Eenzame vechter of gefrustreerde agent? ik* Feest van de revolutie, Ël van nationale rouw- dag BINNENLAND BUITENLAND Computer hulpmiddel voor geestelijk gehandicapte mm Campagne voor hergebruik van bouw- en sloopafval £eidóc6otncnit VRIJDAG 8 NOVEMBER 199 ij Ambtenaren Sociale Zaken accepteren autoregeling DEN HAAG Acties van buitendienstambtenaren bij Sociale Zaken (met name de Arbeidsinspectie) zijn van de baan. Ze eis ten een betere regeling bij gebruik van de eigen auto voor het werk. De ambtenarencentrale CMHF vindt de laatste toezeggin gen van het ministerie voldoende om de bezwaren van de bui tendienstmedewerkers weg te nemen. De centrale verwacht dat soortgelijke problemen bij Landbouw en bij Economische Zaken nu ook spoedig tot het verleden behoren. Volgens de buitendien stambtenaren ging de gang met de eigen auto naar de werkplek hen door de Oort-operatie geld kosten. Ze pakten daarop massaal de trein en de bus om naar hun werkzaamheden te reizen, met alle tijdverlies van dien. De vergoeding voor dienstreizen met de eigen auto wordt nu verbeterd, waarbij het ministerie bereid is met de fiscus in de slag te gaan als er achteraf toch problemen ontstaan. De lease-regeling is fors bijgesteld en er wordt getracht werknemers via doelmatige werkplanning niet onnodig snel on der de regel van het reiskostenforfait te laten vallen. Sloop brug De sloop van de oude stalen brug over de Bergse Maas bij Heusden in Noord- Brabant vordert gestaag. De oeververbinding is door de provincie voor het symbolische bedrag van één gulden verkocht aan Suriname. Voorlopig wordt de brug echter opgeslagen bij een bedrijf in Kinderdijk. Suriname kan namelijk niet met voldoende geld over de brug komen om de brug te verschepen. foto: anp Boze burger vergeet parlement vaak als laatste redmiddel DEN HAAG Ruim driehonderd boze burgers bereikten het vorig jaar met hun klacht het parlement. Ze klommen in de pen voor een brief naar de commissie verzoekschriften. Gisteren maakte deze de jaarlijkse balans op. Van alle klachten werd 23 procent ingewilligd. Iedereen die de overheid verantwoordelijk wil stellen voor zijn of haar misère kan een noodkreet richten aan deze commissie. Zowel de Eerste als de Tweede Kamer hebben een commissie verzoekschriften. De commissie in de Tweede Kamer krijgt ver reweg de meeste post. Er worden alleen klachten behandeld die betrekking hebben op het beleid van ministeries. Rechterlijke, gemeentelijke en provinciale dwalingen komen niet aan de orde. De afgelopen tien jaar zijn er 3260 verslagen uitgebracht aan het parlement over dergelijke verzoekschriften. Toch denkt de commissie dat er nog te weinig van het recht gebruik wordt gemaakt. „We kunnen echter geen postbus 51-spot maken, want we zijn geen rijksoverheid", luidt de verklaring voor het gebrek aan publiciteit. Longtransplantatiesier ziekenhuis Groning^n^( GRONINGEN In het Acaderr* Ziekenhuis Groningen heeft deze \fICHEI heeft de eerste dubbele longtransplajren he tie plaatsgevonden. De operatie is jtfoffer: geslaagd. Het betrof een patiëntejte snee leed aan een ernstig invaliderende li het 1 ziekte. Het was niet de eerste dubgrote longtransplantatie die in Neder) waar plaatsvond. Eerder al vonden dergelwde, t ingrepen plaats in Nieuwegein, ^jenden het St. Antoniusziekenhuis tot voor jverzei! ook longtransplantaties uitvoerde, fen sta grote ergernis van dit ziekenhuis de win staatssecretaris Simons echter Grcfraak z; gen aan als de plaats waar het ltse her transplantatieprogramma in het kfcvege h van de ontwikkelingsgeneeskiuit de i wordt uitgevoerd. Bewoners van Lunetten verliezen kort geding DEN BOSCH De Staat is in het gelijk gesteld in het kort geding tegen de laatste negen Molukkers uit het woonoord Lunetten in Vught die de renovatie-overeen komst niet wilden