Winter nu al ramp voor steden Siberië 'uïnes getuigen van Saddams eindoplossing Prijzenoorlog in Londense hemdenstraat PITEIN ROB Sotna/nt BUITENLAND VRIJDAG 15 NOVEMBER 1991 en oond rkoch Amstf n het Ten v issarii drie n de ig v; in gf ineel, idaan s ambl illen ivredenheid over Suriname-overleg ALENDIJK Het ambtelijk vooroverleg tussen Surina- en Nederland is gisteren op Bonaire afgerond. Beide de- ies toonden zich uitermate tevreden. „De ministers zijn in zet", aldus Cyrill Ramkisor, de Surinaamse ambassa- in Nederland en één van de deelnemers, zei dat over het laatst overgebleven geschilpunt - name- of eerst over herstel van de rechtsstaat dan wel van de nomie gesproken zou worden - geen nadere afspraken gemaakt. 1S ïdaag en morgen wordt op ministerieel niveau overleg oerd tussen de Nederlandse ministers Hirsch Ballin (jus- en Pronk (ontwikkelingssamenwerking) en een Suri- ise ministersdelegatie. Het is de bedoeling dat de confe- tie resulteert in een raamverdrag over nauwere betrek- gen tussen beide landen. In het bijzonder zal dit gaan r samenwerking op het gebied van de bestrijding van de gshandel, het versterken van de Surinaamse democratie Jt rechtsstaat en het hervatten van de opgeschorte ontwik- h ingshulp. „Onderdrukking in Iran steeds erger" NEW YORK Leiders van het Iraanse verzet en mensen rechtenactivisten hebben giste ren gezegd dat de onderdruk king in Iran onder de huidige president Rafsanjani erger is dan onder ayatollah Khomeini. Zij hebben de Verenigde Naties gevraagd die situatie te veroor delen. Volgens hen neemt, mede als gevolg van de machts strijd die gaande is sinds Kho meini in 1989 overleed, de on derdrukking in Iran steeds gro tere vormen aan. Mensenrech ten worden met voeten getre den en ook zouden steeds meer politieke moorden in het bui tenland worden gepleegd. Joegoslavië stemt in met vredesmacht BELGRADO/BRUSSEL/DEN HAAG De strij dende partijen in Joegoslavië zijn bereid mee te werken aan een staakt-het-vuren en ziin voor stander van de stationering van een vredesmacht van de Verenigde Naties. Het staakt-het-vuren dat op 18 oktober werd ge sloten, zal door de strijdende partijen gerespec teerd worden, zo kreeg EG-bemiddelaar Lord Carrington de afgelopen dagen te horen. De Verenigde Naties moeten nu bekijken of zij een vertegenwoordiger naar het Balkanland zul len sturen die onderhandelingen begint over de eventuele inzet van de VN-troepen. Waar een eventuele vredesmacht gestationeerd zal worden, is nog niet duidelijk. Kroatië geeft de voorkeur aan de grensgebieden tussen de eigen deelrepu bliek en Servië. De laatste republiek daarentegen wil dat de VN-troepen op Kroatisch grondgebied positie kiezen om de strijdende partijen te schei den. Het Kroatische parlement wil nog deze maand een wettelijke regeling uitvaardigen, waar in de rechten van minderheidsgroepen gegaran deerd worden. Het diplomatieke offensief van Carrington leidde in elk geval nog niet tot een vermindering van de vijandigheden in Joegoslavië. In Oost-Kroatië werd opnieuw verbitterd gevochten. Beide partij en, het federale leger en Kroatische troepen, le den daarbij zware verliezen. Alleen al in de omge ving van Osijek zouden 170 Kroatische soldaten om het leven gekomen zijn. De federale Joegosla vische regering riep de EG gisteravond op „nog eens na te denken" over de vorige week door de Gemeenschap afgekondigde economische sancties. De VN-organisatie Unicef zal vandaag een hover craft met plaats voor 100 personen naar de bele gerde stad Dubrovnik sturen om ernstig zieke kinderen en hun moeders te evacueren. Unicef heeft voor de operatie geld gekregen van de EG. f aan bi strom 'ond'lr! deren its ku deugt - j ISKOU In de zalen i het ziekenhuis van abarovsk worden ba- 1s van enkele uren of r- ;en oud met dikke de- is omwikkeld. In de trekken wordt het niet "~*~"rmer dan 3 graden. winter is nog maar net be- inen, maar heeft de 600.000 