t lespoten of onbespoten, dat moet de vraag zijn i BINNENLAND Heerma wil betere controle op huursubsidie Bril wordt overbodig voor veel jonge volwassenen Kamer wil meer geld voor wegen Harde opstelling Industriebond bij overleg ziekteverzuim 1991 jk"1* Qowtounl DONDERDAG 7 NOVEMBER 1991 mstreden fouillering oorlopig opgeschort inferenti chaduw EN HAAG De behandeling van het om- [treden wetsvoorstel van minister Hirsch Ballin justitie om opsporingsambtenaren de be- 'oegdheid te geven anonieme verdachten van lichte vergrijpen ter identificatie te fouilleren, voorlopig opgeschort. De regeringsfracties 'vdA en CDA kwamen dit gisteren overeen, er het voorstel dreigden politieke problemen ontstaan omdat een meerderheid in de Twee- Kamer van PvdA, D66 en VVD het voorstel zijn huidige opzet te ver vindt gaan. De flinpDA-fractie echter steunt het voorstel van vijandiïaar »eigen" minister wel. Het voorstel zal nu ^edio volgend jaar opnieuw aan de orde ko- len bij de behandeling van het wetsvoorstel invoering van een beperkte identificatie- ilicht. Het kabinet beraadt zich nog op de in- dit voorstel. bejr CDA nu ook voor bemoeienis Kamer Bosio-onderzoek DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Ka mer zal dinsdag vrijwel zeker haar steun geven aan het voorstel van Groen Links een Kamercom missie in te stellen die een onderzoek naar de Bo- sio-affaire op de rails moet zetten. Woordvoerster Soutendijk gaf gisteren in de Kamer aan zich over de streep te hebben laten trekken door de PvdA. De regeringspartner van het CDA wilde alleen meedoen met onderzoek, op voorwaarde dat de rijksrecherche eerst de gang van zaken nagaat die in 1985 resulteerde in de inbeslagneming van een container met marihuana. Die stond op naam van de Franse ondernemer Bosio. Minister Hirsch Bal lin (CDA) van justitie zal nu de rijksrecherche op dracht geven tot een strafrechtelijk onderzoek. De gaat zich tot Kerstmis bezighouden i de stukken de Bosio- ?n goed' dankef Tot 1993 bentazon in Gouds drinkwater GOUDA Het leidingwater van Gouda en omgeving blijft zeker nog tot 1993 verontreinigd met het onkruid bestrijdingsmiddel bentazon. Volgens de gemeente Gou da en het waterleidingbedrijf voor Gouda en omgeving bestaat er geen gevaar voor de volksgezondheid. Dat bentazon in het drinkwater van Gouda zit is een kwes tie van overmacht, aldus het drinkwaterbedrijf. Al eerder was bekend dat deze kankerverwekkende stof in het drinkwater van Gouda en omgeving voorkomt. In een station van het waterleidingbedrijf bij Bergam bacht is toen een filter aangebracht om het spul er uit te halen. Maar de druk van het leidingnet bleek te groot voor het filter. Daarom moet er een nieuwe in stallatie worden gebouwd. Deze werkzaamheden zijn inmiddels begonnen en het duurt ongeveer twee jaar voordat het nieuwe filter klaar is. De gemeenteraad van Gouda is met deze oplossing akkoord gegaan. Vertrouwensartsen vertrouwen provincies niet UTRECHT De Bureau's Vertrouwensartsen vrezen voor hun voortbestaan wanneer zij per 1 januari 1994 geld moeten krijgen van de provincies. Volgens het landelijke bureau in Utrecht zijn er nu al provincies die hebben duidelijk gemaakt geen geld te willen be steden aan vertrouwensartsen. Vanaf 1 januari 1992 sluist het ministerie van WVC de subsidies voor de elf bureau's vertrouwenartsen door naar de provincies. Deze zijn verplicht de bedragen aan de vertrouwens artsen te besteden. Per 1 januari '94 krijgen de provin cies zeggenschap over het geld van WVC en vreest het Landelijke Bureau Vertrouwensartsen dat diverse bureau's in het land geen subsidie meer krijgen. „Wij ontvangen nu al signalen vanuit provincies dat men het nut van vertrouwensartsen niet inziet", aldus een woordvoerder. Het Landelijke Bureau Vertrouwens artsen heeft minister d'Ancona gevraagd vast te hou den aan het beleidsplan, waarin staat dat de