SPORT jgGele kaart Otto smet op puntendeling Magie Ab Fafié lijkt voorbij Europa Cupzorgen bij Robson en De Mos 11 LSfC DEN HAAG DRUKT AJAX VERDER IN DE ZORGEN Een cadeau van formaat I EeidaeSomo/ni CeidócSou/uwit MAANDAG 4 NOVEMBER 1991 Lauda aviseert Prost een pauze ADELAIDE Niki Lauda heeft in Adelaide zware kri tiek geuit op zijn vroegere teammaat Alain Prost. In de ogen van de Oostenrijker moet Prost een jaartje pauze ren en zich bezinnen op de toekomst. Lauda werd de mentor van Prost in 1984, toen de Fransman in dienst trad bij McLaren. Lauda zei dat Ferrari de juiste beslissing had genomen door Prost te ontslaan. „Ferrari was niet het beste team dit jaar. Iedereen weet dat. Maar in dat geval is het juist de verantwoordelijkheid van de coureur het team naar betere tijden te leiden in plaats van te gaan klagen bij de media". Prost vergeleek de Ferrari na de race in Japan met een vrachtwagen. Prost beraadt zich op juridische stappen tegen Ferrari. In zijn contract is een afkoopsom van 15 miljoen gulden opgenomen. De Fransman voelt zich evenwel aangetast in naam en eer en wil daarvoor eveneens genoegdoe ning. Surfer Van Tol urenlang op zee MAUI Olav van Tol heeft urenlang op de Grote Oceaan voor Hawaii rondgedobberd op een smalle surfplank, zonder mast. Pas tegen het vallen van de avond daagde er hulp op van het eiland Maui, de aanlegplaats. Overstuur en rillend van de kou stapte Van Tol op het strand. Van Tol brak in de tweede manche van de finale om de wereldtitel windsurfen course-race zijn mast. De or ganisatie zag de Nederlander over het hoofd. Hij was te ver van het strand verwijderd om op eigen kracht tegen de stroom in te rug te peddelen. Midden op zee kreeg Van Tol enige tijd later gezelschap van Jan Boersma. Bij hem was het zeil min of meer geëxplodeerd. In de eerste manche behoorde Boersma tot de top tien, totdat de starter hem mededeelde dat hij was gediskwalifi ceerd door een te vroege start. Desondanks is Boersma na drie manches met de 38e plaats de beste Nederlander. In de strijd om de hoofdprijs in de met 300.000 gulden gedoteerde finale doet hij niet mee. Die gaat tussen de Spanjaard Dunkerbeck en de Noor BringdalJBij de vrouwen voert Britt Dunkerbeck de ranglijst aan - de Duitse Mtlller. Coach ZVH analyseert verkeerd team DEN HAAG - De volleyballers van ZVH uit Zevenhuizen blijken te zijn ge fopt door hun Portugese tegenstanders in de Europa Cup. ZVH verloor kansloos met 3-0 van Sporting Lissabon en lijkt kansloos voor de return van komende week. Trainer Jaap Akkerhuis had vori ge week videobeelden laten maken van een competitieduel van Sporting, maar gisteren bleek dat hij het tweede team op band had staan. En dus ook had geanaly seerd. Een opvallend detail in de uitwed strijd was dat prikkeldraadversperring rond het veld was aangebracht. Ook dat stond niet on de film. Pag 14: Milano buiten bereik ZVH. Doelman Agu tien minuten bewusteloos GRONINGEN Doelman Alloy Agu van MVV is gisteren tien minuten buiten kennis geweest tijdens het competitieduel met FC Ironingen (2-2) in het Oosterpark. De 24-ja- rige Nigeriaan raakte in de 70ste minuut be wusteloos na een botsing met Hennie Mey er. Hij werd vervangen door Erik de Haan. Agu werd bij de tweede treffer van Meyer per ongeluk door de aanvaller vol in het ge zicht geraakt. De verzorgers poogden ver geefs de nationale doelman van Nigeria op te lappen. Hij kwam in de kleedkamer pas bij kennis. In het ziekenhuis van Groningen werd een hersenschudding vastgesteld. Agu kon desondanks liggend de busreis naar Maastricht maken. }EN