I LEIDEN OMGEVING Oppositie tegen forse Verhoging belasting vooibewoners (rijgen een Uk van De Snor I CeidóeSomo/nt Oud - penningmeester van parochie hoofdverdachte in verduisteringszaak tl/1 eids Studiehuis door geldgebrek diep in de problemen Goed op tijd jidócSouoant Vrouwen protesteren tegen nabestaandenwet BrOmmergelllid Overschrijdt pijngrens T CTHTPM T"to T oidso ifHolino wan do Vronu/pnVinnd FNV hooft 'f ;nd Leidjd' VRIJDAG 8 NOVEMBER 1991 LEIDEN De Leidse afdeling van de Vrouwenbond FNV heeft gisteren een petitie overhandigd aan wethouder H. de la Mar van sociale zaken. De vrouwen protesteren tegen de nieuwe Nabestaan denwet, die de AWW (Algemene Weduwen- en Wezenwet) op den duur moet gaan vervangen. In hun optiek verslechtert de positie van vrouwen alleen maar door de nieuwe wet. De enige verbete ring zou zijn dat weduwnaars voortaan gemakkelijker voor een na- bestaandenuitkering in aanmerking komen. De leeftijdsgrens voor vrouwen wordt fasegewijs verschoven van 40 naar 50 jaar. Boven dien wordt de uitkering lager omdat die wordt gekoppeld aan de verwachting dat vrouwen wel een baan kunnen vinden. Hier ligt echter de grootste kritiek van de vrouwenorganisaties: met name op latere leeftijd is het voor een vrouw moeilijk een volledige baan te vinden. Zij strandt meestal in part timedienstverbanden, in min der goed betaalde banen. Vanochtend vertrokken de vrouwenorga nisaties vanaf Molen de Valk met bussen naar het Binnenhof in Den Haag, waar een landelijke actie werd gehouden tegen de nieu- wet. LEIDEN Bij gerichte con troles heeft de Leidse politie maandag, dinsdag*en giste ren 68 bromfietsers bekeurd. In enkele gevallen over schreed het geluid van de brommers zelfs de pijngrens van 110 decibel. Het hoogst gemeten geluidsniveau was 119 decibel. De controle werd uitgevoerd door de motorbrigade van de Leidse politie. Die selecteerde de brommers op lawaai, snelheid en uiterlijk. Uit eindelijk zijn 134 brommers ge controleerd. Bij de 68 bekeurin gen ging het 31 keer om opge voerde brommers. De andere processen-verbaal werden van wege geluid en uiteenlopende an dere mankementen uitgedeeld. Vijftien bromfietsen zijn in be slag genomen omdat ze zo ver waren opgevoerd dat het moto ren waren geworden. Volgens politiewoordvoerder D. Grave- land was het opvallend dat er vooral veel bekeuringen zijn uit gedeeld aan bromfietsers van buiten de stad. „Kennelijk zijn de Leidenaars wel op de hoogte van de strengere controles". De be keurden kunnen overigens reke nen op forse boetes. Die zijn na melijk verhoogd met de invoe ring van het nieuwe verkeersre glement per 1 november. Over schrijding van de geluidsnormen kost nu 150 gulden, rijden op een opgevoerde bromfiets 80 tot 150 gulden. Bewoners willen via Kroon bouw van flat tegenhouden LEIDEN Een fors aantal omwonenden van de Beijerinklaan stapt binnenkort naar de Kroon om de bouw van een flat op een nog leeg terrein tegen te houden. De omwonenden zijn vertwijfeld en furieus. „De gemeente drukt tegen de zin van alle omwonenden haar zin door. Dat is puur lullig", vatte een zichtbaar geïrriteerde omwonende de me ning van de buurt samen. De steun van de politieke partijen voor de plannen van wethouder Van Rij (ruimtelijke ordening) is te groot om de zaak op gemeentelijk niveau nog te kunnen blokkeren. Alleen VVD, D66 en SP hebben bezwaar tegen de hoogte van de flat, die vol gens de buurt ook een nabij staand monument bijna volledig aan het oog zal onttrekken. De voorlichting over de bouwplannen zou boven dien uiterst gebrekkig zijn geweest omdat het zondagsblaadje, waarin de advertentie van de gemeente was geplaatst, in de Professorenwijk niet of slecht wordt bezorgd. 