Israël maakt gebaar naar Palestijnen lid^cSomaTit BUITENLAND De 'Fabulous Baker Boys' President Chiluba: de Zambiaanse Lech Walesa Imelda Marcos keert terug in Filipijnen DE SCHAT VAN OPA LARSEN S [A-bom vervoerd j,jP kinderafdeling Baker reist naar China esten woedend over steun aan Abu Nidal PITEIN ROB MAANDAG 4 NOVEMBER 1991 vangt. '00°\ diezei an ko verd. jpen Jtofab zier t j( iet ja^d aehtvi j £0 me het van de la 3 sluil aar vl 50t. VI ink, I rkoml sychof t. Bij] :hterg nieu\| intgeft publio htoffj overl Tijd! kregj j)geze| werdr uidirt ANIA Pippo Baudo, de lairste tv-persoonlijkheid 1 Italië, is het slachtoffer rden van een wraakactie maffia. In de nacht van ïg op zondag ontplofte „m in Baudo's villa bij de aanse stad Catania. Het waar op dat moment ind aanwezig was, is vol- uitgebrand. Baudo, zelf (aan, heeft kort geleden .buitengewone maatrege- egen de maffia gevraagd, lijkt erop dat de maffia ■"i ook op de showwereld voorzien", zei Baudo, programma gisteren ge- is doorgegaan. De pre- t lor verklaarde dat hij door de aanslag niet zal muilkorven. MADRID Het gesprek gisteren van Israël met de Jordaans/Palestijnse dele gatie was het eerste offi ciële vredesoverleg tussen Israël en Palestijnen sinds de joodse staat in de oor log van 1967 de Westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza veroverde. Na afloop van twee zittingen van in totaal ruim vijf uur schudden de Israëlische en Jordaanse delegatielei der elkaar voor de came ra's de hand. De Jordaanse delegatieleider, Abdel-Salam al-Majali, zei dat de partijen het er over eens waren dat de onderhandelin gen zullen worden gebaseerd op de VN-resoluties 242 en 338, die spreken over Israëli sche terugtrekking uit de door Israël in 1967 bezette gebieden en over veilige grenzen voor Israël. De Israëlische delegatieleider, Elyakim Rubinstein, bevestig de Majali's verklaring en voegde eraan toe dat de eerste fase van een vredesregeling zal bestaan uit het bereiken van overeenstemming over in terimregelingen om Palestij nen in de bezette gebieden een zekere mate van zelfbestuur te geven. De leider van de Palestijnse delegatie, Haidar Abdel-Shafi, zei dat de Palestijnen bezwa ren hadden geuit tegen de prioriteiten van de onderhan delingen. Tevoren had hij ver klaard dat de Palestijnen lie ver eerst over het doel van de onderhandelingen wilden pra ten dan over de kwestie van waar er onderhandeld moet worden. Volgens Rubinstein werden de partijen het eens over een tweesporige benadering in de onderhandelingen: één waarbij Israëlisch-Jordaanse vraag stukken aan de orde komen en één voor Israëlisch-Palestijnse. Dit is opmerkelijk, omdat Is raël voor het begin van de vredesconferentie er steeds op had gestaan dat er een geza menlijk Palestijns-Jordaanse delegatie moest komen om te voorkomen dat het de schijn zou wekken in te stemmen met het idee van een afzon derlijke Palestijnse natie. De leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), Yasser Arafat, verklaarde in Tunis voor de radio dat, als de gesprekken in Madrid misluk ken, de Palestijnse opstand (intifada) in de bezette gebie den zal worden voortgezet. „Israël stelt zich in Madrid on verzoenlijk en arrogant op en als de onderhandelingen niet tot een positief resultaat leiden zullen wij de jihad (de heilige oorlog) voortzetten totdat de Palestijnse vlag boven de mos keeën en kerken van Jeruza lem wappert". De intifada is deze maand al vijf jaar aan de gang. Een adviseur van Arafat, Bas- sam Abu Sharif, verklaarde dat de PLO Washington zou toejuichen als vergaderplaats voor de verdere bilaterale ge sprekken, die de volgende fase moeten vormen van het vre desproces in het Midden-Oos ten. Van Amerikaanse zijde zijn volgens