Israël en Syrië geven niet toe D66 wil niet opgaan inPVP Marathon Kok: aow buiten schot bij herziening verzorgingsstaat 14 Dagen Gratis CeldócSouxcmt INFORMATIE ZONDER SENSATIE £aidó&Qowuwt MAANDAG |4 NOVEMBER 1991 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN lederlands rapport euthanasie rhit discussie in VS £cidoe (Sowuumt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25178. Losse nummers 1,45. Kuwayt en Saudi-Arabië financieren Abu Nidal LONDEN Saudi-Arabië en Kuwayt hebben sinds het einde van de Golfoorlog vele miljoenen guldens gegeven aan Abu Nidal, 's werelds gevaar lijkste en meest gezochte terrorist, zo beweren bronnen van westerse inlichtingendiensten. Het geld, dat in het geheim werd geschonken, moest Abu Nidal in staat stellen zijn wrede oorlog te blij ven voeren tegen Yasser Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Saudi-Ara- bië en Kuwayt zonnen op wraak, omdat Arafat tij dens de Golfoorlog partij had gekozen voor Irak. Maar de inlichtingendiensten van twee westerse landen geloven dat het geld eveneens is gebruikt om westerse belangen te schaden en het vredes overleg over het Midden-Oosten te ondermijnen. Pagina 5: Westen woedend over steun aan Abu Nidal li .pMAM De vergadering in het conferentiecen- 'KMANtrum De Flint moest als 'aftrap' dienen voor discussie in de partij over de ver- AMERSFOORT Bij het brainstormen zorgingsstaat. Behalve Kok waren on- in de PvdA over de sociale zekerheid in der anderen de econoom Wolfson, de de toekomst mag veel op losse schroe- burgemeesters Van Kemenade en Van ven worden gezet, maar niet de aow. Thijn, de bewindslieden Ritzen en Ter Deze basisvoorziening voor 65-plussers Veld, oud-wethouder Etty en oud-Ven- moet in stand blijven. „We moeten niet dextopman Van der Zwan ervoor ko- de kant op dat we dit zo essentiële on- men opdraven. Wolfson maakte driftig derdeel van onze samenleving ter dis- aantekeningen, want van hem wordt cussie stellen, omdat vele mensen een rond december een zwaar rapport over goed aanvullend pensioen hebben", zei de kwestie verwacht, zaterdag PvdA-leider Kok tijdens een discussiebijeenkomst over de sociale ze- Pagina 3: Werk is de beste sociale ze kerheid te Amersfoort. kerheid Massale staking in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Honderdduizenden zwarten zijn vandaag in Zuid-Afrika in sta king gegaan tegen de invoering van btw op eerste levensbehoeften. In een goudmijn in Oranje Vrijstaat kwamen gisteren elf arbei ders om het leven tijdens een vechtpartij tus sen stakers en werkwilligen. Het Congres van Zuidafrikaanse Vakbonden (Cosatu) heeft tot de tweedaagse staking opgeroepen omdat de zwarte oppositie door de regering niet over de maatregelen is geraadpleegd. Co satu, nauw verwant met het ANC, zegt dat vooral de armen door de maatregel worden getroffen. Zwarte gaven vandaag massaal ge hoor aan de stakingsoproep. De auto-indus trie en andere bedrijven meldden dat de pro- duktie nagenoeg tot stilstand was gekomen. De regering heeft becijferd dat de staking het land zo'n 800 miljoen gulden zal kosten. 'Big Mag' mag niet van Lubbers DEN HAAG Premiers Lubbers wil niet langer gebruikt worden voor een reclame campagne van McDonald's. De hamburger gigant gebruikt een foto van de premier om een snack aan te prijzen. Op de foto's staat Lubbers afgebeeld met een 'wolkje' boven zich waarin de tekst 'Big Mac, Big Mag' staat. Hij zou, met andere woorden, alleen nog maar daaraan kunnen denken tijdens de vergaderingen in de Kamer. McDonald's heeft de premier geen toestemming ge vraagd. Als het bedrijf doorgaat met de ad vertentie wordt de Reclame Code Commis sie ingeschakeld. Eerder oordeelde deze commissie dat een drogisterij voor een ad vertentie geen gebruik mocht maken van het ongeschoren gezicht van Lubbers. 