Binnenhof bastion bij bezoek van Bush .te Kernfusie is nog lang niet commercieel interessant Conflict rond3" ziekteverzuinm toch bijgelegd soc~ BINNENLAND BUITENLAND Boeren niet blij met succes ontmoeting Bush en Lubbers m reizen CeidócSoivuMit MAANDAG 11 NOVEMBER 1991 I WILLEM GOUDRIAAN en FRANS MICKLINGHOFF DEN HAAG De vijf tienhonderd agenten die de Haagse politie afgelo pen zaterdag op en rond het Binnenhof in Den Haag had ingezet, hadden hun vinger nog net niet aan de trekker van hun dienstpistool. Maar ze wa ren wel van minuut tot minuut op alles voorbe reid. Het Binnenhof was een grimmig bastion. De aanleiding: het bezoek van een 67-jarige Ameri kaan, genaamd George Herbert Bush. De veiligheidsmaatregelen le ken nog strenger dan twee jaar geleden, toen' de Ameri kaanse president voor het eerst voet op Nederlandse bo dem zette. Rubberbootjes in de Hofvijver, bomverkenners, commandowagens, scherp schutters en helicopters: het is in Amerika allemaal de ge woonste zaak van de wereld, maar het is voor Nederlandse begrippen even wennen. De poorten en poortjes die toegang geven tot het Binnen hof, waren hermetisch afgeslo ten. Alleen op vertoon van een speciale kaart van het ministe rie van algemene zaken moch ten genodigden zaterdagmor gen het Binnenhof op, maar niet voordat ze voor alle ze kerheid nog waren onderwor pen aan een grondige fouille ring. Op het plein voor de Rid derzaal stonden Amerikaanse agenten van de Secret Service met opmerkelijke verdikkin gen onder hun oksels. Ze ont kenden hardnekkig dat ze wa pens bij zich droegen omdat dit buitenlandse agenten offi cieel niet toegestaan is, maar het was wel duidelijk dat ze geen lunchpakketten in hun schouderholsters hadden. Regenjassen Terwijl Bush in de Trêveszaal overleg voerde met de Europe se Commissie, liepen op het Binnenhof mannen in grijze regenjassen rond met dopjes in hun oren, waardoor ze direct verbinding hadden met hun collega's van de recherche. Heel indrukwekkend, maar de enige informatie die ze elkaar te melden hadden bestond uit het aantal duiven in de dak goot van de Tweede Kamer Met andere woorden: er ge beurde helemaal niets. Het Haagse publiek wond zich niet op over het hoge bezoek, maar de winkeliers in de bin nenstad des te meer. Ze waren vrijwel zonder uitzondering niet te spreken over de in hun ogen sterk overdreven maatre- an s Op het Binnenhof zelf ont- gelenvan de politie. „Als er stond zaterdag alleen even geen enkel dranghek had ge- consternatie toen rond elf uur 's morgens bekend werd dat het programma van het staats- Binnenhof gereden, hadden de bezoek een wijziging had on- winkels een normale omzet dergaan. De ontmoeting met gehad. Nu is het centrum par- de pers was uitgesteld van half keervrij gemaakt en blijven twaalf tot twee uur. Bush had veel klanten thuis", was hun extra tijd nodig om met de Eu- boze commentaar. Op het Ma- ropese Commissie overleg te lieveld haalden in de loop van plegen over de situatie in Joe- het weekeinde 71 mensen hun goslavië. Dat betekende ook auto op, die door de politie was dat het bezoek van de presi- weggesleept. Kosten werden dent aan de Amerikaanse daarvoor niet in rekening ge- ~~l 1 "7 A De controle door de politie tijdens het bezoek van president Bush aan Den Haag en Wassenaar was scherp: een groot deel van de Haagse binnenstad was voor auto's afgesloten. paniek bij functionarissen van de Rijks Voorlichtingsdienst, maar woordvoerder Jef van Woensel van de politie hield het hoofd koel: „De Haagse politie is gewend om te impro viseren". 