Tekenfilms kunnen niet zonder humor KUNST/RTV Openbaar Ministerie bereid tot schikking inzake valse Appels r>r> r>r> Cantamus Alati ii uitverkocht huis Weinig groei in televisie-reclame Lou Rawls komt Collectie brieven van Gerard Reve aan Carmiggelts op veiling CcidócGoirumt WOENSDAG 13 NOVEMBER 1991 Peter Jan Rens vervult wensen HILVERSUM De VARA start dins dag met de serie 'Geef nooit op'. Het is een reeks van zeven afleveringen die wordt gepresenteerd door Peter Jan Rens 'Geef nooit op' staat bij de omroep te boek als een familie-programma, maar de gebeurtenissen zullen vooral kinde ren aanspreken, want Peter Jan Rens laat in de uitzending jongeren tussen zes en twaalf jaar een wens doen. De pre sentator helpt hen bij het in vervulling laten gaan van dit grote verlangen. Het kan daarbij om van alles gaan, als het maar een actieve wens is. Van het rij den in een Ferrari Testa Rossa tot het blussen van een brand. Peter Jan Rens FOTO: DIJKSTRA Toneelgroep Amsterdam schrapt podukties AMSTERDAM Toneelgroep Amsterdam (TGA) heeft twee produkties voor het komend seizoen van het repertoir genomen. Het gaat om de voorstellingen 'Anne Frank', die de artistiek lei der van het gezelschap Gerardjan Rijnders zou regisseren en Amphitryon' van Heinrich von Kleist. 'Anne Frank', die op 31 maart in Theater Bellevue in Amster dam in première zou gaan, wordt geschrapt omdat Rijnders te weinig repetitietijd heeft. Van de geplande tien repetitieweken, bleken slechts zes te reste ren. De krappe repetitietijd is volgens een woordvoerster van TGA het gevolg van het vertrek van huisregisseur Sam Bo- gaerts, die het toneelgezelschap vorige seizoen verliet. Daardoor veranderde het repetitieschema. 'Amphitryon' is vol gens de woordvoerster afgelast omdat de regisseur de bezetting niet kon rondkrijgen. De voorstelling zou op 1 iuni 1992 in de Stadsschouwburg in Amsterdam zijn première beleven. In plaats van 'Amphitryon' wordt nu 'Gyes und sein Ring' van Friedrich Hebbel uitge bracht, waar overigens nog geen rechten van zijn verkregen, al dus de woordvoerster. AMSTERDAM Het Openbaar Ministe rie in Amsterdam is bereid af te zien van vervolging en een schikking te treffen met de 45-jarige kunsthandelaar H.E. die er van wordt verdacht op grote schaal valse schilderijen van Karei Appel in om loop te hebben gebracht. Persofficier van justitie mr. A. Broek-Blaauboer heeft dat gistermorgen bevestigd. Het is nog niet duidelijk of E. akoord gaat met een schik king. Hij werd in oktober 1989 op Schip hol gearresteerd nadat hij door Zwitser land aan Nederland was uitgeleverd. Hij zat al sinds september 1989 vast in Genè- ve. De man die er van wordt verdacht de zeefdrukken te hebben gemaakt, is nog steeds spoorloos. Het onderzoek naar de valse Appels begon op 28 juni 1988 nadat door de zaakwaarnemer van Appel na mens de schilder aangifte was gedaan van het te koop aanbieden van vervalsingen in een galerie aan de Weteringschans. Het ging om 73 zeefdrukken die waren voor zien van een nagemaakte handtekening. Uit onderzoek bleek dat er in totaal 6.000 vervalsingen in omloop waren gebracht van 12 verschillende Appels. De verkoop waarde van een origineel schilderij lag tussen de 1000 en 2000 gulden, waardoor de vervalsingen een handelswaarde verte genwoordigden van tussen de zes en twaalf miljoen gulden. Stripdagen in Haarlem HAARLEM In Haarlem woi i volgend jaar op 15, 16 en 17 mei het eerst de Stripdagen gehouden deze tweejaarlijkse, grootst opge manifestatie, wordt het beeldvei „in al haar facetten" onder de dacht van het publiek gebi Haarlemse culturele organisaties len tijdens de dagen uit eigen id hoek het beeldverhaal belichten J^gurka 1 is in het Frans Halsmuseum overzichtstentoonstelling te zien de striptekenaar Theo van den gaard. De Toneelschuur stelt een_ ciaal toneel- en filmprogramma !lmatl9 e' men dat verband houdt met stiere vor™ Op verschillende lokaties in de i1 g vindt een boeken- en ruilbi plaats. ITUEL 7 N2TR1 ibuurlc PRODUCENT JOSEPH BARBERA: LOS ANGELES Te kenfilms maken ze niet meer, maar thuis zitten, is er voor Joseph Barbera (80) en William (Bill) Hanna (81) niet bij. Het tweetal, in de afgelopen vijftig jaar verantwoorde lijk voor onder meer 'Tom Jerry', 'The Flintsto- nes'. 