'resident Chiluba: de Zambiaanse Lech Walesa LEIDEN OMGEVING Boekenbeurs Leiden I trekt duizenden MADRID De eerste di recte onderhandelingsron den tussen Israël en zijn Arabische buren in Ma drid zijn vanochtend met een totaal gebrek aan overeenstemming tussen Syrië en de joodse staat geëindigd. De gespreks ronde tussen Syrië en Is raël bleef totaal vruchte loos, verklaarde de leider van de Israëlische delega tie, Yossi Ben-Aharon, na afloop. Maar de Verenigde Staten ble ven optimistisch. Alleen al het simpele feit dat de directe be sprekingen zijn begonnen be tekent een doorbraak in het vredesproces, meent Washing ton. Bovendien verliepen de gesprekken tussen de Israëli's, die zeiden vandaag naar huis terug te gaan, en de Palestijns- Jordaanse delegatie wel goed. Ben-Aharon sprak na de vijf uur durende bespreking met Syrië van „frustrerende" on derhandelingen in „een ijzige sfeer". Volgens hem wilden de Syriërs beslist niet praten over een ander onderhandelings plaats, zoals de Israëli's wen sen, en houden ze vast aan Madrid. Ben-Aharon zei dat beide partijen wel hoopten hun discussies op een later tijdstip te kunnen voortzetten. De Syrische delegatieleider, Muwaffak al-Allaf, verweet de Israëli's niet te willen praten over land-voor-vrede. Maar hij onderstreepte dat Syrië de hoop op eventuele vooruitgang niet had opgegeven. De Palestijnse woordvoerster Hanan Ashrawi verklaarde dat de onderhandelingen met Israël waarschijnlijk binnen twee a drie weken kunnen worden hervat. Ook de directe onderhandelingen tussen Li banon en Israël, die met grote vertraging pas gisteravond be gonnen, zouden binnen een maand kunnen worden her vat, zo verklaarde vandaag de Libanese minister van buiten landse zaken, Faris Bouez. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, zei vlak voor zijn vertrek uit Madrid naar huis dat de VS en de Sovjetunie compro misvoorstellen zullen doen voor de plaats van de verdere rechtstreekse vredesonderhan delingen van Israël met de Arabische partijen. Restauratie Blauwpoortsbrug begonnen Koud en winderig was het vanmorgen op de Blauwpoortsbrug in Leiden, maar dat weerhield de wethouders Walenkamp en Van Rij er niet van om het officiële startsein te geven voor de restauratie van de basculebrug. Het startsein bestond uit het losdraaien van vier lampen. De werkzaamheden duren een jaar. FOTO: WIM VAN NOORT Pag. 7: Blauwpoortsbrug wordt weer geheel beweegbaar Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel en onweer. Minimumtemperatuur omstreeks 6, middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Wind zuidwest, vrij krachtig, 5. Aan de kust en op het IJsselmeer, hard of stormachtig, 7 a 8, draaiend naar noordwest en geleidelijk afnemend. Twee keer aangehouden he LPHEN AAN DEN RIJN lie en 34-jarige Alphenaar slaag de- e er vannacht in zich twee ns eer binnen drie uur te laten Jpakken door de Alphense en jolitie. Rond kwart voor één si- annacht werd de man aange- o- puden omdat hij verdacht :n. [erd van een poging tot het Jenbreken van een telefoon het Stationsplein. Om half vee stond de Alphenaar weer o straat. Amper twee uur la- :r werd hij opnieuw aange ouden, ditmaal in zijn wo ing. Een bewoner van de Pa Istraat had de man