ft> Katwijk verwerpt structuurschets jer Geen pasklare oplossing voor LL overlast jeugd in Frederiksoord'^ „Enige overlast zal moeten worden geduld DUIN- EN BOLLENSTREEK Dienstencentrum nodig in Voorhout Ccidóc Somont VRIJDAG 15 NOVEMBER 1991 Twaalfhonderd dieren op Bollenstreekshow LISSE Aan de traditionele Bollenstreekshow van de Lissese Pluimvee- en Konijnensportver eniging doen dit jaar twaalfhonderd diertjes mee. De show wordt op donderdag 21 november geopend door wethouder Meulemans en zal tot en met zaterdag 23 november duren, Hij wordt gehouden in de verbouwde Hobaho-hal in Lisse. Op de show zijn (dwerg)hoenders, watervogels, sierduiven, konijnen en cavia's te zien. De die ren worden gekeurd door zeventien keurmees ters. De Bollenstreekshow zat vier jaar geleden nog in het slop. De tentoonstelling van 1987 trok nog geen zevenhonderd beesten. Een nieuwe aanpak van het bestuur is echter getuige het grote aantal deelnemers succesvol geweest. Een bezoek aan de Bollenstreekshow kost 2,50, kin deren betalen de helft. Themabijeenkomst sociale vernieuwing NOORDWIJK Socia le vernieuwing, eman cipatie en leefomgeving zijn de kernbegrippen tijdens een thema bijeenkomst in het ge meentehuis van Noord- wijk. De avond wordt gehouden op maandag 18 november. J. Marck, emancipatie-ambtenaar van de gemeente Delft zal het thema in een le zing aan de orde stellen. De bijeenkomst begint om half acht en zal worden gehouden in de raadszaal. Mogelijk herdruk boekje Alkemade ALKEMADE De historische stichting Oud Alkemade start een inteken lijst voor een moge lijke herdruk van het boekje „Prent briefkaarten vertel len over Roelof- arendsveen II". Re gelmatig wordt na melijk de vraag ge steld of deeltje II nog voorradig is. Belangstellenden kunnen zich mel den op de volgende telefoonnummers: 01713-14636, 14970 of 15461. Feest bij VPN NOORDWIJK De Vereniging vs Postzegelverzame laars Noord wijk iert maan dagavond het 45-ja- rig bestaan tijdens een feestelijke bij eenkomst vanaf acht uur in de Kuip. Er wordt een gratis bingo, de traditione le veilin en een gro te verloting gehou den. Ook de postze gels verzamelende jeugd komt aan bod: van kwart voor ze ven tot acht uur, de grote bijeenkomst. Stichting Duinstreek naar Het Kwadrant De Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening streek neemt maandag haar intrek in het nieuwe om men aan de Schimmelpenninckstraat in Katwijk. Het wordt zoals bekend gedeeld met het Kruiswerk Duin, de GGD Duin- en Bollenstreek en de RIAGG Holland Noord. Deze organisaties verhuisden al deze maand. Tegelijk met de verhuizing van de naar Het Kwadrant, zoals het nieuwe onderkomen heeft de stichting zich een nieuwe naam aangen Voortaan wil men door het leven gaan als de Stil Duinstreek voor Thuiszorg en Maatschappelijk WerfJ organisatie is actief op het terrein van thuiszorg en schappelijk werk in Valkenburg, Katwijk, Rijn!e Noordwijk, Voorhout en Noordwijkerhout. Het nieuv derkomen doet dienst als hoofdkantoor. Men be daarnaast over steunpunten in Noordwijk, Noordv hout, Rijnsburg en Voorhout. i Calk STEl uit 1! dere irtisti ipnar rel e eriké aan rt in mten vals 3C1 RIJNSBURGSE BURGEMEESTER JONKMAN: i 99 KATWIJK De gemeen- te Katwijk zal niet instem men met de structuur schets voor de Duin- en Bollenstreek. