Wim den Eisen wil scherpe concurrentie OP DE SPORTMARKT „Korfballers willen geen kleur en ribbels" JAf :r ïsiidócSouoont SPORT VRIJDAG 15 NOVEMBER 1991 Bettine Vriesekoop buigt voor 14-jarige Tapie wil voor verliezende teams een troosttoernooi door BOB VAN HUËT PARIJS Bernard Tapie, de geldschieter van Olympique Marseille wil de Europese uitscha keling van zijn club compenseren met een Eu ropees troosttoernooi. Het gaat om een rijk ge sponsorde serie wedstrijden tegen gerenom meerde clubs. Samen met de Franse abonnee- tv Canal Plus en de Commerciële zender TF1 werkt Tapie aan de alternatieve competitie voor 'voortijdig' uitgeschakelde topploegen. Volgens de Franse pers zou het moeten gaan om een wedstrijdenreeks tussen clubs als AC Milan, Arsenal, Bayern, Juventus, PSV, Mar seille en Paris SG, waarvan Canal Plus de gro te sponsor is. Ivan Lendl is verder zonder verlies FRANKFURT Ivan Lendl, de oudste van de acht finalisten van de ATP-tour, heeft zonder setverlies de halve finales van morgen in Frankfurt bereikt. Lendl zette gisteravond landgenoot en invaller Karei Novacek snel aan de kant, 6-2 6-2. Becker kreeg tegen Stich zijn revanche voor Wim bledon, Sampras speelde iets veiliger en veel zekerder dan Agassi en won in drie sets. Ivan Lendl is zeker van voortzetting van het toernooi, Stich en Novacek zijn de finitief uitgeschakeld. Met Lendl gaat de winnaar van het duel Courier - Forget naar de halve finales. In de andere groep hebben nog drie deelnemers kans op de halve fina les: Sampras, die twee keer won, Becker (nederlaag tegen Agassi) en Agassi (verlies tegen Sampras). Becker speelt vandaag te gen Agassi, Sampras tegen Stich. BUDAPEST Het Nederlandse damesteam tafel tennis was gisteren in Budapest kansloos in de wedstrijd voor de vrouwenliga tegen Joegoslavië. De ploeg van coach Jan Vlieg verloor met maxi male cijfers: 4-0. Het duel werd in Hongarije ge speeld voor het begin van de open kampioenschap pen van dat land. Na de recente overwinning van 4-0 op Tsjechoslowakije was Nederland vrij opti mistisch geweest voor het resultaat tegen Joegosla vië. Gerdie Keen en Mirjam Hooman verloren echter in twee games van respectievelijk Fazlic en Boljak. Toen daarna ook Bettine Vriesekoop in drie games ten onder ging tegen de pas 14-jarige Mancic (17-21 21-13 16-21) was de nederlaag al bij na een feit. In het dubbelspel probeerden Vriese koop en Hooman tevergeefs het tij te keren. Fazlic en Berkucin zegevierden na spannende strijd met 21-16 18-21 21-19. Nederland speelt 19 december thuis tegen Duitsland en 21 januari uit tegen Italië. De Danaïden ook geplaatst voor finales korfbalbeker LEIDEN De Danaïden is de vierde en laatste deelnemer geworden aan de eindronde om de Leidse korfbalbeker. De nieuwe overgangsklasser werd winnaar in poule D met drie overtuigende zeges, waarbij een doelsaldo van 34 om 14 werd opgebouwd. Fides Pacta moest zich in de beslissende wedstrijd met 11-7 gewonnen geven en eindigde als tweede. De competitie in groep D ver liep geheel volgens verwach ting in die zin dat De Danaï den en Fides Pacta allebei wonnen van Madjoe en Tem po. De eerstgenoemde club deed dat zonder al te veel moeite, blijkens de 4-13 en 3- 10 cijfers. De drievoudige be kerwinnaar leverde echter in beide duels