Etnische tijdbom tikt verder £eidóeGou/icwit BINNENLAND Bewaker op vrij voeter DR. H. ENTZINGER DRINGT AAN OP CONCRETE MAATREGELEN Kruideniersgeest remt groei in particuliere beveiliging Bommelding in stadhuis R'dam „Bomaanslag wellicht gericht tegen PvdA" Kosto niet uit het lood geslag »s hch als je Leiden links laat liggen. VRIJDAG 15 NOVEMBER 199 IlAi „De Zwaan" wordt nieuwe brug R'dam ROTTERDAM De Rotterdam se gemeenteraad heeft gisteren in meerderheid zijn voorkeur uitge sproken voor de 139 meter hoge, geknikte brug bijgenaamd „De Zwaan" als nieuwe brug over de Nieuwe Maas. Twaalf van de 42 aanwezige raadsleden stemden tegen. De nieuwe brug is onder deel van de op stapel staande ste delijke ontwikkeling op de zuid oever - de Kop van Zuid. Dat deze brug 14 miljoen meer kost dan het alternatief, de zogenoem de vier-stokkenbrug, vond PvdA-fractievoorzitter J. Janse minder belangrijk, want „voor mooie dingen hebben de Rotter dammers centen over". Tweedehandsje ABP wil arbeidsongeschikte ambtenaren baan bezorgen Voorzichtig manoeuvreren kranen met een deel van de oude brug over de Bergsche Maas. Goed beschouwd hangt er een 'vermogen' van slechts twee kwartjes in de kabels. De complete oude brug is voor één gulden verkocht aan Suriname. Suriname draait wel op voor de 3,5 miljoen kostende verscheping van het tweedehandsje. FOTO: ANP HEERLEN Het ambtenarenpensioenfonds ABP is met een experiment begeonnen om ar beidsongeschikte ambtenaren opnieuw aan de slag te helpen. Het gaat daarbij om ambtenaren die jonger zijn dan vijftig jaar en die op psychische gronden voor 80 tot 100 procent zijn afgekeurd. Het is de bedoe ling dat ten minste honderd afgekeurde ambtena ren op vrijwillige basis meedoen, aldus het ABP. Potentiële kandidaten krijgen binnenkort een schriftelijke uitnodiging voor een oriënterend ge sprek. In een tweede fase worden de geselecteer de kandidaten door consulenten persoonlijk en intensief begeleid en getraind om de kans op te rugkeer naar de arbeidsmarkt mogelijk te maken. Het project, waarmee een bedrag van drie mil joen gulden is gemoeid, wordt in zijn geheel gefi nancierd door het ABP. DEN HAAG De bewaker van het Penitentiair Selectie Centrum (PSC) in Den Haag, die wordt verdacht van wa penhandel en criminele contacten met een voortvluchtige gedetineerde uit die instelling, is gisteren op vrije voe ten gesteld. Dat heeft zijn raadsman, mr. E.P.J. Nolet uit Den Haag meege deeld. De bewaker gaf zich afgelopen maan dag aan bij de rijksrecherche. Hij was ondergedoken en sinds donderdag 7 november door de directie van het PSC geschorst. Sindsdien is hem ook de toegang tot het centrum ontzegd. De bewaker voelde zich gedwongen naar de justitie te stappen, na reporta ges in het weekblad Aktueel TROS-televisieprogramma Time. Daarin werd aangetoond een vuurwapen heeft verkochi een zware crimineel uit Amstf die hij had leren kennen in het De Haagse bewaker is gisteren v leid aan de rechter-commissarii gens zijn raadsman zijn er drie die ten grondslag lagen aan de ring van inbewaringstelling v; cliënt. Justitie verdenkt hem een vuurwapen te hebben gel aan een Amsterdamse crimineel, ten en giften te hebben gedaan strijd zijn met zijn plicht als ambt en in cocaïne te hebben willen len. 1 Ni t aan z< in I zei d< of ee nomie gemi is. ïdaag oerd en ise r tie re: ïl gen 1 r sam gshan Jt rechts h ingshi ALPHEN AAN DEN RIJN Er is genoeg ge praat over de arbeidssitua tie van minderheden. Het is de hoogste tijd voor da den. Ook al zijn die niet voor iedereen even pret tig. „De etnische spannin