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond besloten. De raad vindt dat de tweede en laatste versie van de schets faalt door geen voor Katwijk aanvaardbare oplossing te geven voor het woning- bouwprobleem van de kustgemeente. Het is voor Katwijk onaccepta bel dat het Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek (SDB) het Noordwijkse grond gebied ten noorden van de Katwijkse wijk Rijnsoever voor industrie wil reserveren. Die lokatie ziet gemeente Kat wijk een van de weinige loka- ties waar in de toekomst wo ningen kunnen worden ge bouwd voor de eigen bevol king. In de structuurschets staat dat Katwijk genoegen moet nemen met woning- bouwlokaties in Voorhout en Hillegom. Katwijk vreest hier door een hele generatie Kat- wijkers te verliezen, waardoor de vergrijzing zich sneller vol trekt. Volgens burgemeester G.W. van Montfrans is het niet meer mogelijk om het verschil van mening met Noordwijk bij te leggen omdat uit die gemeente geen enkele medewerking komt. „In Noordwijk is een voorbereidingsbesluit geno men voor het hele gebied en daar was men al lang mee be zig toen in juni de tweede con cept-versie van de schets ver scheen". Daarmee verwierp Van Montfrans het herhaalde verzoek van de PvdA en VVD om samen met Noordwijk naar een oplossing te blijven zoe ken. In het SDB-plan is in het om streden gebied 15 tot 20 hecta re gereserveerd voor een uit breiding van de Estec. Doordat Katwijk niet bij de opstelling van de schets betrokken is, kwamen de plannen van Estec in juni als een grote verras sing. B en W menen dat de ruimtevaartorganisatie geen nieuwe grond nodig heeft, daar nog maar 15 procent van het Estec-terrein bebouwd is. Op 27 november wordt de structuurschets door de deel nemende gemeenten vastge steld. De schets is bedoeld als een reactie van de gemeenten op de provinciale Nota Verste delijking Zuidvleugel, die vo rig jaar oktober verscheen. Te gen deze nota bestaan binnen de SDB-gemeenten bezwaren. Het was de bedoeling dat ze de schets alle tien zouden onder tekenen. Katwijk zal een eigen reactie op de nota geven. Raadslid J.H. ten Hove (RPF) probeerde de raad gisteravond nog met verzoenende woorden op andere gedachten te bren gen. „Dit is geen zaak tussen Katwijk en Noordwijk alleen. We moeten er met z'n tienen voor inspannen en uitkomen". Hij vindt dat Katwijk zijn bij drage op 27 november in het SDB moet inbrengen en de an dere gemeenten moet overtui gen. Dat vond J.G. Bouw X Burgemeester Van Montfrans: Verschil van mening met Noordwijk is niet meer bij te leggen. foto: pr (GB/D'66) al een gepasseerd station. „Noordwijk steekt geen hand uit. Dit besluit is goed. We moeten er alles aan doen om bij de provincie te be werkstelligen dat we ten noor den van Katwijk mogen bou wen". Er hoefde gisteravond niet gestemd te worden, aan gezien slechts een kleine min derheid binnen de raad tegen het afwijzen van de structuur schets was. WERKGROEP NA ONDERZOEK: VOORHOUT „Het ou derenbeleid heeft in Voorhout geen hoge prio riteit. In vergelijking met de buurgemeenten ver keert Voorhout op dat punt in een achterstand spositie. De geringe finan ciële inspanningen die de gemeente zich getroost voor het ouderenbeleid spreekt wat dat betreft duidelijke taal". Tot die conclusie komt de werk groep dienstencentrum in de gelijknamige nota die vanmiddag aan burge meester M. de Goeij-Smul- ders werd overhandigd. De burgemeester ontving de nota uit handen van de voor zitter van de werkgroep, H. van Tienen. Het is een rap portage van een onderzoek dat door de werkgroep is verricht, over de noodzaak van een dienstencentrum voor ouderen in Voorhout. Hiervoor werd de huidige beschibare ruimte