Air Holland uit de as herrezen Open Dag: zaterdag 23 november Gestolen, maar hij gedijt prima ECONOMIE Fokker onderhandelt met Braziliaanse vliegtuigconstructeur BEURS VAN AMSTERDAf!' ele Billiton in Arnhem van 180 naar 40 arbeidsplaatsen DUIK IN DE KOFFER EEN GESLAAGDE BAAN BEGINT BIJ SCHOEVERS £«idócSoatant VRIJDAG 15 NOVEMBER 199 Moskou verkoopt 4500 winkels MOSKOU Moskou gaat begin volgend jaar alle 4500 winkels die eigendom zijn van de gemeente verkopen aan particulieren. De maatre gel hangt samen met het vrij geven per 1 januari van de prijzen in de Russische Fede ratie. De Moskouse loco-bur gemeester Vladimir Kar- naoechov zei dat staatseigen dom en vrije prijzen niet ver enigbaar zijn. Burgemeester Popov had vorige week wel al aangekondigd dat om de vrije handel te stimuleren een aantal winkels zou wor den verkocht. Jhr. mr. Aarnout A. Loudon, voorzitter van de raad van be stuur van Akzo, laat EG-commissaris voor wetenschap en technologie, dr. Filli- po M. Pandolfi het kunstwerk zien in de hal van het nieuwe hoofdkantoor van Akzo op het gelijk namige Centre in Arnhem. Het multi functionele kantoor werd gisteren offi cieel geopend. FOTO: ANP RIO DE JANEIRO Fokker wil een samenwerkingsverband aangaan met de Braziliaanse vliegtuigconstructeur Embraer. De regionale directeur voor Latijns-Amerika van Fokker, J. Peer- aer, heeft bevestigd dat onderhandelingen zes maanden geleden zijn begonnen. „Wij zijn bezig aspecten van gemeenschappelijk belang te analy seren en hieruit kan mogelijk een gezamenlijk project geboren worden", verklaarde Peeraer. Volgens hem zou Embraer be trokken kunnen worden in de ontwikkeling van de F-70, Fok- ker's nieuwste ontwerp met zeventig zitplaatsen. Bestuurslid M. Kuilman van Fokker verklaarde dat de F-70, waarin reeds 200 miljoen is geïnvesteerd, tegen 1993 operationeel zou moeten zijn. BADHOEVEDORP De chartermaatschappij Air Holland nv waarvoor op 4 november faillissement werd aangevraagd, zal na afwikkeling hiervan blij ven bestaan als holding maatschappij voor doch teronderneming Air Hol land Regional bv, waarin de activiteiten van het be drijf in afgeslankte vorm worden voortgezet. De aandelen Air Holland nv worden afgestempeld van 5 naar 0,05 waardoor een no minaal aandelenkapitaal over blijft van 167.000. „Zo ziet in grote lijnen het scenario er uit waarmee het failliete Air Hol land uit haar as moet herrij zen", aldus curator mr. M. Pannevis gisteren. De 167.000 zijn dan nog slechts 0,7 procent van het to tale aandelenpakket, nadat 25 miljoen aan nieuwe aan delen is uitgegeven aan de redders van Air Hollaïid in ruil voor de 25 miljoen die zij in het bedrijf stoppen. Het gaat daarbij om particuliere inves teerders rond de zakenman Peter Langendijk. Geen 'sterfhuis' De oude rechtspersoon. Air Holland nv, wordt na afwik keling van het faillissement dus niet beëindigd. Het is geen 'sterfhuis' waaruit de gezonde bedrijfsonderdelen worden overgeheveld naar de nieuwe rechtspersoon Air Holland Re gional bv. Die besloten ven nootschap had Air Holland nv al jaren 'op de plank liggen'. De bv was opgericht op aan drang van de toenmalige mi nister van verkeer en water staat, Smit-Kroes, die wilde dat Air Holland met kleine vliegtuigen vanaf regionale vliegvelden zou opereren. Cu rator Pannevis noemde de sla pende bv binnen de nv „een geluk bij een ongeluk". Er is wel sprake van een zogenoem de „doorzakconstructie", al hoewel Pannevis dat woord vermeed. De gezonde bedrij- factiviteiten