regeringsfunctio narissen Washington en Willi amsburg (in Virginia) voorge steld als mogelijk compromis nadat de Arabische delegaties de Israëlische eis verwierpen om de onderhandelingen naar het Midden-Oosten te ver plaatsen. met de overtuiging, die gedeeld wordt door zijn collega Robert Zoellick, „dat we het idee heb ben verworpen dat geweld on rechtmatig is en nooit gebruikt zou mogen worden". De grootste paradox, en reden tot vijandschap van sommige Amerikaanse joden en voor aanstaande Israëliërs, onder wie premier Yitzhak Shamir, is het feit dat Ross, die zelf joods is en een groot aanhanger van de staat Israël, de uitdenker is van de harde politiek die tegen Israël wordt gevoerd. In 1989 schreef hij een speech voor minister Baker waarin de Israëliërs werden opgeroepen „af te zien van het onrealisti sche idee van een groter Is raël", verwijzend naar de Wes telijke Jordaanoever en de Ga- zastrook. Ross is er lange tijd van over tuigd geweest dat er slechts heel geleidelijk vrede kon ko men in het Midden-Oosten. De andere hoofdrolspelers van Baker's afvaardiging zijn even eens 'politieke professionals'. Zij zijn degenen die het werke lijk voor het zeggen hebben bij het bepalen van de Bush-Baker strategie. Ze hebben allen ia- renlange ervaring op acade misch, politiek en diplomatiek niveau. Die hoofdrolspelers zijn: - William Burns, de plaatsver vanger van Ross, die zelden zijn persoonlijke mening laat blijken en er de voorkeur aan geeft als klankbord voor zijn collega's te fungeren. Hii ver dedigt het Amerikaanse beleid als dat nodig is. - Aaron Miller, beleidsmede werker van buitenlandse zaken en deskundige op het gebied van het Palestijnse vraagstuk. Hij hielp met het opzetten van de show in Madrid met gerust stellende brieven en uitnodi gingen aan Arabische en Israë lische leiders die zó diploma tiek waren, dat ze door beide partijen werden aanvaard. - Daniel Kurtzer, plaatsvervan gend staatssecretaris van bui tenlandse zaken, die eveneens de hand had in het opstellen van de delicate corresponden tie. Kurtzer is een orthodoxe jood uit New Jersey met een academische opleiding. Zijn aanpak is zakelijk en hii be toogt al jarenlang dat de Vere nigde Saten de Palestijnen en ook de PLO, de hand moeten reiken. - Richard Haass, speciale assis tent van de president en even eens een academicus. Hij was de belangrijkste adviseur van Bush in Madrid. Hii propageert een politiek van rijpen', het oplossen van politieke conflic ten wanneer de tijd daar rijp voor is en niet eerder. Hij is bij de Arabieren noch bij de joden emotioneel betrokken. Hij kreeg een presidentiële medail le voor zijn bewezen diensten in de Golfoorlog. (c) The Sunday Times Doden bij mysterieuze explosie Noord-Korea SEOUL Bij een mysterieuze explosie in Noord-Korea, vlakbij de Zuidkoreaanse grens, zijn zeker zestig mensen gedood. Bij de explosie zijn volgens een zegsman van het Zuidkoreaanse minis terie van defensie zeker 400 gebouwen beschadigd in een straal van vier kilometer. De klap werd gevolgd door verscheidene kleinere ontploffingen. De Zuidkoreaanse functionaris verklaar de dat mogelijk een wapenarsenaal de lucht in was gevlogen. De Noordkoreaanse radio maakte ook melding van een grote explo sie, maar gaf geen nadere details. LUSAKA Frederick Chiluba, die zaterdag beë digd werd als president van Zambia, is na zijn ver kiezingsoverwinning ten koste van ex-president Kenneth Kaunda de eer ste Afrikaanse politicus die de stichter van een staat bij vrije verkiezingen uit het ambt heeft verdre- En dat terwijl de 48-jarige vakbondsleider in zijn eigen partij, de Beweging voor Meerpartijen Democratie (MMD), oorspronkelijk niet eens de „eerste keus" was. Pas nadat er ruzie uitbrak in