LEIDEN OMGEVING ollege: referendum oet blijven bestaan Je bent het charnierpunt ssen bestuur n ambtenaar" £cidóc Sou/m/nt Groot aantal winkeldiefjes gepakt Scepsis bij politiek over gescheiden les Rodenburgermolen slimme EHBO kit kan blijven draaien =i«idoe Sou/iont DONDERDAG 7 NOVEMBER 1991 Grote buit bij inbraak bedrijfsterrein Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Onbekenden heb ben naar nu pas bekend is gemaakt in de nacht van maandag op dinsdag een grote slag geslagen op het bedrijfsterrein van een transportonderneming aan de Magazijnweg in Alphen. De daders braken een bestelwagen open en laadden de laadruimte vol met zestig videorecorders, drie camcorders, 39 radiorecorders, vier audiosets en 15 kleurentelevi sies ter waarde van 100.000 gulden. De aangifte narn een paar dagen in beslag omdat niet zo gauw duidelijk was wat er was gestolen. De goederen waren opgeslagen in een oplegger op het bedrijfs terrein. Van drie andere opleggers werd met een mes alleen het zeil vernield. Daar viel kennelijk niets te halen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Auto door rood: Jongens geschept ALPHEN AAN DEN RIJN Twee 10-jarige jongetjes zijn gistermiddag geschept door een 42-jarige Alphense automobiliste toen zij de kruising Oranje Nassausin- gel/Van Boetzelaerstraat overstaken. De jongetjes, bei de op de fiets, hadden keurig gewacht tot het licht op groen sprong maar de auto mobiliste reed door rood. Een van de fietsertjes is met een hoofdwond overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord. LEIDEN Een relatief groot aantal zeer jonge winkeldiefjes is gisteren gesnapt in de Leidse vestigingen van V&D, de Hema en Blokker. Een 16- jarige Leidse jongen werd bij V&D gepakt toen hij een ketting wilde meenemen. Hij gaf toe de afgelopen weken zeker twin tig andere winkeldiefstallen te hebben ge pleegd. De spullen verkocht hij aan leeftijd genoten. Twee Haagse jongens van 12 en 15 jaar werden ook bij V&D aangehouden. Zij hadden voor 230 gulden aan kettingen wil len meenemen. Dit tweetal bekende ook een serie winkeldiefstallen en het kraken van telefooncellen. Twee 12-jarige Leidse jongens en een 14-jarige jongen werden bij respectievelijk Blokker en V&D aangehou den. Bij de Hema werd een 15-jarige jongen uit Wateringen gesnapt toen hij een pak huzarensalade wilde stelen. In zijn tas bleek een jas te zitten die hij eerder bij C&A had gestolen. Politiewoordvoerder D. Graveland noemt de steeds jongere leeftijd van winkeldieven verontrustend. Of de kinderen worden vervolgd is nog niet dui delijk. In eerste instantie zoekt de politie contact met de ouders. Hagenaar uit water gered OUDE WETERING Een Hagenaar is gisteroch tend om half elf door de beheerder van jachthaven De Brasem aan de Planta ge in Oude Wetering van de verdrinkingsdood ge red. De Hagenaar liep op de steiger bij de jachtha ven. Toen hij last kreeg van benauwdheidsver schijnselen, viel hij in het water en raakte hij bevan gen door de kc Motorrijder gewond bij aanrijding LEIDEN Een 19-jarige motorrijder uit Leiden is gis terochtend rond half twaalf gewond geraakt bij een aan rijding op de kruising Vale- riusstraat/Obrechtstraat. Hij verzuimde voorrang te ver lenen aan een auto, bestuurd door een 44-jarige Woubrug- genaar. De motorrijder is met een gebroken onder been naar het Diaconessen- huis gebracht. DNIQUE ROSO flDEN Het middel het referendum, om I mening onder de be- Iking over politiek hei- tte punten te peilen, (jft behouden. De bur- zullen zelf met initia len mogen komen, op |orwaarde dat zo'n voor- »1 door minstens 3700 iidenaars wordt ge- lund. schrijven burgemeester en houders in hun Referen- mota. Het college denkt het referendum een goed Idel blijft om de besluitvor- g in de gemeenteraad te ivloeden, ook al heeft het irendum van 6 maart jl. »r de vrije sluitingstijden lOOjt bijgedragen tot meer be- I