zakken vanuit de in faillissement verkerende nv door naar dochter Regional bv die daarmee direct aan de slag kan, terwijl het faillissement van de nv in alle rust kan worden afgewikkeld. Een faillissement was volgens Pannevis juridisch-technisch ook nodig om alle personeels leden op zeer korte termijn te kunnen ontslaan, waarna 116 mensen bij Regional weer in dienst zijn genomen. Bepaald is dat Regional aan de werk nemers die bij de nv zijn ont slagen en nog geen werk heb ben, tot 1993 bij het ontstaan van vacatures voorrang zal ge- Belasting In de failliete nv zit voor een bedrag van circa 50 miljoen aan verlies, grotendeels ont staan in het afgelopen jaar. Doordat houdstermaatschappij Air Holland nv en dochter Air Holland Regional bv tot de zelfde fiscale eenheid behoren, mag dat verlies gedurende acht jaar worden verrekend met winsten van Regional bv zodat geen belasting hoeft te worden betaald. Van het voordeel dat aldus ontstaat, wordt in het scenario van Pannevis volgend jaar no vember 2,7 miljoen aangebo den aan de concurrente schuldeisers, waaronder ABN- AMRO. Dat bedrag wordt ver hoogd met 2,3 miljoen uit de verkoop van activa uit het faillissement. De concurrente schuldeisers krijgen dus 5 miljoen. De betaling aan de concurren te schuldeisers gaat overigens alleen door indien de aandeel houders er maandag mee in stemmen dat de aandelen wor den afgestempeld. De aandeel houders zijn dan weliswaar hun geld zo goed als kwijt, maar behouden in elk geval stemrecht en kunnen hun aan delen nog verhandelen, aldus Pannevis. ARNHEM De tinsmel- terij en de loodherwin- ningsfabriek van Billiton in Arnhem worden geslo ten. Het metaalbedrijf zal het komend halfjaar 140 van de 180 arbeidsplaat sen schrappen. De directie van het noodlij dende bedrijf heeft deze conse quentie van een reorganisatie plan gistermiddag bekendge maakt. De directie van het be drijf zegt te streven naar her plaatsing van het personeel. Dat kan eventueel binnen het moederbedrijf dan wel door middel van omscholing. Hollandse Metallurgische In dustrie Biliton (HMIB) lijdt vanaf 1988 steeds forsere ver liezen. Voor dit jaar wordt een verlies verwacht van 17 tot 18 miljoen gulden. MHIB denkt dat deze negatieve ontwikke ling doorgaat indien niet wordt ingegrepen. HMIB, on derdeel van de Koninklijke/S hell Groep, zal daarom twee verliesgevende hoofdactivitei ten afstoten, de herwinning van lood en het smelten van tinerts. De produktie van me- taalzouten (die worden ge bruikt in de farmaceutische, de kunststof- en de glasindus trie) zal het bedrijf voortzet ten. Van de kleinere actitivei- ten zal slechts de walserij (on der meer produktie van alumi niumfolie) worden gehand- Beëindiging van de recycling van lood heeft onder meer tot gevolg dat voor de verwerking van accu's in Nederland geen plaats meer is. Minister Alders van VROM kondigde eerder deze week aan voor die activi teit geen statiegeldregeling te willen invoeren noch tot subsi diëring over te gaan. Voor Bi liton is dat reden om deze acti viteit te staken. Met het Franse bedrijf Metal Europe zijn inmiddels ver gaande onderhandelingen be gonnen over overneming van de verwerking van accu's. Billiton werd op 29 september 1860 statutair in Den Haag op gericht met als doel ontgin ning en verwerking van delf stoffen (in hoofdzaak tinerts) op het eiland Billiton. Procedure van EG tegen Nederlandse kredietgaranties BRUSSEL De EG-commis- sie heeft gisteren besloten een procedure tegen ons