6: BINNENSTAD EERDER AUTOVRIJ M-1328den Zowel VVD tras is tesen de verho~ van de onroerend- it pasfibelasting (OGB) met t pn |)rocent' zoals door het 1 en ege in de begroting r volgend jaar wordt •gesteld. D66 vindt dat )GB slechts trendma- mag stijgen, oftewel maximaal 3,2 procent. /VD huldigt hetzelfde idpunt. boot- heer dan trendmatige ver nieuw big van de ogb levert 1,5 is. Keuen gulden extra op. Daar- ai. hebben beide partijen an- dekking gezocht. De [O) /ff heeft een pakket bezui- Inlagen opgesteld dat 1,9 mil- gulden moet opleveren. ite staat3rootste deelvan de vvd- nieuwe vleugel voor de La kenhal kan worden afgezien, het Centrum voor Beeldende Kunst hoeft er niet meteen te komen, en de kinderopvang hoeft niet extra te worden ge subsidieerd. D66 daarentegen wil juist wel dat de nieuwe vleugel voor de Lakenhal er komt. De demo craten zoeken bezuinigingen dan wel extra inkomsten in onder meer verhoging van de hondenbelasting. Met name de bezitters van meer dan één hond worden in de plannen van D66 extra aangeslagen. De grootste bezuiniging, 1,5 mil joen gulden, wordt gereali seerd door een vermindering van de personeelskosten. Het ziekteverzuim moet naar be neden, waardoor minder in vallers en uitzendkrachten hoeven te worden ingescha keld. Monumenten Beide partijen leggen ook hun eigen prioriteiten. Zo wil D66 veel eerder dan het college van plan is, de binnenstad echt autovrij maken. De Breestraat is het eerste punt dat zou moeten worden aangepakt: zo veel mogelijk bussen moeten hieruit worden geweerd. Tus sen het station en Hooigracht- /Kort Rapenburg moeten pen deldiensten gaan rijden. De democraten willen het project bekostigen via de 750.000 gul den extra inkomsten uit de parkeergelden. Het college wilde dit bedrag doorsluizen naar de algemene middelen. Ook wil D66 dat de bezuini gingen op de restauratie van woonhuismonumenten wordt gehalveerd, van 1 naar 0,5 miljoen, terwijl ook het budget voor particuliere woningver betering niet te ver mag wor den teruggedraaid. Door het verhogen van de ondergrens om voor subsidie in aanmer king te komen, hoopt de frac tie toch een bezuiniging van 0,5 miljoen te realiseren. Daar naast denkt de fractie nog een half miljoen gulden te kunnen besparen op subsidies, onder lull van dit iaar opperde om het zwembad De Vliet te sluiten, neemt D66 over. Stadspanel Ook voor de VVD hoeft het allemaal niet zo voortvarend als het college heeft voorge steld. Voor betere straatver lichting is 75.000 gulden vol doende in plaats van 150.000 gulden, voor nieuw beleid op het terrein van ouderenzorg kan met 96.000 gulden minder worden volstaan. Geheel in lijn der verwachting ligt het voorstel om het bedrag dat is gereserveerd voor het mini- mumbeleid te verlagen met 200.000 gulden. Op het terrein van de bestuur lijke vernieuwing botsen de twee liberale partijen flink met elkaar: waar D66 100.000 gulden meer wil uittrekken voor bijvoorbeeld de instelling van een stadspanel, kan dat volgens de VVD best met 65.000 gulden minder. één kast TERNATIEF PLAN BUURT TE LAAT EP VAN ZEUL JjEN Schofterig, emocratisch, lak aan 0Q6llll|-aak en alleen oog erichtenben voor het binnen- siijks totn van subsidiegeld, lorgens Hie manier gaat de ge- aangeb(Lte volgens boze tot Zavfjftbewoners in De Kooi '.00 uur.ferk. Harde kwalifica- nleverincpjn de eniêe terechte ie tijdstif het gemeentelijk latsing (leien inzake het 9e9ivplan De Snor op het lieerde industrieter- langs de Zijl. Urieuze bewoners zijn niet de woningen, maar wel i de flat waar ze straks te- an moeten kijken. Niet al- huidige inwoners van De ook mensen die straks landtong waar de Snor iwd wordt gaan wonen, len hun bedenkingen. De lente valt volgens de pro- ende stichting Wijkcomi- Kooi veel te verwijten. de PvdA, die in de tij verkiezingen heel wat ers trekt, kreeg het te verduren toen ge- iraadslid R. Hillebrand voor het bouwplan uit- De 10.000 woningzoe- waaronder veel jnende gevallen, zouden 1 woningen niet kunnen :n. De socialisten menen is CDA en VVD ook dat uwplan in een te ver stadium is om het nog terug te trekken. Zou dat wel gebeu ren, dan loopt Leiden de forse rijkssubsidie van tenminste acht ton voor 51 sociale huur woningen mis. Geen zin De meeste politieke partijen hadden gisteren met wethou der T. Van Rij (PvdA) geen zin om de al eerder gevoerde en toen ook afgeronde discus sie over de voor- en nadelen van het bouwplan opnieuw te voeren. Zij wilden alleen pra ten over enkele kleine wijzi gingen. Dat viel verkeerd bij de buurtbewoners die vinden dat de politiek