Toneelvereniging Ploef treedt morgenavond op in het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33. Opgevoerd wordt het stuk 'Dwaasheid heeft haar eigen recht'. Dat speelt zich af in een psychia trische inrichting waar een exentrieke miljonaire is ge plaatst die door haar stiefkin deren ontoerekeningsvatbaar is verklaard. Er ontstaan dei ning en conlicten. Aanvang 20.15 uur, toegang ƒ5. ;a,|BTENAREN DOORBREKEN POLITIEK VERZET Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: P VAN ZEUL 260x371* OfifïvO 260x2 Vr.pr. >k apart EN Voor de [- en Simontjespol- 'ordt het stratenplan bijna ingetekend, geest en Warmond, n van de polder, [en op ambtelijk iu druk met Leiden et gebied te kunnen iten als woonwijk. In folder moeten veel woningzoekenden in gehuisvest. Over- ming wordt ver- ondanks verzet Oegstgeest en gebrek Enthousiasme in War- De Leidse wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) ver wacht binnen een maand een concreet plan van de ambtena ren, verenigd in een werk groep waarin behalve de drie gemeenten ook de provincie Zuid-Holland is vertegenwoor digd. De provincie en Leiden willen de polder bebouwen, maar stuiten op heftige protes ten in Oegstgeest. Daar heeft de gemeenteraad zich tegen het Leidse landje-pik uitge sproken. Of de wethouders van de drie gemeenten het wel eens zijn, wil Van Rij ontken nen noch bevestigen. Perspectief De Broek- en Simontjespolder is de meest aanlokkelijke loka tie waar Leiden in de naaste toekomst woningen kan bou wen voor haar woningzoeken den. Bebouwing hier betekent een afronding van de stads rand van Leiden die nu nog een geografisch merkwaardige deuk vertoont. De ontsluiting voor het verkeer kan naar de Lange Voort in Oegstgeest of onder het spoor door naar de Meren wijk. Volgens Van Rij is de tijd voorbij dat gemeenten het maar binnen de eigen grenzen moeten uitzoeken. Leiden kampt met ruimtenood op eigen grondgebied en de Leidse agglomeratie en de Bol lenstreek verstedelijken steeds meer. Regionale samenwer king is noodzakelijk, willen de gemeentebesturen hun wo ningzoekenden een enigszins acceptabel perspectief bieden. Binnen Leiden is alleen in Roomburg nog voldoende ruimte voor een groot project. De plannen verkeren nog in een prematuur en aftastend stadium door de politieke ver deeldheid. Voor Leiden is haast geboden omdat de ge meente anders grote sommen aan rijkssubsidie voor woning bouw verspeelt. Met de buur gemeenten wordt ook voor zichtig overleg gevoerd over het ruilen van deze contingen ten. Met name Leiderdorp zou zich constructief opstellen. Om welke lokaties het gaat wil Van Rij echter niet kwijt. Met Zoeterwoude verlopen de ge sprekken moeizaam. Van Rij: „In Zoeterwoude hebben ze twintig jaar lang niet in het gebied mogen bouwen vanwe ge de landschappelijke waar de. En nu Leiden er wil uit breiden is de provincie ak koord. Dat valt verkeerd". In Voorschoten heeft Leiden haar oog voorzichtig laten val len op de Krimwijk. De bewo ners daar hoeven de Leidse expansie echter voorlopig niet te vrezen: het onder meer met kassen bebouwde gebied is volgens eerste becijferingen nogal duur. De Leidse aan spraken op vliegkamp Valken burg wil Van Rij ook nog niet opgeven. De discussie zou over een paar jaar moeten worden heropend omdat Leiden niet lang zonder grote bouwlokatie kan blijven zonder in de knel te komen met de bouwplan nen. Een dergelijk grote loka tie vergt zeker tien jaar voor bereiding voordat de eerste paal de grond in kan. Van Rij wil daarom dat over de toe komst van de hele regio snel knopen worden doorgehakt. Een structuurschets daarvoor is in de maak. De kans is groot dat de eventueel in de Broek- en Simontjespolder te bou wen nieuwe stadswijk au tovrij wordt. De Leidse wethouder Van Rij wil bij de inrichting van de wijk nadrukkelijk proberen het gemotoriseerd verkeer aan de rand van de wijk te we ren. Een voorstel van de Leidse fractie van Groen Links om de wijk in na volging van Ecolonia in Alphen aan den Rijn in te richten als ecologische woonwijk lijkt niet haal- Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de EHBO-kit naar:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9