D66 wentelt zich in succes Renault-stakers a verlammen Bort Danskampioenen in het zonnetje gezet BINNENLAND BUITENLAND Servië tart EG CcidaeSoivuMit MAANDAG 4 NOVEMBER 1991 4ck Weinig leerlingen chemie bedreiging voor industrie Glucose-sensor voor diabetes- patiënten GOUDA Er zijn te weinig leerlingen die schei- GRONINGEN Dankzij een kunde in het vakkenpakket opnemen. Dit leidt vinding aan de Rijksuniversiteit tot problemen bij het werven van goed gekwalifi- Groningen hoeven diabetes-pa- ceerd personeel in de chemische industrie. Daar- tiënten op den duur zelf geen door zal het voor deze bedrijfstak moeilijk worden bloed meer te prikken om hun in de harde concurrentiestrijd de technologische bloedsuiker te controleren. Zij voorsprong te behouden, zo zei voorzitter van de kunnen hun Tweede Kamer Deetman vandaag bij de opening aflezen van de Nationale Excursieweek Scheikunde die om (NEWSweek) bij Unichema in Gouda. Ongeveer bracht. De ontwikkeling van 5.000 middelbare scholieren nemen van 4 tot en deze glucose-sensor wordt be- met 8 november aan deze week deel, aldus de schreven door drs. F.J. Schmidt Vereniging van de Nederlandse Chemische Indus- die vrijdag hierop promoveert, trie (VNCI). Het project werd opgezet om middel- Op het sensorsysteem is octrooi bare scholieren actief te laten kennismaken met aangevraagd, maar volgens de mogelijkheden van scheikunde. In totaal zijn Schmidt is nog meer onderzoek Miljoenenschade door felle branden GIESSEN Een felle uitslaande brand heeft gisteren een schade van ongeveer 25 miljoen gulden veroorzaakt bij het pindabe- drijf De Graaf Giessen BV in Giessen. De rijkspolitie verwacht dat het nablussen enke le weken in beslag zal nemen. Een naast de pindafabriek gelegen schoenenfabriek liep grote rookschade op. Broei wordt als mogelij ke oorzaak gezien. Een andere grote brand legde gisteren op het industrieterrein Molen vliet in Woerden een filiaal van de Gamma in de as. De schade alhier wordt geraamd tussen de drie en vier miljoen gulden. Kort voor het uitbreken van de brand waren in een dichtbij staande container spelende kin deren gesignaleerd. Het vuur is inderdaad f 51 chemische bedrijven en 129 laboratoria be- nodig voordat het apparaat op die container begonnen en overgeslagen schikbaar voor deze vorm van kennisoverdracht, de markt komt. het isolatiemateriaal •s i het Gamma-pand. Een smeulende berg puin is al wat nog rest van de pindafabriek De Graaf Giessen. foto: anp DUBROVNIK Servië lijkt niet van plan in te stemmen met het EG-plan voor de her vorming van de Joegoslavi sche staatsstructuur. Het door Servië gedomineerde federale leger heeft gisteren de aanval len op de Kroatische steden Dubrovnik en Vukovar opge voerd. Dubrovnik werd voor de der de achtereenvolgende dag met mortieren en machinegeweren bestookt. De gevechten heb ben zware schade aangericht in de stad. Het was het zwaar ste offensief tegen Dubrovnik sinds het federale leger een week geleden instemde met een plaatselijk staakt-het-vu- ren. De belegering van Dubro vnik duurt nu al een maand. Het westelijk deel van Vuko var in Slavonië werd na een lucht- en grondoffensief door het federale leger veroverd, waarna de aanval werd geo pend op een oostelijke voor stad. De Kroatische radio riep de Kroaten op de verdedigers van Vukovar te hulp te ko men, omdat de stad door het leger ingenomen dreigt te worden. Het opperbevel van de Kroati sche troepen ontkende afgelo pen vrijdag een militaire ope ratie te hebben gehouden op Servisch grondgebied nadat de Serviërs hen van volkeren moord hadden beschuldigd. In een communiqué dat vannacht werd gepubliceerd door het Kroatisch persbureau Hina, schrijven de commandanten dat de Kroatische troepen „het bevel tot het staakt-het-vuren respecteren waartoe werd be sloten op basis van de vredes conferentie in Den Haag. Er hebben zich geen Kroatische eenheden op Servisch