eizoen mislukt voor PSV Davids stapt uit de kweekvijver oreca in Düsseldorf s Ajax meer dan zat 13 Tapie schat verlies op tien miljoen gulden Souocmt SPORT DONDERDAG 7 NOVEMBER 1991 ^eyenoord - Ajax live op tv w HAAG De NOS verzorgt op zondag 17 november chtstreeks televisieverslag van de competitie-wedstrijd tus: jyenoord en Ajax. duel in de inmiddels uitverkochte Kuip begint om 17.45 u an Siemerink in derde ronde kuij SjSKOU Jan Siemerink heeft de derde ronde bereikt van toernooi om de Kremlin Cup in Moskou. De Rijnsburgse ten- versloeg in de tweede ronde de Amerikaan Adams. Sie- ;rink stond in twee sets slechts zes games af (6-3, 6-3). In Bir- am ging landgenoot Jacco Eltingh in de eerste ronde on- tegen de Fransman Raoux. al spenghi DEN HAAG Bernard Tapie schatte dat de uit schakeling van Olympique Marseille de club 30 mil joen francs kost, een dikke tien miljoen gulden. De Franse kampioen, vorig sei zoen finalist in het Europa Cuptoernooi voor lands kampioenen, ging ten on der in Praag. Sparta won met 2-1. En ging na het verlies van 3-2 in Marseille naar de laatste acht over op uitdoelpunten. „De toekomst van Olympique komt niet in gevaar", relati veerde voorzitter Tapie het ver lies. „Ik blijf de club steunen. Dit is een incident. Geen dood steek. Maar wel een lelijke fi nanciële aderlating". Tapie schatte de inkomsten aan de wedstrijden in de lucratieve poules van vier in de kwartfi nales op ruim 10 miljoen gul den. Met Olympique mijmerden PSV, Kaiserslautern, Bröndby, Göteborg, Arsenal, Honved en Apollon over de verloren mil joenen. Arsenal verloor in de verlenging van Benfica. Op Highbury nam de Engelse kam pioen de leiding door Patés, maar Isaias maakte voor de rust gelijk (1-1). Die stand stond voor de normale duur van de wedstrijd op het bord. In de ex tra tijd counterden de Portuge zen naar 1-3 door de Rus Koel- kov en wederom Isaias. Bröndby werd geveld door Ja- kovenko van Dinamo Kiev. Na de 1-1 in Kiev stond de Deense kampioen met anderhalf been in de volgende ronde. In Ko penhagen werd het na zeven minuten 0-1. En bleef het 0-1, ondanks dat de thuisclub na 44 st elf tegen tien speelde. Matchwinner Jakoven- ko kreeg rood. Sampdoria was in Genua op dreef tegen Honved. Lombardo en Vialli (2) wisten de 1-2 ach terstand in 46 minuten uit. Pari bracht zijn club met een eigen doelpunt nog even in het nauw, maar het bleef 3-1. IFK Göte borg werd geveld door Sarava- kos. De Griekse held bracht Pa- nathinaikos in zijn eentje terug. Göteborg kwam voor de rust op 2-0, In Athene had het met de zelfde cijfers verloren. Na de hervatting scoorde Saravakos twee keer (2-2). SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2, 19.20 uur: Sport. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. RTL 4, 23.00 uur: Match Ba rend Van Dorp, 00.05 uur: Autosportjournaal. Superchannel, 20.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 2, 15.15 uur: Sport on fri- day met korfbal Engeland- West-lndië; paardenraces; voetbal samenvatting EK. Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 14.00 uur: Sport. EALITEIT ZOEK NA UITSCHAKELING TEUN STAAL tUSSEL Een deceptie n soms verblindend >rken. De reactie bij IV op het vroege af leid van een lucratief ropees seizoen getuigde weinig gevoel voor liteit. Onder de indruk •aakt van het eigen :htvoetbal in de tweede lft meenden de verlie- s na het duel tegen An- rlecht (2-0) zich toch te leten bedienen van fer- taal. „We zijn niet nder dan Anderlecht", dde de algemene opinie PSV. was er slechts 'e'en die de en in de juiste proporties ;f zien. Hans van Breuke- j, de man die zijn ploeg tot [beslissende treffer van Bof- in de slotminuut nog enigs- ;ONVAÜs in de race hield, was de jge die reeel oordeelde. „Het halve Ihard zond^", oordeelde de doelman agse Ihber, „maar we komen op het moment gewoon kwaliteit nee, qort. Maar als ik eerlijk k en Det zijn, kan ik niet tot een ran hoüere conclusie komen". Niet! sluitpost doelde met die ere dabrden vooral op de eerste Dte serift, die met een groot over- „De mfht voor de Belgische for- 1 eenjtie de werkelijke verhou- estaanlgen aangaf tussen Ander- 'aaromht en PSV. „We mochten ig voo| zijn dat we maar met een Boventerstand van 1-0 de rust g ooit\ingegaan. Krijgen we voor pauze drie goals tegen, dan ben we niets zeggen", on derstreepte Van Breukelen het sterke spel van Anderlecht in het eerste bedrijf. Een serie mogelijkheden (Oliveira, Ru- tjes, De Sart) waren het ge volg, de werkelijke oogst be droeg evenwel slechts een en kele treffer. Producent was Marc Degryse, die Van Breu kelen na een solo met een vlammend diagonaal schot verraste. „Onhoudbaar, die bal, ook al ben ik dan nog zo in vorm", vond de keeper, die de inzet van Degryse volgens eigen zeggen door de snelheid van het schot niet kon keren. Daar bleef het bij wat Ander lecht betreft. Kansen kreeg de ploeg dus nog volop, succes bleef uit. Wat dus vooral de verdienste was van Van Breu kelen, die er in slaagde voor de goede hoek te kiezen toen - meende overtreding van Van Tiggelen jegens Boffin vanaf elf meter mocht aanleggen. Naïef De schade blééf dus beperkt en PSV rook zowaar nog iets van een mogelijkheid de mar ge weg te vlakken. Waar het de hoop op baseerde was een raadsel. De mannen van Bob by Robson acteerden in de eer ste helft zo naief, dat het in Brussel niets had te vertellen. De duels werden als juffertjes aangegaan, bovendien kreeg Anderlecht alle ruimte om de aanwezige talenten te ont plooien. Toch wilde Bobby Robson op dat moment van echte wan hoop nog niets weten. „Het was na dat doelpunt van An derlecht een kwestie van ver der geen goals meer tegen te krijgen, om er vervolgens zelf eentje te maken. Dat was het script van de wedstrijd." Zijn collega Aad de Mos wist vanaf dat moment wel hoe PSV de zaken verder zou aanpakken. „Het was duidelijk dat PSV met Valckx (die inviel voor de geblesseerd geraakte De Jong, red.) en Popescu in een aan vallende rol na de rust alle ballen de diepte in zou gooien. Dat gebeurde weliswaar niet met al te veel overleg, het was wel link voor ons. Een verve lende klutsbal en je hebt zo een doelpunt tegen". Een klutsbal, het woord is ge vallen. Daar bediende PSV zich in de tweede helft van. Voetbal op hoop van zegen, dat negen van de tien betrok kenen tot de uitspraak bracht „dat we Anderlecht in de ge hele tweede helft toch maar vast hebben gezet". Dat het of fensief veel meer een gevolg was van het teruggetrokken spel van de tegenstander - dat kwam kennelijk bij niemand op. „Anderlecht was gewoon niet meer in staat om aanval lend nog iets te betekenen", vond Wim Kieft. De spits leg de de zaken daarmee maar in eigen voordeel uit. Spitsuur In werkelijkheid speelde PSV maar wat voor de vuist weg. Blinde ballen in het zestien metergebied waar het spitsuur was en verder maar het beste er van hopen. Een heilloze taktiek, gedoemd te misluk ken. „Je moet op zo'n moment gewoon een keer het geluk hebben dat een dieptepass een keer