Kok en De Vries trekken grens nzake plan-Simons BINNENLAND FNY-bonden willen geen vrije tijd of loon inleveren bij ziekte L ^{Marine officieren ^bekennen fraude Volledige werkgelegenheid doel Industriebond FNV Wennen aan de Euroschurk Werk is de beste sociale zekerheid Moeizaam herstel na verlies van kind tSoiwant MAANDAG 4 NOVEMBER 1991 id lïieuwe wet pakt chijnhuwelijken aan !N HAAG Het ministerie van justitie heeft in wet in voorbereiding die een eind moet maken t Midin t°enemend aantal schijnhuwelijken in Ne- jrland. In de toekomst mag de ambtenaar van de ™rgerlijke stand een huwelijk tussen een Neder- ïopenLjjer en een vreemdeling alleen voltrekken als ■gegaalngetoond kan worden dat de buitenlander zich Het mp de vreemdelingendienst heeft gemeld. De ruk wfeemdeling moet dan een verklaring kunnen atie gfer^e8gen waaruit blijkt dat de betrokkene hier inHp f *s' een verzoek heeft ingediend om hier te togen blijven, of verklaard heeft het land weer te Z18e spen verlaten. Momenteel is het nog zo dat een Israöeemdeling, ook als hij of zij illegaal in Nederland j een verblijfsvergunning kan krijgen als hij of zij buwt met een Nederlandse ingezetene. Voor Siijnhuwelijken worden bedragen betaald van ;t belfiOO tot 15.000 gulden, kennu Beweging Sehaefer zoekt tv-zender DEN HAAG De beweging Sehaefer, genoemd naar inititiatief nemer oud-staatssecretaris Jan Sehaefer, zoekt een tv-zender. Deze moet bereid zijn een avondvullend discussieprogramma te verzorgen tussen bestuurders en burgers. Sehaefer, die onte vreden is over de (nieuwe) koers van de PvdA, pro beert met een nieuwe beweging de kloof tussen bur gers en politiek te verkleinen. De beweging kwam gisteren voor het eerst bijeen in een café in Amster dam. Er waren ongeveer veertig geriteresseerden vanuit verschillende politieke partijen maar ook vele politieke daklozen op de bijeenkomst afgeko- De komende maanden moeten worden gebruikt om de organisatie op te zetten. In januari komt de bewe ging met een discussiestuk voor een „ronde-tafel- conferentie" voor wie maar mee wil doen, met een aantal discussiethema's als sociale zekerheid, werk gelegenheid, openbare orde, veiligheid alsmede mi lieu. Sehaefer wil nadrukkelijk geen nieuwe partij Decemberzegels worden een stuiver duurder DEN HAAG De decemberzegels die de PTT eind deze maand uitbrengt, zijn vijf cent duurder dan de speciale zegels voor feestdagenpost in voorgaande ja ren. De besparing voor de klant is nu vijf cent voor verzending van een kaart en vijftien cent voor een kaart in een open enveloppe. De speciale zegels kunnen worden gebruikt voor het verzenden van kerst- en nieuwjaarspost tussen 28 november en 31 december. Daarna blijven ze ook nog geldig, maar moet worden bijgeplakt tot het be drag van de normale porto. De nieuwe december- postzegel die vanaf 28 november in velletjes van twintig stuks te koop is, is ontworpen door Joost Swarte uit Haarlem. Het thema van de zegel is „con tact tussen de mensen door wenskaarten". Er komen 250 miljoen van deze zegels op de markt. Inf otheek - dochters verzelfstandigd LEIDEN De activiteiten van Infomotive en Microlease, twee dochterondernemingen van het failliete automatise ringsbedrijf Infotheek, zullen worden voorgezet door het personeel. Dit is gisteren be kendgemaakt door het in Haarlem gevestigde bedrijf Feda Beheer, dat door het ma nagement en het personeel (in totaal 36 mensen) is gevraagd de verzelfstandiging te verwe zenlijken. Vrijdag werd al meegedeeld dat vier dochter ondernemingen van Infotheek buiten het faillissement vallen omdat zij worden verzelfstan digd. jlEDICIJNEN MOETEN 1 JANUARI IN BASISVERZEKERING landeL MERSFOORT Medi- bescïnen moeten per 1 janua- uit de Algemene Wet ijzondere Ziektekosten ^WBZ) vergoed worden, itstel van het plan-Si- dankïons °P ^it Punt *s n*et Jnvaardbaar. Daarover n vice-premier Kok en A-minister De Vries an sociale zaken het eens jjworden. Over welke inka^derdelen wèl voor uit- ;1 in aanmerking ko- beraadslaagt staats- icretaris Simons vandaag de fractievoorzitters CDA en PvdA en de naat. 