Cuftkenheid bij de politiek. laatste was onder meer '244 f re6en om het experiment Twee onderzoekers van de Leidse universiteit evalueer den het referendum en kwa men tot de conclusie dat het onderwerp de mensen te wei nig aansprak en dat de burgers zich niet méér interesseerden voor politiek dan voorheen. Het enige positieve aspect aan het referendum bleek te schui len in de uitslag: een nipte meerderheid van de kiezers die zijn stem uitbracht, was te gen vrije sluitingstijden voor de horeca. Deze uitslag deed de gemeenteraad dan ook be sluiten hiervan af te zien. Afspraken Aan de gemeenteraad worden in de voorstellen grote be voegdheden toegekend. Het is de raad die bepaalt of er een referendum wordt gehouden en zo ja, waarover. Bovendien bepaalt zij zelf of ze zich iets gelegen laat liggen aan de uit slag. Bij de wet is vastgelegd dat een referendum alleen raadplegend mag zijn, wat be tekent dat de gemeenteraad niet in overeenstemming met de uitslag hoeft te beslissen. Wethouder J. Walenkamp, verantwoordelijk voor be stuurlijke vernieuwing, vindt daarom dat daarover vantevo- ren duidelijk afspraken moeten worden gemaakt. „Dan weet de kiezer ook met welk doel hij zijn stem uit brengt. De kiezer is alleen maar gebaat bij duidelijkheid". Om te voorkomen dat over elk politiek twistpunt een verzoek tot het houden van een refe rendum wordt ingediend, moeten minimaal 3745 kiesge rechtigden zich achter het voorstel scharen. Dit aantal staat gelijk aan drie raadszetels (volgens de telling bij de raadsverkiezingen van vorig jaar). Bovendien is een aantal onderwerpen uitgesloten, zoals raadsbesluiten om een rechts geding te voeren en individue le kwesties zoals benoemingen. Wijken Het college houdt in de nota ook de weg open voor een wij- kreferendum. Walenkamp heeft daarbij echter op voor hand al enkele bedenkingen: „Er zijn nauwelijks geschikte onderwerpen. Het onderwerp moet wel belangrijk genoeg zijn om er een referendum voor te organiseren, maar te gelijk moet het heel duidelijk met de wijk te maken hebben. Heb je het dan over bijvoor beeld de verkeersafwikkeling in een bepaalde straat, dan stuit je al op het probleem dat niet alleen de bewoners van die straat of wijk erbij zijn be trokken maar dat de verkeers afwikkeling een zaak is van de hele stad". De fundamentele kritiek die door de Leidse onderzoekers is geuit op de onderwerpkeuze en de vraagstelling, heeft het college zich wel degelijk aan getrokken. Bij een volgende volksraadpleging moet de raad het onderwerp goedkeuren, waarna een redactiecommissie, onder meer bestaande uit poli ticologen en een Neerlandicus, zich over de inhoud buigt. Een volgend referendum zal pas geldig zijn als het aantal stem men meer dan de helft be draagt van het aantal stemmen tijdens de laatste raadsverkie zingen. HEIDEND GEMEENTESECRETARIS LODDER: M2slll 0NIQUE ROSO eur Hi iet 256 3 MHZ) jt sock< -j, jlvolle 286-2 landmi j BPS tat 21 070-35! RAM, DOS felefooJÉ! njlDEN Vanmiddag i de politiek afscheid haar permanente fac- gedurende de afgelo- zestien jaar: gemeen- ütcretaris Bob Lodder, heeft colleges van bur- ieester en wethouders komen en gaan, ar: „In feite verander- er nooit veel. Dit colle- heeft alle kans om wel" verandering door te ,4ren". iet 1 CENNEL i.. alleé 05948- reparafcj lerd. 9-1 c legouwt 'ei lenteno 1.30 uu Nederlands staatkundig ij|eem is het onontkoombaar politici, de bestuurders, op voorgrond treden. Daar- it hebben ook de ambtena- de afgelopen jaren een ds grotere stem in het ka il gekregen, vooral doordat ils en wetgeving zo inge- keld werden dat alleen zij het naadje van de kous en. Tussen deze twee hten heeft de gemeentese- aris altijd gelaveerd. „Je t het scharnierpunt tussen tiek bestuur en het ambte apparaat. Ambtelijke voor- - len moet je naar het college Ben W kunnen verdedi- Maar omgekeerd moet je ambtenaren kunnen over- en van de politieke