en tellende Oostsiberische Chabarovsk nu al omge- Iit in rampstad. Tijdens de e en woelige dagen van de ;lopen zomer heeft de stad, ermeer als gevolg van de 'htswisseling na de augus- :oup, drie maanden prak- i zonder bestuur gezeten, gebruikelijke onderhouds- k aan het gammele buizen- sel van de stadsverwar- g is daardoor nagenoeg terwege gebleven, st in oktober zorgde on- dellijk voor een keten van pzalige gebeurtenissen, jen knapten en hele woon- cen kwamen zonder ver- a ming te zitten. De bewo gingen elektrisch stoken, rdoor elektriciteitskabels •ansformatoren het bega- De stroomstoringen, die alen kunnen duren, zetten alleen woonhuizen, maar ziekenhuizen, kraamkli- ten, bakkerijen en trolley- ïetten zonder elektriciteit. Een gepensioneerde man heeft op een vuilnisbelt in de buurt van Moskou een paar vodden gevonden, die met een beetje goede wil nog gedragen kunnen woren. Nu de Sovjet-economie is ingestort, hebben vooral ouden van dagen moeite het hoofd boven water te houden. foto: ap mpvuurtje :n kleuterschool, waar het ien even koud is als bui- spelen kinderen met hun handschoenen aan, hun op. Het aquarium met vissen is bevroren. Plaatselijke bewoners stoken op hun balkon een kampvuur tje om water te koken in hun samowar. In veel huizen moeten de mensen het boven dien stellen zonder water en gas. In de winkels is nauwe lijks nog brood te krijgen en hele gezinnen moeten zich redden met een brood per week. Wie iets te eten heeft bemach- neemt hand over hand toe. De energiecrisis is maar een onderdeel van het ineen stor tende economische raderwerk rond de stad Chabarovsk. De graanoogst van dit jaar is ver loren gegaan. Het wachten is nu op in Canada gekocht graan. De aardappeloogst kwam op zo'n derde van die van vorig jaar. De groente- oogst bedroeg 50 procent en in maart waren de groentewin kels al leeg. Fruit is er al hele maal niet. De plaatselijke drankfabriek sloeg zich eerder dit jaar op de borst, omdat deze het produk- tieplan zou hebben overtrof fen. Na deze mededeling ont stak de plaatselijke bevolking in grote woede, want er is in Chabarovsk geen druppel wodka te krijgen. Kaarsen zijn allang uitverkocht, evenals pe troleumstellen en oliekachels. Hamsteren De winterse crisis treft niet al leen Chabarovsk. Tsjita, een eveneens in Oost-Siberië gele gen stad, waar zo'n 400.000 mensen wonen, kampt met identieke problemen. Uit de situatie in Chabarovsk en Tsjita blijkt de aard van de crisis waarin economische en organisatorische chaos in de Sovjetunie kan uitmonden. De winter is nog maar net begon nen en dit zijn pas de eerste signalen. Zoals te verwachten viel, begint de in armoe ge dompelde bevolking de schuld te leggen bij de nieuwe, demo cratische leiders. Ook het voorzieningenniveau in Moskou komt steeds sterker onder druk te staan. Het ge meentebestuur heeft verder gaande prijsstijgingen en rant soeneringen aangekondigd van de eerste levensbehoeften. Vanaf 25 november wordt bij voorbeeld suiker 1300 procent duurder en stijgt de prijs van brood met zeker 500 procent. Tot de prijsverhogingen is be sloten om te voorkomen dat de inwoners van de Sovjethoofd stad gaan hamsteren. Boven dien kampt ook Moskou met een tekort aan olie en gas. De verwachting is dat bovendien de normale watervoorziening de komende maanden gevaar gaat lopen. >lai CM HARDIE-FORSYTH LA DIZA De met Jgrond gelijk gemaakte nes van wat eens het endelijke Kurdische ipje Qala Diza was, roe visioenen op van het Üe der tijden: oorlog, gersnood, ziekte. 