'First lady' Terwijl de Amerikaanse presi dent zijn besprekingen voerde, ging 'first lady' Barbara Bush haar eigen gang. Voor de vrouw van de president was een apart programma samen gesteld'. Eerst werd ze door Ria Lubbers ontvangen op het Catshuis voor een brunch. Daarna overgoot ze een nieu we, door de Bond van Bloem- bolhandelaren gekweekte tulp met champagne en doopte hem tot 'Barbara Bush-tulp'. „Heeft u wel de tijd om te tui nieren?" vroeg iemand. Waar op de echtgenote van Bush be loofde dat ze zo snel mogelijk de tuin van het Witte Huis zou ingaan. Erg dankbaar toonden daarna de jeugdige patiënten van het Juliana Kinderziekenhuis aan de dr. Van Welylaan in Den Haag zich voor het korte be zoek dat de presidentsvrouw aan het ziekenhuis bracht. De zesjarige Alfred, die een zelf gemaakte tekening aan haar overhandigde, stal de show. Uit de klank van de naam 'Bush' meende hij te kunnen opmaken aan een 'Duitse me vrouw' te zijn voorgesteld. De duizend anti-Bush beto gers, die het Haags Vredesplat- form bij de politie had aange meld, waren merendeels thuis gebleven Op het Plein achter het Binnenhof verzamelden zich hooguit zo'n honderdvijf tig aanhangers van het 'Anti- Bush Comité'. Ze protesteer den „niet tegen Bush persoon lijk, maar tegen zijn regering, die bezig is met de opbouw van een militair interventiele- ger". „Breek Bush' wereldor de", luidde de tekst op een groot spandoek. Bush zelf kreeg het spandoek niet te zien en had in de Rid derzaal meer oog voor de fa zant met ganzelever, die hij zich evenals minister Baker, koningin Beatrix, premier Lubbers en zo'n tweehonderd andere gasten goed liet sma ken. Na een bijeenkomst met de pers, die een half uurtje in beslag nam, kreeg de enkeling die buiten in de regen had staan wachten met een foto toestel in de aanslag toch nog de kans om zijn 'plaatje' te ma ken: Bush vertrok in zijn slee naar de Amerikaanse school in Wassenaar. De sporthal van de school zat intussen al uren vol met kin deren, hun ouders en genodig den, allemaal rijkelijk voor zien van Amerikaanse vlagge tjes. Wachten, wachten, wach ten, was het motto in de snik hete hal. Eindelijk kwam er beweging bij de deuren. Minis ter-president Ruud Lubbers met echtgenote, minister van buitenlandse zaken Hans van der Broek met echtgenote en burgemeester Schoute van Wassenaar met echtgenote kwamen binnen en namen plaats. De kleinste leerlingen, op de grond vlak onder het podium, waren lang opgewonden, maar werden plotseling heel stil. „De president... de president" DEN HAAG De Neder landse boeren kijken met zeer gemengde gevoelens naar het succesvolle ver loop van de zaterdag ge houden handelsbesprekin gen tussen de Amerikaan se president Bush, de Ne derlandse premier Lub bers en de voorzitter van de Europese Commissie, Delors. Het resultaat van dit topover- leg is dat vermoedelijk binnen een maand of drie de zogheten Uruguay-ronde van het GATT-overleg over meer vrij handel in de wereld alsnog po sitief wordt afgesloten. „Voor de eerste keer ben ik optimis tisch gestemd", zei Delors op een persconferentie. Bush en Lubbers sloten zich daarbij aan. Een dergelijk GATT-akkoord is echter alleen mogelijk als de EG de subisidies voor de Euro pese boeren fors verlaagt. De Amerikanen stellen dat als on verbiddelijke eis, omdat hun eigen boeren zich zwaar bena deeld voelen door deze steun aan hun concurrenten. Naar verluidt is de Europese Ge meenschap nu in beginsel be reid tot een verlaging van de agrarische subsidies met 30 35 procent. Voorzitter J. Mares van het Nederlandse Landbouwschap vindt het echter nog veel te vroeg voor dergelijke conces sies. Volgens hem moeten de Amerikanen eerst zelf ook over de brug komen. „Ameri ka wil dat Europa de subsidies aan de boeren snel verlaagt. Welnu, wij zijn daarmee ak koord, mits onze boeren daar voor in de plaats een toeslag per hectare kijgen. Die toeslag als Amerika z'n eigen 'defi ciency payments' soortgelij ke toeslagen ook afbreekt. Tot dusver zijn de Amerika nen daartoe niet bereid". Hormoonvrij Hetzelfde geldt volgens Mares als het gaat om het afbreken van de Europese steun op ex- portprodukten. „Dat kan ook, maar ook dan zeggen wij: sa men uit, samen thuis. De con currentievoorwaarden moeten gelijk zijn. Het mag niet zo zijn dat wij ons vlees hormoonvrij willen exporteren maar dat Amerika op dat