argu- iten van de bestuurders. Je it over en weer voor vol- ide begrip zorgen", dat woelige vaarwater, r politieke wensen en har- ealiteit dikwijls met elkaar ïn, voelde Lodder zich in element. „Je leert er de i-fekkelijkheid van politieke dpunten inzien. Ik weet of anderen er waarde aan iten, maar mijn sterre- 'i is Weegschaal. En het zit lijn karakter om zaken te- elkaar af te wegen. Iets is ns mij nooit helemaal of helemaal wit. Als ge- ntesecretaris probeer je een soort balans te zijn en allerlei krachten". aeintjes rdat Lodder in 1976 naar len kwam, had hij al erva ring opgedaan in onder meer Heerenveen, Zwolle en Alme lo. In Heerenveen en Zwolle was hij plaatsvervangend ge meentesecretaris, in Almelo zat hij acht jaar op de post van gemeentesecretaris. In die laatste standplaats fungeerde hij ook lange tijd als secretaris van de Stedenband Twente, een aanzet tot agglomeratie- overleg. Daar leerde hij dat steden allang niet meer op zichzelf kunnen functioneren maar dat ze dat temidden van andere gemeenten moeten doen. En dat kan alleen maar op voet van gelijkheid. Een agglomeratie-overleg in de vorm zoals dat zo'n twee maanden geleden werd voor gesteld door B en W of laatst nog door D66, is daarom vol gens de scheidend gemeentese cretaris bijna bij voorbaat ge doemd te mislukken. „Leiden is veel groter dan de omlig gende gemeenten, waardoor je al vlug de indruk onstaat dat de kleintjes tegen de grote v moeten opboksen. Als je het via de gemeenteraden pro beert, blijft het toch touwtrek ken. Iedereen probeert zijn ei gen belang veilig te stellen en daar is een gemeenteraad ook voor gekozen. Maar problemen die de stad overstijgen, zullen in gezamenlijkheid moeten worden aangepakt". Hij ziet dan ook meer in een totale herindeling van het ge bied. „Betrek de Raadsheren- buurt bij Oegstgeest, of de Me- renwijk bij Zoeterwoude bij voorbeeld, zodat die gemeen ten daar ook wat over te zeg gen krijgen. In omvang krijg je dan gelijkwaardiger ge meenten". In Amsterdam heeft hij gezien dat het sy steem van stadsdelen, die alle een min of meer gelijke om vang hebben, goed werkt, mits die stadsdeelraden inderdaad zeggenschap krijgen over de belangen die alleen die buurt aangaan. Collegepluche Zelf is Lodder al decennialang lid van de Partij van de Ar beid. Tussen 1966 en 1976 was hij voor die partij lid van de Provinciale Staten in Overijs sel, waar hij het ook schopte Gemeentesecretaris Lodder: „Een zekere mate van afstandelijk heid heb je nodig". FOTO: TEJO RINGERS tot fractievoorzitter. Hij ont kent dat het lidmaatschap van een partij, die al sinds jaar en dag deel uitmaakt van het Leidse college, zijn onafhanke lijke functioneren heeft be moeilijkt. „Als secretaris moet je even goed toegankelijk zijn voor de PvdA als voor andere partijen". Ondanks zijn overtuigd soci aal-democratische signatuur is hij van mening dat zijn partij in Leiden na al die jaren colle gepluche wel toe is aan de har de banken van de oppositie. „In 1972 bestond het college uit vijf PvdA'ers en een D66'er. In 1974 veranderde dat en dat is naar mijn idee heel goed geweest. Leiden kampte toen met veel problemen, bij voorbeeld op het gebied van stadsvernieuwing, en het was nodig dat er tegenstellingen ontstonden. Dat dwingt een college tot het formuleren van prioriteiten, dan moet er geko zen worden wat belangrijk is en wat minder belangrijk. Het nadeel dat kleeft een college zoals het nu bestaat, is dat er teveel compromissen moeten worden gesloten. Daardoor weet de kiezer nauwelijks meer waar de PvdA voor staat. Het CDA heeft te lang in de oppositie gezeten, maar het mocht eens tijd worden dat de PvdA in de oppositie komt. De partij is dan in staat scherper voor haar eigen meningen op te komen. De PvdA heeft wel gepoogd om grenzen te stellen: maximaal vijftien miljoen voor de stationsplannen, maximaal vijf miljoen extra inkomsten uit de