gen in andere landen zijn ontstaan door verwaarlo zing van het probleem en meestal niet door het ne men van impopulaire maatregelen". In ferme taal heeft dr. H. Ent- zinger gisteren tijdens het con gres 'Arbeidsmarkt, zwart op wit' aangedrongen op actie. „We praten nu al jaren over betere arbeidskansen voor minderheden. Iedereen vindt dat er wat moet gebeuren, maar vervolgens gebeurt er niets. En dan hoor ik minister Dales zeggen dat ze de discus sie over minderheden wil aan zwengelen. Alweer? Dat heb ben we toch allang gedaan!". Entzinger is hoogleraar min derheden aan de Rijksuni versiteit Utrecht en stafmede werker van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regerings beleid (WRR). Deze adviesraad bood de regering ruim twee jaar geleden het rapport 'Al lochtonenbeleid' aan, maar sindsdien is er bitter weinig veranderd. Het onderwerp staat hoger op de 'maatschap pelijke agenda' (er wordt veel meer over gepraat), maar in de praktijk is de arbeidssituatie van allochtonen even treurig als twee jaar geleden: gemid deld 37 procent van de alloch tonen (vooral Turken en Ma rokkanen) is werkloos. Entzin ger: „De regering zegt steeds dat de werkgevers verant woordelijk zijn voor het min derhedenbeleid en de sociale partners zeggen dat het min derhedenbeleid een aangele genheid van de regering is. Ie dereen schuift dë verantwoor delijkheid als een hete aardap pel van zich af". Visie Volgens Entzinger laat de re gering zich te veel leiden door de werkgevers die menen dat „het allemaal wel goed komt". Maar zonder inspanningen komt het niet goed. Dacht de regering jaren geleden dat de migratie een eindig verschijn sel was, nu blijkt dat zij reke ning moet houden met een voortdurende stroom van bui tenlanders. Jaarlijks vestigen zich in Nederland 20.000 tot 25.000 nieuwe Turken en Ma rokkanen. Velen van hen ko men als huwelijkspartner van een jonge Turk of Marokkaan van de tweede generatie. Daarnaast heeft Nederland de afgelopen jaren jaarlijks 20.000 asielzoekers ontvangen, van wie velen (illegaal) blijven, ook wanneer zij niet als vluch teling worden erkend. „Het migratiesaldo zal dit jaar hoger zijn dan ooit tevoren en ver moedelijk rond de 70.000 uit komen", aldus Entzinger. De cijfers zijn de politiek bekend. „Het is geen kwestie van ge brek aan informatie, maar lou ter een probleem van politieke wil. Investeren in arbeidskan sen voor allochtonen vergt vi sie op langere termijn. Nu wordt het ene gat met het an dere gat gedicht omdat de maatregelen die moeten wor den genomen politiek niet po pulair zijn. Politici vrezen dat maatregelen tot onbegrip zul len leiden en etnische span ningen, zoals in andere lan den. Maar de rassenrellen in het buitenland zijn niet ont staan door impopulaire maat regelen, maar door verwaarlo zing van het probleem". Als wetgever is het de taak van de overheid om het initia tief te nemen, vindt Entzinger. Zij moet niet alleen het goede voorbeeld geven door meer al lochtonen in dienst te nemen, maar ook door werkgevers te stimuleren verder vooruit te denken. Over enkele jaren is de helft van alle schoolverla ters in Amsterdam allochtoon en de roep om gekwalificeerde krachten wordt groter. De regering zou scholing en werving van allochtone werk nemers kunnen stimuleren via de twee jaar geleden voorge stelde Wet Bevordering Ar beidskansen. Deze wet zou werkgevers verplichten jaar lijks te rapporteren over het gevoerde allochtonenbeleid. Aan een waardeloos minder hedenbeleid wordt geen straf verbonden. Bedrijven die er met de pet naar gooien, zullen door