£cidóe Sou^ont NAVO waarschuwt Sovjetunie tegen kernwapendreiging Liedje MUSEA J Europese aanpak van milieu problemen steeds moeilijker CDA: impasse rond plan-Simons houdt aan Lagere gaspri js scheelt gezin ruim 35 gulden 14 Dagen Gratis DONDERDAG 7 NOVEMBER 1991 Tl MuseumladdeR 24 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN Hervormde Vrouwen Dienst niet voor carweitjes in de kerk' Nobelprijs-winnares mag Myanmar verlaten NEW YORK Nobelprijs-winnares Aung San Suu Kyi, die in Myanmar (het vroegere Burma) onder huisarrest leeft, is in goede gezondheid en mag het land verlaten indien zij besluit in balling schap te gaan. De Myanmarese VN-ambassadeur heeft dit gisteren tegen secretaris-generaal Perez de Cuellar gezegd, nadat deze hem had ontboden om opnieuw op humanitaire gronden te verzoeken de vrijheid van Aung San Suu Kyi te herstellen. De VN wil dat Aung San Suu Kyi haar familie mag bezoeken. Perez had een dergelijk beroep op de Myanmarese autoriteiten al eerder gedaan na dat Aung San Suu Kyi de Nobelprijs voor de vrede 1991 had toegekend gekregen. Perez maak te gewag van de wijdverbeide ongerustheid over haar lot en haar gezondheid, vooral nadat een VN-gezant onlangs haar niet mocht bezoeken. Twee aanhoudingen dodelijke steekpartij Leiden Feyenoord en Ajax ronde verder LEIDEN Twee in Leiden woonachtige mannen van 27 en 45 jaar zijn gisteren aange houden op verdenking van het neersteken van de 35-jarige Leidenaar Willem Cornelisse. Cornelisse werd in de nacht van 11 op 12 ok tober neergestoken bij de Bosrode en over leed enkele uren later. De twee verdachten wordt moord, c.q. doodslag ten laste gelegd. De beide verdachten en nog een derde man waren gisteren door de politie opgeroepen om te worden ge hoord. Hun verklaringen waren aanleiding om ze op het politiebureau, waar ze vrijwillig heen waren ge gaan, aan te houden. Politiewoordvoerder D. Grave- land kon vanmorgen nog niet zeggen of ze ook een bekentenis hebben afgelegd. Wel is er inmiddels iets meer duidelijkheid over de motieven voor de steek partij, die aanvankelijk volstrekt duister waren. Cor nelisse had de bewuste avond een café bezocht aan de Nieuwe Beestenmarkt. Voor hij naar huis ging zou hij een ruzie hebben gehad, waarover is nog onduidelijk. De steekpartij zou een soort afrekening zijn geweest. Een 25 personen sterk regionaal rechercheteam is be last met het onderzoek naar de steekpartij. Het team onderzocht ruim 450 verklaringen en tips hetgeen leidde tot het verhoor van 97 mensen. Aanvankelijk leek het onderzoek weinig resultaat te hebben. Reden om een oproep te doen in een televisieprogramma, waarin ook een fiets te zien was die op de plaats van de steekpartij werd gevonden. Ook is een beloning van 25.000 gulden uitgeloofd. Na de televisie-uitzen ding kwamen tien nieuwe tips binnen. Het is nog niet duidelijk of de uitgeloofde beloning daadwerkelijk zal worden uitgekeerd. DEN HAAG Ajax en Feyenoord zijn de enige twee overge bleven Nederlandse voetbalclubs in de strijd om de diverse Eu ropa Cups. Landskampioen PSV werd gisteravond in de tweede ronde op pijnlijke wijze (2-0) uitgeschakeld door het Anderlecht van de Haagse trainer Aad de Mos; FC Utrecht kon het niet bol werken tegen Real Madrid. De nieuwe werkgever van Leo Beenhakker won ook de return: 1-0. Ajax won de in Düsseldorf afgewerkte „thuiswedstrijd" tegen Rot Weiss Erfurt met 3-0. De gevreesde rassenrellen bleven uit, maar voor de aanvang van het duel kwam het tot ongeregeldhe den in de plaatselijke café's. Feyenoord kwam tegen het Zwitserse Sion niet verder dan een tweede 0-0 en ook een verlenging bracht geen uitkomst. Pas de laatste van een serie van vijf strafschoppen hielp de Rotterdam mers naar de derde ronde van de Europa Cup II-strijd. Morgen middag wordt de loting verricht voor de volgende wedstrijden, die voor 27 november en 11 december op het programma staan. Pagina 13: Seizoen mislukt i PSV. LEIDEN OMGEVING Leiden behoudt referendum Gérard Lemaitre (55): „Je kunt toch ook dansen zonder hoge sprongen" ROME De Amerikaan se president George Bush en de andere leiders van de NAVO-landen zullen tijdens de NAVO-top in Rome, die vandaag en morgen