terrein ruim hartiger blijft denken. En dan is er de toegang tot eikaars markt. Daar schort het ook nog behoorlijk aan. Amerika weigert nog steeds haar gren zen te openen voor bepaalde Europese produkten, bijvoor beeld zuivel". Volgens een woordvoerder van de Europese Commissie zijn de handelsproblemen tus sen de VS en Europa zaterdag ongeveer gehalveerd. Staatsse cretaris Van Rooy van econo mische zaken sprak zelfs van een kleine doorbraak. „We hebben een belangrijke stap voorwaarts gemaakt", zei pre mier Lubbers in zijn kwaliteit van voorzitter van de Europe se Raad van Ministers. Ongetwijfeld tot blijdschap van Mares voegde Lubbers daar nog iets aan toe. „We moeten natuurlijk wél realisti sche overeenkomsten sluiten". De Amerikaanse eisen op het gebied van de landbouw zijn nog steeds te hoog, gaf staatss- cretaris Van Rooy (buitenland se handel) te kennen. En pre sident Bush bevestigde dat de Amerikanen hun verwachtin gen op agrarisch gebied niet naar beneden hebben bijge steld. Protectionisme Bush verzette zich zaterdag, zowel in zijn speech tijdens de door koningin Beatrix aange boden lunch in de Ridderzaal als op de persconferentie daar na, met kracht tegen pleidooi en voor protectionisme. Hij er kende dat er ook in de VS groeperingen zijn die de eigen ondernemers de hand boven het hoofd willen houden door invoer duur te maken. „Ik denk dat die mensen het mis hebben. We moeten niet terug naar een protectionistisch be leid. De geschiedenis heeft ge noegzaam bewezen dat het dan mis gaat", aldus een felle Bush, wijzend op de gruwelen van de Tweede Wereldoorlog. Ook wat betreft de diensten sector, naast landbouw het grote struikelblok in het lATT-overleg, bestaan er op onderdelen nog problemen. De EG en de VS „zijn overeenge komen die snel op te lossen", staat er in de slotverklaring van het overleg in Den Haag. Het probleem is vooral dat de VS niet bereid zijn alle landen t/ jgei Na de besprekingen die Bush op het Binnenhof voerde, werden de tientallen belangstellenden aan de Korti Vijverberg beloond voor hun geduld met een glimp van Bush in zijn kogelvrije limousine. :OTO'S: MILAN KONVALINKA stamlde een meisje, dat er duiddijk moeite mee had om niet flauw te vallen. Voor, naas en achter het podium steldn zich breedgeschouder de /eiligheidsfunctionarissen op. Ik ben heel blij vandaag deze school te mogen bezoe ken' aldus Bush. „Mijn vrouw heef de eerste steen gelegd, die (hgetwijfeld voor deze dag een Jeetje is opgepoetst". Busl, duidelijk ontspannen na de bsprekingen eerder op de dag, grapte dat hij eigenlijk op een vrije zaterdag liever aan spoii deed. „Zoals minister- preident Lubbers op zaterdag ookliever hockey speelt". Het schidden van de tientallen harden van leerlingen en ou der ontaardde daarna in een gig.ntische duwpartij. Terwijl Buh en zijn gezelschap al wer lang en breed op weg waen naar Schiphol raakten de leerlingen niet uitgepraat ovr de bijzondere ervaring. „Fbulous, tremendous, fan tasie, he shook hands with me'. InDen Haag kon de politie te- vrden vaststellen dat er slehts drie arrestaties waren vericht: twee 32-jarige man na werden bij het Provincie- hiis op heterdaad betrapt bij he inbreken in een politiewa- ga waarin paraplu's lagen vor de agenten. Een 45-jarige Hgenaar, die een bord om- hag hield met de tekst: 'Bush pesident of the killing fields' w-rd aangehouden wegens 'hnderlijk gedrag'. Voor het overige konden de scherp- sciutters van de daken ko rren, de arrestatieteams wor- d«n ontbonden en de motoren teug naar de garage. gtlijk te behandelen in de sec- tcren zeescheepvaart, basis-te- lcommunicatie en onderdelen \an de luchtvaart. Ook eisen VS dat een richtlijn van de laad van Europa, die voor- sihrijft dat minimaal 50 pro ent van alle programma's die ii Europa op televisie komen \an Europese makelij is, van tifel gaat. De VS vrezen dat anders de exportmogelijkhe- cen van Hollywood worden ■verminderd. Je EG lijkt haar zin