de maatschappij worden bestraft, is de stellige overtui ging van Entzinger. „Als het systeem in Canada en Enge land werkt, dan zeker in het calvinistische Nederland", al dus de hoogleraar. „Een ver plicht percentage allochtone werknemers opleggen is niet te doen. Elk bedrijf is weer an ders. Dan zou je voor elk be drijf afzonderlijk een quotum moeten vaststellen. Onbegon nen werk. Bovendien werken quota stigmatiserend voor al lochtonen: jij bent zeker in dienst genomen om aan het vereiste quotum te komen". Onderwijs Entzinger pleit voorts voor een forse verbetering van het on derwijs aan migranten. Basise ducatie (rekenen, lezen en schrijven van de Nederlandse taal) zou bij wet verplicht moeten worden. Wie weigert basiseducatie te volgen, mag gekort worden op de uitke ring. Deze maatregel is geen reactie op vermeende laksheid bij allochtonen, maar bij de overheid. Entzinger: „Alloch tonen staan in rijen van tien te dringen voor basiseducatie, maar er zijn veel te weinig voorzieningen. Door basisedu catie verplicht te stellen, ver plicht de overheid zich voor faciliteiten te zorgen". Het ar gument dat investeringen in onderwijs en scholing te duur zouden zijn, veegt Entzinger van tafel „Een persoon die veertig jaar bijstand ontvangt, kost ruwweg zo'n driekwart miljoen gulden. Voor twee ton per persoon kan gemakkelijk een compleet opleidings- en scholingstraject worden ver zorgd. Tel er nog een ton bij op voor een arbeidsgewen- ningsplaats en u ziet een ge lukkige medeburger die zich Jaarlijks vestigen zich in Nederland 20.000 tot 25.000 nieuwe Turken en Marokkanen. niet meer nutteloos hoeft te voelen en die meehelpt aan de zo noodzakelijke verhoging van arbeidsparticipatie en het nationaal inkomen". Tijdbom Entzinger hoopt dat de inci denten in het binnen- en bui tenland de regering met de neus op de feiten drukken en tot actie zullen bewegen. „Want intussen tikt de tijdbom van werkloosheid en margina lisering onder minderheden verder. Veel migranten raken diep gefrustreerd wanneer het hen niet lukt werkt te vinden en een betere toekomst op te bouwen dan in het land waar zij vandaan komen. Het gevolg kan zijn dat zij zich opsluiten in het isolement van de wo ning. Anderen oriënteren zich uitsluitend nog op de eigen groep, sluiten zich aan bi damentalistische of glijden de criminaliteit Het dreigende gevaar va onderklasse wordt vert" door Nederlanders die i hoge werkloosheid ond<jr" lochtonen concluderen „minderheden niets ku niets willen, niet deuge profiteren van 'onze' vo ningen". DIEMEN Mooier kan het eigenlijk niet. Daags na de aanslag op staatsse cretaris A. Kosto een con gres over de toekomst van de beveiliging in Neder land houden. Ook al was het dan puur toeval, di recteur B. Staal van het jubilerende Randon Be veiliging, nam meteen de gelegenheid te baat. Hij vindt het onzin om meer veiligheidsmaatregelen te treffen voor politici. Dat klinkt vreemd uit de mond van een beveiliger pur sang, maar hij meent het. „Ik geloof niet dat het plegen van aanslagen een trend in Neder land wordt. En vier bodygu ards bij iedere minister roept alleen maar onveiligheid op. Die kant moeten we niet op". Welke kant de particuliere be veiliging wel op moet werd gisteren duidelijk op het con gres, waar het rapport 'Bevei liging in het jaar 2000' werd gepresenteerd. Onderzoeksbureau Van Dijk, Soomeren en Partners, voor heen het Bureau Criminaliteit spreventie Amsterdam, peilde de behoefte aan beveiliging bij 350 grote bedrijven en over heidsinstellingen. Het meren deel daarvan zit in de Rand stad. Voor