wordt gehouden, een speciale verklaring aan de Sovjetunie wijden. In de verklaring wordt de Sovjetunie opgeroepen te waken tegen een verdere verspreiding van kernwa pens. De NAVO-landen vrezen dat de Sovjet-republieken aparte kernmachten gaan vormen. In de verklaring - een initiatief van de Verenigde Staten - worden de historische veran deringen in de Sovjetunie ver welkomd en biedt de NAVO de voormalige vijand aan de betrekkingen aan te halen. Bo vendien wordt gevraagd om het Sovjet-volk zijn eigen toe komst te laten bepalen. Bestuursorganen moeten op democratische wijze worden gekozen. De NAVO-leiders dringen daarnaast aan op hef respecte ren van bestaande grenzen. Grenswijzigingen mogen al leen worden doorgevoerd met internationale instemming. De Westerse leiders bieden de Sovjetunie aan te helpen de fensiemateriaal geschikt te maken voor burgerlijke doel einden. Het Sovjet-volk mag op humanitaire hulp van het Westen rekenen gedurende de tumultueuze veranderingen in het land. Pagina 5: Verdi's Rigoletto luidt NAVO-top in Struikeling Prins Bernhard (links) gadegeslagen door dirigent Bernard Haitink, lijkt hier te dansen. In werkelijkheid corrigeert de prins een strui keling bij het verlaten van het podium in het Paleis op de Dam in Amsterdam, waar hij gisteravond de Erasmusprijs uitreikte aar Haitink. Pagina 12: Bernard Haitink blij met herstelde contact met Concertgebouworkest. Exporteurs: Maij moet Franse wegen vrijmaken NST/RTV DEN HAAG De Algemene Nederlandse Bond van Groen te- en Fruitexporteurs heeft minister Maij (Verkeer) ge vraagd actie te ondernemen tegen de blokkades van vrachtwagenchauffeurs in Frankrijk. Maij zou bij de Franse regering herstel van de vrije doorgang op de autowe gen moeten „vorderen". Fran se vrachtrijders protesteren 'met hun blokkades al dagen tegen de liberalisering van het wegtransport. Volgens de groente- en fruitexporteurs loopt in het bijzonder de in voer van citrusvruchten en mandarijnen uit Spanje grote schade op door de vertragin gen. Ook de uitvoer van Ne derlandse groenten naar Zuid- Frankrijk en Spanje is vastge lopen. DEN HAAG Het op Euro pees niveau aanpakken van de milieuproblemen wordt de ko mende jaren steeds moeilijker. Er is een hopeloze verdeeld heid over de manier waarop en de plek waar maatregelen i worden genomen. Dit is één van de conclusies uit een consumentenonderzoek in zes landen in Europa. In Ne derland, Groot-Brittannië, Spanje, Italië, Frankrijk en Duitsland kregen 6.500 men sen vragen voorgelegd over een twaalftal onderwerpen als milieu, rol van de vrouw en koopgedrag. Het zogenoemde Frontiers (grenzen) Onderzoek werd uit gevoerd door Research Inter national, de grootste markton derzoekorganisatie ter wereld. De bijbehorende conclusies en toekomstverwachtingen wer den getrokken en uitgespro ken door het Henley Centre, een internationaal instituut dat zich bezig houdt met het voorspellen van trends en ont wikkelingen. Het is de bedoe ling elk jaar een onderzoek te doen en een rapport uit te brengen. Elk land heeft zijn eigen mi lieuproblemen. Terwijl in Ne derland de sluiting of het schonen van afvalverbrandin gen actueel is, zijn in Groot- Brittannië alle ogen gericht op het oplossen van het che- misch-afvalprobleem. „De po litici op Europees niveau zitten met hun achterban." verklaart directeur dr. A.J. Olivier van Research International in Ne derland. „Een Engelsman kan het thuis niet verkopen als hij in EG-verband bijvoorbeeld pleit voor het aanpakken van vuilverbrandingen, terwijl dat in dat land helemaal geen be langrijk item is". Nederland en Duitsland lopen volgens de onderzoekers voor op als het gaat om milieube scherming en wetgeving. Maar juist in de milieubewuste lan den blijkt de EG als milieube schermer het minst te worden vertrouwd: zeven procent van de bevolking denkt dat de Eu roparlementariërs iets aan de problemen kunnen doen bij Westerse! t ide IJMUIDEN/VLISSINGEN Bij een lichte scheepsbotsing is vanmorgen vroeg een tanker geladen met het hoogst brand bare en explosieve nafta lek geslagen. De aanvaring deed zich voor in het ankergebied Wielingen-noord, de aanloop naar Vlissingen en Antwer pen, tussen de Britse tanker British Esk en bulkcarrier Ipa- nema. De ontsnapte nafta was vlak na de aanvaring tot in het zeven kilometer verwij derde Vlissingen te ruiken. De lekkende nafta-tanker werd door sleepboten zeewaarts ge trokken. Het gat in de romp van de tanker was tegen tien uur gedicht, de brandbare en explosieve lading werd over gepompt in andere tanks van het schip. De bulkcarrier liep kort na de botsing in het an kergebied aan de grond. 