een voorsprong van drie punten in om daarna toch met 9-7 en 5-6 te winnen. De Danaïden begon in het be slissende duel tegen Fides Pac ta opnieuw zeer voortvarend. Marcel Keijzer, Eric Krom hout, Heiko Locher (allen tweemaal), Barbro Heyman en Paul Htisken zorgden in am per twaalf minuten met acht afstandsschoten voor 8-1. Bet- tina Buikstra, Patricia Gott- mer, Jeroen du Pau, Frank Peter de Haas en Rene van der Vooren verkleinden de achterstand tot 8-6 en even leek het nog spannend te wor den. Heiko Locher maakte echter in twee minuten tijd 10- 6 en daarmee was het pleit be slecht: 11-7 eindstand. Tempo nestelde zich op overtuigende wijze op de derde plaats. De Alphenaren wonnen de slot wedstrijd tegen Madjoe met liefst 3-13. Op Tweede Kerst dag wordt de eindronde van het bekertoernooi afgewerkt met als halve finales De Da- naïden-TOP en Pernix-Zui- derkwartier. FC Den Haag-Willem ii pas op woensdagavond DEN HAAG De competitie wedstrijd FC Den Haag-Wil lem II, die afgelopen woens dagavond werd afgelast, is de finitief verplaatst naar woens dagavond 27 november. De po gingen om het duel aanstaande zondagmiddag al in te halen zijn „om organisatorische re denen" gestrand. Daarom reist FC Den Haag zondagmiddag alsnog af naar Heemstede voor een oefenduel tegen RCH (aanvang 14.00 uur) De in haalwedstrijd tegen Willem II begint woensdagavond de 27e om 19.30 uur. sportuitslagen TENNIS Vrouwun Philadelphia. Schultz (Ned) - Louie Harper (VSl) 6-3 6-4, Manuela Maleeva-Fragniére (Zwi) - Frazier (VSt) 6-3 6-3 Frankfurt. ATP-finale mannen Groep Newcombe Sampras (VSt) - Agassi (VSt) 6-3 1-6 6-3, Becker (Oul) - Stich (Dul) 7-6 6-3 Stand: 1 Sampras 2-4, 2 Agassi 2- 2 (3-2), 3. Becker (Dul) 2-2 (2-2). 4 Stich (Dul) 2-0 Groep Nastase Lendl (TsJ) - Novacek (Te|) 6-2 6-2. Stand 1 Lendl 3-6. 2 Courier (VSt) en Forget (Fra) 2-2. 4. Novacek 3-0. TAFELTENNIS Vrouwenliga Budapest Nederland - Joegoslavië 0-4 Keen - Fazlic 22-24 11-21. Hooman - Bol)ak 14-21 17-21. Vriesekoop - Mancic 17-21 21-13 16-21. Vriesekoop/Hooman - Fazllc/Berkucln 16- 21 21-18 19-21 Stand groep B 1 Roeme nie 3-6. 2. Tsjechoslowakije 3-4, 3 Joego slavië 2-2. 4 Nederland 3-2, 5 Italië 1-0, 6 Duitsland 2-0 JEUGDTRAINER SCHAATSEN WIL HERINVOERING GEWESTTRAINING 12 TOT 15-JARIGEN In Nederland wordt jaarlijks voor vele miljoe nen guldens uitgegeven aan artikelen die direct of indirect te maken hebben met sportbeoefe ning. In deze serie besteden we aandacht aan de brede markt die, vooral de laatste jaren, naast de sportwereld is ontstaan. De firma Ei- lers Sport, gevestigd in Zoeterwoude-Rijndijk, geldt in ons land als de belangrijkste impor teur van korfbal-materiaal. Aan de vooravond van het zaalseizoen vraagt directeur Eilers zich af waarom een geribbelde bal maar geen in gang kan vinden. IMPORTEUR EILERS HAALT BALLEN UIT HIROSHIMA ZOETERWOUDE-RIJN DIJK Een korfbal waarvan de maat de aan duiding „vijfje" verdient, moet een omtrek hebben tussen 68 en 71 centime ter. De bal moet hard zijn opgepompt en is zwaarder dan een voetbal. Het speeltuig moet bij het be gin van de wedstrijd tus sen 425 en 475 gram we gen. Zo staat het in het re glement van het Neder lands Korfbal Verbond (KNKV) en dat weten ze ook in Japan. In Hiroshima staat immers een rij robots