Het dagboek-relaas van een alkoholist 3 C:8EVER BOEKEN /PLATEN Een triller met Hitchcock-effect STAATSLOTEN li SLUITER The Scabs kunnen zichzelf niet evenare 1 ALPINE SKI KINDERBOEKEN 29t- Eüd&iQowiarit VRIJDAG 15 NOVEMBER 1991 August Willemsen: 'De val'. Uitgave De Arbeiderapera, in de reeks Privé- domein. Prijs ƒ36,90 Een verblijf in de hel. Dat is het onderwerp van het nieuwe boek van August Willemsen, die al eerder zulke prachtige vertalingen maakte van Por tugese en Braziliaanse schrij vers. Ook maakte hij een boek met de titel 'Braziliaanse brie ven'. Nu is in de reeks Privé- domein 'De val' verschenen, het relaas van een man die vreselijk aan de drank was en van de worsteling daarvan los te komen. De gebeurtenissen spelen zich af in een zeer recent verleden. Het begint allemaal op 10 de cember 1990 en dan wordt in de vorm van een dagboek be schreven wat de auteur, de ik van de verhalen, overkomt, zich herinnert, tot de laatste aantekening van 13 mei 1991. We zijn dan zo'n 180 pagina's .verder en er is eigenlijk niets en toch heel veel gebeurd. Het relaas van een verpleegde, ie mand die ziek is en daarvoor wordt behandeld, voor wie ei genlijk alleen maar de erva ringen in het ziekenhuis, of het instituut voor revalidatie van belang zijn. De drank-ellende krijgt in het boek van Willemse heel tref fend gestalte. Vanaf het zes tiende hoofdstuk van 'De val' is er het beeld van de alleen op alkohol gerichte man, die niet weet hoe hij moet leven en hoe hij de drank aange sleept moet krijgen. De een voudigste dagelijkse verrich tingen zijn hem al teveel. Het aan- en uitkleden bijvoor beeld, dat lukt niet. „Mijn hemd zit weer achterstevo ren", roept hij ergens uit. La ter klaagt hij: „Ik krijg dat hemd niet meer aan. Het zit volkomen verdraaid en bin nenstebuiten. Ik kan nog slechts naakt door het leven". Een pagina later, want we le zen nu slechts korte observa ties uit de alkoholische roes: „Dat hemd, dat hemd is een van de vele raadselen des le vens". Surrealistisch Het zijn heftige, indringende passage, die August Willemsen noteert over zijn alkoholische roes, totaal surrealistisch soms. Hij hoort stemmen in zijn half- wakende dromen, hij windt zich op over de buren, in de flat naast .of boven hem, er gens in de Amsterdamse Bijl mermeer. Als de honden daar te hard blaffen, zet hij zijn ellebogen op de piano-toetsen. Hard te gen hard. Vriendinnen zorgen voor de aanvoer van drank: wodka, meerdere flessen per dag. De diskussies met hen over dit probleem worden overgeslagen, al zijn er soms signalen van. Op de dag dat dit dagboek be gint, is het voorbij. August Willemsen komt dan ten val. Hij is op weg naar zijn flat, met een tasje waarin vier fles sen wodka en een frisdrank zitten. De Fanta is nodig om de vieze wodka-smaak weg te spoelen, lezen we ergens. Zijn val is noodlottig. Hij ligt lang buiten, in de kou, voor men hulp biedt. Met een heupfrak- tuur en ernstig onderkoeld en ondervoed, komt hij in het zie kenhuis terecht. Uit zijn eigen verhaal horen we hoe zijn wo ning vervuild is, ondanks de hulp van vriendinnen. Privé 'De val' is een indringend boek, het speelt eigenlijk veel te zeer in de| privé-sfeer om als publikatie te verschijnen. In tussen, dat is duidelijk, hebben de media zich geworpen op deze nieuwe sensatie: August Willemsen, de alkoholmaniak, die er goed onderdoor ging, uitvoerig op tv of elders. Daar mee is natuurlijk de uitgave van dit persoonlijk relaas in een serie als Privé-domein ta melijk twijfelachtig. Om twee redenen: Is het alle maal zo 'Privé' gebleven als door de redaktie van deze herkenbaar boek als 'De val' wezen serie? reeks bedoeld wordt? Of: is de toch wat elitaire reeks van Wacht maar af, binnen afzien- voor een tragisch genoeg zo Privé-domein wel de aange- bare tijd verschijnt dit boek in August Willemsen...worsteling... een goedkope, maar gewilde tientjesserie. En zo moet het ook, daar is geen twijfel over.' 