land te openen, omdat de regering weigert de „Regeling Bijzonde re Financiering" af te schaf fen. Al in juni van dit jaar heeft de Commissie Den Haag gemaand om die regeling per 1 januari 1992 te laten verdwij nen, omdat ze op gespannen voet staat met de EG-regels inzake overheidssteun. De be wuste regeling voorziet in overheidskredietgaranties voor bepaalde leningen van de Nationale Investeringsbank (NIB). Het gaat om leningen aan bedrijven die in een be paalde regio of sector willen investeren of uitbreiden en daarvoor niet bij andere ban ken terecht kunnen. Resultaten Porceleyne Fles blijven achter DELFT De resultaten van de aardewerkfabriek De Por celeyne Fles uit Delft zijn in de eerste helft van dit jaar achtergebleven bij de progno se. Het jaar 1991 kan niet be vredigend worden afgesloten, aldus de directie. Vooral het tegenvallende toe ristenbezoek, in het eerste kwartaal veroorzaakt door de Golfcrisis, heeft zich tegen de verwachting in niet hersteld. Ook de kosten voor onderzoek en ontwikkeling van nieuwe produkten, evenals de oplei- dingskosten voor nieuw perso neel waren hoger dan begroot. Hoewel in het tweede halfjaar nog enig herstel mag worden verwacht, kan worden aange nomen dat het jaar niet bevre digend zal zijn. Porceleyne Fles had in 1990 een omzet van 12,3 miljoen en een net towinst van ƒ214.000. EG akkoord met steun aan Philips BRUSSEL Philips mag fi nanciële steun ontvangen van de regering in Den Haag. De EG-commissie in Brussel heeft geen bezwaar tegen twee steu noperaties aan het Nederland se elektronicaconcern, zo heeft een woordvoerder van de EG- commissie gisteren gezegd. Bij die steun gaat het om respec tievelijk ruim 31,6 miljoen gul den en om ruim 12,8 miljoen. De eerste som wordt in het raam van het Eureka-project verstrekt voor de ontwikke ling van het nieuwe televisie systeem HDTV. Het tweede bedrag is bedoeld als onder- zoekssteun voor de ontwikke ling van schermen met vloei ende kristallen. Nieuwsblad vol met witte plekken TILBURG Het Nieuwsblad in Tilburg is gisteren versche nen met op alle redactionele pagina's witte plekken. Dit is een gevolg van twee werkon derbrekingen door de redactie een dag eerder. De journalis ten voeren met steun van de vakbond NVJ actie tegen de voorgenomen fusie van de Til- burgse krant met het Brabants dagblad in Den Bosch. De di rectie van Brabant Pers, de uitgeefster van de twee kran ten, biedt de lezers van het Nieuwsblad op de voorpagina van de gehavende krant excu ses aan. Na de fusie komt er een betere krant, belooft de di rectie. Zakenmensen en hun koffer. Ze zijn onafscheidelijk, maar waarom? Hoe belangrijk is hun koffer en wat zit er in? Deze week gunt Ewald Kist, voorzitter hoofddirectie Nederland van Nationale-Nederlanden, ons een blik in zijn koffer. Gestolen goed gedijt niet, maar dat gaat voor het kof fertje van Ewald Kist niet op. Sinds de topman van Natio nale-Nederlanden het 21 jaar geleden op de kop heeft we ten te tikken, is het niet meer van zijn zijde geweken. Een vreemd verhaal: een hoge verzekeringsman die rondloopt met een gestolen koffertje. Maar voor Kist is het de normaalste zaak van de wereld. Zonder enige gêne vertelt hij hoe het allemaal in z'n werk is gegaan. Toen hij in 1969 zijn carrière zon der koffer bij het schade- bedrijf begon, had hij het ge luk dat er een partij gestolen goederen terugkwam. Even voor de duidelijkheid, het schadebedrijf van Nationale- Nederlanden want een ande re werkgever heeft hij nooit