onroerend goedbelas- ting, maar ik vraag me af of dat voldoende is om aan de kiezer een eigen standpunt d'.idelijk te maken". Ballonnen voor GOKL Drieënveertig ballonnen stegen gistermiddag met moeite om hoog bij het nieuwe kantoor van de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden. Aller minst symbolisch voor de snel le groei van de overkoepelen de stichting, die even zoveel Leidse organisaties omvat. Ex-wethouder en voortrekker van de kinderopvang in Lei den, Henriëtte van Dongen, nam gisteren graag de moeite om haar burelen bij het minis terie van onderwijs te verlaten voor een toespraak in het Kijk- huis. Zelf had Van Dongen tien jaar geleden nog alle moeite de toenmalige politieke partij en mee te krijgen in haar strijd om de kinderopvang van de grond te tillen als aanzet voor de vrouwenemancipatie. Dat is nu anders. De gemeente subsi dieert fors, het aantal kind plaatsen groeit explosief, wachtlijsten krimpen onver wacht snel in. Alleen aan de maatschappelijke waardering ontbreekt het nog volgens Van Dongen, die meent dat veel te weinig mannen in de opvang werkzaam zijn en dat er te slecht wordt betaald. Maar ook hier keert het tij: de economi sche noodzaak om vrouwen in het bedrijfsleven en bij de overheid in dienst te nemen werpt vrucht af. Charlotte directrice van de COKL, wil vooral dat de woningbouwverenigingen in Leiden zich meer rekenschap geven van de grote schaarste aan bruikbare panden in de stad. Daar zou al vroegtijdig bij bouw- en inrichtingsplannen rekening mee moeten worden gehouden. Behalve gebrek aan ruimte om nieuwbouw neer te zetten, zijn er ook nauwelijks panden die doelmatig kunnen worden verbouwd. FOTO: WIM VAN NOORT ADVERTENTIE Goede raad van een man die zestien jaar langs de zijlijn van de Leidse politiek heeft ge staan, en met die standplaats heel gelukkig was. „Ik vind het heel plezierig om met al lerlei mensen om te gaan. Maar van nature heb ik toch een soort reserve jegens ande ren, ik blijf liever enisgzins op een afstand. En een zekere mate van afstandelijkheid heb je in deze functie gewoon no dig. In die zin is het wel een wat eenzame positie: je bent geen bestuurder, maar ook geen gewone ambtenaar". Ondanks alle komende' en gaande politici, heeft Lodder gemerkt dat de sfeer binnen een college weinig is veran derd gedurende de afgelopen jaren „Nieuwelingen passen zich aan. Ze zien hoe hun voorganger het heeft gedaan, en pakken het op dezelfde ma nier aan, ook omdat de colle ga's het niet anders gewend zijn". Maar nu het college van burgemeester en wethouders sinds de laatste raadsverkie zingen, de schouwburgaffaire en nieuwe werkkringen ingrij pend is veranderd van samen stelling, acht Lodder de tijd rijp voor een grootscheepse verandering, en daarmee doelt hij niet alleen op de interne reorganisatie van het gemeen telijk apparaat. „Vrijwel ieder een is nieuw, alleen Hans de la Mar zit er al zo'n vijf en een half jaar. Maar Hennie Koek is bijvoorbeeld pas in juni aange treden. Dit college heeft de kans om dingen echt anders te doen, zonder te worden gehin derd door gebruiken van vroe gere collegeleden". Lodder ontving v^nmiddajg voor zijn jarenlange toegewij de inzet voor de gemeente de Jan van Houtpenning. LEIDEN CDA, VVD en SP bleken gisteravond in de commissievergadering over emancipatie niet bij ster enthousiast om in Lei den te experimenteren met gescheiden klassen voor jongens en meisjes. Het voorstel om te experimen teren met 'seksegescheiden on derwijs' staat genoemd in de nota Meidenbeleid. Daarin worden suggesties gedaan om de achterstand van meisjes in te halen, suggesties die betrek king hebben op vrijwel alle beleidsterreinen. SP'er T. van Houten maaide veel gras voor de voeten van enkele collega raadsleden weg met de opmer king dat hij twijfels had over de effectiviteit van het ge scheiden les krijgen. „De expe rimenten die er tot nu toe mee