President Mitterrand wil 'Éfül le£, ambtstermijn verkorten Servië verlegt lobby naar Verenigde Naties BUITENLAND ^vechten tussen Duitse eo-nazi's en anti-fascisten APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Russisch parlement keurt maatregelen Jeltsin af 1991 ikLeSomcml MAANDAG 11 NOVEMBER 1991 iCCI stal miljarden an sjeik Abu Dhabi" NDEN De Bank of Credit and Commerce fcrnational (BCCI) heeft meer dan twee mil- dollar (bijna vier miljard gulden) gestolen k rekeningen van de sjeik van Abu Dhabi, zo jdt de Britse Financial Times vandaag. De int is zelf een onderzoek begonnen naar het tl-schandaal. Verscheidene mensen die het echtelijk onderzoek van nabij meemaken, »en dat het uiteindelijke cijfer op 2,5 miljard ar zou kunnen uitkomen. Sjeik Zaid bin an al-Nayahan had de meerderheid van de delen in de bank, die op 5 juli werd gesloten rens fraude. Duizenden spaarders zijn de e geworden van de sluiting. Op een aanbod de sjeik om de bank met nieuw geld ter ';e van enkele miljarden te redden, wilden overheidsinstanties niet ingaan. Doden bij gevechten in mijn Zuid-Afrika JOHANNESBURG Bij gevechten tussen rivaliserende zwarte facties in de President Steyn-goudmijn, op 250 kilometer van Jo hannesburg, zijn afgelopen weekeinde 52 mijnwerkers omgekomen. Volgens de poli tie raakten zeker 175 arbeiders gewond bij de gevechten, die sinds vorige week in to taal al aan 89 mensen het leven hebben ge kost. De oorzaak van de onrust is niet be kend. De autoriteiten laten geen journalis ten niet toe. Vorige week kwamen bij de mijn 15 arbeiders om het leven bij een tref fen tussen werkwilligen en mijnwerkers die gehoor wilden geven aan een nationale stakingsoproep. Bij een vergeldingsaanval waren vrijdag al 22 doden gevallen. Bij on rust elders in Zuid-Afrika kwamen in het weekeinde acht mensen om. Politie schiet bankrover dood LUEDENSCHEID Een man (30) die vrij dagmiddag in een bank in het Duitse Lue- denscheid twintig mensen in gijzeling had genomen, is zaterdagmiddag door de politie doodgeschoten. De man was op proefverlof van een meeijarige gevangenisstraf wegens een poging tot chantage van de spoorwegen. In de loop van vrijdagavond liet de bankro ver al enige mensen gaan. De politie zei tot actie te zijn overgegaan om dat de man doorlopend had gedreigd de overgebleven vier vrouwen en zes mannen dood te schieten of op te blazen als zijn eis van tien miljoen mark losgeld niet zou wor den ingewilligd. De man werd doodgescho ten toen hij van een voor hem klaargezette vluchtauto naar de bank wilde terugkeren nadat hij had gemerkt dat er geen sleutel in het slot stak. Het gijzelingsdrama was het tweede in nog geen drie weken. Gijzelaars rennen de bank uit, terwijl de bankrover gewond op de grond ligt, nadat hij is getroffen door een politiekogel. De bankrover zou enige minuten later overlijden aan zijn verwondingen. foto: epa Moeder offert zonen aan vulkaan Pinatubo BACOLOD Een Filipijnse moeder heeft zaterdag haar drie zonen aan de vul kaan Pinatubo geofferd. De 33-jarige vrouw sneed met een sikkel de kelen van haar zeven-, zes- en vijQarige zoon in hun slaap door als offer aan de vulkaan, die in juni tot uitbarsting kwam en waarbij 700 mensen om het leven kwamen. Daarna sneed de vrouw haar eigen polsen door, maar een zus kon haar nog op tijd naar het ziekenhuis brengen. Op het politiebu reau vertelde de moeder tot haar daad te zijn gekomen „omdat God het mij ge vraagd heeft". De zus vertelde dat de vrouw depressief was over de vulkaanuit barsting en meerdere malen had gezegd haar kinderen te zullen offeren aan de Pi natubo. Idoor _BOB VAN HUËT PARIJS President Mit terrand heeft zich gister avond uitgesproken voor wijziging van de Franse grondwet en verkorting van het presidentiële mandaat. Hij overweegt een referendum te organi