gehad. NN had de schade be taald en was daardoor dus ei genaar van de spullen. „Wij hebben alles toen voor een habbekrats aan het personeel verkocht. Zelf heb ik voor een tientje deze koffer uitge zocht. Een Ambassador, 't Was kennelijk een dure want hij is niet kapot te krijgen". Dat laatste zegt hij alsof 't hem spijt. En dat is ook zo. „M'n vrouw heeft wel 'ns een nieuwe koffer gekocht, maar die heeft het daardoor nooit gehaald". Het nieuwe exem plaar is gedoemd om samen met een vierkant KLM-kof- fertje als reserve dienst te doen. In de praktijk betekent dat niet veel meer dan stof vangen want Kist gebruikt Ze bijna nooit. Zelfs niet toen de fusie met NMB Postbank uit gewerkt moest worden en de tussenpersonen het mam moetconcern min of meer de 'oorlog verklaarden'. „Als ik een beroep doe op mijn reser vekoffers, dan is er iets mis. Ik neem altijd werk mee naar huis, maar dat probeer ik allemaal in die ene te proppen. Dat is voor mij van psychologisch belang omdat het een soort natuurlijke be perking van mijn werk is". Kist blijft tijd vrijmaken voor een frisse neus op het hoc keyveld. In '68 deed hij in het hockeyteam mee aan de Olympische Spelen in Mexi- Zorgvuldig tast hij de stapel papier af die op volgorde van belangrijkheid „ja, ik ben redelijk ordelijk" in zijn koffer ligt opgestapeld. „Kijk, deze map bovenop, die móet ik doen. Dat is werk waar echt iets mee moet gebeuren. En hier onderin ligt een oranje map, privé. Die moet ik thuis bespreken. Avond- dingen met echtgenote en zo. D'r zitten ook foto's uit Zwe den in waar ik met een prijs op sta en die ik thuis even laat zien". Verder zitten er blocnootjes in, een pen en een agenda voor volgend jaar. „Al helemaal vol, ziet u?", zegt Kist al bladerend. „Er is ver vooruit gepland". Halverwege de stapel liggen een lezing over de Europese Monetaire Unie want hoe I FOTO: MILAN KONVANLINKA past het concern in Europa '92? en een map over de naamgeving na de fusie. „We weten nog niet of we alles Internationale Nederlanden Groep zullen noemen of voor bepaalde onderdelen een an dere naam moeten verzin nen", vertrouwt Kist ons toe. De helft van zijn tijd besteedt hij aan brainstromen over de toekomst van de verzeke ringspoot in relatie tot de twee banken. Rest het gewo ne 'spul' want „stukken" vindt hij een raar woord. Hij heeft het liever over z'n 'sta pel', zijn dagelijkse voorraad huiswerk. „Gisteren ben ik de hele dag bij de NMB Post bank geweest en heb ik ook in de auto kunnen werken. Vandaag heb ik dus m'n hele koffer af. 'n Heerlijk gevoel". ADVERTENTIE Van 10.00 tot 14.00 uur zijn de Schoevers-vestigingen open. We geven je die dag informatie over onze secretariële, commercieel-communicatieve, toeristische en management-opleidingen en de opleidingen in het buiten land. Kun je niet komen, bel dan voor meer informatie: (070) 3 54 05 00. Den Haag: Cornelis de Wittlaan 17-21 5,30 5,60 Bron GWK/CDK-Bank verk aank amenk dollar 1,770 1,89 austr dollar belg frank canad dollar deense kroon (100) 27,55 30,05 duitsemark (100) 110.00 114,00 engelse pond 3,13 3,38 finsemark (100) 44,50 47,00 franse (rank (100) 31,35 34,10 grieksedr. (100) 0,87 1,07 lersepond 2,85 3,10 ital lire (10 000) 13,85 jap yen (10 000) 138,00 noorse kroon (100) 27,25 ooslschill (100) 15,70 port escudo (100) 1.20 spaanse pes. (100) 1,69 turkse pond (100) 0,0290 zweedse kr (100) 29,40 zwits.fr (100) 124,25 GOUD Nieuw Vorige onbewerkt 20750-21350 20850-21450 bewerkt 22950 23050 Opgave Drijfhout. A'dam 