betrapl ij een poging in zijn auto in te reken. Hij zit nu nog vast. Voordwijker mishandeld tOORDWIJK Een 28-jari- e Noordwijker is in de nacht zaterdag op zondag tussen én uur en half twee zwaar rishandeld op de route Julia- astraat/Golf weg in Noord- vijk aan Zee. Hij liep een ge roken neus op, een gebroken aak en schade aan zijn gebit, n werd tevens beroofd van jn portemonnee. Het slacht- tfer kan zich de toedracht 'iet meer herinneren. Getui- en worden verzocht zich bij e Noordwijkse politie te mel en, telefoon 01719-11100. Historische handdruk tussen Yossi Ben-Aharon (rechts), leider van de Israëlische c der Abdel-Shafi, leider van de Palestijnse delegatie. VERSCHERPTE BEWAKING BU BEZOEK BUSH DEN HAAG Politie, mare- chausse en veiligheidsdiensten in Nederland maken zich op voor het tweede bezoek bin nen enkele jaren van de Ame rikaanse president, George Bush, komende vrijdag en za terdag. In verband met dreige menten aan het adres van pre sident Bush door radicale Ara bieren die tegeri het mede door de VS gesponsorde vredesoverleg in Madrid zijn, zijn de veiligheidsmaatregelen verscherpt. Het presidentiële gezelschap komt vrijdag vanuit Rome aan in ons land. Het totale gezel schap omvat 200 staf-, veilig heids- en verbindingsmensen. President Bush wordt onder anderen vergezeld door zijn echtgenote Barbara, minister van buitenlandse zaken James Baker, nationaal veiligheids adviseur Brept Scowcroft, Witte-Huis-chef John Sununu en minister voor buitenlandse handel Carla Hills. Bush c.s. dineren 's avonds met onder anderen premier Lubbers, mi nister Hans van den Broek van buitenlandse zaken en Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie. Op de zakelijke agenda van zaterdag staat vooral de 'Uru- guay-ronde', waarin Europa en de VS nog altijd voorname lijk inzake landbouw overhoop liggen. Zaterdagmiddag biedt koningin Beatrix het omvang rijke gezelschap in de Ridder zaal een lunch aan. Het echt paar Bush brengt daarna mo gelijk nog een bezoek aan de Amerikaanse School in Wasse naar. Vervolgens gaat het Amerikaanse gezelschap terug naar Washington. President Bush en First Lady Barbara slapen in paleis Noordeinde. Mogelijk wordt een nieuwge- kweekte (rose) roos 'Barbara Bush' gedoopt. AMSTERDAM D66 staat sterk, al is het in de opiniepeilingen, en voelt daarom niet zo veel voor de vorming van een pro gressieve volkspartij. Fractievoorzitter Hans van Mierlo maakte dat za terdag in Amsterdam heel duidelijk tijdens het jubi leumcongres van zijn par tij, die het 25-jarig bestaan vierde. Die uitspraak wordt niet ge voed door een afkeer van PvdA en Groen Links, alswel de angst dat het CDA dan nooit meer uit het centrum van de macht is te verdrijven. Van Mierlo: „De enige die bij zo'n ontwikkeling staat te jui chen is collega Bolkestein, want in die situatie is het praktisch zeker dat het vol gende kabinet weer uit CDA en VVD zal bestaan". Van Mierlo toonde zich zelf ook niet afkering van het CDA. Hij sloot bij voorbaat geen enkele coalitie uit en zijn voorkeur gaat wel degelijk uit Kordate kleuter fietst van Wassenaar naar Leiden WASSENAAR Een 5-jarig jongetje is gistermiddag tot grote schrik van zijn ouders van zijn woonplaats Wasse naar naar Leiden gefietst. Het jongetje was met zijn wande lende ouders mee naar het park aan de Parkstraat, maar vond het geslenter kennelijk te saai. Als een volleerde sprinter zette hij aan voor een krachtige sprint en liet zijn verbijsterde ouders binnen en kele seconden roepend en ren nend achter zich. Ruim een uur fietste de kordate coureur in de richting van Leiden, waar hij uiteindelijk door een oplettende voorbijganger werd opgemerkt toen hij de weg naar Wassenaar vroeg. Via de Leidse politie is hij weer afge leverd bij de nerveuze ouders. 