seren over het terugbren gen van zijn ambtsperiode van zeven naar vijf jaar. Het presidentiële mandaat zou daarmee beter aansluiten op de parlementsverkiezingen. De voorstellen voor de grond wetswijziging betreffen zowel de uitvoerende, controlerende als wetgevende instanties en zouden Frankrijk in de 'Zesde Republiek' brengen. Tussen de regionale verkiezingen van volgend jaar en de algemene verkiezingen van 1993 wil het staatshoofd hiervoor voorstel len doen waarover gedeeltelijk per referendum en gedeeltelijk in het parlement moet worden geoordeeld. Mitterrand liet over de extreem lengte van zijn dubbele ambtstermijn we ten dat ook hij „veertien jaar soms wat lang vond". De pre sident was voorstander van een uitbreiding van de be voegdheden van de Constitu tionele Raad. Voor de korte termijn kondigde hij een nieu we wijziging van het kiesstel sel af. De parlementsverkie zingen van 1993 zullen gehou den worden volgens een men geling van het meerderheids systeem en de evenredige ver tegenwoordiging, zoals die ook in Nederland wordt toegepast. „Alle stromingen moeten in het parlement vertegenwoor digd zijn", aldus het staats hoofd die waarschuwde dat extreem-rechts niet te belang rijk moest worden. Wijziging van het kiesstelsel moet de so cialisten bovendien behoeden voor een electorale catastrofe, maar dat vermeldde hij er niet bij. De Franse president stond uit gebreid stil bij de aanstaande EG-top in Maastricht en pro beerde de angst weg te nemen die Fransen weer voor Europa hebben. Volgens een recente opiniepeiling vreest zestig pro cent vooral negatieve effecten van de economische en politie ke unie. „Maar zonder Europa gaan we terug naar de 19e eeuw met een moordende con currentie tussen de verschil lende landen die alleen samen overeind kunnen blijven", al dus Mitterrand. Met bonds kanselier Kohl werkte hij daarom hard aan het succes van Maastricht, dat „moeilijk zal zijn, maar ik vertrouw er op dat het lukt". Mitterrand zei voorstander te zijn van uit breiding van de bevoegdheden van het Europese parlement. Commentatoren hebben al op gemerkt dat Mitterrand een goed begin van Europa zal aangrijpen voor een ver vroegd, glorieus, aftreden. demonstrant in Frankfurt geeft lucht aan haar bezorgdheid over de vreemdelingenhaat die in pland de kop op steekt: „Vandaag tegen de buitenlanders, morgen tegen het buitenland!". foto: epa dat antied: ziekte u plee jonden e Vries do< non- nog zitter jetenJ WS WIJNANDS erkgevftN In de straten de Oostduitse stad is dit weekeinde >aal gevochten tussen hïstór nazi's, aanhangers de Anti-fascistische Ie en de politie. politie is vele uren met en macht bezig ge it om de groepen its-extremisten en b-radicalen uit elkaar louden, maar raakte loor ook zelf bij de urige straatgevech- I Ejbetrokken. f dan 230 personen zijn aangehouden; ten minste vier demonstranten en een agent raakten gewond. De politie nam aan rechts-extremistische zijde vele tientallen schiet- en slagwapens in beslag. Al dagen geleden troffen de neo-nazi's openlijk voorbereidingen voor een démonstratie van alle ex- treem-rechtse krachten in de bondsrepubliek. Uit Hamburg alleen al waren enkele hon derden neo-nazi's naar Halle gekomen. Elders in Duitsland heeft de afgelopen zaterdag in het teken gestaan van solidari teit met de buitenlanders en de asielzoekers. Zowel de tweede verjaardag van de val van de Berlijnse muur, als de herinnering aan de beruchte Kristallnacht, 53 jaar geleden, waren aanleiding tot veel stille tochten en herdenkingsbijeen komsten in de hele bondsrepu bliek. In de Kristallnacht, van 9 op 10 november 1938, staken op gewonden nazi's honderden synagogen in brand, verniel den duizenden winkels van joodse eigenaren en mishan delden tienduizenden joden. Alle politieke partijen, de vak bonden, de kerken