'A KISS BEFORE DYING' Sydow. Naar de thriller van Ira Le- Scenario en regie: James Dearden. Thrillerschrijver Ira Levin de buteerde in 1953 met 'A kiss before dying', een razendspan- nende thriller met een onge woon plot: een ijskoude, psy- chopatische jongeman legt het achtereenvolgens aan met twee dochters van een schat rijke magnaat. Hij vermoordt de een om met de ander zijn fortuin en erfenis zeker te stellen. Tot zij uitvindt wie haar zuster vermoordde. Ik kan u dat verhaal rustig verklappen, in tegenstelling tot wat je anders als kijkers- vriendelijke recensent doet. Namelijk omdat scenarist en regsiseur James Dearden in zijn filmversie van 'A kiss be fore dying' het verhaal van Levin compleet heeft omge gooid. Levin hield je in span ning tot de laatste bladzijden of de jonge echtgenoot-in- kwestie de dader was, Dea rden komt al meteen met de moord in beeld. Hij heeft daar redenen voor: Levins thriller is gevaarlijk befaamd en er is al eens een film naar gemaakt (door Gerd Oswald in '56 met Robert Wagner en Joanne Woodward). Bovendien be reikt Dearden (die eerder het scenario voor 'Fatal Attrac tion' verzorgde) zo het 'Hitch cock-effect': wij weten wie de dader is, maar de hoofdper soon trapt zorgeloos in alle open vallen. Zodat je voortdu rend de neiging hebt te roe pen: pas op, kijk uit, achter je! Dearden weet dus verduiveld goed waarmee hij bezig is, ook al gezien het feit dat hij Hitch cock zélf introduceert. Welis waar via het tv-scherm waar op hoofdpersoon Sean Young een scène uit 'Vertigo' ziet. Ook daar een bedrieglijke moord die 'twee keer' ge- WINNENDE ie EN 2eTREKKING NOV. '91 823e Staatsloterij, le en 2e trekking 14 november 1991. In de 1e trekking ruim 490.000 prijzen samen 9.500.000,-. 220 prijzen 2.200 prijzen 2.200 prijzen 2.200 prijzen 22.000 prijzen 22.000 prijzen 220.000 prijzen 220.000 prijzen i van ƒ25.000,- t van 5.000,- van 1.000,- van 250,- van 100,- van 100,- van 50,- van 50,- van 15,- van 10,- op alle lotnummers 024665 op alle lotnummers 050115 op alle eindcijfers 5660 op alle eindcijfers 978 op alle eindcijfers 633 op alle eindcijfers 857 op alle eindcijfers 25 op alle eindcijfers 02 op alle eindcijfers 4 op alle eindcijfers 5 In de 2e trekking ruim 290.000 prijzen samen zo'n 11.000.000,-. 22 prijzen van ƒ50.000,- op alle lotnummers 056166 22 prijzen van ƒ20.000,- op alle lotnummers 070024 22 prijzen van 2.000,- op alle lotnummers 018342 220 prijzen van 1.000,- 2.200 prijzen van 250,- 2.200 prijzen van 250,- 1200 prijzen van 100,- 1200 prijzen van 100,- 22.000 prijzen van 50,- 22.000 prijzen van 50,- 22.000 prijzen van 50,- 220.000 prijzen van 20,- op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers Zetfouten voorbehouden. De uitslag van de derde trekking wordt uitgezonden optv. Kijk a.s. maandag naar Veronica TV2aanvang 17.50 uur pleegd wordt. Weet je eenmaal dat de moor denaar die 'keurige' jongen is, die ten koste van alles omhoog wil op de sociale ladder en om dat te bereiken iedereen die hem dwars zit 'rücksichtlos' om zeep helpt, dan wordt er aardig wat kunde van de re gisseur gevraagd om je toch nog in spanning te laten zitten. Deardens film is weliswaar sti listisch geen hoogvlieger, maar hij schetst vooral een koel, bij na klinisch beeld van 'carriè rist' Matt Dillon als de moor denaar die zich gehaaid bij de tweelingdochters van magnaat Max von Sydow, èn bij de baas zelf inslijmt. 