1 stilte wordt verscheurd i de geluiden van mensen !ll proberen een schuilplaats jmproviseren uit het ver ingen puin van de beton- 4 daken die bovenop de in gestorte muren van wat eens hun huizen waren, zijn neer gekomen. Operatie Safe Haven bracht de Kurden terug uit de bergen, maar stelde hen niet veilig voor de toorn van Saddam Hu- sayn. Temidden van de chaos en wanhoop is er echter hoop en trots. Het ziekenhuis is bij na gereed; het is gebouwd door Kurdische ingenieurs volgens Kurdische plannen en met Kurdische mankracht. Man nen uit de stad lopen er rond met alle burgerlijke trots van stadsvaderen in een nieuw stadscentrum. De apotheek kan echter een paar honderd patiënten nau welijks aan, laat staan de 110.000 mensen die in geïm proviseerde tentjes hun kamp rond de ruïnes hebben opge slagen. Grimmiger Ik reis met de Peshmerga, het Kurdische rebellenleger, van Zakho door Amadiyah, Diya- na, Barzan en Rawandiz. De controleposten van de Pesh merga die we passeren worden steeds grimmiger naarmate we de grote Kurdische culturele centra Sulaymaniyah en Ha- labja naderen, het toneel van de Iraakse chemische aanval in 1988. Het landschap vanaf Zakho is bezaaid met de jammerlijke overblijfselen van de meer dan 4000 dorpjes die systematisch zijn vernietigd door Saddams „eindoplossing" voor de Kur dische kwestie: blaas de dor pen op en wals ze plat, maak ze onbewoonbaar, plaats er duizenden mijnen, vergiftig de bronnen en verzamel de over gebleven inwoners in model dorpjes. Saddams campagne tegen de Kurden is meedogen loos en hij hoopt duidelijk dat het Westen de belangstelling zal verliezen en de ogen zal sluiten. Halabja vertoont nog steeds de wrede littekens van de chemi sche bombardementen. Ik pau zeer er bij het aangrijpende ge denkteken, een door een Kur dische kunstenaar gemaakt beeld naar een verschrikkelij ke foto van een vader die, met het vertrokken gezicht van een chemische dood, zijn klei ne zoontje probeert te bedek ken. Rond Halabja, in de kaalheid van wat eens een prachtig landschap was, tekenen zich her en der heuvels af als enor me molshopen in een langver- geten en verwaarloosde tuin. Dit zijn de massagraven van de slachtoffers van Saddams regime. Na een overnachting in Sulay maniyah rijden we terug naar Dahuk. Onderweg spreken we de Kurdische rebellenleider Massoud Barzani te Sirsenk Hij smeekt ons er zorg voor te dragen dat het Westen de Kurdische strijd niet vergeet. In Dahuk verblijf ik bij de fa milie van mijn gids en samen kijken we naar de Iraakse lei der op televisie, in gesprek met zijn legerstaf. „Ik heb het opgenomen tegen drieëndertig naties en ik heb ze verslagen", zegt Saddam. „En ik ben er nog steeds! (ge lach)... En ik ben nog niet klaar! Jullie zullen zien, ik heb nog heel wat verrassingen in petto". (c) The Times, Londen De auteur was als verbindings officier verbonden aan Opera tie Safe Haven. In juni nam hij ontslag uit het leger om de Kurdische vluchtelingen te helpen. door ROGER SIMONS LONDEN In Jermyn Street, waar de Engelse heer al sinds het begin van de 19de eeuw zijn klassieke overhemden koopt, woedt momenteel een oorlog die allerminst gentlemanlike is. Vroeger was in Jermyn Street, een straat bewoond door sterk gespecialiseerde 'shirtmakersde prijs van een overhemd niet iets waarover in de winkel werd gepraat. Een Engelse gentleman met centen vond iedere gedachten wisseling over kosten uitermate ordinair. De hemdenmakers van Jermyn Street deden dus jarenlang niets anders dan keurige hemden toveren uit de fijnste popeline-katoen. Welgestelde klanten beschouwden grote bedragen als garanties voor hoge kwaliteit en zelden als een bron van zorgen. De zaak Hilditch Key, hemdenmakers sinds 1899, heeft daar nu verandering in gebracht. Zij is een concurrentieslag van onbepaalde duur begonnen door de prijzen van al haar pasklare hemden te verlagen met zowaar 25 procent. Net zoals overal elders in de Londense binnenstad gaan de zaken in Jermyn Street namelijk niet zo best. Voor alle andere hemdenmakers van de straat is de aanbieding van Hilditch Key dan ook een oorlogsverklaring. Alex Finch, president van het bedrijf, staat zelf de hele dag in de zaak. Hij zegt dat hij geen andere uitkomst meer zag. „Ik was tot de conclusie gekomen", vertelt Finch, „dat wij begonnen waren de klasse van het midden-management