'olgens Kok heeft uitstel van e 'medicijn-operatie' dramati- ïrde fche gevolgen voor de koop- Irid jracht, die het kabinet niet lan repareren. „Als dit onder- u:- jeel de streep niet haalt, moet "edacht worden aan een ach- ■ruitgang van ongeveer een gele4alf procent voor grote groe- i in de samenleving", liet .ok zaterdag na afloop een ?vdA-bijeenkomst in Amers- lOort weten. Het Centraal „Simons moet opstappen als plan debacle wordt" DEN HAAG Als het plan voor een nieuwe basisverze kering voor ziektekosten niet wordt doorgevoerd, moet de bedenker ervan, staatssecretaris Simons van volksgezondheid, aftreden. Dat zei topeconoom en vooraanstaand PvdA'er Arie van der Zwan gisteren voor de NCR V-radio. Vol gens hem zou de helderheid in de politiek gediend zijn met zo'n stap van Simons. Van der Zwan kritiseerde ook het profiel voor de nieuwe voorzitter dat de PvdA vorige week publi ceerde. „Dat is een onding", zei hij. AWBZ moeten worden ge bracht. Uitstel van de overhe veling van de huisartsenhulp naar de AWBZ stuit op veel minder inkomenspolitieke problemen. Het gevolg daar van is blijkens kabinetsbere keningen minimaal. Jongstleden vrijdag slaagde de ministerraad er niet in een de finitief standpunt over de 'tweede fase' van het plan Si mons te formuleren. Afgelo pen weekeinde werd duidelijk dat het zeer kritische advies van de Raad van State over het stelsel daarbij een grote rol heeft gespeeld. Enkele minis ters willen zich verder in het advies verdiepen en onzeker is of de CDA-fracties in de Eer ste en Tweede Kamer niet met bezwaren zouden ko- Gekanteld Een brandweerman bekijkt samen met een werknemer van een sleepdienst de tankauto die van morgen op rijksweg 2 tussen Utrecht en Amsterdam door nog onbekende oorzaak kantelde. De vrachtwagen, geladen met zwavelzuur, blokkeerde de rijstroken in de richting van Amsterdam en veroorzaakte een file van zeventien kilometer. Een kleine lekkage aan de tank is inmiddels verhol pen. De chauffeur, die met twee voeten in het weggelekte zuur heeft gestaan, is voor behandeling overgebracht naar het Academisch Medisoh Centrum in Amsterdam. foto: anp Planbureau heeft berekend dat het compenseren van dit inkomensverlies het kabinet ruim één miljard gulden zou kosten. Kok en De Vries zijn het er over eens dat de medicijnen alleen al vanwege de koop kracht-effecten per 1 januari onder de werking van de In Amersfoort maakte Kok za terdag duidelijk dat niet alleen de PvdA-bewindslieden in het kabinet, maar de partij in zijn geheel wil vasthouden aan de invoering van een basisverze kering voor de gezondheids zorg. „Door het feit dat hele en halve belangenorganisaties tot nieuwe inzichten en adviezen zijn gekomen is er een kramp in de besluitvorming gekomen. Maar hier moeten wij als PvdA laten zien waar de gren zen liggen". AMSTERDAM De meeste FN V-bonden willen geen af spraken maken over het inle veren van vrije dagen of loon bij ziekte. Ze gaan daarmee lijnrecht in tegen de vakcen trale, die vrijdagavond met CNV, MHP en de werkgevers organisaties overeenkwam dit wel te doen om zo het ziekte terug te dringen. De bonden vrezen dat bestaande rechten van werknemers daar mee worden aangetast. Voorzitter Kamminga van het KNOV (midden- en kleinbe drijf) heeft gezegd dat als de bonden bij hun standpunt blij ven het akkoord tussen de so ciale partners van geen enkele waarde is. „Verslechteringen in de ar beidsvoorwaarden zijn niet be spreekbaar", zegt voorzitter De Waal van de Dienstenbond FNV. Hij wil dat werknemers extra vrije dagen krijgen als ze zich gedurende periode niet ziek melden. Die kunnen ze dan inleveren als ze daarna toch ziek worden. De Waal wordt gesteund door zijn collega van de Industriebond, maar niet doofc- de Diensten bond die geen ondertscheid ac cepteert tussen zieke en gezon de werknemers. Minister De Vries van sociale zaken is blij met het akkoord tussen de sociale partners. Hij wil snel met hen praten om de afspraken vorm te geven. )EN HELDER Twee lelderse marine-officie- en, die woensdag al wer- len aangehouden op ver- lenking van verduiste- ing, valsheid in geschrif- e, heling en oplichting, lebben een volledige be- entenis afgelegd. 