en andere maatschappelijke organisaties hebben beide gebeurtenissen die toevallig, met een tussen pauze van 53 jaar, in dezelfde nacht plaatsvonden, aangegre pen om op te roepen tegen verzet tegen de oplaaiende vreemdelingenhaat en het ra cisme. In vrijwel alle grote ste den van de bondsrepubliek werden stille tochten gehou den. In totaal namen meer dan 100.000 Duitsers daaraan deel. ferste VN-troepen naar Kampuchea 'OM PENH In Kampu- zijn dit weekeinde de Haan e VN-waarnemers gearri- d die moeten toezien op jtvnpring van het VN-vre- dan. Drie weken na de on- jkening van het vredesak- VO!!» in Parijs zetten 268 l»p. tionarissen van de Vere- ttllll Naties voet aan land in at de hoofdstad Phnom Penh. Naast burgers maakten ook militairen deel uit van de eer ste VN-groep. De VN-aapwe- zigheid moet uitgroeien tot on geveer 10.000 mensen, afkom stig uit 22 landen. De regering in Phnom Penh en de drie verzetsbewegingen sloten eind oktober formeel vrede. Krach tens dat akkoord nemen de VN gedurende een overgangs periode een deel van de be stuurlijke taken in het land over. Voorts'zien de VN toe op de ontwapening van de ver schillende partijen en organi seren zij voor begin 1993 alge mene verkiezingen. Arts twijfelt aan doods oorzaak Maxwell LONDEN Het mysterie rond de dood van de Britse krantenmagnaat Robert Max well werd het afgelopen week einde nog groter toen werd onthuld dat zijn arts, noch zijn familie gelooft in een natuur lijke doodsoorzaak. Dokter Joseph Joseph, die ja renlang Maxwell's persoonlij ke arts was, zei, voorafgaande aan de begrafenisplechtigheid die gisteren in Jeruzalem werd gehouden, dat hij geloofde dat de dood verdacht was. Hij ont kende dat de 68-jarige Max well hartklachten had gehad. Ook sprak hij krantenberich ten tegen die hadden gesugge reerd dat hij Maxwell om ge zondheidsredenen rust had voorgeschreven. De verklaring van Joseph sluit aan bij de groeiende bezorgd heid over de resultaten van de voorlopige autopsie, volgens welke Maxwell gestorven zou zijn aan een hartaanval. Er is ook aan het licht gekomen dat het plotselinge vertrek van Maxwell volgde op een tele foontje van zijn bankiers, wat erop zou kunnen duiden dat de val van zijn imperium op handen was. Maxwell's vertrek naar de Ca- narische eilanden viel samen met een beslissing van één van zijn bankiers om miljoenen aandelen te yerkopen, omdat Maxwell zijn schulden niet kon afbetalen. Zowel Maxwell's weduwe Eli zabeth, als zijn zoon Ian, heb ben vraagtekens geplaatst bij de resultaten van de voorlopi- te autopsie, verricht door de paanse autoriteiten. Maxwells weduwe verklaarde dat haar man „vele vijanden had" en „vaak bedreigd" werd, maar dat „zelfmoord totaal niet bij zijn karakter paste". Men ver wacht dat hun Spaanse advo caat, Julio Claverie, deze week een beroep zal doen op Britse privé-detectives om te onder zoeken hoe Maxwell over boord kon vallen. „Deze zaak is zo open. Het rapport dat er nu ligt bewijst absoluut niets. Het laat zien dat zijn hart het heeft begeven, maar niet waarom", verklaarde Claverie. (c) The Sunday Times BELGRADO Na uitein delijk dan toch te zijn ge troffen door Europese sancties, heeft Servië dit weekeinde zijn verlies ge nomen en de politieke lobby op een meer mondi aal niveau getild. Niet langer de EG, maar de Verenigde Naties moeten worden overtuigd van de goede bedoelingen van de Servische leiders. In Den Haag heeft de Ameri kaanse president Bush inmid dels bekendgemaakt dat de VS, in navolging van de EG, eveneens economische sancties tegen Joegoslavië zullen af kondigen. Bush zei tevens dat de Verenigde Staten zullen meewerken aan een olie-em bargo tegen Joegoslavië in het kader van een VN-resolutie. Met een halfwasse EG-boycot kunnen de Serviërs blijkbaar leven, een door de VN uitge vaardigd olie-embargo