tekenen. De negen moeten binnen veertien dagen hun woning verlaten. Ook moeten ze de kosten van het geding, twee duizend gulden, betalen. Ze ven van de negen bewoners zijn oud-KNIL-militair, ze menen dat ze nooit uit het le ger zijn ontslagen en dat dus de overheid hun huisvesting moet bekostigen. NS-perrons in het nieuw RECHERCHEUR SCHRIJFT BOEK OVER AMSTERDAMSE POLITIE UTRECHT De nieuwe aan kleding van NS-perrons is veel eerder klaar dan was voorzien. De spoorwegen ver wachten binnen vijf jaar 330 van de in totaal 360 perrons in een nieuw jasje te hebben ge stoken. Dat is vijf jaar eerder dan verwacht. De nieuwe per ronuitrusting omvat abri's, wachtruimten, windschermen, luifels en zitgelegenheden en vergt een investering van 100 miljoen gulden. De versnelde uitvoering is mogelijk door de snel toenemende vraag naar grotere advertentievlakken op het „perronmeubilair". Brokx niet tegen krantenfusie TILBURG Burgemeester G. Brokx van Tilburg is persoon lijk niet tegen een fusie tussen Het Nieuwsblad in Tilburg en het Brabants Dagblad in Den Bosch. Hij liet dit gisteren we ten tijdens een congres over „onderneming en media" aan de Katholieke Universiteit Brabant. „Ik ben geen tegen stander, maar zelfs voorstan der van een sterke Brabantse krant die de concurrentie met de grote landelijke dagbladen aan kan", aldus Brokx. Zijn standpunt staat haaks op een motie die onlangs „kamer breed" door de Tilburgse ge meenteraad is aangenomen. AMSTERDAM Is re chercheur Jan van Daalen inderdaad een eenzame vechter geweest tegen de corruptie in het Amster damse politiekorps, zoals hij doet voorkomen in het gistermiddag gepresen teerde boek 'Sans rancu ne, een schokkend relaas'? Of is het een gefrustreer de agent die door de korpsleiding niet serieus werd genomen en nu wraak wil nemen? Oor deel zelf, zegt hij. Van Daalen (34) zit zo'n zes tien jaar bij de politie. Drie jaar heeft hij als hoofdagent gewerkt op het beruchte bu reau Warmoesstraat. Daar snoof hij een wereld vol seks, drugs, gokken en geweld op. En signaleerde hij dat er bij collega's het een en ander aan de strijkstok bleef hangen. Op een dag werd hij zelf benaderd door het criminele gilde. De Joegoslavische maffia deed een uiteraard vergeefse poging tot omkoping. Vanaf dat moment raakte het saaie leventje van Van Daalen als geüniformeerd agent in een stroomversnelling. Hij gebruikt gefingeerde na men in zijn boek, hoewel inge wijden de mensen die worden bedoeld zo kunnen aanwijzen. Het is een roman over de wer kelijkheid, als we de auteur moeten geloven. Literaire pre tenties heeft Van Daalen niet. Hij houdt het op de gewone politietaal. Van Daalen is Joop Bosman, zijn trouwe maatje heet Theo de Lust. 'Thiejo voor intimi' blijkt corrupt en niet zo'n beetje ook. Thiejo is pooier, zit in de illegale gok wereld, verhandelt juwelen en ziet zelfs een gewapende over val wel zitten. Joop meldt alles trouw aan zijn superieuren, die het weer aan hun supe rieuren melden, maar er uit eindelijk niets aan doen. Ja, Joop tegenwerken. En hem er juist van verdenken corrupt te zijn. Padvinders Het blijft niet bij Thiejo, die uiteindelijk ontslag neemt. Collega Buizerd (naderhand ontslagen) verkoopt informatie van de narcoticabrigade aan de Amsterdamse penoze, colle ga Jager (nog steeds in dienst) bestelt honderd AK-47- en evenveel M-16-geweren en in formeert terloops of Bosman ook geen zin heeft in een klein jungle-oorlogje voor Bruns- Tal van collega's van politieman Van Daalen hadden volgens hem een 'bijbaan' als wapen- of juwe- lenhandelaar, als pooier of ze waren betrokken bij de illegale gokwereld. foto: sp zijn oren, maar blijft zijn dub belrol van corrupte agent en spion spelen. Van de korpslei ding en de collega's die cor ruptie moeten onderzoeken, krijgt hij geen steun. Hij vindt dat ze niets