'A kiss before dy ing' is wat dat betreft een 'thriller noir'. Acteur Matt Dillon is knap on sympathiek, en heeft de warmte van een slang, zodat je je wél afvraagt waarvoor die meisjes vallen. Sean Young is in haar dubbelrol als de twee lingzusjes erg goed. En Dea rden weet tegen het einde toe 4 tóch de spanning er zo in te nerveus naar een sigaret gaat krijgen dat wie - zoals ik - zitten zoeken. Maar roken mag het gegeven grondig kent toch niet in de bioscoop. FILMBLIK Roy Rogers: King of the cowboys Diverse generaties filmkijkers zijn opgegroeid met het feno meen Roy Rogers: Dé cowboy van de jaren veertig, vijftig. Een in smetteloze witte pak ken gestoken, nobele 'koeie- jongendie door de jeugd Rooie Roggers' werd ge noemd, wiens vaste metgezel het paard 'Trigger' was en die zich eveneens liet vergezellen van een eigen zanggroep 'The sons of the pioneers'. Rogers was een ster in films tussen 1938 en 1953; van '51 tot '56 had hij een eigen tv-show. In Amerika was hij na afloop van zijn actieve carrière nog zo po pulair dat hij een eigen mu seum kon inrichten in Victor- ville, Californië, daar zijn zeer oud geworden paard 'Trigger' liet opzetten en de legendari sche tekst sprak: „Wanneer mijn tijd gekomen is, vil mij dan, en zet mij bovenop Trig ger neer, alsof er nooit iets is veranderd". Die Roy Rogers is onderwerp van een documen taire van vijf kwartier die re gisseur en 'filmgek' Thys Oc- kersen op het ogenblik in Amerika aan het maken is. Ockersen is er voor op bezoek bij Rogers zelf die deze maand tachtig jaar oud wordt, bij nog in leven zijnde acteurs uit zijn films en is te gast in Ports mouth, Ohio waar zich elke jaar Roy Rogers-fan verzame len om vier dagen lang de westernsfeer uit de glorietijd van hun idool te beleven. Oc kersen die eerder documentai res over regisseurs Samuel Fuller ('The big red one') en Don Siegel ('The last of the in dependents) maakte, hoopt zijn film, die 'Roy Rogers, King of the Cowboys' gaat he- ten, tijdig klaar te hebben voor het Filmfestival Rotterdam be gin volgend jaar. De première zal gekoppeld worden aan een nieuwe roulatie van een van de vele westerns die Rogers (eigennaam Leonard Slye) maakte. Ben Hur In het Amsterdamse Tuschins- ki-theater wordt op zondag morgen 17 november (aanvang 10.30) de beroemde 'stomme' film 'Ben Hur' gedraaid. Het semi-bijbelse verhaal van schrijver Lew Wallace is al in de dagen van de stomme film diverse malen verfilmd. De klassieke 'Ben Hur' uit 1925 wordt nu in Tuschinski Am sterdam door Cannon Films in samenwerking met het Film museum vertoond met begelei ding van 'levende muziek' op het ook al klassieke Wurlitzer- orgel van de bioscoop. Er vol gen meer van die speciale 'his torische' premières-met-mu- ziek: Fritz Langs 'Metropolis' uit 1926 (op 15 december), F. W.Murnau 's 'Der letzte Mann' uit 1924 (op 19 januari) en Erich von Stroheims 'Greed' uit 1923 (op 16 februa ri). atelier öe l'art! Korte Mare Vestwal 2 Leiden Tel 071-225900/225544 de moeite waard SCHILDERWERKEN BV LEIDEN - LEIDERDORP - 071-120666 Luilekkerboek voor snoepers Jeanne Roos: 'Hel Snoepers Lees boek'. Uitgave De Bijenkorf. Prijs ƒ15,-. Geef een Friezin 'Het Snoe pers Leesboek' en er voltrekt zich het volgende tafereel. Ze kijkt in de inhoudsopgave van het met roze kaders, teksten en tekeningen 'verzoete' boek en roetsjt vervolgens door naar 'haar' provincie. De verbale reacties zijn daarop niet van de lucht. „Ha, een re cept van Oranjekoeke staat erin. Van Snitser drabbelkoe ken ook! Us Memkes zelfs. Hé, en Stlkerlatte! Ja, zie ie wel, ik heb altijd gelijk genad. D'r staat: Men snijdt deze koek niet, maar breekt er een stuk af. Dat mochten wij van mem nou nooit". Dan volgen kreten van herkenning bij plaatselij ke Friese heerlijkheden op snoepgebied, waarop het luk raak bladeren door het boek begint. De kreten van „hé, een stukje over en „weet je dat zijn niet van de lucht. En spontaan gelach:, „Seks en snoep zijn een beetje hetzelfde, alle twee zonde". Zonder twijfel is de reactie van iemand uit Gelderland, Overijssel, Zeeland