HAAG Spelers en ibliek van FC Den Haag ierden de doelpuntloze itendeling van gister- ddag tegen Ajax als een use overwinning. Met 0-0 bleven beide ploe- in exact in het spoor van ijna alle andere clubs in eredivisie (alleen FC ■ente-SVV/Dor- echt'90 eindigde het af lopen weekeinde niet in n gelijkspel), maar Am- rdammer Heini Otto ield een bittere nasmaak an de partij over. ;n dertien-in-een-do- jn-overtreding trok scheids- ;chter Bakker voor Otto derde gele kaart, waar de leidsman uit Papen- recht een abrupt en onzinnig nde maakte aan een onge- ende, nationale recordreeks an de Haagse spits. Sinds de 37-jarige Otto op 6 augustus 5 in en tegen Emmen zijn ebuut maakte voor FC Den aag miste hij geen minuut. Iet 221 achtereenvolgende of- ciële wedstrijden verpulver- e de nu op één na (Gerets) udste voetballer van de eredi- isie het record van doelman in Jongbloed. Aan de ver- luffende reeks van Otto wam gistermiddag om 16.03 ur een eind omdat Bakker et nodig vond „geel" te trek- ren voor een doodgewone ivertreding van Otto op Aja- Dan Petersen. Geheel té- zijn stijl reageerde Co idriaanse hierop met een vegwerp-gebaar; Cor Lems af zoals gebruikelijk monde- Dons hetgeen hem even ik op z'n derde kaart )mdat op de „straflijst" van )tto nog een kaart van vorig (een soortgelijke over treding op een speler Roda JC) en één van de uit wedstrijd tegen MVV (vast houden tegenstander) prijkten, volgt voor de komende wed strijd automatisch een schor sing, zijn eerste na tien jaar en zes maanden. Otto mist (even als Lems en Torken) de uit wedstrijd van aanstaande vrij dag tegen Roda JC. „Er zijn in andere wedstrijden misschien ook wel situaties geweest dat ik geen kaart heb gekregen toen ik er juist wel één had moeten krijgen", droeg Otto zijn lot manmoedig. Maar hij voegde er nog wel even aan toe dat arbiter Bakker meteen bij het trekken van de kaart al „sorry Hein" had gezegd. „Dat zegt genoeg", t Otto. Hoofdbrekens De aanvoerder verlegde gis termiddag de aandacht voor zijn historische „prent" liever naar het resultaat tegen Ajax, dat zijn ploeg vooral in de eer ste helft de nodige hoofdbre kens had gekost. Co Adriaanse had zijn ploeg in de vertrouw de en de laatste weken weer succesvolle kerstboom-forma tie het veld ingestuurd, in de hoop doelman Stanley Menzo weer tot een foutje te dwingen. Remco Torken stuurde de Ajax-sluitpost eenmaal naar de hoek van zijn doel, terwijl 'René Stam aan de andere van het veld veel meer werk kreeg te verstouwen. In de boeiend begonnen maar saai geëindig de eerste helft legden de Haagse centrale verdedigers Van Oosten en Adam hun res pectieve opponenten Petterson en Bergkamp bijna volledig aan banden. Pas in de slotmi nuut van de eerste helft werd Ajax echt gevaarlijk. Albert van Oosten redde bij de inzet van nationale topscorer Berg kamp echter juist op de doel lijn. In de tweede helft nam het overwicht van Ajax ziender ogen af, waardoor de amuse mentswaarde juist steeg. Adri aanse bracht de weer op de bank teruggekeerde Emiel van Eijkeren en Erwin Hermes, in het veld voor achtereenvol gens Frans Danen en (zes mi nuten voor het einde) Remco Torken, terwijl Jeffrey Talan (die zich vanaf halverwege de eerste helft had moeten warm lopen) bleef toekijken. Van Eijkeren was nog tweemaal dicht bij een Haagse treffer, maar daarmee zou de weer hard werkende thuisclub te rijkelijk zijn be loond. „0-0 was een juiste uit slag", meende Adriaanse na Remco Torken (links) valt samen met verdediger Frank de Boer tegen het gras afloop terecht. „We hebben te veel kansen gemist", stelde