geïnventariseerd en werden bezoeken gebracht aan dien stencentra in de regio. Ook werd een enquête gehouden onder de Voorhoutse be vol- king. Dienstencentrum Uit de enquête, die gehouden werd onder alle inwoners van Voorhout van 50 jaar en ou der, blijkt dat velen een dien stencentrum wensen. Een groot gedeelte van de geën quêteerden geeft aan in het middaguur van een eventueel dienstencentrum gebruik te willen maken. Kaarten, jeu- de-boules, maar vooral het so ciale contact met anderen scoorden hoog. Inventarisatie van de beschik bare accommodaties voor ou- deren-aktiviteiten in Voorhout levert momenteel twee grote ruimten op; het parochiehuis en de bovenzaal van Huize Agnes. Een enkele keer wordt bovendien gebruik gemaakt van het gezondheidscentrum. De vraag is wat er moet ge beuren indien het parochie huis in de toekomst mogelijk zou wegvallen. Een door de werkgroep geopperde moge lijkheid zou zijn de problemen mee te nemen in de plannen die momenteel in voorberei ding zijn om het gezondheids centrum uit te breiden. Dienstencentrum Volgens de werkgroep, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de diverse zorginstellin gen in Voorhout, is er grote behoefte aan een accommoda tie van waaruit diensten ten behoeve van ouderen worden georganiseerd en waar oude ren elkaar kunnèn ontmoeten. Zo'n dienstencentrum zou ook passen in het ouderenbeleid, neergelegd in de plannen van het rijk en de provincie, wat er op gericht is ouderen zolang mogelijk thuis te laten wonen. De verzorging thuis, hulp in de huishouding en voorlich ting zou vanuit een centrum ook beter kunnen worden ge coördineerd. Ook het onder houden van sociale contacten - van vitaal belang voor de ou deren meent de werkgroep - zou kunnen plaatsvinden in een dienstencentrum. „De ou deren van Voorhout moeten de gelegenheid worden gebo den elkaar te ontmoeten in een laagdrempelige ruimte. Een dienstencentrum zal daar om in de toekomst noodzake lijk zijn". RIJNSBURG Er is geen pasklare oplossing voor overlast die wordt veroor zaakt door jongeren tussen de 15 en 18 jaar oud. Dat zei burgemeester F. Jonk man gisteravond tijdens een tweede hoorzitting over de problemen in de wijk Frederiksoord. De bewoners toonden zich te vreden met de plannen voor de verbetering van het gebied rond de skateboard baan. Deze plannen zijn gemaakt door ge meente en bewoners. De be woners blijven echter wel be zorgd over de aanpak van de oudere jeugd. Het is vooral deze groep jongeren, in de leeftijd van 15 tot 18 jaar, die voor de grootste problemen zorgen. Voor hen zijn in het nieuwe plan echter geen voor zieningen opgenomen. Over deze jongeren merkte Jonkman op: „Zelfs het bu reau HALT weet met hen niet echt raad. Het probleem met deze groep is, dat ze juist van de voorzieningen die je voor ze treft geen gebruik maakt". Jonkman liet de wijkbewoners echter wel weten, dat de ge meente in overweging neemt om de toegang tot de nabijge legen winkelgalerij af te slui ten. „We zullen echter eerst moeten zien hoe het nu gepre senteerde plan werkt. Pas daarna zullen we dergelijke maatregelen gaan overwegen". Er zal volgens Jonkman ook geen samenscholingsverbod worden uitgevaardigd. Enkele wijkbewoners hadden deze suggestie gedaan tijdens de eerste hoorzitting. Ook is er overleg geweest met Disco GoGo en jongerencentrum het Kraaiennest. Groepen jon geren die deze uitgaangelegen- heden bezoeken zorgen ook voor overlast in Frederik soord. Wethouder Glasbergen liet de wijkbewoners