opgesteld, waarmee namens de firma Mikasa de in Nederland meest verkochte korfbal op maat in elkaar wordt gezet. „Zo'n bal bestaat uit vier lagen", weet directeur H. Robert Eilers. Het binnen werk van de korfbal, soms ten onrechte aangeduid als korf balbal, is gemaakt van zoge naamd butyl-rubber. „In te genstelling tot een latex bin- nenbal, laat dat helemaal geen lucht door", betoogt Eilers. Om deze luchtzak zit een dubbele nylon omwinding, die de druk op peil houdt. De derde laag is een rubberen kussen, waar mee de in deze sport broodno dige stuit-capaciteit op peil wordt gehouden. De buiten- laag wordt gevormd door „handgemaakt leer". Arsenal wil Jan Wouters ook DUSSELDORF Bayern München heeft officieel bevestigd Jan Wouters op korte termijn te willen inlijven. Sören Lerby sprak de hoop uit volgende week in de wedstrijd tegen Karlsruher SC al over de Ajacied te kunnen beschikken. Punt van onderhandeling tussen mana ger Hoeness en de zaakwaarnemer van Wouters zijn de persoonlijke eisen van de voetballer, die tussen de twee en drie miljoen gulden moet kosten. Penning meester Van Os van Ajax verklaarde in het televisie-programma Match dat naast Bayern München ook Arsenal zich offi cieel bij de club voor Wouters heeft ge meld. Rob Jansen, zaakwaarnemer van de voetballer, zei niet te verwachten dat de transfer nog voor het weekeinde wordt afgerond. van hen momenteel geweste lijk trainer zijn", zegt Den Ei sen die werkzaam is als bouw kundig medewerker bij het ministerie van defensie. Vooralsnog is een dergelijke .'raining financieel niet haal baar, zo meldt voorzitter van het gewest Zuid-Holland Jan Augustinus, die overigens zelf een voorstander is van een ge westelijke training voor de be treffende leeftijdsgroep. „Er is geen budget voor die groep. Als we een grote sponsor had den zoals in het gewest Fries land, dan was het geen pro- bleeem". Daar kan echter Wim den Ei sen niets mee. Als het even wil schuwt hij trouwens de publi citeit. Het gaat hem veeleer om zijn pupillen. Zij zijn het immers, die de prestatie leve ren. Maar achter die beschei denheid weet Den Eisen, dat trainers doorgaans voor een behoorlijk groot deel aan de basis staan van de resultaten. Dat hij gewerkt met succesvol le schaatsers als de zusjes Os sendrijver. Menno Boelsma, Hans Janssen, Bart Veldkamp en Lia van Schie duidt al op de kwaliteiten van Den Eisen. Zelf deed hij aan langebaan- en shorttrackschaatsen. In deze laatste discipline was Den Eisen het meest succesvol. Topsport „Ik zat zeven jaar lang in het Nederlands team. Dat bete kende zeven jaar lang topsport en twaalf keer per week trai nen. In '84 ben ik echter tij dens een open kampioenschap in Brugge gevallen en is mijn knie gebroken", aldus de 43- jarige Den Eisen, die van '81 tot '86 actief was als short tracktrainer. Den Eisen bekwaamde zich tij dens en na zijn actieve sport- carrière in het trainersvak. „Ik heb geleerd van de fouten van de trainers, die ik heb ge had. Met name op het medi sche en technische gebied. Zij hanteerden een verkeerde ma nier van periodisering. Ik ben me gaan verdiepen in de bio mechanica, ben naar lezingen gegaan en heb veel boeken ge lezen. Zo heb ik een keer tij dens een bijeenkomst op Pa pendal tot twee uur in de nacht gesproken met een Pool