zijn collega Van Gaal daar cor rect tegenover. Met de doelpuntloze puntende ling drukte FC Den Haag Ajax verder in de zorgen. Getuige ook de roep om „Johan Cruijff" die in de slotfase van uit het Amsterdamse vak klonk. Voor de thuisclub bete kende het niet ingecalculeerde punt het derde station op de weg terug naar „boven". Maar terwijl in FC Den Haag - Aiax door scheidsrechterlijk falen een uniek record sneuvelde, bleven twee hatelijke gege vens recht overeind. De Am sterdamse titelpretendent wacht nog altijd op de eerste uit-overwinning van het sei zoen; FC Den Haag moet het in de competitie '91/'92 nog al tijd stellen zonder thuiszege. Biljartbond zet procedure tegen rebellen door GENT De controverse tus sen de Koninklijke Nederland se Biljart Bond en de bij de Vereniging van Grand Prix Spelers aangesloten drieban- ders is verscherpt. De KNBB heeft besloten tegen de boycot- ters van de nationale titelstrijd in Sluis een klacht in te die nen' bij de nationale strafka mer. „De spelers hebben de bond en de sponsors schade toegebracht", stelde bonds voorzitter Maarten Hendriks vast. „De bond wil nu een on afhankelijk oordeel over de handelwijze van de spelers. We zijn door deze affaire al een sponsor kwijtgeraakt.." Fan vast na discriminatie DEN HAAG De Haagse po litie verrichtte gisteren tijdens het duel FC Den Haag-Ajax arrestaties. Daaronder de aanhouding van een 16-jarige Voorburger die voor het duel werd gearresteerd wegens discriminatie door het scanderen van scheldwoorden naar Ajax-supporters. Drie an deren werden gearresteerd wegens openbare geweldple ging Dick Jol geeft achtmaal kaart EINDHOVEN Dick Jol heeft gistermiddag nadrukke lijk de aandacht op zich geves tigd bij de eerste-divisiewed- strijd Eindhoven - NAC. De Scheveningse neofiet in de scheidsrechterij, die eens had verklaard het „prachtig te vin den een wedstrijd te beëindi gen met 22 spelers", gaf in Eindhoven niet minder dan acht kaarten, waaronder één rode. Die laatste prent was voor NAC'er Sas, die twee maal geel kreeg. Jol deelde verder zeven gewone gele kaarten uit. Collega Klootwijk was bij NEC-AZ iets minder gul: zeven gele kaarten. WAALWIJK Aad de los speelde geen verstop- ertje na RKC-PSV (2-2), ïaar wilde ook weer niet 1 te veel kwijt over zijn evindingen in Waalwijk. )e coach van Anderlecht tzigde slechts wat alge- eenheden over de Euro tegenstander van ko- ende woensdag in Brus- :1. John Bosman zal in de iturn tegen PSV overi gens met Luc Nilis de lanval van Anderlecht vormen. De ex-PSV-er kreeg die zekerheid van rainer De Mos na de lompetitiewedstrijd op 'rijdagavond in Charleroi, losman neemt de plaats iver van Verheyen, die in -indhoven (0-0) de voor- ceur kreeg. In de verdedi- [ing ontbreekt libero Cooiman door een schor ing. Hij wordt vervangen loor De Sart, die in de zo- toer overstapte van FC Luik naar Anderlecht. J*)e Mos had het in Waalwijk illemaal niet geweldig gevon- len. „Maar een sprankelende vedstrijd mag niemand aan de vooravond van een belangrijk üuropa Cupduel verwachten", lield de Haagse oefenmeester zich op de vlakte. |"Wat de technische baas van de Telgische landskampioen was •pgevallen? De Mos hield het >ij een paar algemene zaken. .Nieuw was voor mij dat Ge hoor het eerst weer speel- -i Romario er niet bij was. Het is niet te zeggen of ik daar Jwat wijzer door ben geworden, "iet is de vraag wie Robson 'tomende woensdag laat spe- Wim Kieft passeert doelman Henk Teeuwen en brengt PSV op 2-1 Oe generale v, de trouwens i 'kenissen met PSV vertoon- n aantal gelij- lecht. Waar de Nederlandse