'eel bewolking en van tijd ot tijd regen. Morgen In Ie loop van de middag en vond vanuit het noorden pklaringen. Temperatuur owel in de nacht als verdag rond 11 graden. Kind uit zuidwest tot lest, vrij krachtig, 5, aan e kust en op het Isselmeer af en toe hard f stormachtig, 7 of 8, lorgen in de loop van de ag wat afnemend. gt|p n la'ngjtrtopsierapport: 30r u taxwell stierf ptuurlijke dood PALMAS De Britse lie AH Miamagnaat Robert Max- 'elne |11 is kort voor hij op zijn enkopejht overboord sloeg een na- ïaeur hriijke dood gestorven. Dat Ide conclusie van het giste- vrijgegeven lijkschou- ïgsrapport. Vermoedelijk is 68-jarige persbaron op zijn it aan een hartaanval be- eken en vervolgens over- brd geslagen. In het sectie- bport staat dat hij waar- hijnlijk al dóód was toen hij het water terecht kwam, fat er geen water in zijn hgen is aangetroffen. De re- |taten van verder weefselon- rzoek in Groot-Brittannië Ben pas over een week be nd zijn. Hoewel Maxwell de tste tijd depressief was de totale schuld van zijn ium wordt geraamd op tien miljard gulden i zijn vrienden zelf- |>ord uit. Zij noemen het ech- ook onwaarschijnlijk dat bxwell over de railing, een nte borstwering, is gevallen, kina 7: Maxwells aood ka- Imperium redden NCW: meer ondernemers in regionale politiek ALPHEN AAN DEN RIJN Meer ondernemers moeten de gemeente- en provinciale poli tiek ingaan Dit zei voorzitter W. Veeneman van NCW- West, de regionale werkge versorganisatie voor Noord- en Zuid-Holland, gisteravond tij dens de in Alphen aan den Rijn gehouden algemene le denvergadering van deze or ganisatie. Wanneer meer on dernemers de gemeente- en provinciale politiek ingaan kan de besluitvorming in de Randstad versneld worden. Volgens Veeneman zijn er nog teveel ambtenaren die invloed op de lokale- en regionale po litiek hebben omdat ze over en weer in de volksvertegen woordiging zitten. De NCW- voorman vindt dat daar een eind aan moet komen. I iter LEIDEN De gastarieven van de EWR gaan per 1 janua ri 1992 met 2,5 cent per kubie ke meter omlaag. Voor een modaal gezin betekent dit een besparing van 50 gulden op jaarbasis. Daar staat echter een verhoging van de waterprijs tegenover, zodat er uiteinde lijk een voordeel van 35 gul den per jaar is. De waterprijs stijgt tors met 16 cent per kubieke meter (=1000 liter). Om het elektriciteitsver bruik op goedkope uren te sti muleren, wordt het verschil tussen het normaaltarief en laagtarief vergroot: het nor maaltarief wordt 1,5 cent per kWh duurder, het laagtarief 1,4 cent goedkoper De daling van de gasprijs wordt veroor zaakt door een daling van de olieprijs. De EWR kan het gas voor drie cent goedkoper in kopen, maar heeft besloten om slechts 2,5 cent daarvan door te berekenen aan de klanten. De klanten van het voormali ge Energiebedrijf Rijnland (EBR) staat volgend jaar zeer waarschijnlijk bovendien een meevaller te wachten, in de vorm van een uitkering ineens van vijftig tot zestig gulden. Dat is terug te voeren op de fusie van elf nutsbedrijven in noordelijk Zuid-Holland, waaruit de EWR ontstond. De EWR verplichtte zich bij de fusie tot betaling van een zo geheten 'forfaitaire uitkering', ter compensatie van de inkom sten die door het verdwijnen van het EBR wegvielen. In juni van dit jaar stelde de di rectie voor om die uitkering te halveren, omdat de uitbetaling ervan „als een molensteen om de nek van het bedrijf hing". De deelnemende gemeenten protesteerden hier echter hef tig tegen. De directie stelt nu voor om 75 procent van de contante waarde van het voor malige EBR in één keer te betalen en direct door te bere kenen aan de verbruikers. DEN HAAG CDA- woordvoerder Lansink uit de Tweede Kamer zegt dat de situatie rond de discussie over invoering van