durven en noemt ze weinig vleiend 'padvinders'. Voordat de lezer de indruk kriigt dat het echt een ordelo ze bende is in het Amsterdam se korps, grijpt de korpsleiding in. Bosman wordt gedreigd met overplaatsing. Disciplinai re maatregelen worden geno men na een grap met maizena- poeder dat voor cocaïne moest doorgaan. Bosman haalt er een advocaat bij en vecht de maat regelen met succes aan. Op nieuw wordt hij tegengewerkt bij een sollicitatie, opnieuw stapt hij met succes naar de rechter. Bosman de strijd moe, duizenden guldens pro ceskosten armer en zelfs nog een keer slachtoffer van een aanslageindigt uiteindelijk als rechercheur bij het bureau IJ-tunnel. Om gistermiddag weer even volop in de belang stelling te staan als Jan van Daalen, auteur van 'Sans Ran cune'. Nee, hij heeft het boek niet uit wraak geschreven en ook niet om er flink munt uit te slaan. Hij vindt dat de korpsleiding krachtiger moet optreden, dat meldingen van corruptie niet smalend moeten worden afge daan. Ja, hij heeft zijn ambts geheim geschonden en hij weet wat de gevolgen daarvan zijn. Er is al tijdens het schrij ven van het boek gedreigd met ontslag. De korpsleiding wilde zelfs het manuscript van het boek bewerken, beweert Van Daalen. Wordt hij ontsla gen, dan vecht hij dit aan voor de rechter. Wint hij de zaak, dan heeft hij zijn zelfrespect terug. Vprliest hij, dan stapt hij „sans rancune" op. Vooralsnog is de rechercheur zondag weer op zijn post. „Werken bij de politie kan ik iedereen aanbe velen. Het is fantastisch leuk". VERRASSENDE RESULTATEN BIJ PROEF IN GORINCHEM UTRECHT Het idee dat geestelijk gehandicap ten best met een personal computer kunnen om gaan, zou twee jaar gele den nog als onzinnig van de hand zijn gewezen. Een vorig jaar begonnen proef in de regio Gorinchem heeft echter aangetoond, dat computer en verstan delijke handicap wel de gelijk samengaan. Als ondersteuning bij de ken nisoverdracht aan geestelijk gehandicapten voldoet de computer uitstekend, zo bleek gisteren tijdens de presentatie stituut voor Zorg en Welzijn in Utrecht. 'Compakt' staat voor 'Computer Aktiviteiten', een landelijk project dat is opgezet om het computergebruik door mensen met een geestelijke handicap te stimuleren. De eerste resultaten in de da gactiviteitencentra in Giessen- burg, Gorcum en Vianen zijn verrassend en bemoedigend, aldus mevrouw drs. C.H. Ste- man, medewerkster van de NIZW. Reden waarom het NIZW landelijk bekendheid wil geven aan de mogelijkhe den die de computer voor de geestelijk gehandicapten in ons land blijkt te bieden. De voornamelijk uit picto grammen opgebouwde compu terprogramma's slaan erg goed aan bij de gehandicapten die bij het project zijn betrokken. De bediening ervan levert weinig problemen. Zo heeft de praktijk geleerd dat de compu ter de gehandicapten meer en aanzienlijk langer boeit dan conventionele leermiddelen als boekjes en plaatjes. Klokkijken De gebruikte programma's golden onder meer het leren klokkijken en het verrichten van eenvoudige administratie ve handelingen. Het leerni veau richt zich op de groep zo genaamde matig verstandelijk gehandicapten die een dagver blijf bezoeken. Het zijn men sen die zich doorgaans moei lijk of in het geheel niet schriftelijk kunnen uitdruk ken. In het computerprogramma hebben beeld en geluid de kennisoverdracht door middel van het geschreven woord goeddeels vervangen. Daar door kunnen ook ingewikkel der handelingen als het bak ken van cake of het wisselen van geld trapsgewijze worden geleerd. In Gorcum heeft een vrouwelijke gehandicapte op die manier in korte tijd het ad ministratieve en praktische beheer van de videotheek van het dagverblijf onder de knie gekregen, waar ze nu werk zaam is. De computer, zo wees het pro ject verder uit, heeft een gun stige uitwerking op het con