'Yogi Bear' en 'The Jetsons', heeft nog altijd zijn eigen kantoor in het Hanna-Barbera-complex in Hollywood. En hoewel David Kirschner (36) in 1989 als president-direc teur de touwtjes in han den kreeg, zijn zowel Bar bera als Hanna bijna da gelijks op het studio-ter rein te vinden. Joe Barbera huist tussen mu ren vol oorkonden en onder scheidingen op de begane grond, terwijl Bill Hanna een penthouse heeft op de boven ste verdieping en in een veel soberder omgeving een oogje in het zeil houdt. Hoewel... „Beschouw mij maar met pen sioen", is Bills antwoord op de vraag wat precies zijn functies binnen het bedrijf zijn. „Ik kan nu, na zestig jaar, einde lijk eens rustig slapen, want ik hoef mij niet meer druk te ma ken over bij voorbeeld de kwaliteit van de tekenfilms. Ik heb echt alle vertrouwen in David. Mijn droom is nu tijd te besteden aan schrijven... ook voor tekenfilms". Al snel bliikt dat Bill Hanna en Joe Barbera twee tegenpo len zijn. Hanna is een vriende lijke oude baas, herstellend van zijn vijfde hart-operatie, die midden in een gesprek nog wel eens wil zeggen „waar hadden we het ook al weer over", terwijl Joe Barbera een grijnzende schavuit is, die graag grappen maakt ten koste van zijn medewerkers. Boven dien is serieus zijn niet aan hem besteed en lijkt hij een geldwolf in schaapskleren. Te gen Don Messick (o2), een bij na onovertroffen stemmenta- lent, verantwoordelijk voor onder anderen Scooby Doo, Yogi Bear en tientallen andere tekenfilmfiguren, zegt hij op een gegeven moment lachend: „Als je meer geld wilt zien, wis ik je uit. Dat is het voor deel van tekenfilms. Je kunt een personage bedenken, maar hem net zo gemakkelijk weer uitvegen. Maar Don wil ik niet kwijt hoor. Wat een talent, echt een van de beste stem men uit de industrie. Maar de kosten die het maken van een tekenfilm met zich meebrengt, is niet leuk meer. De 'Jetsons Film', die wij hebben geprodu ceerd, kost negen miljoen dol lar". Lachen Barbera's relatie met Hanna is niet meer wat het geweest is. Bill Hanna: „Joe is anders dan ik. We hebben andere interes ses. Zijn kijk op het leven ver schilt met die van mij. Hij leeft met zijn onderscheidingen in het verleden, terwijl ik naar de toekomst kijk. Maar we hebben altijd heel goed samen gewerkt". Het tweetal hield het meer dan vijftig jaar met elkaar uit. Bill Hanna: „Het geheim van ons succes is, dat er altijd wel iets te lachen viel. Dat is ook het beste medicijn tegen ouder worden. Wie lacht, vergrijst niet". Het duo begon bij MGM waar ze in 1937 'Tom Jerry' be dachten. Twintig jaar later be gonnen ze voor zichzelf nadat de filmmaatschappij zijn car toon-afdeling aan de dijk had gezet. „In de eerste jaren van Hanna-Barbera produkties za ten we ieder aan de korte kant van een lange tafel terwijl we ideeën uitwisselden. Joe maakte de schetsen voor het verhaal, terwijl ik mij bezig hield met de timing en de re gie. Voor 'The Flintstones' hebben we alleen het eerste verhaal samen geschreven. Daarna lieten we het over aan Warren Foster. De karakters en het idee van het stenentijd perk waren afkomstig van Dan Gordon. Hij is verant woordelijk voor de eerste schetsen. Animatie is nooit een zaak van een man. Vergeet niet dat een goede timing en regie minstens even belangrijk zijn als de kwaliteit van de te keningen". Eeuwige leven Dat 'The Flintstones' een suc ces werden, verbaast het twee tal niet. Joe Barbera: „Ze zijn, net als 'The Jetsons' of 'The Simpsons', menselijk, maar ook weer niet. Het zijn echte stripfiguren en die hebben het eeuwige leven, iets wat een ac teur of actrice mist. Bovendien zijn de avonturen waarin de