subsidies tot 1996 via WVC zullen worden verstrekt. Nederland zevende op technologielijst DEN HAAG Op de wereldranglijst van we tenschap en technologie staat Nederland op de zevende plaats. Nederland staat nummer twee als alleen naar de twaalf landen van de Euro pese Gemeenschap wordt gekeken. Dit schrijft minister Andriessen van economische zaken aan de Tweede Kamer, die schriftelijk 158 vra gen had gesteld over diens begroting voor 1992. De Kamer vindt dat Nederland relatief laag ge klasseerd is op dit terrein. Andriessen lijkt het daar niet mee eens te zijn, hoewel hij toegeeft dat er de laatste tijd op technisch gebied te wei nig hoog opgeleide 'mensen zijn. De ranglijst komt tot stand door te kijken naar wat bedrij ven uitgeven aan research en ontwikkeling, hoeveel patenten er in een land worden gede poneerd en hoeveel wetenschappers er zijn. as het tj da jarei alestijn dan :mber, Spj ende iders dógWOLLE Een groot lekkere dampende rdenaaiiutspot. Er zijn talloze nensen die het water in teeds h?e mond loopt, wanneer Ik te orfe met de winter voor de vadejleur aan dit oer-Neder- de Palejandse gerecht denken, hen ongaar deze stamppot van voor Jvortelen, uien en aardap- -O-Palepelen zou nog vaker be niet lafeid moeten worden met legatieljngrediënten die onbespo- zijn. Dat vinden tal officië^an organisaties die mee- PLO-Pjloen aan de actie 'Gif ge- loeg gespoten'. Ook voor- itanders van de biolo- t gedaaf^sc^"^ynam^sc^e voec^ing r de do!even actie hun zegen. die hm de consumenten bewuster mok maken van wat zij op hun wendt lord scheppen is een reeks or de bezdanisaties met de actie begon- massa)en- Vereniging Milieude- T ensie, de stichting Natuur en Jlilieu, de Aktie Strohalm, de leren lr0nsumentenbond, de Alter- latieve Konsumentenbond, let Konsumenten Kontakt, De Alle^eme ^arde en de Neder- "andse Vereniging van Huis- aan d rouwen wijzen erop dat er in feiLarlijks 18,5 miljoen kilo be- wil nifcrijdingsmiddelen op de Ne- it 7oudiei"landse gewassen terecht t :omt en dat de drie hutspot- ngrediënten bovenaan de lijst n in eitaan van bespoten gewassen, erkte apeze actie heeft in elk geval 1-akkocie zegen van de Biologisch Dynamische Vereniging, die por het opzetten ervan ook jeraadpleegd is. De biologisch- nog laijynamische landbouw vindt eldra glaar oorsprong in het werk rzoeninpn Rudolf Steiner, de grond- pgger van de antroposofie. Wij vinden het een goede aak om de mensen duidelijk fe maken wat ze eigenlijk jten", bevestigt B. Rip van de lereniging, die zich bezig loudt met de bevordering van liologisch-dynamische land- puwmethodes. „Je kunt roenten en aardappelen im- ners nog altijd onderverdelen h twee soorten: bespoten en inbespoten'. De biologisch-dy- amische landbouw gebruikt Door de actie Gifpieper ging de consument vragen om onbespo ten aardappelen, de actie Gif genoeg gespoten moet hetzelfde effect hebben voor groenten. foto: sp produkten zijn mede door de kleinschalige verbouwing duurder dan de groenten en aardappelen van de gangbare tuin- en akkerbouw. Veel con sumenten zullen de prijs van onbespoten voedsel nog altijd te hoog vinden, hoewel Rip opmerkt dat het met die prijs echt wel meevalt. De bestrijdingsmiddelen die in de land- en tuinbouw worden gebruikt betekenen namelijk een belasting voor het milieu. „De kosten van de gangbare landbouw worden afgewenteld op het milieu. Als je het schoonmaken van de grond zou doorberekenen naar de consument zouden ook de be spoten groenten duurder wor den. Onbespoten groenten zijn niet te duur, bespoten is te goedkoop', concludeert Rip. De biologisch-dynamisch land bouw is weliswaar milieu vriendelijker dan de liefst geen bestrijdingsmidde len en zo nodig strikt biologi sche teeltbeschermingsmetho- Draagtas Rip vergelijkt het initatief het liefst met de actie zoals die is gevoerd tegen de plastic draagtas, die werd ingezet on der