slechts één op de vijf deelnemers aan het onder zoek is criminaliteit een groot probleem. Inbraak, vandalis me, diefstal door eigen perso neel en computercriminaliteit zijn de boosdoeners zo geven de geënquêteerden aan. De behoefte aan beveiliging is ruimschoots aanwezig. Maar er wordt nauwelijks geld aan uit gegeven, vaak minder dan één procent van de omzet of het budget. „De Hollandse kruide niersgeest vormt een fikse be lemmering voor de groei in de beveiligingsbranche", conclu deerde P. van Soomeren. Maar de bedrijven hadden beter schap beloofd, voegde hij daar aan toe. Hij gaf bovendien aan dat het met het imago van de beveiligingsbranche nog steeds slecht is gesteld. „Onbekend maakt onbemind" is volgens hem de voornaamste reden. En hij gaf de pers een standje, die over ieder incident 'media- breed' berichtte. Het instellen van een goede klachtenrege ling poetst het imago wel op, tipte hij de aanwezigen. Politie De komende tien jaar blijft de beveiligingssector gestaag groeien. De criminaliteit neemt toe en de politie kan de veiligheidszorg steeds minder goed aan, zo stelt het rapport. En eigenlijk is dat niets nieuws. „In vergelijking met landen als Frankrijk, Duits land, Engeland en Italië telt Nederland momenteel twee a drie keer zo weinig particulie re beveiligingsfunctionarissen. Indien ons land in de komen de tien jaar op gelijke voet wil komen met die landen, zou dit een toename betekenen van ruim 20.000 functionarissen naar 30.000", aldus de opstel lers van het rapport. Overheveling van politietaken naar particuliere beveiligers zien de deelnemers aan het onderzoek niet echt zitten. Parkeerwacht, controle in het openbaar vervoer, begeleiding van evenementen, stadswacht, bewaking van kantoren, be drijven en toezicht in winkel centra kunnen de particuliere beveiligers wel voor hun reke ning nemen. Mits goed wordt samengewerkt met de politie. Commissaris der Koningin in Friesland H. Wiegel, tevens vice-voorzitter van de Stich ting Maatschappij en Politie, sloot zich hier bij aan. „Eigen lijke politietaken mogen niet worden overgenomen. Maar er moet wel onderzoek worden gedaan naar de uitbreiding van de bevoegdheden van par ticuliere bewakers. Bewape ning is in ieder geval uitgeslo ten", zei hij. D. Steenhuis, directeur van de directie wetenschapsbeleid en ontwikkeling van het ministe rie van justitie, nam het on derzoek met een grove korrel zout. „Veel bedrijven zijn niet eens in staat vast te stellen waar de schade zit, laat staan dat ze weten waar de crimine le lekkage naar toe gaat. Maar zeker is dat de politie niet in de vraag naar veiligheid kan voorzien. De suggestie dat de overheid de groeiende crimi naliteit alleen aan kan, moet krachtig de kop worden inge drukt. Dat leidt tot teleurstel lingen over het optreden van de politie en tot een verlies aan geloofwaardigheid". Hij pleitte vervolgens voor meer samenwerking tussen politie Volgens sommigen leveren de stadswachten een belangrijke bij drage aan de beveiliging op straat. FOTO: STEPHEN EVENHUIS en beveiligingsbranche. Steenhuis prees het optreden van de stadswachten, die de behoefte aan beveiliging op straat behoorlijk bevredigen. „Zij zijn het oog en het oor van de samenleving. Zij melden wat de burger heeft afgeleerd te melden". Directeur Staal daarentegen vindt de functie van de stadswachten „maar in het midden hangen tussen VVV en politie" en „een dood lopende weg, omdat deze vei ligheidszorg met subsidie tijde lijk goedkoop wordt gemaakt". Het aanstellen van politiesur veillanten ziet hij als een bete re