over hun me ning en belangen heen walst en met leugens de eigen zin doordrukt. Zii twijfelen ook aan de juridi sche juistheid van de handel- Trojanen in Leiden Leerlingen van basisschool Het Klankbord uit de Stevenshof oe fenden gisteren alvast hun optreden van morgen, wanneer zij de taferelen in het eens zo machtige Troje tot leven wekken. Griekse hymnen en het sluwe verhaal uit de Odyssee van Homerus wor den dan voorgespeeld door de leerlingen van groep acht, een van de hoogtepunten van het Trojeweekeinde In het museum van oudheden. Vorige week werd het door de Mondriaan Technische School in elkaar gezette enorme houten paard door de binnenstad getrok ken op weg naar het museum aan het Rapenburg. De kleding van de spelers is speciaal naar oud-Trojaanse mode gemaakt door de leerlingen van een andere Leidse school, het Holtland College. Gisteren lieten de leerlingen zich uitgebreid schminken voor de generale repetitie. Morgen Is de grote dag. FOTO: WIM VAN NOORT AOVERTENTIE 1 wijze van de gemeente. De in gehuurde advocaat, mr. Sluij- ters, betoogde echter vergeefs dat in soortgelijke gevallen de rechter had bepaald dat een dreigend verlies van subsidie gèen reden mag zijn om de vergunningsprocedure ver sneld af te handelen, waardoor de inspraak wordt geminimali seerd. Het gewijzigde bouw plan (van 60 naar 51 wonin gen) zou ieder rechtsgeldig verband missen met een eerder genomen voorberei- dingsbesluit en het maximaal aantal toegestane woningen in het gebied zou met 29 huizen worden overtroffen. Volgens Van Rij klopt daar echter niets van en stelde de Kroon de ge meente al maanden geleden in het gelijk. Alternatief Gemeenteraadslid C. Vergeer was de enige die het door de buurt zelf ingediende alterna tieve plan volledig steunde. „Eindelijk een blijk van socia le vernieuwing zoals het moet en dan doet de gemeente er niks mee. Je moet er wel wat voor over hebben". De massaal opgekomen buurtbewoners hadden voor Vergeer en Groen Links-raadslid Smit een applausje over. „De poli tiek verliest in deze zaak al tijd. Maar blijft het bij die sub sidie of wordt het nog erger. Ik krijg hier een sik van", al dus een zichtbaar geïrriteerde bewoner Groeneweg. De meeste politieke partijen willen echter niet af van het bouwplan voor De Snor met flat. Óver het resterende deel van het 258 woningen omvat tende bouwplan moet wel in tensief met de buurt worden overlegd. Daarbij gaat het om het braakliggende voormalige industrieterrein Gijzenij, waar tenminste honderd woningen kunnen worden gebouwd. De buurtbewoners hebben ook voor dit deel een eigen plan opgesteld. LEIDEN De 66-jarige voormalige penningmees ter van de St. Petrusparo chie wordt na een inten sieve controle van de fi nanciële administratie van de kerk aangemerkt als hoofdverdachte van frau de met kerkgeld. De man wordt ervan verdacht de Leidse kerkgemeenschap 1,3 miljoen gulden lichter te hebben gemaakt. Direct na het bekend worden van de omvangrijke en ver- schuldigende vingers al in de richting van de ex-penning meester, die vorig jaar zijn werkzaamheden overdroeg aan zijn opvolger. De Leide- naar zou het verduisterde geld hebben vergokt. Rechercheurs en accountants van de Centrale Recherche In formatiedienst en van het bis dom Rotterdam hebben zich ruim vier weken lang 'inge vreten' in de enorme stapels van de chaotisch bijgehouden administratie, die op 8 oktober in beslag werd genomen. Dat gebeurde nadat de huidige penningmeester bij zijn aan treden onregelmatigheden had ontdekt. Het kerkbestuur deed dezelfde dag een voorlopige aangifte van vermoedelijke verduistering. Uit het tot nog toe verrichte onderzoek blijkt de verden king tegen de oude penning meester terecht. Politiewoord voerder D. Graveland: „We wachten de definitieve aangif te van het kerkbestuur nog af., Daarna zullen we de penning meester aanhouden en verho- De penningmeester zal op z'n vroegst over een week worden aangehouden. Eerder hebben het CRI en het bisdom hun be vindingen niet op papier en kan het kerkbestuur geen de finitieve aangifte van verduis tering doen. Over het bedrag dat zou zijn verduisterd wil