zijn geweest, tonen verschil lende uitkomsten". Ook het CDA vroeg zich, bij monde van H. Kruijt, af of seksege scheiden groepen wel een juis te keuze zou zijn. En als het al zou gebeuren, wil het CDA het beperken tot bijvoorbeeld de exacte wetenschappen en in formatica, waar vrouwen en meisjes een duidelijke achter stand hebben De VVD sloot zich volledig bij de kritiek aan D66 miste in het hele stuk de financiële onderbouwing en wilde wel graag weten hoe wethouder Koek van plan was om al deze mooie voornemens uit te voeren. Groen Links was de enige partij die zonder meer achter de nota stond. R. van Schreven drong zelfs aan op meer haast bij de invoering van het experiment. Ondanks alle kritiek wilde wethouder H. Koek toch vast houden aan het experiment voor gescheiden les, dat vol gens het stappenplan in het schooljaar 1992/93 moet wor den doorgevoerd, in overleg met de scholen. „De landelijke ervaringen hiermee nodigen wel uit tot voortgang", aldus de wethouder. Het gehele Mei denbeleid moet volgens Koek nog bij alle directies voet aan de grond krijgen. Veel wordt verwacht van gerichte voor lichting over de mogelijkhe den die meisjes nog vaak on benut laten, zoals het volgen van technisch onderwijs. Maar ook de bedrijven zullen een handje moeten helpen, terwijl ook het sociaal-cultureel werk in onder meer club- en buurt huizen een belangrijke rol krijgt toebedeeld. II I LEIDEN De Rodenbur germolen nabij de Ka- naalweg/Lorentzkade kan blijven draaien. De ge plande vrije sectorwonin gen in de directe omge ving worden tien meter verderop gebouwd. Dat geeft volgens de gemeente voldoende wind in de wieken. De gemeente moest tot drie maal toe haar bouwplan bij stellen na klachten van omwo nenden, de molenaar en twee provinciale commissies. Even als de molenaar vinden de provinciale deskundigen dat de molen, toch al verdrongen achter iepen en huizen, een verdere aantasting van het windveld niet kan verdragen Dat zou de windmolen, on langs gerestaureerd en weer draaiende gemaakt voor 50.000 gulden, degraderen tot een in ferieur deel van het stadsmeu- bilair. Wethouder Van Rij kon ten slotte niet anders dan het bouwplan inkrimpen. Aanvan kelijk met twee woningen, maar dat leverde de molen on voldoende lucht op. Meer kon niet volgens Van Rij, die de bouwkosten niet kan betalen als er nog meer huizen uit het plan moeten verdwijnen. De provinciale deskundigen hou den echter vast aan een af stand van honderd meter tus sen de eerste bebouwing en de molen. Van Rij heeft nu een plan in gediend waarin hij de eis van de deskundigen 'nuanceert' tot een afstand van zeventig me ter. Bovendien worden de wo ningen die het meest dichtbij staan geen drie maar twee bouwlagen hoog door het dak terras te schrappen en worden ze gebouwd ten noorden van de molen in een weinig heer sende windrichting. „Het be lang van de molen moet niet worden overdreven, maar af gewogen tegen de noodzaak van stedelijke verdichting en een zo nuttig mogelijk gebruik van de grond", meent Van Rij, die vindt dat de molen geen duidelijke taak heeft en daar om niet optimaal hoeft te functioneren. Met het nieuwe plan komt Leiden volgens de wethouder voldoende tegemoet aan de deskundigen, die de gemeente in de problemen brachten door een vergissing: zij hadden op de bouwtekeningen de afstand tussen de woningen en de mo len wat al te gunstig ingeschat. De plannen worden vanavond besproken door de Leidse poli tieke partijen in Het Gulden Vlies aan de Breestraat, aar vang 21.15 uur. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Straat: I Postcode/plaats: Telefoon: [voor tontrol» bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de EHBO-kit naar: I Naam: I ZI I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar de I Leidse Courant^ antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag |NZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9