weten, dat er met hen overleg is ge weest over het alcoholgebruik onder jongeren. Van hen heeft hij de toezegging gekregen, dat men een oogje in het zeil zal gaan houden en een gematigd alcoholgebruik zal propageren. Politie Ook de politie zal sneller in grijpen wanneer er klachten uit Frederiksoord komen. Groepscommandant Maat liet weten, dat ook de centrale meldkamer, die 's nachts de taak van de Rijnsburgse politie overneemt, duidelijk geïin- strueerd is om klachten uit Frederiksoord serieus te ne men. De gevraagde wijkagent, die te voet of per fiets surveil leert, zit er voor Frederiksoord echter niet in. „Rijnsburg is in principe niet veel groter dan een wijk. Ons ontbreekt het dan ook aan mankracht om agenten als wijkagent in te zetten", aldus Maat. Ten aanzien van de vele klachten over het slecht be reikbaar zijn van de politie en de onfatsoenlijke manier waarop mensen te woord wer den gestaan bij het melden van hun klachten, liet Maat weten zijn agenten terdege geïnstrueerd te hebben deze klachten serieus te nemen. Ook zal de snelheid waarmee de politie ter plaatse is, na de reorganisatie van de politie, verbeterd worden. Rijnsburg zal samen met een aantal om ringende gemeenten zoals Katwijk, Valkenburg, Oegs- geest, Warmond en Sassen- heim een regionaal korps gaan vormen.Hierbij zal de regio bijna zeker worden opgedeeld in Oost en West. Dit betekent in de praktijk, dat Rijnsburg samen met Valkenburg en Katwijk zal gaan werken. Hiermee wordt voorkomen, dat bij een melding 's nachts de politie uit bijvoorbeeld Warmond naar Rijnsburg moet komen. Burgemeester Jonkman zei te vens niet alleen de jongeren voor de problemen aansprake lijk te willen stellen. „Ook ou deren maken zich schuldig aan vandalisme; omver rijden van paaltjes is daar een simpel voorbeeld van. We zouden ons dan ook af moeten vragen of het niet aan de ouders ligt. Een slecht voorbeeld heeft ook op de mentaliteit van de jonge ren zijn weerslag", aldus Jonk man Ook pleitte hij voor de komst van een wijkof buurtvereniging in Frederik soord. Het gebrek hieraan is vaak als een van de voor naamste oorzaken genoemd voor de problemen in de wijk: iedereen gaat z'n eigen gang, er is nauwelijks sociale contro le. Volgens Jonkman zou een dergelijke vereniging ook con trole op de skateboardbaan en omgeving kunnen houden. Problemen Ruim twee jaar geleden na men de problemen in de wijk jISTE rbe ht, 1 Frederiksoord ongekende ENÉ porties aan. Afgelopen z- bereikten deze problemen hoogtepunt toen een f groep jongeren slaags i met de politie. Hierbij kerm het zelfs tot een arrestatii één van de jongeren. De 1 ners lieten toen de gem en politie weten het van rsch me in de wijk meer dan rensi zijn, en eisten een aanpal het de problemen. Probleme varieerden van vernieli en geluidsoverlast tot in datie van de wijkbew h' door de jongeren. (ar Het huidige plan heeft alde zet, de jeugd gescheiden elkaar, aparte voorzienig j geven. Ook het voetba„ naast de skateboardbaa iter ar d t de helft verkleind kwartslag gedraaid om de c overlast van rondvlieg rt h ballen te beperken. Daar^k'. zal de skateboardbaan zei geknapt gaan worden. 