goed valt", meende Eric Gerets, die vanuit het verlaten achterveld nogal wat van die projectielen richting front af vuurde. Er werd niets mee ge daan. „De tweede bal, daar ging het om", sprak Robson. „Die moet door de spitsen goed worden verwerkt. Maar dat gebeurde niet." Robson sprak daarmee juiste woorden, want echt gevaarlijk werd PSV tij dens het offensief niet. Het was treffend dat de beste mo gelijkheden (Kalusha, Kieft) in de belabberde eerste helft werden gecreeerd. Prijzenswaardig was, volgens Robson, dat er in ieder geval tot de laatste snik was gevoch ten. „Ik moet mijn spelers een groot compliment maken. Zij hebben tot de laatste seconde gevochten, hebben de volle honderd procent gegeven". Maar dat is in de Europese top niet toereikend. Van Breuke len wist dat. „Als ploeg, als ge heel hebben wij minder kwali teiten dan Anderlecht". Hij bleek een roepende in de woestijn. Zo bleek manager Kees Ploegsma, die het huilen nader stond dan het lachen, een heel andere mening toege daan. „PSV is niet de mindere van Anderlecht, dat heeft deze wedstrijd bewezen. Ik heb het onbevredigende gevoel dat we ten onrechte zijn uitgescha keld. Het enige wat we niet hebben gedaan is scoren. Voor de rest waren we toch ster ker". Ook de manager moet een andere wedstrijd hebben gezien. De druiven bleken zuur. PSV behoort niet tot de elite van Europa en loopt miljoenen aan inkomsten mis. Ploegsma deed het luchtig af. „Morgen is er weer een dag". Dat is onmis kenbaar waar, maar de absen tie in het voorjaar is uitermate pijnlijk. PSV heeft immers grote plannen. Het wil, om de financiële draagkracht te ver goten, de capaciteit van het ei gen stadion vergroten, maar mist daarvoor het kapitaal. De vette worst die in het t Nog even was er hoop bij PSV toen Hans van Breukelen de; daarmee een voorsprong van 2-0 voor Anderlecht voorkwam. strafschop van Mare Degrijse stopte en de doelman van PSV voor landskampioenen door de laatste acht valt te verdienen, door Ploegsma eerder geraamd tussen de vier en negen mil joen gulden, was daarom meer dan welkom, maar kan nu uit het hoofd worden gezet. Daar mee komen vermoedelijk ook de stadionplannen vermoede lijk op sterk water te staan. Anderlecht: De Wilde; Hou- ben, Rutjes, De Sart en De Wolf; Oliveira (54. Bosman), Walem, Degryse en Boffin, Verheyen en Nilis (69. Van Baekel). PSV: Van Breukelen; Gerets, Van Tiggelen, Popescu, De Jong (33. Valckx) en Heintze; Van Aerle en Koeman; Eller- man (54. Scheepers), Kieft en Kalusha. Bakero redt Barcelona in laatste minuut KAISERSLAUTERN Het hoofd van FC Barcelona lag al op het blok. De bijl viel al. De executie werd uitgevoerd in het Fritz Walter-stadion door Kaiserslautern. De 30.200 toe schouwers waren uitbundiger dan ooit. Hun club uit Rijn land-Palts stond immers met 3-0 voor en ging dus het mach tige Barcelona uitschakelen. Drie tellen voordat de bijl zou hakken, zette Bakero het mes buiten werking. Met een kop bal uit een voorzet van Ronald Koeman bracht hij Barcelona bij de laatste acht in het Euro pese bekertoernooi van lands kampioenen. Kaiserslautern leek de achter stand van Barcelona (0-2) meer dan goed te hebben ge maakt. De treffer van Bakero betekende echter een verschil van miljoenen guldens, een verschil tussen sportieve dood „Kaiserslautern was beter", gaf Cruyff toe. „Wij wilden het duel controleren, maar Kaiserslautern gaf ons geen kans. Het zette ons direct on der druk. Zij voetbalden beter, wij waren fortuinlijker Zo is