af te schrikken. Dat zijn de accountants, advocaten en bankdirecteuren die wel leidende functies bekleden maar toch minder verdienen dan wie aan de top staat. Vroeger was de middenklas als het ware de ruggegraat van ons bedrijf. Wij hebben navraag gedaan en onze klanten zeiden dat wij te duur werden. Vroeger was het middaguur de drukste tijd in Jermyn Street. Tegenwoordig krijg je dan alleen straatkatten over de vloer. Onze vaste klanten zijn heel rijke lieden. Tussen twaalf en twee bevolken die de restaurants". De 6000 vaste klanten hebben een briefje gekregen waarin door de zaak werd meegedeeld dat deze reductie de kwaliteit van haar hemden niet zou beïnvloeden. Ook stijl en snit blijven onveranderd. Ook als het gaat op de specialiteit: hemden op maat. Je loopt er binnen, ze meten de breedte van je schouders, de lengte van je armen en van je bovenlijf, je borstomvang en het volume van je buikje en maken voor je exclusieve hemden die als gegoten zitten. Maar het zijn zeer prijzige kledingstukken. De gemiddelde prijs bedraagt 95 pond. Verbazend is het dus niet dat de verkoop van hemden in Jermyn Street een daling vertoont van 5 tot 10 procent. Ondertussen gaan in de straat de huishuren alsmaar meer omhoog. Hoe lang zal het nog duren eer de bekendste hemdenmakers van Jermyn Street commercieel op apegapen liggen Japanse investeerders die niets liever zouden wensen dan meester te zijn van de hele Londense binnenstad, loeren op de beste firma's. Zij houden zich klaar om een bod te doen. Het glorierijke Engelse verleden van Jermyn Street wordt dus bedreigd. Binnenkort rijden de Britten in Japanse auto 's, luisteren ze naar Japanse radio 's, kijken ze naar Japanse tv's en dragen ze ook Japanse hemden. En toch nemen sommige hemdenmakers van Jermyn Street niet deel aan de ontketende prijzenoorlog. Derek Hudson, de baas van Harvie Hudson, weigert te buigen voor de recessie. Wie hier zijn prijzen reduceert met 25 procent, lokt het soort klanten aan dat normaliter zijn inkopen doet in Oxford Street", zegt Hudson. Kenneth Williams, president van Turnbull Asser, de oudste hemdenmaker van Jermyn Street, deelt die mening. „Wij drijven een prestigehandel", beweert hij. „Wie zijn markt niet beschermt, krijgt vreemde eenden in de bijt". Lid Palestijnse delegatie Madrid aangeklaagd titie ingediend om een proces te openen tegen de Palestijnse I nan Ashrawi, die in Madrid betrokken was bij de vredesconfe rentie over het Midden-Oosten. Ashrawi zou de Israëlische wet hebben overtreden, die contacten met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO verbiedt. Een woordvoerster van justitie zei dat een beslissing „weken" in beslag kan nemen. idonesische ambassadeur matje over Oost-Timor f HAAG Minister Van den Broek van buitenlandse heeft gistermiddag de Indonesische ambassadeur Tjok Jnidjojo ontboden om hem de afschuw van de Nederland legering over het bloedbad op Oost-Timor mee te delen lens een demonstratieve optocht afgelopen dinsdag open Ihet leger het vuur. Daarbij zijn volgens ooggetuigenbe Iten tussen de 50 en 180 mensen Nederlandse regering wil dat de Indonesische regering diepgaand onderzoek instelt naar de toedracht en de da- zal bestraffen. De opperbevelhebber van de Indonesi- I strijdkrachten, generaal Try Sutrisno, heeft beloofd dat |t de grootst mogelijke zorgvuldigheid" omgesprongen zal Iden met de Timorezen die na het bloedbad werden gear- ?erd. James Baker op bezoek in China PEKING De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken James Baker is vandaag in Peking aangekomen om met de Chinese leiders te pra ten over ondermeer de men senrechten, de Chinese han delspraktijken en de pogingen van Noord-Korea om kern wapens te ontwikkelen. Ba ker is de hoogste Amerikaan se functionaris die China be zoekt sinds de communisti sche machthebbers in juni 1989 met geweld een einde maakten aan de betogingen voor democratie op het