0< e jnt toegang tot de velden e[justr skateboardbaan zal verai ujt worden: allemaal een a 00g ingang via een, voor hu v|, mers en fietsers ontoegan {uis^ ke, sluis. Daarnaast zal er het plaatsen van groen, g idt-e beerd worden de geluids,mbe last te beperken. Het merendeel van de wjn. Di woners toonde zich en»d oj siast voor het plan. Al lielllend wel weten enkele detailfiedei het plan, zoals het plantefi uitj bomen, aanleg van gras Imbe groenvoorziening, nog n. te willen bespreken. Jonll then zei de wijkbewoners todtherr op essentiële punten in dej. Ce leg van het plan overlekog si worden gevoerd met de \t groep. Maandag gaat de spade de grond in. SASSENHEIM:„ESSENLAAN GESCHIKT VOOR VOMAR" SASSENHEIM De be zwaren tegen de komst van een nieuwe Vomar- vestiging in het pand van de voormalige Meermarkt aan de Essenlaan, zijn on gegrond. Zo luidt de con clusie van een ambtelijk beoordeling van de inge diende bezwaarschriften. Omwonenden tekenden - ondermeer tijdens een hoorzitting op 29 augustus - protest aan, omdat ze bang waren in hun woon genot beknot te worden. Vooral de verwachte ver keersdrukte, geluidshin der en de overlast tijdens de noodzakelijke verbou wing van het pand stuitte op weerstand. De gemeente meent voor de meeste problemen een afdoen de oplossing voor handen te hebben. Het belang van een nieuwe supermarkt in een winkelstrip die anders zou dreigen te verpauperen, is vol gens de gemeente dermate groot, dat een beetje overlast aanvaardbaar is. In de Kooi- wijk is na het sluiten van de Meermarkt aan de Essenlaan geen buurtwinkel voor de da gelijkse boodschappen. Een soortgelijke supermarkt zou echter geen kans van slagen hebben, zodat slechts een ves tiging met uitstraling naar een wijdere omgeving resteert. Precies de soort formule die Vomar voor ogen staat. Veel omwonenden lieten ech ter weten niets te voelen voor een winkel met bijna twee keer zoveel vloeroppervlakte dan de Meermarkt had. Ver keersdrukte, parkeerproble men, hinder van bevoorra- dingsverkeer en geluidshin der, zijn nog maar een greep uit een rijk assortiment aan aangetekende bezwaren. Aanvaardbaar De gemeente erkent dat een nieuwe vestiging geen onaan vaardbare gevolgen voor de verkeerssituatie mag hebben. Zich beroepend op een rapport van een extern adviesbureau meent men dat zo'n situatie zich ook niet zal voordoen, mits wat gedaan wordt aan de parkeerruimte en de Vomar zich houdt aan een aantal ves tigingsvoorwaarden met be trekking tot de bevoorrading en geluidshinder. De gemeente denkt op grond van berekeningen van het ad viesbureau met vijftien extra parkeerplaatsen en de bestaan de ruimte op het Essenplein, het parkeerprobleem op te kunnen lossen. Ook de bevoorrading zou aan regels kunnen worden gebon den. Overleg met de Vomar- directie heeft in ieder geval al de toezegging opgeleverd dat het vrachtverkeer gebruik zal maken van een vaste route Menne weg-Mercuriusstraat- Essenlaan) en zich bovendien zal houden aan tijden die de geluidshinder zo beperkt mo gelijk moeten houden. Daarnaast zou geluidsisolatie van de bedrijfsruimte de ap partementen boven de winkel van teveel overlast moeten vrijwaren. De bewoners van de Venusstraat, die bezwaren hadden tegen de lawaaierige koelinstallatie achter het win kelpand, worden tegemoetge komen door de koelvoorzie- ning te verplaatsen naar het dak van het pand en het aan brengen van geluidsisolerende voorzieningen. Maar, zo waar schuwt de gemeente, „enige (geluids)overlast zal echter al tijd resteren en zal moeten worden geduld". Haalbaarheid Van verschillende kanten wordt ook de haalbaarheid van een winkel als de Vomar, afgezet tegen de achtergrond van het al bestaande super marktenarsenaal in Sassen- heim, in twijfel getrokken. In dat verband wordt gewezen op het ontbreken van een distri- butie-planologisch-onderzoek (dpo), waaruit de noodzaak van van de vestiging zou kun nen blijken. Maar men is ook bang dat de komst van de Vo mar desastreus zal blijken te zijn voor de winkels ten zui den van de Rooms Katholieke kerk. De winkelruimte onder de appartementen in de Sassenheimse Essenlaan, waar voorheen de Meermarkt ge vestigd was, is de vestigingsplaats van de Vomar. foto.