zou meer pijn doen. Het waren de lokale Servische opperhoofden in Kroatië die enige tijd gele den de toon van de campagne zetten, door als eersten secre taris-generaal Perez de Cuel- lar om bescherming te vragen tegen de „volkerenmoord op de Servische minderheid", zo als die door de Kroatische au toriteiten zou worden uitge voerd. Het door de Serviërs gedomineerde Joegoslavische staatspresidium nam dit ver zoek zaterdag over en ver zocht de Veiligheidsraad een internationale troepenmacht naar Kroatië te sturen. Tot die tijd waren het juist de Serviërs die zich fel verzetten tegen de komst van een vre- desleger. De Kroaten smeken al maandenlang om inzet van een internationale legermacht. Ook president Milosevic, ster ke man van Servië, realiseert zich volgens Westerse waarne mers terdege dat zijn kansen niet langer bij de EG liggen, maar dat het klimaat binnen de Veiligheidsraad gunstiger is. Roemenië, momenteel voor zitter van de Veiligheidsraad, heeft inmiddels laten weten het verzoek van het Joegosla vische staatspresidum om VN- vredestroepen naar Kroatië te sturen, ondersteunen. Het voorzitterschap van Roemenië en het vetorecht van China geven de Serviërs hoop dat de door de EG gevraagde olieboy cot niet zal worden doorge voerd. De Servische roep om bescher ming gaat gepaard met een plaatsaanduiding waar de blauwhelmen gelegerd moeten worden: tussen de dorpjes met een Servische meerderheid en de Kroatische plaatsjes, langs het huidige front derhalve. En juist deze eis maakt het voor stel tot een schijnoplossing. De Kroaten hebben al eerder la ten weten dat de VN hun troe pen langs de oude grens tussen Kroatië en Servië moeten sta tioneren en niet langs de door het leger afgepaalde grens van het grote Servië zoals Milose vic dat in gedachten heeft. Plaatsing van VN-soldaten tussen de linies betekent dat deze dwars door Kroatië lo pende lijn een semi-officieel karakter zal krijgen en waar schijnlijk de nieuwe grens tus sen Europa en de Balkan zal worden. De Kroatische leiders willen die scheidslijn liever vandaag dan morgen trekken, maar niet met biina de helft van hun grondgebied aan de verkeerde kant. Een lid van de Kroatische militie is in gebed verzonken in een katholieke kerk in het plaatsje Lipol- jani. Het stadje ligt onder vuur van het federale leger. foto: epa Weer storm op komst in Filipijnen MANILA In de Filipij nen is opnieuw een storm op komst. Op het eiland Luzon, waarop de hoofd stad Manila ligt, zijn van daag waarschuwingen uit gegaan en verwacht wordt dat de tweede tropische storm binnen een week, Seth genoemd, morgen het vasteland zal berei ken. De nieuwe storm verplaatst zich met windstoten van 185 kilometer per uur en is daar mee veel krachtiger dan de tropische storm Thelma, die vorige week de eilanden Leyte en Negros trof en die windsto ten met zich meebracht van maximaal 70 kilometer per Het dodental van de storm van vorige week wordt nu officieel gesteld op zeker 3465. Nog eens 2080 mensen worden nog altijd vermist. De directeur van de burgerbescherming, Jose Andres, noemde de kans dat zij nog levend worden te ruggevonden vrijwel nihil, zo dat het aantal doden uiteinde lijk op rond de 6000 zal komen te liggen. President Aquino bracht giste ren in gezelschap van de am bassadeurs van de Verenigde Staten en Japan een bezoek aan Ormoc, de grotendeels verwoeste hoofdstad van Ley te, en beloofde meer hulp. Ze zei dat elk gezin dat iemand heeft verloren door de storm zo'n 700 gulden uitgekeerd zal krijgen. Dat bedrag staat gelijk Duke ontkent lidmaatschap Nazi-Partij NEW ORLEANS Bij het in gaan van de laatste campagne- week voor de verkiezingen om het gouverneurschap van Louisiana heeft de omstreden kandidaat David Duke ont kend lid te zijn van de Nazi Partij en zijn excuses aangebo den voor zijn