de partijtop kon hij als compro mis-kandidaat in februari de leiding van de MMD op zich Door zijn positie als voorzitter van het Zambiaanse Congres van Vakbonden (ZCTU) wordt Chiluba ook wel de Zambiaan se Lech Walesa genoemd. De mijnwerkerszoon, die opgeleid is tot boekhouder, heeft nau welijks ervaring in de politiek. Hij werd echter in korte tijd landelijk bekend door zijn scherpe, vaak polemische, kri tiek op de regering van Kaun da. Een aanbod van Kaunda om minister van arbeid te worden wees hij af. In de verkiezingscampagne presenteerde hij zich als een dynamische en strijdlustige spreker die zijn aanhangers onvermoeibaar met leuzen en slogans opzweepte. Omdat hij vrij klein is moest hij het zich laten welgevallen dat mensen hem ..Zambia's Napoleon" of „Mister Vier Voet Lang" noemden. Chiluba, vader van negen kin deren, staat bekend als zeer godsdienstig en houdt ervan bijbelspreuken te citeren. Hij was sinds 1974 voorzitter van de ZCTU, de machtigste vak bond in zwart Afrika. Het eens regeringsvriendelijke vakver bond geldt nu als de belang rijkste spreekbuis van de op positie. Imelda Marcos kan haar tranen niet bedwingen bij aankomst op de luchthaven van Manila. FOTO: AFP MANILA Imelda Mar cos, weduwe van oud-pre sident Ferdinand Marcos, is vandaag na bijna zes jaar ballingschap in Ha waii teruggekeerd in de Filipijnen. Duizenden aanhangers met rode, witte en blauwe ballon nen hadden zich in de straten van de hoofdstad Manila dichtbij het vliegveld verza meld om de 62-jarige Imelda te verwelkomen. „We houden van Imelda" en „Weer Mar cos" stond er op borden te le zen. Het is de eerste keer dat Imelda Marco haar vaderland bezoekt sinds zij en haar man het land in 1986 na de 'Gele Revolutie' moesten ontvluch ten. Imelda Marco verklaarde dat ze near huis was gekomen om te vechten tegen de beschuldi gingen dat zij en haar man tien miljard gulden uit de staatskas zouden hebben ver duisterd tijdens hun 20-jarig bewind. Tegen Imelda Marcos en haar drie kinderen zijn aanklachten ingediend wegens belastingontduiking en corrup tie Volgens regeringsfunctio narissen kan ze binnen 48 uur worden gearresteerd, maar zal ze Vfrvolgens op borgtocht worden vrijgelaten. Imelda Marco negeerde de stricte veiligheidsmaatregelen en wandelde tussen de gewone passagiers naar de uitgang in plaats van via een speciale zwaarbewaakte route waarin de regering had voorzien. Een donkerblauwe mercedes stond gereed om haar naar een kerk te brengen, waar ze wilde bid den voordat ze haar intrek nam in een hotel. 'Miskende' student doodt vier mensen IOWA CITY Een Chinese student die ontevreden was omdat hij een be paalde academische onderscheiding was misgelopen heeft op de campus van de universiteit van Iowa vier mensen doodgeschoten en twee mensen zwaar gewond Daarna pleegde hij zelfmoord. De slachtoffers zijn leden van de staf van de Amerikaanse universiteit en een student die de onderscheiding wel heeft gekregen. In het noordoosten van de VS gingen de afgelopen weken aan ten minste zes universiteiten geruchten rond over een op handen zijnde massa moord en de universiteitsbesturen heb ben speciale bijeenkomsten gehouden om de studenten gerust te stellen. 