se hordenlooptrainer. Hij was van mening, dat er qua op bouw bij de groep van twaalf tot achttienjarigen veel fouten werden gemaakt. Dan wordt er net niet datgene uitgehaald, wat er eigenlijk wel inzit. Daar zit een kern van waar heid in", meent Den Eisen. Om die reden ook dient vol gens Den Eisen een gewestelij ke training voor de categorie van twaalf tot vijftien jaar weer gestalte te krijgen. „Je moet daar een technisch be kwame trainer op zetten", vindt Den Eisen. „In die leef tijd mogen er geen fouten wor den gemaakt. Je moet de trai ning niet alleen aan de club trainers overlaten. Vooral als je ziet, dat onder anderen Je roen Straathof, de zusjes Os sendrijver. Patrick den Eisen, Lia van Schie, Bart Veldkamp allemaal eerst de D-selectie hebben meegemaakt Ik wil gewoon concurrentie kweken. Het niveau gaat dan omhoog". Den Eisen spreekt uit ervaring en weet dank zij zijn grote theoretische kennis, dat reeds in een vroeg stadium aan een adequate opleiding moet wor den gewerkt. Met zoveel woorden zegt hij het niet, maar de toekomst van het schaatsen valt of staat met een gedegen jeugdopbouw. 24 medailles Succes kan Den Eisen in elk geval niet worden ontzegd. In '86 kwam hij naar De Uithof als lange-baantrainer en zag dat zijn D-selectie in dat sei zoen 24 medailles binnensleep te. De zeven schaatsers die morgen tijdens de Residentie Cup acte de présence geven, komen ook onder anderen uit de stal van Den Eisen, die zelf drie keer per week in De Uit hof is te vinden. „Colette Zee en Jeroen Straathof heb ik al vanaf de D-selectie. Martin Hersman zit sinds vorig jaar bij mij. Maar Straathof, Her sman, Zee en Vooys trainen één a twee keer bij me. Zij trainen ook bij Jong Oranje. Colette rijdt nu op de 500 me ter 43 seconden en op de 1.500 meter heeft ze 2.16 staan. Dat zegt wel iets". De firma Eilersport heeft in Nederland het alleenrecht op de verkoop van het Japanse ballenmerk Mikasa. De manden worden in Nederland gevlochten. foto: stephen evenhuis De Heemsteedse directeur Ei lers, wiens firma ook het nieu we Deense kledingmerk H20 in Nederland introduceert, krijgt zijn ronde produkten uit verschillende hoeken van de wereld aangeleverd. De rubbe ren ballen komen uit Japan en Taiwan en de genaaide ballen worden gemaakt in Pakistan. Dat is puur handwerk en dat is daar het goedkoopst", weet hij. Kleuren Een 'beetje' bal kost momen teel rond de honderd gulden. „De levensduur hangt hele maal af van de vraag hoe vaak zo'n bal wordt gebruikt. Maar ik durf rustig te stellen dat een bal van ons jérenlang kan meegaan", aldus de importeur. Hoewel de KNKV-reglemen ten tegenwoordig geen beper kingen meer opleggen aan de kleur(en), is veruit de grootste vraag naar het traditionele zwart-wit. Kennelijk is de korfballer nogal gehecht aan de traditionele kleuren", aldus Eilers, die in zijn assortiment ook een vrolijk wit-rode wed strijdbal heeft opgenomen. „Maar die loopt niet zo erg". Ook een ander experiment heeft Eilers, die zijn bedrijf als „voorraad-houdende groot handel" aanduidt, niet bepaald van de grond gekregen. Ne derland, toch het korfballand bij uitstek, bleek niets te voe len voor een geribbelde bal. Eilers: „Ik heb in de zeventi ger jaren wel eens zulke ballen op de markt gebracht. De paar honderd