te hebben gekregen in de afspraken over geschillenbeslechting. De EG vil een 'krachtig systeem' M)or de oplossing van me- ringsverschillen over handels aken. De VS stelden tot dus ver dat zij zelf zoveel mogelijk villen afhandelen. In de GATT-onderhandelingen in Genève hebben zij nog de hele veek hard geprotesteerd tegen let EG-standpunt. Uit de Haagse slotverklaring valt op e maken dat de VS toch bak- ;eil hebben gehaald. DEN HAAG Voor de gewone sterveling was het eind vorige week een nog al bizarre vertoning. Dele gaties van werkgevers en werknemers vergaderden maar liefst vijf uur over het vorige week gesloten akkoord over de terug dringing van het ziekte verzuim. De werkgevers, met name die in het midden- en kleinbedrijf, eisten de garantie dat het ak koord écht een akkoord was. En daar ontstond zowaar een crisissfeer over. Voorzitter Ruding van de christelijke werkgevers zag om klokke 10.30 uur de bui al hangen. Hij had betere dingen te doen dan te praten over de interpretatie van een ander mans interpretatie. Hij beende in hoog tempo het pand uit. Halverwege Den Haag-Rotter dam werd hij echter via de au totelefoon teruggeroepen en binnen een uur zat ook hij weer op zijn vergaderstoel. Het leek bijna een echt con flict. Vóór en tijdens de vergadering had Stekelenburg de werkge vers (inclusief minister De Vries van sociale zaken) be zworen dat de FN V-bonden serieus bereid zijn in de cao onderhandelingen te praten over het inleveren van vrije dagen, het verminderen van de aanvullende uitkeringen bij ziekte en een bonusregeling voor gezonde werknemers. Maar vooral KNOV-voorzitter Kamminga (midden- en klein bedrijf) toonde geen enkel ver trouwen in de invloed van de FNV-voorzitter op de aange sloten bonden. 'Parapluwetje' Eigenlijk had Kamminga hele maal geen behoefte aan een akkoord. De middenstanders zien immers niets liever dan dat De Vries met zijn beruchte 'parapluwetje' in één keer alle extra uitkeringen boven de 70 procent ongedaan maakt. Mocht er arbeidsonrust ko men, dan zal zijn achterban daar het minste last van heb ben. Voor de grote werkgevers ver enigd in VNO en NCW ligt dat volkomen anders. Daar wordt nu al gevreesd dat de indus trie-en voedingsbonden de kop in de nek zullen gooien en weigeren vrije dagen in te le veren. De Industriebond FNV heeft immers al gezegd het stakingsmiddel niet uit te slui ten. Maar de ervaren onderhande laars van VNO en NCW weten tegelijk dat de vakbonden per definitie stevig inzetten bij cao-onderhandelingen. Geen bondsbestuurder zal ooit op voorhand een paar vakantie dagen cadeau doen. Zodoende kreeg Kamminga tijdens het overleg weliswaar een begrij pende blik van VNO-voorzit- Voorzitter Ruding van de cll telijke werkgevers. FOTO: DIJKSl ter Rinnooy Kan, maar lijk een vermanende vin] met wantrouwen breek je a af. Arbeidsonrust kan mand gebruiken. Compromis Uiteindelijk kwam er i compromis van een aanb lingsbrief. De onderteken; verklaren daarin dat het I koord heus een echt akkkj is. Op die manier hopen 2 Vries ervan te weerhouj zijn 'parapluwetje' in te nen. De bewindsman heeft] mers beloofd dat niet te i als er een akkoord zou korl tussen werkgevers en werlj Mocht De Vries besluiten I wetje alsnog door te drukl dan jaagt hij sinds gisteren I alleen de werknemers, ook de werkgevers in de j dijnen. Daarmee zou hij 1 wens ook het overleg in] Stichting van de Arbeid a dig onderuit halen. De n ter kan niet vragen om centrale aanbeveling en vervolgens wegleggen opmerking dat de polil (lees: hijzelf) toch altijd laatste woord heeft. Bovendien mag De Vries I niet meer verwachten darf is overeengekomen. De onderhandelingen door de afzonderlijke borj gevoerd en niet door de i centrales. Het was dan ookfï gesloten dat de centrales r zouden verklaren bonden straks vakantiedl willen inleveren bij ziekteL centrales hebben nu plecr verklaard dat hun bondenr reid zijn daarver te praterr dat is al heel wat. De Vries het dus