Graveland geen mededelingen doen in het belang van het verhoor, maar hij ontkent niet dat het bedrag van 1,3 miljoen „in de juiste orde van grootte" is. Ook de periode waarin de fraude zou zijn gepleegd wil Grave land niet prijsgeven. LUISTER JE RIJK! WIN IEDERE DAG 3 X 250 GULDEN! Milieuvriendelijke woningen LEIDEN De gemeente tget >ek I het bouwen van milieuvrien delijke woningen op een braakliggend terrein aan de Rijnsburgersingel. Het terrein kwam in beeld nadat de stich ting milieuvriendelijk wonen een andere lokatie aan de Ha- dewychlaan in de Stevenshof afwees omdat het te klein zou zijn. Daar wil de gemeente nu zonder medewerking van de stichting zestien milieuvrien delijke woningen bouwen. i v/at vanjl' Slaaghwijk viert morgen feest LEIDEN De Slaaghwijk viert morgen feest. Het interculture le feest speelt zich af in en om het buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad en begint om 12.00 uur. Het feest wordt 's avonds voortgezet met een dansavond met 'The Indian Pearks' in Op Eigen Wieken, terwijl het duwo Henny Chufour optreedt Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) innenhof,i NIQUE ROSO •EN Het Leids iehuis, dat in Leiden liseducatie voor vol- inen verzorgt, kampt grote problemen op inummeiL^jjjencje gebieden, ngsdatunkg begroting prijkt een |rt van 57.000 gulden, situatie dreigt zo nij- te worden dat met ig van volgend jaar us ontslagen niet worden uitgesloten. Directeur S. Gresnigt geeft toe dat een tekort van 57 mille op een begroting van 2,5 miljoen 'niet echt schokkend' is. „Maar het geeft wel aan dat we in de toekomst de lopende kosten niet meer zullen kunnen beta len". Het Studiehuis is eigen lijk in de problemen gekomen door zijn eigen succes. In 1987 begon het studiecentrum met 460 cursisten. Dat aantal is de afgelopen jaren opgelopen tot 1200 op dit moment, terwijl de inschrijving voor dit cursus jaar nog niet is gesloten. het budget van het Studiehuis meegegroeid. Gresnigt: „In 1987 kregen we een budget van 1,4 miljoen van de Rijks overheid en een kleiner be drag van Leiden en de omlig gende gemeenten. Dat is in de loop der jaren verhoogd naar respectievelijk 1,8 miljoen en 700.000 gulden. Maar ondertus sen stijgen de kosten jaarlijks met zo'n tien procent, vooral door salarisverhoging, terwijl dat slechts voor 2,5 procent wordt gecompenseerd". De di recteur is somber over steun extra steun de gemeente. „Ik heb al in 1989 de toenmalige wethouder laten weten dat er forse problemen voor de deur stonden. Maar toen al werd ge zegd dat het niet de taak van de gemeente Leiden was om problemen en bezuinigingen op rijksniveau op te lossen' Het tekort van 57.000 gulden staat vrijwel gelijk met één formatieplaats. Theoretisch zou het schrappen van een formatieplaats dus de gemak kelijkste oplossing zijn. Maar dat heeft vervelende conse quenties in de vorm van een groeiende wachtlijst voor de basiseducatie, die vooral voor allochtonen van groot belang Dependance Daarnaast kampt het Studie huis met het probleem van de kinderopvang. Veel (allochto ne) vrouwen met kinderen volgen een cursus in het ge bouw aan de Maresingel, waar het Studiehuis noodgedwon gen een kinderopvang inricht te. „Maar de huisvesting is zo gebrekkig, dat het eigenlijk niet verantwoord is om de kinderen daar onder te bren gen. We zijn bijna een half kinderopvangcentrum terwijl daarvoor de deskundigheid en de middelen ontbreken". Het leslokaal waarin de kin- nu is onderge- voor onderwijs. De bouw van een dependance van het Stu diehuis aan de Johan Wage- naarlaan brengt een oplossing voor het probleem aan de Ma resingel evenmin dichterbij. „Vrouwen uit Leiden-Noord rijden echt niet eerst naar de Johan Wagenaarlaan om daar hun kinderen onder te bren gen en vervolgens naar hier om een cursus te volgen". Door het gebrek aan kinder opvang blijken steeds meer, met name allochtone vrouwen, af te zien van het volgen van een cursus. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f 25,70 Q kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Straat^ I Postcode/plaats: J

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9