grond gebied begeven. Ze beant woorden slechts aanvallen en verblijven uitsluitend op Kroatisch grondgebied", aldus de verklaring. Het Joegoslavi sche persbureau Tanjug had gemeld dat voor het eerst Kroatische troepen waren geïnfiltreerd in Servië. Erkenning Op de jaarconferentie van zijn partij, de liberale FDP, in Suhl zei de Duitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher gisteren dat de Eu ropese Gemeenschap de onaf hankelijkheid van de Joego slavische republieken Kroatië en Servië moet erkennen. Genscher riep ook de door Servië geleide regering in Bel grado op om het federale leger onmiddellijk opdracht te ge ven de gevechten te staken. „Degene die met geweld pro beert de grenzen in Europa te veranderen, zet een ontwikke ling in beweging die het hele continent met oorlog kan overspoelen", aldus de minis ter. De FDP riep de EG op dë Joegoslavische republieken wettelijk te erkennen. In een resolutie werd geen uitspraak gedaan over een eenzijdige Duitse erkenning van Kroatië en Slovenië. De EG-vredesconferentie over Joegoslavië wordt morgen in Den Haag voortgezet. De EG heeft geëist dat Servië dan ak koord gaat met de omvorming van Joegoslavië tot een associ atie van soevereine republie ken met instandhouding van de huidige grenzen. Als Servië het plan niet accepteert, vol gen economische en diploma tieke sancties. AMSTERDAM Ed van Thijn genoot. Van Hans van Mierlo. De PvdA'er omhelsde, figuurlijk, D66. Het jubileumcongres van de democraten leverde za terdag nauwelijks een mooier beeld op. De PvdA, die, bijna in aan bidding, opzag naar D66 en vooral dan naar diens vleesgeworden charisma achter het' spreekgestoel te. Van Thijn, als burgemeester van Amsterdam zittend op de eerste rij, was geen uitzonde ring. Niemand kon er omheen: Van Mierlo's toespraak was van een schoonheid zoals in de politiek zelden wordt gehoord. In de uitpuilende zaal gingen tientallen mensen zelfs op hun stoel staan om de enige echte leider van de mogelijke pro gressieve volkspartij toe te jui chen. Het was natuurlijk een thuis wedstrijd. Want D66 vierde feest. Omdat de partij 25 jaar bestond, maar misschien nog wel meer omdat het onvoor stelbaar goed gaat. In alle pei lingen is D66 de tweede partij van Nederland. Maar, zoals dat in wielertermen heet, die rian te positie is louter virtueel. Pas bij verkiezingen kan blijken of de kiezers ook werkelijk zo massaal achter D66 en Hans van Mierlo staan. Op het feest twijfelde niemand daar nog aan. Nu was de om geving daar ook niet naar. Het meest prestigieuze hotel van Nederland, Krasnapolsky, gaf elke bezoeker meteen het idee dat-ie het had gemaakt. In zo'n omgeving paste alleen het woord 'succes'. Zelfs Jan Ter louw, nog niet zo lang geleden zeer kritisch j-, - D66-fractievoorzitter Hans van Mierlo met bloemenhulde tijdens het 25-jarig jubileumcongres in het Amsterdamse hotel Krasnapolsky. De opkomst was overweldigend. foto: anp partij, voelde zich er volledig thuis. De nieuwbakken com- de koningin in lo hartelijk begroet, evenals Maarten Engwirda, die na Terlouw een tijdje de leiding Gelderland: „Af en toe moet je van de partij had. Maar dat ontging toen vrijwel iedereen. Het deed er zaterdag allemaal niet meer toe. Van Mierlo, 25 jaar geleden oprichter, is te rug. En dat verklaart alles. Reden genoeg voor champag ne, maar dat ging D66 nou net weer te ver. Bier deed het be ter; een tikkeltje PvdA, maar je bent links-liberaal of je bent het niet. Een fanfarekorps luidde het feest in; een tikkel- eens fel uit de hoek komen, anders slaapt de boel in. Maar nu is daar geen enkele reden meer voor. Het is toch wel een beelje ongelooflijk dat dit ge beurt, na 25 jaar lijkt D66 toch echt wortel te hebben gescho ten in de Nederlandse samen leving". Het individu Vooral voor Terlouw was dat een vreemde gewaarwording. Onder zijn leiding bloeide D66 op tot 17 zetels, maar door zijn