etnische intole rantie in het verleden. Duke, die zich namens de Republi keinen kandidaat heeft ge steld, zat gisteren tegenover zijn Democratische tegenstre ver Edwin Edwards in het NBC-televisieprogramma Meet The Press. Het was het laatste rechtstreekse debat voordat de inwoners van Louisiana zater dag hun stem uitbrengen. Duke, van wie president Bush openlijk afstand heeft geno men, wordt achtervolgd door een verleden waarin hij leider van de Ku Klux Klan was en een fervent nazi-aanhanger. Vliegstaking in Frankrijk PARIJS Op de vliegvelden in Frankrijk bestaat een grote kans op vertragingen vanwege een staking van het technisch personeel van de luchtver keersleiding. Gisteren was er al sprake van enkele vertraag de vluchten. Functionarissen vreesden vandaag echter een grote chaos omdat veel Fran sen terug zouden keren van een lang weekeinde. Vrijdag moesten op de eerste dag van de staking al meer dan 150.000 reizigers uren wachten op hun toestel. Het technisch perso neel eist een hoger loon en het aannemen van meer perso- onden 1 Het zeilschip is het Engelse clipperschip „Zephir", op Fu-chow om thee te halen. Eerst heeft het schip emi- Opruiif" naar Australië gebracht en daarvoor heeft het de lange KaaP Hoorn gemaakt. De stemming onder de bemanning gebral al.te best> want de matrozen hebben veel ontbering gele- Kapitein Barker heeft de rook van het baken van Larsen en Kees Touw opgemerkt en geeft bevel een boot te strijken. De sloep kan echter niet landen en blijft buiten de branding liggen. Maar Kees en Olaf vinden dat niet erg. Ze springen in zee en zwemmen naar de sloep. Gelukkig dit avontuur is weer afgelo pen. Nu naar huis! (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De Russische president Boris Jeltsin is giste ren zwaar bekritiseerd wegens zijn beleid in de autonome re publiek Tsjetsjen-Ingoezië. Het uitroepen van de noodtoestand in Tsjetsjen-Ingoezië, waartoe Jeltsin vrijdag had besloten, werd in het Russische parle ment zelfs een „dramatische fout" genoemd door het hoofd van de Russische veiligheids dienst KGB, Viktor Ivanenko. Ivanenko, die sprak voor de afgevaardigden die in bijzon dere zitting biieen waren om de situatie te "besprekenoor deelde dat Rusland niet over de nodige „macht" beschikt om een bewapende druk uit te oefenen op de autonome repu bliek. Tsjetsjen-Ingoezië valt bestuurlijk onder de Russische Federatie, maar streeft naar afscheiding van Moskou. „Geen enkele soldaat zal ac cepteren om op burgers te schieten", aldus de Russische KGB-leider, die meent dat „de economische en politieke taal de enige aanvaardbare taal is". Op het Vrijheidsplein in het centrum van Grozny waren zondag duizenden mensen op de been om te protesteren te gen de maatregel van Jeltsin. Zaterdag werd Doedajev in het overwegend door moslims be woonde Tsjetsjen-Ingoesjie beëdigd als nieuwe president. Hij beloofde „het totalitaire rijk van Boris Jeltsin" de rug toe te keren. Het Russische parlement had de verkiezings overwinning van Doedajev ongeldig verklaard wegens stembusfraude. Als reactie had de voormalige luchtmachtoffi cier de soevereiniteit van de regio uitgeroepen. Volgens generaal Aslanbek Aslachanov, zelf een Tsjetsjen en hoofd van de troepen van het ministerie van binnen landse zaken, heeft Jeltsin de Tsjetsjen-afgevaardigden in het parlement niet geraad pleegd alvorens de noodtoe stand af te kondigen. Hij zei dat Jeltsin zijn besluit heeft genomen op grond van misleidende informatie. De noodtoestand is ingevoerd zon der dat er sprake was van ge vechten. Ook uit de andere Kaukasische republieken werd zeer negatief op Jeltsins maat regel gereageerd. Doedajev heeft Jeltsins besluit afgeschil derd als een besluit dat tegen de hele Kaukasus is gericht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5