het motto 'Neem je eigen tas mee'. Rip: „Voorheen kreeg je spullen vaak in een plastic tas mee, tegenwoordig wordt vaak al gevraagd of je wel een tasje wilt. Daar moet het ook naar toe met groenten. Dat er gevraagd wordt: Wilt u bespoten of onbespoten?". Nederland telt op het moment een kleine vijfhonderd bedrij ven waar biologisch-dynami- sche gewassen verbouwd wor den. De gezamenlijke opper vlakte van die bedrijven be slaat 0,4 procent van de totale land- en tuinbouwgrond. De tionele, maar het toepassen van bestrijdingsmiddelen heeft geen aantoonbare schadelijke gevolgen bij de consumptie. M.J. Sticht van Thans van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding zegt dat er op voe- dingskundige gronden geen winnaar valt aan te wijzen. De hoeveelheid resten die er na het gebruik van bestrijdings middelen op de gewassen ach terblijft, is in Nederland on derworpen aan een strenge controle, die wordt uitgevoerd door de Keuringsdienst van Waren. Sticht van Thans: „Dat is de wetenschappelijke opvat ting, maar een andere zaak is natuurlijk hoe de consument erover denkt. Als mensen bio logisch-dynamisch voedsel willen, is dat hun vrije keus en dat is een goede zaak". Gifpieper Dat het gebruik van biolo gisch-dynamisch voedsel in middels niet meer beperkt is tot de groep van 'geitenwollen sokkendragers', mag wel blij ken uit het gegeven dat zak ken met aardappelen, waarop de onbespoten herkomst dui delijk staat vermeld, zelfs al in menige supermarkt te koop liggen. Dit resultaat is voor een belangrijk deel te danken aan de vorig jaar gevoerde ac tie Gifpieper, die erop was ge richt de consument bewust te maken van het feit dat hij kan kiezen: bespoten óf onbespoten aardappels. Ook voor groenten hoeft de klant niet meer naar kleine biologisch-dynamische of eko-winkeltjes op de hoek. Groentehandelaren bieden vaak al dezelfde keuze en dat is volgens Rip en Sticht van Thans een belangrijk winst punt. Het succes van Gifpieper geeft degenen die de biologisch-dy namische landbouw een warm hart toedragen vertrouwen in het welslagen van 'Gif genoeg gespoten'.. De consument moet in elk geval de mogelijkheid krijgen een keuze te maken tussen op alternatieve of op gangbare wijze verbouwd voedsel. Maar als de klant nu niet voor onbespoten voeding kiest, bijvoorbeeld omdat hij deze deze te duur vindt?. „Dan kiest men in elk geval be wust", meent Rip. Onder het motto 'Bevries de huren' hebben tweehonderd vertegenwoordigers van huurdersorganisaties gisteren op het Binnenhof in Den Haag gedemonstreerd tegen de huurverhoging en de inperking van de huursubsidieregeling. B foto: milan konvalinka DEN HAAG Staatssecreta ris Heerma van Volkshuisves ting wil de controle op de uit gaven voor individuele huur subsidie verder verscherpen. De gegevens van personen die huursubsidie ontvangen zullen beter op hun juistheid worden getoetst. Ook zal vaker vooraf worden gecontroleerd. Heerma heeft dit vandaag aan de Tweede Kamer laten weten bij de voortzetting van het de bat over zijn begroting. CDA- kamerlid Koetje liet eerder deze week weten zich zorgen te maken over het misbruik van huursubidie. Heerma heeft de controle daarop al eerder aangescherpt. In 1989 leverde dat een bedrag van ruim vijftig miljoen gul den op. Op het ministerie be staat overigens niet de indruk dat op grote schaal doelbewust gefraudeerd wordt met de huursubsidieregeling. Als er teveel wordt uitgekeerd, komt dat meestal door laksheid of Op dit moment krijgen circa 950.000 mensen huursubsidie. Dat kost het rijk bijna twee miljard gulden per jaar. Heer- ma verwacht dat die uitgaven met 5 procent per jaar zullen stijgen. Lange file op A4 na kettingbotsing AMSTERDAM Een ket tingbotsing tijdens de ochtend spits op de A4 ter hoogte van de Schipholweg, heeft een groot deel van de ochtend voor een grote verkeerschaos gezorgd. De file in de richting