voetbal". Collega Feldkamp van Kaiserslautern kon nau welijks een woord uitbrengen. Zo teleurgesteld was hij. „De 4-0 lag op onze schoen en dan maakt Barcelona 3-1. Wat moet ik daar over zeggen?" De toeschouwers schuifelden ontluisterd af. De uitbundig heid verdween na de simpele hoofdknik van Bakero. De droom spatte uiteen. Er zat geen herhaling van het 'Spaanse wonder' in. Jaren ge leden had Kaiserslautern op de Betzenberg Real Madrid helemaal gek gemaakt. De Madrilenen verloren met 1-5 en drie spelers met de rode kaart. Dat wonder zat er tegen Barcelona ook in, maar het duurde ditmaal Eén tekort. K SUPPORTERS UTRECHT MISDRAGEN ZICH isch Spi ok welpELDORF De horeca Maar i(*e winkeliers in de oude het spfenstad van Düsseldorf 'ten. De°en hun buik meer dan vol was wjAjax. Dat zullen zij laten i krachtfen °°k- De lokale autori- an de ln za^ worden gevraagd en sief- dat verplicht is tot nog De hen wedstrijd „buiten de kkelijkf". ^voorlopig niet meer in te gek om los te lopen", 2 eigenaar van het goed de café König City gis- ^dag toen hij zijn deuren omdat dronken Ajax- rters de boel kort en p sloegen. „Veel collega's Ucltèen hun zaak uit voorzorg Bchtgelaten. Dat zal ik de 1 DerioJ?00^ keer ook doen. Ik tt*lr alleen dat het nooit zo ica. xiijjkomt. We moeten geza nd Lagjlijk een front vormen om uur), (oorkonten dat Ajax nog keer naar Düsseldorf cis Dix.R". ;atellietzbolitie in Düsseldorf heeft die dag het Ajax-Erfurt 115 ar- le pas géties verricht, bijna hon- ran de zé Ajax-supporters, de rest Jisc-jocbpers. Van de arrestanten werden 107 snel vrij- De Nederlandse supporters werden aangehouden voor diefstal, vernielingen, vecht partijen en het in bezit hebben van verdovende middelen. Vertraging Twee van de vijf bussen met supporters van FC Utrecht zijn met uren vertraging in Madrid aangekomen. Zij wer den bij Bordeaux opgehouden door de Franse politie. De lan ge reis naar de Spaanse hoofd stad mocht pas hervat worden nadat een boete van duizend gulden was betaald. De Utrecht-fans lapten alle maal een bedragje. Zij waren onschuldig aan een voorval dat kort daarvoor bij een weg restaurant had plaatsgevon den. Vier bussen stopten tege lijkertijd bij hetzelfde etablis sement. De exploitanten, in paniek, lieten de hongerige en dorstige voetbalaanhangers niet binnen. Enkelen werden boos, sloegen een ruit in en voorzagen zichzelf van een paar blikjes bier. Rijkswacht De Rijkswacht en de Brusselse politie hebben gisteren hun schade ingehaald voor de laks heid bij het Heizeldrama. Nu België, in de ogen van de Europese Voetbal Unie, het zwarte schaap van de familie is, ging de politie uit van het idee dat aanval de beste verde diging is. Een grote groep PSV-supporters, die in gezel schap van voorzitter Jacques Ruts, wat rumoerig een pilsje dronk, werd door de Rijks wacht belaagd. Eerst door een charge van de bereden briga de, vervolgens door een water kanon. De agressie van de po litie, ingezet ruim twee uur voor de wedstrijd begon, leid de tot wat gebroken ruiten omdat de Eindhovense suppor ters een uitweg zochten tijdens deze eenzijdige bedreiging. Het ingrijpen van de Rijkswacht werd „versierd" met hardhan dig ingrijpen tegen enkelin gen, die het politiegeweld niet snel konden ontvluchten. GERT VAN DIJK DÜSSELDORF Ze ko men uit het niets. Opeens stappen ze uit de Ajax- kweekvijver op het droge. Talenten waar nog nooit iemand van heeft ge hoord. Edgar Davids bij voorbeeld. Scholier, acht tien jaar oud en vervanger van de