oplossing. Het liefst willen de particulie re beveiligingsbedrijven perso neel werven met behulp van de politie. Want de arbeids markt is krap. Staal stelt een soort ruil voor. Beveiligingsbe ambten stromen door naar de politie als surveillanten. En mensen die in de selectie te licht worden bevonden voor de politie worden doorge stuurd naar de beveiligingssec tor. Zo is de groei in de toe komst wel bij te houden, voor spelde hij. SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" ROTTERDAM Het stadhuis van Rotterdam is gisteravond an derhalf uur lang ontruimd geweest na een bommelding. De gemeenteraad stond op het punt om om 20.00 uur te gaan vergaderen toen er bij burgemeester Peper een telefoontje bin nenkwam dat er om 20.30 uur een bom in de raadzaal zou af gaan. Na overleg met de politie werd besloten het gebouw te ontrui men. Nadat de politie de raadzaal en omgeving had onderzocht, werd het gebouw om 21.30 uur weer vrijgegeven. ADVERTENTIE (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productlont DEN HAAG De bomaan slag op het huis van staatsse cretaris Kosto is wellicht uit gevoerd uit teleurstelling over het beleid van de PvdA. Dit zegt drs. C.J. Visser, deskundi ge op het gebied van terroris me van het Nederlands Insti tuut voor Internationale Be trekkingen Clingendael. „Het is opvallend dat de aan slag gericht was op Kosto en niet op Hirsch Ballin, tenslotte de verantwoordelijke voor het beleid". Visser signaleert een belangrijke verandering in het „beleid" van RaRa. „De aan slagen zijn een merkwaardige manier om zich politiek te ma nifesteren. Opvallend is dat het hier nu niet gaat om sym bolische doelen maar om per sonen die het beleid van de re gering belichamen". De terreur-deskundige waar schuwt voor mogelijk nieuwe aanslagen gericht tegen andere bewindslieden. Visser denkt overigens dat het weinig zin heeft om alle bewindslieden scherper te bewaken. „Het lijkt mij verstandiger om het onroerend goed van bepaalde bewindslieden te bewaken". ADVERTENTIE DEN HAAG Monter, eigenlijk alsof hem niets bijzond Q overkomen, zit staatssecretaris van justitie Aad Kosto daa i visi de bomsaanslag achter zijn bureau in Den Haag. Binnenstromend daglicht en een bos gele helfstbloemen be de sfeer in de werkkamer. Mild gestemd en vriendelijk gi chend voldoet hij aan de verzoeken van de ontboden fotogi ,je die het bewijs vastleggen dat de staatssecretaris niet uit hel is geslagen. Op de vraag of hij het niet even wat rustiger aan wil klinkt de bewindsman vastberaden: „Welnee, de bomaa heeft mij niet uit het lood geslagen. Integendeel, ik ben gesterkt in mijn opvattingen. Het ergste vind ik het im voor mijn vrouw. Die is om gezondheidsredenen tegenwo veel thuis en haar privésfeer is door de bomaanslag vol! ontwricht. Ik heb ook te doen met mijn buren. Die zijn i mijn vrouw het onschuldige slachtoffer geworden van de2 rekende actie". Kosto zegt vooralsnog geen behoefte te hebben aan professi -IJ psychische hulp. N H^ de igers stilte probe mpro ngen dake Je gaat in 1992 studeren. Dat staat vast. Maar aan welke universiteit? Teken voor I december voor Leiden en maak een keuze uit meer dan 50 studierichtingen. Kies voor de zekerheid van een internationaal ge waardeerde opleiding. Voor de extra kansen in je latere leven. En voor een stad waarin je je snel thuis voelt. Wie laat zoiets nou links liggen? Bel voor inlichtingen het Informatiecentrum: 071 -278011 (op werkdagen). rd: tw Ir ze v Boot Rijks Universiteit Leiden.' i M 111111 -

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4