het plan-Simons met betrekking tot het nieuwe stelsel voor ziektekosten verzekering gisteren niet is gewijzigd. Lansink weerspreekt berich ten dat een oplossing zou zijn bereikt in de impasse die met name is veroorzaakt door de opstelling van de CDA-fractie in de Eerste Kamer. „Aan onze voorwaarden, voor een gefaseerde oplossing en kostenbeheersing van de in voering is nog steeds niet vol daan", aldus Lansink. Het gaat met name om het conflict tussen Simons (de Pvd A-staatssecretaris voor volksgezondheid) en de CDA- fractie in de Eerste Kamer over invoering per 1 januari 1992 van de overheveling van de kosten voor huisarts en me dicijnen, die nu zijn onderge bracht bij particuliere verze keringen en ziekenfondsen, naar de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) als basisverzekering. De verwachting in politiek Den Haag is dat het kabinet eind deze week de knoop doorhakt over de vraag welke onderdelen van het plan-Si mons eventueel uitstel kunnen velen van de beoogde invoe ring per 1 januari aanstaande. Het is daarbij overigens de vraag of het kabinet daadwer kelijk vrijdag tijdens de regu liere vergadering tot overeen stemming komt. Premier Lub bers zit namelijk die dag in Rome alwaar de Navo-top bij een is. Het wordt dientenge volge niet uitgesloten geacht dat het kabinet pas zaterdag spijkers met koppen zal slaan over (een eventueel gefaseer de) invoering van het plan-Si- ADVERTENTIE A AA ASG Europe bv specialist in netwerken Poortweg 2 2612 PA Delft Tel: 015-625577 comPAU Alphenaren zien ruimteschepen ALPHEN AAN DEN RIJN De telefoon op het Alphense politiebureau stond gister-, avond roodgloeiend door een lawine aan meldingen over ufo's. Inwoners van Alphen beweerden dat in de omgeving van Avifauna vreemde lucht schepen en onbekende licht verschijnselen te zien waren. De opwinding bleek voor niets: op een boot langs de Hoorn bleek een feestje aan de gang van de Technische Unie en daarbij werd een lasershow gegeven. De componisten en tekstschrijvers onder ons krijgen het druk. Nog voor 1 januari moeten zij een lied maken, dat klinkt als een klok. Niet over Sinterklaas of Kerstmis, maar over de Vijfde Mei (Vijfde Mei, wat zijn we blij!). De compo sities moeten naar het Nationaal Comité in Amsterdam, dat ze ongetwijfeld door een deskundige jury zal laten beoordelen. Het winnende liedje wordt dan op 5 mei voUend jaar op be vrijdingsfeest ten gehore gebracht. Het moet wel handelen over het grote goed van de vrije meningsuiting, maar voor ie mand die altijd de Leidse Courant leest moet dat geen pro bleem zijn. En voor wie dat nog steeds niet doet, is een sim pel seintje aan antwoordnummer 998 voldoende. Hoge reinigingsrechten zitten Oegstgeest dwars OEGSTGEEST Milieuwet houder A. Kohlbeck van Oegstgeest wil dat de landelij ke overheid ingrijpt, om zo de reinigingsrechten in de regio gelijk te trekken. Oegstgeest kwam gisteren in een onder zoek van Konsumenten Kon- takt en FNV als een van de duurste gemeenten uit de bus op het vlak van de gemeente lijke heffingen en tarieven. Kohlbeck vindt het belachelijk dat Oegstgeest verplicht is haar burgers extreem hoge reinigingsrechten te bereke nen. Dit is het gevolg van het sluiten van de Leidse vuilver brandingsinstallatie. Kohlbeck wijst erop dat de reinigings rechten in buurgemeente Rijnsburg, dat geen lid is van de gemeenschappelijke vuil verwerking Leiden, ongeveer de helft bedragen van die in Oegstgeest. De kritiek van Kohlbeck sluit aan bij de be schuldiging van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die vindt dat het rijk de ge- dwingt met name de zwaar te belasten. De gemeenten kunnen tegen woordig gemeentelijke belas ting minder makkelijk kwijt schelden en krijgen te maken met enorme gaten in de begro ting als hoge kosten voor on der meer afvalverwerking niet worden doorberekend aan de burger. Pagina 4: VNG: Rijk dwingt gemeenten belasten Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w f 18,50 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: - zonder postzegi Le.die Courani 2501 VC Den Of bel 071-313 677 711848 003000 CeidócSouxcmt mmiiniiiiiiimnn

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1