of Brabant vergelijkbaar bij het ontdek ken van versnaperingen als Nunspeter en Nijmeegse juf fertjes, Blokzijler brokken, Zeeuws profetenbrood of Udense slingerkoek. Tijdens de eerste excursie door het boek, direct na het uitpak ken, is er nog geen tijd voor de echte leesstukken. Er staan al lerlei verhalen en interviews in het boek geschreven door danwel gehouden met beken de personen als Godfried Bo- mans, Annie M.G. Schmidt, Adriaan van Dis, Rinus Mi- chels en Rita Reys. Verder staan er teksten in van (zoete) liedjes, recepten en losse op merkingen, samengebracht op bonte, speelse pagina's. De los se opmerkingen die als strooi- goed over de pagina's zijn ver deeld, zijn soms leuk, soms vrouwonvriendelijk, soms bei de. Met een bruidssuiker wordt een vrouw met een dik achterste bedoeld. Als er wordt gesproken van twee vliegen op een suikerbeestje, dan kun je wel raden dat een vrouw wordt bedoeld als te be geren object. 'Het Snoepers Leesboek' is een typische telg in familie van boeken en boekjes die het wa renhuis De Bijenkorf exclusief voor de eigen winkels uit brengt. Ze zijn vaak aardig en veelal uitermate geschikt als kado. 'Het Snoepers Leesboek' is dat zeker. Zelfs in mijn stamcafé, waar men zich bij de keuze van de muziek helaas voornamelijk laat leiden door de bekend heid van de artiest, stonden ze op hun kop bij The Scabs. De wie? Ja, uit België. Hun anderhalf jaar geleden ver schenen ca 'Royalty In Exi le' maakte zelfs in Neder land dus wat los en The Scabs wisten niet wat hen overkwam: 30.000 verkochte exemplaren. Niet gek voor een bandje, dat begon als een Clash-kloon en zich voornamelijk genegeerd wist door pers en publiek. 'Royalty In Exile' was het bijna perfecte voorbeeld van melodieuze rock 'n roll. Liedjes dus met een kop en een staart. Ik vertel dat van die vorige elpee allemaal nog maar een keer, omdat de opvolger 'Jumping The Tracks (Play It Again Sam)' helaas niet van hetzelfde ka liber is. Reikhalzend keek ik er naar uit maar de liedjes op 'Jumping The Tracks' hebben gewoon niet de im pact van de voorganger. Maakten nummers als 'Hard Times', 'I Need You' of 'Time' (niet toevallig alle drie een single) alleen al door een pakkend refrein een onuitwisbare indruk, op de nieuwe cd is het allemaal wat minder aansprekend. Natuurlijk, het klinkt gedre ven dan wel vertederend (de ballads), maar het is tegelijk allemaal wat vlakker. Wat voorspelbaarder ook. Mis schien was 'Royalty In Exi le' ook wel te goed om te evenaren. Mocht u, net als ik, The Scabs toch een warm hart toedragen, dan kan het bijverpakte live-cedeetje met vijf nummers u wellicht over de streep trekken. Moe Tucker Moe Tucker was in een grijs verleden de drummer van de Velvet Underground, de band waarin Lou Reed en John Cale hun muzikale ze getocht begonnen. Nu speelt ze op haar solo-albums, die ze met grote onregelmatig heid maakt, wat slaggitaar trasteert met de veelhi aan akoestische nummers deze aardige cd. Jon en Vangelis Acht jaar na hun derde i bum, 'Private CollectioJ hebben Yes-zanger Jon derson en multi-instrumeJ talist Vangelis de koppl weer eens bij elkaar gesi ken. Stond hun samenwfl king tot dusverre immer I het teken van vrijwel neembare geluidsmuren, dfj keer gaat het duo een i subtieler te werk. 'Page P5 Life' is een melodieuze ma wt vooral gevarieerde stai kaart van de mogelijkhedi van de twee grootheden i [L de symfonische rock. Soi een beetje erg dramatis) 't. 