Tia- nanmen-plein in Peking. Boeren verbranden autobanden op Corsica uit protest tegen het landbouw beleid van Frankrijk en de EG. Op het spandoek staat de naam van de Corsicaanse boeren- organisatie. foto: epa Haïti wijst Franse ambassadeur uit PORT-AU-PRINCE De voorlopige regering van Haïti heeft de uitzetting gelast van de Franse ambassadeur Jean Rafael Dufour, die tijdens de staatsgreep van zes weken gele den heeft geprobeerd de nu verdreven president Jean-Ber- trand Aristide te helpen. Het ministerie van buitenlandse zaken van Haïti liet gisteren voor de televisie een verklaring voorlezen waarin werd ge zegd dat Dufour als ongewenst persoon werd beschouwd. Hij heeft 48 uur de tijd gekregen had om het land te verlaten. Dufour wilde geen commentaar geven op zijn uitwijzing, maar zei wel te vertrouwen op zijn spoedige terugkeer, „met Aristide als president". Legerfunctionarissen en politici die tegen de terugkeer van Aristide zijn, hebben Dufour ervan beschuldigd zich te bemoeien met interne Haïtiaanse aange legenheden. Dufour heeft .er tijdens de staatsgreep persoonlijk bij de mili tairen op aangedrongen de veiligheid van Aristide te garan deren. DE SCHAT VAN OPA LARSEN N±r ™nid°i^en. advertenties [95 - Nog diezelfde dag komen de nieuwe matrozen aan *d: twintig Japanners met ondoorgrondelijke grijnsgezichten. |r ze weten, hoe ze hun handen uit de mouwen moeten ste- Bootsman Olaf Larsen slaat de mannen nauwlettend gade. jen.houdt niet van die „gelen", maar hij moet toegeven, dat ze werk verstaan. „Zouden we het rooien, Kees?" vraagt hij aan zijn vriend. „Ik denk het wel, het zijn lui, die nooit veel zeg gen, maar ze lijken me wel gewillig." Er wordt hard gewerkt om de „Zephir" zeilklaar te krijgen, want als het kan moet het schip nog voor de avond valt onder zeil zijn. De bemanning werkt als paarden en het lukt ook. Met behulp van twee sampans wordt de „Zephir" dan de haven uitgeboegseerd en kapitein Barker heeft aanleiding genoeg om een zucht van verlichting te slaken. LONDEN Het Britse dagblad The Guardian schrijft vandaag over nieuwe aanwijzingen te beschikken dat de krantenmagnaat Robert Maxwell niet door verdrinking om het leven is gekomen. In een reportage vanuit de Canarische eilanden stelt de krant dat bij de eerste lijkschouwing niet de conclusie is getrokken dat Maxwell een natuurlijke dood was gestorven. De artsen zouden een gaatje onder een oor gevonden hebben. Het lijkschouwings rapport noemt geen doodsoorzaak, schrijft de Guardian. Onder tussen heeft de Britse regering haar ambassade in Moskou ge vraagd na te gaan wat waar is van beweringen in de pers dat Maxwell banden had met de communistische partij van de Sov jetunie. India stuurt ïoo.ooo vluchtelingen terug als je Leiden links laat liggen. COLOMBO India gaat meer dan 100.000 Tamil-vluchtelingen uit Sri Lanka terug naar huis sturen. Dat heeft een Srilankaanse regeringsfunctionaris gisteren gezegd. Er is nog geen datum vastgesteld waarop de Srilankanen, die op de vlucht zijn gesla gen voor de burgeroorlog in hun land, zullen worden terugge stuurd. India heeft beloofd de regering van Sri Lanka een maand van te voren van het begin van de repatriëring op de hoogte te stellen. Sri Lanka heeft India gevraagd de vluchtelingen verklaringen te laten ondertekenen dat ze vrijwillig naar hun land teruggaan, omdat internationale organisaties alleen op die basis bereicl zul len zijn te helpen bij de opvang. /£ïLi\ ^aat 'n studeren. Dat staat vast. Maar aan welke uni- versiteit? Teken voor I december voor Leiden en maak een keuze uit meer dan 50 studierichtingen. Kies voor de zeker heid van een internationaal gewaardeerde opleiding. Voor de extra kansen in je latere leven. En voor een stad waarin je je snel thuis voelt. Wie laat zoiets nou links liggen? Bel voor Inlichtingen het Informatiecentrum: 071-278011 (op werkdagen).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5