centratievermogen van geeste lijk gehandicapten, niet in de laatste plaats omdat zij binnen het computerprogramma zelf gebeurtenissen kunnen beïn vloeden. Een ingebouwd belo ningssysteem maakt het moge- SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" Torenvalken gestolen uit biologisch centrum Snik Ik durf niet naar Suske \Jmh Hij zal me met herkennen 'p lal ik nu alt een meeuw b ven' Snik. Hooit meer Suike kunne speten' Sn HEE1 Mal is datDaar moet ik hel fijne van weten HAREN Uit het Biologisch Centrum in Haren zijn begin deze week 31 torenvalken gestolen. Het Biologisch Centrum is een afdeling van de Rijksuniversiteit Groningen. De val ken waren door het Centrum zelf gekweekt en werden ge bruikt voor gedragsonderzoek. Tegelijk met de diefstal van de dieren is in het Centrum een inbraak gepleegd waarbij alle diskettes inclusief kopieën met gevens van een onder zoek naar slijmvissen zijn gestolen. De onderzoekster S. Kraak heeft vijf jaar aan dit onderwerp gewerkt en kan nu voor een deel opnieuw beginnen. Of er verband bestaat tus sen de twee zaken is nog niet duidelijk. De valken kunnen levend of opgezet een paar honderd gulden per stuk opbren gen op de zwarte markt. Voor het mausoleum van Lenin op het Rode Plein in Moskou zwaait een communistische derrd, w strant met de vlag van de Sovjetunie. FOTOïeluist Inoeg i "I tie in Idoor woede heerste onder de ruim ROB VUNDERINK 10.000 pro-communistische de- monstranten die later op de morgen het Rode Plein vul- MOSKOU 'S prazdni- den. Leden en geestverwanten kom'! Het is in Rusland van het Verenigd Arbeiders- gebruikelijk -vrienden er familie, kennissen lijk om zelfstandig met het computerprogramma te wer ken. Waneer een opdracht juist is uitgevoerd, gaat er een clowntje lachen of springt er een kikkertje door het beeld. Foute handelingen worden door de computer aangegeven en bij herhaling gecorrigeerd. Een van de grote pluspunten die zijn geconstateerd, is het geduld dat een computer kan opbrengen. De computer leent zich voor eindeloos herhalen en corrigeren van een op dracht, waar personeel lang niet altijd en overal in de buurt kan zijn. Bovendien wordt de computer door ver standelijk gehandicapten niet als bedreigend ervaren, maar integendel als een neutrale, aantrekkelijke en boeiende hulp. van het communisme, hadden zich verzameld bij het grote wensen, maar wie dat gis teren deed, ter gelegen heid van de Verjaardag Leninbeeld op het Oktober- van de Grote Oktoberre- Ple'n' wTonder bove? wonder Uil- 1S deze Lenin vooralsnog aan volutie, kon in het alge- jg beeldenstorm ontsnapt. meen rekenen op een meewarig schouderopha len of een spottende blik. Het volk zonder levensmidde len voelt er niets voor om de revolutie te vieren, die volgens de meeste Russen tot de huidi ge ellende heeft geleid. De traditionele militaire para de op het Rode Plein was voor het eerst in de 74-jarige ge schiedenis van de Sovjetunie afgeblazen wegens gebleken gebrek aan succes van de re volutie. De eerste gasten op het met natte sneeuw bedekte plein waren veteranen, die in 1941, precies een halve eeuw geleden dus, aan de parade hadden deelgenomen. De Tweede Wereldoorlog was toen voor de Sovjetunie een aantal maanden oud. „Wij moeten een voorbeeld ge ven aan de jeugd", zei een van de veteranen, gevraagd waar om hij hier vandaag was geko men. „Nooit had ik gedacht getuige te zullen zijn van dit grote verval", voegde hij er spijtig aan toe. „Onze overwin ning, waar is die gebleven? Tot stof is die vergaan." Geen spijt, maar regelrechte Karikatuur Het balkon van het Lenin- mausoleum bleef leeg, daar mee het machtsvacuüm sym boliserend waardoor de Sovjet unie vandaag wordt geteisterd. Pro-communistische demon- tische Partij definitief ltsii bood, knipperden de den. stranten nauwelijks meerjrj^f de ogen: niets nieuws ondt' Op het Ljoebjankaplein, ?en kilometer van het KreJKOU vandaan, had zich buiten-tussisc hoofdkantoor van de sindijn, he mislukte augustuscoup fori óok kortwiekte KGB een ongelemd. 