toedoen verloederde de partij vervolgens ook weer tot ze zelfs bijna verdween. Maar zijn eigen Terlouw werd door Van Mier- vismaaltijd met witte wijn past nu eenmaal geen levenslied. „We gaan feesten!", had de voorzitter van de feestcommis sie vertwijfeld geroepen nadat Het heeft ons bijna de kop ge- naar Amsterdam gekomen dan de 1800 waarop de leiding had gerekend. Mensen ook die kaarten op hun colbert, trui of jurk moesten spelden; een soort kwartet zodat mensen die elkaar niet kenden leuk wat met elkaar konden babbe len tijdens het eten. „Maar ik wil helemaal geen mensen ontmoeten die ik niet ken. De enige mensen die ik wil ont moeten die ken ik al", riep ie mand vertwijfeld. Voldaan Succes maakt ook voldaan. D66 mag dan ooit zijn opge richt om de bestaande partijen op te blazen en zichzelf over bodig te maken, nu die moge lijkheid zich daadwerkelijk aandient, voelt niemand daar veel voor. „De PvdA'ers wil den begin jaren zeventig geen progressieve partij met ons vormen, omdat zij toen sterk waren. Nu is het andersom en trekken wij een lange neus. Ik weet het, dat soort gevoelens mogen geen rol spelen, maar geloof me, het speelt wel dege lijk mee", was de heersende opvatting. Ook Van Mierlo herinnerde aan die tijd toen de PvdA de democraten „als een baksteen liet vallen toen zij met het kabinet-Den Uyl op het fluweel van de macht zat. 3 VAN HUET CLÉON De net geopen de onderhandelingen in het arbeidsconflict bij de Renaultfabriek in het Normandische Cléon, on der Rouen, zijn meteen vastgelopen. Na afloop van een eerste ge sprek tussen de plaatselijke di recteur en stakers heeft de Re- nault-directie in Parijs giste ren uitvoering gevraagd van het rechterlijk vonnis waarin vrije toegang tot de fabriek wordt verordend. De door de communistische vakbond CGT volgehouden eisen zijn voor de directie 'onaanvaardbaar'. De blokkade in Cléon, dat het me rendeel van de motors en ver snellingsbakken produceert, heeft gevolgen voor de totale produktie van Renault en kost het staatsconcern 30 miljoen gulden per dag. De Nederland se Volvofabriek in Born en de Franse fabrikant Matra, groot- afnemers van Renaultmotor- blokken, zijn eveneens ver lamd. Volvo- en Matra-perso- neel is op 'technisch verlof' ge zet. Zonder motor, geen auto. Op voorstel van de socialisti sche Vakbond CFDT en zeer tegen de zin van de CGT zou vanmorgen voor de fabriekspoort een geheime stemming onder de stakers zijn gehouden over het door gaan van de blokkade. Maar zelfs wanneer die wordt opge heven, zal het zeker nog een week duren eer Born weer motors uit Cléon ontvangt. Jacky Touzain, stakingslei I in Cléon, heeft een boodsc voor 'de jongens in Born', wie in tegenstelling tot 'de 5 meraden' uit België en Sp;irSe/': geen solidariteitstelegi r?ak< werd ontvangen. „Bij Ren;zlJn jkkel zijn we de laatste onderbetjte1^ den van de Europese auto- dustrie. We krijgen 55 proc e minder dan bij Volkswagenoe 11 procent minder dan bij Frave Terwijl de produktivi!n steeds wordt opgejaagd, g pfflnl de lonen almaar omlaag, laatste tien jaar is het aai arbeidsplaatsen in Cléon Ifia ruggebracht van 9700 n 5600, terwijl we in diezei periode 500 gulden aan ko tV- kracht hebben ingeleverd, moeten ons begrijpen Born". ANI/ De gederfde 500 gulden rn lairstt rectificatie van de winstp|ema lag om ii aanse mie die honderd gulden droeg, terwijl op 1100 was rekend. Eisen waarover de directie kunnen praten op voorwaai dat de stakingspiketten w den opgeheven. Eerst schriftelijke garantie dat een reële loonsverhoging in tegen (minimaal 175 gulden) en ge lijkt sancties tegen stakers, spe u ooi Touzain het hard. Hij wil 1 zwart op wit. Renault is de eerste autofab fs d kant die in een jaar vier t tor feeën wint: 'auto van het ja; door 'bus van het jaar', 'vrachtu muil gen van het jaar' en, zo me een CGT-plakkaat op het brieksterrein, 'staking van 1 jaar'. "land a uitg" Van Mierlo