exemplaren die ik toen had ingekocht, ben ik wel kwijtgeraakt. Maar ik had een beter onthaal verwacht. Korf bal is een vangsport en ribbels zouden het vangen makkelij ker kunnen maken. Zoals bij voorbeeld ook bij basketbal. Maar het heeft nooit tot de ge wenste reactie geleid". Manden Voor het enige andere attri buut dat de korfbalsport ver eist, de korf, hoeft Eilers niet zo ver over de grens. De man den, waarvan de bovenrand op precies drieëneenhalve meter boven de grond moet komen te hangen, worden immers in Nederland gemaakt. „Op alle plaatsen waar riet groeit", weet Eilers. „Ik heb diverse leveranciers die korven vlech ten. Onder andere in de omge ving van Haarlem en in Boyl in Drente. Dat zijn bedrijven die ook hondenmanden en stoelen maken. Voor de korf balmanden wordt pitriet en rotan gebruikt". Deze „korf baldoelen" moeten 2 tot 3 cen timeter dik zijn en moeten een middellijn hebben die tussen 39 en 41 centimeter lang is. De vereiste hoogte is 25 centime ter. „Een wedstrijdmand kost circa 125 gulden", aldus Eilers, die sinds 1985 in Zoeterwoude- Rijndijk is gevestigd. ,,Ik ben de derde generatie. Mijn groot vader is in 1898 begonnen met een winkel in Amsterdam. Mijn oom Henk, die interna tionaal tennisser en hockeyer was, heeft het voortgezet. De balsporten hebben altijd een belangrijke plaats bij ons inge nomen". lias wil fiat voor Kroatische Ier Matekovic ^JlHAAG Contact op hoog niveau moet er uiteindelijk voor zor- de Haagse handbalclub Hellas binnen korte tijd kan beschik- (ver de kwaliteiten van de Joegoslavische speler Boris Matekovic. ok p-jarige linkshandige handballer is afkomstig uit Zagreb, speelde 4230 voor een eredivisie- en recentelijk wegens studie voor een eerste- 8010 feclub. Hij werd twee maanden geleden wegens de oorlogstoestand ^83 80 r 'anc* door ziïn twintig jaar in Nederland wonende vader naar 134 40 [land f»ehaald. Hellas heeft al toestemming gevraagd aan de bond 190 60 patekovic te laten spelen, maar contact met de Joegoslavische 5i 30 Servisch bemande bond leverde nul op het rekest op. Als dat fiat 44J0 ings een andere weg uitblijft wil Hellas via de internationale or- atie toesteming zien te krijgen. Als Matekovic voor Hellas gaat 2430 ftre^ hij daar het eerste team in elk geval al de twee Honga- 140 40 jorvath en Makay, van wie één van beiden op Matekovic' positie 10110 l Het tweede tëam van Hellas plaatste zich overigens gisteren Min v'erde ronde van het bekertoernooi. De zege van 13-12 biedt fes op een loting tegen het eerste team van de eigen club. renda thultz naar /artfinales ADELPHIA da Schultz is gevor- tot de kwartfinales het met bijna zeven [edoteerde tennistoer- van Philadelphia. De nsteedse, die het eve- int begon met een nte zege op Mary (Fernandez, rekende en af met een vol- Amerikaanse, Pea- ouie Harper. )z, met haar 35ste plaats livereldranglijst de hoogst fcerde Nederlandse en fdwijd gevreesd om haar ;stende opslag, zegevier- 6-3 6-4. In de volgende I treft ze de als derde ge- e Spaanse Arantxa San- rghuis luis moet t medicijnen in voetballen 6800 END AM Frank Berg- Ea,n Ter a™ de slag,,bij geoo ïolendam. De aanvaller 75 20 ;ging gisteren in Blari- 5120 een longonderzoek. De mst was dat hij een long 43200 i die minder elastisch is 1550 lormaal. Dat