geblesseerde Bry an Roy. De jeugdige Aja- cied speelde gisteravond tegen Rot Weiss Erfurt zijn tweede duel in de Eu ropa Cup. En bereikte sa men met Ajax moeiteloos de volgende ronde; 3-0. Edgar Davids is een buiten beentje in het keurkorps van Louis van Gaal. Zijn teamge noten zijn stuk voor stuk duur betaalde profs. De 18-jarige Meao-scholier niet. Hij is een amateur in de ware zin des woords en voetbalt slechts „voor een frisdrankje en een schouderklopje". Davids moet zelf smakelijk lachen om zijn salaris. Is niet jaloers op de ve detten. „Want mijn tijd komt nog wel. Ik vermaak me kostelijk en doe mijn uiterste best om een contract af te dwingen. Alleen weet ik niet precies wanneer je een contract bij Ajax krijgt. Dat zal wel vanzelf gaan als je tenminste goed blijft voetbal len. Ik wacht het allemaal maar rustig af. Haast heb ik niet. De gratis drankjes sma ken me uitstekend". Het zoveelste talent uit de ei gen jeugdopleiding van de Amsterdammers onderhoudt nauwe banden met uitgere kend Bryan Roy. Hij heeft verkering met de zus van de linksbuiten. „Een heel aardig meisje. Daarom kom ik ook re gelmatig thuis bij Bryan over de vloer. We lachen veel sa men, maar soms krijg ik ook erg nuttige tips van hem. Bry an loopt al drie jaar mee bij Ajax en dan heb je natuurlijk wel wat te vertellen. Maar we zijn beslist geen concurrenten van elkaar, Bryan is een pure linksbuiten en ik speel het liefst centraal op het midden veld. Daar kan dus nooit haat en nijd over ontstaan". In het ijskoude Düsseldorf werd Edgar Davids gister avond als linksbuiten opval lend vaak in het spel betrok ken. Hij beroerde tegen het erg zwakke Rot Weiss Erfurt maar liefst 38 keer de bal. In 23 gevallen deed hij er iets goeds mee. Acht keer ging het faliekant mis en zeven keer hing het tussen goed en fout in. Redelijke cijfers, maar toch was trainer Louis van Gaal niet zo bijster te spreken over de inbreng van lachebek Da vids. Hij noemde weliswaar niet man en paard, maar de opmerking van Van Gaal dat de buitenspelers te weinig de achterlijn haalden sprak boek delen. Maar de Amsterdamse coach bedekte het te lage rendement van Davids en vooral de Deen Dan Petersen met de mantel der liefde. „Die jongens zijn nog zo jong. Daar mag je niet direct wonderen van verwach ten. Ze moeten nog veel leren, maar zijn al een heel eind op de goede weg". Van Gaal was in ieder geval blij, dat Ajax tegen Rot Weiss Erfurt niet zoveel riante mo gelijkheden verprutste als af gelopen zondag tegen FC Den Haag. „Dat was echt bar en boos. Nu kregen we wat min der kansen, maar vlogen er gelukkig wel drie ballen in. Dat komt het zelfvertrouwen van het team zeker ten goe de". Door de twee overwinningen op Örebro (3-0 en 1.-0) en Rot Weiss Erfurt (2-1 en 3-0) is Ajax nog steeds ongeslagen in de strijd om de Uefa-Cup. Maar ook Louis van Gaal reai- liseert zich terdege, dat Ajax tot nu toe amper serieus aan de tand is gevoeld op de Euro pese velden. In de volgende ronde wordt dat waarschijnlijk anders, want dan komt de be schermde status van Ajax bij de loting te vervallen. Van FOTO: ANP Louis van Gaal mag er een sterke, aantrekkelijke tegen stander uit de champagnekoe- Ier tevoorschijn komen. „Als het dan toch moet gebeuren, dan heb ik een voorkeur voor Real Madrid. Het lijkt me leuk om Leo Beenhakker weer een keer te zien. We hebben een hoop bij te praten". Schmidt en Arndt (60 Weinrich); Heun en Schulz (65 Böttcher).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13