13/11 14/11 allied signal 42ft 43 cons nat ga am brands 42ft 42 du pont american tel 38ft 38ft exxon asarco ine 25 24 lord bethlehem 14ft 14 genlelec boeing 49ft 48 genl motors can pac 17 - genl public chevron cor 71 71ft goodrich chrysler 13 13 goodyear Citicorp 11 ft 11 hewlett-pac cons edison 25 25ft intl paper royal dutch Hoogleraar: waarde onderneming in het jaarverslag opnemen ROTTERDAM Een onderneming doet er goed aan buiten staanders een indruk te verschaffen van de waarde van het be drijf. In het traditionele model van het jaarverslag is dat onmo gelijk en alleen maar schadelijk als het wèl wordt geprobeerd. Een uitweg ligt in het opnemen van een nieuw kerncijfer: de begrote netto-kasstroom. Dat schrijft prof.dr. A.J. Bindenga RA in de beschouwing op basis waarvan hij vandaag zijn rede uit sprak bij de aanvaarding van het ambt van hoogleraar accoun tancy aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Bindenga om schrijft de begrote netto-kasstroom als de netto-winst vermeer derd met de afschrijvingen en verminderd met de investerin gen. Hij stelt voor dat een onderneming elk jaar de begrote net to-kasstroom van drie jaar later publiceert. Dat cijfer geeft dan steeds opnieuw de visie van de bedrijfsleiding weer op de te ver wachten winstontwikkeling. Beleggers, analisten en vermogens verschaffers kunnen dat bedrag afzetten tegen hun eigen ver wachtingen over de toekomst van een bedrijf. Bindenga heeft zijn geesteskind getoetst aan de beurswaarde van ondernemingen. Damrak profiteert van dekkingsvraag AMSTERDAM De Amster- damse effectenbeurs lag er gis teren goed bij. Dat was vooral te danken aan dekkingsvraag, nu de kwartaalcijfers van di verse internationals mee blij ken te vallen. Het gevolg van vooral deze vraag was, dat veel grote aandelensoorten be hoorlijk in koers konden stij gen. Bij de kleinere fondsen bleef het rustig. Van de buitenlandse beurzen ging weinig stimulans uit. Al kort na het begin van de han del in Amsterdam stagneerde de zaak dan ook. De stem mingsindex sloot 0,8 punt ho ger op 92,4. De koersindex ging van 199,3 naar 199,9. De omzet kwam op 1,2 miljard, waarvan de aandelen een al leszins redelijke ƒ706 miljoen voor hun rekening namen. Bij de internationals stak Akzo er met kop en schouders bo venuit. Het chemiefonds trok 5,50 aan naar 134,50. De kwartaalcijfers van Koninklij ke Olie vielen niet tegen, om dat velen al met slechte cijfers rekening hadden gehouden. Ondanks het feit dat de winst per aandeel van ƒ2,24 nog la ger was dan sommigen hadden gedacht, kon Koninklijke Olie zich handhaven en het slot BEURS kwam op f 152, twee dl tjes beter dan woensdag. Elsevier verliet de i 2,30 beter op 96,80. Cc uitgever Wolters-Kt Bols ƒ1,30 op 44, meestal rustige Stork mee met een gulden wil 44,40. Hoogovens ging vooruit naar 49. Relati zien deden de grote aut( seerders het erg goed, won een dubbeltje op Volmac 90 cent op ƒ22, financiële sector viel we de boot. Hier verloor ƒ1,20 op ƒ48,10 en Aegei cent op ƒ119. Elders Bührmann-Tetterode eei den prijsgeven op 41,2( De mededelingen van vielen verkeerd. Nadat dat de 'normale' winst d flink omlaag gaat, zak koers van het fonds 3,z naar ƒ41,50. Ahrend 1< ƒ3 in op ƒ139 en Kiih y Heitz was een gulden in 22.10 i II, 18. ort, 1t vankelijk het divideni 2,30 geheel inhalen zakte later weg. Het grote contract dat norm wist te sluiten mei cedes sprak tot de verbet HAAI ir ear<

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6