veroorzaakt 63700B °hlemen met ademhalen, 6500 |W hij intensieve inspan- 14 50 ondervindt. Berghuis zegt 44 80 Medicijnen drie kwartier Ite kunnen gaan, precies 12400 (g voor één speelhelft. In 83 50 pt wil hij de medicijnen 24?'on innemen om °°k de pe helft te kunnen vlam- walifikatie (Hfer Smits RITZ Chris van der heeft zich gisteren ge- [iceerd voor het Europese rcuit. Constant Smits van berghe slaagde er niet in èste veertig te bereiken, deelde hij nog de op de laatste dag gediskwalificeerd. Na en laatste ronde van in Bi- Van der Velde plaats. De eerste van het evenement zich van een Na de vijfde ronde de Nederlandse golfer Van der Velde is de die volgend met de topspelers de uropese toernooien mag NOOTDORP Al jaren wordt het schaatsgewest Zuid-Holland gezien als de kweekvijver waar het ene na het andere talent naar boven komt borre len. Thomas Bos, Ben van der Burg en Bart Veldkamp (van wie de eerste en de laatste overigens morgen bij het korte werk van de IJssel Cup in De venter ontbreken wegens olympische aspiraties voor de langere onderdelen) zijn de jongste voorbeelden van de meest recente opbloei van de schaatswereld in het westen. ^Prijsvragen de i ',80. Co haag De gegevens lters-K e sportprijsvragen zijn: >de eei ƒ41,21 Nadat koersen HAAG Onze tips voor n Aegfrsen van Wolvega (mor- llders Janvang 18.00 uur) luiden: r* 1. Fast Flo, 2. Fellow Sha- Freedom Space (4-5-8). ■s: 1. Gea di Tricia, 2 Gemma ïant Actior. (5-2-4). rinst d s: L Klara Laurelton, 2. Elec- it, zak Debbie van Weert (8-7-3) Jc r o *1 1. Fiola Volomon, 2. Feola 8, 3. Elina Boshoeve (4-5-8). ena ie -g j Arend, 2. Dominant, 3 Küh yD (13-8-5). 1. Called to Gain, 2. Char cot ear, 3. Enke Bede (11-2-3). jW: 1. Edwin David, 2. Easy lu 3. Flag Waver (5-4-6). fs: 1. Colorado Pitt, 2. Charly i. 3. Don Trotteur (9-5-6). fs: 1 Zelfbewust, 2. Yeilowa, le Love (7-9-5). <rs: 1 Claudias Dream, 2 Lelystad, 3. Cycloon (7-2-6). Talent wil men graag koeste ren en dat geldt ook voor de zeven junioren Colette van der Zee, Henriette Vooys, Leon- tien van Mechelen, Patrick den Eisen, Jeroen Straathof, Martin Hersman en Gianni Romme. Deze junioren verte genwoordigen morgen zater dag op De Uithof (aanvang 19.00 uur) het gewest Zuid- Holland tijdens de Residentie Cup, het equivalent voor de IJssel Cup bij de senioren. Wim den Eisen kijkt echter al weer verder dan de Residentie Cup. De schaatstrainer, die de gecombineerde A- en B-jeugd uit het gewest onder zijn hoe de heeft, ziet de toekomst wat sceptisch tegemoet. Aan de voortdurende aanwas van ta lenten zou zijns inziens wel eens een einde kunnen komen door het ontbreken van een gewestelijke training voor twaalf tot vijftienjarigen. Een categorie die volgens de trai ner uit Zoeterwoude enorm veel aandacht verdient. Wim den Eisen draait sinds een kniebreuk zelf geen bochten meer, maar leverde als trainer vele ve detten af. De schaatstrainer dringt aan op een betere begeleiding van jonge talenten. foto: sacha pieterse „In '87 is die training afge schaft. Ik heb daarna steeds gepleit voor het opnieuw in voeren ervan. Maar ik sta kennelijk alleen. De training is destijds afgeschaft door toe doen van drie of vier trainers. Maar het vreemde is dat twee

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7