Den Haag-Amsterdam bereik te in de loop van de ochtend een lengte van ongeveer 30 ki lometer. Bij de aanrijding waren vol gens de politie Haarlemmer meer in totaal 20 auto's be trokken. Zeven mensen raak ten licht gewond. De botsing ontstond, aldus de politie, doordat enkele automobilisten in een slip raakten toen er plotseling werd geremd. LASER SLIJPT EEN LAAGJE HOORNVLIES AF advertentie IOGE KWALITE Winkeldief gereanimeerd CHIEDAM Een winkeldief in een grootwinkelbedrijf in nie een(chiedam is gisteren bij zijn arrestatie zodanig buiten bewustzijn i eraakt dat hij moest worden gereanimeerd. M van d len veiligheidsbeambte had de 35-jarige man op diefstal betrapt hef), H. E n vvilde hem staande houden. De verdachte gedroeg zich daar- ij echter dermate agressief, dat een voorbijganger de veilig- eidsman te hulp schoot. Samen slaagden zij er in, de man tegen e grond te werken. Toen kort daarna de politie arriveerde, onstateerden de agenten dat de verdachte geen tekenen van le- en meer vertoonde. Pas na reanimatie kwam de hartslag weer p gang. De winkeldief is daarna met spoed op de afdeling in- ensive care van het Schieland-ziekenhuis opgenomen. Zijn toe- i- tand is nog steeds kritiek. DEN HAAG Een ka mermeerderheid van CDA en VVD wil meer geld voor wegenaanleg, nu de Europese eenwor ding leidt tot een scherpe toename van het (vracht verkeer. Dit bleek giste ren tijdens de eerste dag van het kamerdebat over de begroting van Verkeer en Waterstaat. „Er zijn meer wegen nodig, want het is een illusie te den ken dat al het extra vervoer in Europa alleen over het water en spoorrails lopen", betoogde VVD-kamerlid Jorritsma. Ook het CDA is die mening toege daan. Volgens Roosen-Van Pelt moeten met name de ach terlandverbindingen naar Duitsland versneld worden ge realiseerd. D66-kamerlid Wolffensperger sprak in dit verband van „onheilspellende prognoses". De suggesties van CDA en VVD hebben overi gens nog geen gevolgen voor de begroting van 1992. Veel bedenkingen heeft de Tweede Kamer op het recente akkoord van het ministerie met het stads- en gewestelijk vervoer over de nog open staande subsidiekorting met 102 miljoen gulden. Om het gevaar van extra tariefsverho gingen voorlopig af te wenden hebben de openbaar-vervoer bedrijven toegezegd naar extra efficiencyverbeteringen te zoeken. Maar alle grote fracties lieten gisteren weten te betwijfelen of dat zal lukken. „Waar wil len de vervoerders het geld vandaan halen?", vroeg Jor ritsma zich af. Wolffensperger (D66) constateerde: „Het is in feite kiezen tussen twee kwa den: tariefsverhoging óf ver lies van kwaliteit". Van Gijzel (PvdA) bekende „geen warme gevoelens" van het akkoord te krijgen. PvdA en D66 willen in een motie voorstellen de subsidie- korting van 102 miljoen gul den ongedaan te maken. Het benodigde geld zou geput kun nen worden uit een reservepo tje dat het ministerie nog heeft voor de introductie van een OV-kortingskaart voor auto mobilisten (de zogeheten 'com- bikaart'). Onduidelijk bleef gisteren of het CDA dit voor stel zou willen steunen. NIJMEGEN Veel bij ziende jonge volwassenen zullen in de nabije toe komst hun bril ofi contact lenzen in de vuilnisbak kunnen gooien. Dat heeft prof.dr. A. Deutman, hoofd van de afdeling oogheelkunde van het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud (AZN) gistermorgen ge zegd. Deutman gaat in ja nuari als eerste in Neder land beginnen met de zo genaamde 'excimer-laser- therapie'. r-laser die onge veer een miljoen gulden kost slijpt een laagje van het hoornvlies af, waardoor de bijziendheid in 90 procent van de gevallen kan worden opge heven. De ingreep gebeurt po liklinisch onder plaatselijke verdoving. De patiënt krijgt een drukver band en heeft één tot twee da gen behoorlijk veel pijn. Daar na is het gezichtsvermogen meestal weer helemaal nor maal. „De leesbril blijft trou wens