2000-koppige menigte v$n he( meld voor een herden „tene voor een monument voor ran r< lin-slachtoffers. Voor dit gormin schap is 7 november, het ppn" van de Oktoberrevolutie, dag van nationale zong een kerkkoor en de v< priester van de Russiscbormin thodoxe kerk gaf zijn zegqdent i he ïandel o gever meer Russen zullen w,v, verzuchtte een van de aaijraat. zigen, voordat deze der^t Jel stranten op weg gingen Vdelijk een processie door het IRussis trum van Moskou. nsie, Een aantal bedrijven en var kels in Moskou waren oje fed( ondanks de feestdag. Ook jelts daag stonden mensen in d| de voor brood. De meeste M<*0rmin van Lenin en Stalin, maar ook een karikatuur dat de hervor mingsgezinde Moskouse bur gemeester Popov van een kromme neus en een Davids ster had voorzien. Popov is van Griekse afkomst. „Laat Jazov, Janajev en jkov vrij!", stond op ander spandoek, ten teken van spijt vanwege het feit dat de coupleiders er in augustus niet in geslaagd zijn het oude systeem te doen herleven. Toeschouwers die met de de monstranten in debat gingen, zagen zich geconfronteerd met De "conferencier ZjvanJ een IJzersterk intellectueel ar- beeldde een man vanJde gument: een vuist in het ge- re generatie uiti die een j zicht- familielid uitlegt wat kwark en kaas is. Zjvanel Ook de Russische president bijzonder populair in Rusl' moest het ontgelden: hij zou bleek nu iets te wrang bezig zijn Rusland aan het het geplaagde Sovjetpublf" Westen te verkopen. Van het Er wera wel geklapt, maarlN decreet van de vorige avond, lachje kon er nauwelijks vieten bleven thuis en Hiibtie la aan de buis, die de aanhanjïieidei van de oude orde aan hetjjsche wijs hielp voor de bewe(nu m keldering van de moraal, \|omisc 's middags zond de telexend een Franse film uit waarintr deci striptease-danseres de hoof) vervulde. waarbij Jeltsin de Communis- af. (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery P DEN HAAG De Zuidhol landse Milieufederatie en Na tuur en Milieu in Overijssel zijn gisteren een campagne ge start voor preventie en herge bruik van bouw- en sloopaf val. Jaarlijks komt daar in Ne derland ruim twaalf miljoen ton van vrij; een kwart van de totale hoeveelheid afval. De helft van het bouw- en sloopafval wordt gestort of verbrand, terwijl 90 procent in aanmerking komt voor herge bruik, aldus de milieu-organi saties. Dat percentage moet in de twee deelnemende provin cies in het jaar 2000 zijn be reikt. De organisaties willen de be lasting voor het milieu door storten en verbranden van het bouw- en sloopafval terugdrin- fen door scheiding aan de ron en gebruik van milieu vriendelijke bouwmaterialen. Op de bouw/sloopplaats zou den materialen als kunststof fen, hout, metaal, karton en chemische stoffen in aparte bakken gestort moeten wor den. Hierdoor zou ook een be tere controle ontstaan op het probleem van verontreinigd zeefzand. De campagne, die twee jaar duurt, richt zich op gemeen ten, bouwbedrijven, woning bouwverenigingen en archi tecten. De aandacht gaat in eerste instantie uit naar het beleid van de gemeenten. Mo menteel heeft geen enkele ge meente in Zuid-Holland in haar bouwverordening bepa lingen opgenomen die preven tie en hergebruik voorschrij ven. Slechts 9 procent heeft dat wel gedaan in de bouw- en Sfiïï sloopvergunningen, zo uit een enquête van de Mi|( federatie. Voor Zuid-Holland is de chure 'Paal en perk aan b) en sloopafval' voor de jgg meenten samengesteld. Te| 0verv is er een video, een pforst o voor in de bouwkeet en(t moe1 vlag voor bedrijven enier(jer meenten die op de goede pan

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4