vertegenwoordiger in het toer nooi voor landkampioenen slechts een punt pakte, deed Anderlecht het zelfde. Tegen Charleroi werd niet gescoord. Speelde PSV tegen RKC verre van imponerend, het optreden van Anderlecht tegen Charle roi was ook uitermate stroef. Bobby Robson was bij die wed strijd een aandachtig toeschou wer. Anderlecht was hem al leen in de eerste twintig minu ten bevallen. „In die periode speelde de ploeg uistekend voetbal. Snel en attractief, al leen bleven doelpunten uit. Daarna was het niet geweldig wat Anderlecht had te bieden. Net als met ons het geval was. Heel PSV Heel PSV moet verontrust zijn door het gebrek aan vorm waarmee het elftal momenteel heeft te kampen. Afgelopen woensdag werd moeizaam ge remiseerd tegen MVV, een draw die Robson er toe ver leidde gisteren op bescheiden wijze het mes in zijn elftal te zetten door Hoekstra te bren gen voor Ellerman en ook de jonge Schreuder aan het grote werk te laten ruiken. „We moesten wel iets veranderen", gaf Robson aan dat de zaken momenteel allerminst naar wens marcheren. Of het belabberde optreden in Waalwijk Robson er woensdag weer toe zal bewegen de nodi ge mutaties door te voeren, hield de coach nog voor zich. Over die vraag zal hij zich de komende dagen in samen spraak met elftalbegeleider Frank Arnesen gaan buigen. Robson ontdekte vervolgens toch nog een winstpuntje na de druilerige middag op het sportpark Olympia. Iedereen was schadevrij uit het matte gevecht met RKC tevoorschijn gekomen. PSV moet daardoor tegen Anderlecht alleen de ge vestigde basiskrachten Vanen burg en Romario aan de kant laten. Het optreden van Romario, gistermiddag nergens te be kennen Waalwijk, is uitgeslo ten. Robson, onlangs fel gekri tiseerd door het Braziliaanse probleemkind, is er inmiddels van overtuigd geraakt dat de spits geen blessure voorwendt om maar niet te hoeven spe len. „Hij is echt geblesseerd en het returnduel tegen Ander lecht komt in ieder geval nog te vroeg voor Romario. Hij heeft sinds hij in de thuiswed strijd van het veld moest nog niet weer getraind. Romario is niet fit, maar heeft daarnaast te weinig ritme voor een der gelijke wedstrijd". De Braziliaan, gekwetst aan zijn enkel, werkt inmiddels aan zijn herstel. Of het met volle overtuiging gebeurt is echter een tweede. Robson: „Hij heeft wel wat werk ge daan". De twijfel in zijn stem was voelbaar. Toch moet Rob son, met het oog op de droefe nis in Waalwijk en zeker als het vizier op Anderlecht wordt gericht wel even in stilte heb ben verlangd naas de aanwe zigheid van zijn doelpuntenfa- brikant. Ajax Amsterdammer Brian Roy ontbrak gisteren in de wed strijd tegen FC Den Haag en volgens trainer Louis van Gaal is het „zeer dubieus" of de linkerspits woensdag van de partij kan zijn bij de Europa Cup-return tegen Erfurt. „Van de vijf hechtingen in zijn been is er één losgemaakt om vocht te laten ontsnappen", aldus Van Gaal over de stand van zaken rond de vleeswond van Boy. Ook Wim Jonk, die last heeft van „zware benen", is nog niet hersteld. De kans dat hij bij de „thuiswedstrijd" in Düsseldorf kan worden opgesteld is klein. Alfons Groenendijk begon ook gisteren niet fit aan de wed de middenvelder (die halver wege de tweede helft uitviel) wel af. Gisteren meldde ook basisspeler Edgar Davids zich met een nog onduidelijke kwetsuur in de ziekenboeg, waar ook Rob Alflen en Ron Willems zich nog altijd ophou- Feyenoord Trainer Wim Jansen kan woensdag in het Europese be kerduel tegen Sion over een fitte selectie beschikken. Ook de Roemeen loan Sabau is te gen de Zwitsers weer