Flintstones verzeild raken, heel vertrouwd. Iedereen heeft wel eens ruzie met zijn buren of moet bij zijn baas om opslag gaan vragen. De kijker kan zich dus makkelijk identi ficeren met die gebeurtenis sen. Wat het daarbij extra leuk maakt, is de tijd waarin het speelt met de Stoneway-piano en een ontmoeting met Stoney Curtis. Zowel ouderen als jon geren kunnen daar om la chen". „Bovendien hadden wij het geluk aan onze zijde, want ani matie zat op dat moment in de lift. Op een gegeven moment hadden we vijf programma's op de best bekeken uren op de Amerikaanse televisie. Het ge vaar is dan dat je slordig wordt, minder op de kwaliteit gaat letten en dat is echt fnui kend voor de hele industrie. Kwaliteit is het belangrijkste, dan komt het verhaal. Doordat het handwerk, het eigenlijke tekenen, steeds vaker in lan den als de Filippijnen, Austra lië en Japan wordt gedaan, wordt het moeilijker de kwali teit te bewaken. Als ik dan ook een cartoon op speelfilm lengte zou moeten maken, zou ik niet alleen het schrijven van het script en het uitwer ken van ideeën in eigen huis houden, maar ook het teke nen. Dat is de enige manier om echte controle over het produkt te houden". Humor Bill Hanna: „Een zorgelijke ontwikkeling in de bedrijfstak 30 N3 N( buitenla de Eurc 1 dat Ca: leshead 50 N1 KF ands kat stsvoorsti Burg, twe aat en hu Cantamus Alati en het Residentie Orkest met medewerking van solis ten in het Requiem van Bruckner en het Stabat Mater van Rossini. Diri gent Willem Bruning. Anton Philips- zaal, Den Haag. Gisteravond. Bruckner en Rossini sierden gisteravond het programma dat in de Anton Philipszaal werd uitgevoerd door Canta mus Alati 'en het Residentie Orkest. De talrijke leden van het ouder- en vriendenkoor van de Vrije School hadden met de kaartverkoop hun best gedaan, de zaal was geheel be zet. De symfonie-orkesten van Den Haag, Amsterdam en Rot terdam worden vrijwel altijd in één adem genoemd, maar van die drie orkesten heeft al leen het Residentie Orkest tot taak koren te begeleiden. Een samengaan van professionele- en amateur-musici. Bij de meeste van die uitvoeringen heeft de koordirigent zijn han den zo vol aan het koor, dat het orkest goeddeels op eigen koers moet varen. In het prachtige 'Requiem' van Bruckner was dat met dirigent Willem Bruning gisteravond al niet anders. Hij dankt het dan ook aan de inzet, de kwaliteit en de ervaring van de orkest- -ov en ;ema 2g leden dat het instrumei aandeel redelijk verliep, openingskoor en de afsluit de delen 'Requiem' en Sanctis' klonken in het sfeervol en trefzeker, de ge delen konden daarmee gelijke tred houden. Beter ging het Rossini's 'Stabat ter'. In dit werk heeft het k slechts een geringe taak daardoor had Bruning de gi genheid aandacht aan het kest te besteden. Er werd veel meer intensiteit en pressiviteit muziek dan in Bruckner. Opvalli 55 was 't dat het juist in het a pella-koor 'Eia£ mater' ging en de inzet moest woi afgetikt. Voor het overige het koor zekerder en over gender dan in het 'Requie Van het solistenkwartet de bas Pieter van den beide werken inhoud te vei nen. De partijen van de raan Ingrid Kappelle en de Joke de Vin kwamen Bruckner mager over voetlicht, in Rossini hun aandeel boven de midi maat uit. De tenor Curt Ju schoot in Bruckner en in sini tekort. Het Residentie kest verdient een complim voor de wijze waarop aan koorbegeleidings-verplichtufc? is voldaan. mfORTL N3N( ;cJVERSI N2TF meubf fi -nmidde ivaste er sautotes let 1.3 Fl test in lurhuizer 'EELF 15 ARDI N1 (K RTL4 545 WES" SUPE RTL-f ADICU kw I 16 C d hulpver! Mediaprc iOO 02 NC klassiek Nacht fchow 'De stad als wereld' literaire belich )IO II 1 M NCRV |t Gods Ic HO III 14 j Zzakk i ndspits DEN HAAG Het Paard in Den Haag houdt op 21 deceml een literaire manifestatie onder de titel 'De stad als wereld'. festival, waarin de stad als onderwerp wordt belicht, wordt ,_r geluisterd door een keur aan Nederlandse schrijver zoals Ren£o4Lastan