zijn toespraak had beëindigd. Niemand luisterde. „Dat maken we zelf wel uit", riepen sommigen. Je bent een partij voor het individu of je De zaal applaudiseerde veelbetekend heel erg hard en heel erg lang. Een afdelingsvoorzitter: „Er wordt altijd zo geschampt over naar de buffetten voor 'wein und gesang', en toch ook wel een beetje voor 'weib', want D66 is nog altijd niet alleen de tje CDA, „maar ook dat mag partij met de meeste vrouwen voor een keer", riep een feest- op de verkiezingslijsten, maar bent het niet. Vervolgens be- de arrogantie van de macht, gaf iedereen zich beschaafd van het CDA vooral, maar ook ganger. Had Van Mierlo in zijn toespraak immers niet gezegd dat het CDA niet melaats is? Nou dan. Bij het buffet was er echter weer een strijkje; een tikkeltje VVD, maar bij een ook met de meeste aantrek kingskracht op vrouwen. Succes is óók aantrekkelijk, want of het nou door het feest kwam of door de partij, er wa ren honderden mensen meer wel van de PvdA. Maar wie zegt dat wij straks ook niet wat van die arrogantie krijgen als we net zo invloedrijk wor den als iedereen verwacht? Ik denk dat we daar reëel in moeten zijn. Politiek is toch niet veel meer dan dat groepe ring A zijn wil probeert op te leggen aan groepering B. Waarom zou dat met D66 an ders zijn?". Dossiers te grabbel in leeg ziekenhuis DEN HAAG De politie van Hilversum heeft gistermiddag ft directie van het Ziekenhuis Hilversum opdracht gegeven de lel Dresselhuis-vleugel van ziekenhuis De Zonnestraal af te sluit! voor nieuwsgierige bezoekers. In het sinds mei van dit jaar vi laten ziekenhuis lagen dossiers van patiënten open en bloot. vE gens de directeur van Ziekenhuis Hilversum, J.A. Ubbink, Iff trof het dossiers waarin geen medische gegevens voorkomj maar waren het aantekeningen over patiënten die bij psychoP gen van De Zonnestraal onder behandeling zijn geweest. Bij] verhuizing is een archiefkast in de Dresselhuis-vleugel achterg bleven. De dossiers zijn inmiddels veiliggesteld in het nieuvj Ziekenhuis Hilversum. Het is nog onduidelijk of er patiëntg* vens zijn verdwenen. De zaak kwam gistermiddag in de pub teit via een reportage van het NOS-Journaal. Mysterieuze ziekte bij helmplanters TERSCHELLING De mysterieuze helmplanters-ziekte i duinen van Terschelling en Ameland heeft opnieuw slachtoffl geëist. Vijf doodzieke helmplanters zijn vanochtend over# bracht naar het academisch ziekenhuis in Groningen. Tijdef het poten van het gras langs de zeereep op Terschelling kregf zij afgelopen donderdag last van jeukende uitslag, opgezel ogen en braakten ze bloed. Minder zware stoornissen deden zp voor bij helmplanters op Ameland. Twee jaar terug were helmplanters op de waddeneilanden al geteisterd door huidii taties. De oorzaak is nooit achterhaald. EERSTE GOUDEN DANSSCHOENEN UITGEREIKT odw Mitella Met een broche op haar stemmig gekleurde mitella valt nauwe lijks op dat de arm van prinses Juliana, die vorige week uit de kom schoot, tijdelijk een extra steuntje heeft. De prinses bezocht gisteren het concours hippique Jumping Amsterdam, waar ze als erevoorzitster van Stichting Redt de Kinderen een cheque van 100.000 gulden ontving. foto: anp SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" Ultgeverlj/Wavery Produc AMSTERDAM Neder land heeft de hoogste 'dansdichtheid' ter we reld. Uit een nog niet openbaar onderzoek van de Nederlandse Vereni ging van Dansleraren (NVD) blijkt dat 600.000 mensen zich wekelijks wagen aan minimaal een foxtrotje. Met de erken ning van de danssport is het echter droevig gesteld. De Nederlandse kampioe nen moeten het voorna melijk doen met de eer die op danswedstrijden en demonstraties te behalen valt. Met de uitreiking van de 'gouden dans schoenen' probeerde de NVD daar gistermiddag verandering in te bren gen. Hoewel het evenement de prestigieuze naam 'Gouden Dansschoen Gala' heeft gekre gen, is van een