's)aarna zijn ze op vrije voeten [esteld, zo heeft een woord- 'oerder van de marechaussee 'andaag bevestigd. Het twee- al heeft toegegeven met ver- luisterde cheques, betaalkaar- en een creditcard voor cir- tienduizend gulden aan Irank te hebben gekocht. Van voorraad alcoholica is niets eruggevonden. )e betaalmiddelen werden oor de ^TT bezorgd op het ïuisadres van de benadeelde, een lange wereldreis naakt. Een van de twee offi- i bewoonde tijdelijk het 'an de benadeelde. )e officier van justitie zal het weetal te zijner tijd dagvaar voor de militaire kamer de rechtbank in Arnhem. B langende de strafzitting blijft tweetal geschorst wegens betrokkenheid bij de ex- iloitatie van bordelen in Den leider en Amsterdam. interne commissie van de Coninklijke Marine onder- oekt of die activiteiten ont- uit de zeemacht recht- burgemeester van de hoofdstad, Ed van Thijn. foto: anp PvdA wil nieuwe natuurgebieden DEN HAAG De PvdA wil dat er de komende jaren grote natuurgebieden worden aan gelegd. Minister Maij van ver keer en waterstaat moet vol gend jaar onderzoek laten ver richten of dit mogelijk is. De sociaal-democraat Feenstra zal dit woensdag voorstellen bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer. Hij wordt in zijn initiatief gesteund door coalitiepartner CDA. Feenstra denkt om te begin nen aan drie projecten. Langs de dijk Enkhuizen-Lelystad zou een soort tweede Oost- vaardersplassen moeten ko men, het grote recreatiegebied in de Flevopolder. Verder kan langs de Noordzeekust in het water een kunstmatige tweede duinenrij komen; tussen de duinen in kan dan een nieuw natuurgebied ontstaan. Ten slotte ziet de PvdA'er moge lijkheden om in de Waddenzee enkele extra vogeleilanden aan te leggen. UTRECHT De Indus triebond FNV plaatst het streven naar volledige werkgelegenheid weer bovenaan zijn prioriteiten lijst. Over een jaar of tien zullen er per saldo meer ouderen van de arbeids markt verdwijnen dan er jongeren bijkomen. „De omstandigheden zijn daar om gunstig om de doel stelling van volledige werkgelegenheid weer van stal te halen", stelt de Industriebond in zijn noti tie voor de middellange termijn „Grensverleggend vakbondswerk", die van daag is gepresenteerd. De grootste FNV-bond in de marktsector constateert met enig genoegen dat het moment in zicht komt dat werkgevers „niet langer de alleenheer schappij op de arbeidsmarkt kunnen uitoefenen". Dat bete kent overigens niet dat de overheid en de sociale part ners lui achterover kunnen toezien hoe de arbeidsmarkt zich ontwikkelt, stelt de bond. Eén van de voorwaarden om de volledige werkgelegenheid te bereiken is volgens de bond verlaging van de belasting- en premiedruk op arbeid. De overheid zal moeten blijven investeren in onderwijs, on derzoek, infrastructuur en te lecommunicatie om werkgele genheid, ook in een verenigd Europa, binnen de landsgren zen te krijgen en te houden. Daarnaast zouden werkgevers en bonden door aanpassing van de wetgeving meer in de melk te brokkelen moeten krijgen op het gebied van de werknemersverzekeringen. Momenteel beperkt de rol van de uitvoeringsorganen van die verzekeringen, waarin ook de vakbonden zijn vertegenwoor digd, zich voornamelijk tot de vaststelling van de uitkerin gen. De Industriebond vindt echter dat er een samenhan gend pakket nodig is op terrei nen als