Campert, Simon Vinkenoog, Adriaan Morrien, Joost Zwag man, Bart Chabot. Em Kummer, Bob den Uyl, Koos Meindei Erik Lindner en Carla Bogaards. Lee? -p; ■00-24 1 vind ik het verlies van hu mor". Joe Barbera: „Tekenfilms en humor kunnen niet zonder el kaar". Bill Hanna: „Maar ja, het lijkt alsof steeds minder mensen weten hoe je een goede teken film-serie moet maken". Joe Barbera: „Er zijn te veel dialogen, maar ook te veel hoofdrolspelers. Dat is het pro bleem. Ik bedoel als je acht ka rakters hebt, wie is er dan de ster. Hoe kan de kijker zich nu op acht verschillende typetjes concentreren. Daarom hebben we het bij 'The Flintstones' bij voorbeeld simpel gehouden. En dat is ook de kracht van 'The Simpsons'. Drie jaar gele den heb ik geprobeerd hen bij Hanna-Barbera onder te bren gen, maar Fox was mij te slim af. Dat nog jonge netwerk durfde het aan 'The Simpsons' op televisie te brengen, zoals ABC ooit voor 'The Flintsto nes' koos. Daar is moed voor nodig". Bill Hanna: „Ik had nooit ge dacht dat 'The Simpsons' het zo lang zouden uithouden. Het is een goed gemaakte reeks, dat zeker, maar dat soort kriti sche humor is nooit een lang leven beschoren. Net als bij de mini-rok zijn de mensen er over een jaar of twee op uitge keken. Dertig jaar zoals 'The Flintstones houden 'The Simp sons' het volgens mij dan ook niet uit". STAATSLOTERIJ-SPELERS OPGELET De trekkingsdata van de Staatsloterij zijn gewijzigd: November December le en 2e trekking: 14 nov. le en 2e trekking: 12 dt 3e trekking: 18 nov. 3e trekking: 16 dei De uitslagen worden bekendgemaakt op TV2, om 17.50 uur, op Tele tekst pag. 525 en de dag na de trekking in deze krant. GEEN MOOIER LOT DAN 'N STAATSLOT tOO Dierer fira 17 55 I rsberichte agazine 18 30 Nieuw okkaans actual ite 30 TELE/ 30-22 00 Bezoeken Liszt aan Amsterdam herdacht met driedaags festival AMSTERDAM De Stichting Franz Liszt Kring Nederland houdt op 29 en 30 november en 1 december het eerste fes tival 'Liszt in Amsterdam'. Het ligt in de bedoeling het festijn om de drie jaar in de hoofdstad te organi seren. De festiviteiten bestaat uit vijf concerten, een tentoonstelling en een symposium. De bezoe ken van de componist aan Amsterdam, in 1842 en 1866, vormen het centrale thema. Zo wordt op 30 november in thea ter Frascati een reconstructie ten gehore gebracht van het concert dat Liszt daar op 2 de cember 1842 heeft gegeven, sa men met de tenor Rubini. Pianoconcours Martijn van den Hoek, win naar van het Internationaal Franz Liszt Pianoconcours 1986, speelt de rol van Liszt. Daarbij zal hij hetzelfde type vleugel bespelen als waarop de grote meester zelf tijdens het concert in Frascati speelde. De vleugel, een Erard uit 1842, werd gerestaureerd door Frits Janmaat. De Hongaarse tenor Boldizsér Keönch zal de rol van Rubini vertolken. Op dezelfde dag vindt in de Mozes en ASronkerk, waar Liszt in 1866 de uitvoering van zijn 'Graner Messe' bijwoonde, een concert plaats met kerk en kamermuziek van Liszt. Het optreden wordt onder an dere verzorgd door het Liszt Ferenc Chorus onder leiding van Peter Scholcz. Het openingsconcert van het Festival op 29 november vindt plaats in de Beurs van Berlage GRONINGEN Nieuwe commerciële televisie-zen ders moeten maar niet te veel verwachten van de inkomsten die zij nog uit reclame kunnen halen. Eén sterke groei van de televisiereclame na 1991 lijkt niet erg waarschijn lijk. Dit concludeert de Groninger econoom. K.J. Alsem in zijn proefschrift, waarop hij deze week aan de Rijksuniversiteit Groningen promoveerde. Volgens Alsem zijn de laatste uitbreidingen van de televisie reclame al niet meer ten koste gegaan van de dagbladen. De komst van het commerciële te levisienet RTL 4 heeft wel ge zorgd voor een stevige daling van de STER-inkomsten. Al sem verwacht dat de reclame inkomsten van de STER dit jaar rond de vierhonderd mil joen gulden zullen liggen (iets minder dan over 1990), maar dat RTL 4 ongeveer tweemaal