dansgala geen sprake in het Amsterdam Hil ton Hotel. Het lijkt om te be ginnen wel alsof niemand weet hoe een galatenue eruit ziet. De heren hadden duide lijk getwijfeld: trekken we de smoking of het dagelijkse jas je-dasje uit de kast? En de da mes? Avondjurken, glanzend rood of zilver, roze truien, grij ze leggings en blouses met kanten pofmouwen. Volop voer voor Gert-Jan Dröges te levisieprogramma Glamour land, waaruit altijd weer blijkt dat Nederland geen glamour land is. Hapjes, drankjes en muziek zijn er echter volop. Het com bo slaagt er regelmatig in ge zellige muziek te maken waar geen dansritme in te ontdek ken valt. Nu stoort normaliter niemand zich daaraan en wordt er gezellig wat gerom meld op de parketvloer. Maar met een publiek dat voorna melijk uit wedstrijddansers en dansleraren (of een combinatie daarvan) bestaat, blijft de vloer onherroepelijk leeg. Ge lukkig herinnert het combo Een flitsende dansdemonstratie tijdens het Gouden Dansschoen Gala in Amsterdam, alwaar gisteren de 'gouden dansschoene werden uitgereikt. FOTO: sacha PIETERi zich bij tijd en wijle de foxtrot. Met als gevolg dat het weer zo 'druk wordt op het vloertje dat enig verschil met het stijldan sen op een alledaagse bruiloft niet valt te ontdekken. De flit sende dansdemonstraties ma ken daarentegen veel goed. Parfum Het puikje van stijldansmin- nend Nederland komt ook niet echt om te dansen, dat doen ze al zoveel. De kampioenen zit ten er omdat zij genomineerd zijn in één van de zes gouden- dansschoencategorieën. De vertegenwoordigers van de dansscholen zitten er om te zien wat er met hun eerder uitgebrachte stem is gebeurd. Het gala is meer een gezellig onderonsje van vakgenoten. Televisiepresentatrice Catheri ne Keijl is aanwezig om de vele verschillende activiteiten aan elkaar te babbelen. Bij de overhandiging van het eerste flesje Swinging World Parfum: ,,'t Ruikt echt verrukkelijk hoor". Tijdens het openscheu ren van de eerste envelop voor de uitreiking van de eerste gouden dansschoen: „Ik vind het zelf zo ontzettend span nend". En bij de presentatie van een nieuwe bloem: „Waarom noemt u deze ger- bra's, eh sorry germini's, naar dansen?". Kortom Keijl kwijt zich met verve van haar taak. Het is duidelijk de eerste keer dat de gouden dansschoenen worden uitgereikt. De ontvan gers weten niet goed wat zij met de goudkleurige, op een blokje gespijkerde dansschoen aan moeten. Verlegen wordt af een toe een dankwoord uit gesproken. Voor Rob en R?- gonda Rouwhorst uit Olden- zaal had de onderscheiding niet gehoeven, de nominatie was al voldoende, zeggen de Nederlandse kampioenen all round (ballroom en latijns- amerikaanse dansen) beschei den. Rob: „We zien het puur als waardering voor wat we doen. Wat erkenning voor de tijd die we in het dansen ste ken. We geven zeven dagen per week dansles en trainen daarnaast nog eens vier uur per dag voor onszelf". Opgelaten Saillant detail is dat de organi sator van het gala als enige twee gouden dansschoenen krijgt. David Simon, tevens se cretaris van de NVD, is daar niet erg mee verguld. „Het is vreselijk. Zo lijkt het net alsof ik mijn eigen feestje heb geor ganiseerd. Ik voel me maar toch ook wel een l opgelaten". Maar het is hej van harte gegund, van kanten wordt hij gefeliciteei Of zo'n gala nu helpt wat erkenning te krijgen voor danssport is de vraag. Mi daar gaat het ook eigenli niet om. Het gaat meer om kampioenen en andere me sen die veel betekenen voor danssport eens in het zonnel te zetten. En dat is geluk vindt Simon. „Iedereen is r zend enthousiast. Over twi jaar organiseren we het zek weer". Daarmee schaart (W gouden dansschoen zich in rij van het gouden kalf, voetballer van het jaar, spor |t hij e 'zijn, maar r van het jaar en secret^ resse van het jaar en al die ar dere o zo aardige, doch nuttejje loze onderscheidingen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4