beschik baar. Sabau speelde dit seizoen nog geen enkele competitie wedstrijd als gevolg van een verwaarloosde kuitbeenbreuk. Gisteren tegen De Graafschap zat hij weer op de bank. Sabau bewoog zich zelfs even aan de zijlijn, maar een invalbeurt zat er niet in. „Daar was de wed strijd niet naar", merkte Jan sen na afloop op. UTRECHT Wanneer FC Utrecht woensdagavond door Real Madrid is uitgeschakeld in het UEFA-bekertoernooi valt de ploeg terug in de reali teit van de Nederlandse com petitie. Die realiteit leert dat FC Utrecht op weg naar een nieuw Europees optreden al heel wat punten heeft ver speeld en dat de 'magie' van trainer Ab Fafié ietwat lijkt te zijn uitgewerkt. Fafié kwam vorig jaar Cees Loffeld kwam vervangen en had succes. Gis teren tegen Volendam werd het 0-0 in een saaie wedstrijd zonder hoogtepunten. Of de disuctabele rode kaart voor Utrechter Pieter Bijl vlak na rust moest daarvoor in aan merking komen. Voor de vier Europese beker duels met Sturm Graz en Real Madrid liet FC Utrecht steeds een punt liggen. Dat heeft trainer Ab Fafié niet veront rust, maar de huidige achtste plaats met vijftien punten uit veertien duels stemt hem niet echt tevreden. „Vooraf had ik twintig punten gepland in de eerste competitiehelft. Na de winst van vorige week tegen Ajax verwachtte ik zeker zes punten uit de volgende vijf duels, maar tegen Vitesse en Volendam hebben we er al drie ingeleverd", aldus Fafié, die in de tweede competitie helft, zonder Europa Cup-be sognes, rekent op 23 of 24 pun- FC Utrecht begon in de ver trouwde formatie tegen Volen dam. Smolarek, Bijl en Van der Meer waren weer blessu- revrij. Volendam was ernstig gehandicapt door het ontbre ken van zeven basisspelers: Van Loon was geschorst, en Sier, Berghuis, De Freitas, Steltenpool, Den Ouden en René Binken hadden blessu- Volendam viel daarom vol gens trainer Leo Steegman niets kwalijk te nemen voor de magere vertoning. FC Utrecht verviel weer snel in het obligate, degelijke en daar door vervelende, op de verde diging gebaseerde spelletje. Het centrum was zelfs overvol, omdat middenvelder Van der Net, terecht tot man van de wedstrijd gekozen, zich daar moest bezighouden met de be waking van Burleson. Hoewel FC Utrecht een over wicht had, ontbrak het de aan val aan voldoende ondersteu ning vanaf het middenveld. Met name Liesdek mocht zich dat aanrekenen. De vrije ver dediger was halverwege de eerste helft wel het dichtst bij een doelpunt, maar zijn kopbal kwam tegen de lat. Uitgespeel de kansen waren er niet of nauwelijks, hoewel een we gens buitenspel afgekeurd doelpunt van Clayton bij Steegman twijfels opriep. Op dat moment speelde Utrecht met tien man, omdat Bijl zeven minuten na rust uit het veld werd gestuurd. Hij zou Pastoor geslagen hebben. Scheidsrechter Wegereef: „Ik heb de slaande beweging van Bijl gezien, maar niet dat hij Pastoor raakte". Het slachtof fer: „Ik ben op mijn keel ge raakt". En Bijl zelf: „Ik ontken niet dat ik hem heb geraakt, maar in een duel om de bal ge beurt wel eèns meer wat". Fafié noemde de voor de meeste kijkers niet waargeno men actie van Biil onprofessio neel. Nu de middenvelder ein delijk eens een wedstrijd zon- Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I r" Noteer als r abonnee ingaande: I Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: n maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: I Naam: Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar d I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. DHEZXinJ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11