scholings- en plaat singsbeleid, ouderenbeleid en de vaststelling van criteria door BERT JANSMA Hollywood heeft het moeilijk met z'n schurken vandaag de dag. Jarenlang hebben de makers van films en televisieseries geteerd op de echo's van Tweede Wereldoorlog en Koude Oorlog, maar de koek lijkt definitief op. De vertrouwde vijanden van weleer zijn vrienden geworden. De spreekwoordelijke kwaaie Rus is gesaneerd tot een door en door fatsoenlijk mens. De grens tussen goed en kwaad van een op stereotypen gebouwde vermaaksindustrie ligt niet meer bij Checkpoint Charlie. Dus heeft Hollywood een probleem. Boze mannen en vrouwen blijven er broodnodig. Maar waar moeten ze nu vandaan komen? Het probleem is zo groot, dat Hilary Kingsley er uitgebreid aandacht aan besteedt in haar tv-studie 'Box of Delights'. Russen kunnen niet meer, Amerika zoekt nieuwe tegenstanders. De aankoop van klassiek-Amerikaanse bedrijven door niet- Amerikanen wordt in de Verenigde Staten met grote argwaan gevolgd. Déér ligt de nieuwe dreiging, en scenarioschrijvers staan gereed om samenzweringen en boze bedoelingen achter die 'uitverkoop' te bedenken. Japan is de grootste buitenlandse investeerder in Amerika. Maar, helaas voor Hollywood, een Japanse schurk kunnen ze wel vergeten. Niet alleen omdat Hollywood een groot deel van z'n omzet uit Japan haalt. Japanse tv-adverteerders zullen zich wel tien keer bedenken alvorens ze een spotje voor hun produkten vastplakken aan, pak weg, een 'Bridge over the River Kwai' in tien afleveringen. Nee, het probleem is erger. Hollywood is bijna van Japan. Sony heeft in '89 Columbia Pictures opgekocht. Matsushita kocht vorig jaar Universal Pictures. „Het enige echte alternatief is, helaas, de West-Europeaan stelt Kingsley. „En in tijden van grote zakelijke competitie tussen beide wereldddelen, het liefst nog de Westeuropese zakenman". Dus maakt u de borst maar nat, het wordt wennen aan de nieuwe 'bad guy' op film en tv. De Euroschurk. Terug naar de tijden dat Hollywood al z'n kwaaie pieren uit Europa haalde: de Britten Boris Karloff en Christopher Lee, de Hongaar Bela Lugosi krijgen weer Europese opvolgers. Onze eigen Jeroen Krabbé mag het spits afbijten. Hij speelt Jeremy van Dorn, een duistere Nederlandse zakenman die een in Zwitserland gebaseerd consortium leidt en die Blake Carrington kapot wil maken in de serie 'Dynasty'. In pure slechtheid kan hij de moderne heks Joan Collins (Alexis) een hand geven. Krabbé als de Eerste Euroschurk die de commerciële angsten van Amerika gestalte geeft. De scenarioschrijvers maken er meteen gebruik van om Blake Carrington (John Forsythe) een gepassioneerde 'Amerika voor de Amerikanen '-speech in de mond te leggen tegen die buitenlandse belager. En nu maar afwachten of Europa het pikt. Het is wèl wennen: De Westeuropeaan-in-Amerika van onzakelijke artistiekeling tot Euro-schurk. Met wat goede wil zou je het emancipatie kunnen ECONOOM WOLFSON: voor toekenning van uitkerin gen en de vaststelling van de hoogte en de premies. Arbeidstijdverkorting krijgt een lagere plaats op de priori teitenlijst. Voor herverdeling van het bestaande werk is de atv een mogelijkheid, maar „volledige werkgelegenheid zal overigens in belangrijke mate door een echte groei van de hoeveelheid werk moeten worden bereikt". De bond wil af van collectieve leeftijds grenzen voor vervroegde uit treding. (Vervolg van de voorpagina) AMERSFOORT Econoom Wolfson toonde zich zaterdag tijdens de PvdA-bijeenkomst over de sociale zekerheid niet somber over de bereidheid van de partij om nieuwe wegen in te slaan. Hij signaleerde dat er een 'cultuuromslag' heeft plaatsgevonden, waarbij de partij meer belang hecht aan een hogere arbeidsdeelname. Wolfson: „Werk is de beste so ciale zekerheid, want werk is de meest directe weg naar emancipatie en maatschappe lijke betrokkenheid. We