het budget van het vorig jaar (187 miljoen) zal halen. Alleen in de beginperiode van reclame op de televisie (1967- 1971) heeft de STER-reclame de reclame-inkomsten van dagbladen en tijdschriften be ïnvloed. De omzetcijfers van dagbladen worden wat de re clame-inkomsten betreft ver der vooral bepaald door de conjunctuur en de prijs van een advertentie, in relatie tot de oplage: De conclusie van Alsem dat televisie-reclame na 1991 niet sterk meer zal groei en baseert hij op een onder zoek onder adverteerders. Daaruit bleek dat adverteer ders geen nieuwe budgetten voor televisie-reclame zullen vrijmaken. Ju Eïï ROTTERDAM Het is geleden dat Lou Rawls, de ponent van de Philly zijn gezicht liet zien in Nede k land. Daar komt in jam veranderen in, want de zaï met het fluwelen stemgeli die met 'A Natural Man' 1971 een Grammy Award de wacht sleepte, komt vo twee concerten naar ons lan Het eerste optreden is op 20 j nuari in het Amsterdamse th ater Carré. Zijn tweede cert is op 21 januari in de Ro terdamse Doelen. De kaartve koop voor beide concerte start zaterdag bij alle bekem voorverkoop-adressen. Martijn van den Hoek, in 1986 winnaar van het Internationaal Franz Liszt Pianoconcours, speelt tijdens het festival de rol van de componist. FOTO: PR met een optreden van net Ka merorkest La Primavera en de Hongaarse pianist Kéroly Mocsary, de winnaar van het Liszt Concours Boedapest in Tentoonstelling In de foyer van de Beurs van Berlage wordt een tentoonstel ling gehouden over Liszts be zoeken aan Nederland. Het tentoongestelde materiaal is onder andere afkomstig uit het Haags Gemeentemuseum, het Amsterdams Gemeente Ar chief en diverse privé-collec- ties. Op 1 december vindt in de foyer ook een symposium plaats, met lezingen over Liszt in Amsterdam en Liszt en zijn pianoleerlingen. Aansluitend is er een concert 'Leerlingen van Liszt spelen Liszt' op een Steinway-Welte reproductie vleugel van de Stichting Ne derlands Piano Museum. Ter afsluiting van het Festival vindt 's avonds in de Wang zaal van de Beurs van Berlage een pianomarathon met zes in ternationaal gerenommeerde pianisten plaats. AMSTERDAM Een col lectie brieven en brief kaarten van Gerard Reve aan Simon en Tiny Car- miggelt wordt op 10 en 11 i december bij het veiling huis Van Gendt Book Auctions BV in Amster dam onder de hamer ge bracht. De waarde van de collectie, die compleet moet blhven, wordt geschat op 50.000 tot 70.000 gulden, zo blijkt uit een bekendmaking van het vei linghuis. De brieven van Reve lezen volgens de catalogus van het veilinghuis als een manuscript van een boek. Het merendeel is eerder gepubliceerd - zij het in enigszins gewijzigde vorm - in het boek „Brieven aan Si mon C. 1971-1975", dat in 1982 verscheen. In de te veilen col lectie zijn ook 24 carbon-co- pieën van brieven van Car- miggelt aan Reve uit de perio de 1971-1974 ondergebracht. Onderwerp van de brieven is bekend: de noodzaak tot schrijven, depressies, de voort gang dan wel stagnatie van Reve's boeken als Taal der Liefde, politiek, de Heilige Maagd, etc. In het kort vertelt Reve aan Carmiggelt in een humoristische en soms hilari sche stijl over zijn strijd in het leven, aldus de catalogus. Naast deze brieven uit de jaren zeventig, worden ook twee ge typte en tien handgeschreven brieven uit de periode 1963- 1969 geveild, evenals 4 ge schreven brieven uit de perio de 1976-1981. Daarnaast zijn 19 briefkaarten van Reve uit de periode 1965-1973 in de collec tie opgenomen. Onderscheiding Diana, prinses van Wales, wordt voorgesteld aan Vanessa Red grave tijdens de uitreiking van de Evening Standard Dram Award. De Engelse actrice werd gekozen als beste actrice voc haar rol in 'When She Danced'. Anderen die graag de hand va de prinses willen schudden zijn (rechts naast Vanessa) Natafi Makarova, Jason Donovan en Felicity Kendall. FOTO: Zone morgen Zon op onder Maan 0 onder E.K.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12