wel gewoon bestaan, want dat komt doordat de lens bij ouder worden minder flexi bel wordt. Dat kan met laser stralen niet worden verhol pen", zo waarschuwt Deut- r-lasertherapie is voornamelijk een cosmetische ingreep en wordt daarom niet door ziekenfonds of particulie re verzekeraars vergoed. Een behandeling zal, verwacht Deutman, vierduizend gulden gaan kosten. Mensen die een dubbele bij- of verziendheid hebben betalen ook het dubbe le. De enkelingen die een me dische indicatie voor de nieu we therapie krijgen, zullen wel een (gedeeltelijke) vergoe ding ontvangen denkt Deut- De Nijmeegse professor heeft grote verwachtingen van de therapie, die onder meer in Zweden, Noorwegen, Duits land en de Verenigde Staten al op grote schaal wordt toege past. „Het is de ideale oplos sing voor iedereen die last heeft van het dragen van een bril bij bijvoorbeeld sport of toneelspelen. Of voor mensen die contactlenzen niet verdra gen. De resultaten van de the rapie lijken blijvend goed te zijn, alhoewel in sommige ge vallen een vertroebeling van het hoornvlies optreedt. Dat kan echter na zes maanden met excimer-laser worden verholpen", aldus Deutman. Deutman hoopt dat de exci mer-laser binenkort de radiale keratotomie (insnijden van het hoornvlies met een diamant mes om het gezichtsvermogen te verbeteren) zal verdringen. •„Dat heeft maar in enkele ge vallen hetzelfde gunstige re sultaat. Wij zijn er in het AZN nooit aan begonnen. We heb ben patiënten die naar België zijn gegaan voor deze therapie die er afschuwelijk aan toe zijn; die zelfs blijvend blind zijn geworden". In eerste instantie zullen in het AZN mensen tussen de 18 en 30 jaar met een bijziendheid van -1 tot -6 geholpen worden. Volgens Deutman zullen ech ter al vrij snel ook verziend heid en sterkere oogafwijkin gen verholpen kunnen wor den. Kinderen, wier hoorn vlies nog groeit, zullen in de toekomst eveneens in aanmer king komen voor excimer-la ser. De professor verwacht dat de excimer-laserapparaten spoedig ook door andere zie kenhuizen in Nederland aan geschaft zullen worden. ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON UTRECHT De Industriebond FNV zal niet accepteren dat werknemers bij ziekte vrije tijd of geld moeten inleveren. „Op gebouwde rechten mogen niet worden aangetast", zei een woordvoerster van de bond gisteren na afloop van de bonds raadsvergadering in Nunspeet. Daarmee heeft het standpunt van de grootste FNV-bond in de marktsector zich daags voor de ondertekening van de aanbeve ling van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties over bestrijding van het ziekteverzuim danig verhard. In de aanbeveling is onder meer sprake van „arbeidsvoorwaardelijke stimulansen" die het ziekteverzuim moeten verminderen. De Industriebond legt die stimulansen vooral in „positieve zin" uit. Zo valt volgens de woordvoerster te denken aan extra vrije dagen bij vermindering van het ziekteverzuim en aanpassing van de werkroosters. Met name de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf stellen als absolute voorwaarde dat werknemers bij ziekte geld of vrije tijd moeten inleveren. Met hen onderhan delt de Industriebond volgend jaar over een nieuwe cao voor de metaalnijverheid. De bondsraad van de Industriebond keurde gisteren tevens het arbeidsvoorwaardenbeleid, zoals voorgesteld door het bondsbe- stuur, goed. Over de gewenste loonsverhoging van 4,5 procent bestond geen verschil van mening. Dat was anders met de voorgestelde arbeidstijdverkorting. Het bestuur streeft naar een gemiddelde werkweek van 36 uur over vier jaar. Veel leden hebben daar bedenkingen tegen, omdat er vaak problemen ontstaan bij herbezetting en de werkdruk toe neemt. net als het inlenen van arbeidskrachten van buiten de bedrijven. Niettemin ging de bondsraad met het bestuursvoorstel akkoord.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3