'AST De bom die zaterdag twee soldaten in een ziekenhuis in Belfast ie gedood, is door het verboden Ierse Re- lsc teinse Leger (IRA) via de kinderafde- i-an een burgerhospitaal naar binnen ikkeld. „De bom had grote schade aan ?n Sp; Tgerzijde van het ziekenhuis kunnen rj rzaken. Hiervoor moet je toch wel heel -zijn gezonken", verklaarde de Britse lerbetter voor Noord-Ierland, Richard Need- gisteren. Twee soldaten, een para-me en een chauffeur, kwamen zaterdag wagen)en bom in ^et zwaar bewaakte n bij Frave Park-ziekenhuis, waar politiea- uktivi" en militairen worden verpleegd, tot lg(j gi iffing kwam. fia blaast huis op tv-presentator Doden bij instorting gebouw Het instorten van het parochiehuis in de Belgische gemeente Lint heeft gistermiddag aan drie men sen het leven gekost. Ze werden bedolven onder puin. Enkele tien tallen mensen liepen verwondin gen op. Van zes van hen is de toe stand ernstig. De hulpverlening kwam snel op gang. De oorzaak van de instorting is nog onbekend. Een ooggetuige vertelde dat de aanwezigen een luid gekraak hoorden en dat vrijwel onmiddel lijk daarna het dak naar beneden kwam. Deskundigen veronderstel len dat zich op het platte dak van het 25 jaar oude gebouw teveel water verzameld had en dat het die last niet meer kon dragen. FOTO:EPA MADRID De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker zal nog deze maand een bezoek aan China brengen. Baker verklaarde gisteren in Madrid dat het immense bevolkingsaantal, de bewapening en het economische potentieel van China zo groot zijn dat het land niet genegeerd kan worden. Het is de eerste keer dat een hoge Amerikaanse ambtsdrager China bezoekt sinds de Chinese leiding in 1989 een bloedbad onder pro testerende studenten aanrichtte. „China heeft bijna een vierde van de wereldbevolking. Het heeft nucleaire wa pens. Het heeft grote invloed op de regio. Het heeft een immens economisch potentieel. Wij hebben enkele se rieuze problemen, en we kunnen niet verwachten een oplossing te vinden tenzij we die bespreken", zo ver klaarde Baker. todweer Amerikaanse president George Bus probeert tijdens een bezoek aan zijn door storm bescha- le zomerhuis in Maine of zijn piano nog werkt. Vorige week kwamen in de storm meer dan Jhonderd mensen om. Het midwesten van de Verenigde Staten is in het weekeinde getroffen r hevige sneeuwval. Het kwik is er tot recordlaagte gedaald (17 graden onder nul in Nebraska). I de sneeuwval moest een aantal snelwegen worden afgezet. FOTO: AFP MADRID Het vredesplan van James Baker, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, is uitgestippeld door een kleine groep jonge, toegewijde adviseurs. Leider van het team is de 42-jarige Dennis Ross, beleidshoofd van Baker's ministerie. Ross heeft een academische en politieke achtergrond die hem onderscheidt van de diploma ten en hij is een bron van jaloe zie. Maar hij heeft zijn waarde voor president George Bush al bewezen, toen hij een diploma tieke strategie uitdacht om Saddam Husayns invasie in Kuwayt te vergelden. Ook heeft Ross richtlijnen opgesteld om de Amerikaanse politiek beter te kunnen laten inspelen op de versplintering van de Sovjetunie. Verder had hij de netelige taak op zich genomen uit te zoeken wie de Palestijnen in Madrid zouden vertegen woordigen. Dennis Ross begon zijn politie ke carrière als medewerker van de verkiezingscampagnes van Robert Kennedy en Geor ge McGovern. Hij begon voor de regering te werken in de tijd van president Carter. Een voormalige studiegenoot van Ross zegt dat deze „zich niets aantrekt van ideologie en par tijgeest". Hij is inderdaad een soort para dox in de wereld van rechtlij nige politici, waarop hij een schimmig, maar zeer belangrijk stempel drukt. Hij werd ge vormd door de Vietnam-oorlog en kwam daaruit tevoorschijn ker van de Amerikaanse in lichtingendienst. „De Saudi's en de Kuwayti's waren woe dend op de PLO. Dit is duide lijk een wraakactie. Het is hun manier om Arafat buitenspel te zetten". Abu Nidal heeft zijn basis in Tripoli, alwaar hij nog steeds de bescherming geniet van de Libische leider kolonel Muam- mar Gadhaffi. In de afgelopen maanden heeft hij een kamp opgezet in het zuiden van Su dan. Zijn vierhonderd man schappen zijn daar momenteel in