5-leider Hans van Mierlo bij zijn toespraak tijdens het jubi leumcongres van zijn partij. FOTO: ANP naar een kabinet van PvdA, VVD en D66, omdat zo'n kabi net „een vernieuwing van onze politiek zou kunnen bete kenen". Van Mierlo zei niet altijd even gelukkig te zijn met de voor treffelijke opiniepeilingen, omdat daardoor iedereen veel kritiek over de partij uitstort. „Het is", zei hij, „weliswaar verdriet op niveau, want ik besef dat er collega's zijn in andere partijen die zullen den ken: deine Sorgen soil ich ha- ben". Hij hield zijn gehoor voor niet tevreden te zijn met het huidige succes. „Dat zou leiden tot zelfgenoegzaamheid en het einde betekenen van D66". Als vroeger iemand hard over straat liep werd hij door ieder een nagekeken. 'Moet je de trein nog halen?' of woorden van gelijke strekking kreeg hij, soms zelfs niet ten onrechte, naar zijn hoofd geslingerd. Heden ten dage zie je Jan en Alleman langs 's Heren wegen rennen. Soms met hele groepen tege lijk. Dikwijls zelfs in drommen. Dat laatste noemen ze dan een marathon, zoals gisteren in New York. In Den Haag heette het dit keer The Hague Ten Miles, zeker omdat De Marathon daar al iets anders is. De Leidse Courant is overi gens iets anders dan zomaar een Leids dagblad. Maar daar komt u - en wij natuurlijk als u de bon op de post hebt ge daan - wel achter als u hem uit heeft. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60, Roep om doodstraf na kindermoord in Frankrijk I Dhr/Mevr: Voorl: Machinist in de dop Dit kleine Chinese jongetje geniet met volle teugen van het ma- chinistje-spelen in een van de parken In Peking. Zittend op de stoel van de machinist en met de pet op van een legerofficier zie je hem 'groeien' als hij vanuit de miniatuurlocomotief zijn 'passa giers' toeschreeuwt in- of uit te stappen. FOTO: AFP PARIJS In Frankrijk gaan stemmen op voor herinvoering van de doodstraf na de moord op twee tienjarige meisjes uit Elne, nabij Perpignan. Na twee weken speuren ar resteerde de Franse politie dit weekeinde de moorde naar, een 46-jarige Frans man van Nederlandse ori gine. Hij bekende de nichtjes te heb ben verkracht en gewurgd. De lijkjes wierp hij in een ravijn. De dader uit het Oostfranse Saint-Dizier, kon worden ge vonden na een mislukte po ging tot zelfmoord. In een ho tel in Lourdes trachtte hij zijn polsen door te snijden en zich op te hangen aan en gordijn koord. Hotelpersoneel waar schuwde de politie. De dubbele moord heeft grote afschuw gewekt in Frankrijk. De man had de meisjes in zijn auto gelokt met de vraag hem een telefooncel te wijzen. Kort daarvoor was hij, vader van drie kinderen, tot twee maan den voorwaardelijk veroor deeld wegens ontucht met kleuters. „Ik heb een enorme stommiteit begaan", was het enige wat hij uitbracht. De da der was in Zuid-Frankrijk om werk te zoeken. Bewoners van Elne moesten zaterdag worden gekalmeerd door de burge meester. „De mensen wilden hem onmiddellijk terecht stel len". Familie van de meisjes heeft laten weten dat de dader „na zijn gevangenisstraf zal boeten". Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in eèp open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071 - 313 677 711848' 003000 iiu,iimi»iiin»tinun

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1