met het opnieuw! reikte akkoord moeten doa/^Z Aan het slot van de non-t\3/\ gadering spreekt een nogj hijgende VNO-voorzitter I nooy Kan, die zijn schoenzij op één ochtend versleten 1 vanwege het heen en rennen tussen het werkgevj en werknemerszaaltje, van| de historische dag. CNV-vooi( dag?". Een vreemde historj ADVERTENTIE MEER CONTACT MET LAND EN VOLK PUUI REISSHOW INDONESI Éfc,t' THEATER TOURNEE DOOR HEEL NEDERLAND 'Spectaculaire diapresentatie j dan Uitgebreide reisinformatie van Sumatra tot Irian-Jaya Presentatie Coen Pronk** MORGEN 5rS Theater Diligentia in Den Haag Aanvang: 20.00 uur. Entree: 5) RESERVEREN EN/OF AANVRAGEN BROCHURE P¥ 1 Hoofdkantoor in Hoofddorp: 02503-41334. JN Voorverkoop: SOC-Reizen, Noordeinde 146, Den Haag, f of informeer bij uw eigen ANVR-reisburo.Jtvoer SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" ZeC ik ben been duizendpoot, hoor Hlles op z'n tijd, hè' (c) Standaard Uitgeverlj/Wavery Productions (Vervolg van de voorpagina) CULHAM De dit weekend bereikte kernfu sie wordt pas commercieel interessant als het reactor systeem betrouwbaar is en dat duurt nog tientallen jaren. In de wereld van de deskundigen op dit gebied wordt 2040 genoemd als jaartal. Het experiment met de JET in Engeland waaraan ook Ne derland meedoet - loopt al lang. Het is een voorbereiding van een project voor de zeer lange termijn om in de toe komstige energiebehoefte te kunnen voorzien. In de toe komst zouden er voor de ener gie-opwekking fusiereactoren moeten komen die wat om vang betreft vergeleken kun nen worden met de energie centrales die we nu kennen. De energie uit de fusie wordt dan gebruikt voor de aandrij ving van stoomturbines, die elektriciteit leveren. Bij het experiment wordt nog geen energiebalans opge maakt. Men probeert alleen of alles werkt. Dat is te vergelij ken met kijken of het gasfor nuis het doet door de gaskraan even open te draaien. Van „vol vermogen" is geen spra ke. Bijzonder aan het experiment is dat er gebruik wordt ge maakt van een mengsel van brandstoffen: deuterium en tritium. Dat zou later bij com merciële toepassing een veel hoger rendement opleveren dan deuterium alleen. Deuteri um is goedkoop en ruim voor- Tanden. Het komt voor in zee water en kan op eenvoudige wijze gewonnen worden. Daarover zullen in ieder geval 5een problemen ontstaan, al- us de FOM-woordvoerder. De voorraden zijn vrijwel on uitputtelijk en per reactor is er veinig van nodig. Bij tritium ligt dat wat moeilij ker. Maar voor de experimen- .en is er genoeg en bij com merciële toepassing kunnen de ■eactoren zo gemaakt worden iat tijdens het fusieproces tri tium wordt gemaakt. Het fu sieproces onderhoudt zo zich zelf in een min of meer geslo ten systeem, al moet er af en toe wat brandstof bij. De kernfusie waarvan hier sprake is staat niet in relatie tot de 'koude' kernfusie waar over enkele jaren geleden veel commotie ontstond nadat de Amerikaanse natuurkundigen Martin Fleischmann en Stan ley Pons melding hadden ge maakt van een geslaagd expe riment. Volgens een woord voerder van de Nederlandse Stichting Fundamenteel On derzoek der Materie gelooft men nu niet meer in die koude kernfusie, niet wetenschappe lijk en niet als energiebron. Zwaar gewonfc bij ontploffirfe van granaat APPINGEDAM Een l rige man uit AppingedaL gisteren zwaar gewondf raakt bij een explosie woonhuis. De man probj 's morgens een oude gran] demonteren die hij de na<| voor had gevonden, r slachtoffer is overgebi naar het Academisch Zifl huis in Groningen. Het s offer had in zijn huis oo® grote verzameling muniti ander materiaal uit de ol waaronder circa duizendlj tronen en diverse gram Hij had voor deze verzani geen vergunning. De marS behalve de granaat ook brisantgranaten uit de Tvj Wereldoorlog gevonden.1 'j nog niet waren gedemonfaar De Explosieven Opruir^T12 Dienst heeft de voorraad."1 Ka nog tot ontploffing gebra^3'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4