training. Legendarisch De vijandschap tussen Arafat en Abu Nidal, een afvallig PLO-lid, is legendarisch in het Midden-Oosten. Beide mannen hebben al verschillende keren geprobeerd elkaar te vermoor den. De PLO beweert dat Abu Nidal verantwoordelijk is voor de moord op Abu Iyad, Ara fats onderbevelhebber, vorig jaar januari in Tunis. Het is bekend dat Abu Nidal een fel tegenstander is van on derhandelingen met Israël en het is duidelijk dat hij het ver loop van de onderhandelingen in Madrid afwacht alvorens zijn troepen in actie te laten komen. Ook de Iraniërs, die extremistische groeperingen hebben opgericht in Libanon, willen de vredesconferentie zien mislukken. Vorige week omschreef de geestelijk leider ayatollah All Khamenei, de opvolger van Khomeini, de onderhandelingen als verraad. Hij riep op tot de dood van VS-president Bush en alle an dere deelnemers aan de confe rentie en noemde hen „moha- rebs", mannen die het tegen God willen opnemen. De afgelopen maanden hebben de Iraniërs hun retoriek wat afgezwakt, omdat de onder handelingen over de vrijlating van gijzelaars vorderden. Deze onderhandelingen gaan door aangezien de Iraniërs blijkbaar hebben besloten dat het gijze len van mensen niet vrucht baar is. Maar het is duidelijk dat zij terrorisme nog steeds als een nuttig politiek wapen beschouwen. (c) The Sunday Times, Londen inlichtingendiensten zijn het met elkaar oneens over de hoeveelheid geld die hij heeft ontvangen. Anti-terreurdes- kundigen van de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst CIA zijn ervan overtuigd dat Abu Nidal tegenwoordig een rijker en gevaarlijker man is, terwijl hun tegenhangers van de DIA, de militaire inlichtin gendienst, daar niet zo zeker van zijn. „We hebben de ver halen gehoord en we zijn nu bezig met een onderzoek", al dus een DIA-medewerker. Toch zijn beide inlichtingen diensten het erover eens dat Abu Nidal nieuwe banden heeft aangeknoopt met terro ristische groepen in het Mid den-Oosten, waaronder de is lamitische Jihad. Zowel Saudi-Arabië als Ku wayt hebben Abu Nidal uit ei genbelang al eerder protectie geld gegeven, maar dit is de eerste keer dat de beide lan den Abu Nidals organisatie uit vrije wil hebben gefinancierd. „Abu Nidal is overladen met geld sinds het einde van de oorlog", aldus een medewer- in c185 Rob kri'9t toch 9e,'Jk» want na zes dagen zwoegen I# 9t hij er in de vermoedelijke plaats, waar de schat begraven snor 1 zi^n' te vinden- De P|ek bevindt zich bij de ingang van een P maar er schijnt hier al eens meer gezocht te zijn, want er ie aiin overa' losse brokken steen. „Maar nu gaan we werken tt het historisch oog van Prudon", zegt Rob. Taaie Toon zet ™e ogen op. Wat is dat voor een instrument? Rob legt hem uit het is. „Hiermee kan ik de geschiedenis terugroepen", zegt hij; „kijk, ik neem nu een beetje steengruis, waarvan we mogen aannemen, dat het hier ook al lag, toen opa Larsen indertijd hier landde. Dat gruis is ons medium en als we nu aan deze knoppen draaien... Kijk, dan zie je wat hier jaren geleden is gebeurd." Met open mond staart Toon naar het kleine beeldscherm. Daar komt zowaar een zeilschip recht op hem af. En wie is die griezelige kerel, die hem nu aankijkt? Maar dan vervaagt het beeld weer. De informa- de financiële aan Abu Nidals or- heeft de woede van de westerse die best hebben om te voorkomen Nidal Saudische doelen zou tijdens de Golf- verschillende landen officieel op de hoog- gesteld, zijn de westerse huiverig om de over hun connec- net Abu Nidal te onder- Niemand wil Saudi- of Kuwayt met de confronteren, omdat dan in gevaar komt. nformatie over de organi- van Abu Nidal ligt uiterst elig en de verschillende

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5