- henk van i Een dpo is overigens wel in de maak in het kader van een structuurstudie over het gehe le centrumgebied. De gemeen te verwacht de resultaten van het onderzoek in januari 1992. Met die cijfers in de hand wil men echter alleen besluiten wat te doen met de resterende winkelruimte (bijna 140 vier kante meter) aan de Essen laan. Ook zal men bezien of plannen van de Vomar het aangrenzende pand van gara ge Van Dool te gebruiken voor een uitbreiding van het vloer oppervlak van de winkel naar ruim 1500 vierkante meter kan vinden. Overigens zijn er behalve te genstanders ook een behoor lijk aantal voorstanders van de komst van de IJmuidense grootgrutter naar Sassenheim. De resultaten van een handte keningenactie, die binnenkort openbaar zullen worden ge maakt, zouden in die richting duiden. Veel bewoners van Kooiwijk zouden de gen gang naar de supern ten in het centrum met willen inruilen voor eeif1 zoek aan een supermarkt eigen woonwijk. De commissie voor ruimti ordening zal zich dinsda een extra vergadering ov Vomar-kwestie buigen. >vere AcGc is dc zing Vera Beths, zondag in Noord wijkerhout. foto: studio steye ravierz Reiki Martien Schoone houdt van daag, morgen en zondag in zijn woning aan de Ooievaar- straat 125 in Lisse een cursus- weekeinde over de natuurge neeswijze reiki. Voor meer in- forma tie: 02521-16951 Expositie De schilder PAM exposeert tot eind november in café De Gewoonste Zaak in Lisse. PAM staat voor Peter van Zonneveld. Hij gebruikt in zijn werk geen bepaalde ma terialen of onderwerpen. Spontaniteit is het credo. Kunst van PAM is is te zien op de gewone openingsuren van het café aan de School straat. Expositie In jongerencentrum Magnifio- si in Lisse is momenteel werk te zien van de onlangs overle den kunstenaar Thomas de Bruyn. De expositie kwam tot stand met hulp van het VAR A-radioprogramma De steen en been Show'. Odette de Bruyn, de zus van Thomas, zocht naar een geschikte ex positieruimte. De VARA re gelde dit voor haar via Mag- nifiosi. De Bruyn was een veelzijdig iemand. Zo maakte hij onder meer schilderijen, li tho 's, potloodtekeningen en li- noleumsnedes. De expositie aan de Ruishornlaan in Lisse loopt tot eind november. Vera Beths De nationaal en internatio naal zeer bekende violiste Vera Beths treedt zondagmid dag op in De Schelft in Noordwijkerhout. Zij wordt begeleid door Stanley Hoog land aan de vleugel. Op het programma, dat om twee uur zal beginnen, staan werken van Carl Maria von Weber, Wolfgang Amadeus Mozart, Robert Schumann en Franz Liszt. Tot en met zaterdag zijn voor dit concert kaarten a 17,50 te koop bij de VVV Noordwijkerhout, Herenweg 14, Noordwijkerhout. Hier voor wordt 1 per kaart extra in rekening gebracht. PvdA De afdeling Voorschoten van de PvdA houdt maanë avond een discussiebiji komst over ruimtelijke om ning. Plaats van handelirr het Cultureel Centrum aai Marijkelaan. Aanvang tien. Aan de orde komen\ der meer de woningbouw HSL en knelpunten in deI gen tiger jaren. De disctf wordt ingeleid door Wolf van provinciale sti en het raadslid Peter dregter.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12