'Shine For Me'), maar alti sfeervol. Dat ze af en toe SE gitaar voorrang geven bovJpi die batterij synthesizers bovendien een forse stfc.' vooruit. Eshuijs En hoe zit het eigenlijk ons eigen landje? Hier is laatste stand van zak Margriet Eshuijs heeft negen jaar weer een solo-i bum gemaakt. Nou ja, so ze deed praktisch alles s men met vriend Maart Peters. Niet echt het too beeld van avontuur, vooral de arrangementen 'Sometimes' gaan daar behoorlijk mank aan. De bouw van de nummers nogal voorspelbaar, Pete teksten ook maar gelukkig er nog de stem van Eshu om volop van te geniete Aan avontuur daarentegi bij La Pat geen gebrek, haar tweede cd 'La Gabb d'Oro' zingt Patty Tro: die aan het hoofd van de vallende theaterband in een soort Italiaanse op< over de zaken die essentii voor het leven zijn. La Patl een soort kruising tui Mariene Dietrich en Nil Hagen, met op deze cd nadruk op de eerste. Van uitbundigheid, die haar buut karakteriseerde is dj niet meer zo veel over. Dan luistert het beter de meer gevarieerde van The Fish Hospital ■6 La Pat...Italiaanse opera. en zingt ze haar eigen tek sten, die een zeker onvrede met haar huidige bestaan verraden. Ook op haar derde cd 'I Spent A Week There The Other Night' klinken de nummers ongepolijst en ruw, alsof ze in de eerste de beste garage zijn opgeno men. Daarmee bereikt Tuc ker in al haar aandoenlijk heid in ieder geval dat ze als enige het legendarische ge luid van de Velvet Under ground overeind houdt. Een aardige bijeenkomst is dat haar VU-makkers van toen, behalve Reed en Cale ook bassist Sterling Morrison, hier aanwezig zijn, zij het met z'n allen tegelijk slechts in één nummer, 'I'm Not'. Een reünie, die met veel muzikaal geweld gepaard gaat en daardoor aardig con- hun gelijknamige debui iuton Zangeres Beatrice van d R'EVE Poel werd ook al eens verg INALE leken met Nina Hagen, ma Deborah Harry is een bet B? aanknopingspunt. Ze is spil van een funkbluesjaz L( i rockband, die niet voor ei gat te vangen is en op dyn mische wijze de platgetredi paden van de pop omzei [rgch Maar de meeste eer gaat i 00fc n^ar E.Z. Money en haar g [chtj| lijknamige debuut. Easy mi emp( ney dus, maar de gedrevf lovp[ manier, waarop het Amste damse trio rock vermen met meer romantische klai I ken (harp, cello) is dan oo 1 een verdienste. Zanger Chi Nesjar mag dan wel Noorwegen komen, m« zijn stem is allesbehalve 1 Eerder spannend, net als muziek van de band. WINTi/RAAMBI^OING Komplete onderhoudsbeurt .Professionele- afstelling met geijkte afstelcomputer Uw onbezorgde wintersport begint bij i| ZWERFSPORT Den Haag, Calandplein L, 070:5883700 Donderdag koopavond. Bus is stopt voor de- deur Parkeergelegenheid Rotterdam, Adm de Ruyterweg 33 Albert Megens: 'Kletsnat op v stoop'. Wim de Weert: 'De valk, het meisje en de graaf. Rita Törnqvist: 'Het oude huis op het duin'. Uitga ven Van Goor. Prijs 19,90. «Bij Van Goor is een drietal goede jeugdboeken versche nen. Heel interessant van ge geven is het korte 'Kletsnat op de stoep' van Albert Megens, bestemd voor kinderen vanaf tien jaar. De hoofdpersoon, Bob, treft in de stromende re gen een oudere man aan, die niet meer weet wie hij is en die zegt zijn moeder te zoeken. Bob aarzelt niet en neemt de vreemdelig mee naar huis. En dan begint een heel bijzonder verhaal. 'De valk, het meisje en de graaf' is een historische roman van de hand van Wim de Weert. Dit boek, bestemd voor kinderen vanaf twaalf jaar, gaat over een eenvoudig riets- nijdstertje Beatrijsmet een on bereikbare wens: een eigen jachtvogel. Wanneer ze Hen- drick ontmoet komt haar har- tewens op zeker moment uit. Het meisje krijgt haar valk en scheicfelijk en beleven sp nende avonturen. Spelen) wijs krijgt de lezer heel mee over de tijd van Florii Vijfde. Een heel zonnig boek is oude huis op het duin' Rita Törnqvist. Dit boek over Maaike, die op zekj' dag de wijde wereld in tr j. Ze komt in een wondei huis terecht en ontmoet even wonderlijke mensen, blijft dan ook langer dan van plan was. De leuke i traties zijn van de hand Marit Törnqvist. hof, ,'en 2 ifoon lat d ;en c U"u'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16