moeten dus goed kijken in hoeverre onze verzorgingsstaat de deelname van meer men sen aan de arbeidsmarkt in de weg staat". Na die 'aftrap' vertoonde dis cussieleider Ton Planken een overheadsheet met daarop de kreet: Wat is de brandende kwestie? en vervolgens mocht de zaal zich in het ge sprek mengen. Dat leverde een baaierd van betogen op, waarbij één van de brandende vragen luidde voor wie de PvdA zich eigenlijk druk moet maken: voor de nieuwe ach terstandsgroepen' of de rede lijk welgestelde 'Almere-socia- Van der Zwan vond dat de laatste groep niet vergeten moet worden. „Onze tragiek is dat we onmiddellijk naarstig op zoek gaan naar nieuwe ach terstandsgroepen. Zo krijgen we het imago van een bezem wagen". Hij kreeg onmiddel lijk bijval van Wolfson, die krachtig waarschuwde voor het imago „partij van de zielig heid". Er zijn nieuwe pro bleemgroepen, zoals de alloch- de slecht-opgeleiden en be toogde hij. Dat was tegen het zere been van vakbondsbe stuurder Vos: „Mensen die de eindstreep hebben gehaald- kunnen zichzelf wel redden. Bedrijven met de meest riante zekerheidsgaranties kennen ook de minste uitval naar ziektewet en wao kennen. W ybertjesmodel De discussie bleef in Amers foort vrij abstract. Of het mi nimumloon bevroren en de uitkeringen verlaagd moeten worden kwam niet ter sprake, hoe de arbeidskansen van langdurig werklozen vergroot kunnen worden evenmin. Wel ging het 'wybertjesmodel' over tafel, evenals de 'tripartite aansturing van uitvoeringsor ganisaties', en het 'prudent collectivisme'; begrippen waar de gemiddelde uitkeringsge rechtigde geen chocola van kan maken. Concreter en vrij algemeen gedeeld was de kri tiek op de Gemeenschappelij ke Medische Dienst, die zich teveel als uitkeringsfabriek Groot was ook de vrees dat alle vrome voornemens uitein delijk in de stroperigheid van de politieke praktijk zullen blijven steken. Met name Van der Zwan he kelde de Haagse besluitvor ming scherp: „We moeten naar een andere staatsinrich ting om slagvaardiger te kun nen opereren. Nu komen op zich goede voorstellen in een mallemolen terecht en het re sultaat is te grijs en te middel- ren. Dat komt ook omdat be windslieden hun voorstellen nogal vrijblijvend, ad libitum, indienen. Men durft er zijn ei gen lot niet aan te verbinden". CASPER EN HOBBES door bill waterson PROEFSCHRIFT 'AANPASSING NA OVERLIJDEN'; LEIDEN Vier maanden na het overlijden blijkt ongeveer de helft van de familie nog grote moeite te hebben met het gemis van de overledene. De problemen blijken het grootst onder ouders die een kind verliezen. Ook het her stel, vooral van de moeders, verloopt voor hen vaak zeer Tot die conclusies komt drs. Marc Cleiren in zijn proef schrift „Aanpassing na een overlijden" waarop hij morgen hoopt te promoveren aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hij onderzocht de gevolgen van een overlijden door zelfmoord, verkeersongeval en ziekte voor de naaste familieleden van de overledene. Ouders die een kind verloren hebben, blijken de zwaarst ge troffen groep. Vier maanden na het ongeval heeft 93 pro cent nog steeds aanzienlijke tot ernstige moeite met het ver lies. De schokreacties zijn ster ker dan die onder mensen die hun partner verloren hebben, zo meldt de onderzoeker. Schuldgevoelens over het overlijden van hun kind ko men bij ouders ook vaker voor dan in alle andere groepen, met name wanneer het kind door zelfdoding om het leven kwam. dan een derde van hen ver toont veertien maanden na het verlies nog geen tekenen van herstel. De meesten hebben ook weinig vertrouwen in de toekomst. Moeders hebben het meest last van lichamelijke klachten en gebruiken de meeste medicijnen. Het alge mene beeld van hen weerspie gelt vaak wanhoop en onver mogen om hun leven opnieuw inhoud te geven, zo stelde Cleiren vast.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3